Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran OL
Arrangörsorganisation: Lerums SOK
Datum: torsdag 24 maj 2018

Lång

4 030 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Asgeir EdvardsenGöteborg-Majorna OK30:047:27
2Jens KaminskyGöteborg-Majorna OK30:55+0:517:40
3Carl-Henry AnderssonOK Orinto33:32+3:288:19
4Christer BorgGöteborg-Majorna OK35:55+5:518:54
5Kalle JohanssonOK Skogshjortarna38:09+8:059:27
6Lars HogedalVänersborgs SK39:09+9:059:42
7Ing-Marie Brander StrandGöteborg-Majorna OK41:15+11:1110:14
8Bengt JonassonGöteborg-Majorna OK41:40+11:3610:20
9Lars JohanssonOK Skogshjortarna42:10+12:0610:27
10Ted LiivrandOK Skogshjortarna42:49+12:4510:37
11Torbjörn WikströmOK Orinto45:37+15:3311:19
12Mats KågesonGöteborg-Majorna OK47:51+17:4711:52
13Stefan MillegårdSävedalens AIK49:09+19:0512:11
14Acke WåhlanderGöteborg-Majorna OK49:58+19:5412:23
15Kenneth RosénGöteborg-Majorna OK52:39+22:3513:03
16Eva AlsinIK Ymer53:09+23:0513:11
17Bo W LarssonVäxjö OK56:43+26:3914:04
18Kurt EkbergOK Orinto1:07:19+37:1516:42
19Gunilla HogedalVänersborgs SK1:07:25+37:2116:43
20Dan JohanssonFjärås AIK1:24:39+54:3521:00
Anders BerglundOK Skogshjortarnaej godkänd
Lars-Olof LannfeltOK Skogshjortarnaej godkänd
Olle AdolfssonLerums SOKej godkänd

Mellan

3 000 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kent Roland KardellLjungskile FK27:099:03
2Sten BlomströmIK Stern28:09+1:009:23
3Åke GatelidOK Skogshjortarna29:34+2:259:51
4Henrik HvoslefIK Stern30:32+3:2310:10
5Mats EricssonOK Skogshjortarna30:47+3:3810:15
6Ronny AnderssonOK Skogshjortarna32:20+5:1110:46
7Sven Erik MolanderTolered-Utby Ol-klubb32:27+5:1810:49
8Kurt FredrixonOK Skogshjortarna34:08+6:5911:22
9Bo LeuchoviusGöteborg-Majorna OK34:12+7:0311:24
10Bertil JohanssonOK Skogshjortarna34:28+7:1911:29
11Kent IvarssonOK Skogshjortarna34:58+7:4911:39
12Lars-Göran AxmalmSävedalens AIK35:01+7:5211:40
13Inga-Lill WahlbergVänersborgs SK37:08+9:5912:22
14Kjell JeppsonIF Rigor37:17+10:0812:25
15Magne HagströmFrölunda OL37:20+10:1112:26
16Ulla LindheIK Stern38:21+11:1212:47
17Johnny KarlssonUddevalla OK40:02+12:5313:20
18Mariann KjellbergBredareds IF40:55+13:4613:38
19Bertil HermanssonStenungsunds OK40:56+13:4713:38
20Ingrid HermanssonIK Ymer41:02+13:5313:40
21Anders MohlinIK Stern42:15+15:0614:05
22Britt RangertIK Ymer42:25+15:1614:08
23Rosa JohanssonIK Uven42:34+15:2514:11
24Eva ThörnblomSjövalla FK42:35+15:2614:11
25Eva IsakssonOK Skogshjortarna42:46+15:3714:15
26Christer JohanssonOK Orinto43:10+16:0114:23
27Nisse KarlssonSävedalens AIK43:38+16:2914:32
28Göran RubendahlOK Skogshjortarna43:49+16:4014:36
29Lars-Olof RönnqvistOK Löftan44:27+17:1814:49
30Inga-Lisa AxenborgGöteborg-Majorna OK44:30+17:2114:50
31Lennart KarlssonTolered-Utby Ol-klubb45:47+18:3815:15
32Joakim LundqvistGöteborg-Majorna OK47:05+19:5615:41
33Conny VernerssonOK Orinto47:52+20:4315:57
34Sören HaglundOK Kullingshof49:59+22:5016:39
35Ragnar BewertOK Landehof55:20+28:1118:26
36Lars-Erik SällIK Stern55:21+28:1218:27
37Elisabeth RosénGöteborg-Majorna OK56:33+29:2418:51
38Tommy PedersenIFK Hindås58:17+31:0819:25
39Karl-Axel JohanssonIK Uven1:02:42+35:3320:54
Gudrun BromanGöteborg-Majorna OKej godkänd

Kort

2 010 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Claes SöderströmOK Skogshjortarna27:5213:51
2Barbro BörjessonOK Skogshjortarna31:16+3:2415:33
3Monica IvarssonOK Skogshjortarna32:24+4:3216:07
4Kerstin OlaussonStenungsunds OK32:52+5:0016:21
5Gullveig SöderströmOK Skogshjortarna33:28+5:3616:39
6Lisbeth JohanssonOK Skogshjortarna34:15+6:2317:02
7Gösta CederinGöteborg-Majorna OK38:51+10:5919:19
8Barbro AnderssonOK Skogshjortarna42:37+14:4521:12
9Marianne GrahnGöteborgs SK46:17+18:2523:01
10Lillemor HallinOK Landehof1:04:47+36:5532:13

Stig

1 800 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta MägiGöteborg-Majorna OK34:2319:06
2Elisabeth LundqvistGöteborg-Majorna OK44:23+10:0024:39
3Siw PetterssonGöteborg-Majorna OK46:33+12:1025:51
4Johan Wall JungbjerGöteborgs SK49:27+15:0427:28

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser