Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Avestapropagandan, dag 2, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Avestapropagandan, dag 2, medel
Arrangörsorganisation: Avesta OK
Datum: söndag 25 augusti 2019

D21 Elit

4 570 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Katarina SvahnAlfta-Ösa OK34:077:27
2Vilma V Von KrusenstiernaOK Kåre36:27+2:207:58
3Ronja HuggStora Tuna OK36:34+2:278:00
4Jenny ErikssonOK Kåre36:35+2:288:00
5Annika ÖstmanDomnarvets GOIF38:08+4:018:20
6Anna MårsellStora Tuna OK38:20+4:138:23
7Maria NilssonDomnarvets GOIF39:14+5:078:35
8Stina NordinSundsvalls OK41:43+7:369:07
9Ulrika LindstamOK Linné43:30+9:239:31
10Maja MörthStora Tuna OK47:42+13:3510:26
11Beatrice KöhlerSäterbygdens OK54:09+20:0211:50
Hanna ErikssonIFK Mora OKej start
Sandra NäslundOK Linnéej start

H21 Elit

5 420 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus RappIFK Mora OK33:506:14
2Mikhail KuleshovIFK Mora OK33:57+0:076:15
3Olov EricsonAlfta-Ösa OK38:15+4:257:03
4Markus LangStora Tuna OK38:18+4:287:03
5Anton KällströmSala OK38:24+4:347:05
6Gustav ÖhgrenOK Kåre40:32+6:427:28
7Mathias NyströmNorbergs OK40:34+6:447:29
8Fredrik PerssonDomnarvets GOIF41:09+7:197:35
9Erik LindOK Linné41:34+7:447:40
10Kristian DahlströmIFK Mora OK42:15+8:257:47
11Carl MagnussonIFK Mora OK45:58+12:088:28
Pelle EngstrandStora Tuna OKej start
Mattias JohanssonKamrat och IF KIFej start
Anton BacklundSäterbygdens OKej start

H20 Elit

4 570 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johannes ÖhgrenOK Kåre34:037:27
2Viktor BarkegrenStora Tuna OK37:44+3:418:15
3Johan Bjernhed NordahlDomnarvets GOIF41:45+7:429:08
4Emil ArvidssonSäterbygdens OK43:02+8:599:24

D18 Elit

3 690 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara AnderssonDomnarvets GOIF34:219:18
2Tilda GolsäterKorsnäs IF OK36:13+1:529:48
3Ida JohnssonOK Kåre40:39+6:1811:00
4Agnes KällströmSala OK42:36+8:1511:32
5Linnea PerssonValbo AIF43:48+9:2711:52
6Tyra DernfalkVästerbergslagens OL56:52+22:3115:24
7Klara JohanssonVästvärmlands OK58:21+24:0015:48
Elsa NilssonDomnarvets GOIFej start

H18 Elit

3 980 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan CallebergSnättringe SK29:407:27
2Charlie EliassonDalaportens OL1:04:48+35:0816:16
Oskar SundblomRånäs OKej start

D21

3 690 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna BrusSnättringe SK38:0910:20
2Hanna GustafssonOK Kåre45:20+7:1112:17
3Hanna Modig TjärnströmLinköpings OK45:30+7:2112:19
4Ebba WesterbergIF Thor48:52+10:4313:14
5Hanna JohanssonOK Kåre59:58+21:4916:15
6Julia Modig TjärnströmLinköpings OK1:00:37+22:2816:25

H21

4 570 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil HammarströmOK Måsen42:569:23
2Henrik HamreforsVästerås SOK49:22+6:2610:48
3Erik CallebergSnättringe SK52:33+9:3711:29
4Tobias WestbomLånghundra IF1:05:47+22:5114:23

D18

3 530 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva RyttherVästerbergslagens OL38:3810:56
2Alma SandVästerbergslagens OL1:04:15+25:3718:12

H18

3 690 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton AugustssonFagersta OK36:529:59
2Axel ErikssonOK Löftan44:28+7:3612:03

D16

3 530 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vendela SöderqvistOK Kåre30:078:31
2Alma WallmanVästerbergslagens OL31:39+1:328:57
3Maja BergqvistKorsnäs IF OK33:17+3:109:25
4Karin LindgrenKFUM Örebro OK36:20+6:1310:17
5Elsa GörasLeksands OK36:45+6:3810:24
6Anja NilssonDomnarvets GOIF36:57+6:5010:28
7Karolina AnderssonDalaportens OL37:01+6:5410:29
8Moa LundinOK Linné38:24+8:1710:52
9Elise EdlerOK Hammaren39:57+9:5011:19
10Ellen FunkeLeksands OK41:26+11:1911:44
11Lovisa MasesStora Tuna OK42:50+12:4312:08
12Saga MattssonDalaportens OL43:23+13:1612:17
13Lisa ThunellIFK Lidingö SOK43:48+13:4112:24
14Agnes WallinKorsnäs IF OK44:51+14:4412:42
15Jonna LindbladOK Djerf45:31+15:2412:53
16Rebecka HaslerSurahammars SOK46:42+16:3513:13
17Klara ErssonOK Kåre52:06+21:5914:45
18Annie ErikssonOK Löftan1:00:23+30:1617:06
Tilda BorgströmAvesta OKej godkänd
Emilia JohnssonOK Kåreej start
Sara ÅbomGävle OKej start

H16

3 530 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joel GolsäterKorsnäs IF OK25:047:06
2Leo AlvolinOK Kåre32:07+7:039:05
3Henrik NorgrenStora Tuna OK32:11+7:079:07
4Lucas AhlströmVästerås SOK32:16+7:129:08
5Sixten SlagbrandVästerås SOK38:11+13:0710:49
6Elmer ÖhgrenKarlsbyhedens OK41:14+16:1011:40
7Maximilian OlofssonVästerås SOK42:18+17:1411:58
8Ossian KihlströmDalaportens OL45:35+20:3112:54
9Fabian SundOK Hammaren45:43+20:3912:57
10Zebastian Jönsson-UlateOK Triangeln51:50+26:4614:41
Edvin BerggrenOK Hedströmmenej start
Jakob CarlssonStora Tuna OKej start
Daniel LindDalaportens OLej start

D16 Kort

3 230 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tilde JohanssonSurahammars SOK1:02:1919:17

D14

3 230 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Moa BergqvistKorsnäs IF OK27:008:21
2Elsa KaipeOK Kåre27:27+0:278:29
3Ellen ThorsénSurahammars SOK30:34+3:349:27
4Malin HållHJS-Vansbro OK31:13+4:139:39
5Julia Hagelberg NordahlOK Kåre32:36+5:3610:05
6Felicia EliassonDalaportens OL38:42+11:4211:58
7Anja BergerDomnarvets GOIF38:56+11:5612:03
8Ester SimonenStora Tuna OK40:43+13:4312:36
9Stina DernfalkVästerbergslagens OL43:15+16:1513:23
10Sanna HörnellDomnarvets GOIF43:58+16:5813:36
11Karolina SunnanhagenStora Tuna OK46:10+19:1014:17
12Hedda BorgströmAvesta OK47:53+20:5314:49
13Pauline HaglundIFK Hedemora OK48:49+21:4915:06
Nellie EliassonDalaportens OLej godkänd
Signe ÖhgrenKarlsbyhedens OKej godkänd
Emilia LindDalaportens OLej godkänd
Tuva WestbomSäterbygdens OKej start

H14

3 170 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helmer JöhnemarkStora Tuna OK21:336:47
2Wille SöderqvistOK Kåre22:45+1:127:10
3Aron BromanLänna IF24:12+2:397:38
4William OksvoldOK Kåre25:23+3:508:00
5Ludvig HaslerSurahammars SOK27:45+6:128:45
6Elis WiklundVästerås SOK27:48+6:158:46
7Rasmus DoeringGarphyttans IF32:01+10:2810:05
8Erik PalmVästerås SOK32:50+11:1710:21
9Olle WallmanVästerbergslagens OL40:19+18:4612:43
10André ÖstmanVästerbergslagens OL42:27+20:5413:23
11August GörasLeksands OK42:52+21:1913:31
12Elias HörnellDomnarvets GOIF46:03+24:3014:31
13Dennis LarssonSala OK47:31+25:5814:59
14Olle GahnshagOK Kåre58:41+37:0818:30
15Nils JohanssonVästvärmlands OK1:03:51+42:1820:08
Albin Lundvik-BarkeliusDalaportens OLej start

D14 Kort

2 640 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Matilda PetterssonDomnarvets GOIF31:1111:48

D12

2 640 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa GolsäterKorsnäs IF OK19:527:31
2Maja MasesStora Tuna OK21:27+1:358:07
3Tilde SvederDomnarvets GOIF21:48+1:568:15
4Elin PalmVästerås SOK24:31+4:399:17
5Nilla EnquistOK Hammaren24:47+4:559:23
6Lovisa ThybeckLindebygdens OK25:21+5:299:36
7Elsa NorgrenDomnarvets GOIF26:04+6:129:52
8Alma JöhnemarkStora Tuna OK26:45+6:5310:07
9Filippa HemmingssonStora Tuna OK31:39+11:4711:59
10Fanny HemmingssonStora Tuna OK35:13+15:2113:20
11Alice FunkeLeksands OK35:40+15:4813:30
12Tuva HällstenLeksands OK36:07+16:1513:40
13Amanda LindDalaportens OL39:15+19:2314:52
14Ella SandVästerbergslagens OL46:44+26:5217:42
Elin DoeringGarphyttans IFåterbud

H12

2 640 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel ThybeckLindebygdens OK15:556:01
2Jonatan HaglundIFK Hedemora OK18:33+2:387:01
3Ludvig JuhlinVästerås SOK20:37+4:427:48
4Gustav JuhlinVästerås SOK23:58+8:039:04
5Oskar WennbergStorviks IF28:07+12:1210:39
6Leopold OlofssonVästerås SOK36:38+20:4313:52
7Isak StinessenDalaportens OL42:34+26:3916:07
8Jerry LarssonSala OK47:02+31:0717:48
9William WestbomSäterbygdens OK49:58+34:0318:55
Oskar KaipeOK Kåreej start
Walter SöderqvistOK Kåreej start

D12 Kort

1 790 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Svea BorgströmAvesta OK20:3711:31
2Signe JernbergAvesta OK22:33+1:5612:35
3Elsa SidenvallOK Kåre31:05+10:2817:21

D10

1 790 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja SvederDomnarvets GOIF14:528:18
2Kajsa WilénLeksands OK15:06+0:148:26
3Ida-Maria EkströmStora Tuna OK16:47+1:559:22
4Vilma Hagelberg NordahlOK Kåre17:09+2:179:34
5Halle GahnshagOK Kåre18:41+3:4910:26
6Nora AldinStora Tuna OK19:26+4:3410:51
7Frida OlssonOK Kåre19:59+5:0711:09
8Frida HerbstVästerås SOK20:31+5:3911:27
9Vera SidenvallOK Kåre29:36+14:4416:32
10Wilda VainionpääDalaportens OL31:42+16:5017:42
11Vera WennbergStorviks IF38:29+23:3721:29
Iris WikströmOK Hammarenej godkänd
Matilda MolundVästerås SOKej start
Signe WinqvistNorbergs OKej start

H10

1 790 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik NordahlDomnarvets GOIF11:276:23
2Olle OldaeusVästerås SOK15:30+4:038:39
3William HällstenLeksands OK25:41+14:1414:20
4Folke JernbergAvesta OK25:43+14:1614:22

D35

3 690 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marika HagelbergOK Kåre43:2611:46

H35

4 570 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jesper VainionpääDalaportens OL1:31:3020:01

D40

3 690 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Therese BergqvistKorsnäs IF OK33:128:59
2Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK37:07+3:5510:03
3Catharina AspIFK Mora OK38:35+5:2310:27
4Eva PalmVästerås SOK39:32+6:2010:42
5Helena WallmanVästerbergslagens OL42:02+8:5011:23
6Jenny JohanssonValbo AIF42:23+9:1111:29
7Linda StinessenDalaportens OL42:27+9:1511:30
8Marie-Louise KaipeOK Kåre45:01+11:4912:11
9Sofia CarlssonLindebygdens OK45:09+11:5712:14
10Maria WikströmOK Hammaren53:10+19:5814:24
11Malena DernfalkVästerbergslagens OL1:20:57+47:4521:56
12Minna WestbomSäterbygdens OK1:30:25+57:1324:30

H40

4 000 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Patrik SöderqvistOK Kåre28:127:03
2Pontus FunkeLeksands OK28:16+0:047:04
3Kristofer SidenvallOK Kåre28:39+0:277:09
4Anders OksvoldOK Kåre29:12+1:007:18
5Jonas HällstenLeksands OK31:41+3:297:55
6Martin OldaeusVästerås SOK33:21+5:098:20
7Patrik JohnssonOK Kåre40:09+11:5710:02
8Daniel EdlerOK Hammaren45:28+17:1611:22
9Niklas DoeringGarphyttans IF49:13+21:0112:18
10Mats HörnellDomnarvets GOIF50:08+21:5612:32
11Marcus ArnoldssonVästerås SOK58:00+29:4814:30
Henrik SundblomRånäs OKej start

D45

3 020 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin JohnssonOK Kåre28:149:20
2Anna DuvanderOK Kåre32:08+3:5410:38
3Marie ÅsbergOK Hedströmmen36:12+7:5811:59
4Jenny Lind ÖhgrenKarlsbyhedens OK38:03+9:4912:35
5Anna NygårdVästerås SOK39:06+10:5212:56
6Bodil WilénLeksands OK42:36+14:2214:06
7Kristin RamsellLeksands OK42:57+14:4314:13
8Anna-Märta JohanssonVästvärmlands OK45:00+16:4614:54

H45

4 000 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan AhlströmVästerås SOK26:556:43
2Sven OlssonKorsnäs IF OK27:23+0:286:50
3Lars MagnussonOK Kåre29:40+2:457:25
4Magnus GörasLeksands OK31:02+4:077:45
5Jonas OlssonStora Tuna OK31:14+4:197:48
6Martin JuhlinVästerås SOK32:36+5:418:09
7Peter ÖstmanVästerbergslagens OL32:50+5:558:12
8Fredrik N. JanssonVästerbergslagens OL34:56+8:018:44
9Ulf JohanssonSurahammars SOK35:46+8:518:56
10Niklas AldinStora Tuna OK37:42+10:479:25
11Niklas ErikssonVästerbergslagens OL37:59+11:049:29
12Ulf FredrikssonStora Tuna OK38:04+11:099:31
13Tommy JohanssonVästvärmlands OK39:20+12:259:50
14Martin PerssonOK Kåre39:42+12:479:55
15Pär-Magnus BjurekTibro OK43:35+16:4010:53
16Daniel SundOK Hammaren48:55+22:0012:13
17Hans NykvistStora Tuna OK52:15+25:2013:03
18Mats ThunwallFagersta OK57:08+30:1314:17
19Per StinessenDalaportens OL59:32+32:3714:53
20Lars-Åke SandVästerbergslagens OL1:06:48+39:5316:42
Håkan ErikssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Martin MarksteinerWAT.OLej start

D50

3 020 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger GunnarssonVästerås SOK32:1910:42
2Marianne CarlbergRånäs OK33:33+1:1411:06
3Laila IngelssonOK Hammaren33:38+1:1911:08
4Teija LeppinenIFK Lidingö SOK36:21+4:0212:02
5Eva-Lotta LöfgrenStora Tuna OK36:47+4:2812:10
6Ellinor PerssonStora Tuna OK39:34+7:1513:06
7Maria EngbergKorsnäs IF OK40:21+8:0213:21
8Anna JöhnemarkStora Tuna OK41:21+9:0213:41
9Elisabet ElmertoftNorbergs OK44:17+11:5814:39
10Karin GårdmanSkutskärs OK46:05+13:4615:15
11Gunilla BlomqvistRembo IK50:30+18:1116:43
12Lotta StålVästerbergslagens OL52:10+19:5117:16
13Erica HållHJS-Vansbro OK52:40+20:2117:26
Lena BrobergSnättringe SKej godkänd
Ninni CarlssonStora Tuna OKej start
Lena MasesStora Tuna OKej start
Annika ZellOK Kåreej start

H50

3 700 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robert PalmVästerås SOK25:597:01
2Lars KarlssonValbo AIF28:25+2:267:40
3Lars ÖhgrenKarlsbyhedens OK30:25+4:268:13
4Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK30:45+4:468:18
5Pär StålVästerbergslagens OL32:13+6:148:42
6Johan AnderssonValbo AIF32:20+6:218:44
7Per CarlbergRånäs OK33:17+7:188:59
8Tomas NormanLeksands OK34:31+8:329:19
9Anders LöwgrenOK Milan35:04+9:059:28
10Per WintherVästerbergslagens OL37:50+11:5110:13
11Torbjörn Nilsson AlataloStora Tuna OK38:15+12:1610:20
12Gustaf SameliusVisborgs OK39:14+13:1510:36
13Thomas AnderssonDalaportens OL39:50+13:5110:45
14Niklas OlssonFagersta OK41:26+15:2711:11
15Anders MasesStora Tuna OK41:45+15:4611:17
16Tony BackDalaportens OL43:03+17:0411:38
17Björn AlbinssonIFK Mora OK43:30+17:3111:45
18Per NordahlDomnarvets GOIF45:34+19:3512:18
19Tomas JonssonVandrarringen47:47+21:4812:54
20Roger CarlssonVästerås SOK47:49+21:5012:55
21Claes-Håkan MörthLeksands OK1:11:44+45:4519:23
Per CarlssonStora Tuna OKej start
Lars-Erik EnquistOK Hammarenej start
Per LovangVästerbergslagens OLej start

D55

3 020 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunilla RylanderStora Tuna OK38:0912:37
2Ingrid SvenssonStora Tuna OK38:54+0:4512:52
3Mia GustafssonOK Kåre42:47+4:3814:10
4Anna WidströmKvarnsvedens GOIF OK46:25+8:1615:22
5Anki PousetteRånäs OK47:43+9:3415:48
6Anna AlbinssonIFK Mora OK50:49+12:4016:49
7Katarina SundqvistOK Kåre59:05+20:5619:33

H55

3 560 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joacim IngelssonOK Hammaren27:167:39
2Thomas CallebergSnättringe SK31:50+4:348:56
3Ulf MagnussonLeksands OK33:17+6:019:20
4Anders OhlinRånäs OK33:23+6:079:22
5Kennet OlanderTullinge SK34:07+6:519:35
6Anders LundJärfälla OK34:08+6:529:35
7Patrik ThybeckLindebygdens OK34:12+6:569:36
8Carl BymanVästerås SOK34:35+7:199:42
9Mårten KällströmSala OK34:55+7:399:48
10Anders JönssonOK Triangeln35:26+8:109:57
11Mikael BacklundDalaportens OL35:35+8:199:59
12Magnus BacklundSäterbygdens OK36:21+9:0510:12
13Roine AnderssonRånäs OK36:40+9:2410:17
14Thomas NorgrenStora Tuna OK36:51+9:3510:21
15Mikael PerersKorsnäs IF OK37:34+10:1810:33
16Kalle ÖstgrenOK Kåre38:07+10:5110:42
17Anders RoothVästerås SOK38:42+11:2610:52
18Bengt HaglundLeksands OK39:00+11:4410:57
19Thomas ArvidssonSäterbygdens OK39:28+12:1211:05
20Roger ÅsbergOK Hedströmmen39:41+12:2511:08
21Björn LindgrenKFUM Örebro OK39:46+12:3011:10
22Christer BlomqvistRembo IK42:34+15:1811:57
23Anders S NybergSäterbygdens OK42:37+15:2111:58
24Jonas NäslundOK Hammaren47:19+20:0313:17
25Robert ÖstlundSäterbygdens OK48:13+20:5713:32
26Tomas SundqvistOK Kåre51:12+23:5614:22
27Peter KraftSala OK54:36+27:2015:20
28Bo WallinKorsnäs IF OK59:28+32:1216:42
Ulf HamreforsVästerås SOKej start

D60

2 590 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena LarssonSala OK26:3910:17
2Mona ÅkermanValbo AIF29:12+2:3311:16
3Jannike WåhlbergOK Kåre32:27+5:4812:31
4Gunilla HåkanssonIFK Hedemora OK33:24+6:4512:53
5Laila SpångmyrIK Jarl Rättvik38:12+11:3314:44
6Inga-Britt PetterssonSala OK40:51+14:1215:46
7Annelie SpolanderNorbergs OK44:05+17:2617:01
8Tanja-Birgit SöderströmSala OK45:47+19:0817:40

H60

3 560 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars MattssonOK Kåre27:557:50
2Göran NilssonSnättringe SK31:22+3:278:48
3Tryggve OttossonVästerbergslagens OL33:39+5:449:27
4Torbjörn OttossonStora Tuna OK34:40+6:459:44
5Svante LindgrenKorsnäs IF OK35:02+7:079:50
6Björn JakobssonTäby OK40:07+12:1211:16
7Leif GustafssonSäterbygdens OK40:37+12:4211:24
8Christer SegerquistGävle OK41:06+13:1111:32
9Ola HedinOK Hammaren43:43+15:4812:16
10Jan-Olof BjörklundBjursås OK44:07+16:1212:23
11Lars SpångmyrIK Jarl Rättvik48:47+20:5213:42
12Mats WallmanVästerbergslagens OL48:59+21:0413:45
13Sven-Erik LevinTierps SOK51:56+24:0114:35
14Håkan IhrforsIFK Lidingö SOK52:08+24:1314:38
15Kjell HolmDalaportens OL53:22+25:2714:59
16Kjell ViklundHofors OK53:57+26:0215:09
17Lars ÅhlanderSnättringe SK1:05:45+37:5018:28
Johnny NilssonStora Skedvi IK SOFFej start

D65

2 590 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann-Britt GöranssonAlmby IK33:1412:49
2Anna-Karin JohanssonVandrarringen33:49+0:3513:03
3Annika NorströmHallstahammars OK38:19+5:0514:47
4Annika GillgrenGävle OK40:08+6:5415:29
5Ann-Marie YxfeldtIFK Hedemora OK43:28+10:1416:46
6Catharina EkmanVästerås SOK45:26+12:1217:32
7Annica Lindell LangVästerbergslagens OL50:41+17:2719:34
8Evy JohanssonSala OK56:33+23:1921:50

H65

3 020 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter LidholmIFK Hedemora OK29:009:36
2Anders Stefan VestlundOK Kåre32:06+3:0610:37
3Jan-Eric HellgrenNorbergs OK32:15+3:1510:40
4Mats HemströmGävle OK32:32+3:3210:46
5Tommy ErikssonTullinge SK32:40+3:4010:49
6Göran LarssonSala OK34:58+5:5811:34
7Hasse ÅbergValbo AIF35:17+6:1711:40
8Kjell LidholmIFK Hedemora OK35:19+6:1911:41
8Mats HastadFellingsbro GOIF35:19+6:1911:41
10Leo JohanssonVandrarringen35:26+6:2611:43
11Hans-Erik SkalbergVästerås SOK35:57+6:5711:54
12Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK36:21+7:2112:02
13Harry EnbergVästerbergslagens OL36:24+7:2412:03
14Bengt SöderqvistDalaportens OL39:44+10:4413:09
15Gunde HjalmarssonStora Tuna OK42:13+13:1313:58
Karl-Erik AnderssonIFK Mora OKej godkänd
Roland BergSäterbygdens OKej godkänd
Johan JungellKorsnäs IF OKej godkänd
Rolf KullaValbo AIFej start

D70

2 470 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gun JanssonSala OK35:5514:32
2Inger LöfgrenStora Tuna OK36:27+0:3214:45
3Inga JohanssonNyköpings OK37:23+1:2815:08
4Maud NilssonHJS-Vansbro OK42:06+6:1117:02
5Elisabeth LindholmDomnarvets GOIF51:53+15:5821:00
6Eva HalvarsonOK Kåre55:23+19:2822:25
7Elke WilkeTierps SOK1:19:52+43:5732:20
8Marianne SellgrenSigtuna OK1:24:04+48:0934:02
Lena HedmanHallstahammars OKej start

H70

3 040 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans JohanssonIFK Mora OK32:3710:43
2Per ElfströmÅrsunda IF36:31+3:5412:00
3Ulf LöfgrenStora Tuna OK37:19+4:4212:16
4Anders SellgrenSigtuna OK37:50+5:1312:26
5Johan KällmanNorbergs OK38:45+6:0812:44
6Kenneth JanssonSala OK39:31+6:5412:59
7Ove ÅbergStorviks IF41:30+8:5313:39
8Sven-Olof AspLeksands OK42:02+9:2513:49
9Bertil HöökVästerbergslagens OL42:27+9:5013:57
10Paul Erik GlasbergVästerbergslagens OL42:54+10:1714:06
11Christer HellströmStora Tuna OK44:20+11:4314:35
12Vilho RokkaLångshyttans AIK OK45:20+12:4314:54
13Benny RendalenKorsnäs IF OK45:21+12:4414:55
14Bo SundbergIFK Hedemora OK45:50+13:1315:04
15Bernt LöfkvistBjursås OK46:31+13:5415:18
16Roger EngstedtDalaportens OL47:02+14:2515:28
17John SivarsDalaportens OL47:12+14:3515:31
18Mats MårtenssonStora Tuna OK48:33+15:5615:58
19Per-Erik WåhlbergOK Linné50:00+17:2316:26
20Yngve PerssonTierps SOK56:55+24:1818:43
21Ingemar NygrenÅrsunda IF1:08:41+36:0422:35
22Stig OvelandValbo AIF1:15:03+42:2624:41
Lars Olavi PeldanEnebybergs IFej start

D75

1 970 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK33:1216:51
2Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OK43:15+10:0321:57
3Siv StamSäterbygdens OK47:21+14:0924:02
4Irma BjärudVästerbergslagens OL52:39+19:2726:43
Barbro MelvingerOK Enenej godkänd

H75

3 040 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kuno ÖsterlundVästerås SOK32:1810:37
2Karl JohanssonIFK Hedemora OK34:52+2:3411:28
3Ragnar ErikssonOK Hedströmmen35:34+3:1611:41
4Olle JohanssonIFK Hedemora OK37:06+4:4812:12
5Jan JohanssonIFK Hedemora OK39:02+6:4412:50
6Folke NyströmVästerbergslagens OL40:41+8:2313:22
7Lars-B LarssonOK Tyr46:07+13:4915:10
8Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK48:21+16:0315:54
9Sören JohanssonSala OK49:14+16:5616:11
10Bertil HolmgrenGävle OK52:43+20:2517:20
11Tryggve OttossonKorsnäs IF OK59:57+27:3919:43
12Rolf BjärudVästerbergslagens OL1:07:12+34:5422:06
Hans NybergGävle OKej godkänd

D80

1 970 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulla NykvistRembo IK1:08:3134:46
Inger Daniels-ÖstKorsnäs IF OKej godkänd
Birgit HaglundOK Hedströmmenej godkänd

H80

2 470 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Svante NyströmVästerbergslagens OL29:4212:01
2John VallinOK Hedströmmen39:03+9:2115:48
3Hjalmar NordquistOK Järnbärarna42:26+12:4417:10
4Stig ÖstKorsnäs IF OK43:55+14:1317:46
5Karl Henrik LovangIF Thor51:21+21:3920:47
6Ingmar NykvistRembo IK1:03:39+33:5725:46
7Lennart ErikssonOK Enen1:04:05+34:2325:56
Åke SundbergFagersta OKej godkänd

Inskolning

1 650 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Daniels AstridVästerbergslagens OLfullföljt
Ingrid EkströmStora Tuna OKfullföljt
Oliver GoudeIFK Hedemora OKfullföljt
Loui GrankvistSurahammars SOKfullföljt
Rybalko MarkDalaportens OLej godkänd
Sandra Maria RybalkoDalaportens OLej godkänd
Fanny DuvanderOK Kåreej start
Salma SchlegelOK Kåreej start

U1

1 850 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara JuhlinVästerås SOK16:539:07
2Viktor OlssonOK Kåre17:55+1:029:41
3Victor HaglundIFK Hedemora OK18:45+1:5210:08
4Noel ÖstmanSmedjebackens OK19:53+3:0010:44
5Oskar Hagelberg NordahlOK Kåre20:29+3:3611:04
6Kerstin NorgrenDomnarvets GOIF25:25+8:3213:44
7Axel SandVästerbergslagens OL28:13+11:2015:15
8Smilla EngströmAvesta OK29:12+12:1915:47
9Alva AldinStora Tuna OK31:06+14:1316:48
10Leiah Sandberg JanhagerAvesta OK33:17+16:2417:59
11Ellie VainionpääDalaportens OL49:13+32:2026:36
12Oskar WestbomSäterbygdens OK55:53+39:0030:12
Felix HerbstVästerås SOKej godkänd
Minna GladLeksands OKej start
Stina GladLeksands OKej start

U2

2 210 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christian Jönsson UlateOK Triangeln22:4610:18
2Nathalie HultbergNorbergs OK28:36+5:5012:56
3Hanna SidenvallOK Kåre34:47+12:0115:44
4Gloria RybalkoDalaportens OL35:11+12:2515:55
5Malte BorgströmAvesta OK38:50+16:0417:34
6Emma HortlundDomnarvets GOIF42:21+19:3519:09
7Cameron ZetterlundNorbergs OK45:58+23:1220:47
8Olle StinessenDalaportens OL48:34+25:4821:58
Anja NordenströmDomnarvets GOIFej start

Öppen 1

2 210 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1My SandbergAvesta OK24:5611:16
2Ola JanhagerAvesta OK25:01+0:0511:19
3Ulla SvärdbyDalaportens OL44:52+19:5620:18
4Birgitta GustafssonDalaportens OL48:06+23:1021:45
5Cecilia CarlssonVästerås SOK59:10+34:1426:46

Öppen 3

3 090 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF37:2112:05
2Eva FredrikssonKorsnäs IF OK37:48+0:2712:13
3Lovisa AugustssonFagersta OK38:23+1:0212:25
4Marlene EngströmAvesta OK38:25+1:0412:25
5Tony AugustssonFagersta OK38:35+1:1412:29
6Linda DrevinOK Rodhen39:05+1:4412:38
7Felicia BjörkmanDomnarvets GOIF41:19+3:5813:22
8Malin BjörkmanDomnarvets GOIF41:44+4:2313:30
9Sara NordinVästerås SOK42:45+5:2413:50
10Jan AnderssonNorbergs OK42:47+5:2613:50
11Sofia PerssonDomnarvets GOIF45:00+7:3914:33
12Anders EjewallSnättringe SK45:14+7:5314:38
13Ulrika SignalVästerbergslagens OL47:34+10:1315:23
14Anki GustafssonSäterbygdens OK47:44+10:2315:26
15Åsa SköndalOK Kåre47:58+10:3715:31
16Viktoria AlvolinOK Kåre51:20+13:5916:36
17Nicole HultbergNorbergs OK54:06+16:4517:30
18Sidonie WintherVästerbergslagens OL57:04+19:4318:28
19Johan HärmäOK Rodhen1:01:53+24:3220:01
20Mia Ohlin EklundRånäs OK1:09:10+31:4922:23
21Irma FredrikssonKorsnäs IF OK1:14:12+36:5124:00
22Bo DanmoDomnarvets GOIF1:19:26+42:0525:42
23Irina NilssonGävle OK1:22:11+44:5026:35
24Anders JohanssonNyköpings OK1:22:43+45:2226:46
Pär WiklundVästerås SOKej start

Öppen 5

3 510 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isabella JoonsLeksands OK35:4210:10
2Ylva LorentssonOK Kåre37:52+2:1010:47
3Lars OlofssonVästerås SOK39:04+3:2211:07
4Anton GårdmanSkutskärs OK39:11+3:2911:09
5Daniel WestbomSäterbygdens OK40:54+5:1211:39
6Maria GladLeksands OK46:37+10:5513:16
7Julius PrembergStora Tuna OK46:42+11:0013:18
8Lars-Olof ErssonOK Kåre52:47+17:0515:02
9Ann-Sofie EliassonDalaportens OL52:58+17:1615:05
10Lennart GårdmanSkutskärs OK57:35+21:5316:24
11Eva LindgrenKFUM Örebro OK59:30+23:4816:57
12Emma HerbstVästerås SOK59:33+23:5116:57
13Gunilla SandströmAlmby IK1:01:56+26:1417:38
14Marie HedströmOK Måsen1:06:15+30:3318:52
15Lars HåkanssonIFK Hedemora OK1:06:52+31:1019:03
16Ove BackströmNorbergs OK1:09:58+34:1619:56
17Birre StenkloVästerbergslagens OL1:14:00+38:1821:04
18Birgitta MatssonOK Kåre1:16:40+40:5821:50
19Thomas GideonAvesta OK1:20:28+44:4622:55
20Mattias AhlströmAvesta OK1:20:30+44:4822:56
21Jonas ÅhlanderSnättringe SK2:03:26+1:27:4435:09
Karin PerersKorsnäs IF OKej godkänd
Tommy EngströmDalaportens OLej godkänd
Elisabeth StödemanSurahammars SOKej godkänd
Doris NesitkaWAT.OLej start

Öppen 7

3 130 m, 57 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Julia NäslundOK Hammaren31:089:56
2Christer EkskogKvarnsvedens GOIF OK32:19+1:1110:19
3Thomas PetterssonDomnarvets GOIF34:22+3:1410:58
4Anna T PerssonOK Kåre35:44+4:3611:24
5Göran LindKlubblös35:46+4:3811:25
6Henrik SvedbergNorbergs OK35:47+4:3911:25
7Malin RylanderStora Tuna OK35:52+4:4411:27
8Ylva AnderssonDomnarvets GOIF40:14+9:0612:51
9Kjell GustafssonOK Järnbärarna40:44+9:3613:00
10Elsa AnderssonDomnarvets GOIF41:14+10:0613:10
11Erica GunnarssonSala OK41:47+10:3913:20
12Åke AnderssonVästerbergslagens OL42:23+11:1513:32
13Hans-Erik LangVästerbergslagens OL43:50+12:4214:00
14Lennarth KarlssonValbo AIF44:15+13:0714:08
15Mari-Louise LundgrenStora Tuna OK44:23+13:1514:10
16Malin WilhelmssonKorsnäs IF OK45:03+13:5514:23
17Dan HöökArboga OK45:50+14:4214:38
18Viktor RanerforsRembo IK45:53+14:4514:39
19Siv DalströmKvarnsvedens GOIF OK45:54+14:4614:39
20Gustav AnderssonRembo IK45:55+14:4714:40
21Birgit ÅkerblomStora Tuna OK46:26+15:1814:50
22Christer RognellVallentuna-Össeby OL47:09+16:0115:03
23Kristina ErikssonDalaportens OL47:35+16:2715:12
24Hans WesterOK Järnbärarna47:43+16:3515:14
25Katarina JohanssonSundsvalls OK47:45+16:3715:15
26Leif ÅkerblomStora Tuna OK48:00+16:5215:20
27Pelle HöökKöping-Kolsva OK49:21+18:1315:46
28Disa SvenssonVästerås SOK49:37+18:2915:51
29Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL50:02+18:5415:59
30Sofia HuggLeksands OK50:22+19:1416:05
31Tommy BomanVästerås SOK50:40+19:3216:11
32Kristian FellVästerås SOK51:15+20:0716:22
33Bo Göran HöökOK Tisaren53:55+22:4717:13
34Karin TufvessonOK Kåre54:23+23:1517:22
35Göran SöderströmDomnarvets GOIF54:25+23:1717:23
36Henrik StrömstenKlubblös54:48+23:4017:30
37Claes NidebornStora Tuna OK55:08+24:0017:36
38Evelin MagnussonOK Kåre55:48+24:4017:49
39Mathilda KarlssonValbo AIF56:01+24:5317:53
40Anna WennbergStorviks IF56:39+25:3118:05
41Britt BjörklundBjursås OK57:06+25:5818:14
42Daniel NorgrenDomnarvets GOIF58:01+26:5318:32
43Filip MagnussonStora Tuna IK SK59:01+27:5318:51
44Christina HallinOK Milan1:00:24+29:1619:17
45Yngve AnderssonÅrsunda IF1:00:54+29:4619:27
46Per NybonsVästerås SOK1:04:10+33:0220:30
47Bernt ÅströmVästerås SOK1:06:32+35:2421:15
48Leif BjörkmanDalaportens OL1:06:51+35:4321:21
49Karin HallinOK Linné1:07:51+36:4321:40
50Carina FolkegårdSala OK1:08:23+37:1521:50
51Malin GustafssonOK Milan1:10:56+39:4822:39
52Lotta LarssonVästerbergslagens OL1:12:10+41:0223:03
53Inger OlssonSala OK1:33:18+1:02:1029:48
Mats ErikssonSala OKej godkänd
Anette EngströmValbo AIFej godkänd
Marie LindbladOK Djerfej godkänd
Anna FunkeLeksands OKej godkänd

Öppen 8

4 660 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan HerbstVästerås SOK36:437:52
2Erik NordkvistGagnefs OK39:20+2:378:26
3Thomas HøjsgaardDomnarvets GOIF40:46+4:038:44
4Håkan NilssonDomnarvets GOIF41:14+4:318:50
5Sven LundbäckDomnarvets GOIF41:33+4:508:54
6Christoffer LindgrenOK Kåre43:57+7:149:25
7Anders NordahlOK Kåre44:06+7:239:27
8Erik AlmséusIFK Hedemora OK45:03+8:209:40
9Mikael BlessbornDomnarvets GOIF46:54+10:1110:03
10Karin AnderssonVästerås SOK47:53+11:1010:16
11Jesper DjärvRembo IK55:02+18:1911:48
12Linnea NordkvistIFK Mora OK56:03+19:2012:01
13Michael WilhelmssonKorsnäs IF OK56:08+19:2512:02
14Thomas LandenbergKlubblös56:20+19:3712:05
15Josiah BergrothVästerås SOK56:41+19:5812:09
16Mats JönssonKorsnäs IF OK1:01:33+24:5013:12
17Tomas FalkValbo AIF1:08:12+31:2914:38
18Patrik GustafssonVästerbergslagens OL1:09:51+33:0814:59
19Lotta JungåkerKorsnäs IF OK1:28:59+52:1619:05
Tilda ÖstbergStora Tuna OKutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser