Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för World Cup Svenska cupen OL-skytte

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: World Cup Svenska cupen OL-skytte
Arrangörsorganisation: OK Gipen
Datum: lördag 30 juni 2018

D21

6 670 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin StenbackDalregementets IF1:45:1315:46
2Nina G. NajbjergDAN MIL Team1:48:37+3:2416:17
3Line SoderlundDAN MIL Team1:56:57+11:4417:32
4Julia DavidssonOK Klemmingen2:01:21+16:0818:11
5Linda LönnebergTäby OK2:02:25+17:1218:21
6Caroline SandelinFinland Team2:04:23+19:1018:38
7Annika BjörkDalregementets IF2:06:52+21:3919:01
8Desiré RexGöteborg-Majorna OK2:10:27+25:1419:33
9Pernille GyllingDAN MIL Team2:39:54+54:4123:58
10Sara JohanssonT2 IF2:56:56+1:11:4326:31
11Stina BacklundT2 IF3:13:58+1:28:4529:04
Terese EklövTumba-Mälarhöjden OKej start

H21

7 530 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan EklövTumba-Mälarhöjden OK1:23:3511:06
2Mikko HölsöFinland Team1:27:41+4:0611:38
3Martin JanssonHäverödals SK1:28:37+5:0211:46
4Johan Ek-LarssonOK Klemmingen1:29:15+5:4011:51
5Johan HagströmerOK Klemmingen1:29:42+6:0711:54
6Albin AxelssonMullsjö SOK1:33:11+9:3612:22
7Pontus JanssonKungälvs OK1:34:24+10:4912:32
8Petja PöyhönenFinland Team1:34:25+10:5012:32
9Anders EnglidTumba-Mälarhöjden OK1:35:59+12:2412:44
10Gustav HindérÖstra Almby FK1:38:44+15:0913:06
11Robert PetterssonIF Thor1:40:25+16:5013:20
12Jonas F. WeberDAN MIL Team1:41:16+17:4113:26
13Ilya BeliankaSävedalens AIK1:42:02+18:2713:33
14Mikael PihelÖstra Almby FK1:44:01+20:2613:48
15Jacob ErikssonÖstra Almby FK1:45:15+21:4013:58
16Daniel ForsellFinland Team1:45:32+21:5714:00
17Andreas M. JensenDAN MIL Team1:49:19+25:4414:31
18Jes Mose JensenDAN MIL Team1:52:34+28:5914:56
19Jeppe R.R. AndersenDAN MIL Team2:05:02+41:2716:36
20Mads A.K. SimonsenDAN MIL Team2:05:03+41:2816:36
21Hans K.N. LarsenDAN MIL Team2:13:58+50:2317:47
22Allan ReichDAN MIL Team2:17:13+53:3818:13
Lasse HelwegDAN MIL Teamej godkänd
Johan LidströmHäverödals SKej godkänd

D20

4 430 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alice AxelssonMullsjö SOK1:43:1823:19
2Tove PerssonMölndal Outdoor IF1:52:50+9:3225:28
3Klara LjunggrenLinköpings OK1:53:28+10:1025:36

D16

3 370 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Tilda SandqvistTäby OKej godkänd

H14

2 830 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel BrönnestamOK Gipen50:3117:51
2Max NymanOK Gipen1:08:23+17:5224:09
3Oscar NymanOK Gipen1:23:50+33:1929:37

D12

2 070 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Miranda WallströmGöteborg-Majorna OK54:2826:18

H40

5 170 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik PetterssonGöteborg-Majorna OK2:06:0524:23
2Andreas FredrikssonAttunda OK2:10:18+4:1325:12
Andreas EklundGöteborg-Majorna OKej start

D50

3 370 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mona RasmussenDAN MIL Team1:48:5132:17
Anette ArksandVallentuna-Össeby OLutgått

H50

4 430 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leif HaajanenOK Raseborg1:24:5519:10
2Jonas PålssonÖstra Almby FK1:38:36+13:4122:15
3Mattias SandqvistVallentuna-Össeby OL1:39:07+14:1222:22
4Christer ArksandVallentuna-Össeby OL1:41:22+16:2722:52
5Klaes AxelssonMullsjö SOK1:46:52+21:5724:07
6Håkan PerssonMölndal Outdoor IF2:42:24+1:17:2936:39
Nichlas WallströmGöteborg-Majorna OKej godkänd
Hans MandahlÖstra Almby FKej godkänd

H60

3 370 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans WickbomI 19 IF1:32:0327:18
2Björn BorgGöteborg-Majorna OK1:34:26+2:2328:01
3Anders MalmbergDalregementets IF1:35:13+3:1028:15
4Bengt JonassonGöteborg-Majorna OK1:45:00+12:5731:09
5Ole ChristiansenDAN MIL Team1:58:32+26:2935:10

Ö Violett

4 500 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Sylvia ÅgrenFöreningen Orienteringsskyttarnautgått

HD10

2 350 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav RexOK Landehof24:0410:14
2Linnéa RexOK Landehof30:38+6:3413:02
3Tijs SpijkerOK Gipen41:32+17:2817:40
4Alexander JohanssonOK Gipen44:40+20:3619:00

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser