Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Våryran

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Våryran
Arrangörsorganisation: FK Boken
Datum: måndag 22 april 2019

D21 Elit

10 490 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rebecka HeinrupTullinge SK1:09:196:36
2Ekaterina NikitinaRehns BK1:11:25+2:066:48
3Tove LagerbergOK Södertörn1:14:00+4:417:03
4Jenny ErikssonOK Kåre1:14:31+5:127:06
5Anastasiia BorovkovaRehns BK1:16:31+7:127:17
6Elisabeth HanssonIFK Lidingö SOK1:21:16+11:577:44

H21 Elit

13 690 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roman BondarenkoRehns BK1:21:505:58
2Martin JonasSK Sandberg1:22:20+0:306:00
3Ivan NikitinRehns BK1:24:44+2:546:11
4Linus LarssonOK Kåre1:31:09+9:196:39
5Filip KubinaSK Sandberg1:35:29+13:396:58
6Ola NybergMalungs OK Skogsmårdarna1:37:38+15:487:07
7Frode KonstTyrving IL2:45:29+1:23:3912:05
Mattias JohanssonUmeå OKej godkänd
Erik AlnervikHelsingborgs SOKej start

D20 Elit

6 370 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa Jonsson-NordinSkåneslättens OL52:028:10
2Maja KindlundOK Tranan52:27+0:258:14
3Irmalinn NilssonHärlövs IF55:30+3:288:42
4Lotten KindlundhFK Finn1:00:40+8:389:31
Elin SvenssonOK Älmeej start

D18 Elit

5 460 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa WeidenSkåneslättens OL44:278:08
2Hilda AxelssonFK Göingarna46:06+1:398:26
3Clara DahlHärlövs IF49:24+4:579:02
4Aino RantalaIFK Mora OK53:08+8:419:43
5Maja TenghagenHärlövs IF53:47+9:209:51
6Nellie RydlundHässleholms OK55:52+11:2510:13
7Alma LeijonHärlövs IF56:01+11:3410:15
8Hilma HolmströmHärlövs IF59:01+14:3410:48
Elin NilssonAndrarums IFej godkänd
Agnes LindblomMalmö OKej start

H18 Elit

7 870 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias CarlstedtHjärnarps OL1:39:2412:37

D21

7 630 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julia DahlHelsingborgs SOK55:587:20
2Pim HedbergOK Pan-Kristianstad58:06+2:087:36
3Karin HagwallLunds OK1:07:10+11:128:48
4Anna LööfOK Pan-Kristianstad1:07:19+11:218:49
5Erica HöstHjärnarps OL1:07:53+11:558:53
6Ebba ThuressonOK Pan-Kristianstad1:11:36+15:389:23 Ladda ner rutt i gpx-format
7Tova HermodssonLunds OK1:11:56+15:589:25
8Sandra LejonbergHelsingborgs SOK1:15:44+19:469:55
9Linnea GustafssonOK Gynge1:17:23+21:2510:08
10Patricia EdgarssonAndrarums IF1:18:17+22:1910:15
11Desirée SegerslättSkåneslättens OL1:18:28+22:3010:17
12Marie JinnemoHjärnarps OL1:25:34+29:3611:12
13Carin StenbergHelsingborgs SOK1:27:34+31:3611:28
14Julia LundHästveda OK1:28:38+32:4011:36
15Katarina KotrlovaSK Sandberg1:37:20+41:2212:45
Camilla NilssonOK Torfinnej start

H21

10 490 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per AspegrenOK Kontinent1:04:586:11
2David SundströmSöderhamns OK1:07:25+2:276:25
3Albin PerssonHalmstad OK1:08:11+3:136:29
4Allan HedbergLunds OK1:08:30+3:326:31
5John OskarssonHelsingborgs SOK1:09:08+4:106:35
6Björn KarlssonHalmstad OK1:09:14+4:166:35
7Martin FagerlundKFUM Örebro OK1:10:25+5:276:42
8Mikael LöfvingTibro OK1:10:39+5:416:44
9Ludvig HallabroHässleholms OK1:11:00+6:026:46
10Nils Wallentin TärkHalmstad OK1:11:34+6:366:49
11Adam SegerslättSkåneslättens OL1:11:50+6:526:50
12Daniel HellbergLunds OK1:12:43+7:456:55
13Fredrik PerssonHalmstad OK1:12:54+7:566:56
14Patrik JohanssonHelsingborgs SOK1:13:04+8:066:57
15Jacob MobergHelsingborgs SOK1:13:10+8:126:58
16Felix AlnervikHelsingborgs SOK1:15:23+10:257:11
17Christian JohanssonHelsingborgs SOK1:16:06+11:087:15
18Robin WestessonOK Kontinent1:18:02+13:047:26
19Axel OrrhedeHelsingborgs SOK1:20:04+15:067:37
20Magnus JönssonOK Kontinent1:21:57+16:597:48
21John HartleySöders-Tyresö1:23:14+18:167:56
22Jonas BengtssonHelsingborgs SOK1:29:59+25:018:34
23Simon PreutzOK Torfinn1:35:23+30:259:05
Erik Barr ZeilonSkåneslättens OLej godkänd
Jesper LagerbergOK Södertörnej godkänd
Mathias PerssonHelsingborgs SOKej start
Oskar CervinHelsingborgs SOKej start
Jonathan GunnarssonMalmö OKej start

D21 Kort

5 460 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Denisa KosováIFK Mora OK36:066:36
2Olha PanchenkoIFK Mora OK39:37+3:317:15
3Sara KindlundIFK Mora OK41:31+5:257:36
4Johanka SimkovaIFK Mora OK43:01+6:557:52
5Sara HodlerIFK Mora OK52:13+16:079:33
6Ester BirgerssonIS Skanne1:23:30+47:2415:17

H21 Kort

8 170 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Florian AttingerIFK Mora OK43:555:22
2Vojtech KralIFK Mora OK45:02+1:075:30
3Mikhail KuleshovIFK Mora OK45:24+1:295:33
4Zsolt LenkeiIFK Mora OK46:26+2:315:41
5Simon HodlerIFK Mora OK48:22+4:275:55
6Sebastian BaumannIFK Mora OK48:57+5:025:59
7Raffael Huber SvenssonIFK Mora OK49:20+5:256:02
8Gustav JohnssonIFK Mora OK55:44+11:496:49
Per HolmIFK Mora OKej start
Artem PanchenkoIFK Mora OKej start
Johan NöjdFK Göingarnaej start

H20

8 150 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oliver SchmidtOK Kontinent1:26:1310:34

D18

5 470 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktoria KostecovaSK Sandberg1:07:4312:22
2Tina LjungqvistLunds OK1:12:37+4:5413:16

H18

7 050 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Adam JonasSK Sandberg46:546:39
2Matej KukurugyaSK Sandberg56:53+9:598:04
3Erik ThoressonAndrarums IF1:15:47+28:5310:44
4Brian AhlmAndrarums IF1:16:42+29:4810:52
5Pontus ThuressonSkåneslättens OL1:25:57+39:0312:11
Gabriel ÖhgrenSävedalens AIKej start

D16

4 810 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thea BökmanHelsingborgs SOK36:237:33
2Alice OlvegårdFK Göingarna36:24+0:017:34
3Selma LarssonLunds OK37:16+0:537:44
4Emmy PalmFK Boken37:35+1:127:48
5Alva NystedtSkåneslättens OL39:04+2:418:07
6Moa WallenborgLunds OK39:56+3:338:18
7Joanna PerssonOK Tyringe46:12+9:499:36
8Elsa WibergHelsingborgs SOK47:48+11:259:56
9Hanna LarssonYstads OK48:37+12:1410:06
10Olivia LarssonLunds OK49:05+12:4210:12
11Alice PerssonOK Tyringe50:52+14:2910:34
12Linnea LeijonHärlövs IF54:26+18:0311:19
13Julia De AlmeidaMalmö OK54:33+18:1011:20
14Linnea RydlundHässleholms OK55:34+19:1111:33
15Kajsa HeydenLunds OK57:01+20:3811:51
16Alva SvenssonFK Åsen57:15+20:5211:54
17Ivona RohalovaSK Sandberg59:45+23:2212:25
18Cornelia MöllerOK Kontinent1:06:03+29:4013:43
19Julia SörensenOK Kontinent1:09:40+33:1714:29
Enni LindskogOK Älmeej start
Viola HolmströmHärlövs IFej start

H16

5 910 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle KarlssonIK Hakarpspojkarna37:566:25
2Agust KronkvistÖrkelljunga FK38:42+0:466:32
3Albin WeidenSkåneslättens OL39:09+1:136:37
4Albin GezeliusIFK Mora OK39:26+1:306:40
5Edvin SelinFK Göingarna39:50+1:546:44
6Hugo CedervallÖrkelljunga FK41:48+3:527:04
7Loke HedbergLunds OK42:03+4:077:06
8Isak AnderssonLunds OK50:11+12:158:29
9Felix GustafssonLunds OK51:09+13:138:39
10Alfred AhltinMalmö OK51:23+13:278:41
11Erik JohanssonFK Boken52:32+14:368:53
12Simon KukurugyaSK Sandberg55:28+17:329:23
13David MorénHjärnarps OL58:38+20:429:55
14Gabriel SteffertOK Tyringe1:00:18+22:2210:12
15Alfred JohanssonOK Alehof1:03:03+25:0710:40
16Klas LjungqvistLunds OK1:06:01+28:0511:10
17Elias NilssonHässleholms OK1:06:20+28:2411:13
18Victor EricssonHelsingborgs SOK1:11:46+33:5012:08
19Elmer ÖhgrenKarlsbyhedens OK1:15:20+37:2412:44
20David OlanderLunds OK1:15:58+38:0212:51
21Love PerssonMalmö OK1:19:55+41:5913:31
22David PerssonHelsingborgs SOK1:23:57+46:0114:12
23Erik OlssonFK Åsen1:27:24+49:2814:47
24Erik AlbinssonHjärnarps OL1:30:16+52:2015:16
25Axel TenghagenHärlövs IF1:41:05+1:03:0917:06
26Robin CarlstedtHjärnarps OL1:43:14+1:05:1817:28
Ivar HelmerssonHässleholms OKej godkänd
Lucas TreldalLunds OKej start

D16 Kort

3 930 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tova LevinssonMalmö OK53:0413:30
2Johanna GersneSkåneslättens OL55:09+2:0514:01
3Hanna Jonsson-NordinSkåneslättens OL1:04:32+11:2816:25

H16 Kort

4 210 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonathan OrrhedeHelsingborgs SOK56:1213:20
2Edvin VensrydEslövs FK1:06:34+10:2215:48

D14

4 210 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tuva SelinFK Göingarna35:548:31
2Sara LjungqvistLunds OK37:31+1:378:54
3Anna BenattiSkåneslättens OL46:23+10:2911:01
4Signe ÖhgrenKarlsbyhedens OK47:27+11:3311:16
5Ebba RanbroHelsingborgs SOK48:14+12:2011:27
6Alice JohanssonFK Boken53:31+17:3712:42
7Emelia CarlströmFK Boken54:00+18:0612:49
8Saga PalmertzHelsingborgs SOK1:05:21+29:2715:31
9Eja GustafssonLunds OK1:08:55+33:0116:22
10Alice TryggSävedalens AIK1:09:15+33:2116:26
11Rebecka LindulfSkåneslättens OL1:11:48+35:5417:03
12Wilma JönssonÖrkelljunga FK1:15:21+39:2717:53
13Maja SörensenOK Kontinent1:41:11+1:05:1724:02
Wilda SchmidtOK Kontinentej godkänd
Ellen AnderssonOK Pan-Kristianstadej godkänd
Aprilia CinthioSkåneslättens OLej godkänd
Klara MöllerOK Kontinentej godkänd
Ida BenattiSkåneslättens OLej start

H14

4 210 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elia KämpeÖrkelljunga FK29:347:01
2Svante SelinFK Göingarna30:03+0:297:08
3Wilmer SelinFK Göingarna30:29+0:557:14
4Hjalmar AxelssonFK Göingarna31:30+1:567:28
5Noah KrikströmHjärnarps OL31:58+2:247:35
6Elmin HovmöllerSöders-Tyresö34:12+4:388:07
7Alfred KjellénHelsingborgs SOK34:23+4:498:10
8Erik MånssonSödertälje-Nykvarn OF35:54+6:208:31
9Felix JohanssonOK Alehof40:33+10:599:37
10Caspar PegardOK Gynge45:48+16:1410:52
11Casper TuressonHärlövs IF46:20+16:4611:00
12Viktor AhltinMalmö OK48:09+18:3511:26
13Axel NilssonÖrkelljunga FK48:11+18:3711:26
14Erik KindlundOK Tranan49:58+20:2411:52
15Isak ÖgrenSävedalens AIK51:00+21:2612:06
16Otto NybergÖrkelljunga FK52:21+22:4712:26
17Emil AnderssonLunds OK56:29+26:5513:24
18Hannes DahlbergSkåneslättens OL56:51+27:1713:30
19Isak EdholmÖrkelljunga FK57:01+27:2713:32
20William SteffertOK Tyringe1:00:01+30:2714:15
21Hugo HjelmLunds OK1:01:09+31:3514:31
22Villyam JohanssonOK Tyringe1:03:52+34:1815:10
23Gunnar WessbergHärlövs IF1:04:28+34:5415:18
24Arvid AlbinssonHjärnarps OL1:06:50+37:1615:52
25Samuel RasmussenOK Kontinent1:12:30+42:5617:13
26Melwin IvarssonHärlövs IF1:12:39+43:0517:15
27Erik WihlborgOK Gynge1:28:43+59:0921:04
28Hugo ThoressonAndrarums IF1:32:46+1:03:1222:02
Olof GlatzKalmar OKej godkänd
Elias PerssonHelsingborgs SOKej start
Edvin SanderSkåneslättens OLej start

D14 Kort

3 350 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa NilssonEslövs FK33:4010:02
2Moa NordinYstads OK53:17+19:3715:54
3Sara MånssonHässleholms OK1:02:27+28:4718:38
4Freja LjungdahlSkåneslättens OL1:26:39+52:5925:51
Alva ErikssonHjärnarps OLej start

H14 Kort

3 350 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Aksel SjögärdSkåneslättens OL35:1510:31
2Måns LevinssonMalmö OK35:51+0:3610:42
3Emil MårtenssonÖrkelljunga FK44:10+8:5513:11
4Filip PerssonMalmö OK52:42+17:2715:43
5Gustav LohavHelsingborgs SOK1:16:28+41:1322:49
6George Omfors MacinnesOK Kontinent1:28:16+53:0126:20

D12

3 350 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felicia PerssonHelsingborgs SOK32:559:49
2Alma KjellénHelsingborgs SOK34:06+1:1110:10
3Smilla ThomassonFK Göingarna35:24+2:2910:34
4Saga ChristensenSkåneslättens OL37:39+4:4411:14
5Tova BorggrenLunds OK39:18+6:2311:43
6Liv LundsgaardOK Kontinent41:19+8:2412:20
7Tove RosbergÖrkelljunga FK41:58+9:0312:31
8Alma GieseÖrkelljunga FK43:12+10:1712:53
9Linnea StéenHelsingborgs SOK43:20+10:2512:56
10Frida EmilssonFK Åsen49:34+16:3914:47
11Hedda ÅbergLunds OK49:58+17:0314:54
12Agnes PerssonHelsingborgs SOK51:05+18:1015:14
13Linnea LindulfSkåneslättens OL52:05+19:1015:32
14Sara CarlstedtHjärnarps OL52:06+19:1115:33
15Klara PalmFK Boken52:54+19:5915:47
16My WallenborgLunds OK54:14+21:1916:11
17Allie NelkingSkåneslättens OL1:02:53+29:5818:46
18Elin AnzeliusHästveda OK1:03:13+30:1818:52
19Julia PlanckLunds OK1:04:44+31:4919:19
20Esther Krogh NilssonLunds OK1:06:20+33:2519:48
21Amelia Victor MendesHjärnarps OL1:08:41+35:4620:30
22Kristina Nilsson CondoriHästveda OK1:24:28+51:3325:12
23Olivia SvenssonFK Åsen1:25:36+52:4125:33
Olivia TillanderYstads OKej godkänd
Fifi PegardOK Gyngeej godkänd
Mathea YngveOK Kontinentej start

H12

3 350 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel EkdalaKungälvs OK29:038:40
2Atle KulstadSkåneslättens OL29:31+0:288:48
3Arvid FalkstrandTormestorps IF29:41+0:388:51
4Carl-Johan OlvegårdFK Göingarna33:16+4:139:55
5Isak EngOK Pan-Kristianstad33:42+4:3910:03
5Albin GranqvistFK Göingarna33:42+4:3910:03
7Milton GunnarssonÖrkelljunga FK34:08+5:0510:11
8Vidar EkdalaKungälvs OK37:06+8:0311:04
9Valter SanderSkåneslättens OL37:20+8:1711:08
10Ville LindskogOK Älme38:53+9:5011:36
11Jonathan EdholmÖrkelljunga FK40:14+11:1112:00
12Johan GlatzKalmar OK42:39+13:3612:43
13Nils PerssonOK Tyringe45:42+16:3913:38
14Elias PalmertzHelsingborgs SOK46:31+17:2813:53
15Gustav GranqvistFK Göingarna47:51+18:4814:17
16Kurt SjöbergHelsingborgs SOK48:05+19:0214:21
17Eskil SoelbergAndrarums IF1:00:50+31:4718:09
18Carl JohanssonOK Tyringe1:01:03+32:0018:13 Ladda ner rutt i gpx-format
19Alex SöderstjernaHelsingborgs SOK1:06:46+37:4319:55
20Wiggo JönssonÖrkelljunga FK1:07:51+38:4820:15
21Albert KylmäHelsingborgs SOK1:13:00+43:5721:47
22Olle ErikssonHjärnarps OL1:43:32+1:14:2930:54
Benjamin DavidsonHelsingborgs SOKej godkänd
Tage SjögärdSkåneslättens OLej godkänd
Oskar ElmerfjordLunds OKej start

D12 Kort

2 200 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Astrid HjelmLunds OK27:4212:35
2Linn ThuressonSkåneslättens OL39:27+11:4517:55

H12 Kort

2 200 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alvin DahlbergSkåneslättens OL28:0312:44
2Vilmer LjungdahlSkåneslättens OL29:49+1:4613:33
Jakob MånssonHässleholms OKej godkänd

D10

2 200 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja KylmäHelsingborgs SOK31:0014:05
2Signe RanbroHelsingborgs SOK32:03+1:0314:34
3Signe DavidsonHelsingborgs SOK32:29+1:2914:45
4Emma LundsgaardOK Kontinent41:09+10:0918:42
5Delia CondoriHästveda OK47:00+16:0021:21
6Tuva ChristensenSkåneslättens OL59:27+28:2727:01

H10

2 200 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel FalkstrandTormestorps IF19:058:40
2Hjalmar JohanssonOK Alehof20:16+1:119:12
3Philip EgerstedtHelsingborgs SOK21:22+2:179:42
4David EriksonLunds OK21:32+2:279:47
5Fabian TillanderYstads OK26:11+7:0611:54
6Isak KämpeÖrkelljunga FK32:39+13:3414:50
7Hjalmar AnderssonFK Boken36:28+17:2316:34
8Alvin SörensenOK Kontinent41:50+22:4519:00
9Anton SoelbergAndrarums IF42:16+23:1119:12
Valter NelkingSkåneslättens OLej start

D35

6 370 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanne FoghFSK Orientering1:01:129:36
2Marie BorggrenLunds OK1:07:18+6:0610:33
3Carina ThynellHärlövs IF1:15:23+14:1111:50
4Evelina EkelundMalmö OK1:28:50+27:3813:56

H35

8 170 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christian GlantzAndrarums IF1:01:057:28
2Fredrik SalomonssonSkåneslättens OL1:03:03+1:587:43
3Niklas NilssonHärlövs IF1:05:32+4:278:01
4Magnus TenghagenHärlövs IF1:08:43+7:388:24
5Sebastian GieseÖrkelljunga FK1:08:44+7:398:24
6Jonas FagerholmHalmstad OK1:10:19+9:148:36
7David LarssonLunds OK1:10:37+9:328:38

D40

5 470 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabeth HovmöllerSöders-Tyresö43:488:00
2Camilla SelinFK Göingarna48:47+4:598:55
3Annika WigrenLunds OK56:47+12:5910:22
4Anna WikströmHästveda OK57:44+13:5610:33
5Kajsa BenattiSkåneslättens OL58:35+14:4710:42
6Linda GunnarssonHästveda OK1:01:04+17:1611:09
7Josefin LindborgHelsingborgs SOK1:01:44+17:5611:17
8Veronika PalmertzHelsingborgs SOK1:05:03+21:1511:53
9Emma Nilsson CondoriHästveda OK1:11:36+27:4813:05
Jenny LindblomMalmö OKej godkänd
Linda RanbroHelsingborgs SOKej start

H40

8 150 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jesper HåkanssonFK Göingarna1:01:447:34
2Martin GranqvistKamrat och IF KIF1:02:02+0:187:36
3Magnus EmilssonFK Åsen1:11:31+9:478:46
4Andreas BlomqvistHelsingborgs SOK1:11:45+10:018:48
5Henrik LindblomMalmö OK1:46:32+44:4813:04

D45

4 730 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulrika KindlundOK Tranan33:217:03
2Susanne AnderssonOK Pan-Kristianstad38:32+5:118:08
3Lisa ElmerfjordLunds OK40:23+7:028:32
4Carina RydlundHässleholms OK41:03+7:428:40
5Kristin EkdalaKungälvs OK41:29+8:088:46
6Susanne WallenborgLunds OK41:51+8:308:50
7Anna LjungqvistLunds OK43:38+10:179:13
8Erika ErikssonSkattkärrs SOK43:49+10:289:15
9Ewa PerssonTormestorps IF46:50+13:299:54
10Lotta MorénHjärnarps OL48:21+15:0010:13
11Åsa EnerothLunds OK49:04+15:4310:22
12Marie AlbinssonHjärnarps OL49:13+15:5210:24
13Åsa EricssonLunds OK49:30+16:0910:27
14Louise AxelssonFK Göingarna49:51+16:3010:32
15Jenny Lind ÖhgrenKarlsbyhedens OK50:46+17:2510:43
16Ingrid LarssonFK Göingarna50:50+17:2910:44
17Christina OlssonSkåneslättens OL51:32+18:1110:53
18Åsa BjärängHjärnarps OL51:58+18:3710:59
19Eva NelkingSkåneslättens OL55:12+21:5111:40
20Emma CarlstedtHjärnarps OL56:44+23:2311:59
21Kerstin OlvegårdFK Göingarna58:24+25:0312:20
22Maria TuressonHärlövs IF1:00:36+27:1512:48
23Lotta MagnussonMalmö OK1:01:33+28:1213:00
24Marie WibergHelsingborgs SOK1:03:00+29:3913:19
Maria HelmerssonHässleholms OKej start
Malin LeijonHärlövs IFej start

H45

7 050 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan AnderssonHalmstad OK44:146:16
2Anders SelinFK Göingarna48:33+4:196:53
3Peter FredricsonIFK Mora OK48:53+4:396:56
4Conny RaskHjärnarps OL49:26+5:127:00
5Michael HusénOK Pan-Kristianstad49:55+5:417:04
6Torgny LundHästveda OK51:44+7:307:20
7Fredrik HugossonLunds OK51:57+7:437:22
8Fredrik NystedtSkåneslättens OL52:29+8:157:26
9Magnus GranqvistFK Göingarna54:35+10:217:44
10Tomas VensrydEslövs FK54:43+10:297:45
11Ulrik MagnussonHalmstad OK56:06+11:527:57
12Stefan RosénHästveda OK56:12+11:587:58
13Jon LindskogOK Älme56:54+12:408:04
14Fabian LjungqvistLunds OK57:36+13:228:10
15David EkstrandHässleholms OK58:13+13:598:15
16Ola MarkholmSkåneslättens OL58:43+14:298:19
17Jonas HöstHjärnarps OL59:03+14:498:22
18Mats EriksonLunds OK59:15+15:018:24
19Nils HelmerssonHässleholms OK1:00:11+15:578:32
20Örjan LarssonLunds OK1:01:49+17:358:46
21Urban SchmidtOK Kontinent1:04:36+20:229:09
22Klas NilssonOL Regio Olten1:05:21+21:079:16
23Martin TryggSävedalens AIK1:06:00+21:469:21
24Magnus RydlundHässleholms OK1:06:01+21:479:21
25Björn MöllerOK Kontinent1:07:03+22:499:30 Ladda ner rutt i gpx-format
26Magnus JonassonMalmö OK1:07:32+23:189:34
Hans BirganderHelsingborgs SOKdiskvalificerad
Martin JohanssonHalmstad OKej start
Daniel GlatzKalmar OKej start
Pontus GustavssonLunds OKej start

D50

4 220 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie OlssonÖrkelljunga FK35:128:20
2Ingela EkelövSkåneslättens OL35:22+0:108:22
3Camilla ÖhgrenSävedalens AIK36:02+0:508:32
4Ann-Sofie BrinkMarkaryds FK40:07+4:559:30
5Helena KristianssonHässleholms OK44:00+8:4810:25
6Ingela ThoressonAndrarums IF45:48+10:3610:51
7Ingela LevinssonMalmö OK46:37+11:2511:02
8Lotta BerntssonSkåneslättens OL46:55+11:4311:07
9Corinne StäubleOL Regio Olten56:21+21:0913:21
10Sara HektorJärla Orientering57:09+21:5713:32
11Kerstin DahlHärlövs IF1:04:03+28:5115:10
12Camilla CarlssonHärlövs IF1:04:43+29:3115:20
13Emeli ZeilonSkåneslättens OL1:04:45+29:3315:20

H50

6 370 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus LarssonFK Göingarna42:416:42
2Tomas WestlundOK Pan-Kristianstad44:21+1:406:57
3Hans LundgrenIK Hakarpspojkarna45:21+2:407:07
4Mikael ÖhgrenSävedalens AIK46:52+4:117:21
5Magnus SteenHelsingborgs SOK48:07+5:267:33
6Mårten WikströmHalmstad OK48:16+5:357:34
7Lars ÖhgrenKarlsbyhedens OK49:12+6:317:43
8Thomas JohannessonRonneby OK49:32+6:517:46
9Håkan ErikssonHästveda OK51:48+9:078:07
10Håkan AxelssonFK Göingarna54:19+11:388:31
11Thomas LåstbomHärlövs IF54:21+11:408:31
12Thomas NajvikFK Åsen56:30+13:498:52
13Radoslav JonasSK Sandberg56:40+13:598:53
14Magnus WallenborgLunds OK56:55+14:148:56
15Henrik BirgerssonIS Skanne57:25+14:449:00
16Magnus OlssonHjärnarps OL57:36+14:559:02
17Per-Olof AnderssonOK Tyringe57:48+15:079:04
18Anders EricssonLunds OK59:03+16:229:16
19Johan RisbergTormestorps IF1:01:55+19:149:43
20Ola ErikssonHästveda OK1:03:40+20:599:59
21Anders LohavHelsingborgs SOK1:04:33+21:5210:08
22Arne ThellEslövs FK1:05:11+22:3010:13
23Torgny HolmströmHärlövs IF1:07:13+24:3210:33
24Dan NilssonFK Göingarna1:08:12+25:3110:42
25Lennart MorénHjärnarps OL1:09:39+26:5810:56
26Olof BarrSkåneslättens OL1:11:34+28:5311:14
27Martin EkdalaKungälvs OK1:11:47+29:0611:16
28Lars ErikssonHjärnarps OL1:15:32+32:5111:51
29Björn CarlstedtHjärnarps OL1:50:38+1:07:5717:22
Henrik WeidenSkåneslättens OLdiskvalificerad
Staffan AhltinMalmö OKej godkänd
Pär JohanssonOK Alehofej start
Niklas EdvardssonFK Göingarnaej start

D55

4 220 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara Snogerup LinseLunds OK32:327:42
2Ingrid JohanssonLaholms IF OK38:31+5:599:07
3Britt-Marie BengtssonFK Åsen39:32+7:009:22
4Ann NilssonMarkaryds FK39:34+7:029:22
5Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK39:41+7:099:24
6Anne UddEslövs FK43:04+10:3210:12
7Lollo NybergOK Kontinent44:05+11:3310:26
8Ingela AnderssonLunds OK47:56+15:2411:21
9Tina HagårdRävetofta OK52:22+19:5012:24
10Yvonne AnderssonHässleholms OK53:20+20:4812:38
11Monica JohanssonHjärnarps OL54:22+21:5012:52
12Marita FilipssonMarkaryds FK55:38+23:0613:10
13Kerstin FränkelHjärnarps OL1:23:54+51:2219:52
14Iréne BengtssonOK Kompassen1:26:31+53:5920:30
15Gunilla NilssonOK Älme1:27:08+54:3620:38
Lena OlssonSkåneslättens OLej godkänd

H55

5 910 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan PålssonSkåneslättens OL43:137:18
2Jan-Olof SvenssonHalmstad OK46:29+3:167:51
3Bengt OlssonEslövs FK49:20+6:078:20
4Johnny NimvikFK Åsen49:37+6:248:23
5Henrik LarssonFK Göingarna49:53+6:408:26
6Bengt-Åke BerntssonSkåneslättens OL54:57+11:449:17
7Pär EricssonHelsingborgs SOK1:00:44+17:3110:16
8Lars HallabroHässleholms OK1:06:50+23:3711:18
9Anders JohanssonLunds OK1:07:10+23:5711:21
10Sverker ErikssonOK Gynge1:16:03+32:5012:52
11Håkan JönssonOK Kontinent1:22:41+39:2813:59
12Lennart StenssonHelsingborgs SOK1:29:47+46:3415:11
Jens Jörgen HansenHAGIej start
Kjell SvenssonOK Älmeej start
Ulf LinderfalkSkåneslättens OLej start

D60

3 620 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotta LinseforsLunds OK33:269:14
2Eva Folkesson LööfOK Pan-Kristianstad34:54+1:289:38
3Anna Thorell-JönssonOK Kontinent37:05+3:3910:14
4Karin GillbergCentrum OK42:54+9:2811:51
5Christina SegerslättSkåneslättens OL44:58+11:3212:25
6Lena NielsenHelsingborgs SOK1:03:05+29:3917:25
Ina LindebergSkåneslättens OLej godkänd
Inger FrickFK Göingarnaej start

H60

5 470 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf PalmérUlricehamns OK45:338:19
2Bengt LarssonFK Göingarna47:22+1:498:39
3Karl-Gunnar OlssonLunds OK51:26+5:539:24
4Kyrre ThalbergLunds OK51:39+6:069:26
5Anders GrundbergLunds OK53:16+7:439:44
6Patrick AdlercreutzLunds OK53:45+8:129:49
7Dan SjöholmHalmstad OK53:52+8:199:50
8Björn FränkelHjärnarps OL55:11+9:3810:05
9Dan JohanssonHelsingborgs SOK55:28+9:5510:08
10Sten SegerslättSkåneslättens OL56:35+11:0210:20
11Alf WestessonOK Kontinent1:04:43+19:1011:49
12Tor UddEslövs FK1:08:28+22:5512:31
13Ulf BengtssonOK Kompassen1:14:12+28:3913:33
Thomas DagsbergMalmö OKej start

D65

3 620 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva TykessonRävetofta OK39:5211:00
2Gudrun NilssonLunds OK43:40+3:4812:03
3Lisbeth DamsgaardHjärnarps OL45:24+5:3212:32
4Inger GustafssonLunds OK48:11+8:1913:18
5Erén Lång AlbinssonBredaryds SOK49:17+9:2513:36
6Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstad51:43+11:5114:17
7Åsa StåhlHjärnarps OL54:06+14:1414:56
8Christina NilssonAndrarums IF1:00:58+21:0616:50
9Karin LarssonOK Kompassen1:09:27+29:3519:11

H65

4 730 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ken RagnarssonOK Kompassen36:497:47
2Thomas AlbinssonBredaryds SOK37:15+0:267:52
3Sven-Inge SvenssonHässleholms OK38:02+1:138:02
4Bengt-Göran MånssonOK Pan-Kristianstad42:50+6:019:03
5Lennart HävrénTullinge SK46:37+9:489:51
6Olle BohmanHjärnarps OL48:10+11:2110:10
7Arne AnderssonOK Torfinn49:26+12:3710:27
8Bo Anders NilssonLunds OK51:03+14:1410:47
9Lars JohanssonMalmö OK55:29+18:4011:43
10Sven-Eric EricsonHelsingborgs SOK56:15+19:2611:53
11Göran JohnssonSkåneslättens OL57:09+20:2012:04
12Tommy HautopOK Pan-Kristianstad1:01:22+24:3312:58
13Bengt HanssonAndrarums IF1:04:38+27:4913:39
14Roland DahlmanMalmö OK1:06:30+29:4114:03
15Anders YngveOK Kontinent1:11:13+34:2415:03
Jan JönssonMalmö OKej start

D70

3 400 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK37:5211:08
2Karin PerssonOK Tyringe45:32+7:4013:23
3Inger GlansOK Torfinn47:59+10:0714:06
4Lena JönssonLaholms IF OK48:10+10:1814:10
5Bodil RuterOK Älme51:47+13:5515:13
6Sonja HammarOK Kompassen52:14+14:2215:21
7Anna-Lisa HanssonOK Pan-Kristianstad54:09+16:1715:55
8Margareta SjöbergLunds OK55:07+17:1516:12
9Karin BengtssonOK Kompassen58:22+20:3017:10
10Astrid JohannessonHelsingborgs SOK59:07+21:1517:23
11Ingegärd LundHästveda OK1:00:30+22:3817:47
12Carin BergmanLunds OK1:03:16+25:2418:36
13Britt BülowMalmö OK1:11:59+34:0721:10
14Solbritt GustafssonOK Virdarna1:15:59+38:0722:20
15Margareta HeldFK Åsen1:26:17+48:2525:22
Maj-Britt ByströmRävetofta OKej godkänd
Kristin LindbergLunds OKej start

H70

4 150 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars-Åke WallOK Tisaren31:297:35
2Agne BengtssonOK Kompassen34:42+3:138:21
3Leif SandgrenFrosta OK35:28+3:598:32
4Åke PerssonHjärnarps OL40:49+9:209:50
5Ingvar PerssonFK Åsen42:01+10:3210:07
6Kjell LönnHjärnarps OL42:58+11:2910:21
7Håkan NilssonMalmö OK43:24+11:5510:27
8Christer JönssonLunds OK44:24+12:5510:41
9Kent R NilssonAndrarums IF44:35+13:0610:44
10Mats HåkanssonMalmö OK44:43+13:1410:46
11Stig JohanssonHelsingborgs SOK44:55+13:2610:49
12Lars PerssonOK Kompassen46:12+14:4311:07
13Roy OvessonHelsingborgs SOK47:43+16:1411:29
14Sven Erik JönssonOK Tyringe48:17+16:4811:38
15Bengt StåhlHjärnarps OL50:04+18:3512:03
16Jan PerssonYstads OK50:15+18:4612:06
17Leif AxelssonFK Göingarna52:52+21:2312:44
18Leif KarlssonFrosta OK55:42+24:1313:25
19Tor-Eve BengtssonHelsingborgs SOK56:52+25:2313:42
20Kaare HanssonMalmö OK57:39+26:1013:53
21Ulf JönssonLaholms IF OK58:47+27:1814:09
22Gert OlssonSkåneslättens OL1:02:01+30:3214:56
23Rolf GustafssonHelsingborgs SOK1:02:57+31:2815:10
24Sven-Erik PerssonFrosta OK1:03:05+31:3615:12
25Bo BülowMalmö OK1:03:58+32:2915:24
26Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK1:09:09+37:4016:39
27Göran LarssonOK Kompassen1:10:04+38:3516:53
28Nils-Erik BondessonFrosta OK1:16:34+45:0518:26
29Tommy HeldFK Åsen1:28:12+56:4321:15
Ronald Mc GrailHjärnarps OLej godkänd
Kent JogelandIK Ymerej start
Sven Erik FrickFK Göingarnaej start

D75

3 400 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gull SvenssonÖrkelljunga FK45:5913:31
2Margareta HaraldssonSigtuna OK50:08+4:0914:44
3Brita DahlbergHässleholms OK57:09+11:1016:48
4Karin JakobssonEslövs FK59:13+13:1417:25
5Berit NilssonOK Älme1:03:20+17:2118:37
6Torill SvendsenFrosta OK1:03:30+17:3118:40
7Gunilla GrönbladHärlövs IF1:03:51+17:5218:46
8Marianne CarlssonSkåneslättens OL1:05:42+19:4319:19
9Barbro NilssonAlvesta SOK1:09:07+23:0820:19
Gunnel WesterÖrkelljunga FKej godkänd

H75

3 620 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt BergmanLunds OK33:369:16
2Kent JohanssonÖrkelljunga FK38:41+5:0510:41
3Benkt AnderssonFrosta OK39:46+6:1010:59
4Åke EkstrandHärlövs IF40:32+6:5611:11
5Sven RuterOK Älme44:03+10:2712:10
6Christer GrönbladHärlövs IF45:38+12:0212:36
7Torsten LindénIS Kullen46:26+12:5012:49
8Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad47:16+13:4013:03
9Kjell LindauOK Kompassen51:55+18:1914:20
10Stig LarssonRävetofta OK52:08+18:3214:24
11Håkan JonssonOK Silva54:54+21:1815:09
12Pär-Erik JohanssonMarkbygdens OK56:29+22:5315:36
13Tom LindbergLunds OK1:01:49+28:1317:04
14Allan SunnergrenHjärnarps OL1:02:58+29:2217:23
15Sven ThelanderssonLunds OK1:03:32+29:5617:33
16Ewert NilssonOK Kompassen1:04:37+31:0117:50
17Nils-Åke NilssonHärlövs IF1:06:53+33:1718:28
18Mats RosénHästveda OK1:13:34+39:5820:19
Lennart NilssonMalmö OKej godkänd
Håkan BrostMalmö OKej godkänd
Verner LönnquistHärlövs IFej godkänd
Peter DahlstedtOK Pan-Kristianstadej godkänd
Allan HammarOK Kompassenej godkänd
Bo SvenssonÖrkelljunga FKej godkänd
Lars HenrikssonOK Älmeej start

D80

2 740 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Clarie EkOK Pan-Kristianstad57:5721:08
2Gun HanssonYstads OK1:19:21+21:2428:57
3Barbro HugossonLunds OK1:30:59+33:0233:12

H80

3 400 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arne GustafssonMalmö OK38:4311:23
2Anders CarlssonSkåneslättens OL40:03+1:2011:46
3Anders AdlerLinköpings AIK46:26+7:4313:39
4Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad49:44+11:0114:37
5Ingemar SvenssonLunds OK55:00+16:1716:10
6Torbjörn WingqvistSkåneslättens OL58:02+19:1917:04
7Ruben EdvardssonHästveda OK1:07:48+29:0519:56
8Jan-Eric NelkingFK Åsen1:10:40+31:5720:47
Ernie BroströmHalmstad OKej godkänd
Torsten ClaessonOK Älmeej godkänd
Inge NilssonOK Älmeej start

H85

3 400 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klas TykessonSkåneslättens OL56:1016:31
2Torsten HannrupOK Kompassen1:07:28+11:1819:50
3Kjell-Arne PetterssonHärlövs IF1:17:18+21:0822:44
Leif ClaessonTormestorps IFej start

H90

2 180 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rune IsakssonHelsingborgs SOK1:01:5928:25
2Curth SvenssonSkåneslättens OL1:54:39+52:4052:35

Inskolning

1 790 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Wilton AspegrenOK Kontinentfullföljt
Frej BeringHelsingborgs SOKfullföljt
Alice CondoriHästveda OKfullföljt
Samuel DavidssonHelsingborgs SOKfullföljt
Mandus FröbergNynäshamns OKfullföljt
Tjalve FröbergNynäshamns OKfullföljt
Alfred GieseÖrkelljunga FKfullföljt
Alva GrönlundLunds OKfullföljt
Ebba GrönlundLunds OKfullföljt
Malte LarssonOK Kontinentfullföljt
Agnes LejonLaholms IF OKfullföljt
Tuva MånssonHässleholms OKfullföljt
Gunnar NilssonOK Kompassenfullföljt
Ellen PålssonOK Kontinentfullföljt
Bill SalomonssonSkåneslättens OLfullföljt
Victor WesterbergIF Hagenfullföljt

U1

1 750 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Louie ClausenLunds OK14:438:24
2Theo LindgrenHelsingborgs SOK14:50+0:078:28
3Hugo GranqvistFK Göingarna15:11+0:288:40
4Oskar AnderssonOK Nackhe16:09+1:269:13
5Miriam OrrhedeHelsingborgs SOK16:30+1:479:25
6Vidar BrandtsfridhHelsingborgs SOK17:10+2:279:48
7Hubert CarlssonFK Finn17:12+2:299:49
8Agnes BrandtsfridhHelsingborgs SOK17:22+2:399:55
9Max BurströmFK Boken18:54+4:1110:48
10Arvid SmithLunds OK20:10+5:2711:31
11Wilma UnanderSundsvalls OK20:15+5:3211:34
12Oskar LindhéHelsingborgs SOK20:18+5:3511:36
13Mirelle NymanFK Åsen22:06+7:2312:37
14Wille LundströmHästveda OK22:11+7:2812:40
15Sixten LindgårdFK Göingarna23:14+8:3113:16
16Elina NordgrenOK Kontinent23:21+8:3813:20
17Hjalmar LindgårdFK Göingarna23:43+9:0013:33
18Emmet NymanFK Åsen23:58+9:1513:41
19Jamie NymanFK Åsen24:05+9:2213:45
20Greta EkecrantzMalmö OK25:06+10:2314:20
21Norman HindovLunds OK25:44+11:0114:42
22Melvin TuvessonOK Kontinent25:50+11:0714:45
23Olle SjöbergHelsingborgs SOK26:00+11:1714:51
24Liv PalmertzHelsingborgs SOK26:10+11:2714:57
25Viktoria TryggStenljunga OK26:37+11:5415:12
26Ellen LindénOK Tyringe27:30+12:4715:42
26Nemi EngkvistOK Tyringe27:30+12:4715:42
28Tilde LindénOK Tyringe28:27+13:4416:15
29Amelie NordgrenOK Kontinent28:30+13:4716:17
30Elin OlssonKlubblös29:51+15:0817:03
31Linnea TuvessonOK Kontinent30:57+16:1417:41
32Lowa KlemedssonOK Kompassen33:24+18:4119:05
33Elvira NilssonOK Kompassen33:25+18:4219:05
34Robin AhlmAndrarums IF37:25+22:4221:22
35Filippa UlanderSkåneslättens OL38:15+23:3221:51
36Anna WallinIS Kullen42:44+28:0124:25
37Ida WallinIS Kullen48:35+33:5227:45
38Elias JohanssonOK Tyringe55:33+40:5031:44

U2

2 060 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin NilssonFK Boken15:097:21
2Oskar RanbroHelsingborgs SOK16:09+1:007:50
3Nikolai Alvarez LönnÖrkelljunga FK17:40+2:318:34
4Anna EriksonLunds OK18:03+2:548:45
5Love EnerothLunds OK18:20+3:118:53
6Hannes MårtenssonÖrkelljunga FK18:51+3:429:09
7Svea SjögärdSkåneslättens OL19:41+4:329:33
7Hannes LindströmHelsingborgs SOK19:41+4:329:33
9Bontu JohnsonHelsingborgs SOK19:42+4:339:33
10Erik LindhéHelsingborgs SOK20:22+5:139:53
11Lowe PalmertzHelsingborgs SOK22:21+7:1210:50
12Johan SvenssonSkåneslättens OL23:17+8:0811:18
13Carla BirgerssonIS Skanne24:01+8:5211:39
14Elvira ZellmanFK Boken25:07+9:5812:11
15Vincent SteffertOK Tyringe25:25+10:1612:20
16Astrid EkecrantzMalmö OK26:00+10:5112:37
17Harry ViktorssonHästveda OK26:49+11:4013:01
18Vilgot HjelmLunds OK27:37+12:2813:24
19Hugo HindovLunds OK29:04+13:5514:06
20Ludwig UlanderSkåneslättens OL30:35+15:2614:50
21Vilma WesterbergIF Hagen30:42+15:3314:54
22Malte BerglundKlubblös31:13+16:0415:09
23Anton CarlströmFK Boken31:20+16:1115:12
24Johanna PlanckLunds OK32:23+17:1415:43
25Kevin KarlssonFrosta OK33:26+18:1716:13
26Elton BjerrlidenSkåneslättens OL34:50+19:4116:54
27Bella BerglundKlubblös37:16+22:0718:05
28Lovisa ErichsenFK Boken37:36+22:2718:15
29Linnéa NilssonFK Boken37:37+22:2818:15
30Viggo OlssonSkåneslättens OL38:03+22:5418:28
31Ludvig BackanHelsingborgs SOK43:19+28:1021:01
32Isak GrönlundLunds OK47:21+32:1222:59
33Ebba LohavHelsingborgs SOK50:13+35:0424:22
Bertil RongbyHästveda OKej godkänd
David AlnåsLunds OKej godkänd
Vilgot BackanHelsingborgs SOKej start
Linus LindgrenHelsingborgs SOKej start
Ellen MobergFK Göingarnaej start

Öppen 1

2 060 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Camilla LohavHelsingborgs SOK22:5211:06
2Ida PalmingerMalmö OK27:49+4:5713:30
3Maria RosbergÖrkelljunga FK32:23+9:3115:43
4Eva BrunnelövSundbybergs IK33:28+10:3616:14
5Jan BogsjöHelsingborgs SOK35:11+12:1917:04
6Elvi BogsjöHelsingborgs SOK35:15+12:2317:06
7Anna GummessonFK Finn38:12+15:2018:32
8Marlene GranÖrkelljunga FK38:52+16:0018:52
9Sune SoelbergAndrarums IF42:20+19:2820:33
10Marie KempffHässleholms OK44:28+21:3621:35
11Casper AnderssonOK Nackhe46:11+23:1922:25
12Gunnel NilssonMalmö OK49:21+26:2923:57

Öppen 3

3 350 m, 59 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny MårtenssonÖrkelljunga FK30:129:00 Ladda ner rutt i gpx-format
2Kent NilssonAndrarums IF34:27+4:1510:17
3Anette BerglundAndrarums IF38:31+8:1911:29
4Ville EkstrandHässleholms OK38:39+8:2711:32
5Stefan KarlssonOK Älme39:08+8:5611:40
6Annika NilssonEslövs FK40:02+9:5011:57
7Annette NilssonTormestorps IF42:47+12:3512:46
8Eric WahlbomLunds OK43:01+12:4912:50
9Carina ÅgrenTumba-Mälarhöjden OK43:41+13:2913:02
10Lotta HanssonOK Kontinent44:02+13:5013:08
11Åsa LönnÖrkelljunga FK45:49+15:3713:40
12Per KreutzOK Tyringe46:27+16:1513:51
13Hanna ThysellOK Kontinent46:47+16:3513:57
14Ebba NilssonÖrkelljunga FK47:45+17:3314:15
15Matteo MobergOK Tyr48:19+18:0714:25
16Eva FröbergNynäshamns OK48:28+18:1614:28
17Daniel FlygareOK Tyringe49:55+19:4314:54
18Caroline JönssonÖrkelljunga FK52:24+22:1215:38
19Ann-Sofie JohanssonFK Åsen52:42+22:3015:43
20Fredrik BerglundKlubblös54:02+23:5016:07
21Ivar LejonLaholms IF OK55:45+25:3316:38
22Bengt LarssonYstads OK57:02+26:5017:01
23Hanne HusbySkåneslättens OL57:50+27:3817:15
24Tora LarssonYstads OK59:53+29:4117:52
25Veronica DahlbomHelsingborgs SOK1:02:11+31:5918:33
26Marita JohanssonMarkbygdens OK1:04:16+34:0419:11
27Tiffany JakobssonFK Åsen1:06:08+35:5619:44
28Vanja JinnemoHjärnarps OL1:08:13+38:0120:21
29Ann Christine LarssonLunds OK1:09:18+39:0620:41
30Stefan AdolfssonEslövs FK1:09:58+39:4620:53
31Marie Louise AntonssonKlubblös1:09:59+39:4720:53
32Camilla LindKarlsbyhedens IK1:12:42+42:3021:42
33Ulla KarlssonOK Tyringe1:15:16+45:0422:28
34Emma WikströmHästveda OK1:15:23+45:1122:30
35Rebecka SvenssonHästveda OK1:15:31+45:1922:32
36Malin LundHästveda OK1:15:42+45:3022:35
37Sofia ErikssonHästveda OK1:15:57+45:4522:40
37Kristoffer ErikssonHästveda OK1:15:57+45:4522:40
39Jan DahlbergHässleholms OK1:16:52+46:4022:56
40Annika KämpeÖrkelljunga FK1:20:22+50:1023:59
41Kerry KempeLinköpings OK1:21:18+51:0624:16
42Marita OlofssonOK Kompassen1:22:38+52:2624:40
43Helle RagnarssonOK Kompassen1:22:41+52:2924:40
44Margareta EdbergMalmö OK1:22:53+52:4124:44
45Martin HöglundKlubblös1:23:05+52:5324:48
46Rolf NilssonAndrarums IF1:23:48+53:3625:00
47Carina PerssonAndrarums IF1:28:30+58:1826:25
48Flor VillafuerteLunds OK1:38:31+1:08:1929:24
49Anna DrakarveLunds OK1:38:50+1:08:3829:30
50Marius HovmöllerSöder SOL Tyresö1:57:01+1:26:4934:55
51Anton ÅgrenTumba-Mälarhöjden OK1:58:58+1:28:4635:30
Anita PalmérUlricehamns OKej godkänd
Magnus JönssonÖrkelljunga FKej godkänd
Carl LejonbergHelsingborgs SOKej godkänd
Lilian HärwellEslövs FKej godkänd
Caroline ThysellOK Kontinentej godkänd
David HanssonLunds OKej godkänd
Isak SmithLunds OKej godkänd
Kerstin LarssonOK Pan-Kristianstadej godkänd
Eivor MagnussonOK Pan-Kristianstadej start

Öppen 5

3 930 m, 60 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David AnderssonIS Skanne32:358:17
2Hans KulstadSkåneslättens OL32:54+0:198:22
3Erik KindlundhFK Finn34:08+1:338:41
4Sofia PalmFK Boken34:48+2:138:51
5Michaela HallqvistMalungs OK Skogsmårdarna36:35+4:009:18
6Danilo MobergOK Tyr37:13+4:389:28
7Tobias LindulfSkåneslättens OL39:21+6:4610:00
8Johan LindgårdFK Göingarna40:56+8:2110:24
9Karin HjelmLunds OK41:59+9:2410:40
10Anna-Moa LindskogOK Älme42:16+9:4110:45
11Mattias SörensenOK Kontinent42:42+10:0710:51
12Anders LevinssonMalmö OK43:33+10:5811:04
13Anton HeldFK Åsen43:58+11:2311:11
14Tobias MånssonHässleholms OK44:00+11:2511:11
15Mia ÅbergEslövs FK44:39+12:0411:21
16Stefan JohanssonLunds OK45:23+12:4811:32
17Annelie ThomassonFK Göingarna45:28+12:5311:34
18Stefan LindbergYstads OK46:07+13:3211:44 Ladda ner rutt i gpx-format
19Marie-Helén ErikssonHjärnarps OL47:32+14:5712:05
20Per EnerothLunds OK48:00+15:2512:12
21Fredrik WahlbomLunds OK48:01+15:2612:13
22Jonas IvarssonHärlövs IF48:34+15:5912:21
23Elin JönssonHalmstad OK48:57+16:2212:27
24Eva-Lotta JohanssonGotlands Bro OK49:23+16:4812:33
25Ida Danielson De AlmeidaMalmö OK49:45+17:1012:39
25Anna MobergFK Göingarna49:45+17:1012:39
27Kajsa AspegrenOK Kontinent49:48+17:1312:40
28Håkan LejonLaholms IF OK50:47+18:1212:55
29Caroline LindulfSkåneslättens OL51:41+19:0613:09
30Sara JohnssonHelsingborgs SOK51:46+19:1113:10
31Anna NilssonHästveda OK52:13+19:3813:17
32Anton ElmerfjordLunds OK52:37+20:0213:23
33Madeleine HellqvistOK Kontinent52:54+20:1913:27
34Eva TullbergIS Kullen53:32+20:5713:37
35Göran RylanderSkåneslättens OL53:46+21:1113:40
36Björn KlemedssonOK Kompassen53:49+21:1413:41
37Anna BengtssonHalmstad OK54:20+21:4513:49
38Sven-Otto JönssonEslövs FK54:24+21:4913:50
39Claes OlvegårdFK Göingarna55:15+22:4014:03
40Martin NelkingSkåneslättens OL56:47+24:1214:26
41Mia HallabroHässleholms OK57:37+25:0214:39
41Anneli LönnebackeMalmö OK57:37+25:0214:39
43Hilda EdströmLunds OK58:58+26:2315:00
44Adrian UlanderSkåneslättens OL59:22+26:4715:06
45Eskil JönssonHalmstad OK1:02:16+29:4115:50
46Petra ErikssonOK Gynge1:03:00+30:2516:01
47Ingvar PerssonOK Tyringe1:04:04+31:2916:18
48Håkan MalmgrenMalmö OK1:12:51+40:1618:32
49Alexander-Magnus GieseUmara SC1:12:53+40:1818:32
50Ylva LagerbergOK Södertörn1:14:04+41:2918:50
51William Tengstrand NugentOK Tyringe1:14:51+42:1619:02
52Maria JohanssonLunds OK1:15:03+42:2819:05
53Isak ThysellOK Kontinent1:16:03+43:2819:21
54Rolf HaglundÖrkelljunga FK1:17:26+44:5119:42
55Katrin RongbyHästveda OK1:20:29+47:5420:28
56Lillemo RönnblomOK Tyringe1:39:38+1:07:0325:21
57Anders BjerrlidenOK Silva1:51:10+1:18:3528:17
58Irene OlofssonFK Åsen2:05:12+1:32:3731:51
Henrik RothHjärnarps OLej godkänd
Anders PerssonHelsingborgs SOKej godkänd
Aina JeppssonLunds OKej start
Caroline LindströmHelsingborgs SOKej start

Öppen 7

3 440 m, 84 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats RanbroHelsingborgs SOK28:028:08
2Victor JensenOK Kontinent29:49+1:478:40
3Björn MauritzonÖrkelljunga FK31:04+3:029:01
4Ingmar EkelövSkåneslättens OL31:12+3:109:04
5Martin GummessonFK Finn32:28+4:269:26
6Caroline LindgårdFK Göingarna33:10+5:089:38
7Helene JensenOK Kontinent33:31+5:299:44
8Marika HusbySkåneslättens OL33:36+5:349:46
9Sven OlssonSkåneslättens OL33:45+5:439:48
10Klas BogsjöHelsingborgs SOK34:30+6:2810:01
11Marie MarkholmSkåneslättens OL34:49+6:4710:07
12Mats JonssonSkåneslättens OL35:14+7:1210:14
13Thomas FalkstrandTormestorps IF36:14+8:1210:31
14Camilla BohmanIF Hagen36:15+8:1310:32
15Peter HeldFK Åsen36:54+8:5210:43
16Ellinor JohanssonOK Alehof37:57+9:5511:01
17Anders NilssonHässleholms OK38:28+10:2611:10 Ladda ner rutt i gpx-format
18Stellan MartinssonOK Tyringe38:31+10:2911:11
19Anna NordgrenOK Kontinent39:48+11:4611:34
20Marie SigboHjärnarps OL39:50+11:4811:34
21Tereza PlanckLunds OK40:12+12:1011:41
22Linda GranqvistFK Göingarna40:20+12:1811:43
23Magdalena JohanssonHalmstad OK40:26+12:2411:45
24Kajsa LarssonOK Kontinent40:47+12:4511:51
25Lotta EkbergÖrkelljunga FK41:08+13:0611:57
26Enar MagnussonIS Skanne41:23+13:2112:01
27Liane GunnarssonÖrkelljunga FK42:05+14:0312:14
28Morgan BjelkHästveda OK42:11+14:0912:15
29Jan HanssonLunds OK42:43+14:4112:25
30Kaj NilssonOK Tyringe43:15+15:1312:34
31Marie SvenssonMalmö OK43:17+15:1512:34
32Lena StrandMarkaryds FK43:57+15:5512:46
33Sara PalmingerMalmö OK44:04+16:0212:48
34Lennart MartinssonOK Tyringe44:16+16:1412:52
35Bjarne HolmgrenKlubblös44:24+16:2212:54
36Katarina FränkelIFK Göteborg Orientering44:49+16:4713:01
37Jan WessbergHärlövs IF44:59+16:5713:04
38Sandra SörensenOK Kontinent45:32+17:3013:14
39Linda HammarquistStigmännen Karlshamns OK45:40+17:3813:16
40Östen BrunnelövSundbybergs IK46:41+18:3913:34
41Kerstin WessbergHärlövs IF47:31+19:2913:48
42Krister EdströmLunds OK47:36+19:3413:50
43Matts AnderssonHässleholms OK48:02+20:0013:57
44Lena DanielssonHärlövs IF48:49+20:4714:11
45Margareta RylanderSkåneslättens OL48:59+20:5714:14
46Anna FreijLunds OK49:47+21:4514:28
47Kerstin OlssonFK Snapphanarna49:55+21:5314:30
48Sara HenrikssonTormestorps IF50:18+22:1614:37
49Jessica BjelkHästveda OK50:33+22:3114:41
50Carina JönssonFK Åsen51:13+23:1114:53
51Roland ErikssonHästveda OK51:15+23:1314:53
52Emma TuvessonOK Kontinent52:46+24:4415:20
53Katarina FastOK Pan-Kristianstad52:48+24:4615:20
54Bert OlofssonOK Kompassen54:46+26:4415:55
55Dan LindFK Åsen54:49+26:4715:56
56Bengt-Åke NilssonOK Torfinn55:04+27:0216:00
57Helen NilssonHärlövs IF55:39+27:3716:10
58Bertil LööfOK Pan-Kristianstad56:13+28:1116:20
59Marie SvenssonFK Åsen57:11+29:0916:37
60Per GersneSkåneslättens OL57:25+29:2316:41
61Kerstin OlssonEslövs FK57:26+29:2416:41
62Claus MikkelsenHerlufsholm OK58:04+30:0216:52
63Bengt BengtssonTormestorps IF58:46+30:4417:05
64Anette BjelkHästveda OK58:55+30:5317:07
65Mikael LindGotlands Bro OK59:52+31:5017:24
66Linus MalmstenMalmö OK1:00:16+32:1417:31
67Elsa EricssonLunds OK1:00:46+32:4417:39
68Sten Åke KvistIS Kullen1:01:29+33:2717:52
69Jonas KylmäHelsingborgs SOK1:01:47+33:4517:57
70Sandra ObersHästveda OK1:02:15+34:1318:05
71Malin ÅgrenTumba-Mälarhöjden OK1:02:38+34:3618:12
72Kim FolanderFSK Orientering1:02:56+34:5418:17
73Mikael NilssonFrosta OK1:03:51+35:4918:33
74Roland JanssonVäxjö OK1:06:15+38:1319:15
75Lovisa ÖhrbyFK Boken1:06:40+38:3819:22
76Lennart MånssonRingsjö OK1:07:06+39:0419:30
77Jens WibergHelsingborgs SOK1:07:19+39:1719:34
78Susanne GöranssonFrosta OK1:09:35+41:3320:13
79Anette Victor MendesHjärnarps OL1:12:16+44:1421:00
80Anita OlssonSkåneslättens OL1:12:34+44:3221:05
81Kjell VilhelmssonAndrarums IF1:13:08+45:0621:15
82Leif PerssonOK Torfinn1:24:22+56:2024:31
83Karin LindénIS Kullen1:41:37+1:13:3529:32
Lars Göran KillanderHästveda OKej godkänd
Niklas EdvinssonFK Åsenej start
Matilda NilssonOK Gyngeej start
Rolf OhrlanderOK Pan-Kristianstadej start
Folke SjöbergLunds OKej start

Öppen 8

4 830 m, 82 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Michael LönnHjärnarps OL35:477:24
2Johan SanderSkåneslättens OL36:21+0:347:31
3Rasmus GrönlundLunds OK37:19+1:327:43
4Göran SundblomHerbalife38:55+3:088:03
5Niclas WesterbergIF Hagen39:05+3:188:05
6Melker AnderssonOK Pan-Kristianstad39:06+3:198:05
7Björn PerssonÖrkelljunga FK39:59+4:128:16
8Gunnar Tjompen SvenssonSkåneslättens OL40:50+5:038:27
9Pia OlssonSkåneslättens OL41:26+5:398:34
10Marie EngOK Pan-Kristianstad41:35+5:488:36
11Fredrik DahlbergHelsingborgs SOK43:47+8:009:03
12Håkan CarlssonSkåneslättens OL44:06+8:199:07
13Jonas ClausenLunds OK44:23+8:369:11
14Bo-Arne OlssonEslövs FK45:04+9:179:19
15Håkan GrubbMalmö OK46:06+10:199:32
16Magnus ThuressonSkåneslättens OL46:18+10:319:35
17Linda JanssonOK Älme46:55+11:089:42
17Simon SvenssonLaholms IF OK46:55+11:089:42
17Camilla HaglundÖrkelljunga FK46:55+11:089:42
20Niklas WelanderÖrkelljunga FK47:04+11:179:44
21Fredrik HolmerHästveda OK48:42+12:5510:04
22Maria NilssonOK Kompassen48:47+13:0010:06
23Daniel KämpeÖrkelljunga FK48:55+13:0810:07
24Eva-Lotta BengtslinLunds OK49:05+13:1810:09
25Malin UnanderSundsvalls OK49:25+13:3810:13
26Fredrik PerssonFK Åsen49:50+14:0310:19
26Joel OlssonSimrishamns OK49:50+14:0310:19
28Ulrika AnderssonKlubblös50:29+14:4210:27
29Fredrik NordgrenOK Kontinent50:45+14:5810:30
30Gustav AnderssonOK Pan-Kristianstad50:59+15:1210:33
31Johan TykessonRävetofta OK51:07+15:2010:34
32Nils-Arne HåkanssonStigmännen Karlshamns OK52:45+16:5810:55
33Elin WihlborgOK Gynge53:20+17:3311:02
34Per PegardOK Gynge53:40+17:5311:06
35Matilda StenssonHelsingborgs SOK55:11+19:2411:25
36Martin TryggStenljunga OK55:36+19:4911:30
37Yngve ErnstssonFK Göingarna56:02+20:1511:36
38Pål BengtssonIS Kullen56:35+20:4811:42
39Willie OlssonRävetofta OK56:50+21:0311:46
40Dennis RudqvistHelsingborgs SOK56:59+21:1211:47
41Niklas HenrikssonTormestorps IF57:16+21:2911:51
42Jan GradinAndrarums IF57:20+21:3311:52
43Marie GrönlundLunds OK57:41+21:5411:56
44Göran FastOK Pan-Kristianstad58:09+22:2212:02
45Fredrik NilssonÖrkelljunga FK58:12+22:2512:02
46Gert NilssonLunds OK59:44+23:5712:22
47Göran JohanssonOK Tyringe59:47+24:0012:22
48Lars DahlHärlövs IF1:00:39+24:5212:33
49Tom DahlbergSkåneslättens OL1:01:12+25:2512:40
50Alexander GameliusMalmö OK1:02:06+26:1912:51
51Clara EhrnbornAndrarums IF1:02:35+26:4812:57
52Jenny BjörkÖrkelljunga FK1:02:55+27:0813:01
53Christina BjörkÖrkelljunga FK1:02:58+27:1113:02
54Oskar HenrikssonLunds OK1:03:11+27:2413:04
55Håkan NordahlSimrishamns OK1:03:27+27:4013:08
56Joel SjöholmOK Pan-Kristianstad1:03:48+28:0113:12
57Stefan DahlHelsingborgs SOK1:05:47+30:0013:37
58Leif KarlssonOK Kontinent1:05:48+30:0113:37
59Carolina LandinMalmö OK1:05:50+30:0313:37
60Nellie HenrikssonTormestorps IF1:05:58+30:1113:39
61Erik PålssonOK Kontinent1:06:06+30:1913:41
62Claes LinseforsLunds OK1:06:50+31:0313:50
63Elin NordahlSimrishamns OK1:07:35+31:4813:59
64Tobias PerssonOK Tyringe1:07:53+32:0614:03
65Jenny GustafssonLunds OK1:09:04+33:1714:17
66Erik AhlströmHelsingborgs SOK1:09:51+34:0414:27
67Kalle ÅströmKlubblös1:11:26+35:3914:47
68Lena ÅströmKlubblös1:11:31+35:4414:48
69Lars SørensenOK Øst Birkerød1:12:56+37:0915:06
70Marie Ståhl NordströmHjärnarps OL1:15:54+40:0715:42
71Joakim TuvessonOK Kontinent1:16:14+40:2715:46
72Holger SigboOK Kompassen1:17:04+41:1715:57
73Stein ØstbyMalmö OK1:17:25+41:3816:01
74Jesper PerssonMalmö OK1:20:44+44:5716:42 Ladda ner rutt i gpx-format
75Enoo RasmussenOK Kontinent1:20:47+45:0016:43
76Line LundsgaardOK Kontinent1:21:04+45:1716:47
77Benjamin ViebkeMalmö OK1:22:35+46:4817:05
78Richard AnderssonLunds OK1:27:52+52:0518:11
79Linda JinnemoHjärnarps OL1:30:15+54:2818:41
80Joakim Green BengtssonOK Kompassen2:09:31+1:33:4426:48
81Anders NilssonFrosta OK2:25:47+1:50:0030:10
Ola AndertoftMarkaryds FKej godkänd
Mikael AnderssonHelsingborgs SOKej start
Mikael ThomassonFK Göingarnaej start
Per WikströmHästveda OKej start

Öppen 9

7 870 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tomas UnanderSundsvalls OK55:117:00
2Erik BengtssonSävedalens AIK59:39+4:287:34
3Benjamin SturekSOK Viljan1:02:38+7:277:57
4Mattias KillanderHästveda OK1:02:39+7:287:57
5Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad1:03:33+8:228:04
6Fredrik StåhlHjärnarps OL1:04:05+8:548:08
7Per SigboHjärnarps OL1:04:42+9:318:13
8Jonas EdvardssonHästveda OK1:05:49+10:388:21
9Emil WestessonOK Kontinent1:09:18+14:078:48
10Markus ThysellOK Kontinent1:09:55+14:448:53
11Daniel NilssonHästveda OK1:10:24+15:138:56
12Simon LarssonOK Kontinent1:13:56+18:459:23
13Tobias PerssonOK Kompassen1:16:03+20:529:39
14Mattias ÅbergLunds OK1:16:31+21:209:43
15Kjell ÅgrenTumba-Mälarhöjden OK1:18:37+23:269:59
16Robert BertilssonLunds OK1:18:48+23:3710:00
17Jenny OlssonÖrkelljunga FK1:19:12+24:0110:03
18Peter LarssonFK Boken1:19:21+24:1010:04
19Anders BrandtsfridhHelsingborgs SOK1:20:02+24:5110:10
20Fredrik HjortHelsingborgs SOK1:20:16+25:0510:11
21Ross NugentOK Tyringe1:22:54+27:4310:32
22Magnus Nilsson-EhrnbornAndrarums IF1:31:52+36:4111:40
23Anders HerrströmKlubblös1:37:46+42:3512:25
24Peter RasmussenOK Kontinent1:42:26+47:1513:00
Björn NilssonHärlövs IFej godkänd
Stefan MagnussonLunds OKej godkänd
Johan AspegrenOK Kontinentej start
Hans PerssonAndrarums IFej start
Simon YngveOK Kontinentej start

Öppen 12

1 790 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma BengtssonHalmstad OK19:3610:56
2Alva Rydh LaduboHärlövs IF22:44+3:0812:42
3Vilgot HeldFK Åsen27:16+7:4015:13
4Elsa FlygareOK Tyringe27:28+7:5215:20
5Alva AspegrenOK Kontinent27:51+8:1515:33
6Lova KillanderHästveda OK28:00+8:2415:38
6Li KillanderHästveda OK28:00+8:2415:38
8Ida BorggrenKlubblös30:43+11:0717:09
9Erik AnderssonKlubblös30:48+11:1217:12
10Albin SigboHjärnarps OL34:11+14:3519:05
11Axel PålssonOK Kontinent39:50+20:1422:15
12Amanda BengtslinLunds OK51:28+31:5228:45

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser