Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Dala Veteran-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Dala Veteran-OL
Arrangörsorganisation: Avesta OK
Datum: tisdag 4 september 2018

Herrar/Damer 1

4 510 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola JernströmAvesta OK38:138:28
2Anders GedinSäterbygdens OK42:09+3:569:20
3Niklas OlssonFagersta OK45:07+6:5410:00
4Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK45:14+7:0110:01 Ladda ner rutt i gpx-format
5Jan LindbergKorsnäs IF OK45:22+7:0910:03
6Anders Stefan VestlundOK Kåre47:19+9:0610:29
7Kjell LidholmIFK Hedemora OK47:34+9:2110:32
8Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK48:45+10:3210:48
9Sven PerssonÅrsunda IF48:55+10:4210:50
10Anders MalmbergKvarnsvedens GOIF OK49:34+11:2110:59
11Sten-Åke HolmbergSala OK49:37+11:2411:00
12Mats JönssonKorsnäs IF OK50:06+11:5311:06
13Jan KinstenKvarnsvedens GOIF OK50:32+12:1911:12
13Hans AnderssonVästerbergslagens OL50:32+12:1911:12
15Johan KällmanNorbergs OK52:14+14:0111:34
16Hans-Erik LangVästerbergslagens OL52:38+14:2511:40
17Per Erik FogelVästerås SOK54:07+15:5411:59
18Joakim NilssonStora Skedvi IK SOFF54:36+16:2312:06
19Jan-Eric HellgrenNorbergs OK58:07+19:5412:53
20Gunde HjalmarssonStora Tuna OK58:28+20:1512:57
21Kurt ErikssonVandrarringen1:00:35+22:2213:25
22Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK1:00:50+22:3713:29
23Gunnar EricssonGävle OK1:01:52+23:3913:43
24Nils BoremyrKvarnsvedens GOIF OK1:01:58+23:4513:44
25Lena LiljeforsAvesta OK1:10:07+31:5415:32
26Leif WadmanKöping-Kolsva OK1:11:26+33:1315:50
27Bengt HanssonSäterbygdens OK1:13:26+35:1316:16
28Anders ClaessonIFK Mora OK1:20:25+42:1217:49

Herrar/Damer 2

3 760 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt StenerhagVästerbergslagens OL40:0110:38
2Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK43:02+3:0111:26
3Hans KäckDalaportens OL44:06+4:0511:43
4Harry EnbergVästerbergslagens OL44:09+4:0811:44
5Tommy LundqvistBjursås OK44:59+4:5811:57
6Kjell ViklundHofors OK45:45+5:4412:10
7Olov SöderqvistDalaportens OL46:38+6:3712:24
8Per-Erik WiklundKarlsbyhedens OK47:33+7:3212:38
8Claes NidebornStora Tuna OK47:33+7:3212:38
10Karl JohanssonIFK Hedemora OK47:35+7:3412:39
11Kenneth JanssonSala OK47:52+7:5112:43
12Nils-Erik ErikssonSala OK48:39+8:3812:56
13Mats Olov ThomsonOK Kåre50:06+10:0513:19
14Marie MalmbergKvarnsvedens GOIF OK50:28+10:2713:25
15Roland BergSäterbygdens OK50:52+10:5113:31
16Olle JohanssonIFK Hedemora OK51:21+11:2013:39
17Bernt LöfkvistBjursås OK52:25+12:2413:56
18Britt Linnéa ErikssonSala OK52:41+12:4014:00
19Björn ÅhsLeksands OK53:00+12:5914:05
20Gunnar LöfkvistBjursås OK55:28+15:2714:45
21Jannike WålbergOK Kåre56:03+16:0214:54
22Jan JohanssonIFK Hedemora OK56:08+16:0714:55
23Jan Olof DahlströmBjursås OK57:47+17:4615:22
24Bo OrtmanVandrarringen58:33+18:3215:34
25Inga-Britt PetterssonSala OK59:03+19:0215:42
26Nils-Erik HjelmerVandrarringen59:46+19:4515:53
27Ove ÅbergStorviks IF59:52+19:5115:55
28Royne LenngrenIK Jarl Rättvik1:00:37+20:3616:07
29Rolf BjärudVästerbergslagens OL1:06:12+26:1117:36
30Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF1:06:31+26:3017:41
31Yngve KarlssonIFK Mora OK1:09:22+29:2118:26
32Benny RendalenKorsnäs IF OK1:12:52+32:5119:22
Tryggve OttossonKorsnäs IF OKej godkänd
Ragnar ErikssonOK Hedströmmenej godkänd
Christer HellströmStora Tuna OKej godkänd
Bengt BjörkÅrsunda IFej godkänd
Jannike WålbergOK Kåreej godkänd
Mats MårtenssonStora Tuna OKutgått
Per ElfströmÅrsunda IFutgått

Herrar/Damer 3

2 950 m, 66 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran LarssonSala OK37:0012:32
2Svante NyströmVästerbergslagens OL38:22+1:2213:00
3Ulf LöfgrenStora Tuna OK38:25+1:2513:01
4Per EdénOK Kåre38:53+1:5313:10
5Vilho RokkaLångshyttans AIK OK39:14+2:1413:17
6Inger LöfgrenStora Tuna OK39:46+2:4613:28
7Jan HultHofors OK42:06+5:0614:16
8Åke AnderssonVästerbergslagens OL42:07+5:0714:16
9Ingemar JonssonHallstahammars OK43:46+6:4614:50
10Anders HurtigKvarnsvedens GOIF OK44:14+7:1414:59
11Jan DelbomDomnarvets GOIF44:29+7:2915:04
12Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo44:31+7:3115:05
13Lars-B LarssonOK Tyr45:35+8:3515:27
14Kurt MattssonIFK Djura46:01+9:0115:35
15Anders WelénKöping-Kolsva OK46:18+9:1815:41
16Gun JanssonSala OK46:20+9:2015:42
17Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK46:45+9:4515:50
18Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK46:59+9:5915:55 Ladda ner rutt i gpx-format
19Hans BergströmNorbergs OK47:26+10:2616:04
20Folke NyströmVästerbergslagens OL47:50+10:5016:12
21Anders EklundStora Tuna OK47:53+10:5316:13
22Bertil HolmgrenGävle OK47:54+10:5416:14
23Sören GustafssonSäterbygdens OK49:07+12:0716:38
24Bengt HolmIFK Mora OK49:11+12:1116:40
25Sten BlomkvistVästerbergslagens OL49:34+12:3416:48
26Lena HedmanHallstahammars OK49:52+12:5216:54
27Annica Lindell LangVästerbergslagens OL50:21+13:2117:04
28Lars KarlssonDalaportens OL50:35+13:3517:08
29Stig ÖstKorsnäs IF OK50:56+13:5617:15
30Marianne DanielssonInsjöns IF OK50:57+13:5717:16
30Hans KruskopfKorsnäs IF OK50:57+13:5717:16
32Jan ÅhsNorbergs OK51:15+14:1517:22
33Lars-Erik DanielssonInsjöns IF OK51:28+14:2817:26
33Sture BjörkOK Kåre51:28+14:2817:26
35Göran SöderströmDomnarvets GOIF51:35+14:3517:29
36Sven-Åke WindahlGävle OK51:47+14:4717:33
37Lars-Olov JohanssonSala OK52:26+15:2617:46
38Ale ThorslingKungsgårdens SK52:44+15:4417:52
39Roland ForsblomKungsgårdens SK53:17+16:1718:03
40Harriet GunnarssonStorviks IF53:32+16:3218:08
41Gunborg WestinLeksands OK53:59+16:5918:17
42Hans NybergGävle OK55:04+18:0418:40
43Evy JohanssonSala OK55:14+18:1418:43
44Jan AnderssonNorbergs OK56:41+19:4119:12
45Anita MoreliusStora Skedvi IK SOFF56:44+19:4419:13
46Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo58:30+21:3019:49
47Kristin PetterssonStora Tuna OK59:35+22:3520:11
48Ingemar LindIFK Mora OK1:02:21+25:2121:08
49Hans L AnderssonVästerbergslagens OL1:03:26+26:2621:30
50Torsten DalströmKvarnsvedens GOIF OK1:03:32+26:3221:32
51Östen AnderssonVästerbergslagens OL1:05:44+28:4422:16
52Lars-Olof JohanssonLeksands OK1:07:58+30:5823:02
53Eva GrenmyrOK Nipan1:09:07+32:0723:25
54Lars KjellgrenDomnarvets GOIF1:10:56+33:5624:02
55Åke SundbergFagersta OK1:13:35+36:3524:56
56Gert RudolphBjursås OK1:16:25+39:2525:54
57Nils KarlssonIFK Hedemora OK1:16:44+39:4426:00
58Anna MattssonInsjöns IF OK1:19:58+42:5827:06
59Jan BurellOK Enen1:20:53+43:5327:25
60Örjan PerssonBjursås OK1:21:19+44:1927:33
Mats AnderssonStora Skedvi IK SOFFej godkänd
Johan ErikssonGrangärde OKej godkänd
Pirkko StenerhagVästerbergslagens OLej godkänd
Erik SvenssonKorsnäs IF OKej godkänd
Ingemar NygrenÅrsunda IFej godkänd
Göran OdeniusStora Tuna OKutgått

Herra/Damer 4

2 300 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingemar JohanssonIFK Hedemora OK37:1316:10
2Göran WiigHallstahammars OK38:07+0:5416:34
3Siv FrodinKöping-Kolsva OK40:59+3:4617:49
4Kjell LindbergVästerås SK OK43:16+6:0318:48
5Kerstin SundbergVästerås SOK49:18+12:0521:26
6Lillemor RystedtStora Tuna OK51:01+13:4822:10
7Bo DanmoDomnarvets GOIF51:15+14:0222:16
8Alvar JönssonHofors OK51:50+14:3722:32
9Erik LindbergKorsnäs IF OK52:42+15:2922:54
10Kjell WennergrundJärbo OK52:53+15:4022:59
11Margareta LöfkvistBjursås OK53:24+16:1123:13
12Björn HelgessonIK Jarl Rättvik54:59+17:4623:54
13Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OK55:03+17:5023:56
14Elisabeth LindholmDomnarvets GOIF55:13+18:0024:00
15Kjell PerssonKorsnäs IF OK55:38+18:2524:11
16Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo56:38+19:2524:37
17Ingmar NykvistRembo IK56:59+19:4624:46
18Rolf WestbergSK Trim/Virsbo59:15+22:0225:45
19Meit KruskopfKorsnäs IF OK59:35+22:2225:54
20Lasse BackIFK Mora OK59:53+22:4026:02
21Bore NybergSäterbygdens OK1:00:41+23:2826:23
22Sten BergmanKorsnäs IF OK1:03:52+26:3927:46
23Ingela BengtssonSala OK1:04:40+27:2728:06
24Stig BleckurKorsnäs IF OK1:04:48+27:3528:10
25Lilian BoremyrKvarnsvedens GOIF OK1:05:26+28:1328:26
26Irma BjärudVästerbergslagens OL1:05:42+28:2928:33
27Elof BackFagersta OK1:16:27+39:1433:14
28Bernt LiljegrenOK Kåre1:25:46+48:3337:17
29Henning WaltgårdDomnarvets GOIF1:52:09+1:14:5648:45
Ingela HurtigKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Inger Daniels-ÖstKorsnäs IF OKej godkänd

Herrar/Damer 5

1 380 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena WahssAvesta OK26:5319:28
2Ulla NykvistRembo IK29:48+2:5521:35
3Agneta ThomsonOK Kåre31:55+5:0223:07
4Stig HeinemanLeksands OK32:05+5:1223:14
5Anna LiljegrenOK Kåre32:52+5:5923:48
6Per Åke PerssonVästerbergslagens OL52:59+26:0638:23
7Bengt SwensonSäterbygdens OK54:04+27:1139:10
Nils EmanuelssonVästerbergslagens OLej godkänd
Gurli BackFagersta OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser