Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sprintcup 2018, etapp 3

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Sprintcup 2018, etapp 3
Arrangörsorganisation: Tolereds Allmänna IK
Datum: onsdag 16 maj 2018

D21

2 530 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anastasia DzianisavaSävedalens AIK16:016:19
2Sara HagströmIFK Göteborg Orientering16:11+0:106:23
3Ingjerd MyhreIFK Göteborg Orientering17:01+1:006:43
4Anna NärhiIFK Göteborg Orientering18:53+2:527:27
5Elin PetterssonIFK Göteborg Orientering19:10+3:097:34
6Lucyna WiktorGöteborg-Majorna OK19:18+3:177:37
7Maria HolmqvistSjövalla FK19:37+3:367:45
8Moa GustafssonUddevalla OK20:03+4:027:55
9Kristine BergliaGöteborg-Majorna OK20:07+4:067:57
9Emma PetterssonOK Roxen20:07+4:067:57
11Linnéa BäckströmHestra IF20:10+4:097:58
12Jolanta KolosinskaGöteborg-Majorna OK20:39+4:388:09
13Ellika GrothKungälvs OK20:51+4:508:14
14Amanda ClaessonSävedalens AIK21:13+5:128:23
15Jeannette AumoKungälvs OK21:19+5:188:25
16Isabella AumoKungälvs OK21:52+5:518:38
17Lovisa NilssonSävedalens AIK21:56+5:558:40
18Irma FridolfssonOK Gränsen22:07+6:068:44
19Tove PerssonMölndal Outdoor IF22:17+6:168:48
20Klara HolmgårdKils OK22:20+6:198:49
21Katrin SkeppSävedalens AIK22:51+6:509:01
22Anna BrodinSävedalens AIK23:16+7:159:11
23Malin SettergrenHalmstad OK23:23+7:229:14
24Sofia EbermarkSävedalens AIK23:35+7:349:19
25Johanna HenrikssonFalkenbergs OK24:08+8:079:32
26Lisa PalmSävedalens AIK24:13+8:129:34
27Joanna MalmkvistSävedalens AIK26:14+10:1310:22
28Ella WallinderGöteborg-Majorna OK26:37+10:3610:31
29Lotta FalkGöteborg-Majorna OK26:38+10:3710:31
30Frida RönnqvistOK Löftan27:02+11:0110:41
31Lisa BörnstedtKungälvs OK27:26+11:2510:50
32Karin AlthoffKungälvs OK29:09+13:0811:31
33Annie LennartssonSkåneslättens OL29:56+13:5511:49
34Tova LarssonLerums SOK30:12+14:1111:56
35Jenny RönnqvistOK Löftan32:50+16:4912:58
36Charlotte Carlstedt Sävedalens AIK33:22+17:2113:11
37Amanda AndersonGöteborg-Majorna OK51:24+35:2320:18
Tilda MelkstamLerums SOKej start
Agnes SpånérGöteborg-Majorna OKej start
Lotta RosénGöteborg-Majorna OKej start
Johanna HulthénMölndal Outdoor IFej start
Moa EnmarkGöteborg-Majorna OKej start
Maria MagnussonSävedalens AIKej start
Runa FremstadGöteborg-Majorna OKej start

H21

2 940 m, 44 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vetle Ruud BråtenIFK Göteborg Orientering15:535:24
2Viktor RunnbyGöteborg-Majorna OK16:25+0:325:35
3Arvid VågIFK Göteborg Orientering16:28+0:355:36
4Morten Jarvis WestergårdIFK Göteborg Orientering17:47+1:546:02
5Sergey FedatsenkaSävedalens AIK17:52+1:596:04
6Håkan PeterssonIFK Göteborg Orientering17:53+2:006:04
7Jonatan FridolfssonOK Gränsen18:36+2:436:19
8Sven GranforsOK Landehof18:41+2:486:21
9Martin LammFrölunda OL18:49+2:566:24
10Fredrik WennermarkSävedalens AIK18:50+2:576:24
11Kevin StåhlOK Hammaren19:02+3:096:28
12Per NordholmSävedalens AIK19:11+3:186:31
13Johan LidströmIFK Göteborg Orientering19:12+3:196:31
14Olle JosarpOK Tisaren19:20+3:276:34
15Erik BengtssonSävedalens AIK19:34+3:416:39
16Jonas LauriFK Herkules19:37+3:446:40
17Johan HördegårdhIFK Göteborg Orientering19:39+3:466:41
18Rasmus ArfwedsonGöteborg-Majorna OK19:59+4:066:47
19Anton HemlinIK Uven20:02+4:096:48
20Gustav BoquistIK Uven20:31+4:386:58
21Vidar FaxénSävedalens AIK20:37+4:447:00
22Niklas HidmanHalmstad OK20:41+4:487:02
23Marcus KempeSävedalens AIK20:56+5:037:07
24Anton KarlssonOK Kullingshof21:10+5:177:11
25Simon BörjesonRyda SK21:50+5:577:25
26Peter AugustssonGöteborgs SK21:59+6:067:28
27Marcus HanssonFrölunda OL22:06+6:137:31
28Wojciech WiktorGöteborg-Majorna OK22:08+6:157:31
29Arvid HammarFK Herkules22:45+6:527:44
30Henrik BrusSävedalens AIK22:46+6:537:44
31Martin AnderssonSjövalla FK22:49+6:567:45
32Erik HulthénMölndal Outdoor IF23:35+7:428:01
33Niklas JambrenGöteborgs SK23:49+7:568:06
34Martin RådboMölndal Outdoor IF26:31+10:389:01
35Niclas WyholtSpace Runners26:48+10:559:06
36Felix FalkGöteborg-Majorna OK26:52+10:599:08
37Robin BennerhedKlubblös29:36+13:4310:04
38Robin HöglundFK Herkules29:43+13:5010:06
39Viktor Le ClaireFK Herkules31:46+15:5310:48
40Viktor TuregårdKlubblös31:57+16:0410:52
41Thomas RemplengKlubblös34:12+18:1911:37
42Robert PeterssonKlubblös41:38+25:4514:09
43Benjamin GabrielssonKungälvs OK41:43+25:5014:11
David AnderssonKlubblösej godkänd
Joakim EliassonGöteborg-Majorna OKej start
Joakim KaminskyGöteborg-Majorna OKej start
Erik RamqvistLidköpings VSKej start
Carl JosefssonSävedalens AIKej start
Mattis HallbergGöteborg-Majorna OKej start
Martin Jellvert BörjesonGöteborg-Majorna OKej start

D16

2 190 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sabina AumoKungälvs OK14:476:45
2Jennifer DavidsonGöteborg-Majorna OK15:44+0:577:11
3Märta LjungbergSjövalla FK17:14+2:277:52
4Olivia LundstedtSjövalla FK18:42+3:558:32
5Olivia AspIFK Göteborg Orientering19:18+4:318:48
6Rebecka PihlströmOK Landehof19:19+4:328:49
7Linnea WedbergSjövalla FK19:47+5:009:02
8Linn MauritzsonTolered-Utby Ol-klubb19:49+5:029:02
9Emely WeihartHestra IF20:10+5:239:12
10Elsa AspMölndal Outdoor IF20:47+6:009:29
11Matilda ÅkessonOK Landehof23:18+8:3110:38
12Siri LarsenTolered-Utby Ol-klubb25:17+10:3011:32
13Rakel HansonTolered-Utby Ol-klubb28:43+13:5613:06
Thea FagerströmIFK Göteborg Orienteringej godkänd

H16

2 190 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lukas LarssonOK Skogshjortarna13:106:00
2Casper SkeppSävedalens AIK14:00+0:506:23
3Nils KörleOK Landehof14:14+1:046:29
4Oscar Wall JungbjerGöteborgs SK14:17+1:076:31
5Gabriel ÖhgrenSävedalens AIK14:24+1:146:34
6Willy FjällborgStenungsunds OK14:41+1:316:42
7Nils GrimbeckSävedalens AIK15:10+2:006:55
8Anton KastrupFK Herkules15:11+2:016:55
9Simon NordbergGöteborg-Majorna OK15:42+2:327:10
10Jakob LundbergTolered-Utby Ol-klubb16:26+3:167:30
11Fritjof Aderstedt AlthoffKungälvs OK17:23+4:137:56
12Albin NyqvistOK Landehof17:36+4:268:02
13Zebastian ArfwedsonFrölunda OL18:01+4:518:13
Emrik LindFK Herkulesej start
Felix DrejmoOK Landehofej start
William SturessonLerums SOKej start
Arvid PerssonMölndal Outdoor IFej start
Emil AxelssonLerums SOKej start
Mattias LauriFK Herkulesej start
Viktor Jellvert BörjesonGöteborg-Majorna OKej start

D14

1 800 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emilia LundstedtSjövalla FK11:166:15
2Maja AxelssonLerums SOK11:22+0:066:18
3Ella PetterssonSävedalens AIK11:39+0:236:28
4Lovisa DavidsonGöteborg-Majorna OK11:41+0:256:29
5Silje RingstadTolered-Utby Ol-klubb11:44+0:286:31
6Maja NordenfeltTolered-Utby Ol-klubb11:59+0:436:39
7Audrey HanssonFrölunda OL12:00+0:446:40
7Maja KarlssonTolered-Utby Ol-klubb12:00+0:446:40
9Ida KörleOK Landehof12:05+0:496:42
10Tuva ÖhgrenSävedalens AIK13:45+2:297:38
11Johanna PihlströmOK Landehof15:47+4:318:46

H14

1 800 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid SkeppSävedalens AIK8:384:47
1Elias NordbergGöteborg-Majorna OK8:384:47
3Fabian AlinderSjövalla FK9:25+0:475:13
4Victor BeischerIK Uven9:28+0:505:15
5Melker ÅkessonOK Landehof9:50+1:125:27
6Gunnar FovaeusSävedalens AIK9:52+1:145:28
7Ludvig HedströmOK Skogshjortarna9:54+1:165:30
8William RönnborgIK Uven10:11+1:335:39
9Albin LiljenvallTolered-Utby Ol-klubb10:28+1:505:48
10Tom WeihartHestra IF10:39+2:015:55
11Karl GranforsOK Landehof11:02+2:246:07
12Simon BååthSävedalens AIK11:06+2:286:10
13Elias NyqvistOK Landehof11:18+2:406:16
14Lucas BoströmOK Alehof11:22+2:446:18
15Hannes EssungerSjövalla FK11:40+3:026:28
16Ebbe HolmqvistSjövalla FK11:42+3:046:30
17Johan Wall JungbjerGöteborgs SK12:28+3:506:55
18Jakob AspIFK Göteborg Orientering12:36+3:587:00
19Jakob BaierTolered-Utby Ol-klubb12:42+4:047:03
20Alexander HöglindFK Herkules12:48+4:107:06
21Simon LjungkvistOK Alehof13:15+4:377:21
22Arvid PeterssonTolered-Utby Ol-klubb13:32+4:547:31
23Linus AlinderSjövalla FK14:20+5:427:57
24Lukas GrothKungälvs OK14:41+6:038:09
25Rickard BerndtssonFrölunda OL20:16+11:3811:15
26Tarik TorloTolered-Utby Ol-klubb36:21+27:4320:11
Ivar HenrikssonTolered-Utby Ol-klubbej godkänd

D12

1 490 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Wilma ReinholdssonOK Alehof10:076:47
2Signe HördegårdhIFK Göteborg Orientering10:08+0:016:48
3Amanda CliffordsonTolered-Utby Ol-klubb10:23+0:166:58
4Signe KullanderSävedalens AIK11:30+1:237:43
5Emelina HolmqvistSjövalla FK11:40+1:337:49
6Elin AxelssonLerums SOK11:49+1:427:55
7Wilma RosénGöteborg-Majorna OK13:47+3:409:15
8Hanna SchälinOK Alehof13:53+3:469:19
9Elsie HördegårdhIFK Göteborg Orientering14:18+4:119:35
10Nelly GrothKungälvs OK16:37+6:3011:09
11Stella ModénFrölunda OL17:45+7:3811:54
Saga RingstadTolered-Utby Ol-klubbej start
Isabella BaierTolered-Utby Ol-klubbej start

H12

1 490 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marcus LammFrölunda OL7:535:17
2Ludwig RosénGöteborg-Majorna OK8:13+0:205:30
3Karl Aderstedt AlthoffKungälvs OK8:50+0:575:55
4Emil SkeppSävedalens AIK9:03+1:106:04
5Elvis ÅbergTolered-Utby Ol-klubb10:22+2:296:57
6Filip ValentinGöteborg-Majorna OK11:07+3:147:27
7Axel RydgrenTolered-Utby Ol-klubb11:38+3:457:48
8Malte LjungkvistOK Alehof12:03+4:108:05
9Linus AugustssonGöteborgs SK12:59+5:068:42
10Emil AugustssonGöteborgs SK13:04+5:118:46
11Elias LauriFK Herkules13:08+5:158:48
12Noah TörngrenTolered-Utby Ol-klubb13:27+5:349:01
13Albin TörngrenTolered-Utby Ol-klubb13:37+5:449:08
14Axel PerssonGöteborg-Majorna OK13:45+5:529:13
15Viktor BerndtssonFrölunda OL16:05+8:1210:47
16Ulrik OlssonTolered-Utby Ol-klubb17:12+9:1911:32
17Erik PeterssonTolered-Utby Ol-klubb19:55+12:0213:22
18Charlie WennbergTolered-Utby Ol-klubb20:16+12:2313:36
19Joel GabrielssonKungälvs OK24:38+16:4516:31
Theander HulthénMölndal Outdoor IFej godkänd
Isak ÖgrenSävedalens AIKej start

D45

1 900 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Laila B HöglundFK Herkules13:427:12
2Åsa NordbergGöteborg-Majorna OK14:01+0:197:22
3Lena PeterssonOK Alehof15:28+1:468:08
4Charlotte DrejmoOK Landehof15:57+2:158:23
5Gisela LindFK Herkules16:09+2:278:30
6Anette BernhedSävedalens AIK16:50+3:088:51
7Karin ÅkesdotterIFK Göteborg Orientering17:42+4:009:18
8Madeleine JohanssonOK Skogshjortarna17:49+4:079:22
9Johanna WallinderGöteborg-Majorna OK18:17+4:359:37
10Erika AspMölndal Outdoor IF18:48+5:069:53
11Åsa NybergGöteborg-Majorna OK18:55+5:139:57
12Tuuli SaariFK Herkules20:11+6:2910:37
13Marie-Louise LarssonLerums SOK20:30+6:4810:47
14Agnetha Le ClaireFK Herkules20:41+6:5910:53
15Åse FuxborgSjövalla FK20:56+7:1411:01
16Jessica ArfwedsonFrölunda OL21:25+7:4311:16
17Anna RönnborgIK Uven22:47+9:0511:59
18Anneli GabrielssonKungälvs OK23:31+9:4912:22
19Karin PerssonOK Tyringe24:28+10:4612:52
20Linda DanielssonLerums SOK26:00+12:1813:41
21Gudrun BromanGöteborg-Majorna OK26:07+12:2513:44
22Anna BeischerIK Uven32:46+19:0417:14
Jessica AugustssonGöteborgs SKej godkänd
Sofia HansonTolered-Utby Ol-klubbej godkänd
Karin AxelssonIK Uvenej start
Linda GunnarssonLerums SOKej start
Susanne BerghMölndal Outdoor IFej start
Susanne EickhoffSävedalens AIKej start
Karolina MelkstamLerums SOKej start

H45

2 260 m, 52 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Herman RosénGöteborg-Majorna OK14:226:21
2Mikael ÖhgrenSävedalens AIK15:11+0:496:43
3Fredrik KarlssonGöteborg-Majorna OK15:19+0:576:46
4Thomas JosarpFK Friskus-Varberg16:10+1:487:09
5Erik AderstedtKungälvs OK16:46+2:247:25
6Gary LarssonOK Skogshjortarna17:01+2:397:31
7Arne Kjell VikhagenGöteborg-Majorna OK17:03+2:417:32
8Peter AspIFK Göteborg Orientering17:16+2:547:38
9Joakim ÅkessonOK Landehof17:43+3:217:50
10Jimmy PetterssonIFK Göteborg Orientering17:53+3:317:54
11Henrik EssungerSjövalla FK17:57+3:357:56
12Andreas EklundGöteborg-Majorna OK18:00+3:387:57
13Thomas BorneFrölunda OL18:02+3:407:58
14Carl NorinFrölunda OL18:03+3:417:59
15Henrik MelkstamLerums SOK18:15+3:538:04
16Per KjellanderGöteborg-Majorna OK18:16+3:548:04
17Magnus Ö BernhedSävedalens AIK18:24+4:028:08
18Ingvar LarssonGöteborg-Majorna OK18:26+4:048:09
19Fredrik DavidsonGöteborg-Majorna OK18:29+4:078:10
20Ulf AnderssonGöteborg-Majorna OK18:36+4:148:13
21Jens KaminskyGöteborg-Majorna OK18:40+4:188:15
22Bengt JonassonGöteborg-Majorna OK18:44+4:228:17
22Stefan KinellIFK Göteborg Orientering18:44+4:228:17
24Fredrik KörleOK Landehof19:20+4:588:33
25Ulf NyqvistOK Landehof19:33+5:118:39
26Anders LammFrölunda OL19:37+5:158:40
27Mikael JungbjerGöteborgs SK19:40+5:188:42
28Magnus UppströmFK Herkules19:53+5:318:47
29Sten BlomströmIK Stern20:01+5:398:51
30Martin EickhoffSävedalens AIK20:02+5:408:51
31Daniel ValentinGöteborg-Majorna OK20:03+5:418:52
32Thomas GustafssonGöteborg-Majorna OK20:11+5:498:55
33Brett WeihartHestra IF20:21+5:599:00
34Håkan HöglindFK Herkules20:56+6:349:15
35Ragnar UppströmFK Herkules21:18+6:569:25
36Clas BörjessonIK Uven21:23+7:019:27
37Erik LauriFK Herkules21:28+7:069:29
38Dan LundstedtSjövalla FK21:37+7:159:33
39Daniel FredrikssonFrölunda OL21:54+7:329:41
40Björn GrothKungälvs OK22:00+7:389:44
41Håkan BerndtssonFrölunda OL22:03+7:419:45
42Mikael SjölundGöteborg-Majorna OK22:12+7:509:49
43Göran KarestrandFK Herkules22:41+8:1910:02
44Bo LeuchoviusGöteborg-Majorna OK23:18+8:5610:18
45Ulf GabrielssonKungälvs OK23:51+9:2910:33
46Magnus WideFrölunda OL24:28+10:0610:49
47Lars-Göran AxmalmSävedalens AIK25:04+10:4211:05
48Sune MentorGöteborg-Majorna OK28:25+14:0312:34
49Lars-Olof RönnqvistOK Löftan30:49+16:2713:38
Christer BorgGöteborg-Majorna OKej godkänd
Anders ArfwedsonFrölunda OLej godkänd
Thomas AttforsSävedalens AIKej godkänd
Mats KarestrandLerums SOKej start
Robert HallbergIK Uvenej start
Magnus JosefssonSävedalens AIKej start
Anders AspMölndal Outdoor IFej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser