Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Boforsloppet

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Boforsloppet
Arrangörsorganisationer: Degerfors OK / OK Djerf
Datum: söndag 21 april 2019

D21

3 900 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma JohanssonDomnarvets GOIF32:068:13
2Lovisa PerssonOK Tisaren33:05+0:598:28
3Emma PetterssonOK Roxen34:24+2:188:49
4Josefine WallenhammarHagaby GoIF Örebro34:30+2:248:50
5Johanna KindlundOK Tyr35:33+3:279:06
6Elin DahlinDomnarvets GOIF36:25+4:199:20
7Sara JohanssonDomnarvets GOIF37:04+4:589:30
8Anette CarlssonKFUM Örebro OK37:18+5:129:33
9Maria BrodinFossum IF37:46+5:409:41
10Lisa WesterbergOK Milan38:03+5:579:45
11Cecilia RydbergUmeå OK38:39+6:339:54
12Stina GranefeltOK Tyr39:25+7:1910:06
13Ellinor ErikssonOK Tisaren39:47+7:4110:12
14Siri EnglundAlmby IK39:49+7:4310:12 Ladda ner rutt i gpx-format
15Elisabeth AhlgrenLinköpings OK40:15+8:0910:19
16Zlatimira AbadzhievaOK Tyr40:58+8:5210:30
17Malin JonssonOK Tyr41:34+9:2810:39
18Josefine HöögHagaby GoIF Örebro41:47+9:4110:42
19Elin VinbladHagaby GoIF Örebro43:20+11:1411:06
20Anna BrodinSävedalens AIK43:31+11:2511:09
21Therese KorkeakoskiOK Milan47:21+15:1512:08
22Lovisa FalkHagaby GoIF Örebro47:29+15:2312:10
23Linda EngenRaumar Orientering47:57+15:5112:17
24Marika LindahlOK Milan48:00+15:5412:18
25Charlotte KungUmeå OK51:25+19:1913:11
Tove PetterssonOK Roxenutgått

H21

4 600 m, 56 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1William PommerStora Tuna OK30:016:31
2Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF30:07+0:066:32
3Oskar AndrénOK Tisaren30:12+0:116:33
4Jakob WallenhammarHagaby GoIF Örebro32:32+2:317:04
5Simen WästlundBækkelagets SK32:41+2:407:06
6Jonas AnderssonOK Roxen33:01+3:007:10
7Erik BerzellJärla Orientering33:02+3:017:10
8Sebastian MånssonHagaby GoIF Örebro33:08+3:077:12
9Waldemar AnderssonLånghundra IF33:40+3:397:19
10Johan AronssonOK Tisaren33:43+3:427:19
11Jacob ErikssonKFUM Örebro OK33:46+3:457:20
12Viktor SkoogKils OK34:08+4:077:25
13Albin ArleboKFUM Örebro OK34:10+4:097:25
14Sören KindlundOK Tyr34:30+4:297:30
15Dan LarssonOK Tisaren34:53+4:527:35
16Jan OlmKils OK35:07+5:067:38
17Henric BrohedeOK Tyr35:11+5:107:38
18Tomas HallménOK Tisaren35:18+5:177:40
19Lukas OlmKils OK35:22+5:217:41
20Jonathan UllerKils OK35:37+5:367:44
21Mikael PihelOK Tisaren36:38+6:377:57
22Per EklöfOK Milan37:05+7:048:03
23Patrik BlomRehns BK37:21+7:208:07
24Marcus BerggrenNyköpings OK37:38+7:378:10
25Mattias HaneOK Tyr38:12+8:118:18
26Andrew QuinIFK Lidingö SOK38:51+8:508:26
27Mikael AnderssonStora Tuna OK38:55+8:548:27
28David KlemanTäby OK38:58+8:578:28
29Johan RydbergUmeå OK39:05+9:048:29
30Viacheslav MatiashOK Tisaren39:34+9:338:36
31Anders Holtet-LindbergOK Tyr39:35+9:348:36
32Per FredbergKristinehamns OK39:39+9:388:37
33Linus MalmKFUM Örebro OK40:10+10:098:43
34David WästlundOK Tyr40:51+10:508:52
35Mykyta ZviahinOK Tisaren40:58+10:578:54
35Magnus NordströmKils OK40:58+10:578:54
37Marcus HalvarssonKFUM Örebro OK41:35+11:349:02
38Erik RåbergFossum IF42:06+12:059:09
39Joakim PerssonKils OK42:12+12:119:10
40Stefan AronssonKFUM Örebro OK42:58+12:579:20
41Marcus BeckiusOK Tyr43:03+13:029:21
42William SeguraKFUM Örebro OK43:52+13:519:32
43Anders Södersten-DahlgrenFilipstads OK44:05+14:049:35
44Erik LindgrenOK Tisaren44:09+14:089:35
45Mikael NyströmOK Ravinen44:40+14:399:42
46David HenrikssonKristinehamns OK44:41+14:409:42
47Marcus KlaseniusKFUM Örebro OK45:11+15:109:49
48Adrian LundbergIK Vikings OK45:40+15:399:55
49Christer SkoogKils OK46:24+16:2310:05
50Erik ErikssonOK Älgen47:23+17:2210:18
51Jonas UllerKils OK48:17+18:1610:29
52Lars HolmgårdKils OK49:03+19:0210:39
53Andreas KarlssonÅre OK49:06+19:0510:40
54Anders HedqvistOK Tyr49:13+19:1210:41
55Martin KvarnströmKils OK51:29+21:2811:11
56Patrich KungGarphyttans IF59:59+29:5813:02
Jörgen GranefeltOK Tyrej start
Magnus PerssonOK Tisarenej start

D20

3 560 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna HallménOK Tisaren42:4812:01
2Tindra HjortFalköpings AIK OK44:47+1:5912:34
3Elin BlomkvistSkattkärrs SOK1:08:51+26:0319:20

H20

3 900 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Filip BäckArboga OK44:0311:17
2Sondre SkytterenOdal OL46:18+2:1511:52
3Henrik Åserud SørensenOdal OL46:40+2:3711:57

D18

3 750 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK44:1211:47
2Kristina KlingnéusIK Vikings OK47:10+2:5812:34
3Vilde Jonsson WoldSundbybergs IK51:07+6:5513:37
4Irma SvenssonOK Klyftamo1:01:26+17:1416:22
Thea SvenssonIK Vikings OKej godkänd
Alma SandVästerbergslagens OLej start

D16

3 200 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen PelanderOK Djerf38:2812:01
2Alma WallmanVästerbergslagens OL39:19+0:5112:17
3Amanda AlfredssonOK Tyr40:20+1:5212:36
4Cornelia KindlundOK Tyr40:27+1:5912:38
5Karin LindgrenKFUM Örebro OK41:26+2:5812:56
6Sofie BodinAlmby IK43:33+5:0513:36
7Sanna SanderOK Milan43:39+5:1113:38
8Rebecka WestlundKils OK54:19+15:5116:58
9Johanna HalldinKFUM Örebro OK1:09:06+30:3821:35
Emma WahlströmOK Djerfutgått

H16

3 200 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil LarssonOK Tisaren24:517:45
2Anton UllerKils OK26:38+1:478:19
3Noel HelmerssonOK Tisaren31:11+6:209:44
4Fredrik HaneOK Tyr32:03+7:1210:00
5Anton KruseKFUM Örebro OK32:45+7:5410:14
6William RebaneKils OK33:57+9:0610:36
7Alexander JanssonOK Djerf37:58+13:0711:51
8Gustav AskrothKFUM Örebro OK42:40+17:4913:20
9Eric BäckArboga OK1:01:20+36:2919:10
Hugo ÖrnKFUM Örebro OKej start

H16 Kort

2 780 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Emil SkytterenOdal OLej godkänd

D14

2 780 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julia ForsgrenOK Tyr29:3010:36
2Lina UllerKils OK31:28+1:5811:19
3Julia GustafssonKFUM Örebro OK33:17+3:4711:58
4Amanda BäckArboga OK36:33+7:0313:08
5Emma AlfredssonOK Tyr36:44+7:1413:12
6Milla ForkéusOK Tyr37:37+8:0713:31
7Fia AnderssonHagaby GoIF Örebro43:55+14:2515:47
8Emelie ForslundKristinehamns OK46:10+16:4016:36
9Saga RydbergUmeå OK52:12+22:4218:46
10Felicia RööhsSkattkärrs SOK54:15+24:4519:30
Ella LaineDegerfors OKej godkänd

H14

2 780 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton JonssonOK Tyr24:288:48
2Robin HelmerssonOK Tisaren29:54+5:2610:45
3Arvid JohanssonOK Djerf31:04+6:3611:10
4Fredrik WestlundKils OK33:19+8:5111:59
5Linus NilssonOK Tyr35:50+11:2212:53
6Alfred NybergSkattkärrs SOK36:22+11:5413:04
7Erik GustafssonDegerfors OK37:07+12:3913:21
8Olle WallmanVästerbergslagens OL37:21+12:5313:26
9Adam StråleOK Tyr37:45+13:1713:34
10Isak HolmgårdKils OK39:19+14:5114:08
11Edvin HalldinKFUM Örebro OK45:35+21:0716:23
12Alvin IsenströmAlmby IK47:02+22:3416:55
13Tor NylundOK Linné54:10+29:4219:29
14Felix LindOK Tyr1:01:14+36:4622:01
Albin IsakssonOK Tyrej godkänd
Tim Wigh-DahlgrenFilipstads OKej start

D14 Kort

2 170 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara Storm-AnderssonOK Tyr24:3911:21
2Isabella LaineDegerfors OK32:15+7:3614:51

D12

2 170 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Izabella LjungbergOK Tyr18:598:44
2Tuva HenricssonOK Tyr19:43+0:449:05
3Emilie HellströmÅmåls OK20:41+1:429:31
4Ella KruseKFUM Örebro OK21:44+2:4510:00
5Lea JohannesdalSkattkärrs SOK22:42+3:4310:27
6Emma SeguraKFUM Örebro OK23:19+4:2010:44
7Lovisa ThybeckLindebygdens OK23:45+4:4610:56
8Wilma JonssonOK Tyr25:00+6:0111:31
9Ella NybergSkattkärrs SOK25:41+6:4211:50
10Emma LindkvistAlmby IK25:44+6:4511:51
11Lovisa PihelOK Tisaren27:17+8:1812:34
12Joline PetriOK Djerf30:57+11:5814:15
13Tilda KindlundOK Tyr32:05+13:0614:47
Tyra GerdevågHagaby GoIF Örebroej start
Ella SandVästerbergslagens OLej start

H12

2 170 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvard PelanderOK Djerf19:308:59
2Isak LarssonOK Tisaren20:22+0:529:23
3Malte GranefeltOK Tyr20:36+1:069:29
4Albin RansjöOK Tyr21:51+2:2110:04
5Melker CarlssonKFUM Örebro OK22:45+3:1510:29
6Linus Bodin-LiliegrenOK Djerf22:53+3:2310:32
7Ivar WikströmOK Tyr25:20+5:5011:40
8Edwin SäkerHagaby GoIF Örebro26:31+7:0112:13
9Matheus LaineDegerfors OK26:39+7:0912:16
10Oliver ArnessonLindebygdens OK27:19+7:4912:35
11Elliot RunestavAlmby IK34:13+14:4315:46
12Oscar KristofferssonAlmby IK36:24+16:5416:46
13Amandus KraftAlmby IK37:47+18:1717:24
Joel HolmgårdKils OKej godkänd
Johannes IsakssonOK Tyrej godkänd
David Wigh-DahlgrenFilipstads OKutgått
Axel ThybeckLindebygdens OKej start

D12 Kort

2 020 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tindra BlomkvistSkattkärrs SOK26:4413:14
2Malin NilssonOK Tyr30:46+4:0215:13

H12 Kort

2 020 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel GustafssonOK Tylöskog22:0810:57

D10

2 020 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia HalldinKFUM Örebro OK18:509:19
2Emma HellströmÅmåls OK22:02+3:1210:54
3Klara IsenströmAlmby IK32:41+13:5116:10
4Märta Gillman WikstrandOK Linné52:07+33:1725:48
Annie LindkvistAlmby IKej start

H10

2 020 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo NyströmOK Ravinen18:209:04
2Gabriel LaineDegerfors OK18:35+0:159:11
3Harald CarlssonKFUM Örebro OK21:56+3:3610:51
4Olle GranefeltOK Tyr22:07+3:4710:56
5Oliver RunestavAlmby IK23:10+4:5011:28
6Carlsson TureKFUM Örebro OK26:10+7:5012:57
7Alrik WikströmOK Tyr27:55+9:3513:49
8Lucas Bodin LiliegrenOK Djerf28:36+10:1614:09
9Rasmus KruseKFUM Örebro OK31:49+13:2915:45
10Elwin KungGarphyttans IF41:29+23:0920:32
Leo JunlénOK Ravinenej godkänd
Erik HallonqvistAlmby IKej start

D35

3 900 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Zarah ÖhlinKFUM Örebro OK45:2111:37
2Elisabet HalvarssonKFUM Örebro OK47:58+2:3712:17
3Erica BlythAttunda OK50:46+5:2513:01
4Jenny NybergSkattkärrs SOK1:00:44+15:2315:34
5Jessica KarlssonKristinehamns OK1:08:28+23:0717:33
6Annica KristofferssonAlmby IK1:10:21+25:0018:02

H35

4 600 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin LjungbergOK Tyr41:078:56
2Mikael NybergSkattkärrs SOK42:57+1:509:20
3Magnus StråleOK Tyr48:48+7:4110:36
4David LindqvistKristinehamns OK1:09:14+28:0715:03
5Johan GerdevågHagaby GoIF Örebro1:13:39+32:3216:00

D40

3 560 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin WiklundAlmby IK43:3312:13
2Sofia CarlssonLindebygdens OK43:42+0:0912:16
3Helena WallmanVästerbergslagens OL45:27+1:5412:46
4Angelica WikströmOK Tyr50:03+6:3014:03
5Lina RööhsSkattkärrs SOK55:23+11:5015:33
6Sofia HjortFalköpings AIK OK56:43+13:1015:55
7Sanna-Kaisa NyströmOK Ravinen1:16:51+33:1821:35

D45

3 200 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna NordströmKils OK32:3410:10
2Anna-Karin MattssonSkattkärrs SOK33:06+0:3210:20
3Kristin JohanssonVästvärmlands OK33:33+0:5910:29
4Anna UllerKils OK35:25+2:5111:04
5Malin HalldinKFUM Örebro OK36:06+3:3211:16
6Sofia HolmgårdKils OK38:22+5:4811:59
7Carolina AnderssonKristinehamns OK39:25+6:5112:19
8Maria DåverhögVästvärmlands OK40:57+8:2312:47
9Anna HaneOK Tyr41:39+9:0513:00
10Camilla KruseKFUM Örebro OK42:23+9:4913:14
11Anna GustafssonKFUM Örebro OK50:41+18:0715:50
Ulrika SanderOK Milanej godkänd
Anna-Karin RybergOK Klyftamoej start
Linn NilssonOK Tyrej start

H45

4 190 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna29:297:02
2Pontus HalldinKFUM Örebro OK34:37+5:088:15
3Magnus HomannOK Orinto35:37+6:088:30
4Bengt HansskeKils OK36:35+7:068:43
5Mats GustafssonKFUM Örebro OK39:32+10:039:26
6Mikael RööhsSkattkärrs SOK44:15+14:4610:33
7Mika TolonenOK Amne45:07+15:3810:46
8Pär-Magnus BjurekTibro OK47:39+18:1011:22
9Jonas LarssonKristinehamns OK48:07+18:3811:29
10Anders LindkvistAlmby IK48:29+19:0011:34
11Mickael GöranssonHagaby GoIF Örebro48:39+19:1011:36
12Mats VesterbergOK Tyr49:07+19:3811:43
13Henrik AskrothKFUM Örebro OK55:01+25:3213:07

D50

3 070 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helen SkoogKils OK36:3911:56
2Susanne PetterssonOK Roxen39:34+2:5512:53
3Anette ForsbergKFUM Örebro OK52:22+15:4317:03
4Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OL54:17+17:3817:40

H50

3 560 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats LiljaOK Älgen30:318:34
2Lars KarlssonValbo AIF32:01+1:308:59
3Anders JonssonIK Vikings OK34:16+3:459:37
4Anders JohanssonVästvärmlands OK36:23+5:5210:13
5Göran JonssonSundbybergs IK38:42+8:1110:52
6Peter ErikssonKFUM Örebro OK38:53+8:2210:55
7Stefan ErikssonOK Älgen42:18+11:4711:52
8Örjan SäkerHagaby GoIF Örebro42:34+12:0311:57
9Jens AnderssonKristinehamns OK43:49+13:1812:18
10Peter BäckArboga OK50:35+20:0414:12
11Anders HaneOK Tyr57:15+26:4416:04
12Örjan BeckiusOK Tyr58:09+27:3816:20
13Niklas SanderOK Milan59:18+28:4716:39
Jan GunnarssonHällefors OKej start
Håkan BlomkvistSkattkärrs SOKej start

D55

3 070 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Birgitta GustafssonOK Tylöskog34:2811:13
2Anne BodinAlmby IK37:14+2:4612:07
3Malin WästlundNotodden OL37:46+3:1812:18
4Anna Weckner WestlundOK Tyr38:37+4:0912:34
5Catarina HögkvistOK Tyr38:54+4:2612:40
6Ewa LundbergIK Vikings OK40:29+6:0113:11
7Maria SkogsbergMariestads FK43:11+8:4314:03
8Ing-Marie LindahlOK Milan48:57+14:2915:56
9Åsa PerssonLaxå OK50:47+16:1916:32
10Ann-Louise Notstam HjorthArboga OK51:30+17:0216:46
11Ida EngenRaumar Orientering54:03+19:3517:36
12Ann-Sofie HultsvedOK Tyr1:05:26+30:5821:18
Tone HollowellOK Tyrej start

H55

3 510 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sixten WestlundOK Tyr28:508:12
2Patrik AhlgrenTäby OK32:26+3:369:14
3Patrik ThybeckLindebygdens OK34:38+5:489:52
4Jörgen BatzSkarpnäcks OL35:55+7:0510:13
5Thomas HollowellOK Tyr36:15+7:2510:19
6Bo GustafssonOK Tylöskog36:39+7:4910:26
7Lars AnderssonOK Tyr36:40+7:5010:26
8Per HögkvistOK Tyr37:25+8:3510:39
9Johan OskarssonLaxå OK37:28+8:3810:40
10Ole Christian JohnsenNotodden OL37:43+8:5310:44
11Ulf SkoglundKils OK38:30+9:4010:58
12Lars NymanKristinehamns OK39:08+10:1811:08
13Jonas KarlssonOK Tylöskog39:13+10:2311:10
14Leif SandahlOK Tyr42:22+13:3212:04
15Håkan PerssonLaxå OK43:33+14:4312:24
16Nils AronssonOK Tisaren46:11+17:2113:09
17JOACIM AhnheimTibro OK52:12+23:2214:52
18Björn EngströmLustens OK53:23+24:3315:12
Fredrik NilssonKFUM Örebro OKej start

D60

2 360 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Barbro IsakssonOK Tisaren32:1213:38
2Elisabet FalemoKristinehamns OK39:43+7:3116:49
Monika LarssonSkarpnäcks OLej godkänd

H60

3 510 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars HarkmanMalungs OK Skogsmårdarna31:459:02
2Kay Håvard NyhusBrandval/Kongsvinger OK39:17+7:3211:11
3Ingemar MånssonRonneby OK40:29+8:4411:32
4Per NymanKristinehamns OK40:53+9:0811:38
5Knut EngenRaumar Orientering40:55+9:1011:39
6Mats WallmanVästerbergslagens OL43:25+11:4012:22
7Sven-Erik BrodinKristinehamns OK49:48+18:0314:11
8Henry VestergårdAlmby IK51:38+19:5314:42
9Bosse EngborgHällefors OK52:34+20:4914:58 Ladda ner rutt i gpx-format
10Ronnie ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna54:38+22:5315:33
11Håkan SvenssonAlmby IK57:20+25:3516:20
12Lage JonssonLindebygdens OK1:00:39+28:5417:16
13Bjørn Olav BergsløkkenGrue IL1:04:42+32:5718:25
Bengt RobertssonAlmby IKej godkänd
Roland NotstamArboga OKutgått

D65

2 360 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena JansonArboga OK32:5613:57
2Ann-Britt GöranssonAlmby IK35:45+2:4915:08
3Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GoIF Örebro36:37+3:4115:30
4Britt FredrikssonKroppa IF38:17+5:2116:13
5Karin JanssonOK Fryksdalen40:33+7:3717:10
6Britt GunnarssonKristinehamns OK43:39+10:4318:29
7Marit NilssonKils OK43:45+10:4918:32
8Eva TrangiusOK Tyr48:10+15:1420:24
9Monica DjurbergOK Tyr49:49+16:5321:06
10Gunnel GillenäsKristinehamns OK51:41+18:4521:53

H65

3 200 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan GunnarssonKristinehamns OK38:4812:07
2Lars ÖstlinOK Milan39:49+1:0112:26
3Mats HastadFellingsbro GOIF40:34+1:4612:40
4Paavo YlikiiskiläOK Fryksdalen41:00+2:1212:48
5Anders RobertssonAlmby IK41:13+2:2512:52
6Nils-Olof BodinAlmby IK42:23+3:3513:14
7Åke MossbergOK Milan42:56+4:0813:25
8Stefan ÖbergOK Milan46:25+7:3714:30
9Robert LarssonHagaby GoIF Örebro46:51+8:0314:38
10Håkan LööfMariestads FK51:09+12:2115:59
11Börje MüllerKristinehamns OK58:08+19:2018:10
Peter ÅslundKFUM Örebro OKej godkänd
Evert JohanssonOK Tisarenej godkänd
Rolf SteinerKristinehamns OKej godkänd
Bengt-Ove BlomkvistBjörkfors GOIFej start

D70

2 360 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Barbro MöllbergArboga OK38:1416:12
2Anna-Lena LundellGävle OK50:13+11:5921:16
3Karin Creutzer BlomgrenOK Tyr52:45+14:3122:21

H70

2 920 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Weine FredrikssonKFUM Örebro OK31:5910:57
2Christer ElfsbergKristinehamns OK36:06+4:0712:21
3Åke GustavssonOK Älgen40:12+8:1313:46
4Alf LindbergKöping-Kolsva OK40:31+8:3213:52
5Ingvar HalldinOK Tylöskog47:30+15:3116:16
6Leif SalinOK Tyr51:53+19:5417:46
7Bengt Åke HolgerssonOK Tisaren52:52+20:5318:06
8Christer GillenäsKristinehamns OK55:28+23:2918:59
9Kjell-Åke RyenKroppa IF1:04:38+32:3922:08
10Bengtåke AnderssonOK Amne1:13:16+41:1725:05
11Sven-Åke LundbergIK Vikings OK1:31:39+59:4031:23

D75

1 900 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta ArleboKFUM Örebro OK41:4221:56
2Eleonor GrönvallKFUM Örebro OK45:38+3:5624:01
3Marina WästlundOK Amne1:02:18+20:3632:47
Ethel NordLindebygdens OKej godkänd
Mariann NilssonLustens OKej godkänd
Asta SjöbergLindebygdens OKej start

H75

2 920 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans PerssonOK Älgen43:2714:52
2Ragnar ErikssonOK Hedströmmen43:28+0:0114:53
3Lennart MattssonLustens OK46:43+3:1615:59
4Runo JohanssonKristinehamns OK47:04+3:3716:07
5Roland NordLindebygdens OK47:39+4:1216:19
6Stig IsraelssonOK Tylöskog48:54+5:2716:44
7Leif LindhIK Vikings OK49:26+5:5916:55
8Johnny BrandtHällefors OK57:06+13:3919:33
9Sven NilssonMalungs OK Skogsmårdarna1:01:18+17:5120:59
10Nils MogrenHällefors OK1:01:58+18:3121:13
11Reits HallOK Amne1:12:10+28:4324:42
12Karl-Erik PerssonIK Vikings OK1:13:39+30:1225:13
13Kjell LarssonOK Alferna1:22:31+39:0428:15
14Stig BengtssonOK Amne1:48:03+1:04:3637:00
Christer HoltOK Hierneej godkänd
Janne JanssonMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd
Ove JohanssonOK Järnbärarnaej start

H80

2 360 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils JanssonSkattkärrs SOK50:0821:14
2Hjalmar NordquistOK Järnbärarna54:14+4:0622:58
3Gunnar JohanssonFilipstads OK54:24+4:1623:03
4Roger AnderssonKristinehamns OK1:05:23+15:1527:42
5Nils GrannKristinehamns OK1:05:34+15:2627:46
6Sivert SöderbärgOK Roslagen1:15:36+25:2832:02
Arvo HyvönenSkattkärrs SOKej godkänd
Bo GunnarssonOK Fryksdalenej start

Inskolning

1 460 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Lamis AlshammatHagaby GoIF Örebrofullföljt
Kung ArturGarphyttans IFfullföljt
Junlen CarlOK Ravinenfullföljt
Wuigh Dahlgren IsabelleFilipstads OKfullföljt
Kian EckestadKlubblösfullföljt
Österlund ErilKristinehamns OKfullföljt
Sofia ForslundKristinehamns OKfullföljt
Gustavsson HannaOK Djerffullföljt
Lindkvist IsakOK Djerffullföljt
Freja IsenströmAlmby IKfullföljt
Arvid IvarssonTibro OKfullföljt
Edvin KraftKlubblösfullföljt
Alma LindkvistAlmby IKfullföljt
Vidar LövgrenDegerfors OKfullföljt
Eriksson NovaDegerfors OKfullföljt
Klara TheibeckLindebygdens OKfullföljt
Hedenfelt WernerDegerfors OKfullföljt

U1

1 460 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ekgoshin MishaOK Amne13:399:20
2Wigh Dahlged AntonFilipstads OK14:27+0:489:53
3James Jiohn ForsbergOK Tylöskog16:52+3:1311:33
4Cornelia RebaneKils OK17:37+3:5812:03
5Alfred SundemanAlmby IK18:28+4:4912:38
6Bergströn Rosen LudvigDegerfors OK19:08+5:2913:06
7Emma NorgrenDegerfors OK20:02+6:2313:43
8Edvin JohannesdalSkattkärrs SOK21:40+8:0114:50
9Love RydbäckKlubblös24:06+10:2716:30
10Ester RydbäckKlubblös24:09+10:3016:32
11Axel GustafssonDegerfors OK24:20+10:4116:40
12Oscar Marinsson VenDegerfors OK24:23+10:4416:42
13Gustafsson SofiDegerfors OK24:40+11:0116:53
14Linnea KondurfKristinehamns OK27:53+14:1419:05
15Oweis AlshammatHagaby GoIF Örebro28:23+14:4419:26
16Theu ViktorinKFUM Örebro OK38:09+24:3026:07
17Doverhög OscarVästvärmlands OK1:10:42+57:0348:25

U2

2 020 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vincent LjungbergOK Tyr21:4110:44
2Simon KondrupKristinehamns OK23:57+2:1611:51
3Henriksson MatildaOK Djerf24:31+2:5012:08
4Hugo RydbergUmeå OK26:04+4:2312:54
5Lin PelanderOK Djerf26:14+4:3312:59
6Alfred PihelOK Tisaren26:41+5:0013:12
7Wiliam Martinsson VenDegerfors OK27:35+5:5413:39
8Robin PerssonOK Djerf28:07+6:2613:55
9Doverhög JoelVästvärmlands OK28:47+7:0614:14
10Alva RööhsSkattkärrs SOK29:46+8:0514:44
10Bergström NilsOK Letstigen29:46+8:0514:44
12Sigrid Gillman WikstrandOK Linné30:08+8:2714:55
13Vilmer SundemanAlmby IK32:17+10:3615:58
14Oskar PihelOK Tisaren33:29+11:4816:34
15Isak ForsgrenOK Tyr34:28+12:4717:03
16Molly IvarssonTibro OK37:26+15:4518:31
17Emil HellströmÅmåls OK38:59+17:1819:17
18Ingrid ArnessonLindebygdens OK39:18+17:3719:27
19Max JunlénOK Ravinen40:13+18:3219:54
20Ella FarebohSOK Viljan48:30+26:4924:00
21Tjäder LovisOK Letstigen1:00:50+39:0930:06
22Färnefors-Tjäder KianOK Letstigen1:00:53+39:1230:08

Öppen motion 1

2 020 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wellelund CamillaHagaby GoIF Örebro30:5915:20
2Samuel ErikssonOK Letstigen37:31+6:3218:34
3Ekgoshin NataliaOK Amne38:39+7:4019:08
4Broström MatildaKlubblös39:38+8:3919:37
5Broström PerKlubblös39:40+8:4119:38
6Cecilia ErikssonOK Milan45:21+14:2222:27
7Folke FahrebohSOK Viljan46:48+15:4923:10
8Högsäll StrueKristinehamns OK54:16+23:1726:51
9Gustav McConnellKFUM Örebro OK55:50+24:5127:38
10Isabell PetterssonKlublös1:05:34+34:3532:27
11Malin PetterssonKlublös1:05:35+34:3632:28

Öppen motion 3

2 170 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav LjungbergDegerfors OK21:4710:02
2Cecilia WinqvistOK Djerf21:49+0:0210:03
3Karlsson Nylin IdaDegerfors OK24:32+2:4511:18
4Alma CarlssonKFUM Örebro OK28:58+7:1113:20
5Johansson LindaDegerfors OK29:51+8:0413:45
6Carsson ElinKFUM Örebro OK30:12+8:2513:55
7Sören AnderssonOK Tyr30:56+9:0914:15
8Lisa IsenströmAlmby IK31:00+9:1314:17
9Karin LundbladOK Djerf31:47+10:0014:38
10Tilda ErikssonKlublös33:05+11:1815:14
11Sten AnderssonKristinehamns OK38:05+16:1817:32
12Eva KorkeakoskiOK Milan39:29+17:4218:11
13Högsäll HjalmarKristinehamns OK43:53+22:0620:13
14Liz ElfsbergKristinehamns OK46:04+24:1721:13
15Nicolas Nezar AlshammatHagaby GoIF Örebro48:43+26:5622:27
16Diana AsadHagaby GoIF Örebro48:46+26:5922:28
17Rolf LarssonDegerfors OK49:48+28:0122:56
18Anette TolonenOK Amne53:07+31:2024:28
19Kallbäck ChrstyOK Djerf1:02:03+40:1628:35
20Fabian WästlundOK Tyr1:15:12+53:2534:39

Öppen motion 5

2 780 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl LjungbergDegerfors OK30:3511:00
2Amanda JanssonOK Djerf33:21+2:4611:59
3Anna JanssonOK Djerf36:00+5:2512:56
4Alva RyttherVästerbergslagens OL38:48+8:1313:57
5Ellen AnderssonHagaby GoIF Örebro42:22+11:4715:14
6Falemo BengtKristinehamns OK45:12+14:3716:15
7Öhlin SofieÅre OK46:18+15:4316:39
8Arnesson HannaLindebygdens OK46:44+16:0916:48
9Fredriksson SaraKFUM Örebro OK47:51+17:1617:12
10Sören SvenssonIFK Brattfors48:39+18:0417:30
11Moa ÅslundKlubblös49:13+18:3817:42
12Helen LindkvistAlmby IK51:15+20:4018:26
13Emma LiliegrenOK Djerf51:20+20:4518:27
14Ann-Sofie LarssonLaxå OK51:52+21:1718:39
15Annette HalvorsenOK Milan53:38+23:0319:17
16Bengt StarkOK Milan54:14+23:3919:30
17Elin Sundvall KrügerGarphyttans IF55:59+25:2420:08
18Monica LööfMariestads FK56:17+25:4220:14
19Kajsa RydbäckKlubblös57:58+27:2320:51
20Kristina BäckArboga OK58:27+27:5221:01
21Bergströn SofiaDegerfors OK59:45+29:1021:29
22Erik RosénDegerfors OK59:47+29:1221:30
23Catrine StoltOK Milan1:01:04+30:2921:57
24Anna JohannesdahlSkattkärrs SOK1:03:11+32:3622:43
25Sven-Ove SvenssonLustens OK1:03:32+32:5722:51
26Gillman GunnarLindebygdens OK1:05:12+34:3723:27
27Monika AlgotssonOK Tylöskog1:05:30+34:5523:33
28Johan JensewikKristinehamns OK1:08:45+38:1024:43
29Cecilia HagströmKristinehamns OK1:08:48+38:1324:44
30Runestav SofiaAlmby IK1:10:55+40:2025:30
31Anna SjömanOK Letstigen1:15:50+45:1527:16
32Sander GregerKlubblös1:16:04+45:2927:21
33Hanna BlomströmDegerfors OK1:17:13+46:3827:46
34Annica AhlgrenTäby OK1:17:38+47:0327:55
35Ida SanderOK Milan1:20:44+50:0929:02
36Löf HelenaKFUM Örebro OK1:48:28+1:17:5339:01
Johanna Holtet-LindbergOK Tyrej godkänd
Roland ÖmanKristinehamns OKej godkänd
Karin BörjarsKils OKej godkänd
Judit WennblomHagaby GoIF Örebroej godkänd
Pertti PalokangasOK Tyrej start

Öppen motion 7

3 330 m, 67 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas RambergØstmarka OK31:389:29
2Colin Mc IntyreOK Tyr31:54+0:169:34
3Jan-Åke Stolt KarlssonOK Milan33:58+2:2010:12
4Leif KrügerGarphyttans IF36:11+4:3310:51
5Per IvarssonTibro OK37:40+6:0211:18
6Robert ForsbergOK Tylöskog40:36+8:5812:11
7Åke AlgotssonOK Tylöskog42:01+10:2312:37
8Jessica KorkeakoskiOK Milan45:35+13:5713:41
9Susanne ErikssonOK Milan46:26+14:4813:56
10Dahl EjeLaxå OK47:35+15:5714:17
11Charlotte SkoglundKils OK48:20+16:4214:30
12Ylva OlmKils OK48:41+17:0314:37
13Sandra HaneOK Tyr48:47+17:0914:38
14Anders ErikssonOK Milan49:39+18:0114:54
15Vilgot WennblomHagaby GoIF Örebro49:50+18:1214:57
16Anna-Lena AnderssonVästerbergslagens OL50:05+18:2715:02
17Larsson PartikKlubblös50:06+18:2815:02
18Amanda MellerdalKils OK50:24+18:4615:08
19Inge RambergØstmarka OK50:26+18:4815:08
20Carolina ErikssonOK Milan50:44+19:0615:14
21Per-Erik AndrénOK Tisaren51:01+19:2315:19
22Ahlgren AlexanderKlubblös51:14+19:3615:23
23Jenny JohanssonKFUM Örebro OK51:36+19:5815:29
24Åke KappelOK Tyr51:48+20:1015:33
25Per-Ivar MöllbergArboga OK52:09+20:3115:39
26Lisa Dömstedt DalénOK Letstigen52:47+21:0915:51
27Robert KruseKFUM Örebro OK54:09+22:3116:15
28Maria LarssonDegerfors OK54:45+23:0716:26
29Torbjörn AndrénOK Tisaren55:24+23:4616:38
30Mona ÅkermanValbo AIF55:47+24:0916:45
31Vesa VilppulaIFK Brattfors56:37+24:5917:00
32Lars KarlssonAlmby IK57:38+26:0017:18
33Per SundbergGävle OK58:13+26:3517:28
34Martin SkytterenOdal OL58:38+27:0017:36
35Sara GarpenlundKFUM Örebro OK58:48+27:1017:39
36Henrik IsenströmAlmby IK59:08+27:3017:45
37Åke StridAlmby IK1:00:10+28:3218:04
38Malin KlaseniusKFUM Örebro OK1:00:55+29:1718:17
39Eva KappelOK Tyr1:01:07+29:2918:21
40Gunilla SandströmAlmby IK1:01:38+30:0018:30
41Oskar ErikssonOK Älgen1:01:44+30:0618:32
42Ingela PetterssonOK Milan1:02:40+31:0218:49
43Carin HomannJärfälla OK1:03:04+31:2618:56
44Torbjörn JohanssonOK Älgen1:04:25+32:4719:20
45Kirsty Mc IntyreOK Tyr1:05:16+33:3819:35
46Anna-Maria IsraelssonOK Tylöskog1:07:39+36:0120:18
47Jonas LarssonDegerfors OK1:07:41+36:0320:19
48Göttlin LauraKlubblös1:07:44+36:0620:20
49Anette WästlundOK Tyr1:08:00+36:2220:25
50Lennart GustafssonOK Tisaren1:08:07+36:2920:27
51Lennart LundhOK Tisaren1:09:11+37:3320:46
52Inga HolmströmOK Milan1:09:12+37:3420:46
53Leif ToressonOK Tisaren1:11:27+39:4921:27
54Maria AskrothKFUM Örebro OK1:13:53+42:1522:11
55Alf BörjarsKils OK1:14:56+43:1822:30
56Ann-Charlotte WallenhammarHagaby GoIF Örebro1:15:44+44:0622:44
57Jonas RunestavAlmby IK1:17:07+45:2923:09
58Bengt WisénLindebygdens OK1:25:20+53:4225:37
59Anne ErikssonKFUM Örebro OK1:29:54+58:1626:59
60Per-Martin SvärdIK Vikings OK1:36:31+1:04:5328:59
61Eva LindgrenKFUM Örebro OK1:36:42+1:05:0429:02
Frida JohanssonOK Djerfej godkänd
Hanna AndrénOK Tisarenej godkänd
Ulf MellerdalKils OKej godkänd
Per WolgastSnättringe SKej godkänd
Anton ErikssonOK Milanej godkänd
Jörgen HolmströmOK Milanutgått

Öppen motion 8

4 600 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niklas GustafssonOK Tisaren34:187:27
2Samuel AnderssonHagaby GoIF Örebro37:31+3:138:09
3Mårten MartinssonDegerfors OK38:22+4:048:20
4Erik ForsgrenOK Tyr39:00+4:428:28
5Tobias KarlssonHagaby GoIF Örebro40:41+6:238:50
6Jonatan AronssonOK Tisaren41:00+6:428:54
7Michael ReinhartKFUM Örebro OK41:13+6:558:57
8Benita MånssonHagaby GoIF Örebro41:31+7:139:01
9Johansson KalleOK Hammaren45:51+11:339:58
10Michael WennblomHagaby GoIF Örebro47:12+12:5410:15
11Andrey AbadzhievOK Tyr48:03+13:4510:26
12Anna GillmanOK Linné49:02+14:4410:39
13Henrik ToressonOK Tisaren50:01+15:4310:52
14Emma VictorinKFUM Örebro OK50:19+16:0110:56
15Daniel DjuvfeltOK Tyr50:42+16:2411:01
16Thord SalenbäckKristinehamns OK51:31+17:1311:11
17Josefin AronssonOK Tisaren51:48+17:3011:15
18Håkan LibergOK Milan52:42+18:2411:27
19Anders OlssonLustens OK53:17+18:5911:35
20Hans LibergOK Milan54:15+19:5711:47
21Cimmie WignellAlmby IK54:19+20:0111:48
22Sverre WikströmOK Tyr55:52+21:3412:08
23Joakim BergströmOK Letstigen56:21+22:0312:15
24Claes-Håkan SvenssonOK Klyftamo57:26+23:0812:29
25Arnesson FredrikLindebygdens OK57:36+23:1812:31
26Tom KorkeakoskiOK Milan57:55+23:3712:35
27Ola HoltbringOK Amne59:42+25:2412:58
28Stefan SöderströmIK Vikings OK1:00:52+26:3413:13
29Kristina HellströmÅmåls OK1:01:07+26:4913:17
30Jörgen AurénIK Vikings OK1:02:24+28:0613:33
31Laila HallménOK Tisaren1:04:21+30:0313:59
32Fredrik KarlssonVästvärmlands OK1:05:12+30:5414:10
33Daniel StunzKFUM Örebro OK1:05:45+31:2714:17
34Johan HenricssonOK Tyr1:07:56+33:3814:46
35Johansson KarinOK Hammaren1:08:27+34:0914:52
36Mikael AlfredssonOK Tyr1:09:49+35:3115:10
37Gabriella WennblomHagaby GoIF Örebro1:14:46+40:2816:15
38Lottie LindOK Tyr1:17:21+43:0316:48
39Magnus HellströmÅmåls OK1:22:31+48:1317:56
40Michael ForslundKristinehamns OK1:31:45+57:2719:56
41Erik ÖjeboKFUM Örebro OK1:42:27+1:08:0922:16
42Österlund MariaKristinehamns OK1:52:52+1:18:3424:32

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser