Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Strängnäsdubbeln, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Strängnäsdubbeln, medel
Arrangörsorganisation: Strängnäs-Malmby OL
Datum: lördag 13 april 2019

D21

5 190 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna EngströmOK Hällen37:307:13
2Hanna BarkegrenOK Kåre37:37+0:077:14
3Martina WelénKöping-Kolsva OK38:12+0:427:21
4Julia DavidssonÄrla IF38:14+0:447:22
5Karin PerssonHagaby GoIF Örebro39:35+2:057:37
6Matilda ErikssonOK Kåre40:51+3:217:52
7Emma KantarpÄrla IF41:48+4:188:03
8Lisa AnderssonÄrla IF45:10+7:408:42
9Linnéa GustafssonOK Hällen45:35+8:058:46
10Sandra Karlsson BierfeldtÄrla IF46:48+9:189:01
11Mikaela WallerströmOK Österåker1:38:25+1:00:5518:57
Chantelle HesselbergOK Hällenej godkänd
Norna MolinOK Klemmingenej godkänd
Malin WelénKöping-Kolsva OKej godkänd
Rachel CollinsIFK Hedemora OKej start
Elsa EkelinKFUM Örebro OKej start

H21

6 180 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robbin KantarpÄrla IF33:555:29
2Emil AnderssonÄrla IF34:06+0:115:31
3Martin JanssonSödertälje-Nykvarn OF36:36+2:415:55
4Patrik LindÄrla IF38:14+4:196:11
5Martin LarboIFK Lidingö SOK38:17+4:226:11
6Kalle LarssonÄrla IF39:34+5:396:24
6Viktor ZackrissonÄrla IF39:34+5:396:24
8Jonas VikströmKöping-Kolsva OK39:36+5:416:24
9Martin NorrbomSala OK41:12+7:176:40
10Johan OlaussonOK Orion52:47+18:528:32
10Tommy SvenssonOK Orion52:47+18:528:32
12Alexander AlnessLånghundra IF58:48+24:539:30
13Tobias AnderssonOK Österåker1:03:54+29:5910:20
Anders BennitzOK Renenej start
Mats HellstadiusSödertälje-Nykvarn OFej start
Patrik OttossonGävle OKej start
Henrik WickströmVästerås SOKej start

D20

4 080 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria JanssonOK Linné37:219:09
2Tindra JernströmAvesta OK38:52+1:319:31
3Heidi ForsOK Grip1:10:43+33:2217:19

H20

4 690 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo KindbornOK Hällen29:546:22
2Aron HellgrenIF Thor30:09+0:156:25
3Edvin HellstenNyköpings OK30:56+1:026:35
4Christoffer AhlsénSödertälje-Nykvarn OF32:58+3:047:01
5Benjamin LangerakJärfälla OK34:58+5:047:27
6Casper HedarOK Tor35:49+5:557:38
7Viktor BarkegrenStora Tuna OK37:05+7:117:54
8Henrik WillamoSödertälje-Nykvarn OF39:08+9:148:20
9Filip ÖrnKFUM Örebro OK58:06+28:1212:23

D18

4 040 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin BierfeldtÄrla IF37:219:14
2Wilma LarssonOK Tor43:50+6:2910:50
3Ingrid OlssonOK Tor45:24+8:0311:14
4Ella StenilsOK Hällen50:19+12:5812:27
5Agnes OlssonOK Tor1:00:32+23:1114:59
6Emma IsacssonOK Linné1:08:15+30:5416:53
7Tilda WigforssArboga OK1:18:16+40:5519:22

H18

4 240 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joel Aristondo MagnussonOK Tor33:187:51
2Christopher AnderssonVingåkers OK1:02:15+28:5714:40
Tamás SzütsVästerås SOKej godkänd

D16

3 300 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alice EkNyköpings OK28:208:35
2Caroline GuttkeNyköpings OK29:55+1:359:03
3Frida JardingNyköpings OK30:51+2:319:20
4Meja AleniusNyköpings OK35:33+7:1310:46
5Elsa LinderOK Hällen36:41+8:2111:06
6Katja GustafssonNyköpings OK37:03+8:4311:13
7Amanda HallVästerås SOK38:40+10:2011:43
8Lina HolmqvistOK Tor39:45+11:2512:02
9Emma EngehultNotodden OL41:39+13:1912:37
10Lisa EdénSödertälje-Nykvarn OF46:17+17:5714:01
11Julia BergKFUM Örebro OK48:59+20:3914:50
12Vera CarlssonOK Hällen57:27+29:0717:24
Frida GustavssonOK Torej godkänd
Emma WesterlundNyköpings OKej godkänd
Klara BorgSödertälje-Nykvarn OFej start

H16

3 460 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo ÖrnKFUM Örebro OK23:156:43
2Alexander AhlsénSödertälje-Nykvarn OF24:40+1:257:07
3Tore PalmgrenSundsvalls OK27:39+4:247:59
4Viktor LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF28:13+4:588:09
5Kristoffer KlarinVästerås SOK28:24+5:098:12
6Sixten SlagbrandVästerås SOK38:31+15:1611:07
7William VuorinenOK Tor51:17+28:0214:49
Emil BrunbergNyköpings OKej start

H16 Kort

2 950 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak SöderblomNyköpings OK50:0416:58
2August AhlinSträngnäs-Malmby OL52:14+2:1017:42

D14

2 950 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cajsa AleniusNyköpings OK25:508:45
2Filippa GuttkeNyköpings OK28:23+2:339:37
3Elvira BjörnbergVästerås SOK29:35+3:4510:01
4Lovis HellstenNyköpings OK31:09+5:1910:33
5Julia AnderssonOK Tor31:49+5:5910:47
6Johanna BergKFUM Örebro OK33:14+7:2411:15
7Ellen ThorsénSurahammars SOK33:54+8:0411:29
8Adele PalmqvistNyköpings OK36:30+10:4012:22
9Kajsa HallVästerås SOK37:45+11:5512:47
10Alexandra StålSödertälje-Nykvarn OF43:18+17:2814:40
11Kajsa WallinSträngnäs-Malmby OL44:55+19:0515:13
12Elsa GustafssonOK Tylöskog47:17+21:2716:01
13Tilda LarssonOK Klemmingen47:37+21:4716:08
14Lovisa HallenekSträngnäs-Malmby OL55:36+29:4618:50
Malva Habana LindénOK Klemmingenej godkänd
Elsa BrunbergNyköpings OKej start

H14

2 950 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Odin EkNyköpings OK20:166:52
2Emil ClashammarNyköpings OK24:28+4:128:17
3Elis WiklundVästerås SOK25:31+5:158:38
4Viggo HolmbergOK Tylöskog26:10+5:548:52
5Erik PalmVästerås SOK29:39+9:2310:03
6Axel RystedtSödertälje-Nykvarn OF35:04+14:4811:53
7Rasmus HedarOK Tor38:35+18:1913:04
8Vidar SöderholmSträngnäs-Malmby OL40:00+19:4413:33
9Jonathan AnderssonVingåkers OK41:13+20:5713:58
10Tor NylundOK Linné54:46+34:3018:33
11Melker KronqvistOK Klemmingen55:21+35:0518:45
Axel ErikssonStora Tuna OKej start
Helmer JöhnemarkStora Tuna OKej start

D14 Kort

2 580 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa VernerOK Tor30:4311:54
2Ellen LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF56:54+26:1122:03
Ester SimonenStora Tuna OKej start

H14 Kort

2 580 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alvin UhlinKFUM Örebro OK49:1319:04
Johannes JakobssonOK Klemmingenej godkänd
Oscar LandstorpOK Torej godkänd

D12

2 580 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Miriam GustafssonNyköpings OK21:428:24
2Hennie LöfgrenStora Tuna OK27:51+6:0910:47
3Hanna LundströmSträngnäs-Malmby OL28:10+6:2810:55 Ladda ner rutt i gpx-format
4Wilma WikströmFellingsbro GOIF31:55+10:1312:22
5Agnes HedlöfStora Tuna OK31:57+10:1512:23
6Alma JöhnemarkStora Tuna OK33:14+11:3212:52
7Sofia WestbomSträngnäs-Malmby OL34:33+12:5113:23
8Lovisa BjörnbergVästerås SOK38:25+16:4314:53
9Fanny HemmingssonStora Tuna OK41:06+19:2415:55
10Klara BjällhageOK Tor56:14+34:3221:47
11Alba BårströmOK Klemmingen58:14+36:3222:34
12Tilde FalkStora Tuna OK1:03:36+41:5424:39
13Filippa HemmingssonStora Tuna OK1:13:17+51:3528:24
Elin PalmVästerås SOKej godkänd
Maja MaxénStora Tuna OKej start
Maja MasesStora Tuna OKej start

H12

2 580 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ted NilssonKFUM Örebro OK24:429:34
2Linus HallenekSträngnäs-Malmby OL26:37+1:5510:18
3Frej SöderholmSträngnäs-Malmby OL30:31+5:4911:49
4Matheus BengtssonSträngnäs-Malmby OL31:15+6:3312:06
5Emil LindgrenOK Tor32:08+7:2612:27
6Hilding GindemoÄrla IF35:17+10:3513:40
7Sixten WallinSträngnäs-Malmby OL37:51+13:0914:40
8Isak WolfOK Klemmingen55:18+30:3621:26

D12 Kort

1 980 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ines MolinSödertälje-Nykvarn OF20:3710:24
Elin NordanbroStora Tuna OKej start

H12 Kort

1 980 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik LundbackStora Tuna OK19:4910:00
2Axel GustafssonOK Tylöskog36:19+16:3018:20
3Emil Li EklundStora Tuna OK59:03+39:1429:49

D10

1 980 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida HerbstVästerås SOK16:428:26
2Nora AldinStora Tuna OK24:28+7:4612:21
3Märta ErikssonStora Tuna OK24:35+7:5312:24
4Ida-Maria EkströmStora Tuna OK24:59+8:1712:37
5Rickelina LexellOK Klemmingen29:15+12:3314:46
6Solveig SoldaggOK Klemmingen33:04+16:2216:42
Selma LöfqvistVästerås SOKej start

H10

1 980 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilgot HellstenNyköpings OK15:157:42
2Hugo ClaessonStora Tuna OK15:16+0:017:42
3Alexander ThulinVästerås SOK17:01+1:468:35
4Melker ClashammarNyköpings OK17:23+2:088:46
5Gösta WallinSträngnäs-Malmby OL18:21+3:069:16
6Elton MagnellKatrineholms OK18:46+3:319:28
7Jeremiah BengtssonSträngnäs-Malmby OL19:38+4:239:54
8Olle LandstorpOK Tor21:26+6:1110:49
9Melker VernerOK Tor22:57+7:4211:35
10Lukas KantarpÄrla IF24:42+9:2712:28
11Martin GullquistOK Klemmingen25:35+10:2012:55
Albin BerggrenOK Renenej godkänd
Victor PalmqvistNyköpings OKej start

D35

4 240 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Monika LysellOK Klemmingen49:2611:39
2Linnéa WinterrosOK Hammaren57:48+8:2213:37
3Malin SundebyCentrum OK1:09:43+20:1716:26
4Annica SundebyTumba-Mälarhöjden OK1:20:11+30:4518:54

H35

5 490 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jens MolinSödertälje-Nykvarn OF35:546:32
2Magnus NordströmOK Älvsjö-Örby48:46+12:528:52
3Christian BjörkmanÅkers IF1:18:38+42:4414:19

D40

4 280 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva PalmVästerås SOK39:519:18
2Susanne PerssonÄrla IF46:23+6:3210:50
3Elin Sundkvist BergKFUM Örebro OK56:22+16:3113:10
4Karin PalmqvistNyköpings OK58:18+18:2713:37
5Marie KlarinVästerås SOK1:07:07+27:1615:40
6Helena EkmanOK Tor1:12:06+32:1516:50
7Åsa GindemoÄrla IF1:28:17+48:2620:37
Sara HellstenNyköpings OKej godkänd
Diana SoldaggOK Klemmingenej start
Åsa WesterbergKFUM Örebro OKej start

H40

4 870 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars SoldaggOK Klemmingen35:187:14
2Johan HerbstVästerås SOK36:21+1:037:27
3Mattias LöfqvistVästerås SOK36:31+1:137:29
4Tomas FagerstedtSödertälje-Nykvarn OF36:50+1:327:33
5Björn RosendahlÄrla IF37:08+1:507:37
6Per VernerOK Tor39:01+3:438:00
7Erik HellstenNyköpings OK44:18+9:009:05
8Mattias EklundOckelbo OK47:48+12:309:48
9Martin RidderstedtÄrla IF52:12+16:5410:43
10Niclas ClashammarNyköpings OK52:14+16:5610:43
11Marcus ArnoldssonVästerås SOK1:19:40+44:2216:21

D45

3 570 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jeanette EnckellSödertälje-Nykvarn OF30:438:36
2Anette LarssonOK Tor33:38+2:559:25
3Anna HallVästerås SOK41:23+10:4011:35
4Eva OdeVästerås SOK42:16+11:3311:50
5Charlotta PalmgrenSundsvalls OK49:31+18:4813:52
6Monica AnderssonVingåkers OK57:02+26:1915:58
7Helen MagnussonOK Tor58:16+27:3316:19

H45

4 740 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas EklundOK Rodhen30:246:24
2John SolbreckLånghundra IF33:58+3:347:09
3Claes KlarinVästerås SOK34:42+4:187:19
4Ulrik ImbergOK Linné35:07+4:437:24
5Magnus ÖhlingOK Tor36:12+5:487:38
6Roger PalmgrenSundsvalls OK39:00+8:368:13
7Christoffer NorrmanAttunda OK41:36+11:128:46
8Mats GustafssonNyköpings OK46:32+16:089:49
9Daniel BjörnbergVästerås SOK47:26+17:0210:00
10Jakob BergKFUM Örebro OK47:47+17:2310:04
11Mickael GöranssonHagaby GoIF Örebro49:15+18:5110:23
12Mikael GuttkeNyköpings OK50:56+20:3210:44
13Henrik LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF53:36+23:1211:18
14Mikael AleniusNyköpings OK55:08+24:4411:37
15Mats JohanssonOK Hällen1:09:28+39:0414:39
16Tony HolmbergOK Tylöskog1:11:34+41:1015:05
Lars HallVästerås SOKej godkänd
Donald McCarthyÄrla IFej start

D50

3 710 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agneta ErikssonOK Kolmården33:469:06
2Marie HedarOK Tor36:21+2:359:47
3Hana TichovskaSK Praga38:03+4:1710:15
4Maria WallströmNyköpings OK38:39+4:5310:25
5Katarina OlssonOK Tor40:48+7:0210:59
6Madeleine LimparAttunda OK41:49+8:0311:16
7Ellinor PerssonStora Tuna OK44:31+10:4511:59
8Moni WinsnesSödertälje-Nykvarn OF45:21+11:3512:13
9Kristina ForsOK Grip51:00+17:1413:44
10Anna NorrbomSala OK54:33+20:4714:42
11Charlotta AskeljungOK Klemmingen1:00:10+26:2416:13
12Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OL1:02:59+29:1316:58
Sofia HeldtSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Maria TibellLånghundra IFej godkänd
Karin LinderOK Hällenej godkänd
Karin ErikssonVästerbergslagens OLej godkänd
Maria HartOK Linnéej start
Ann JärplingOK Klemmingenej start

H50

4 280 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OK26:086:06
2Per EkNyköpings OK27:09+1:016:20
3Ola JernströmAvesta OK29:11+3:036:49
4Robert PalmVästerås SOK30:47+4:397:11
5Tomas JonssonVandrarringen31:16+5:087:18
6Rickard EkmanOK Roslagen31:21+5:137:19
7Håkan OlofssonÄrla IF32:34+6:267:36
8Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK32:45+6:377:39
9Henrik JonssonIFK Mora OK33:45+7:377:53
10Anders BrinkmanVandrarringen36:53+10:458:37
11Henrik OlssonOK Tor37:47+11:398:49
12Rune EngehultNotodden OL38:01+11:538:52
13Per WintherVästerbergslagens OL39:06+12:589:08
14Torbjörn Nilsson AlataloStora Tuna OK40:29+14:219:27
15Ulf IsacssonOK Linné41:01+14:539:35
16Martin TichovskySK Praga41:31+15:239:42
17Tommy FröjdVästerås SOK41:43+15:359:44
18Anders HolmqvistSnättringe SK43:49+17:4110:14
19Nils LinderOK Hällen46:41+20:3310:54
20Örjan SahlOK Klemmingen54:03+27:5512:37
Arne JanssonOK Klemmingenej start
Rob HartOK Linnéej start

D55

3 770 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Birgitta GustafssonOK Tylöskog39:3210:29
2Mona BierfeldtÄrla IF44:24+4:5211:46
3Dorothe SpillmannIF Thor45:46+6:1412:08
4Eva SvanbergJärfälla OK49:40+10:0813:10
5Anna Lindskoog PetterssonAttunda OK55:51+16:1914:48
6Gun JanssonOK Klemmingen1:01:03+21:3116:11

H55

4 240 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans SundqvistTullinge SK33:197:51
2Lars-Olof JanssonOK Linné36:18+2:598:33
3Mats WindstedtFredrikshofs IF Skid & OK37:26+4:078:49
4Magnus JoelssonSOK 6837:57+4:388:57
5Mats BäckströmOK Enen38:16+4:579:01
6Bo GustafssonOK Tylöskog41:27+8:089:46
7Mats HeldtSödertälje-Nykvarn OF41:53+8:349:52
8Per ErikssonVästerbergslagens OL43:16+9:5710:12
9Arne HäggArboga OK43:35+10:1610:16
10Kenneth HermanssonSigtuna OK44:07+10:4810:24
11Jan-Olov BergmanVästerås SOK48:10+14:5111:21
12Peter AskeljungOK Klemmingen57:23+24:0413:32
13Erik BengtssonSala OK1:18:40+45:2118:33

D60

3 300 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Laila SpångmyrIK Jarl Rättvik48:5814:50
2Margareta LundhSödertälje-Nykvarn OF51:02+2:0415:27
3Inger LilliehöökOK Linné51:55+2:5715:43
4Gudrun PerssonHallstahammars OK1:02:28+13:3018:55
5Annika DavidssonOK Klemmingen1:07:39+18:4120:30

H60

4 080 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt SchwartzOK Kolmården32:548:03
2Peter KarlbergSnättringe SK35:52+2:588:47
3Björn-Ove PetterssonAttunda OK35:57+3:038:48
4Björn SöderbäckOK Linné36:17+3:238:53
5Stefan GustafssonOK Hällen38:52+5:589:31
6Mats BirkestålKöping-Kolsva OK40:36+7:429:57
7Håkan GustafsonEskilstuna OL42:19+9:2510:22
8Bo NorrmanKjula IF42:48+9:5410:29
9Göran WelénKöping-Kolsva OK43:18+10:2410:36
10Arne KlintbergEksjö SOK43:43+10:4910:42
11Svante LindgrenKorsnäs IF OK44:30+11:3610:54
12Lars LandströmLånghundra IF45:02+12:0811:02
13Lars HagrotTäby OK47:07+14:1311:32
14Gunnar SvanbergJärfälla OK48:18+15:2411:50
15Kenneth PetterssonJärfälla OK52:50+19:5612:56
16Leif BergmanSödertälje-Nykvarn OF53:23+20:2913:05
17Lars SpångmyrIK Jarl Rättvik56:47+23:5313:55
18Sven-Erik LevinTierps SOK1:00:06+27:1214:43

D65

3 190 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger OnsbringEskilstuna OL36:0411:18
2Lena JansonArboga OK41:27+5:2312:59
3Ann-Britt GöranssonAlmby IK42:33+6:2913:20
4Agneta NilssonEskilstuna OL43:24+7:2013:36
5Mona ForsbergNyköpings OK48:08+12:0415:05
6Anna-Karin JohanssonVandrarringen49:06+13:0215:23
7Annika NorströmHallstahammars OK49:55+13:5115:38
8Monica SvärdOK Klemmingen51:17+15:1316:04
8Kerstin FrencknerSödertälje-Nykvarn OF51:17+15:1316:04
10Ingrid GraneliHaninge SOK51:41+15:3716:12
11Kristina WåhlinVästerås SOK57:37+21:3318:03
12Helen TörnrosTumba-Mälarhöjden OK59:34+23:3018:40
13Gullan AnderssonVästerås SOK1:01:38+25:3419:19
14Kerstin PalmKjula IF1:09:26+33:2221:45
15Margareta HallménAttunda OK1:14:53+38:4923:28
Marianne LissEskilstuna OLej godkänd
Kerstin SvenskOK Hällenej start

H65

3 570 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders LillstrandSödertälje-Nykvarn OF30:358:34
2Thom SandvikAvesta OK32:01+1:268:58
3Mikael TarandiIFK Lidingö SOK32:45+2:109:10
4Sven-Olov WiklundArboga OK33:59+3:249:31
5Sten-Åke HolmbergSala OK37:32+6:5710:30
6Peter RasmussenNyköpings OK37:37+7:0210:32
7Gunnar MunkteliusSurahammars SOK39:20+8:4511:01
8Ola LindholmKöping-Kolsva OK40:36+10:0111:22
9Mats GärlingStjärnhovs OK 6541:13+10:3811:32
10Anders HallménAttunda OK41:25+10:5011:36
11Roy FranssonÄrla IF41:33+10:5811:38
12Anders RunanderTrosabygdens OK42:16+11:4111:50
13Mats HastadFellingsbro GOIF43:24+12:4912:09
14Leif WadmanKöping-Kolsva OK43:31+12:5612:11
15Christer NordströmOK Älvsjö-Örby44:33+13:5812:28
16Göran DavidssonOK Klemmingen46:10+15:3512:55
17Bo AnderssonVästerås SOK46:12+15:3712:56
18Tommy LjungkvistÄrla IF46:27+15:5213:00
19Staffan TörnrosTumba-Mälarhöjden OK47:14+16:3913:13
19Roland BergSäterbygdens OK47:14+16:3913:13
21Magnus HaraldssonGustavsbergs OK50:15+19:4014:04
22Knut-Åke HallebroOK Klemmingen51:05+20:3014:18
23Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK53:05+22:3014:52
24Bengt HanssonSäterbygdens OK54:12+23:3715:10
Leo JohanssonVandrarringenej godkänd
Rolf MathisenEskilstuna OLej start

D70

2 850 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inga JohanssonNyköpings OK36:5812:58
2Anne LundmarkJärfälla OK39:53+2:5513:59
3Ulla LindellOK Hällen39:56+2:5814:00
4Christina WestmanHudiksvalls OK43:00+6:0215:05
5Barbro MöllbergArboga OK43:22+6:2415:12
6Agneta Pihl SkoogEnköpings AIF43:31+6:3315:16
7Margareta HaraldssonGustavsbergs OK44:51+7:5315:44
8Ann-Marie Rees-AnderssonEnebybergs IF45:30+8:3215:57
9Birgitta KlangLånghundra IF47:45+10:4716:45
10Lena HedmanHallstahammars OK47:51+10:5316:47
11Sonja JedarÅkers IF48:57+11:5917:10
12Karin DelinAlfta-Ösa OK50:14+13:1617:37
13Siv FrodinKöping-Kolsva OK51:54+14:5618:12
14Lena WahssAvesta OK52:22+15:2418:22
15Gittan JonssonKjula IF54:15+17:1719:02
16Vivianne HolgerssonOK Måsen57:10+20:1220:03
17Birgitta WallinTrosabygdens OK1:01:41+24:4321:38
18Elke WilkeTierps SOK1:08:08+31:1023:54
Berit EdengrenNyköpings OKej godkänd
Louise-Marie NilssonOK Klemmingenej godkänd

H70

3 710 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kenneth JohanssonEskilstuna OL38:4710:27
2Hans AurellGävle OK38:52+0:0510:28
3Alf LindbergKöping-Kolsva OK40:18+1:3110:51
4Göran ForsbergNyköpings OK45:48+7:0112:20
5Anders HasselboOK Måsen46:17+7:3012:28
6Per-Erik WåhlbergOK Linné47:26+8:3912:47
7Sven PihlEnköpings AIF48:17+9:3013:00
8Ulf KjellinOK Hedströmmen49:18+10:3113:17
9Greger WedinSödertälje-Nykvarn OF52:22+13:3514:06
10Kurt Håkan AnderssonOK Tor52:34+13:4714:10
11Hans HolgerssonOK Måsen53:09+14:2214:19
12Göran SvärdOK Klemmingen53:47+15:0014:29
13Jan BrolundSödertälje-Nykvarn OF54:37+15:5014:43
14Bo WinanderJärfälla OK54:45+15:5814:45
15Torsten LundVästerås SOK56:22+17:3515:11
16Ove LarssonEskilstuna OL57:35+18:4815:31
17Bendy WallinTrosabygdens OK59:14+20:2715:57
18Tommy WåhlinVästerås SOK1:04:44+25:5717:26
19Anders EdlingOK Linné1:07:50+29:0318:17
Hans GreijerVästerås SOKej godkänd
Christer AndénSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Tommy ÖhlingÄrla IFej godkänd
Bo SundqvistOckelbo OKej start

D75

2 850 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anita JohanssonOK Tor45:2515:56
Eva von HeijneSigtuna OKej godkänd

H75

3 300 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jerry HolmEskilstuna OL40:5012:22
2Per HaepplingVästerås SOK42:05+1:1512:45
3Olle JohanssonIFK Hedemora OK42:34+1:4412:53
4Stig IsraelssonOK Tylöskog45:02+4:1213:38
5Kjell AnderssonEskilstuna OL46:09+5:1913:59
6Staffan ElmhagenSöders-Tyresö46:12+5:2214:00
7Ulf SvedestamEskilstuna OL46:13+5:2314:00
8Sven-Arne NilssonOK Klemmingen47:23+6:3314:21
9Lars JohanssonOK Tor49:07+8:1714:53
10Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK49:37+8:4715:02
11Erik RundströmOK Tjärnen52:09+11:1915:48
12Ingemar GustafssonOK Tjärnen52:17+11:2715:50
13Lars-Erik RaskVästerås SOK56:31+15:4117:07
14Anders JohanssonNyköpings OK1:11:05+30:1521:32
Kuno ÖsterlundVästerås SOKej godkänd
Bengt JönssonÅkers IFej start
Arne KarlssonOK Torej start

D80

2 430 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby43:5318:03
2Britt ErikssonHammarby IF OF51:58+8:0521:23
3Dagny AnderssonOK Tjärnen1:16:27+32:3431:27

H80

2 850 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sune LindellOK Hällen40:5914:22
2Nils JohanssonOK Tjärnen46:56+5:5716:28
3Lars KjellmanVandrarringen51:21+10:2218:01
4John VallinOK Hedströmmen1:15:13+34:1426:23
Lars-Erik LindellVäsby OKej godkänd
Bo KarlssonKöping-Kolsva OKej godkänd
Lars PerssonVäsby OKej start

H85

2 430 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rolf AnderssonRimbo SOK36:4515:07
2Alf LundkvistOK Tor39:00+2:1516:02
3Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF42:10+5:2517:21
4Lennart StenbergOK Älvsjö-Örby1:09:34+32:4928:37

Inskolning

2 050 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Olof EklundKlubblösfullföljt
Markus KantarpÄrla IFfullföljt
Alfred VidlundSträngnäs-Malmby OLfullföljt
Vilgot WistrandOK Hällenfullföljt

U1

2 050 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elis EklundOK Rodhen16:227:59
2Felix HerbstVästerås SOK20:25+4:039:57
3Alexander LundagårdsSträngnäs-Malmby OL23:23+7:0111:24
4Helmer GindemoÄrla IF24:50+8:2812:06
5Frida PetterssonÅkers IF29:20+12:5814:18
6Stella PetterssonÅkers IF29:22+13:0014:19
7Axel StridTrosabygdens OK30:24+14:0214:49
8Alicia HögforsTrosabygdens OK30:36+14:1414:55
9Leah AlnebergSträngnäs-Malmby OL31:31+15:0915:22
10Agnes LundagårdsSträngnäs-Malmby OL32:02+15:4015:37
11Filip WestbomSträngnäs-Malmby OL32:16+15:5415:44
12Tove ErikssonSödertälje-Nykvarn OF34:37+18:1516:53
12Lo LysellOK Klemmingen34:37+18:1516:53
14Leo BlomqvistÄrla IF43:49+27:2721:22
15Gösta BlomqvistÄrla IF44:17+27:5521:36
16Agaton SoldaggOK Klemmingen45:13+28:5122:03
17Adrian ÖbergOK Klemmingen45:19+28:5722:06
18Julia BlomqvistÄrla IF45:49+29:2722:20
19Ronya BlomqvistÄrla IF45:57+29:3522:24
20Saga LexellOK Klemmingen50:11+33:4924:28
Theodor LexellOK Klemmingenej start

U2

2 130 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Måns DahlbergAlmby IK19:229:05
2Lukas KaragianniTrosabygdens OK20:55+1:339:49
3Noah AlnebergSträngnäs-Malmby OL23:29+4:0711:01
4Jonathan AlnebergSträngnäs-Malmby OL23:34+4:1211:03
5Saga PetterssonStora Sundby GoIF24:41+5:1911:35
6Alfred AhlinSträngnäs-Malmby OL24:46+5:2411:37
7Malcolm WallinEskilstuna OL25:18+5:5611:52
8Göran NilssonEskilstuna OL28:09+8:4713:12
9Jakob SternerSträngnäs-Malmby OL30:15+10:5314:12
10Amelia Li EklundStora Tuna OK43:18+23:5620:19
Emma EnckellSödertälje-Nykvarn OFej start

Öppen 1

2 130 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma EkströmStora Tuna OK23:1910:56
2Emelie GustafssonStora Sundby GoIF25:00+1:4111:44
3Lovisa Eriksson WibergStora Sundby GoIF27:14+3:5512:47
4Christina JensenOK Roslagen31:15+7:5614:40
5Görel SvedestamEskilstuna OL34:30+11:1116:11
6Alfred MartinssonMarkbygdens OK39:57+16:3818:45

Öppen 3

2 580 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristina KannistoSödertälje-Nykvarn OF26:5910:27
2Simon GindemoÄrla IF35:43+8:4413:50
3Manfred StüberIF Thor35:58+8:5913:56
4Lisa OlivOK Enen36:05+9:0613:59
5Åsa WikströmFellingsbro GOIF37:43+10:4414:37
6Anna GuttkeNyköpings OK40:28+13:2915:41
7Ann-Christine EkNyköpings OK44:45+17:4617:20
8Pär WiklundVästerås SOK45:56+18:5717:48
9Karin ZackrissonKjula IF48:10+21:1118:40
10Karl DingesOK Enen52:15+25:1620:15
11Lina Von LindernÅkers IF52:37+25:3820:23
12Eira Dinges OlivOK Enen53:19+26:2020:39
13Marita LindholmKöping-Kolsva OK53:50+26:5120:51
14Elisabeth FridKlubblös55:27+28:2821:29
15Cecilia ÖhrnellOK Grip57:12+30:1322:10
16Annika WinterrosOK Hammaren1:00:28+33:2923:26
17Pia WiklundVästerås SOK1:00:29+33:3023:26
18Bengt BarkegrenKlubblös1:00:49+33:5023:34
19Margit PalokangasIF Thor1:02:39+35:4024:16
20Lena GustafssonOK Klemmingen1:04:47+37:4825:06
21Anders HolmqvistOK Tor1:04:58+37:5925:10
22Margaretha NylundOK Södertörn1:10:04+43:0527:09
Göran R WallénIFK Lidingö SOKej godkänd
Julia ÖbergOK Klemmingenej godkänd
Per GullquistOK Klemmingenej start

Öppen 5

3 450 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus JedarÅkers IF30:128:45
2Lukas WibergStora Sundby GoIF40:22+10:1011:42
3Marcus WibergStora Sundby GoIF43:00+12:4812:27
4Agnes JohanssonSurahammars SOK45:13+15:0113:06
5Ejvin Von LindernÅkers IF45:20+15:0813:08
6Hampus JacobssonOK Klemmingen45:45+15:3313:15
7Karin ProforsKöping-Kolsva OK46:00+15:4813:20
8Jan GustavssonOK Tor46:22+16:1013:26
9Tilde JohanssonSurahammars SOK47:43+17:3113:49
10Ann-Sofi SandvikAvesta OK49:24+19:1214:19
11Mats NilssonEskilstuna OL49:47+19:3514:25
12Stefan SjödinTrosabygdens OK52:59+22:4715:21
13Enrico VieroVandrarringen53:51+23:3915:36
14Lotta LindbergKlubblös54:02+23:5015:39
15Linda NordströmOK Älvsjö-Örby57:15+27:0316:35
16Erika LöfqvistVästerås SOK1:00:39+30:2717:34
17Jarl Erik PalmKjula IF1:01:21+31:0917:46
18Anders SvenskKlubblös1:02:29+32:1718:06
19Rakel MartinssonMarkbygdens OK1:04:14+34:0218:37
20Hanna ElfversonUpsala IF1:04:53+34:4118:48
21Andreas MatinssonMarkbygdens OK1:05:36+35:2419:00
22Hanna ErikssonLånghundra IF1:06:08+35:5619:10
23Vanja PetterssonÅkers IF1:09:26+39:1420:07
24Fredrik AnderssonOK Klemmingen1:17:03+46:5122:20
25Anna VieroVandrarringen1:17:53+47:4122:34
26Hans PeterssonHallstahammars OK1:25:03+54:5124:39
27Liselott HögforsTrosabygdens OK1:27:42+57:3025:25
28Gunilla SahlOK Klemmingen1:33:31+1:03:1927:06
Ingrid Munktelius ÖhlénSurahammars SOKej godkänd
Karolina BennitzOK Renenej start

Öppen 7

3 540 m, 51 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kari EnckellSödertälje-Nykvarn OF31:438:57
2Lars-Olof MagnellKatrineholms OK32:12+0:299:05
3Lena SundqvistTullinge SK37:28+5:4510:35
4Mikael AnderssonOK Tor40:24+8:4111:24
5Linn WistrandOK Hällen40:54+9:1111:33
6Erika JedarOK Tor42:55+11:1212:07
7Daniel ClaessonKlubblös43:50+12:0712:22
8Niclas BjällhageOK Tor46:00+14:1712:59
9Lennart LundquistOK Nalle46:11+14:2813:02
10Felicia Von LindernÅkers IF46:41+14:5813:11
11Amanda TibellLånghundra IF47:19+15:3613:21
12Arne WesterlundNyköpings OK47:32+15:4913:25
13Kurt NensénOK Måsen47:39+15:5613:27
14Jörgen EkblomOK Grip48:00+16:1713:33
15Frida IngelssonOckelbo OK48:52+17:0913:48
16Julia ErikssonOK Kolmården49:04+17:2113:51
17Bengt FribergJärfälla OK49:30+17:4713:58
18Mattias GyllenswärdOK Linné51:17+19:3414:29
19Sofia GyllenswärdOK Linné51:19+19:3614:29
20Kristin LöfIK Hakarpspojkarna51:34+19:5114:34
21Jesper AnderssonVingåkers OK52:50+21:0714:55
22Per-Ivar MöllbergArboga OK52:55+21:1214:56
23Kristin KällströmerNyköpings OK53:56+22:1315:14
24Karin LindgrenOK Tor54:59+23:1615:31
25Per-Ingvar AdamssonTrosabygdens OK55:09+23:2615:34
26Anders ClaessonIFK Mora OK57:03+25:2016:06
27Sara BengtsonKöping-Kolsva OK57:16+25:3316:10
28Jonas ÖrnKFUM Örebro OK58:15+26:3216:27
29Leif ThorssonOK Grip1:00:14+28:3117:00
30Yvonne TovenKöping-Kolsva OK1:00:23+28:4017:03
31Toni AnderssonVästerås SOK1:03:44+32:0118:00
32Sara RudhAvesta OK1:04:04+32:2118:05
33Mats SporreStora Tuna OK1:04:51+33:0818:19
34Emma HerbstVästerås SOK1:05:31+33:4818:30
35Charlotte JohnsonOK Klemmingen1:05:41+33:5818:33
36Ingela KlintbergEksjö SOK1:05:42+33:5918:33
37Bertil GranbergOK Klemmingen1:05:58+34:1518:38
38Magnus FredrikssonNyköpings OK1:06:00+34:1718:38
39Göran ElfversonUpsala IF1:08:06+36:2319:14
40Helene NilssonIF Start1:08:46+37:0319:25
41Anders WinellTumba-Mälarhöjden OK1:11:08+39:2520:05
42Stina GunnarssonÄrla IF1:12:52+41:0920:35
43Anna JöhnemarkStora Tuna OK1:15:01+43:1821:11
44Karl-Gösta HarvenbergNyköpings OK1:15:43+44:0021:23
45Lena AlshedenIFK Enskede1:15:50+44:0721:25
46Lars KarlssonAlmby IK1:15:52+44:0921:25
47Bo MalmkvistOK Grip1:16:11+44:2821:31
48Margareta ErikssonOK Klemmingen1:26:04+54:2124:18
49Rolf LindblomOK Klemmingen1:27:52+56:0924:49
Mats KåbergKöping-Kolsva OKej godkänd
Cecilia JanzonOK Måsenej godkänd
Anna NordanbroStora Tuna OKej start

Öppen 8

5 120 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan ErikssonHagaby GoIF Örebro32:366:22
2Rikard ClaessonStora Tuna OK33:42+1:066:34
3Mikael KindbornOK Hällen36:24+3:487:06
4Anna MårsellStora Tuna OK37:28+4:527:19
5U Tomas LöfgrenStora Tuna OK38:37+6:017:32
6Håkan GunnarssonFK Göingarna40:40+8:047:56
7Samuel AnderssonHagaby GoIF Örebro40:47+8:117:57
8Björn WistrandOK Hällen41:49+9:138:10
9Ulf JohanssonSurahammars SOK45:43+13:078:55
10Anton ThorstenssonAvesta OK46:55+14:199:09
11Johan KarlssonOK Tor48:20+15:449:26
12Ola TovenKöping-Kolsva OK48:48+16:129:31
13Hampus WestmanVästerås SOK49:53+17:179:44
14Joakim DahlbergAlmby IK52:04+19:2810:10
15Johan KammargårdenBjörkfors GOIF52:10+19:3410:11
16Maria JonssonTullinge SK52:49+20:1310:18
17Micael StammOK Klemmingen53:16+20:4010:24
18Lars ErikssonSödertälje-Nykvarn OF56:07+23:3110:57
19Marika Nylund EkNyköpings OK56:39+24:0311:03
20Marcus WiklundStora Tuna OK56:41+24:0511:04
21Bo RenellOK Tor56:54+24:1811:06
22Elis AnderssonTrosabygdens OK56:55+24:1911:06
23Robert HögforsTrosabygdens OK57:03+24:2711:08
24Elisabeth WestmanVästerås SOK58:25+25:4911:24
25Simon MartinsonOK Klemmingen58:34+25:5811:26
26Johan PalmqvistNyköpings OK58:40+26:0411:27
27Thomas NyzellEskilstuna OL59:09+26:3311:33
28Alexander KaragiannisTrosabygdens OK1:00:58+28:2211:54
29Tobias Janzon SjöstedtOK Måsen1:01:36+29:0012:01
30Lennart MyrehedVandrarringen1:01:44+29:0812:03
31Hans WestmanVästerås SOK1:02:15+29:3912:09
32Göran KarlssonOK Hällen1:04:50+32:1412:39
33Susanne StålSödertälje-Nykvarn OF1:13:44+41:0814:24
34Anders MagnussonNyköpings OK1:16:59+44:2315:02
35Tobias WestbomLånghundra IF1:20:28+47:5215:42
36Kenneth AlnessLånghundra IF1:23:39+51:0316:20
37Sofia KihlmanSträngnäs-Malmby OL1:23:44+51:0816:21
38Ingela AlnessLånghundra IF1:35:20+1:02:4418:37
39Arvid BergOK Klemmingen1:37:56+1:05:2019:07
Lennart LundgrenAvesta OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser