Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Laxträffen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Laxträffen
Arrangörsorganisation: Falkenbergs OK
Datum: söndag 17 mars 2019

D21

7 250 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Louise BorgHalmstad OK59:248:11
2Lisa JohanssonOK Tranan1:05:45+6:219:04
3Veronica LindgrenOK Skogshjortarna1:08:52+9:289:29
4Lovisa RingHalmstad OK1:22:45+23:2111:24

H21

10 260 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Filip WadstenMalungs OK Skogsmårdarna54:425:19
2Jacob VikströmTolered-Utby Ol-klubb1:03:12+8:306:09
3Tim JohanssonFK Friskus-Varberg1:03:56+9:146:13
4Adam GeorgssonKarlskrona SOK1:04:17+9:356:15
5Loke AgmarkenHalmstad OK1:05:03+10:216:20
6Nils Wallentin TärkHalmstad OK1:08:21+13:396:39
7Mattias NilssonÄrla IF1:08:54+14:126:42
8Martin LammFrölunda OL1:09:26+14:446:46
9Viktor KarlssonIK Trenne Ullared1:21:19+26:377:55
10Mikael LöfvingTibro OK1:22:53+28:118:04
Fredrik AnderssonIF Rigorej start
Adrian VartiaOK Löftanej start
Joakim KaminskyGöteborg-Majorna OKej start

H21 Kort

8 440 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton HemlinIK Uven1:06:007:49
2Johan GustafssonOK Nackhe1:08:47+2:478:08
3Oscar WestHalmstad OK1:18:26+12:269:17
4Martin FalkebyLjungskile FK1:35:03+29:0311:15

D20

5 650 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elise JosefssonOK Pan-Kristianstad45:538:07
2Paulina JägstedtHalmstad OK1:09:49+23:5612:21
Alice HultinOK Löftanej start

H20

8 000 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Jacob EnbergHalmstad OKej godkänd

H18

7 250 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo JohanssonOK Reftele58:588:08
2Noah BechtelFK Friskus-Varberg1:02:29+3:318:37
3Ludvig CarlbomUlricehamns OK1:06:32+7:349:10

D16

5 120 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erika ÅkessonMarkbygdens OK34:316:44
2Klara PerssonHalmstad OK35:47+1:166:59
3Lisa ÅkessonMarkbygdens OK37:47+3:167:22
4Ida BengtssonOK Alehof38:20+3:497:29
5Thilda SeldénIF Rigor43:35+9:048:30
6Olivia LundstedtSjövalla FK46:14+11:439:01
7Stina AnderssonAnderstorps OK46:21+11:509:03
8Maja KarmstigFK Friskus-Varberg46:25+11:549:03
9Maja GraadIF Rigor51:26+16:5510:02
10Frida MouchardIF Hallby SOK51:36+17:0510:04
11Eline EricssonFalkenbergs OK53:49+19:1810:30
12Emma EliassonFK Friskus-Varberg1:01:37+27:0612:02
13Evelina GlänneskogTolered-Utby Ol-klubb1:04:44+30:1312:38
14Emmy WallinFalkenbergs OK1:11:11+36:4013:54
Marta TörnströmFK Friskus-Varbergej start
Elina ReinholdssonOK Alehofej start

H16

5 650 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lukas LarssonOK Skogshjortarna35:456:19
2David AlménVänersborgs SK38:02+2:176:43
3Samuel BökeOK Skogshjortarna40:04+4:197:05
4Tobias JohanssonOK Löftan40:52+5:077:13
5Alfred ErdeliusIF Rigor41:18+5:337:18
6Emil JägstedtHalmstad OK44:58+9:137:57
7Isak BengtssonOK Löftan45:03+9:187:58
8Alfred HallqvistUlricehamns OK45:07+9:227:59
9Axel BechtelFK Friskus-Varberg45:29+9:448:03
10Adam SkoglundUlricehamns OK47:47+12:028:27
11Alex JohanssonFK Friskus-Varberg47:59+12:148:29
12Jakob MobergOK Löftan49:09+13:248:41
13Victor HanssonOK Löftan50:57+15:129:01
14David MorénHjärnarps OL52:18+16:339:15
15Love PerssonMalmö OK54:19+18:349:36
16Gustav AnderssonOK Löftan57:04+21:1910:06
17Malte KristianssonHalmstad OK57:28+21:4310:10
18Martin HanssonIF Rigor1:00:35+24:5010:43
19Erik RexfeltFalkenbergs OK1:12:06+36:2112:45
20Hugo ÅkerbergOK Löftan1:40:21+1:04:3617:45
Edvin TolestamIF Rigorej godkänd
Jonathan RundqvistOK Nackheej godkänd
Erik AlbinssonHjärnarps OLej godkänd

H16 Kort

3 990 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Albin JägstedtHalmstad OKej godkänd

D14

3 990 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Audrey HanssonFrölunda OL34:458:42
2Wilma ReinholdssonOK Alehof36:17+1:329:05
3Fanny HanssonFalkenbergs OK38:28+3:439:38
4Elsa MoqvistLerums SOK43:44+8:5910:57
5Lovisa EliassonFK Friskus-Varberg47:52+13:0711:59
6Felicia AhlstrandFK Friskus-Varberg50:19+15:3412:36
7Frida OdénFjärås AIK55:18+20:3313:51
8Jenny SeverinssonFalkenbergs OK58:42+23:5714:42
9Emy HjertströmFK Friskus-Varberg58:49+24:0414:44
10Sophia BengtssonLaholms IF OK1:04:40+29:5516:12

H14

3 990 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon CorneliussonOK Löftan27:406:56
2Marcus LammFrölunda OL28:26+0:467:07
3Adam SjööarvOK Nackhe32:38+4:588:10
4Victor HörnquistAnderstorps OK32:39+4:598:10
5Hjalmar FolkestadAnderstorps OK34:07+6:278:33
6Emil SeldénIF Rigor34:14+6:348:34
7Olle FlorénIF Rigor35:02+7:228:46
8Albin PaulssonOK Löftan37:20+9:409:21
9Otto LarssonOK Tranan37:36+9:569:25
10Oskar BlomOK Löftan38:28+10:489:38
11Isak TörnströmFK Friskus-Varberg41:23+13:4310:22
12Gustav LundqvistHalmstad OK42:19+14:3910:36
13Otto NybergÖrkelljunga FK43:31+15:5110:54
14Filip HanssonOK Löftan45:18+17:3811:21
15Oliver CarlidenHalmstad OK49:36+21:5612:25
16Leon RybergFalkenbergs OK49:59+22:1912:31
17Noah TörngrenTolered-Utby Ol-klubb50:08+22:2812:33
18Simon TolestamIF Rigor58:24+30:4414:38
19Simon HanssonIF Rigor1:03:31+35:5115:55
20Gustaf GusedFalkenbergs OK1:35:07+1:07:2723:50
Samuel DahlbergIK Trenne Ullaredej godkänd
Arvid AlbinssonHjärnarps OLej godkänd
Isak SkoglundUlricehamns OKej godkänd
Edvin AlexanderssonIF Rigorej godkänd
Noah KrikströmHjärnarps OLej start

D14 Kort

3 050 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sandra Johansson SeguraGöteborg-Majorna OK46:0315:05

D12

3 050 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julia LönnHalmstad OK25:568:30
2Emma PerssonHalmstad OK26:22+0:268:38
3Elvira KarmstigFK Friskus-Varberg28:27+2:319:19
4Elin AnderssonOK Löftan29:41+3:459:43
5Hilma TrofastJönköpings OK30:12+4:169:54
6Lova JohanssonFK Friskus-Varberg31:41+5:4510:23
7Edith HolmstrandOK Landehof32:29+6:3310:39
8Mira WallinFalkenbergs OK43:59+18:0314:25
9Agnes PaulssonOK Löftan55:09+29:1318:04

H12

3 050 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alvar AlexanderssonIF Rigor23:207:39
2Jarvis HanssonFrölunda OL26:39+3:198:44
3Hugo CorneliussonOK Löftan30:38+7:1810:02
4Gustav RexOK Landehof31:58+8:3810:28
5Albin TörngrenTolered-Utby Ol-klubb33:43+10:2311:03
6Jacob RuderfeltIF Rigor33:50+10:3011:05
7Johan GusedFalkenbergs OK41:46+18:2613:41
8Melker OlaussonFalkenbergs OK43:23+20:0314:13
9Elliot JägstedtHalmstad OK45:35+22:1514:56
10Arvid JohanssonFK Friskus-Varberg46:12+22:5215:08
Hugo TolestamIF Rigorej godkänd
William RönnFK Friskus-Varbergej godkänd
Vilmer AntonssonFK Friskus-Varbergej godkänd
Andy GranforsIF Rigorej start

D12 Kort

2 320 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida SkoglundUlricehamns OK23:4710:15
2Elisa SvenssonFalkenbergs OK24:34+0:4710:35
3Irene Johansson SeguraGöteborg-Majorna OK25:03+1:1610:47

H12 Kort

2 320 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Theo LarssonOK Tranan22:099:32
Henning Åström JönssonFalkenbergs OKej godkänd

D10

2 320 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viola RönnFK Friskus-Varberg20:288:49
2Linnéa RexOK Landehof21:21+0:539:12
3Stina PeterssonTolered-Utby Ol-klubb26:00+5:3211:12
4Ella RuderfeltIF Rigor35:16+14:4815:12
5Linnea LundstedtSjövalla FK35:21+14:5315:14
Sara LönnHalmstad OKej godkänd
Molly GraadIF Rigorej godkänd
Alma TrofastJönköpings OKej start
Tyra FlinkFjärås AIKej start

H10

2 320 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilgot VikströmTolered-Utby Ol-klubb17:357:34
2Vide FlinkFjärås AIK22:34+4:599:43
3Albin StamfjordFalkenbergs OK30:04+12:2912:57
4Hjalmar AntonssonFK Friskus-Varberg34:02+16:2714:40
5Folke FranssonFK Friskus-Varberg34:36+17:0114:54
6Wilhelm BjöremarkFjärås AIK41:19+23:4417:48
7Isac YngvessonFalkenbergs OK43:55+26:2018:55
8Oskar WallinFalkenbergs OK47:12+29:3720:20

D35

5 940 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Katarina ÖstbergBredaryds SOK52:588:55
2Desiré RexOK Landehof54:43+1:459:12
3Maria LönnHalmstad OK1:09:02+16:0411:37
4Lena FlinkFjärås AIK1:11:04+18:0611:57

H35

8 440 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas NilssonEslövs FK1:00:547:12
2Jonas FagerholmHalmstad OK1:08:47+7:538:08

D40

5 350 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria HolmstrandOK Landehof41:027:40
2Therese DahlströmOK Alehof44:59+3:578:24
3Susanne BiörsOK Tranan48:02+7:008:58
4Annika JohanssonOK Tranan49:30+8:289:15
5Annieke GrahnGöteborgs SK49:55+8:539:19
6Maria Rosén ThelinJönköpings OK50:52+9:509:30
7Pernilla AlexanderssonIF Rigor50:59+9:579:31
8Sandra HanssonFrölunda OL55:53+14:5110:26
9Therese BlomOK Nackhe58:10+17:0810:52
10Johanna MobergOK Löftan1:00:04+19:0211:13
11Linda CorneliussonOK Löftan1:06:48+25:4612:29
12Linda SternöTolered-Utby Ol-klubb1:08:06+27:0412:43
13Maria PeterssonTolered-Utby Ol-klubb1:34:30+53:2817:39

H40

8 000 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias KarlssonIK Trenne Ullared49:186:09
2Fredrik PerssonHalmstad OK53:28+4:106:41
3Mattias HolmstrandOK Landehof55:05+5:476:53
4Anders SjööarvOK Nackhe58:26+9:087:18
5Laust SörensenGöteborg-Majorna OK59:08+9:507:23
6Mikael TrofastJönköpings OK59:45+10:277:28
7Ole Kjell LangmyrenLillomarka OL1:00:22+11:047:32
8Max LarssonOK Tranan1:01:16+11:587:39
9Magnus WallinIK Trenne Ullared1:01:25+12:077:40
10Daniel BornefalkFK Friskus-Varberg1:01:57+12:397:44 Ladda ner rutt i gpx-format
11Patrik CorneliussonOK Löftan1:11:29+22:118:56
12Jimmy HäggFK Friskus-Varberg1:13:38+24:209:12

D45

4 860 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Weronica ZederinOK Nackhe38:217:53
2Annika BechtelFK Friskus-Varberg48:45+10:2410:01
3Ulrika GranforsIF Rigor52:52+14:3110:52
4Malin BrorsonOK Nackhe53:18+14:5710:58
5Gunilla CarlssonIK Trenne Ullared53:32+15:1111:00
6Maria FolkestadAnderstorps OK54:44+16:2311:15
7Johanna HallqvistUlricehamns OK55:01+16:4011:19
8Malin JohanssonFK Friskus-Varberg58:31+20:1012:02
9Marie AlbinssonHjärnarps OL59:00+20:3912:08
10Madeleine JohanssonOK Skogshjortarna59:29+21:0812:14
11Ulrika OdénFjärås AIK1:00:10+21:4912:22
12Lotta MorénHjärnarps OL1:02:23+24:0212:50
13Sabina MårtenssonIK Trenne Ullared1:08:54+30:3314:10
Lotta MagnussonMalmö OKej godkänd

H45

6 860 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias GrahnGöteborgs SK45:136:35
2Håkan AnderssonHalmstad OK45:15+0:026:35
3Magnus HomannOK Orinto45:34+0:216:38
4Jan LagerHalmstad OK46:17+1:046:44
5Martin BobergIF Rigor46:33+1:206:47
6Marcus HanssonFrölunda OL48:11+2:587:01
7Mikael LundqvistHalmstad OK48:40+3:277:05
8Fredrik BergIF Rigor48:56+3:437:07
9Magnus HedmanKungälvs OK49:16+4:037:10
10Conny RaskHjärnarps OL50:10+4:577:18
11Gary LarssonOK Skogshjortarna52:18+7:057:37
12Niklas FlorénIF Rigor53:00+7:477:43
13Michael LönnHjärnarps OL53:35+8:227:48
14Magnus HanssonOK Löftan53:51+8:387:50
15Emil ErdeliusIF Rigor54:08+8:557:53
16Ulrik MagnussonHalmstad OK57:02+11:498:18
17Niclas HörnquistAnderstorps OK58:00+12:478:27
18Håkan RundqvistOK Nackhe58:08+12:558:28
19Andreas EklundGöteborg-Majorna OK59:04+13:518:36
20Henrik AnderssonOK Löftan1:04:48+19:359:26
21Tomas FridénOK Gränsen1:07:30+22:179:50
22Anders IvarssonFK Friskus-Varberg1:08:47+23:3410:01
23Niklas PerssonHalmstad OK1:11:35+26:2210:26
24Henrik BechtelFK Friskus-Varberg1:12:15+27:0210:31
25Patrik AnderssonAnderstorps OK1:15:48+30:3511:02
26Styrbjörn TörngrenTolered-Utby Ol-klubb1:17:46+32:3311:20
27Magnus EliassonFK Friskus-Varberg1:17:50+32:3711:20
28Fredrik EnbergHalmstad OK1:22:30+37:1712:01
29Lars EdbergOK Nackhe1:30:53+45:4013:14
Thomas JosarpFK Friskus-Varbergej start

D50

4 410 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa JosarpFK Friskus-Varberg40:119:06
2Camilla HolmqvistOK Stigen42:03+1:529:32
3Catarina BengtssonOK Nackhe42:18+2:079:35
4Carina AnderssonFK Friskus-Varberg42:23+2:129:36
5Annika EngelHässleholms OK42:31+2:209:38
6Malin LammFrölunda OL43:35+3:249:52
7Lena TuressonBurseryds IF46:58+6:4710:39
8Berit BengtssonOK Lindéna47:29+7:1810:46
9Karin JägrydSkåneslättens OL49:12+9:0111:09
Malin ÅrebäckGöteborg-Majorna OKej godkänd
Anna ErikssonOK Landehofej start

H50

6 180 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan HildingHestra IF42:236:51
2Anders WadstenOK Landehof45:21+2:587:20
3Magnus AbrahamssonHalmstad OK47:42+5:197:43
4Anders JägrydSkåneslättens OL48:34+6:117:51
5Bengt JohanssonFK Friskus-Varberg49:19+6:567:58
6Niklas NilssonHärlövs IF49:27+7:048:00
7Kennet HorvathHalmstad OK49:40+7:178:02
8Gert WildheimFK Friskus-Varberg49:43+7:208:02
9Magnus TrofastBredaryds SOK50:56+8:338:14
10Johan MarsMarkbygdens OK53:12+10:498:36
11Olle SjöforsOK Älme53:19+10:568:37
12Magnus OlssonHjärnarps OL53:25+11:028:38
13Tobias Den BraverOK Gränsen55:07+12:448:55
14Lennart MorénHjärnarps OL56:30+14:079:08
15Jan TuressonBurseryds IF57:14+14:519:15
16Fredrik MouchardIF Hallby SOK57:28+15:059:17
17Anders LammFrölunda OL59:28+17:059:37
18Per JohanssonOK Reftele1:03:36+21:1310:17
19Per KristianssonHalmstad OK1:05:52+23:2910:39
20Anders GustafssonFK Friskus-Varberg1:06:41+24:1810:47
21Lars ErikssonHjärnarps OL1:16:58+34:3512:27
22Anders SjöbergOK Reftele1:28:03+45:4014:14
23Graham KempGöteborg-Majorna OK1:37:37+55:1415:47

D55

4 410 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingrid JohanssonLaholms IF OK41:189:21
2Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK43:37+2:199:53
3Christina SöderblomÄtrans IF45:24+4:0610:17
4Ann NilssonMarkaryds FK45:59+4:4110:25
5Lena OlssonSkåneslättens OL46:05+4:4710:26
6Christina OlssonSkåneslättens OL50:34+9:1611:27
7Marita FilipssonMarkaryds FK1:06:54+25:3615:10
8Iréne BengtssonOK Kompassen1:21:14+39:5618:25

H55

5 810 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan-Olof SvenssonHalmstad OK43:437:31
2Per GustavssonGöteborg-Majorna OK44:19+0:367:37
3Lars GerhardssonAttunda OK48:35+4:528:21
4Arto BlomdahlIK Hakarpspojkarna51:07+7:248:47
5Klaes AxelssonMullsjö SOK58:25+14:4210:03
6Sven-Erik DahlbergIK Trenne Ullared59:14+15:3110:11
7Leif SandahlOK Tyr1:00:15+16:3210:22
8Per GerdleHalmstad OK1:01:34+17:5110:35
9Lars PetrissonHjärnarps OL1:02:31+18:4810:45
10Tomas AnderssonVänersborgs SK1:03:08+19:2510:51
11Bengt HolménHylte OK1:06:02+22:1911:21
12Lennart StenssonHelsingborgs SOK1:26:00+42:1714:48
13Håkan JönssonOK Kontinent1:26:07+42:2414:49
Sven TolestamIF Rigorej godkänd
Tomas NilssonHässleholms OKej godkänd
Bertil ÅkessonMarkbygdens OKej start
Stefan JohanssonBredaryds SOKej start
Per-Arne WahlgrenSjövalla FKej start

D60

3 610 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria HalvarssonFjärås AIK36:2010:03
2Lena RunessonOK Vivill39:37+3:1710:58
3Anna Thorell-JönssonOK Kontinent42:22+6:0211:44
4Anne-Marie RöllikeOK Lindéna43:02+6:4211:55
5Maria AnderssonBredaryds SOK48:05+11:4513:19
6Monika NilssonOK Alehof50:18+13:5813:56

H60

5 320 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas GeorgssonOK Nackhe39:347:26
2Ulf PalmérUlricehamns OK40:38+1:047:38
3Anders BorgHjärnarps OL40:44+1:107:39
4Torsten BacktemanLerums SOK43:52+4:188:14
5Asgeir EdvardsenGöteborg-Majorna OK46:24+6:508:43
6Hans GarmerGöteborg-Majorna OK46:46+7:128:47
7Ingemar MånssonRonneby OK51:59+12:259:46
8Dan SjöholmHalmstad OK52:35+13:019:53
9Stig NilssonOskarströms OK55:39+16:0510:27
10Per-Martin JohanssonIF Rigor57:19+17:4510:46
11Lars RunessonOK Vivill1:00:32+20:5811:22
12Roy GjerdingOK Moss1:07:42+28:0812:43
13Ulf BengtssonOK Kompassen1:13:47+34:1313:52
14Clas BörjessonIK Uven1:13:49+34:1513:52
15Bernt AnderssonIF Rigor1:16:30+36:5614:22

D65

3 610 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva TykessonRävetofta OK39:1310:51
2Erén Lång AlbinssonBredaryds SOK42:33+3:2011:47
3Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstad44:00+4:4712:11
4Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK44:17+5:0412:16
5Solveig HedenblomSjövalla FK45:22+6:0912:34
6Karin AxelssonIK Uven52:43+13:3014:36
7Åsa StåhlHjärnarps OL57:00+17:4715:47
8Marita LarssonMarkbygdens OK1:02:41+23:2817:21
9Mona PetersenOK Motala1:04:03+24:5017:44
10Margareta SchölinTockarps IK1:12:04+32:5119:57
Karin LarssonOK Kompassenej start

H65

4 860 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kenneth WalterssonBredaryds SOK39:298:07
2Thom SandvikAvesta OK44:34+5:059:10
3Kent KardellLjungskile FK47:50+8:219:50
4Bernt-Ove KarlssonFK Finn49:43+10:1410:13
5Bill AnderssonHestra IF49:51+10:2210:15
6Thomas AlbinssonBredaryds SOK50:42+11:1310:25
7Sven Erik MolanderTolered-Utby Ol-klubb51:43+12:1410:38
8Hasse ÅbergValbo AIF52:13+12:4410:44
9Bengt JohanssonOK Skogshjortarna53:29+14:0011:00
10Arne AnderssonBredaryds SOK55:35+16:0611:26
11Jan ÅsbergHäverödals SK56:54+17:2511:42
12Håkan AnderssonMarkbygdens OK1:07:44+28:1513:56
13Gert OlssonTockarps IK1:19:23+39:5416:20
Hans TrofastTenhults SOKej godkänd

D70

3 050 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva AlsinIK Ymer35:3311:39
2Karin PerssonOK Tyringe38:10+2:3712:30
3Ingrid Rex WallströmOK Landehof42:36+7:0313:58
4Rosa JohanssonIK Uven45:26+9:5314:53
5Barbro BengtssonOskarströms OK45:55+10:2215:03
6Lena JönssonLaholms IF OK45:59+10:2615:04
7Ylva HäggströmIF Rigor48:37+13:0415:56
8Sonja HammarOK Kompassen50:42+15:0916:37
9Hjördis ErlandssonOK Lindéna53:30+17:5717:32
10Ulla LingJönköpings OK58:00+22:2719:00
11Maja-Lisa HanssonOK Lindéna58:32+22:5919:11
Solbritt GustafssonOK Virdarnaej start

H70

4 410 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl-Henry AnderssonOK Orinto37:188:27
2Hans CarlssonIFK Göteborg Orientering42:56+5:389:44
3Kjell ErlandssonOK Lindéna43:28+6:109:51
4Sören SvenssonSjövalla FK43:39+6:219:53
5Kjell LönnHjärnarps OL43:47+6:299:55
6Jan VulcanTolered-Utby Ol-klubb43:51+6:339:56
7Kjell-Åke NilssonUlricehamns OK44:34+7:1610:06
8Torgny PetterssonMarkbygdens OK45:01+7:4310:12
9Benny IvarssonFjärås AIK47:08+9:5010:41
10Per-Olof FernbergIS Skanne47:10+9:5210:41
11Leif RylanderOK Gläntan Vessigebro47:43+10:2510:49
12Lars PerssonOK Kompassen51:13+13:5511:36
13Torbjörn WikströmOK Orinto51:28+14:1011:40
14Sölve AnderssonBredaryds SOK51:44+14:2611:43
15Bill SchölinTockarps IK54:23+17:0512:19
16Åke PerssonHjärnarps OL56:05+18:4712:43
17Sven-Olof PetterssonMullsjö SOK56:55+19:3712:54
18Claus PetersenOK Motala57:44+20:2613:05
19Kjell AnderssonOK Reftele59:31+22:1313:29
20Ulf JönssonLaholms IF OK59:51+22:3313:34
21Gert OlssonSkåneslättens OL1:05:18+28:0014:48
22Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK1:10:25+33:0715:58
Göran LarssonOK Kompassenej start
Bo SenjeHalmstad OKej start

D75

3 050 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helen AndertoftMarkaryds FK37:0412:09
2Gunnel SvenssonIK Ymer37:41+0:3712:21
3Mariann KjellbergBredareds IF39:11+2:0712:50
4Britt RangertIK Ymer43:12+6:0814:09
5Kerstin ErnvidUlricehamns OK46:06+9:0215:06
6Gun LarssonOK Lindéna46:57+9:5315:23
7Ingrid HermanssonIK Ymer49:59+12:5516:23
8Carola AnderssonOK Löftan55:51+18:4718:18
Kaarina VoudinmäkiMullsjö SOKej godkänd
Gull SvenssonÖrkelljunga FKej start

H75

3 610 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ronny AnderssonOK Skogshjortarna40:3511:14
2Lars JohanssonOK Skogshjortarna40:48+0:1311:18
3Ivan ErnvidUlricehamns OK46:33+5:5812:53
4Magne HagströmFrölunda OL48:38+8:0313:28
5Bengt-Åke SvenssonIK Ymer50:29+9:5413:59
6Bengt GardOskarströms OK50:57+10:2214:06
7Karl-Axel JohanssonIK Uven54:22+13:4715:03
8Sten Åke KvistIS Kullen54:58+14:2315:13
9Rolf GabrielssonFalköpings AIK OK56:54+16:1915:45
10Gunnar JohanssonOK Nackhe57:21+16:4615:53
11Bert LuvöFK Herkules57:42+17:0715:59
12Allan SunnergrenHjärnarps OL1:01:00+20:2516:53
13Ingvar BengtssonOskarströms OK1:03:22+22:4717:33
14Christer WestbergIFK Göteborg Orientering1:06:48+26:1318:30
Dag LorénOK Friseneej godkänd
Steffen HäggströmIF Rigorej godkänd
Erland LingJönköpings OKej godkänd
Kjell LindauOK Kompassenej godkänd
Bo SvenssonÖrkelljunga FKej start

D80

2 670 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gudrun BromanGöteborg-Majorna OK37:5914:13
2Gunnel BörjessonIK Uven49:11+11:1218:25
3Gunni EkbergÄtrans IF55:43+17:4420:52
4Karin LexellOK Torfinn1:10:55+32:5626:33
Lisbeth JohanssonOK Skogshjortarnaej start

H80

3 050 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ernie BroströmHalmstad OK40:5513:24
2Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad45:37+4:4214:57
3Bernt LarssonOK Lindéna45:49+4:5415:01
4Jan-Eric NelkingFK Åsen51:35+10:4016:54
5Stig GustafssonHalmstad OK57:15+16:2018:46
6Stig JohanssonHalmstad OK1:04:42+23:4721:12
Börje KarlssonHalmstad OKej godkänd

H85

2 670 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven-Erik LundAnderstorps OK32:3012:10
2Klas TykessonSkåneslättens OL39:21+6:5114:44
3Bengt EdvardssonOK Torfinn52:49+20:1919:46
4Lasse OlssonIK Trenne Ullared59:12+26:4222:10
5Ingvar LennerstedtLunds OK59:45+27:1522:22

Inskolning

1 350 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Theo LindebladFalkenbergs OK32:4924:18
Lisa EliassonFK Friskus-Varberg29:4822:04
Julia BergHalmstad OK22:3416:42
Elin BergHalmstad OK16:5312:30
Vidar WallinIK Trenne Ullared11:468:42
Ebba & Filip FornellFalkenbergs IK2:18:231:42:30
Ebba FranssonFK Friskus-Varberg26:0319:17
Elton PetterssonSävedalens AIK20:3315:13
Stina EliassonFK Friskus-Varberg29:2221:45
Nadine BjernqvistKlubblös27:1920:14
Love ThuressonFalkenbergs OK30:5522:54
Nova CarlidenHalmstad OK16:4812:26
Alfred KarlssonFalkenbergs OK31:0523:01
Elsa KarlssonFalkenbergs OK31:0323:00
Hillevi Åström-JönssonFalkenbergs OK26:0219:17
Alice MarmanderFK Friskus-Varbergej godkänd

U1

2 050 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stina AnderssonOK Löftan22:3911:02
2Jonathan RexOK Landehof23:55+1:1611:40
3Inez LingOK Gläntan Vessigebro26:48+4:0913:04
4Alva BjöremarkFjärås AIK27:56+5:1713:37
5Robin LönnHalmstad OK32:43+10:0415:57
6Elin BöregårdFalkenbergs OK33:19+10:4016:15
7Olle CarlbergKlubblös35:15+12:3617:11
8Alve NygrenOK Gläntan Vessigebro36:00+13:2117:33
8Lova NygrenOK Gläntan Vessigebro36:00+13:2117:33
10Milo BjermqvistKlubblös36:12+13:3317:39
11Simon HicksKlubblös37:06+14:2718:05
12Agnes SeverrinssonKlubblös38:04+15:2518:34
13Elin SeverrinssonKlubblös38:11+15:3218:37
14Dexter HanssonFrölunda OL56:14+33:3527:25
Lukas MobergOK Löftanej start

U2

2 150 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ivar HolmstrandOK Landehof15:597:26
2Robin HildingHestra IF17:12+1:138:00
3Noel AnderssonOK Tranan18:13+2:148:28
4Tim AnderssonOK Tranan18:33+2:348:37
5Carl-Philip JahnFalkenbergs OK20:28+4:299:31
6Loke JagetegFalkenbergs OK24:30+8:3111:23
7Love VikströmTolered-Utby Ol-klubb24:41+8:4211:28
8Maja EliassonFK Friskus-Varberg25:42+9:4311:57
9Elis MarmanderFK Friskus-Varberg26:17+10:1812:13
10Amanda SvenssonFalkenbergs OK26:45+10:4612:26
11Axel MagnussonHalmstad OK28:18+12:1913:09
12Agnes BöregårdFalkenbergs OK29:08+13:0913:33
13Svante FlorénIF Rigor30:13+14:1414:03
14William HicksKlubblös31:28+15:2914:38
15Axel StamfjordFalkenbergs OK32:02+16:0314:53
16Sonja FagerholmHalmstad OK32:41+16:4215:12
17Elin RönnqvistIF Rigor35:40+19:4116:35
18Johannes DahlbergIK Trenne Ullared54:23+38:2425:17

Öppen 1

2 150 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lova ClaessonKlubblös22:2610:26
2Margareta JohanssonLaholms IF OK25:55+3:2912:03
3Maria HermanssonIK Ymer26:08+3:4212:09
4Edvin NilssonOskarströms OK27:23+4:5712:44
5Jan BogsjöHelsingborgs SOK28:28+6:0213:14
6Owe DammvikOskarströms OK37:04+14:3817:14
7Marlene GranÖrkelljunga FK37:51+15:2517:36
8Anneli AnsbölFK Friskus-Varberg38:25+15:5917:52
9Alf KjellbergBredareds IF59:03+36:3727:27

Öppen 2

3 930 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus HildingHestra IF46:1811:46
2Ingemar BrunssonOK Skogshjortarna49:40+3:2212:38

Öppen 3

3 050 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa Loveby GustavssonKlubblös25:518:28
2Marie-Louise StridhHestra IF33:55+8:0411:07
3Emmelie GeorgssonOK Nackhe36:18+10:2711:54
4Isabell IsidorssonOK Vivill37:51+12:0012:24
5Martina BengtssonFK Friskus-Varberg38:29+12:3812:37
6Alma KjellénHelsingborgs SOK38:55+13:0412:45
7Lisa KjellénHelsingborgs SOK39:05+13:1412:48
8Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL39:11+13:2012:50
9Anita PalmérUlricehamns OK41:16+15:2513:31
10Ella AnderssonOK Löftan41:28+15:3713:35
11Anders ReimertzGällstadbygdens SOK42:30+16:3913:56
12Camilla JohanssonLaholms IF OK44:43+18:5214:39
13Annika BengtssonOK Löftan45:06+19:1514:47
14Niclas PetterssonOK Reftele50:35+24:4416:35
15Gunilla GlimténOK Löftan50:50+24:5916:40
16Sune JohanssonLaholms IF OK51:27+25:3616:52
17Hilda GrahnGöteborgs SK54:36+28:4517:54
18Elis GrahnGöteborgs SK55:07+29:1618:04
19Margareta RylanderOK Gläntan Vessigebro55:10+29:1918:05
19Lars RylanderOK Gläntan Vessigebro55:10+29:1918:05
19Märta GrahnGöteborgs SK55:10+29:1918:05
22Anna-Stina ArnessonIK Dran57:41+31:5018:54
23Allan HammarOK Kompassen1:12:18+46:2723:42
24Gudrun PetterssonOK Reftele1:26:03+1:00:1228:12
25Lars-Göran JohanssonHalmstad OK1:32:20+1:06:2930:16
26Ulla KarlssonOK Tyringe1:36:22+1:10:3131:35

Öppen 4

4 900 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus HallqvistUlricehamns OK43:388:54

Öppen 5

3 340 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf-Björn RönnFK Friskus-Varberg38:0611:24
2Annika SvärdOskarströms OK38:30+0:2411:31
3Signe HördegårdhIFK Göteborg Orientering38:41+0:3511:34
4Daniel KarlssonOskarströms OK40:30+2:2412:07
4Dan LundstedtSjövalla FK40:30+2:2412:07
6Elsa BobergIF Rigor40:59+2:5312:16
7Andreas NilssonLaholms IF OK41:19+3:1312:22
8Mikael RuderfeltIF Rigor41:48+3:4212:30
9Marcus RagnarssonMarkbygdens OK42:28+4:2212:42
10Roland NilssonOK Lindéna42:40+4:3412:46
11Mikael AnderssonÄtrans IF48:35+10:2914:32
12Ing-Britt GlänneskogTolered-Utby Ol-klubb52:25+14:1915:41
13Ingrid HolménHylte OK54:25+16:1916:17
14Matilda TörngrenTolered-Utby Ol-klubb55:51+17:4516:43
15Terese LarssonOK Tranan57:13+19:0717:07
16Ellen HeymanIF Rigor58:38+20:3217:33
17Karin VidarssonOK Nackhe1:01:28+23:2218:24
18Kristina PerssonHalmstad OK1:02:47+24:4118:47
19Susanne ModigLaholms IF OK1:03:49+25:4319:06
20Axel NilssonÖrkelljunga FK1:15:15+37:0922:31
21Anders ElvlandHalmstad OK1:19:41+41:3523:51
22Jan NilssonFK Friskus-Varberg1:26:31+48:2525:54
23Ann-Britt WinnbergIK Trenne Ullared1:28:59+50:5326:38
24Ann-Sofie PetterssonSimlångsdalens IF1:43:07+1:05:0130:52
Lena NilssonUlricehamns OKej godkänd

Öppen 6

5 300 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christoffer Yngvesson-42:097:57
2Jonas ÅhlinHelsingborgs SOK49:39+7:309:22
3Pernilla AntonssonFK Friskus-Varberg53:37+11:2810:06
4Kristina LorentzonGöteborg-Majorna OK59:54+17:4511:18
5Johan TallhageKlubblös1:01:23+19:1411:34
6Håkan AnderssonSäffle OK1:01:43+19:3411:38
7Mikael NilssonFK Friskus-Varberg1:02:32+20:2311:47
8Therese WahlgrenSimlångsdalens IF1:13:32+31:2313:52
Alva WallinIK Trenne Ullaredej godkänd
Lena GustavssonKlubblösej godkänd
Anders TallhageKlubblösej godkänd
Benny JohanssonOK Refteleej godkänd

Öppen 7

3 090 m, 49 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf TörnströmFK Friskus-Varberg25:028:06
2Jesper ThuressonHalmstad Garnisons IF25:49+0:478:21
3Jonas NielsenOK Skogshjortarna26:50+1:488:41
4Morgan CarlidenHalmstad OK28:24+3:229:11
5Kristoffer JagetegFalkenbergs OK29:21+4:199:29
6Agnes PetterssonSävedalens AIK29:31+4:299:33
7Björn HåkanssonKlubblös30:35+5:339:53
8Lasse BjörfjällBredareds IF31:54+6:5210:19
9Terese RuderfeltIF Rigor32:26+7:2410:29
10Johanna RundqvistOK Löftan32:35+7:3310:32
11Susanne JohanssonFjärås AIK32:55+7:5310:39
12Michael FranssonFK Friskus-Varberg33:41+8:3910:54
13Joanna MalmkvistSävedalens AIK33:48+8:4610:56
14Ingemar ArnessonIK Dran33:54+8:5210:58
15Lennart NybergFjärås AIK34:01+8:5911:00
16Liselotte JohanssonOK Löftan34:02+9:0011:00
17Anna EngelbrektssonHalmstads OK35:09+10:0711:22
18Sara SöderblomÄtrans IF35:32+10:3011:29
19Lina ErdeliusIF Rigor35:33+10:3111:30
20Sven-Arne BengtssonOK Nackhe36:09+11:0711:41
21Arne BogrenOK Vivill36:26+11:2411:47
22Hans LindgrenOK Skogshjortarna36:27+11:2511:47
23Kristin FranssonFK Friskus-Varberg36:43+11:4111:52
24Karin ReimertzGällstadbygdens SOK36:59+11:5711:58
25Magdalena JohanssonHalmstad OK37:36+12:3412:10
26Elin JönssonKlubblös38:21+13:1912:24
27Hans JohanssonOK Reftele38:41+13:3912:31
28Karin KarlssonHalmstad OK39:37+14:3512:49
29Kristian ErikssonMarkbygdens OK40:45+15:4313:11
30Ronny RagnarssonMarkbygdens OK40:57+15:5513:15
31Charlotte NordlindOK Nackhe43:08+18:0613:57
32Andreas WerlinSimlångsdalens IF43:11+18:0913:58
33Anna BeischerIK Uven43:49+18:4714:10
34Jenny HomannOK Orinto44:22+19:2014:21
35Isabell EngvallHalmstad OK44:32+19:3014:24
36Krister KristianssonOK Lindéna45:30+20:2814:43
37Dag SvenssonHylte OK45:44+20:4214:48
38Bengt StåhlHjärnarps OL45:48+20:4614:49
39Bertil FritzellIF Rigor46:29+21:2715:02
40Jeanette PerssonOK Löftan48:07+23:0515:34
41Per Johan PerssonFjärås AIK48:35+23:3315:43
42Annika IsidorssonOK Vivill48:55+23:5315:49
43Anders AnderssonOK Löftan49:33+24:3116:02
44Katarina AnderssonÄtrans IF49:37+24:3516:03
45Lars-Olof RönnqvistOK Löftan53:01+27:5917:09
46Marie Ståhl NordströmHjärnarps OL54:37+29:3517:40
47Anna BengtssonHalmstads OK1:02:35+37:3320:15
48Göran GahmHalmstads OK1:08:32+43:3022:10
49Bo AnderssonOK Löftan1:17:52+52:5025:11

Öppen 8

5 120 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas AnderssonOK Tranan38:337:31
2Axel KarlssonSimlångsdalens IF41:51+3:188:10
3Oskar BergHalmstad OK42:18+3:458:15
4Lovisa LagerHalmstad OK42:51+4:188:22
5Pär MoqvistLerums SOK43:54+5:218:34
6Mats AnderssonOK Löftan44:00+5:278:35
7Johan DavidssonSimlångsdalens IF44:58+6:258:46
8Tobias JohanssonLaholms IF OK45:15+6:428:50
9Emil AlexanderssonHalmstad OK45:35+7:028:54
10Julia SvärdOskarströms OK45:55+7:228:58
11Simon SvenssonLaholms IF OK46:23+7:509:03
12Roger NilssonLaholms IF OK48:26+9:539:27
13Susanne HåkanssonKlubblös48:32+9:599:28
14Niklas JohanssonGöteborg-Majorna OK48:34+10:019:29
15Sebastian SanellBurseryds IF48:49+10:169:32
16Susanna BergHalmstad OK49:24+10:519:38
17Erik MarmanderFK Friskus-Varberg49:45+11:129:43
18Ann BägebyOK Vivill50:27+11:549:51
19Patrik CarlbomUlricehamns OK50:49+12:169:55
20Mats NordahlHalmstad Garnisons IF50:50+12:179:55
21Frans JohanssonFK Friskus-Varberg52:07+13:3410:10
22Erik SjöbergHalmstad OK52:10+13:3710:11
23Sofia KarmstigFK Friskus-Varberg52:46+14:1310:18
24Håkan WinnbergIK Trenne Ullared53:12+14:3910:23
25Fredrik NilssonÖrkelljunga FK54:24+15:5110:37
26Björn KarlssonHalmstad OK55:21+16:4810:48 Ladda ner rutt i gpx-format
27Linus BägebyOK Vivill56:45+18:1211:05
28Mats EliassonFK Friskus-Varberg1:01:34+23:0112:01
29Stig JohanssonHelsingborgs SOK1:01:57+23:2412:05
30Mia DammvikStora Tuna OK1:01:58+23:2512:06
31Kristina AreskougAnderstorps OK1:02:06+23:3312:07
32Pia HjertströmFK Friskus-Varberg1:05:04+26:3112:42
33Tomas RönnqvistIF Rigor1:07:40+29:0713:12
34Daniel GlimténOK Löftan1:09:25+30:5213:33
35Holger SigboOK Kompassen1:10:32+31:5913:46
36Karin SundhFjärås AIK1:11:22+32:4913:56
37Göran AnderssonFK Friskus-Varberg1:19:04+40:3115:26
38Adam OdénFjärås AIK1:28:56+50:2317:22
Sören AnderssonFK Bokenej godkänd
Ralf VidarssonOK Nackheej godkänd
Fabian OdénFjärås AIKej start

Öppen 9

7 250 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik BrusSävedalens AIK57:057:52
2Fredrik SturessonOK Alehof57:50+0:457:58
3Fredrik StåhlHjärnarps OL58:12+1:078:01
4Björn KarlssonOK Orinto59:31+2:268:12
5Roland PeterssonTolered-Utby Ol-klubb1:00:53+3:488:23
6Jonas Pettersson-BergHalmstad OK1:03:38+6:338:46
7Klas FriborgJönköpings OK1:03:40+6:358:46
8Andreas KaverénAnderstorps OK1:04:43+7:388:55
9Christer BorgGöteborg-Majorna OK1:06:10+9:059:07
10Morgan ErikssonHylte OK1:11:32+14:279:52
11Johan AsplundLaholms IF OK1:15:32+18:2710:25
12Per-Martin BjöremarkFjärås AIK1:17:43+20:3810:43
13Christer NordOskarströms OK1:18:45+21:4010:51
14Mikael SvärdOskarströms OK1:19:52+22:4711:00
15Lucas TreldalLunds OK1:33:10+36:0512:51
Pontus GustavssonLunds OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser