Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sydsvenska mästerskapen, individuell, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Sydsvenska mästerskapen, individuell, lång
Arrangörsorganisation: Växjö OK
Datum: lördag 13 april 2019

D13 SSM

3 610 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Minna PalmSmåland OF31:348:44
2Lovisa KroksmyrSmåland OF31:36+0:028:45
3Filippa BraunSmåland OF34:17+2:439:29
4Ellen AnderssonSkåne OF34:44+3:109:37
5Anna BenattiSkåne OF35:11+3:379:44
6Tilda SundkvistSmåland OF36:09+4:3510:00
7Wilma KroksmyrSmåland OF36:12+4:3810:01
8Lova KronmarBlekinge OF36:39+5:0510:09
9Aprilia CinthioSkåne OF37:09+5:3510:17
10Sanna SigvardsonSmåland OF39:45+8:1111:00
11Alice JohanssonSkåne OF39:58+8:2411:04
12Alva HagelbergSmåland OF43:05+11:3111:56
13Pia EliassonSmåland OF43:39+12:0512:05
14Siri KleinBlekinge OF43:41+12:0712:06
15Ebba RanbroSkåne OF44:15+12:4112:15
16Emy HjertströmHalland OF45:04+13:3012:29
17Jenny SeverinssonHalland OF45:40+14:0612:39
18Lovisa EliassonHalland OF49:03+17:2913:35
19Julia AbajiSmåland OF51:04+19:3014:08
20Saga PalmertzSkåne OF53:15+21:4114:45
21Elin SaleskogBlekinge OF54:23+22:4915:03
22Hanna BäcklundBlekinge OF58:00+26:2616:03
23Linnéa BjärbySkåne OF58:28+26:5416:11
Tyra StalebrantSmåland OFej godkänd
Evanna JohanssonSmåland OFej godkänd

H13 SSM

3 640 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hjalmar AxelssonSkåne OF27:237:31
2Wilhelm KarmetunSmåland OF29:23+2:008:04
3Jakob OmelchenkoBlekinge OF30:51+3:288:28
4Viggo WulffSmåland OF31:52+4:298:45
5Matti JohanssonSmåland OF32:23+5:008:53
6Filip GummessonSmåland OF32:39+5:168:58
7Emil RingBlekinge OF33:08+5:459:06
8Eddie KarlssonBlekinge OF34:25+7:029:27
9Isak TörnströmHalland OF35:12+7:499:40
10Hjalmar FolkestadSmåland OF36:29+9:0610:01
11Isac ElingforsSmåland OF40:44+13:2111:11
12Viktor ArgusSmåland OF41:18+13:5511:20
13Leon RybergHalland OF42:23+15:0011:38
14Valter RoothSmåland OF57:57+30:3415:55
15Samuel DahlbergHalland OF59:18+31:5516:17
Erik WihlborgSkåne OFej godkänd
Carl ÖbergSmåland OFej godkänd

D14 SSM

4 020 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tova RangertSmåland OF31:237:48
2Emma ZettervallBlekinge OF32:00+0:377:57
3Sandra LingSmåland OF32:51+1:288:10
4Tuva ÖstangårdSmåland OF34:45+3:228:38
5Emma OlinSmåland OF35:10+3:478:44
6Tuva SelinSkåne OF35:43+4:208:53
7Hedda SvenssonBlekinge OF37:10+5:479:14
8Linda SahlinSmåland OF38:46+7:239:38
9Hilda PeterssonSmåland OF40:28+9:0510:03
10Anja SvenssonSmåland OF40:40+9:1710:06
11Emelia CarlströmSkåne OF46:22+14:5911:32
12Lea FribergSmåland OF46:42+15:1911:37
13Linn BjörneldSmåland OF47:19+15:5611:46
14Fanny HanssonHalland OF47:51+16:2811:54
15Ebba UlvagårdenSmåland OF48:31+17:0812:04
16Ida AnderssonHalland OF53:09+21:4613:13
17Agnes OlssonBlekinge OF1:24:45+53:2221:04

H14 SSM

4 050 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak EskilssonSmåland OF24:366:04
2Svante SelinSkåne OF25:35+0:596:19
3Simon CorneliussonHalland OF27:47+3:116:51
4Wilmer SelinSkåne OF28:10+3:346:57
5Noah KrikströmSkåne OF31:51+7:157:51
6Axel BrattBlekinge OF32:58+8:228:08
7Victor HörnquistSmåland OF33:24+8:488:14
8Elias ThunbergSmåland OF33:40+9:048:18
9Nils SwartzBlekinge OF35:50+11:148:50
10Kalle ÖhlundSmåland OF36:24+11:488:59
11Oliver HåkanssonBlekinge OF36:50+12:149:05
12Albin PaulssonHalland OF37:25+12:499:14
13Oskar BlomHalland OF38:08+13:329:24
14Emil AlbinssonBlekinge OF44:43+20:0711:02
15Olle PetersénSmåland OF45:34+20:5811:15
16Hugo MartinssonSmåland OF46:39+22:0311:31
17Emil KreutnerSmåland OF47:45+23:0911:47
18Viktor AhltinSkåne OF52:07+27:3112:52
19Alfred TyrbergSmåland OF53:35+28:5913:13
20Gustav LundqvistHalland OF56:03+31:2713:50
21Anton KarlssonSmåland OF1:09:30+44:5417:09
Elia KämpeSkåne OFej start

D15 SSM

4 480 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alma SvennerudBlekinge OF30:346:49
2Tove ValleriusSmåland OF34:38+4:047:43
3Maja KarmstigHalland OF35:21+4:477:53
4Emmy PalmSkåne OF35:47+5:137:59
5Lisa SwartzBlekinge OF36:38+6:048:10
6Hanna ÖbergSmåland OF37:42+7:088:24
7Alice OlvegårdSkåne OF37:45+7:118:25
8Stina AnderssonSmåland OF38:37+8:038:37
9Emmy GranstedtSmåland OF39:59+9:258:55
10Alice PerssonSkåne OF40:13+9:398:58
11Vendela SturekSmåland OF41:50+11:169:20
12Ellen TollSmåland OF42:10+11:369:24
13Maja LindénSmåland OF42:12+11:389:25
14Enni LindskogSmåland OF42:14+11:409:25
15Stella RangertSmåland OF42:15+11:419:25
16Marta TörnströmHalland OF45:07+14:3310:04
17Martina NiklassonSmåland OF45:38+15:0410:11
18Joanna PerssonSkåne OF47:29+16:5510:35
19Tilda HagelbergSmåland OF47:41+17:0710:38
20Vilma EngströmBlekinge OF48:01+17:2710:43
21Emma RindstigSmåland OF48:18+17:4410:46
22Maja GraadHalland OF48:49+18:1510:53
23Viola HolmströmSkåne OF49:14+18:4010:59
24Elsa WibergSkåne OF49:36+19:0211:04
25Felicia FyhrSmåland OF50:07+19:3311:11
26Meja BergerSmåland OF50:50+20:1611:20
27Asta TörnkvistSmåland OF51:11+20:3711:25
28Annie ErikssonHalland OF51:36+21:0211:31
29Linnea RydlundSkåne OF54:31+23:5712:10
Sandra WiduchBlekinge OFej start
Ina ÅmanBlekinge OFej start

H15 SSM

4 550 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Adrian SjödinSmåland OF28:276:15
2Linus VernströmBlekinge OF29:06+0:396:23
3Tobias JohanssonHalland OF31:09+2:426:50
4Hugo CedervallSkåne OF32:25+3:587:07
5Oskar EricssonBlekinge OF35:19+6:527:45
6Filip BrolingSmåland OF36:08+7:417:56
7Isak BengtssonHalland OF38:14+9:478:24
8David MorénSkåne OF38:36+10:098:29
9Theo LövdahlSmåland OF38:47+10:208:31
10Gustav EvebornSmåland OF39:20+10:538:38
11Isak AnderssonSkåne OF42:29+14:029:20
12Lukas HagbergSmåland OF42:49+14:229:24
13Ville LundgrenSmåland OF49:41+21:1410:55
14Malte StockforsSkåne OF50:19+21:5211:03
15Love PerssonSkåne OF50:34+22:0711:06
16Albin SamuelssonSmåland OF50:45+22:1811:09
17Erik RexfeltHalland OF1:05:25+36:5814:22
Olle KarlssonSmåland OFej start
David OlanderSkåne OFej start

D16 SSM

4 460 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara PerssonHalland OF31:046:57
2Ida EskilssonSmåland OF32:32+1:287:17
3Thea Nordin AbajiSmåland OF34:11+3:077:39
4Evelina Svensson FinndahlSmåland OF35:12+4:087:53
5Agnes DjurstedtSmåland OF35:14+4:107:53
6Ella SöderbergBlekinge OF38:17+7:138:35
7Eira HertinSmåland OF38:26+7:228:37
8Alva NystedtSkåne OF38:43+7:398:40
9Malva JönssonSmåland OF38:47+7:438:41
10Thilda SeldénHalland OF40:31+9:279:05
11Tilda PalmSmåland OF40:33+9:299:05
12Moa WallenborgSkåne OF40:59+9:559:11
13Filippa SöderbergSmåland OF41:00+9:569:11
14Selma LarssonSkåne OF42:24+11:209:30
15Vilmalee SuwanBlekinge OF43:19+12:159:42
16Stina LindSmåland OF44:15+13:119:55
17Ella PerssonSmåland OF44:39+13:3510:00
18Hanna LarssonSkåne OF45:11+14:0710:07
19Emma IsidorssonSmåland OF48:03+16:5910:46
20Olivia LarssonSkåne OF48:56+17:5210:58
21Julia KarlssonBlekinge OF51:28+20:2411:32
22Emma EliassonHalland OF51:43+20:3911:35
23Kajsa HeydenSkåne OF54:12+23:0812:09
24Elvira LjungbergBlekinge OF54:33+23:2912:13
25Ellen OlovssonSmåland OF57:29+26:2512:53
26Frida MouchardSmåland OF57:30+26:2612:53
27Linnea LeijonSkåne OF1:00:59+29:5513:40
Elsa EricssonSkåne OFej start
Thea BökmanSkåne OFej start

H16 SSM

5 200 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo LarssonBlekinge OF30:095:47
2Albin WeidenSkåne OF31:22+1:136:01
3Agust KronkvistSkåne OF31:52+1:436:07
4Edvin SelinSkåne OF33:10+3:016:22
5Viktor GunnarssonSmåland OF33:40+3:316:28
6Loke HedbergSkåne OF33:59+3:506:32
7Joel BjörnlingerSmåland OF34:56+4:476:43
8Filip HåkanssonBlekinge OF36:00+5:516:55
9Olle KallerbäckSmåland OF37:15+7:067:09
10Axel EvebornSmåland OF37:20+7:117:10
11Hugo UnossonSmåland OF37:36+7:277:13
12Albin HjellströmSmåland OF37:52+7:437:16
13Mattias ÖhlundSmåland OF38:11+8:027:20
14Oscar HultgrenSmåland OF39:56+9:477:40
15Anton TörnqvistBlekinge OF40:03+9:547:42
16Emil JägstedtHalland OF42:15+12:068:07
17Erik JohanssonSkåne OF43:31+13:228:22
18Jakob MobergHalland OF44:19+14:108:31
19Oscar OlinSmåland OF44:27+14:188:32
20Alex JohanssonHalland OF46:37+16:288:57
21Philip MartinssonSmåland OF49:22+19:139:29
22Olle ErlandssonSmåland OF49:33+19:249:31
23Erik LingSmåland OF51:13+21:049:50
24Axel BechtelHalland OF51:58+21:499:59
25Johan HanssonSmåland OF52:10+22:0110:01
26Malte KristianssonHalland OF53:27+23:1810:16
27Lucas TreldalSkåne OF54:06+23:5710:24
28Linus BägebySmåland OF55:25+25:1610:39
29Erik AlbinssonSkåne OF1:05:30+35:2112:35
30Klas LjungqvistSkåne OF1:05:44+35:3512:38
Alfred AhltinSkåne OFej start
Isak LiljeholmSmåland OFej start
Alfred ErdeliusHalland OFej start

D21

7 270 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cecilia BrattOK Orion55:187:36
2Lina BergmanOK Skogsfalken59:40+4:228:12
3Kristin E KarlssonKexholms SK1:08:32+13:149:25
4Louise BorgHalmstad OK1:09:31+14:139:33
5Lotten KindlundhFK Finn1:18:24+23:0610:47
Cecilia BerganderEksjö SOKej start

H21

10 320 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pontus PeterssonOK Orion1:04:366:15
2Martin HederskogIFK Umeå1:08:48+4:126:40
3Martin LarssonHestra IF1:09:51+5:156:46
4Per-Markus JönssonKalmar OK1:13:45+9:097:08
5Isak BergmanOK Skogsfalken1:14:40+10:047:14
6Fredrik JohanssonBredaryds SOK1:14:53+10:177:15
7Adam GeorgssonKarlskrona SOK1:15:39+11:037:19
8Simon NilssonEksjö SOK1:16:07+11:317:22
9Joel Käll KarlssonLinköpings OK1:18:04+13:287:33
10Emil NilssonTorsås OK1:19:47+15:117:43
11Thomas E ErikssonKexholms SK1:37:09+32:339:24

H21 Kort

7 270 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil AlexanderssonHalmstad OK1:00:488:21
2Johan HagströmFalkenbergs OK1:03:24+2:368:43
3Oscar WestHalmstad OK1:09:37+8:499:34
4Hugo JohanssonOK Reftele1:13:13+12:2510:04
Jonas Falck WeberFarumTisvilde OKej start

H20

7 270 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lasse Fugmann ThamdrupFarumTisvilde OK50:466:58
2Lasse Falck WeberFarumTisvilde OK52:52+2:067:16
Malte Kjær HemmingsenFarumTisvilde OKej godkänd

D18

4 980 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin RindstigSOK Viljan42:528:36
2Hanna RingRonneby OK50:36+7:4410:09
3Tuva LövdahlSOK Viljan51:28+8:3610:20
4Celina BregensöeFarumTisvilde OK54:15+11:2310:53

H18

6 550 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid KronmarKarlskrona SOK1:01:179:21
2Alfred ÖstergrenAlvesta SOK1:42:18+41:0115:37
3David NeroNässjö OK1:59:53+58:3618:18

D16

4 460 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Xenia BregensøeFarumTisvilde OK39:118:47
2Dicte Højbjerg AndersenFarumTisvilde OK51:09+11:5811:28

H16

5 200 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias OllozFarumTisvilde OK57:1611:00

D16 Kort

4 020 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilda SvenssonOK Vilse 872:00:0029:51

H14

4 050 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ossian ÖstergrenAlvesta SOK52:2112:55

H14 Kort

2 630 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lukas BlissingOK Vilse 8732:4512:27
2Noah MulariOK Vilse 8734:35+1:5013:08

D12

2 630 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linnéa EdvardssonEksjö SOK21:328:11
2Vera FolkestadAnderstorps OK23:55+2:239:05
3Amanda GustavssonVäxjö OK24:27+2:559:17
4Edit TreptowAnderstorps OK25:50+4:189:49
5Frida EmilssonFK Åsen27:51+6:1910:35
6Agnes ErlandssonVimmerby OK28:14+6:4210:44
7Emilia JakobssonNybro OK28:40+7:0810:53
8Miranda NiklassonVäxjö OK30:59+9:2711:46
9Elma FribergOK Vivill39:27+17:5515:00
10Alva EngströmOK Orion58:44+37:1222:19
Siri RehnGränna-Bygdens OKej godkänd
Agnes OlovssonGamleby OKej start
Hilda LindénVäxjö OKej start

H12

2 630 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alvin LundgrenVäxjö OK19:487:31
2Ville LindskogOK Älme20:28+0:407:46
3Elliott RehnGränna-Bygdens OK22:10+2:228:25
4Vilgot TyrbergSOK Viljan23:20+3:328:52
5Måns SandahlIK Hakarpspojkarna24:43+4:559:23
6Elias KronmarKarlskrona SOK26:19+6:3110:00
7Olof OlssonOK Skogsfalken27:40+7:5210:31
8Olle LindénVäxjö OK31:16+11:2811:53
9Arvid StarkVästerviks OK32:27+12:3912:20
10Alexander BjärbyFrosta OK38:47+18:5914:44

D10

2 210 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja HavtorpVäxjö OK21:179:37
2Alice LagerströmRonneby OK27:34+6:1712:28

H10

2 210 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joar AnderssonVäxjö OK14:516:43
2Erik ZettervallKarlskrona SOK15:33+0:427:02
3Linus LindénVäxjö OK17:19+2:287:50
4Alvin JakobssonNybro OK19:03+4:128:37
5Vilmer HagelbergEksjö SOK19:54+5:039:00
6Anton KroksmyrVäxjö OK27:58+13:0712:39
David MatanovicVästerviks OKej start

D35

5 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Katarina ÖstbergBredaryds SOK54:049:39
2Camilla MatanovicVästerviks OK1:19:40+25:3614:13

D40

4 980 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helena SandahlIK Hakarpspojkarna39:528:00
2Elisabeth HagelbergEksjö SOK49:50+9:5810:00
3Ann-Sofie OlovssonGamleby OK1:01:34+21:4212:21
4Cecilia KarmetunOK Njudung1:04:45+24:5313:00
Lena JakobssonNybro OKej start

H40

7 270 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tord HultbergSOK Viljan53:397:22
2Magnus ArgusKalmar OK55:15+1:367:35
3Mikael GummessonNybro OK56:16+2:377:44
4Henrik BengtssonFalkenbergs OK58:46+5:078:05
5Magnus EmilssonFK Åsen1:01:49+8:108:30
6Mattias EngströmOK Orion1:03:39+10:008:45
7Ingemar MånssonRonneby OK1:08:06+14:279:22
8Johan StarkVästerviks OK1:10:52+17:139:44
9Stefan CaleklintKarlskrona SOK1:26:21+32:4211:52
Richard OlovssonGamleby OKej godkänd
Jesper HåkanssonFK Göingarnaej start
Erik BengtssonOrienteringsklubben Brunnenej start

D45

4 470 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linda IngemarssonKarlskrona SOK40:409:05
2Louise AxelssonFK Göingarna41:36+0:569:18
3Karin Rahm BjörneldKalmar OK41:51+1:119:21
4Marina JohanssonOK Njudung42:17+1:379:27
5Ann BägebyOK Vivill42:24+1:449:29
6Malin HalldinKFUM Örebro OK42:34+1:549:31
7Maria FolkestadAnderstorps OK44:40+4:009:59
8Anna SvenssonSOK Viljan51:33+10:5311:31
9Anna HagströmFalkenbergs OK1:02:37+21:5714:00
10Josefina BerglundFK Boken1:09:21+28:4115:30
Jenny HåkanssonOK Orionej start

H45

6 550 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan SandahlIK Hakarpspojkarna44:506:50
2Peter TudénIK Hakarpspojkarna45:43+0:536:58
3Yuri OmelchenkoOK Orion46:52+2:027:09
4Olle BjörneldKalmar OK48:19+3:297:22
5Ola SöderbergOK Skogsfalken48:51+4:017:27
6Tobias BorgerKalmar OK55:55+11:058:32
7Jon LindskogOK Älme56:26+11:368:36
8Niclas HörnquistAnderstorps OK56:40+11:508:39
9Per ErlandssonVimmerby OK59:02+14:129:00
10Magnus WihlborgOK Gynge1:00:13+15:239:11
11Mats RanbroHelsingborgs SOK1:04:25+19:359:50
12Finn BregensöeFarumTisvilde OK1:04:57+20:079:54
13Magnus KronmarKarlskrona SOK1:09:08+24:1810:33
14Jonas K JohanssonOK Skogsfalken1:09:30+24:4010:36
15Paul OlssonOK Skogsfalken1:10:04+25:1410:41
16Pierre DanielssonOK Skogsfalken1:11:07+26:1710:51
Anders HåkanssonOK Orionej start

D50

4 060 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanna DjurstedtEksjö SOK38:369:30
2Josefine JungstrandOK Skogsfalken40:14+1:389:54
3Carina AnderssonFK Friskus-Varberg43:22+4:4610:40
4Anna NyqvistKalmar OK44:25+5:4910:56 Ladda ner rutt i gpx-format
5Anneli KarlssonFK Finn45:44+7:0811:15
6Gunilla GustafssonOK Orion46:22+7:4611:25
7Monika HjellströmGränna-Bygdens OK58:42+20:0614:27
8Ulrika RibbholmOK Njudung1:00:00+21:2414:46
9Sara HektorJärla Orientering1:00:48+22:1214:58
Caroline LiljebjörnNybro OKej godkänd

H50

6 290 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus JohanssonOK Löftan41:536:39
2Lars SvenssonIK Hakarpspojkarna42:52+0:596:48
3Magnus LarssonFK Göingarna44:26+2:337:03
4Ingvar ÅkessonIFK Göteborg Orientering44:47+2:547:07
5Andreas RangertIK Hakarpspojkarna47:22+5:297:31
6Tim Falck WeberFarumTisvilde OK48:25+6:327:41
7Stefan DjurstedtEksjö SOK49:26+7:337:51
8Tomas KarlssonKexholms SK50:39+8:468:03
9Håkan AxelssonFK Göingarna50:57+9:048:06
10Anders BlomqvistOK Skogsfalken55:35+13:428:50
11Håkan KarlssonFK Finn56:26+14:338:58
12Fredrik MouchardIF Hallby SOK57:02+15:099:04
13Björn KarlssonKexholms SK57:21+15:289:07
14Jimmy NicklassonKexholms SK59:07+17:149:23
15Dan JohanssonFK Boken1:00:07+18:149:33
16Lars HagelbergEksjö SOK1:01:32+19:399:46
17Anders NilssonOK Orion1:03:12+21:1910:02
18Anders GustafssonFK Friskus-Varberg1:11:02+29:0911:17
Johan BökmanHelsingborgs SOKej start

D55

4 060 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena SwartzOK Orion41:5610:19
2Maritha HenrikssonJönköpings OK42:01+0:0510:20
3Anita BodinGällstadbygdens SOK52:16+10:2012:52
4Kristina JohanssonKalmar OK55:46+13:5013:44
5Eva TollsternVäxjö AIS1:08:58+27:0216:59
6Gunilla NilssonOK Älme1:22:55+40:5920:25

H55

5 600 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats SöderbergKalmar OK40:437:16
2Ulf JungstrandOK Skogsfalken42:02+1:197:30
3Maths CarlssonTolered-Utby Ol-klubb44:53+4:108:00
4Pesho HedbergLunds OK45:50+5:078:11
5John KarlssonOK Norrvirdarna48:09+7:268:35
6Per GerdleHalmstad OK52:34+11:519:23
7Thomas HenmyrOK Vilse 8754:46+14:039:46
8Sven-Erik DahlbergIK Trenne Ullared55:44+15:019:57

D60

3 670 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK37:0210:05
2Monica HenrikssonEksjö SOK42:14+5:1211:30
3Ann ÖhlinStigmännen Karlshamns OK52:15+15:1314:14

H60

4 980 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan LindbergOK Vilse 8740:538:12
2Ingmar OlssonOK Vilse 8743:29+2:368:43
3Per-Ivan EngströmOK Orion46:47+5:549:23
4Lars ForsstedtSöders-Tyresö47:15+6:229:29
5Per NilssonStigmännen Karlshamns OK47:26+6:339:31
6Urban ArnessonOK Torfinn47:49+6:569:36
7Per-Olof LarssonHestra IF1:07:29+26:3613:33
Roger ThörnOK Vilse 87ej start

D65

3 670 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Margareta SvenssonOK Vilse 8744:0312:00
2Lena SöderbergOK Skogsfalken1:02:34+18:3117:02

H65

4 470 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kjell NeroNässjö OK37:368:24
2Leif CarlssonSOK Viljan37:38+0:028:25
3Ulf SvenssonOK Njudung38:29+0:538:36
4Bengt ElmerssonOK Norrvirdarna42:58+5:229:36
5Jan DanielssonKalmar OK46:49+9:1310:28
6Jan KarlssonOK Virdarna47:19+9:4310:35
Göran SvensonSOK Viljanej start

D70

3 280 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gun-Britt FranssonEmmaboda Verda OK44:0913:27
2Monica PåhlstorpEmmaboda Verda OK45:32+1:2313:52
3Margareta LarssonOK Njudung50:45+6:3615:28
4May-Sofie OlssonForserums SOK53:17+9:0816:14
5Vega SlottnerJönköpings OK53:18+9:0916:15
6Ros-Mari KarlssonNybro OK57:01+12:5217:22
7Kristina FranssonOK Virdarna1:04:53+20:4419:46
8Majvie AnnegårdSOK Viljan1:09:47+25:3821:16
9Vanja GummessonNybro OK1:47:18+1:03:0932:42

H70

4 060 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils KarlssonVäxjö AIS40:059:52
2Stefan G LarssonOK Njudung45:53+5:4811:18
3Lars-Åke ÅbergKalmar OK47:49+7:4411:46
4Bengt SörensenJönköpings OK48:09+8:0411:51
5Stellan AhnströmForserums SOK50:07+10:0212:20
6Roland NilssonSOK Viljan51:42+11:3712:44
7Per EngqvistRonneby OK55:35+15:3013:41
8Jörgen FranssonEmmaboda Verda OK59:03+18:5814:32
9Johannes LindgrenVärend GN OL59:43+19:3814:42
10Karl-Evert AnnegårdSOK Viljan1:16:58+36:5318:57
Owe NilssonStigmännen Karlshamns OKej godkänd
Kjell AnderssonOK Refteleej start

D75

3 280 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa SvenssonOK Vilse 8753:3916:21
2Berit NilssonOK Älme1:15:05+21:2622:53
Inga-Lill WikingssonStigmännen Karlshamns OKej start

H75

3 670 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åke EckerbomIFK Sävsjö42:1011:29
2Arne SvenssonOK Njudung46:03+3:5312:32
3Erland LingJönköpings OK46:37+4:2712:42
4Erling EkelöfVärend GN OL46:41+4:3112:43
5Leif LindströmNybro OK50:48+8:3813:50
6Alf OlssonForserums SOK50:59+8:4913:53
7Lars HenrikssonOK Älme59:22+17:1216:10
8Torgny JonssonVäxjö AIS1:03:14+21:0417:13
9Göran ThourVärend GN OL1:29:33+47:2324:24
Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OKej godkänd

H80

3 280 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sivert AxelssonKalmar OK41:5612:47
2Rune BengtssonRonneby OK49:04+7:0814:57
Bertil StåhlKalmar OKej start

Inskolning

2 270 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Fabian BohlVästerviks OKfullföljt
Mattis CarlströmIK Hakarpspojkarnafullföljt
Clara FrickFK Göingarnafullföljt
Annie JohanssonVästerviks OKfullföljt
Theo JohanssonVästerviks OKfullföljt
Albin LagessonFK Finnfullföljt
Robin SemeniucFK Finnfullföljt
Juni TejlerKlubblösfullföljt

U1

2 270 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viggo LöfbergKexholms SK18:458:15
2Maja EdénVäxjö AIS19:36+0:518:38
3Ville DanielssonKSK27:11+8:2611:58
4Felix SandahlIK Hakarpspojkarna29:28+10:4312:58
5Alice MatanovicVästerviks OK31:27+12:4213:51
6Ida SchüllerqvistVästerviks OK37:26+18:4116:29
7Arvid ModigKexholms SK38:50+20:0517:06
8Thea TudénIK Hakarpspojkarna41:16+22:3118:10
9Elina LindénVäxjö OK43:09+24:2419:00
10Ella KraftOK Vivill45:30+26:4520:02
11Milton FribergOK Vivill48:49+30:0421:30
12Matilda BohlVästerviks OK50:36+31:5122:17
13Ruben SöderströmVästerviks OK1:04:18+45:3328:19
Elgot SinaiVästerviks OKej godkänd

U2

2 210 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nora StarkVästerviks OK20:319:17
2Selma SöderströmVästerviks OK24:05+3:3410:53
3Hanna SchüllerqvistVästerviks OK24:40+4:0911:09
4Albin FagerbergVäxjö OK26:05+5:3411:48
5Saga HavtorpVäxjö OK26:24+5:5311:56
6Alvar HectorVäxjö OK26:48+6:1712:07
7Signe RanbroHelsingborgs SOK27:08+6:3712:16
8Oskar RanbroHelsingborgs SOK27:11+6:4012:18
9Filip HultbergSOK Viljan29:16+8:4513:14
10Alex Hultberg BergvallSOK Viljan29:18+8:4713:15
11Elin WederKlubblös35:42+15:1116:09
12Oskar ModigKexholms SK36:28+15:5716:30
13Johannes DahlbergIK Trenne Ullared50:27+29:5622:49
14Anton CarlströmFK Boken55:22+34:5125:03

Öppen 1

2 210 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cristina SemenivcFK Finn25:4211:37

Öppen 2

2 850 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oscar LöfbergKexholms SK24:588:45

Öppen 3

2 630 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle UlmnerVästerviks OK22:118:26
2Anders SaleskogRonneby OK27:45+5:3410:33
3Maria PetterssonOK Njudung33:01+10:5012:33
4Christina EvebornSOK Viljan34:25+12:1413:05
5Andrea WestlundKexholms SK35:14+13:0313:23
6Lava-Li SinaiVästerviks OK41:09+18:5815:38
7Margareta WikströmVäxjö AIS43:18+21:0716:27
8Margareta RingRonneby OK52:16+30:0519:52
9Ebba EdénVäxjö AIS1:09:16+47:0526:20
Emrik EvebornSOK Viljanej godkänd

Öppen 4

3 380 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Richard LindqvistOK Njudung34:5010:18
2Pelle SöderströmVästerviks OK36:32+1:4210:48
3Eleinor SchüllerqvistVästerviks OK38:01+3:1111:14
4Wille VernströmRonneby OK39:47+4:5711:46
5Sören RobertssonOK Njudung40:06+5:1611:51
6Anneli WihlborgOK Gynge43:58+9:0813:00
7Ingela LarssonHestra IF44:06+9:1613:02
8Ulrika EliassonIK Hakarpspojkarna46:32+11:4213:46
Lova SöderströmVästerviks OKej start

Öppen 5

4 050 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jesper SchüllerqvistVästerviks OK36:529:06
2Morgan MiledalOK Njudung38:27+1:359:29
3Jon JohanssonVästerviks OK41:29+4:3710:14
4Hanna MelanderStigmännen Karlshamns OK46:23+9:3111:27
5Jesper RundbäckVaggeryds SOK47:02+10:1011:36
6Ole JensenFarumTisvilde OK52:42+15:5013:00
7Åsa CarlströmIK Hakarpspojkarna53:08+16:1613:07
8Lars-Christer KarlssonEmmaboda Verda OK54:31+17:3913:27
9Patrik ArvidssonVimmerby OK55:51+18:5913:47
10Tomas PeterssonSOK Viljan56:40+19:4813:59
11Anette Von HaugwitzOK Njudung57:41+20:4914:14
12Pia LarssonFK Göingarna1:01:13+24:2115:06
13Marcus SvenssonKexholms SK1:03:18+26:2615:37
14Veronica SahlinNässjö OK1:04:47+27:5515:59
15Marie MelanderStigmännen Karlshamns OK1:05:47+28:5516:14
16Margareta LindgrenVärend GN OL1:07:25+30:3316:38
17Caspin SinaiVästerviks OK1:08:49+31:5716:59
18Martina SinaiVästerviks OK1:09:09+32:1717:04
19Jan-Åke KarlssonOK Norrvirdarna1:15:33+38:4118:39
20Marcus SvenssonBredaryds SOK1:36:05+59:1323:43
Roland BernhardssonIFK Stockarydej godkänd
Mario MatanovicVästerviks OKej start

Öppen 6

5 200 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders IvarssonFK Friskus-Varberg52:0810:01
2Linda JanssonOK Älme56:50+4:4210:55
3Leif AnderjonAlvesta SOK58:34+6:2611:15
4Henrik PeterssonNybro OK1:03:24+11:1612:11
5Karin LindqvistStigmännen Karlshamns OK1:04:38+12:3012:25
6Torbjörn EllessonOK Älme1:27:48+35:4016:53

Öppen 7

3 280 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jakob JakobssonNybro OK22:597:00
2Karl PetersénOK Njudung23:05+0:067:02
3Ove LernåKalmar OK26:02+3:037:56
4Torbjörn LöfbergKexholms SK30:19+7:209:14
5Moa ErlandssonVimmerby OK32:18+9:199:50
6Jonny JohanssonOK Njudung32:30+9:319:54
7Camilla SelinFK Göingarna33:08+10:0910:06
8Magnus TyrbergSOK Viljan34:47+11:4810:36
9Bo HultgrenOK Njudung35:01+12:0210:40
10Mariann JohanssonKexholms SK35:29+12:3010:49
11Caroline PerssonFK Finn38:04+15:0511:36
12Susanne DebourgVäxjö OK40:21+17:2212:18
13Peter HagströmFalkenbergs OK41:12+18:1312:33
14Karin TideliusKlubblös41:29+18:3012:38
15Conny BerggrenVäxjö AIS41:52+18:5312:45
16Per-Ola MelanderStigmännen Karlshamns OK42:46+19:4713:02
16Birgitta NilssonStigmännen Karlshamns OK42:46+19:4713:02
18Peter SahlinNässjö OK45:16+22:1713:48
19Anneli ArvidssonVimmerby OK48:02+25:0314:38
20Lars-Erik GaddeGöteborg-Majorna OK48:11+25:1214:41
21Olle RingRonneby OK48:23+25:2414:45
22Susanna CaleklintKarlskrona SOK48:57+25:5814:55
23Therese FribergOK Vivill49:05+26:0614:57
24Pär AspengrenVäxjö AIS49:16+26:1715:01
25Maria SundbergOK Njudung49:39+26:4015:08
26Pi PerssonOK Orion49:55+26:5615:13
27Jennie Malmgren RybergFalkenbergs OK51:30+28:3115:42
28Linda HenrikssonOK Vilse 8759:59+37:0018:17
29Kurt BodinGällstadbygdens SOK1:00:18+37:1918:23
30Thorwald FranssonOK Virdarna1:02:04+39:0518:55
31Gunilla ÖstergrenAlvesta SOK1:16:20+53:2123:16
Semona NilssonOK Orionej godkänd

Öppen 8

4 470 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lucian SemeniucFK Finn29:256:34
2Magnus WallenborgLunds OK34:10+4:457:38
3Martin AnderssonFK Finn38:17+8:528:33
4Anders EdvardssonEksjö SOK39:34+10:098:51
5Magnus PeterssonVäxjö OK39:54+10:298:55
6Daniel SahlinNässjö OK39:58+10:338:56
6Magnus CinthioSkåneslättens OL39:58+10:338:56
8Pär SvenssonVärend GN OL40:31+11:069:03
9Åsa SöderblomFalkenbergs OK40:33+11:089:04
10Johan EvebornSOK Viljan42:01+12:369:23
11Anna EkbringKexholms SK43:31+14:069:44
12Joel Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna46:11+16:4610:19
13Per-Gunnar JohanssonOK Reftele46:21+16:5610:22
14Per SandlundOK Njudung47:49+18:2410:41
15Lars KreutnerSOK Viljan50:49+21:2411:22
16Peter BlomqvistKlubblös50:59+21:3411:24
17Stephan ÖstergrenAlvesta SOK51:50+22:2511:35
18Leif JohanssonKexholms SK52:32+23:0711:45
19Embla CinthioSkåneslättens OL54:03+24:3812:05
20Lina NeckénOK Älme54:11+24:4612:07
21Kristofer TilderkvistOK Älme54:14+24:4912:07
22Anna HanssonSOK Viljan55:06+25:4112:19
23Sonja HaasNybro OK56:12+26:4712:34
24Rebecca SvenssonVärend GN OL59:06+29:4113:13
25Anna BjärbyFrosta OK1:14:14+44:4916:36
Björn ZettervallKarlskrona SOKej godkänd

Öppen 9

7 270 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olof Larén-SandgrenOK Orion44:076:04
2Henrik JanssonIK Hakarpspojkarna45:01+0:546:11
3Jörgen OlssonOK Pan-Kristianstad50:28+6:216:56
4Johan SandlundOK Njudung57:16+13:097:52
5Rasmus SvenssonVärend GN OL1:04:53+20:468:55
6Per JohanssonOK Reftele1:11:20+27:139:48
7Julius KindlundhFK Finn1:12:10+28:039:55
8Håkan HanssonFalkenbergs OK1:14:51+30:4410:17
9Håkan AlmqvistNybro OK1:17:18+33:1110:37
10André BjärbyFrosta OK1:24:08+40:0111:34
11Christoffer KarlbergKlubblös1:25:14+41:0711:43

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser