Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Dala Veteran-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Dala Veteran-OL
Arrangörsorganisation: Avesta OK
Datum: tisdag 24 april 2018

Herrar/Damer 1

4 560 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan LindbergKorsnäs IF OK32:447:10
2Mats JönssonKorsnäs IF OK34:55+2:117:39
3Per Erik FogelVästerås SOK34:59+2:157:40
4Kjell LidholmIFK Hedemora OK36:38+3:548:02
5Jan-Eric HellgrenNorbergs OK36:41+3:578:02
6Kjell ViklundHofors OK37:43+4:598:16
7Anders MalmbergKvarnsvedens GOIF OK37:55+5:118:18
8Anders Stefan VestlundOK Kåre38:05+5:218:21
9Anders JohanssonAvesta OK39:58+7:148:45
10Henrik OlssonHallstahammars OK40:58+8:148:59
11Marie MalmbergKvarnsvedens GOIF OK41:09+8:259:01
12Jan KinstenKvarnsvedens GOIF OK42:09+9:259:14
13Peter SvenssonAvesta OK46:57+14:1310:17
14Claes NidebornStora Tuna OK47:36+14:5210:26
15Anders ClaessonIFK Mora OK47:55+15:1110:30
16Lena LiljeforsAvesta OK48:44+16:0010:41
17Mats HiertnerOK Kåre48:51+16:0710:42
18Nils-Erik HjelmerVandrarringen49:00+16:1610:44
19Nils OlssonVandrarringen50:55+18:1111:09
20Kurt ErikssonVandrarringen52:29+19:4511:30
21Tommy WåhlinVästerås SOK58:14+25:3012:46
22Bengt HanssonSäterbygdens OK1:06:07+33:2314:29

Herrar/amer 2

3 770 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf PerssonVästerbergslagens OL30:398:07
2Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK31:27+0:488:20
3Bengt StenerhagVästerbergslagens OL31:34+0:558:22
4Karl JohanssonIFK Hedemora OK32:40+2:018:39
5Harry EnbergVästerbergslagens OL33:01+2:228:45
6Nils-Erik ErikssonSala OK34:23+3:449:07
7John SivarsDalaportens OL35:33+4:549:25
8Kenneth JanssonSala OK35:52+5:139:30
9Tommy LundqvistBjursås OK36:14+5:359:36
10Roland BergSäterbygdens OK36:16+5:379:37
11Lars AnderssonVästerbergslagens OL36:28+5:499:40
12Mats ErikssonSala OK36:35+5:569:42
13Anders HurtigKvarnsvedens GOIF OK36:45+6:069:44
14Ove ÅbergStorviks IF37:10+6:319:51
15Olle JohanssonIFK Hedemora OK37:16+6:379:53
16Nils BoremyrKvarnsvedens GOIF OK39:17+8:3810:25
17P-G JanssonSäterbygdens OK39:43+9:0410:32
18Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK39:45+9:0610:32
19Torbjörn BlombergDalaportens OL40:07+9:2810:38
20Henry WestmanSala OK40:15+9:3610:40
21Bo SundbergIFK Hedemora OK40:36+9:5710:46
22Hans NybergGävle OK41:37+10:5811:02
22Bo Artur DahlströmSmedjebackens OK41:37+10:5811:02
24Mikael StövlingKvarnsvedens GOIF OK41:38+10:5911:02
25Yngve KarlssonIFK Mora OK42:41+12:0211:19
26Maud NilssonHJS-Vansbro OK43:52+13:1311:38
27Bertil HolmgrenGävle OK44:25+13:4611:46
27Björn ÅhsLeksands OK44:25+13:4611:46
29Tryggve OttossonKorsnäs IF OK45:22+14:4312:02
30Per NybonsVästerås SOK46:18+15:3912:16
31Rolf BjärudVästerbergslagens OL48:42+18:0312:55
32Jan JohanssonIFK Hedemora OK49:52+19:1313:13
33Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF51:09+20:3013:34 Ladda ner rutt i gpx-format
34Eva HalvarsonOK Kåre52:59+22:2014:03
35Magnus MejyrGävle OK1:02:17+31:3816:31

Herrar/Damer 3

2 890 m, 70 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åke AnderssonVästerbergslagens OL26:249:08
2Jan HultHofors OK26:50+0:269:17
3Sven-Olof AspLeksands OK27:03+0:399:21
4Per ElfströmÅrsunda IF27:10+0:469:24
5Yngve FrostIFK Mora OK28:01+1:379:41
5Vilho RokkaLångshyttans AIK OK28:01+1:379:41
7Svante NyströmVästerbergslagens OL28:07+1:439:43
8Ingemar LindIFK Mora OK28:52+2:289:59
9Ingemar NygrenÅrsunda IF29:29+3:0510:12
10Lars DahlströmVästerbergslagens OL29:44+3:2010:17
11Ingemar JonssonHallstahammars OK29:49+3:2510:19
12Jonas LiljebrandSK Trim/Virsbo30:07+3:4310:25
13Sten BlomkvistVästerbergslagens OL30:19+3:5510:29
14Stig ÖstKorsnäs IF OK30:42+4:1810:37
15Jan DelbomDomnarvets GOIF30:47+4:2310:39
16Hans GruddStora Tuna OK31:12+4:4810:47
17Anders EklundStora Tuna OK31:44+5:2010:58
18Leif BjörkmanDalaportens OL31:51+5:2711:01
19Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL31:56+5:3211:02
20Anita MoreliusStora Skedvi IK SOFF32:02+5:3811:05
21Lars-Erik NilssonStora Tuna OK32:12+5:4811:08
22Jan ÅhsNorbergs OK32:14+5:5011:09
23Lilian BoremyrKvarnsvedens GOIF OK32:26+6:0211:13
24Lars KarlssonDalaportens OL32:33+6:0911:15
25Lena HedmanHallstahammars OK32:36+6:1211:16
26Christer HellströmStora Tuna OK32:47+6:2311:20
27Stanley HolmerIFK Mora OK33:33+7:0911:36
28Sören GustafssonSäterbygdens OK33:36+7:1211:37
29Gunborg WestinLeksands OK33:40+7:1611:38
30Torsten DalströmKvarnsvedens GOIF OK33:55+7:3111:44
30Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo33:55+7:3111:44
32Gun JanssonSala OK34:21+7:5711:53
33Tord HalvarsonOK Kåre34:29+8:0511:55
34Göran SöderströmDomnarvets GOIF34:36+8:1211:58
35Gun MillingerVästerås SOK34:37+8:1311:58
36Johan ErikssonGrangärde OK34:40+8:1611:59
37Jan AnderssonNorbergs OK34:41+8:1712:00
38Roland BjörklundKvarnsvedens GOIF OK34:57+8:3312:05
39Lars-Olov JohanssonSala OK35:12+8:4812:10
40Anders MillingerVästerås SOK35:17+8:5312:12
41Bengt HolmIFK Mora OK35:19+8:5512:13
42Harriet GunnarssonStorviks IF35:22+8:5812:14
43Margareta SkoogValbo AIF36:02+9:3812:28
44Göran WiigHallstahammars OK36:04+9:4012:28
45Roland ForsblomKungsgårdens SK36:12+9:4812:31
46Siv StamSäterbygdens OK36:14+9:5012:32
47Siv HasselgrundBjursås OK36:23+9:5912:35
48Stig NordqvistVästerbergslagens OL36:44+10:2012:42
49Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL36:51+10:2712:45
50Kerstin SundbergVästerås SOK37:05+10:4112:49
51Anders WelénKöping-Kolsva OK37:21+10:5712:55
52Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK37:34+11:1012:59
53Mats AnderssonStora Skedvi IK SOFF37:39+11:1513:01
54Hans L AnderssonVästerbergslagens OL37:43+11:1913:03
55Lennart JahrLångshyttans AIK OK37:50+11:2613:05
56Lars-Olof JohanssonLeksands OK38:04+11:4013:10
57Sören AnderssonJärbo OK38:31+12:0713:19
58Bo DanmoDomnarvets GOIF38:58+12:3413:28
59Kenneth AnderssonValbo AIF39:40+13:1613:43
60Inger LundSala OK41:11+14:4714:15
61Ale ThorslingKungsgårdens SK41:26+15:0214:20
62Kristin PetterssonStora Tuna OK42:14+15:5014:36
63Karl Henrik LovangVästerbergslagens OL42:26+16:0214:40
64Lennart ErikssonOK Enen42:37+16:1314:44
65Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OK42:41+16:1714:46
66Kristina WåhlinVästerås SOK43:17+16:5314:58
67Örjan PerssonBjursås OK57:33+31:0919:54
68Åke SundbergFagersta OK1:00:36+34:1220:58
Ingemar NygrenÅrsunda IFej godkänd
Lennart MagnussonIFK Hedemora OKej godkänd

Herra/Damer 4

2 260 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans BergströmNorbergs OK25:5811:29
2Bo SkoogValbo AIF28:30+2:3212:36
3Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK29:25+3:2713:00
4Sten SundinEj klubbansluten30:04+4:0613:18
5Håkan HallbergAvesta OK30:35+4:3713:31
6Ingela HurtigKvarnsvedens GOIF OK31:07+5:0913:46
6Ronnie GustavssonRembo IK31:07+5:0913:46
8Lars-Arne ForsbergLeksands OK31:16+5:1813:50
9Anna LiljegrenOK Kåre31:57+5:5914:08
10Bore NybergSäterbygdens OK34:52+8:5415:25
11Ingmar NykvistRembo IK34:58+9:0015:28
12Margareta LöfkvistBjursås OK35:33+9:3515:43
13Östen AnderssonVästerbergslagens OL36:37+10:3916:12
14Elisabeth LindholmDomnarvets GOIF36:59+11:0116:21
15Kerstin JahrLångshyttans AIK OK40:03+14:0517:43
16Tore SöderstenIFK Mora OK40:06+14:0817:44
17Irma BjärudVästerbergslagens OL42:43+16:4518:54
18Barbro MelvingerOK Enen42:49+16:5118:56
19Henning WaltgårdDomnarvets GOIF44:13+18:1519:33
20Eva GrenmyrOK Nipan44:23+18:2519:38
21Bengt JohanssonRembo IK46:24+20:2620:31
22Lisbeth EurénAvesta OK47:50+21:5221:09
23Bertil NormanIFK Hedemora OK48:37+22:3921:30
24Elof BackFagersta OK58:31+32:3325:53
25Erik LindbergKorsnäs IF OK4:28:56+4:02:581:58:59

Herrar/Damer 5

1 510 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger Daniels-ÖstKorsnäs IF OK18:5712:32
2Stig HeinemanLeksands OK19:24+0:2712:50
3Lasse BackIFK Mora OK19:34+0:3712:57
4Birgitta GustafssonDalaportens OL20:19+1:2213:27
5Ulla NykvistRembo IK20:32+1:3513:35
6Anita AnderssonValbo AIF21:10+2:1314:01
7Gurli BackFagersta OK21:36+2:3914:18
8Ulla SvärdbyDalaportens OL22:56+3:5915:11
9Stig BleckurKorsnäs IF OK23:43+4:4615:42
10Nils EmanuelssonVästerbergslagens OL24:08+5:1115:58
11Kjell PerssonKorsnäs IF OK30:21+11:2420:05
12Maj Lis KnutssonKvarnsvedens GOIF OK34:41+15:4422:58
13Arne GustafssonIFK Mora OK50:19+31:2233:19

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser