Svenska Orienteringsförbundet

Preliminär resultatlista för Björkstubbematchen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Björkstubbematchen
Arrangörsorganisation: OK Kullingshof
Datum: fredag 25 maj 2018

H40

5 300 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas GrahnGBG44:148:20
2Stefan VorbergGBG47:06+2:528:53

H45

5 200 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus HomannVG39:007:30
2Peter AspGBG41:36+2:368:00
3Pär MoqvistGBG42:33+3:338:10
4Thomas KarlssonGBG46:08+7:088:52
5Peter GrahnVG56:45+17:4510:54

H50

4 700 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders WadstenGBG36:017:39
2Anders JohanssonGBG37:31+1:307:58
3Jonatan BörjessonVG38:03+2:028:05
4Lars BjörkingVG39:02+3:018:18
5Stefan AronengVG39:57+3:568:30
6Jan HindérGBG40:20+4:198:34
7Kjell EinarssonVG41:15+5:148:46
8Magnus Ö BernhedGBG44:54+8:539:33
9Mattias BååthGBG46:00+9:599:47
10Hans NilssonGBG54:40+18:3911:37
11Mats DahlrotGBG1:01:14+25:1313:01
Stefan HammarGBGej start

H55

4 600 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maths CarlssonGBG36:467:59
2Hans MelinGBG38:14+1:288:18
3Lars HolmbergVG38:39+1:538:24
4Ola LundhVG38:59+2:138:28
5Björn KarlssonVG39:56+3:108:40
6Andres LaasVG43:09+6:239:22
7Stig LarssonGBG47:21+10:3510:17
8Håkan WåhlanderGBG58:50+22:0412:47
9Håkan ErikssonVG1:01:50+25:0413:26
10Lars ErikssonVG1:15:57+39:1116:30
11Lars TorstenssonGBG1:17:45+40:5916:54
12Börje PerssonGBG1:17:52+41:0616:55

H60

4 500 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jörgen IvarssonVG36:438:09
2Asgeir EdvardsenGBG38:11+1:288:29
3Anders BjörklundGBG38:41+1:588:35
4Jens KaminskyGBG39:01+2:188:40
5Ulf PalmérVG39:15+2:328:43
6Bengt-Åke JanssonVG45:48+9:0510:10
7Pierre KarlssonGBG46:34+9:5110:20
8Lennart KarlssonVG47:56+11:1310:39
9Ulf SundinGBG48:29+11:4610:46
10Per-Olof LarssonVG57:33+20:5012:47
11Jan CarlssonGBG57:39+20:5612:48
12Bertil AxbomGBG58:44+22:0113:03
13Bengt JonssonVG59:47+23:0413:17
14Bengt OttossonGBG1:02:49+26:0613:57
15Lars StålheimGBG1:03:05+26:2214:01
16Ingemar CarlssonGBG1:07:50+31:0715:04
Ulf PetterssonGBGej start

H65

4 200 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus RehnGBG36:318:41
2Bo HerderssonVG39:03+2:329:17
3Sten BlomströmGBG43:49+7:1810:25
4Björn JägerströmGBG44:43+8:1210:38
5Kjell KaminskyVG45:23+8:5210:48
6Stanley MattssonGBG46:27+9:5611:03
7Sven Erik MolanderGBG46:32+10:0111:04
8Sten OlssonVG47:33+11:0211:19
9Per FredrikssonVG48:00+11:2911:25
10Kjell MartinssonVG49:15+12:4411:43
11Tommy GustafssonGBG53:57+17:2612:50
12Kent IvarssonVG54:44+18:1313:01
13Lennart AnderssonGBG57:04+20:3313:35
14Hans SkoglundVG57:13+20:4213:37
15Erland BergGBG59:18+22:4714:07
16Jan KüchlerGBG1:02:20+25:4914:50
17Åke JohanssonVG1:09:06+32:3516:27
18Björn EngströmGBG1:10:05+33:3416:41
Tommy WesterbergVGej start

H70

3 300 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kalle JohanssonVG27:498:25
2Carl-Henry AnderssonVG29:31+1:428:56
3Ingvar BergmanVG31:36+3:479:34
4Dag LorénVG34:12+6:2310:21
5Henry DjurbäckVG34:31+6:4210:27
6Kenneth JohanssonGBG35:26+7:3710:44
7Torbjörn WikströmVG35:51+8:0210:51
8Lars-Göran AxmalmGBG36:54+9:0511:10
9Hans CarlstedtGBG37:56+10:0711:29
10Karl Evert SvenssonVG39:26+11:3711:56
11Anders AxelssonGBG40:25+12:3612:14
12Acke WåhlanderGBG41:19+13:3012:31
13Kjell BengtssonGBG41:22+13:3312:32
14Lars-Erik GaddeGBG43:18+15:2913:07
15Kent OlaussonVG44:02+16:1313:20
16Sten OlssonGBG44:32+16:4313:29
17Mats ElofssonVG46:45+18:5614:10
18Gösta MalmerGBG47:25+19:3614:22
19Styrbjörn JanssonVG49:00+21:1114:50
20Pertti HeedVG52:37+24:4815:56
21Kenneth RosénGBG52:59+25:1016:03
22Staffan BrobergGBG55:18+27:2916:45
23Bengt-Rune WallströmGBG1:01:22+33:3318:35
24Steffen RosénGBG1:08:45+40:5620:50
25Jan LarssonGBG1:10:48+42:5921:27
26Ragnar FallströmGBG1:36:42+1:08:5329:18
Jukka RankanenGBGej start
Mats KågesonGBGej start

H75

3 100 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kenneth IvehagVG29:099:24
2Lars JohanssonVG30:11+1:029:44
3Lars-Olof LannfeltVG30:31+1:229:50
4Lars FinbomGBG32:21+3:1210:26
5Magne HagströmGBG35:26+6:1711:25
6Bengt AnderssonVG35:42+6:3311:30
7Henrik HvoslefGBG35:50+6:4111:33
8Rune ArvidssonVG37:40+8:3112:09
9Bengt-Åke SvenssonVG38:12+9:0312:19
10Bengt OlssonVG40:56+11:4713:12
11Folke DahlénVG42:00+12:5113:32
12Per LjungbergGBG43:35+14:2614:03
13Harry SundbergVG43:45+14:3614:06
14Kurt FredrixonVG44:23+15:1414:19
15Karl-Inge KarlssonVG45:10+16:0114:34
16Claes GreenGBG46:31+17:2215:00
17Hans KarlssonVG48:05+18:5615:30
18Hans EkbergVG48:22+19:1315:36
19Lars-Åke LarssonVG48:45+19:3615:43
20Per-Olof JohanssonVG56:13+27:0418:08
21Sigvard OscarssonVG57:09+28:0018:26
22Per-Olof EckerlidGBG59:19+30:1019:08
23Karl-Axel JohanssonGBG1:11:00+41:5122:54
24Ulf NyströmVG1:11:09+42:0022:57
Sune MentorGBGej start

H80

2 400 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andre AlexanderssonGBG28:3811:55
2Håkan SkogumVG31:11+2:3312:59
3Ingemar HolmbergVG34:53+6:1514:32
4Åke DavidssonVG35:43+7:0514:52
5Agne ÖstenssonGBG35:58+7:2014:59
6Kuno EkdahlVG44:01+15:2318:20
7Gunnar BylundVG59:28+30:5024:46
Per-Hugo LundgrenGBGej start
Leif EdsandGBGej start

H85

2 400 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bertil HolmqvistVG43:4518:13
2Stig SahlVG43:48+0:0318:15
Arne SvahnVGej start

Öppen Skog

2 800 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lennart JanssonGBG31:2811:14
2Pereric HasselgrenGBG33:39+2:1112:01
3Stig-Ove TollGBG36:38+5:1013:05
4Lennart CarlströmGBG36:43+5:1513:06
5Gösta ClaessonVG36:58+5:3013:12
6Dan LeanderssonVG37:41+6:1313:27
7Anders MohlinGBG40:36+9:0814:30
8Gert IvarssonVG42:01+10:3315:00
9Sven-Olof RingVG42:34+11:0615:12
10Kjell RybergGBG43:26+11:5815:30
11Lars MathiassonGBG44:18+12:5015:49
12Bengt BörjessonGBG45:38+14:1016:17
13Kjell EhrencronaGBG46:06+14:3816:27
14Jan KjellströmGBG55:09+23:4119:41
15Lennart OlssonGBG59:13+27:4521:08
16Bengt KvarnströmGBG1:02:35+31:0722:21
17Bertil AndreassonGBG1:03:32+32:0422:41
Carl-Erik JohnsonVGej start
Roland NilssonVGej start

Öppen Stig

2 400 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars-Olov DahlbergGBG40:1416:45
2Jan JohanssonGBG42:34+2:2017:44
3Kjell-Åke IsakssonVG42:44+2:3017:48
4Sven-Erik AndreassonGBG43:18+3:0418:02
5Sven EdlundGBG44:28+4:1418:31
6Lennart AlmströmGBG45:51+5:3719:06
7Hans EmilssonVG49:48+9:3420:45
8Gösta GrahnGBG52:27+12:1321:51
Kurt-Åke KarlssonGBGej godkänd
Holger JohanssonGBGej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser