Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran Ol i Södra Vätterbygden

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran Ol i Södra Vätterbygden
Arrangörsorganisation: IK Hakarpspojkarna
Datum: torsdag 2 augusti 2018

Damer Kort

2 080 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kaarina VoudinmäkiMullsjö SOK47:4722:58
2Kristina HåmåsIK Hakarpspojkarna49:24+1:3723:45
3Bernice AntonssonFK Friskus-Varberg51:28+3:4124:44
4Kristina JohanssonMullsjö SOK53:43+5:5625:49
5Karin ClaessonJönköpings OK1:02:32+14:4530:03
6Britt JohanssonOK Gränsen1:41:23+53:3648:44
Marianne CarlssonIK Vistaej godkänd
Janet TenlidJönköpings OKej godkänd
Gerd WallinJönköpings OKej godkänd
Marie-Louise PeterssonJönköpings OKutgått
Monica KammenhedJönköpings OKutgått
Gunnel LarssonIK Vistautgått

Damer Mellan

3 070 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Liselott SigbyIK Vista1:04:0320:51
2Kerstin GustafssonOK Gränsen1:07:39+3:3622:02
3Marianne SjöbergOK Gränsen1:11:17+7:1423:13
4Ann-Britt BjörnlingerIK Vista1:19:21+15:1825:50
5Ulla LingJönköpings OK1:22:18+18:1526:48
Vega SlottnerJönköpings OKej godkänd
Lena SternerBottnaryds IFej godkänd
Anna-Cajsa ErikssonJönköpings OKej godkänd

Damer Lång

4 020 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gabriella GustafssonIK Hakarpspojkarna48:4212:06

Herrar Kort

2 080 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans BredhIK Hakarpspojkarna36:1417:25
2Rolf GabrielssonFalköpings AIK OK37:55+1:4118:13
3Lars-Göran BjörnlingerIK Vista38:41+2:2718:35
4Lennart KarlströmTenhults SOK40:02+3:4819:14
5Eskil FolkelidTenhults SOK40:13+3:5919:20
6Karl-Axel MalmbergTenhults SOK41:47+5:3320:05
7Eibert DanielssonSkillingaryds FK42:10+5:5620:16
8Anders FrönellIK Hakarpspojkarna44:31+8:1721:24
9Kjell HolmqvistIK Hakarpspojkarna45:10+8:5621:42
10Agne RybeckVaggeryds SOK47:00+10:4622:35
11Arne JohanssonTenhults SOK47:24+11:1022:47
12Per-Åke SandbergIK Vista47:56+11:4223:02
13Torild BornetunSkillingaryds FK48:26+12:1223:17
14Kenneth CarlssonIK Vista48:35+12:2123:21
15Jan WennerbergIF Hallby SOK56:46+20:3227:17
16Bo CarlströmJönköpings OK1:02:58+26:4430:16
17Carl-Johan StillströmTenhults SOK1:13:57+37:4335:33
18Alf LarssonIK Vista1:14:22+38:0835:45
19Sture FilipssonSkillingaryds FK1:24:47+48:3340:45
20Kennet JohanssonOK Gränsen1:41:25+1:05:1148:45
21Gösta LindblomÖlmstads IS1:46:05+1:09:5151:00
Agne PerssonTenhults SOKej godkänd
Stig WikströmTenhults SOKej godkänd
Gunnar JohanssonTenhults SOKej godkänd
Bernt EmanuelssonSkillingaryds FKej godkänd
Anders HjorthJönköpings OKutgått
John-Erik ErikssonJönköpings OKutgått

Herrar Mellan

3 070 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars-Åke ClaessonSkillingaryds FK43:5214:17
2Ingemar GustafssonBottnaryds IF47:44+3:5215:32
3Gunnar AntonssonJönköpings OK49:28+5:3616:06
4Gunnar AnderssonIK Vista49:44+5:5216:11
5Bengt SörensenJönköpings OK50:10+6:1816:20
6Gunnar EckertIK Hakarpspojkarna51:28+7:3616:45
7Tommy OlaussonSOK Aneby51:36+7:4416:48
8Rainer ScholzIK Vista54:08+10:1617:37
9Bo GustafssonOK Gränsen58:30+14:3819:03
9Gunnar WallinJönköpings OK58:30+14:3819:03
11Jan GustavssonIK Vista58:48+14:5619:09
12Erland LingJönköpings OK1:00:23+16:3119:40
13Berndt TenlidJönköpings OK1:01:13+17:2119:56
14Rune AhlanderJönköpings OK1:01:50+17:5820:08
15Bengt BengtssonSkillingaryds FK1:03:20+19:2820:37
16Per-Olof NilssonJönköpings OK1:06:15+22:2321:34
17Ingemar EmilssonVaggeryds SOK1:09:19+25:2722:34
18Per LarssonJönköpings OK1:11:14+27:2223:12
19Lars WürsigJönköpings OK1:11:32+27:4023:18
20Sven Erik SjöholmMullsjö SOK1:12:21+28:2923:34
20Tomas LindbladJönköpings OK1:12:21+28:2923:34
22Toivo VoudinmäkiMullsjö SOK1:16:16+32:2424:50
23Åke SjöbergOK Gränsen1:16:19+32:2724:51
24Lennart KammenhedJönköpings OK1:17:06+33:1425:06
25Arne LarssonIK Vista1:24:06+40:1427:23

Herrar Lång

4 020 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders ElfvingBottnaryds IF49:5512:25
2Svante BjurgrenIK Hakarpspojkarna50:38+0:4312:35
3Stefan HåmåsIK Hakarpspojkarna57:29+7:3414:17
4Lars GustafssonOK Gränsen57:50+7:5514:23
5Morgan TidemanJönköpings OK59:42+9:4714:51
6Lennart GustafssonJönköpings OK1:04:37+14:4216:04
7Lars FranssonBottnaryds IF1:06:12+16:1716:28
8Per GranevikJönköpings OK1:12:37+22:4218:03
9Sören KarlssonMullsjö SOK1:19:31+29:3619:46
Bo EklöfIK Hakarpspojkarnaej godkänd

Motionsklass

1 030 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt LindmanOK Gränsen17:0016:30
2Gunnar GrönkvistBottnaryds IF21:58+4:5821:19
3Anita HolmqvistIK Hakarpspojkarna24:38+7:3823:54
4Lennart RunströmKFUM Jönköping IA30:56+13:5630:01
5Harald HåkanssonOK Gränsen45:57+28:5744:36
6Inga PetterssonTenhults SOK52:17+35:1750:45

Öppen Mellan

3 070 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil LingIK Hakarpspojkarna46:0815:01
2Sandra LingIK Hakarpspojkarna51:05+4:5716:38
3Erik LingIK Hakarpspojkarna1:02:01+15:5320:12
4Martin PeterssonEj klubbansluten1:08:21+22:1322:15

Öppen Lång

4 020 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma LingIK Hakarpspojkarna40:1810:01
2Alma Holmqvist JohanssonIK Hakarpspojkarna44:18+4:0011:01
3Niclas PeterssonCentrum OK1:19:11+38:5319:41

Öppen Kort

2 080 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Irene HyvärinenCentrum OK1:01:1729:27

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser