Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för NM, lång, Älvsby IF OK

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: NM, lång, Älvsby IF OK
Arrangörsorganisation: Älvsby IF OK
Datum: lördag 10 augusti 2019

D21 Elit

8 750 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Evelina WickbomVittjärvs IK1:21:149:17
2Isabel SalénIFK Mora OK1:25:26+4:129:45
3Johanna SjölundSundsvalls OK1:29:20+8:0610:12
4Sofia EbermarkSävedalens AIK1:32:19+11:0510:33
5Hanna KjellinSundsvalls OK1:33:17+12:0310:39
6Andrea WickbomVittjärvs IK1:35:14+14:0010:53
7Stina NilssonUmeå OK1:37:47+16:3311:10
Beatrice SöderlindÖrnsköldsviks OKej godkänd
Stina NordinSundsvalls OKej godkänd

H21 Elit

11 440 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna1:14:126:29
2Erik BlomgrenStora Tuna OK1:16:39+2:276:42
3Ludvig ÅhlundMalungs OK Skogsmårdarna1:17:06+2:546:44
4Börje PaulerSkogslöparna1:19:59+5:476:59
5Olov VikströmSundsvalls OK1:24:53+10:417:25
6Jörgen JohanssonSkellefteå OK1:28:56+14:447:46
7Robin SalénBergnäsets AIK1:29:02+14:507:46
8Gustaf SparrevikIK Hakarpspojkarna1:29:11+14:597:47
9Markus LundholmOK Renen1:31:44+17:328:01
10Hans PerssonIFK Umeå1:31:46+17:348:01
11Stefan SjölundSkogslöparna1:33:47+19:358:11
12David LundstenIFK Umeå1:36:21+22:098:25
13Melker PetterssonOK Renen1:37:50+23:388:33
14Henrik PerssonUmeå OK1:44:57+30:459:10
15Joris HochstetterAlfta-Ösa OK1:49:42+35:309:35
16Mattias JohanssonUmeå OK1:54:33+40:2110:00
17Isak ForsbergHögåkers OK1:55:41+41:2910:06
18Claes LundströmSkellefteå OK2:05:43+51:3110:59
19Simon ErikssonUmeå OK2:11:46+57:3411:31
Oskar GustafssonCentrum OKej godkänd
Frode KonstTyrving ILej start
Rasmus WickbomBergnäsets AIKej start
Simon WallerIFK Umeåej start
Gunnar HolmgrenBergnäsets AIKej start

H20 Elit

9 210 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon DahlbergOK Nolaskogsarna1:23:099:01
2Jakob LindehagPiteå IF Orienteringsklubb1:27:07+3:589:27
3Gabriel LarssonGammelstads IF2:04:40+41:3113:32
Truls LindholmSundsvalls OKej godkänd

D18 Elit

6 340 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thea WennbergSkellefteå OK1:19:2312:31
2Agnes KarlssonÄlvsby IF OK1:40:17+20:5415:49
3Ellen KillmeyVittjärvs IK1:42:24+23:0116:09
4Julia NordlanderSundsvalls OK1:43:23+24:0016:18
5Hanna SvanbergOK Renen1:57:23+38:0018:30
6Emmie LindbäckOK Renen2:17:42+58:1921:43
Anna AasaOK Renenej godkänd

H18 Elit

7 550 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel LundgrenSundsvalls OK57:597:40
2Isac ErikssonOK Nolaskogsarna1:05:00+7:018:36
3Hannes LindahlSundsvalls OK1:06:56+8:578:51
4Jonne LiukkonenSundsvalls OK1:08:21+10:229:03
5Jakob NilssonUmeå OK1:13:20+15:219:42
6Martin LundströmVittjärvs IK1:13:34+15:359:44
7Tobias SnellOK Renen1:19:19+21:2010:30
Lukas JohanssonSundsvalls OKej godkänd

D21 Kort

5 000 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kadri KalvoSundsvalls OK1:09:3413:54

H21 Kort

7 510 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders AxlingSundsvalls OK1:10:299:23
2Erik ToomingasSundsvalls OK1:19:54+9:2510:38
3Simon NordlundVittjärvs IK1:44:34+34:0513:55

D16

4 750 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ella TuressonOK Renen49:0110:19
2Alice LarssonSundsvalls OK51:43+2:4210:53
3Elsa GranholmSundsvalls OK52:15+3:1411:00
4Nora EngströmOK Nolaskogsarna55:20+6:1911:38
5Ylva SandströmSundsvalls OK55:26+6:2511:40
6Elin ForsgrenOK Nolaskogsarna57:15+8:1412:03
7Tindra JonssonSkarpnäcks OL1:00:58+11:5712:50
8Astrid RexSundsvalls OK1:01:51+12:5013:01
9Nora WesterlundOK Nolaskogsarna1:08:08+19:0714:20
10Klara KivijärviOK Renen1:08:40+19:3914:27
11Linn WennbergSkellefteå OK1:10:24+21:2314:49
12Elmina MolinHärnösands OK1:15:57+26:5615:59
13Matilda AasaOK Renen1:19:01+30:0016:38
14Emma JohanssonVittjärvs IK1:25:12+36:1117:56
15Hanny EdströmHärnösands OK2:15:04+1:26:0328:26
Ebba AnderssonSundsvalls OKej start
Frida JohanssonÄlvsby IF OKej start
Evelina NilssonHögåkers OKej start
Elin NäslundOK Nolaskogsarnaej start
Edit KarlssonÄlvsby IF OKej start
Emma JohanssonSundsvalls OKej start

H16

5 170 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marcus NilssonSkogslöparna44:488:39
2Oskar VikströmSundsvalls OK45:31+0:438:48
3Rasmus ErikssonUmeå OK45:46+0:588:51
4Oskar ÅdahlUmeå OK45:52+1:048:52
5Edvin LakeSundsvalls OK50:28+5:409:45
6Isak LundholmUmeå OK53:41+8:5310:23
7Simon MarkströmOK Renen57:47+12:5911:10
8Petter ErlandssonSundsvalls OK1:01:50+17:0211:57
9Oskar IngvarssonOK Renen1:02:47+17:5912:08
10Aron BlomqvistVittjärvs IK1:08:39+23:5113:16
Max StigenlövHögåkers OKej godkänd
Fabian SundOK Hammarenej godkänd
Erik ByströmOK Nolaskogsarnaej start

D16 Kort

3 820 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emilia WickbomVittjärvs IK1:14:1919:27

H16 Kort

3 820 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas SvenssonSK Björnen1:10:4118:30

D14

3 820 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tyra LarssonIFK Umeå33:488:50
2Maja LundholmUmeå OK37:09+3:219:43
3Alice RytterstedtSkogslöparna39:47+5:5910:24
4Liv PaulerSkogslöparna40:33+6:4510:36
5Emma ForsgrenOK Nolaskogsarna41:34+7:4610:52
6Ellen WesterlundOK Nolaskogsarna41:49+8:0110:56
7Tuva SirviöUmeå OK41:56+8:0810:58
8Signe FeilSundsvalls OK44:45+10:5711:42
9Alva PerboSkogslöparna55:41+21:5314:34
10Ella YtterströmSundsvalls OK59:04+25:1615:27
11Alma HedlundOK Renen59:05+25:1715:28
12Nora KäckUmeå OK1:11:05+37:1718:36
13Cornelia HörnquistÖrnsköldsviks OK1:11:47+37:5918:47
14Hilma VikströmUmeå OK1:24:43+50:5522:10
15Ebba SamuelssonUmeå OK1:25:28+51:4022:22
16Nova StattinHärnösands OK1:35:35+1:01:4725:01
Alva EngströmOK Renenej godkänd

H14

3 820 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olov NorinSundsvalls OK28:217:25
2Hugo NordlanderSundsvalls OK28:30+0:097:27
3Otto TimbyUmeå OK29:13+0:527:38
4Sixten PerssonSkogslöparna29:21+1:007:40
5Tim LundbergOK Renen32:07+3:468:24
6Liam HälldalSkogslöparna32:56+4:358:37
7Seth NordinLycksele IF34:33+6:129:02
8Mattias LarssonSundsvalls OK38:05+9:449:58
9Arvid IngvarssonOK Renen38:59+10:3810:12
10Linus NordinOK Renen41:38+13:1710:53
11Simon NordlanderSundsvalls OK45:37+17:1611:56
12Melker SundOK Hammaren54:11+25:5014:11
13Albin WollbrandOK Renen55:09+26:4814:26
14Edvard SvenssonSK Björnen1:00:51+32:3015:55
15Mattias KillmeyVittjärvs IK1:21:51+53:3021:25
16Max ErikssonSkellefteå OK1:56:54+1:28:3330:36
Emil LundgrenSundsvalls OKej godkänd

D12

3 190 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tindra RytterstedtSkogslöparna27:038:28 Ladda ner rutt i gpx-format
2Hanna WoxlinSkogslöparna27:22+0:198:34
3Minna TuressonOK Renen28:00+0:578:46
4Signe ForsbergSkogslöparna28:28+1:258:55
5Ida PaulerSkogslöparna29:11+2:089:08
6Lia ErikssonSkellefteå OK30:17+3:149:29
7Iris BergkvistOK Renen30:25+3:229:32
8Alice StigenlövHögåkers OK39:47+12:4412:28
9Alma LindgrenSkellefteå OK40:21+13:1812:38
10Selma MurbeckOK Renen41:06+14:0312:53
11Tyra OlssonSkellefteå OK46:36+19:3314:36

H12

3 190 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin NilssonSkogslöparna24:377:43
2Teodor JonssonSkarpnäcks OL25:36+0:598:01
3Axel SamuelssonUmeå OK27:06+2:298:29
4Martin LarssonÄlvsby IF OK28:43+4:069:00
5Hugo DanielssonLycksele IF28:50+4:139:02
6Alex AnderssonSundsvalls OK29:23+4:469:12
7Ivar GranholmSundsvalls OK30:06+5:299:26
8Axel EngströmOK Renen31:55+7:1810:00
9Elmer NordlanderHärnösands OK32:27+7:5010:10
10Melker WollbrandOK Renen33:27+8:5010:29
11Frans PerssonSkellefteå OK34:25+9:4810:47
12Manfred NordinLycksele IF37:06+12:2911:37
13Hugo PellaVittjärvs IK39:23+14:4612:20
14Viggo JohanssonSkellefteå OK42:34+17:5713:20
15Lukas ErikssonUmeå OK43:11+18:3413:32
16Ove RenbergBergnäsets AIK48:31+23:5415:12
17Valter HoffmanSundsvalls OK51:00+26:2315:59
17Anton HanssonBergnäsets AIK51:00+26:2315:59
Karl PerssonOK Renenej godkänd

D12 Kort

1 850 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma PerboSkogslöparna21:5811:52

D10

1 850 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnes FeilSundsvalls OK14:407:55
2Stina PerssonSkogslöparna15:19+0:398:16
3Ellen BergkvistOK Renen15:56+1:168:36
4Selma YtterströmSundsvalls OK17:35+2:559:30
5Sofia OttenUmeå OK17:50+3:109:38
6Rut OlssonSkellefteå OK18:47+4:0710:09
7Lova JonssonSkarpnäcks OL20:53+6:1311:17

H10

1 850 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ville SundqvistOK Renen13:207:12
2Arvid EngströmRobertsfors IK14:01+0:417:34
3Ted LindmarkRobertsfors IK14:04+0:447:36
3Ossian NordinLycksele IF14:04+0:447:36
5Hjalmar RutqvistIFK Umeå14:45+1:257:58
6Hjalmar EdinOK Renen16:32+3:128:56
7Hampus DanielssonLycksele IF16:47+3:279:04
8Malte EngströmRobertsfors IK17:06+3:469:14
9Albin BerggrenOK Renen17:35+4:159:30
10Ture ForsbergSkogslöparna18:19+4:599:54
11Love JohanssonSkellefteå OK19:03+5:4310:17
12Olov PerssonOK Renen19:50+6:3010:43
13Hannes PellaVittjärvs IK28:51+15:3115:35

D35

5 920 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulrika BornetunSkillingaryds FK1:08:5911:39

H35

7 510 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pontus GustafssonBoxholm-Mjölby OL1:29:3211:55
2Roger LarssonSkillingaryds FK1:29:54+0:2211:58

D40

5 000 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helena ForsbergSkogslöparna47:319:30
2Elisabeth FriesUmeå OK50:39+3:0810:07
3Elin SvenssonSundsvalls OK50:59+3:2810:11
4Susanne RutqvistIFK Umeå52:29+4:5810:29
5Åsa PaulerSkogslöparna53:01+5:3010:36
6Catrin IngvarssonOK Renen53:33+6:0210:42
7Karin PerssonSkogslöparna55:26+7:5511:05
8Sofia LundbergOK Renen55:41+8:1011:08
9Kristina NordlanderSundsvalls OK1:02:15+14:4412:27
10Louise WoxlinSkogslöparna1:07:00+19:2913:24
11Monika WesterlundOK Nolaskogsarna1:07:01+19:3013:24
12Sarah DjärvHärnösands OK1:23:28+35:5716:41

H40

7 510 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders BennitzOK Renen1:06:318:51
2Mattias PerssonSkogslöparna1:06:54+0:238:54
3Andreas LundholmUmeå OK1:11:05+4:349:27
4Erik OlssonOK Renen1:14:50+8:199:57
5Fredrik SamuelssonUmeå OK1:17:08+10:3710:16
6Jörgen IngvarssonOK Renen1:21:38+15:0710:52
7Conny NilimaaIFK Kiruna1:22:42+16:1111:00
8Johan DanielssonLycksele IF1:33:47+27:1612:29

D45

4 380 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena TuressonOK Renen37:318:33
2Åsa SundOK Hammaren43:59+6:2810:02
3Anna LundgrenSundsvalls OK50:07+12:3611:26
4Kerstin LarssonIFK Umeå51:40+14:0911:47
5Åsa BäckstrandUmeå OK52:10+14:3911:54
6Karin LarssonSundsvalls OK52:41+15:1012:01
7Yvonne NäslundSkogslöparna1:05:47+28:1615:01
8Therese SundqvistOK Renen1:16:44+39:1317:31

H45

6 340 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas RexSundsvalls OK49:147:45
2Jonas HälldalSkogslöparna50:38+1:247:59
3Thomas JohanssonOK Renen50:43+1:297:59
4Håkan StoltSundsvalls OK53:09+3:558:22
5Mattias LindmarkRobertsfors IK53:42+4:288:28
6Magnus LindmarkIFK Kiruna55:18+6:048:43
7Oskar ForsbergSkogslöparna58:19+9:059:11
8Johan NäslundÖstersunds OK59:45+10:319:25
9Mathias WesterlundOK Nolaskogsarna59:57+10:439:27
10Claes TuressonOK Renen1:01:11+11:579:39
11Lars HenrikssonSundsvalls OK1:02:16+13:029:49
12Patrik WennbergSkellefteå OK1:08:56+19:4210:52
13Per EdströmHärnösands OK1:09:19+20:0510:55
14Peter WoxlinSkogslöparna1:10:36+21:2211:08
15Tobias SöderlundSkellefteå OK1:12:49+23:3511:29
16Sverker RytterstedtSkogslöparna1:17:15+28:0112:11 Ladda ner rutt i gpx-format
17Fredrik NordlanderSundsvalls OK1:20:57+31:4312:46
18Rein PellaVittjärvs IK1:22:26+33:1213:00
19Markus ÅdahlUmeå OK1:28:51+39:3714:00
20Krister BerglundVittjärvs IK1:30:03+40:4914:12
Niklas TimbyUmeå OKej godkänd
Tony DalebrandSundsvalls OKej godkänd
Daniel SundOK Hammarenej godkänd

D50

4 380 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna NordinSundsvalls OK53:2312:11
2Anna Karin NilssonUmeå OK53:31+0:0812:13
3Helena KönigssonRobertsfors IK1:02:14+8:5114:12
4Maria SvanbergOK Renen1:11:21+17:5816:17
5Anneli WickbomVittjärvs IK1:20:46+27:2318:26
6Agneta LindbäckOK Renen1:22:50+29:2718:54
7Marita SöderlindÖrnsköldsviks OK1:34:41+41:1821:37
8Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK1:39:36+46:1322:44

H50

5 920 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter WestinVittjärvs IK48:518:15
2Erik NorinSundsvalls OK50:01+1:108:26
3Jan ForsbergHögåkers OK55:09+6:189:18
4Mats LuspaIFK Kiruna58:33+9:429:53
5Pär LundgrenSkellefteå OK59:36+10:4510:04
6Jan ÅhlundOK Nolaskogsarna1:04:53+16:0210:57
7Clas EngströmOK Nolaskogsarna1:05:40+16:4911:05
8Robert SundqvistOK Renen1:11:09+22:1812:01
9Peter LundbergOK Renen1:12:35+23:4412:15
10Tomas PerssonSkellefteå OK1:13:18+24:2712:22
11Mikael NilssonSkogslöparna1:15:28+26:3712:44
12Mats DruggeVittjärvs IK1:20:37+31:4613:37
13Torgny NäslundSkogslöparna1:26:39+37:4814:38
14Jonas HedlundOK Renen1:27:15+38:2414:44
15Mats JohanssonSundsvalls OK1:36:16+47:2516:15
Göran HörnquistÖrnsköldsviks OKej godkänd
Sven StigenlövHögåkers OKej godkänd

D55

4 380 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agneta FriesUmeå OK53:0612:07
2Anette LundströmVittjärvs IK59:04+5:5813:29
3Susanne AnderssonPiteå IF Orienteringsklubb59:23+6:1713:33
Lena LundstenVittjärvs IKej godkänd

H55

5 370 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joakim IngelssonOK Hammaren40:427:34
2Frans WickbomI 19 IF48:23+7:419:00
3Per ÖgrenBergnäsets AIK49:41+8:599:15
4Pär NorénVännäs OK50:32+9:509:24
5Marcus ErikssonVK Uvarna51:41+10:599:37
6Ingvar IsakssonSeskarö IF53:47+13:0510:00
7Johan WiknerHögåkers OK56:08+15:2610:27
8Mats LundinLånghundra IF59:08+18:2611:00
9Sven ÖrnerlingOK Renen1:00:55+20:1311:20
10Mikael YngvessonRobertsfors IK1:01:50+21:0811:30
11Alf BergmanOK Renen1:07:24+26:4212:33
12Björn LundstenVittjärvs IK1:09:46+29:0412:59
13Anders AbrahamssonGammelstads IF1:17:38+36:5614:27
14Ahti AasaÖvertorneå IF1:20:28+39:4614:59

D60

3 480 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristina HammarfalkÖstersunds OK38:5111:09
2Eva WalheimRobertsfors IK41:42+2:5111:58
3Annika StaafForsa OK42:01+3:1012:04
4Inger VennbergOK Renen45:14+6:2312:59
5Britt KarlssonUmeå OK47:55+9:0413:46
6Katarina KvickSkogslöparna54:00+15:0915:31
7Angela NilssonSkellefteå OK1:01:17+22:2617:36

H60

5 000 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Clas FriesUmeå OK41:338:18
2Fredrik SalénBergnäsets AIK47:54+6:219:34
3Ulf BurmanGustavsbergs OK49:45+8:129:57
4Jan NordinSundsvalls OK50:22+8:4910:04
5Svante LarssonOK Vargen54:15+12:4210:51
6Richard HolmgrenBergnäsets AIK54:21+12:4810:52
6Anders FriesUmeå OK54:21+12:4810:52
8Lars VikströmOK Renen55:37+14:0411:07
9Mats WalheimRobertsfors IK1:02:29+20:5612:29
10Lennart StrandbergSkogslöparna1:10:42+29:0914:08
11Stefan ErikssonBergnäsets AIK1:22:30+40:5716:30
12Lennart WinbergHudiksvalls OK1:29:00+47:2717:48
13Göran HedmanValbo AIF1:44:39+1:03:0620:55

H65

4 380 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven Bergström TrolinForsa OK47:1210:46
2Jan LindelöfSeskarö IF50:29+3:1711:31
3Lennart KarlssonUmeå OK54:09+6:5712:21 Ladda ner rutt i gpx-format
4Mats SandewallUmeå OK54:41+7:2912:29
5Per ÖhlundGustavsbergs OK57:51+10:3913:12
6Kjell SandströmBodens Bandyklubb OS1:01:44+14:3214:05
7Hans YlipääSeskarö IF1:01:46+14:3414:06
8Henry PilstålOK Renen2:06:21+1:19:0928:50

D70

2 980 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina WestmanHudiksvalls OK40:0913:28
2Eva FeilSkellefteå OK41:42+1:3313:59
3Ann-Marie Rees-AnderssonEnebybergs IF43:24+3:1514:33
4Karin DelinAlfta-Ösa OK47:26+7:1715:55
5Inga-Lill PetterssonLinköpings OK48:47+8:3816:22
6Christina FlordalSundsvalls OK54:27+14:1818:16
7Ingrid Wiklander NylanderSundsvalls OK1:07:03+26:5422:30
8Lena LindmarkRobertsfors IK1:09:18+29:0923:15
9Britt-marie JohanssonStöcksjö IS1:13:34+33:2524:41

H70

3 940 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signar ErikssonStöcksjö IS38:169:42
2Magnus SäverosNilivaara IS39:37+1:2110:03
3Bengt A PerssonOckelbo OK47:28+9:1212:02
4Håkan GustafssonBoxholm-Mjölby OL49:45+11:2912:37
5Matts EngvallBodens Bandyklubb OS54:06+15:5013:43
6Conny LagerskogArvidsjaurs OK55:49+17:3314:10
7Bo JohanssonIK Örnen Måttsund56:31+18:1514:20
8Åke HöglundTimrå SOK59:09+20:5315:00
9Robert SvartholmGammelstads IF1:00:45+22:2915:25
10Roland SalomonssonVittjärvs IK1:02:13+23:5715:47
11Yngve PetterssonLinköpings OK1:05:02+26:4616:30
12Eje AnderssonBodens Bandyklubb OS1:07:14+28:5817:03
13Kjell MörtbergBodens Bandyklubb OS1:08:39+30:2317:25
14Jon FlordalSundsvalls OK1:21:25+43:0920:39
Lars StrinnholmÖstersunds OKej godkänd
Mats KlingvallUmeå OKej godkänd
Clas-Göran LundBodens Bandyklubb OSej start

D75

2 820 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Laila NäslundSelånger SOK49:1217:26
2Gerd BerglundHögåkers OK1:10:19+21:0724:56
3Lena TimnerUmeå OK1:12:17+23:0525:37

H75

3 620 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland LundqvistArvidsjaurs OK45:5012:39
2Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK47:59+2:0913:15
3Göran EnkvistSkellefteå OK51:07+5:1714:07
Åke BerglundHögåkers OKej godkänd

H80

2 980 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thorsten JohanssonLångvikens OK48:4916:22
2Runar MarktinArvidsjaurs OK49:36+0:4716:38
3Gunnar LindströmOK Renen51:45+2:5617:21
4Stig LindskogVisborgs OK55:13+6:2418:31
5Per-Anders BrännströmArvidsjaurs OK58:31+9:4219:38
6Henken ErikssonI 19 IF1:12:01+23:1224:10
7Karl Erik NyströmSeskarö IF1:18:05+29:1626:12
8Sören JanssonSundsvalls OK1:20:56+32:0727:09
Gunnar TimnerUmeå OKej godkänd

Inskolning

1 610 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Tove BlombergPiteå IFfullföljt
Viktor BlombergPiteå IFfullföljt
Gustav EbermarkKlubblösfullföljt
Vilma LidmanOK Renenfullföljt
Ida LidmanOK Renenej godkänd

U1

1 610 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida MurbäckOK Renen21:2713:19
2Hanna OttenUmeå OK27:11+5:4416:53
3Adelia NordinLycksele IF27:52+6:2517:18

U2

1 850 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils SandströmUmeå OK19:4210:38
2Elsa WoxlinSkogslöparna23:44+4:0212:49
Elsa NilssonÄlvsby IF OKej godkänd
Lovisa NilssonHögåkers OKej start

Öppen 1

1 850 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa LakeSundsvalls OK17:419:33
2Frida KillmeyVittjärvs IK36:34+18:5319:45

Öppen 3

3 190 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ivar LakeSundsvalls OK29:199:11
2Ulrika KeisuVittjärvs IK39:44+10:2512:27
3Kristina PerboSkogslöparna42:04+12:4513:11
4Boel SandströmUmeå OK42:53+13:3413:26
5Mia-Lena HolmströmRobertsfors IK44:39+15:2013:59
6Barbro LundqvistArvidsjaurs OK54:33+25:1417:06
7Leena JanssonÄlvsby IF OK54:59+25:4017:14
8Anna HoffmanSundsvalls OK55:05+25:4617:16
9Mona-Lisa SvedeliusHögåkers OK55:23+26:0417:21
10Roger PerboSkogslöparna59:55+30:3618:46
11Eva ErikssonHögåkers OK1:01:49+32:3019:22

Öppen 5

3 870 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kent TuoremaaVittjärvs IK39:0710:06
2Carin BergenstenVittjärvs IK39:36+0:2910:13
3Elin LindgrenSkellefteå OK46:27+7:2012:00
4Linda LidmanOK Renen47:23+8:1612:14
5Clara AulandOK Renen52:00+12:5313:26
6Petter KajokSkellefteå OK57:51+18:4414:56
7Moa JohanssonSkellefteå OK59:36+20:2915:24
8Linnéa BergenstenVittjärvs IK1:01:39+22:3215:55
9Björn SvanbergOK Renen1:04:23+25:1616:38
10Anna LundbergSkellefteå OK1:04:26+25:1916:38
11Anders KillmeyVittjärvs IK1:04:37+25:3016:41
12Lars-Åke SvenssonSK Björnen1:06:48+27:4117:15
13Lina SamuelssonUmeå OK1:07:22+28:1517:24
14Caroline YtterströmSundsvalls OK1:07:36+28:2917:28
15Andreas JohanssonOK Renen1:08:19+29:1217:39
16Marie JohanssonHögåkers OK1:08:58+29:5117:49
17Susanne BylundSkogslöparna1:09:59+30:5218:05
18Thomas LindgrenSkellefteå OK1:11:05+31:5818:22
19Maria DanielssonLycksele IF1:11:25+32:1818:27
20Åsa OlssonSkellefteå OK1:12:34+33:2718:45
21Annika SvenssonSK Björnen1:15:45+36:3819:34
22Irené LarssonSundsvalls OK1:16:24+37:1719:44
23Annika VikströmUmeå OK1:17:00+37:5319:53
24Anna EnströmOK Renen1:17:35+38:2820:02
25Maria WennbergSkellefteå OK1:18:02+38:5520:09
26Linda LundbergOK Renen1:18:38+39:3120:19
27Katharina SandströmSundsvalls OK1:19:04+39:5720:25
28Hjalle SvenssonSkellefteå OK1:20:10+41:0320:42
29Karolina BennitzOK Renen1:22:03+42:5621:12
30Malin Kronholm BergkvistOK Renen1:25:06+45:5921:59 Ladda ner rutt i gpx-format
31Elinor LernstålKlubblös1:25:15+46:0822:01
32Erika GällerstedtUmeå OK1:37:55+58:4825:18
Julia OttenUmeå OKej godkänd
Elin VikströmPiteå IF Orienteringsklubbej godkänd
Niklas BurlinSkellefteå OKej godkänd

Öppen 7

2 980 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik OlssonSkellefteå OK30:3810:16
2Jan JohanssonIFK Umeå33:04+2:2611:05
3Anna LundqvistKlubblös40:42+10:0413:39
4Erik SvedeliusHögåkers OK40:49+10:1113:41
5Håkan ErikssonUmeå OK51:14+20:3617:11
6Gunnar JohanssonHögåkers OK52:59+22:2117:46
7Gry HafskjoldBergnäsets AIK54:24+23:4618:15
8Agneta BergelinBergnäsets AIK57:54+27:1619:25
9Marita WiknerHögåkers OK58:56+28:1819:46
10Anders RensgardOK Renen1:04:21+33:4321:35
11Mattias NordlanderHärnösands OK1:04:32+33:5421:39
12Karin JohanssonHögåkers OK1:07:13+36:3522:33
13Annika BerglundVittjärvs IK1:47:55+1:17:1736:12

Öppen 8

4 380 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik LernstålKlubblös44:1910:07
2Rick McGregorIFK Kiruna56:14+11:5512:50
3Jonas NilssonUmeå OK56:21+12:0212:51
4Magnus BlombergPiteå IF Orienteringsklubb56:22+12:0312:52
5Mats HanssonBergnäsets AIK1:02:08+17:4914:11
6Fredrik GranholmSundsvalls OK1:05:10+20:5114:52
7Joel LarssonGammelstads IF1:05:27+21:0814:56
8Josef AnderssonSundsvalls OK1:05:44+21:2515:00
9Andreas GällerstedtUmeå OK1:06:27+22:0815:10
10Bert ErikssonUmeå OK1:08:25+24:0615:37
11Kjell AnderssonPiteå IF Orienteringsklubb1:10:14+25:5516:02
12Jimmy BergkvistOK Renen1:24:16+39:5719:14
13Julia PommerHögåkers OK1:44:27+1:00:0823:50

Öppen 9

7 510 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hananes BoströmArvidsjaurs OK59:387:56
2Henrik NilssonOK Vargen1:10:08+10:309:20
3Per BodenLitsbygdens SK1:18:24+18:4610:26
4Tomas NordinLycksele IF1:27:58+28:2011:42
5Fredrik RagnarssonUmeå OK1:31:39+32:0112:12
6Fredrik LundströmOK Renen1:52:49+53:1115:01
7Stefan LauriGammelstads IF1:58:51+59:1315:49

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser