Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Dala Veteran OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Dala Veteran OL
Arrangörsorganisation: Stora Tuna OK
Datum: tisdag 28 augusti 2018

Herrar 1

4 390 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan LindbergKorsnäs IF OK39:208:57
2Joakim NilssonStora Skedvi IK SOFF44:18+4:5810:05
3Thom SandvikAvesta OK44:34+5:1410:09
4Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK44:49+5:2910:12
5Mats HemströmGävle OK44:55+5:3510:13
6Mats JönssonKorsnäs IF OK44:58+5:3810:14
7Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK46:53+7:3310:40
8Hans AnderssonVästerbergslagens OL47:15+7:5510:45
9Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK49:02+9:4211:10
10Gunnar EricssonGävle OK51:39+12:1911:45
11Rolf MührerSvaide Roma SOK53:45+14:2512:14 Ladda ner rutt i gpx-format
12Olov SöderqvistDalaportens OL54:52+15:3212:29
13Anders ClaessonIFK Mora OK56:06+16:4612:46
14Roger LarssonOK Kåre56:34+17:1412:53
15Anders ThoméeIFK Mora OK1:04:57+25:3714:47
16Pelle FlorellGagnefs OK1:05:02+25:4214:48
17Bengt HanssonSäterbygdens OK1:10:42+31:2216:06

Damer 2

3 490 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Monica GustavssonIK Jarl Rättvik42:3212:11
2Britt Linnéa ErikssonSala OK46:00+3:2813:10
3Annika GillgrenGävle OK53:00+10:2815:11
4Helena HemströmGävle OK1:02:30+19:5817:54
5Gun JanssonSala OK1:09:28+26:5619:54
6Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF1:09:47+27:1519:59

Herrar 2

3 750 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan JungellKorsnäs IF OK41:5311:10
2Harry EnbergVästerbergslagens OL42:09+0:1611:14
3Bengt StenerhagVästerbergslagens OL42:22+0:2911:17
4Per ElfströmÅrsunda IF44:24+2:3111:50
5Royne LenngrenIK Jarl Rättvik45:43+3:5012:11
6Nils-Erik ErikssonSala OK46:02+4:0912:16
7Benny RendalenKorsnäs IF OK48:44+6:5112:59
8Olle JohanssonIFK Hedemora OK48:51+6:5813:01
9Bernt LöfkvistBjursås OK49:02+7:0913:04
10Roland BergSäterbygdens OK49:13+7:2013:07
11Tommy LundqvistBjursås OK49:14+7:2113:07
12Jan JohanssonIFK Hedemora OK49:19+7:2613:09
13Lars LundénAvesta OK49:32+7:3913:12
14Jan Olof DahlströmBjursås OK49:47+7:5413:16
15Gunnar LöfkvistBjursås OK51:27+9:3413:43
16Bengt BjörkÅrsunda IF54:48+12:5514:36
17Jan DelbomDomnarvets GOIF55:38+13:4514:50
18Mats Olov ThomsonOK Kåre55:40+13:4714:50
19Yngve KarlssonIFK Mora OK55:56+14:0314:54
20Mats HiertnerOK Kåre58:15+16:2215:32
21Ove LarssonKvarnsvedens GOIF OK58:17+16:2415:32
22Per-Erik WiklundKarlsbyhedens OK58:35+16:4215:37
23Kenneth JanssonSala OK59:53+18:0015:58
24Rolf BjärudVästerbergslagens OL1:07:33+25:4018:00
25Nils BoremyrKvarnsvedens GOIF OK1:15:23+33:3020:06
26Karl MatschOK Kåre1:18:49+36:5621:01
Björn ÅhsLeksands OKej godkänd
Mats MårtenssonStora Tuna OKej godkänd
Karl JohanssonIFK Hedemora OKutgått
Mikko RekiläOK Malmiautgått

Damer 3

3 050 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger LöfgrenStora Tuna OK45:0714:47
2Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK45:35+0:2814:56
3Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL47:09+2:0215:27
4Anita MoreliusStora Skedvi IK SOFF47:13+2:0615:28
5Marianne DanielssonInsjöns IF OK48:30+3:2315:54
6Maud NilssonHJS-Vansbro OK49:43+4:3616:18
7Evy JohanssonSala OK51:07+6:0016:45
8Tanja-Birgit SöderströmSala OK54:48+9:4117:58
9Siv StamSäterbygdens OK56:02+10:5518:22
10Gunborg WestinLeksands OK58:32+13:2519:11
11Eva HalvarsonOK Kåre1:11:24+26:1723:24
12Eva GrenmyrOK Nipan1:13:02+27:5523:56
13Monica WikerVästerbergslagens OL1:14:16+29:0924:20
14Anna MattssonInsjöns IF OK1:18:44+33:3725:48
15Lilly Britt HansesIK Jarl Rättvik1:22:04+36:5726:54
Harriet GunnarssonStorviks IFutgått

Herrar 3

3 230 m, 46 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per EdénOK Kåre40:2612:31
2Vilho RokkaLångshyttans AIK OK40:46+0:2012:37
3Åke AnderssonVästerbergslagens OL43:28+3:0213:27
4Jan LundOK Kåre44:42+4:1613:50
5Leif BjörkmanDalaportens OL44:52+4:2613:53
6Inge SwartlingLeksands OK45:10+4:4413:59
7Kurt MattssonIFK Djura47:19+6:5314:38
8Svante NyströmVästerbergslagens OL47:21+6:5514:39
9Bengt LockBjursås OK47:29+7:0314:42
10Bengt ErlandssonSvärdsjö SOK48:32+8:0615:01
11Yngve FrostIFK Mora OK48:39+8:1315:03
12Mats AnderssonStora Skedvi IK SOFF48:57+8:3115:09
13Sven-Olof AspLeksands OK49:03+8:3715:11
14Roland BjörklundKvarnsvedens GOIF OK49:25+8:5915:17
15Folke NyströmVästerbergslagens OL50:10+9:4415:31
16Ingemar LindIFK Mora OK50:16+9:5015:33
17Sture BjörkOK Kåre50:41+10:1515:41
18Urban GrenmyrOK Kåre51:05+10:3915:48
19Bertil HolmgrenGävle OK51:18+10:5215:52
20Lars KarlssonDalaportens OL52:51+12:2516:21
21Göran SöderströmDomnarvets GOIF53:17+12:5116:29
22John SivarsDalaportens OL53:32+13:0616:34
23Örjan PerssonBjursås OK55:45+15:1917:15
24Sten BlomkvistVästerbergslagens OL55:47+15:2117:16
25Bengt SimonssonDomnarvets GOIF56:23+15:5717:27
26Tommy WrahmeIFK Mora OK56:52+16:2617:36
27Torsten DalströmKvarnsvedens GOIF OK56:55+16:2917:37
28Åke SundbergFagersta OK57:35+17:0917:49
29Östen ErikssonAvesta OK57:54+17:2817:55
30Sten-Olov HellbergSundsvalls OK58:34+18:0818:07
31Sören AnderssonJärbo OK58:59+18:3318:15
32Lars KällgrenDomnarvets GOIF1:00:56+20:3018:51
33Bengt HolmIFK Mora OK1:01:13+20:4718:57
34Johan ErikssonGrangärde OK1:02:01+21:3519:12
35Lars-Olof JohanssonLeksands OK1:02:45+22:1919:25
36Per-Erik ThunströmKorsnäs IF OK1:03:37+23:1119:41
37Lars-Erik DanielssonInsjöns IF OK1:04:17+23:5119:54
38Per WestmanAvesta OK1:06:35+26:0920:36
39Sören GustafssonSäterbygdens OK1:07:40+27:1420:56
40Roland ForsblomKungsgårdens SK1:07:44+27:1820:58
41Lars-Erik TjäderIFK Mora OK1:10:44+30:1821:53
42Lars-Olov JohanssonSala OK1:12:10+31:4422:20
Östen AnderssonVästerbergslagens OLej godkänd
Jan HultHofors OKutgått
Ale ThorslingKungsgårdens SKutgått
John VallinOK Hedströmmenutgått

Damer 4

2 290 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK34:5015:12
2Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL42:26+7:3618:31
3Margareta LöfkvistBjursås OK49:13+14:2321:29
4Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OK56:12+21:2224:32
5Hanna KlarSäterbygdens OK59:42+24:5226:04
6Lilian BoremyrKvarnsvedens GOIF OK1:00:22+25:3226:21
7Birgitta WestmanAvesta OK1:05:15+30:2528:29
8Irma BjärudVästerbergslagens OL1:08:44+33:5430:00

Herrar 4

2 290 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK34:5115:13
2Olle AnderssonIFK Mora OK38:35+3:4416:50
3Erik LindbergKorsnäs IF OK40:18+5:2717:35
4Janne MånssonLeksands OK40:43+5:5217:46
5Ingemar NygrenÅrsunda IF41:48+6:5718:15
6Karl-åke DahlgrenSvärdsjö SOK43:53+9:0219:09
7Lars-Arne ForsbergLeksands OK44:20+9:2919:21
8Bore NybergSäterbygdens OK47:29+12:3820:44
9Rolf BlomFrölunda OL47:41+12:5020:49
10Bert WikströmIK Jarl Rättvik48:15+13:2421:04
11Hjalmar NordquistOK Järnbärarna51:21+16:3022:25
12Lars JonellMalungs OK Skogsmårdarna53:19+18:2823:16
13Kjell WennergrundJärbo OK53:58+19:0723:33
14Stig BleckurKorsnäs IF OK55:56+21:0524:25
15Alvar JönssonHofors OK56:15+21:2424:33
16Sten BergmanKorsnäs IF OK1:01:03+26:1226:39
17Henning WaltgårdDomnarvets GOIF1:01:38+26:4726:54
18Ingmar NykvistRembo IK1:06:32+31:4129:03
19Bernt LiljegrenOK Kåre1:07:34+32:4329:30
20Elof BackFagersta OK1:14:27+39:3632:30
21Jan-Anders JanssonOK Kåre1:15:38+40:4733:01
22Sven Ejvin BrindbergsVästerbergslagens OL1:22:14+47:2335:54
Kjell PerssonKorsnäs IF OKej godkänd

Damer 5

1 560 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna LiljegrenOK Kåre40:4426:06
2Gurli BackFagersta OK41:08+0:2426:22
3Barbro BlomFrölunda OL41:46+1:0226:46
4Laila NygrenSäterbygdens OK46:23+5:3929:43
5Ulla NykvistRembo IK46:42+5:5829:56
6Kerstin MelinLeksands OK1:19:00+38:1650:38

Herrar 5

1 560 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stig HeinemanLeksands OK40:5626:14
2Hans BohlinIFK Mora OK41:26+0:3026:33
3Jan Olof HedbergGagnefs OK43:10+2:1427:40
4Nils EmanuelssonVästerbergslagens OL45:48+4:5229:21
5Göte ErikssonBjursås OK1:00:06+19:1038:31
6Bengt SwensonSäterbygdens OK1:25:21+44:2554:42
7Per Åke PerssonVästerbergslagens OL1:26:37+45:4155:31
Sten SvenssonStora Tuna OKutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser