Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, stafett, Värmland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: DM, stafett, Värmland
Arrangörsorganisation: OK Hierne
Datum: söndag 8 september 2019

Hjälp oss att göra våra arrangemang bättre genom att fylla i deltagarenkäten senast om 13 Hours! (5 svar)

D21

4 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Kils OK 12:29:37
1. Sanna Skoog51:002+1:3551:002+1:35
2. Anna Uller47:293+10:081:38:2920+1:51+0:16
3. Sofia Holmgård51:082+3:352:29:371-1-1:51
2Skattkärrs SOK 12:35:03+5:26
1. Anna-Karin Mattsson49:25149:251
2. Lina Rööhs47:132+9:521:36:38100:00
3. Erika Eriksson58:253+10:522:35:032+1+5:26+5:26
3Västvärmlands OK 12:44:03+14:26
1. Jenny Gullqvist53:303+4:0553:303+4:05
2. Kristin Jansson49:394+12:181:43:0930+6:31+2:26
3. Anna Cajdell1:00:544+13:212:44:0330+14:26+7:55
OK Tyr 1ej godkänd
1. Zlatimira Abadzhievaej godkändej godkänd
2. Johanna Kindlund37:211ej godkänd
3. Stina Granefelt47:331ej godkänd

H21

6 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Tyr 12:35:12
1. Sören Kindlund56:54156:541
2. Lars-Håkan Bengtsson43:502+6:591:40:44100:00
3. Johan Söderlund54:2812:35:12100:00
2OK Djerf 13:00:44+25:32
1. Rasmus Pettersson58:302+1:3658:302+1:36
2. Alexander Jansson57:465+20:551:56:163+1+15:32+13:56
3. Håkan Pettersson1:04:282+10:003:00:442-1+25:32+10:00
3OK Tyr 33:17:50+42:38
1. Marcus Beckius1:13:496+16:551:13:496+16:55
2. Thomas Hollowell52:454+15:542:06:345-1+25:50+8:55
3. Anders Holtet-Lindberg1:11:164+16:483:17:503-2+42:38+16:48
4OK Tyr 43:19:09+43:57
1. Fredrik Hane1:13:224+16:281:13:224+16:28
2. Albin Sigby50:453+13:542:04:0740+23:23+6:55
3. Andrey Abadzhiev1:15:025+20:343:19:0940+43:57+20:34
5OK Tyr 23:30:34+55:22
1. Oskar Nyman1:13:355+16:411:13:355+16:41
2. Gustav Perman1:06:546+30:032:20:296+1+39:45+23:04
3. Mattias Hane1:10:053+15:373:30:345-1+55:22+15:37
Kils OK 1diskvalificerad
1. Viktor Skoog1:06:583+10:041:06:583+10:04
2. Lukas Olm36:5111:43:492-1+3:05-6:59
3. Ludvig Erikssondiskvalificeraddiskvalificerad

D12

7 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Tyr 234:33
1. Mira Karlström16:162+0:0516:162+0:05
2. Tuva Henricsson18:17134:331-1-0:05
2OK Tyr 134:41+0:08
1. Irma Eriksson16:11116:111
2. Wilma Jonsson18:303+0:1334:412+1+0:08+0:08
3OK Tyr 341:53+7:20
1. Tilda Kindlund23:279+7:1623:276+7:16
2. Izabella Ljungberg18:262+0:0941:533-3+7:20+0:04
4Skattkärrs SOK 146:23+11:50
1. Lilly Bergenfur22:593+6:4822:593+6:48
1. Tindra Blomkvist23:004+6:4922:593+6:48
2. Lea Johannesdal23:246+5:0746:234+1+11:50+5:02
5Kils OK 146:29+11:56
1. Alva Inelind23:228+7:1123:225+7:11
1. Felicia Ahlstedt Neumann23:187+7:0723:185+7:07
2. Ida Häggqvist23:115+4:5446:2950+11:56+4:45
6OK Djerf 146:41+12:08
1. Lin Pelander23:106+6:5923:104+6:59
1. Matilda Henriksson Ribeiro23:075+6:5623:074+6:56
2. Joline Petri23:347+5:1746:416+2+12:08+5:09
7Skattkärrs SOK 246:50+12:17
1. Alva Rööhs44:4811+28:3744:487+28:37
1. Edith Bergenfur24:2310+8:1224:237+8:12
2. Ella Nyberg22:274+4:1046:5070+12:17-16:20

H12

8 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Tyr 131:32
1. Lowe Ekström15:385+0:3215:384+0:32
1. Birger Karlström15:489+0:4215:385+0:32
2. Malte Granefelt15:54131:321-3-0:32
2OK Tyr 231:46+0:14
1. Vincent Ljungberg15:478+0:4115:477+0:41
1. Olle Granefelt15:274+0:2115:274+0:21
2. Ivar Wikström16:192+0:2531:462-5+0:14-0:27
3OK Djerf 132:04+0:32
1. Axel Lindblad15:437+0:3715:436+0:37
1. Lucas Bodin Liliegren24:3310+9:2715:437+0:37
2. Linus Bodin-Liliegren16:213+0:2732:043-3+0:32-0:05
4Västvärmlands OK 132:07+0:35
1. Elias Cajdell15:143+0:0815:143+0:08
2. Elias Josefsson16:534+0:5932:074+1+0:35+0:27
5Kils OK 132:39+1:07
1. Henry Nordström15:122+0:0615:122+0:06
2. Joel Holmgård17:275+1:3332:395+3+1:07+1:01
6IK Vikings OK 136:51+5:19
1. Elsa Höglund15:426+0:3615:425+0:36
2. Emil Höglund21:096+5:1536:516+1+5:19+4:43
7OK Tyr 341:30+9:58
1. Gilbert Karlström15:06115:061
2. William Lundqvist26:248+10:3041:307+6+9:58+9:58
8Eidskog OL 148:05+16:33
1. Ida Mariann Bergersen25:2512+10:1925:258+10:19
1. Alexander Holtet Tangen25:0811+10:0225:088+10:02
2. Asbjørn Lande22:577+7:0348:0580+16:33+6:14

H14

7 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Djerf 157:03
1. Melvin Törshagenej godkändej godkänd
1. Edvard Pelander28:57128:571
2. Arvid Johansson28:06157:031
2OK Tyr 11:08:20+11:17
1. Felix Lind34:032+5:0634:032+5:01
1. Milla Forkéus35:084+6:1134:032+5:01
2. Oscar Andersson34:172+6:111:08:2020+11:17+6:16
3Kils OK 11:16:17+19:14
1. Fredrik Westlund36:216+7:2436:215+7:19
2. Isak Holmgård39:563+11:501:16:173-2+19:14+11:55
4OK Tyr 21:19:27+22:24
1. Anton Jonsson37:018+8:0437:017+7:59
2. Arvid Eriksson42:264+14:201:19:274-3+22:24+14:25
5Skattkärrs SOK 11:26:18+29:15
1. Felicia Rööhs36:237+7:2636:236+7:21
1. Linnea Johnsson49:409+20:4336:236+7:21
2. Alfred Nyberg49:555+21:491:26:185-1+29:15+21:54
6Västvärmlands OK 11:36:57+39:54
1. Lucas Olsson35:105+6:1335:104+6:08
2. Filip Schützer1:01:476+33:411:36:576+2+39:54+33:46
7Eidskog OL 12:28:27+1:31:24
1. Ragnar Lande34:343+5:3734:343+5:32
2. Oda Marissa Bergersen1:53:537+1:25:472:28:277+4+1:31:24+1:25:52
OK Tyr 3ej start
1. Hugo Ekströmej startej start
2. Albin Isakssonej startej start
OK Tyr 4ej start
1. Julia Forsgrenej startej start
2. Linus Nilssonej startej start

D16

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Djerf 11:18:41
1. Jonna Lindblad38:432+4:3538:431
2. Ellen Pelander39:5811:18:41100:00
2OK Tyr 11:20:21+1:40
1. Elin Bomanej godkändej godkänd
1. Cornelia Kindlund34:08134:081
2. Linn Andersson46:132+6:151:20:212+1:40
Kils OK 1ej godkänd
1. Klara Nordströmej startej start
1. Lina Ullerej godkändej godkänd
2. Rebecka Westlund51:573+11:59ej godkänd

H16

0 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
Kils OK 1ej start
1. William Rebaneej startej start
2. Anton Ullerej startej start

D20

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1IK Vikings OK 11:51:46
1. Kristina Klingnéus57:14157:141
2. Thea Svensson54:3211:51:46100:00
2OK Djerf 11:56:15+4:29
1. Amanda Jansson1:01:232+4:091:01:232+4:09
2. Elin Lindblad54:522+0:201:56:1520+4:29+0:20
3Västvärmlands OK 12:17:25+25:39
1. Klara Johansson1:04:093+6:551:04:093+6:55
2. Mirja Backlund1:13:163+18:442:17:2530+25:39+18:44

D40

0 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
OK Tyr 1ej start
1. Anna Isaksson Forsgrenej startej start
2. Johan Wennermarkej startej start
3. Linn Nilssonej startej start

H40

8 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Tyr 12:26:17
1. Mattias Persson53:523+10:2053:523+10:20
2. Martin Ljungberg50:4711:44:392-1+4:30-5:50
3. Henric Brohede41:3812:26:171-1-4:30
2Eidskog OL 12:40:44+14:27
1. Jon Ivar Bergersen1:01:287+17:561:01:287+17:56
2. Julie Finsrud Lande57:086+6:211:58:3670+18:27+0:31
3. Eivind Lande42:082+0:302:40:442-5+14:27-4:00
3Västvärmlands OK 12:43:21+17:04
1. Joakim Mellqvist43:32143:321
2. Magnus Jonsson1:12:588+22:111:56:305+4+16:21+16:21
3. Tommy Johansson46:513+5:132:43:213-2+17:04+0:43
4OK Djerf 12:43:38+17:21
1. Henrik Lindblad56:535+13:2156:535+13:21
2. Johan Petri55:144+4:271:52:074-1+11:58-1:23
3. Anders Pelander51:314+9:532:43:3840+17:21+5:23
5Kils OK 12:49:25+23:08
1. Jonas Uller55:014+11:2955:014+11:29
2. Anders Westlund55:265+4:391:50:273-1+10:18-1:11
3. Ulf Mellerdal58:586+17:202:49:255+2+23:08+12:50
6IK Vikings OK 12:49:30+23:13
1. Anders Jonsson48:592+5:2748:592+5:27
2. Mats Bergenfur51:102+0:231:40:091-1-5:27
3. Jörgen Aurén1:09:217+27:432:49:306+5+23:13+23:13
7OK Tyr 22:53:39+27:22
1. Johan Henricsson1:03:028+19:301:03:028+19:30
2. Fredrik Ekström54:163+3:291:57:186-2+17:09-2:21
3. Mikael Lind56:215+14:432:53:397+1+27:22+10:13
8Skattkärrs SOK 13:30:59+1:04:42
1. Jonas Bergenfur57:036+13:3157:036+13:31
2. Mikael Rööhs1:01:577+11:101:59:008+2+18:51+5:20
3. Markus Johnsson1:31:598+50:213:30:5980+1:04:42+45:51

D50

4 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Kils OK 12:13:15
1. Helen Skoog43:57143:571
2. Mona Ordqvist47:082+0:381:31:05100:00
3. Ylva Olm42:1012:13:15100:00
2OK Tyr 12:20:11+6:56
1. Tone Hollowell47:093+3:1247:093+3:12
2. Elisabeth Öström47:263+0:561:34:3530+3:30+0:18
3. Ingrid Kensby45:362+3:262:20:112-1+6:56+3:26
3OK Tyr 22:21:46+8:31
1. Catarina Högkvist44:542+0:5744:542+0:57
2. Anna Weckner Westlund46:3011:31:2420+0:19-0:38
3. Lottie Lind50:223+8:122:21:463+1+8:31+8:12
4Västvärmlands OK 13:03:47+50:32
1. Christina Gabrielsson52:254+8:2852:254+8:28
2. Mary Olsson59:064+12:361:51:3140+20:26+11:58
3. Gunilla Peterson1:12:164+30:063:03:4740+50:32+30:06

H50

6 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Kils OK 12:15:51
1. Magnus Nordström42:272+3:5342:272+3:53
2. Lars Holmgård55:093+4:291:37:361-1-3:53
3. Jan Olm38:1512:15:51100:00
2OK Tyr 12:29:59+14:08
1. Pär Nyman49:583+11:2449:583+11:24
2. Per Högkvist50:4011:40:382-1+3:02-8:22
3. Colin Mc Intyre49:212+11:062:29:5920+14:08+11:06
3OK Djerf 12:41:17+25:26
1. Per Jansson38:34138:341
2. Håkan Lindberg1:05:215+14:411:43:553+2+6:19+6:19
3. Björn Svensson57:224+19:072:41:1730+25:26+19:07
4Lustens OK 12:48:21+32:30
1. Jonas Samuelsson51:314+12:5751:314+12:57
2. Henrik Gynnemo1:03:384+12:581:55:095+1+17:33+4:36
3. Anders Olsson53:123+14:572:48:214-1+32:30+14:57
5OK Älgen 12:48:36+32:45
1. Jan-Olov Andersson55:145+16:4055:145+16:40
2. Mats Lilja51:082+0:281:46:224-1+8:46-7:54
3. Conny Gunnarsson1:02:145+23:592:48:365+1+32:45+23:59
Lustens OK / SK Örnen 2ej godkänd
1. Anders Erikssonej godkändej godkänd
2. Björn Svensson (SK Örnen)1:11:446+21:04ej godkänd
3. Björn Engström1:29:266+51:11ej godkänd

H60

4 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Tyr 11:03:06
1. Rolf Wikström32:362+1:2832:362+1:28
2. Sixten Westlund30:3011:03:061-1-1:28
2Kils OK 11:03:14+0:08
1. Christer Skoog31:08131:081
2. Lars Nordström32:062+1:361:03:142+1+0:08+0:08
3Västvärmlands OK 11:31:58+28:52
1. Tord Jansson42:193+11:1142:193+11:11
2. Bengt Nilsson49:393+19:091:31:5830+28:52+17:41
4OK Tyr 21:47:39+44:33
1. Jan Svensson53:394+22:3153:394+22:31
2. Christer Höglund54:004+23:301:47:3940+44:33+22:02

DH70

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Kristinehamns OK 11:20:32
1. Ingemar Ziljat40:592+3:5440:592+3:54
2. Christer Elfsberg39:3311:20:321-1-3:54
2OK Älgen 11:27:01+6:29
1. Åke Gustavsson37:05137:051
2. Hans Persson49:563+10:231:27:012+1+6:29+6:29
3Västvärmlands OK 11:42:16+21:44
1. Thorbjörn Nilsson52:233+15:1852:233+15:18
2. Sven-Arne Nilsson49:532+10:201:42:1630+21:44+6:26

ÖM5S

8 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Tyr 31:28:53
1. Kirsty Mc Intyre52:002+5:5252:002+5:52
2. Jenny Nilsson36:5311:28:531-1-5:52
2OK Djerf 11:35:51+6:58
1. Anna Jansson53:343+7:2653:343+7:26
2. Lena Westerlund42:172+5:241:35:512-1+6:58-0:28
3Skattkärrs SOK 11:36:00+7:07
1. Ann Hyvönen46:08146:081
2. Jenny Nyberg49:524+12:591:36:003+2+7:07+7:07
4Kristinehamns OK 21:58:07+29:14
1. Britt Gunnarsson1:10:325+24:241:10:325+24:24
2. Stefan Gunnarsson47:353+10:421:58:074-1+29:14+4:50
5OK Djerf 11:59:31+30:38
1. Emma Liliegren1:03:574+17:491:03:574+17:49
2. Viktoria Lindberg55:345+18:411:59:315+1+30:38+12:49
6OK Tyr 22:08:17+39:24
1. Eva Trangius1:11:037+24:551:11:037+24:55
2. Leif Salin57:146+20:212:08:176-1+39:24+14:29
Kristinehamns OK 1ej godkänd
1. Gunnel Gillenäs1:10:586+24:501:10:586+24:50
2. Christer Gillenäsej godkändej godkänd
OK Tyr 1ej godkänd
1. Thomas Bomanej godkändej godkänd
2. Agneta Boman1:08:557+32:02ej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser