Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Slättemedeln

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Slättemedeln
Arrangörsorganisation: OK Skogsstjärnan
Datum: söndag 18 augusti 2019

D21

3 450 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pernilla OlssonSkåneslättens OL22:466:35
2Karin HolmIstrums SK28:45+5:598:20
3Emma KindbomIF Hagen29:19+6:338:29
4Ellen LarssonIF Hagen29:37+6:518:35
5Frida KjellmanLidköpings VSK35:31+12:4510:17
6Stina LarssonIF Hagen36:40+13:5410:37
7Anna AnderssonIK Gandvik44:42+21:5612:57

H21

4 550 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Filip KarlssonIF Hagen22:114:52
2Johan TörnrothHestra IF23:49+1:385:14
3Nils GumaeliusWaxholms OK25:18+3:075:33
4Niclas TjernlundSkåneslättens OL25:55+3:445:41
5Oscar TörnrothHjobygdens OK35:04+12:537:42
6Marcus LööfOK Kullingshof35:23+13:127:46
7Ola HoltbringOK Amne35:55+13:447:53
8Andreas BragIK Gandvik38:25+16:148:26

H20

3 450 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel OlssonIF Hagen18:415:24
2Daniel BogrenIF Hagen19:13+0:325:34
3Hampus NyströmIF Hagen20:40+1:595:59

H18

3 490 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan HolmbergIF Hagen26:207:32
2Marcus RagnarssonMarkbygdens OK32:19+5:599:15

D16

3 360 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mirjam InemyrIstrums SK26:277:52
2Malin KindbomIF Hagen30:53+4:269:11

H16

3 360 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan MårtenssonIF Hagen17:205:09
2Anton CarlssonIF Hagen19:19+1:595:44
3Liam JohanssonIF Hagen25:21+8:017:32
Erik GullbrandIF Hagenej start

D14

3 030 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agnes JohanssonIF Hagen28:499:30
2Alma AnderIstrums SK32:30+3:4110:43

H14

3 030 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oscar NystrandOK Klyftamo21:157:00
2Liam HogedalVänersborgs SK23:13+1:587:39
3Johan AnderssonIK Gandvik25:35+4:208:26
4Jonas OlssonOK Amne26:42+5:278:48
5Adam SamuelssonFalköpings AIK OK36:38+15:2312:05

D12

2 700 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ida TofténSOK Träff52:1019:19
Signe AdolfssonOK Skogsstjärnanej godkänd

H12

2 700 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gabriel HogedalVänersborgs SK23:018:31
2Hampus SahlénIF Hagen28:08+5:0710:25
3Oskar Von RosenIstrums SK34:25+11:2412:44
4Leo ÖbergOK Skogsstjärnan35:42+12:4113:13
Linus AdolfssonOK Skogsstjärnanej godkänd
Hugo GustavssonMullsjö SOKej start
Oliver EdvardssonHjobygdens OKej start

D10

2 020 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa HolstHjobygdens OK30:3215:06

H10

2 020 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo SamuelssonFalköpings AIK OK14:337:12
2Nils ÖbergOK Skogsstjärnan18:37+4:049:12
3Jonatan SahlénIF Hagen20:36+6:0310:11

D35

3 450 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria SahlénIF Hagen23:596:57
2Emelie SvalinVänersborgs SK24:51+0:527:12
3Veronica SjödinOK Klyftamo29:51+5:528:39
4Jenny LarssonIstrums SK45:25+21:2613:09

D40

3 450 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin FägerlindCentrum OK28:188:12
2Malin SörstrandIstrums SK29:19+1:018:29
3Linda LarssonFrämmestads IK30:26+2:088:49
4Jessica HolstHjobygdens OK32:27+4:099:24
5Hanna SamuelssonFalköpings AIK OK41:57+13:3912:09

H40

4 080 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders PåhlmanIstrums SK26:076:24
2Stefan AnderssonIstrums SK38:21+12:149:23

D45

3 090 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Angelica BrandqvistTibro OK32:4310:35
2Fredrika ErikssonRyda SK35:11+2:2811:23
3Carina WallgrenIstrums SK36:37+3:5411:51
4Anna-Karin RybergOK Klyftamo44:26+11:4314:22

H45

4 080 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per CarlssonIF Hagen29:367:15
2Mika TolonenOK Amne33:19+3:438:09
3Jan SamuelssonFalköpings AIK OK35:43+6:078:45
4Niklas SahlénIF Hagen36:11+6:358:52
5Thomas WesterlundHerrljunga SK Skid o OL36:17+6:418:53

D50

3 090 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin AnderssonIF Hagen29:519:39
2Therése AnderssonRyda SK29:52+0:019:39
3Maria BogrenIF Hagen30:52+1:019:59
4Ann-Kristin JanssonHjobygdens OK31:15+1:2410:06
5Kristina Höök PatrikssonOK Klyftamo32:43+2:5210:35
6Lena Carlsson TellIF Hagen40:16+10:2513:01
7Renita PåsseIF Hagen44:07+14:1614:16
Lucy LouTibro OKej start

H50

3 490 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter JarlTibro OK22:126:21
2Jonas NiklassonFalköpings AIK OK23:49+1:376:49
3Bo HallbergFalköpings AIK OK24:37+2:257:03
4Mats HedmanIF Hagen27:45+5:337:57
5Thord SalenbäckKristinehamns OK29:43+7:318:30
6Kjell JohanssonIF Hagen30:02+7:508:36
7Stefan MusslinderFalköpings AIK OK35:26+13:1410:09
8Marthin AnderssonIK Gandvik38:21+16:0910:59
9Peter TorgénIstrums SK39:04+16:5211:11
Stefan GustavssonMullsjö SOKej start

D55

3 090 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annette Falck LarssonVänersborgs SK28:449:17
2Maria WidmarkIF Hagen30:53+2:099:59
3Kerstin LarssonIF Hagen41:24+12:4013:23
4Karin B. AnderssonIF Hagen1:01:30+32:4619:54

H55

3 450 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jens LindströmTibro OK22:446:35
2Lars HolmbergIF Hagen23:37+0:536:50
3Jonas MånssonK 3 IF26:43+3:597:44
4Johan OskarssonLaxå OK27:03+4:197:50
5Claes-Håkan EkbergLidköpings VSK28:09+5:258:09
6Peter BrämersonTibro OK28:56+6:128:23
7Anders KjellbergOK Skogsvargarna29:04+6:208:25
8Nils-Olof LarssonVänersborgs SK31:10+8:269:02
9Roy JohanssonOK Skogsvargarna33:18+10:349:39
10Joacim AhnheimTibro OK36:52+14:0810:41
Håkan EggertIF Hagenej godkänd
Bengt JohanssonOK Tyrej start

D60

2 490 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kerstin AnderssonRyda SK20:378:16
2Inger WesterbergIF Hagen22:03+1:268:51
3Eva Rabe MagnussonIF Hagen22:08+1:318:53
4Marite ÅkerströmSOK Träff34:48+14:1113:58

H60

3 490 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OK24:407:04
2Torbjörn LöfvingMullsjö SOK25:22+0:427:16
3Owe TörnrothHjobygdens OK28:57+4:178:17
4Johan LindgrenIF Hagen30:56+6:168:51
5Jan AlbertssonIstrums SK36:47+12:0710:32
6Per GustafssonRyda SK40:36+15:5611:37
7Bengt NilssonGöteborg-Majorna OK41:57+17:1712:01

D65

2 490 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger SvenssonLidköpings VSK23:419:30
2Kristina LarssonOK Klyftamo28:46+5:0511:33
3Anna DahlLaxå OK32:41+9:0013:07
4Inger JohanssonOK Klyftamo34:33+10:5213:52

H65

3 090 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kent KardellLjungskile FK25:468:20
2Eje DahlLaxå OK26:33+0:478:35
3Tommy WesterbergIF Hagen26:50+1:048:41
4Göran LarssonDegerfors OK27:29+1:438:53
5Sten OlssonOK Klyftamo27:41+1:558:57
6Uno MagnussonIF Hagen29:08+3:229:25
7Bernhard GrenaboHjobygdens OK31:09+5:2310:04
8Gerhard LilliestiernaOK Roslagen31:30+5:4410:11
9Torbjörn OlssonGöteborg-Majorna OK33:53+8:0710:57
10Hans TuvessonIF Hagen35:30+9:4411:29
11Lennart JakobssonTibro OK35:53+10:0711:36
12Tommy HoltbringOK Amne37:21+11:3512:05
Kjell KaminskyIF Hagenej start
Anders KäckMariestads FKej start

D70

2 420 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kajsa TofténHjobygdens OK29:2812:10
2Kristina JohanssonVänersborgs SK53:15+23:4722:00

H70

2 950 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bo KlamfeltTibro OK23:167:53
2Håkan OlssonHjobygdens OK26:34+3:189:00
3Karl Evert SvenssonIF Hagen26:38+3:229:01
4Christer OttossonOK P426:39+3:239:02
5Rolf EinarssonIF Hagen27:37+4:219:21
6Kjell AnderssonOK Reftele28:45+5:299:44
7Larseric LarssonDegerfors OK28:48+5:329:45
8Bengtåke AnderssonOK Amne29:42+6:2610:04
9Lars-Olof GustafssonOK Klyftamo30:10+6:5410:13
10Vidar LöfvingTibro OK30:14+6:5810:14
11Ronny RagnarssonMarkbygdens OK30:59+7:4310:30
12Sune GustavssonTibro OK31:46+8:3010:46
13Kent OlaussonOK Orinto34:02+10:4611:32

D75

2 150 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulla HöökOK Klyftamo33:5015:44
2Ann-Catrine AhlströmHjobygdens OK38:06+4:1617:43
3Margit RybergOK Klyftamo38:26+4:3617:52
4Anita NordbergOK Klyftamo41:15+7:2519:11
Birgit KarlssonMariestads FKej godkänd

H75

2 950 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Arne JohanssonVänersborgs SK28:419:43
2Folke DahlénLidköpings VSK31:04+2:2310:31
3Lars WahlströmIstrums SK32:50+4:0911:07
4Lars-Erik LarssonOK Amne34:36+5:5511:43
5Bertil ErikssonIF Hagen39:17+10:3613:18
6Åke NordbergOK Klyftamo40:27+11:4613:42
7Gunnar BrystHjobygdens OK41:03+12:2213:54
8Stig BengtssonOK Amne52:16+23:3517:43
Per-Olof JohanssonOK Klyftamoej start

D80

2 150 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Margareta HolmbergIF Hagen51:0123:43

H80

2 420 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Harry SundbergOK Klyftamo33:1613:44
2Rolf LarssonDegerfors OK36:30+3:1415:04
3Bertil RybergOK Klyftamo41:39+8:2317:12
Ingemar HolmbergIF Hagenutgått

Inskolning

1 570 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Elias AdolfssonOK Skogsstjärnanfullföljt
Melker JohanssonOK Amnefullföljt
Molly JohanssonOK Amnefullföljt
Arthur SjödinOK Klyftamofullföljt

U1

2 080 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav OlssonOK Amne23:0011:03

U2

2 500 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara NylénSOK Träff32:5113:08
2Sofia NyströmOK Klyftamo35:42+2:5114:16

Öppen 1

2 500 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna NylénSOK Träff28:4411:29
2Mats JohanssonMariestads FK34:05+5:2113:38
3Sandra JakobssonOK Amne42:08+13:2416:51

Öppen 3

2 790 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktoria LarssonIstrums SK31:0011:06
2Anette OhlinJohanssonMariestads FK33:36+2:3612:02
3Pontus BengtssonOK Skogsstjärnan41:24+10:2414:50
4Samuel ErikssonOK Letstigen43:12+12:1215:29
5Guntram MånssonMariestads FK43:40+12:4015:39
6Siw OlaussonOK Orinto58:54+27:5421:06
7Charlotta LarssonKlubblös1:02:33+31:3322:25
8Björn-Olof PetréIstrums SK1:08:54+37:5424:41

Öppen 5

3 450 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara JonssonOK Klyftamo24:467:10
2Karin MånssonSOK Träff26:02+1:167:32
3Kalle BjurvikKlubblös31:21+6:359:05
4Per-Anders FurusköldIK Gandvik40:10+15:2411:38
5Daniel KarlssonOK Amne42:12+17:2612:13
6Anton BäckKlubblös43:37+18:5112:38
Anette TolonenOK Amneej godkänd

Öppen 7

2 950 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Calle AnderssonOK Skogsstjärnan20:026:47
2Kalle InemyrIstrums SK23:17+3:157:53
3Victoria AsketunOK Roxen24:58+4:568:27
4Ulf NylénSOK Träff28:06+8:049:31
5Tommy RoosFalköpings AIK OK28:36+8:349:41
6Rebecka SalenbäckKristinehamns OK29:36+9:3410:02
7Bertil JohanssonKristinehamns OK30:03+10:0110:11
8Ann-Sofie LarssonLaxå OK32:11+12:0910:54
9Catarina KarlssonSOK Träff33:08+13:0611:13
10Sofia TolonenOK Amne38:03+18:0112:53
11Jonas LarssonDegerfors OK44:06+24:0414:56
12Åsa GrenaboHjobygdens OK46:46+26:4415:51
13Roland KarlssonSOK Träff50:27+30:2517:06

Öppen 8

4 550 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tony LarssonIstrums SK24:325:23
2Stefan JonssonMalungs OK Skogsmårdarna27:20+2:486:00
3Marcus CarlssonIF Hagen27:21+2:496:00
4Jonas HolstHjobygdens OK30:31+5:596:42
5Carl HagmanIstrums SK35:13+10:417:44
6Emma JohanssonKristinehamns OK42:07+17:359:15
7Linus IsebornFrämmestads IK42:23+17:519:18
8Malin JanssonHjobygdens OK47:21+22:4910:24
9Pär LarssonIF Hagen48:09+23:3710:34
10Therese SvantessoOK Klyftamo51:52+27:2011:23
11Lars MelanderLidköpings VSK54:26+29:5411:57

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser