Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran Ol i Södra Vätterbygden

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran Ol i Södra Vätterbygden
Arrangörsorganisation: IK Hakarpspojkarna
Datum: torsdag 18 oktober 2018

Damer Kort

1 700 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Janet TenlidJönköpings OK31:4018:37
2Kristina JohanssonMullsjö SOK33:46+2:0619:51
3Ulla LingJönköpings OK34:11+2:3120:06
4Carina WennblomJönköpings OK35:24+3:4420:49
5Ingrid KullmanOK Alehof36:16+4:3621:20
6Gerd WallinJönköpings OK38:11+6:3122:27
7Marianne CarlssonIK Vista39:01+7:2122:57
8Karin ClaessonJönköpings OK44:54+13:1426:24
9Bernice AntonssonVaggeryds SOK45:24+13:4426:42
10Katarina OlssonTenhults SOK52:01+20:2130:35
11Eva RybergJönköpings OK53:07+21:2731:14
12Monica KammenhedJönköpings OK1:02:34+30:5436:48
12Marie-Louise PeterssonJönköpings OK1:02:34+30:5436:48
14Gunnel LarssonIK Vista1:02:35+30:5536:48
15Britt JohanssonOK Gränsen1:08:03+36:2340:01

Damer Mellan

2 540 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kerstin GustafssonOK Gränsen50:4319:58
2Marianne SjöbergOK Gränsen52:52+2:0920:48
3Monica BråhnJönköpings OK56:33+5:5022:15
4Gunvor ArnessonJönköpings OK57:06+6:2322:28
5Vega SlottnerJönköpings OK57:52+7:0922:46
6Anna-Cajsa ErikssonJönköpings OK1:06:24+15:4126:08
Lena BarkestamIK Hakarpspojkarnautgått

Damer Lång

3 550 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena SternerBottnaryds IF53:3215:04
2Monica MartinssonOK Tranan53:45+0:1315:08
3Liselott SigbyIK Vista1:19:15+25:4322:19
4Carolina ÖnstenIK Vista1:20:17+26:4522:36

Herrar Kort

1 700 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agne RybeckVaggeryds SOK23:4713:59
2Lars WürsigJönköpings OK25:26+1:3914:57
3Morgan LjungVaggeryds SOK25:35+1:4815:02
4Anders FrönellIK Hakarpspojkarna26:35+2:4815:38
5Lennart BarkestamIK Hakarpspojkarna27:13+3:2616:00
6Arne JohanssonJönköpings OK27:18+3:3116:03
7Rune AhlanderJönköpings OK27:47+4:0016:20
8Kurt ErikssonKFUM Jönköping IA29:46+5:5917:30
9Kjell HolmqvistIK Hakarpspojkarna31:37+7:5018:35
10Ingemar EmilssonVaggeryds SOK31:52+8:0518:44
11Eibert DanielssonSkillingaryds FK31:53+8:0618:45
12Gunnar JohanssonTenhults SOK31:56+8:0918:47
13Eskil FolkelidTenhults SOK32:12+8:2518:56
14Leo KullmanOK Alehof32:52+9:0519:20
15Kenneth GattmalmJönköpings OK34:09+10:2220:05
16Ingemar IvarssonBottnaryds IF34:16+10:2920:09
17Elis TällbergIK Hakarpspojkarna34:24+10:3720:14
18Kenneth CarlssonIK Vista34:56+11:0920:32
19Arne JohanssonTenhults SOK35:05+11:1820:38
20Lennart KarlströmTenhults SOK36:13+12:2621:18
21Agne PerssonTenhults SOK37:36+13:4922:07
22Per-Åke SandbergIK Vista37:48+14:0122:14
23Gunnar GrönkvistBottnaryds IF40:54+17:0724:03
24Rolf GabrielssonFalköpings AIK OK41:33+17:4624:26
25Lars-Göran BjörnlingerIK Vista43:16+19:2925:27
26Åke JohanssonTenhults SOK45:11+21:2426:34
27Rolf EskilssonJönköpings OK45:33+21:4626:47
28Sture KarlssonOK Gränsen45:56+22:0927:01
29Åke PerssonJönköpings OK46:52+23:0527:34
30Gösta LindblomÖlmstads IS47:50+24:0328:08
31Alf LarssonIK Vista51:04+27:1730:02
32Rolf LarssonIK Hakarpspojkarna51:24+27:3730:14
33Åke RommedahlJönköpings OK52:20+28:3330:47
34Bertil AlvtegenIK Hakarpspojkarna53:14+29:2731:18
35John-Erik ErikssonJönköpings OK57:18+33:3133:42
36Sören BråhnJönköpings OK1:06:47+43:0039:17
37Kennet JohanssonOK Gränsen1:07:43+43:5639:50
Willy ElvinMullsjö SOKutgått

Herrar Mellan

2 540 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars-Åke ClaessonSkillingaryds FK30:4812:07
2Bengt SörensenJönköpings OK32:18+1:3012:42
3Ingemar GustafssonBottnaryds IF32:51+2:0312:55
4Gunnar AnderssonIK Vista36:17+5:2914:17
5Jan GustavssonIK Vista39:09+8:2115:24
6Torbjörn BlomqvistJönköpings OK39:16+8:2815:27
7Sven-Olof PetterssonMullsjö SOK39:25+8:3715:31
8Arne LarssonIK Vista41:00+10:1216:08
9Erland LingJönköpings OK41:39+10:5116:23
10Per-Olof NilssonJönköpings OK42:12+11:2416:36
11Gunnar AntonssonJönköpings OK42:22+11:3416:40
12Kjell SimonssonJönköpings OK42:35+11:4716:45
13Rolf JonassonJönköpings OK43:14+12:2617:01
14Gunnar WallinJönköpings OK43:55+13:0717:17
15Tomas LindbladJönköpings OK44:27+13:3917:30
16Bengt BengtssonSkillingaryds FK45:54+15:0618:04
17Per LarssonJönköpings OK46:42+15:5418:23
17Per AxelssonTenhults SOK46:42+15:5418:23
19Karl-Axel MalmbergTenhults SOK47:35+16:4718:44
20Bengt OlssonMarkbygdens OK49:59+19:1119:40
21Åke SjöbergOK Gränsen52:19+21:3120:35
22Ingemar GustavssonVaggeryds SOK53:10+22:2220:55
23Berndt TenlidJönköpings OK54:35+23:4721:29
24Allan ArnessonJönköpings OK55:45+24:5721:56
25Lennart KammenhedJönköpings OK56:00+25:1222:02
Bo GustafssonOK Gränsenej godkänd
Sven Erik SjöholmMullsjö SOKutgått

Herrar Lång

3 550 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kurt SvenssonIK Hakarpspojkarna36:0310:09
2Mikael JohanssonOK Gisle36:30+0:2710:16
3Stefan HåmåsIK Hakarpspojkarna40:54+4:5111:31
4Lars GrehnMullsjö SOK42:11+6:0811:52
5Göran CarnanderIK Hakarpspojkarna42:41+6:3812:01
6Lars GustafssonOK Gränsen43:16+7:1312:11
7Lennart GustafssonJönköpings OK43:28+7:2512:14
8Klas BjörkIK Hakarpspojkarna46:24+10:2113:04
9Stefan ElmquistTenhults SOK47:51+11:4813:28
10Kjell MartinssonOK Tranan48:50+12:4713:45
11Lars FranssonBottnaryds IF50:24+14:2114:11
12Per GranevikJönköpings OK55:47+19:4415:42
13Sören KarlssonMullsjö SOK56:48+20:4516:00
Bernt KlassonIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Bo EklöfIK Hakarpspojkarnautgått

Motionsklass

16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristina HåmåsIK Hakarpspojkarna21:38
2Bengt LindmanOK Gränsen22:54+1:16
3Arnold BäckJönköpings OK26:15+4:37
4Harald HåkanssonOK Gränsen31:24+9:46
5Leif AsplundJönköpings OK31:34+9:56
6Ann-Britt BjörnlingerIK Vista31:58+10:20
7Bengt CarlheimKFUM Jönköping IA32:25+10:47
8Anita HolmqvistIK Hakarpspojkarna32:35+10:57
9Lennart RunströmKFUM Jönköping IA33:23+11:45
10Gunilla YngveIK Hakarpspojkarna36:23+14:45
11Gunnel TällbergIK Hakarpspojkarna40:00+18:22
12Gerd JohanssonTenhults SOK40:01+18:23
13Inga PetterssonTenhults SOK40:15+18:37
14Inger BlomqvistJönköpings OK40:19+18:41
Stig WikströmTenhults SOKej godkänd
Carl-Johan StillströmTenhults SOKutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser