Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, medel, Gästrikland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, medel, Gästrikland
Arrangörsorganisationer: OK Ödmården / Oslättforspojkarnas IK
Datum: lördag 7 september 2019

D21

4 210 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma BlixtOK Hammaren34:408:14
2Pernilla ErikssonGävle OK35:43+1:038:29
3Ann-Sofi KarlssonGävle OK36:50+2:108:44
4Elisabet EnmarkGävle OK38:14+3:349:04
5Laila IngelssonOK Hammaren38:30+3:509:08
6Jenny JohanssonValbo AIF38:42+4:029:11
7Helena BacklundGävle OK39:07+4:279:17
8Ingela ErikssonGävle OK41:18+6:389:48
9Ellen SkoogOK Hammaren42:17+7:3710:02
10Anna BerggrenGävle OK42:18+7:3810:02
11Evelina JohanssonGävle OK49:46+15:0611:49
12Åsa JernbergGävle OK51:22+16:4212:12
Helen WalfridssonGävle OKej godkänd
Monica BomanGävle OKej start
Sara HägglundOK Hammarenej start

H21

5 020 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas LandqvistMalungs OK Skogsmårdarna26:355:17
2Erik BomanGävle OK28:12+1:375:37
3Richard HejdenbergGävle OK30:10+3:356:00
4Björn LjunggrenOK Hammaren30:20+3:456:02
5Lasse JanssonGävle OK31:25+4:506:15
6Joacim IngelssonOK Hammaren31:53+5:186:21
7Joel Börjesson ErikssonStorviks IF32:25+5:506:27
8Simon DahlbergOK Nolaskogsarna34:17+7:426:49
9Gustav FrænellSundsvalls OK35:20+8:457:02
10Jonatan SöderbergGävle OK37:05+10:307:23
11Johan NordinSundsvalls OK38:28+11:537:39
12Dan NorinGävle OK38:51+12:167:44

D18

3 000 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna LundbergOK Renen19:256:28
2Moa KarlssonOK Hammaren26:14+6:498:44
3Cornelia IvarssonOK Hammaren26:24+6:598:48
4Emma LiljeGävle OK27:23+7:589:07
5Linnea PerssonValbo AIF29:44+10:199:54
Agnes MalmgrenOckelbo OKej start

H18

4 210 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix SilverGävle OK25:486:07
2Jakob SjöbergGävle OK26:56+1:086:23
3Alfred LiljeströmGävle OK32:38+6:507:45
4Isak BerggrenGävle OK41:52+16:049:56

D16

3 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara ÅbomGävle OK25:538:37
2Tyra ForsbergValbo AIF28:54+3:019:38
3Elise EdlerOK Hammaren31:56+6:0310:38
Mathilda KarlssonValbo AIFej start
Julia NäslundOK Hammarenej start

H16

4 210 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin MäkinenOK Hammaren35:158:22
2Fabian SundOK Hammaren36:44+1:298:43
3Rasmus SöderbergGävle OK42:26+7:1110:04
4Albin MalmgrenOckelbo OK49:00+13:4511:38
5Oskar EureniusOK Hammaren53:35+18:2012:43
6Loke HolmgrenOK Hammaren1:05:37+30:2215:35
Eric HallnerOckelbo OKej start
Joel OwénValbo AIFej start

D14

2 700 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba FlodmanOK Hammaren34:2512:44
2Linnéa WestlinValbo AIF34:44+0:1912:51
3Signe WikstenGävle OK41:01+6:3615:11
4Elma WikströmOK Hammaren44:00+9:3516:17

H14

2 700 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel HejdenbergGävle OK20:227:32
2Alfred JeppssonOK Hammaren20:30+0:087:35
3Max AlfredssonGävle OK21:30+1:087:57
4Lucas SöderbergGävle OK21:32+1:107:58
5Melker SundOK Hammaren25:02+4:409:16
6Hampus KarlssonOK Hammaren25:07+4:459:18
7Oskar BjörkOK Hammaren31:52+11:3011:48
8Axel SöderholmValbo AIF33:14+12:5212:18
9Malte KlassonOK Hammaren39:00+18:3814:26
10Samuel AspforsOK Hammaren1:09:32+49:1025:45
Gustav LjunggrenOK Hammarenej start
Anton EngstrandStorviks IFej start
Isak BjörkOK Hammarenej start

D12

1 770 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nilla EnquistOK Hammaren14:438:18
2Vera JeppssonOK Hammaren15:05+0:228:31
3Selma PartanenOK Hammaren15:46+1:038:54
4Alicia IvarssonOK Hammaren17:35+2:529:56
5Svea ForsslundGävle OK18:33+3:5010:28
6Ester KlassonOK Hammaren19:07+4:2410:48
7Siri HejdenbergGävle OK22:25+7:4212:39
Tilde VikblomOK Hammarenej godkänd

H12

1 770 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav MattssonValbo AIF11:216:24
2Adam EngstrandStorviks IF12:23+1:026:59
3Morgan AlfredssonGävle OK14:02+2:417:55
4Oskar WennbergStorviks IF14:14+2:538:02

D10

1 790 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viola ForsbergValbo AIF17:259:43
2Alma WestlinValbo AIF24:54+7:2913:54
3Hanna JernbergGävle OK27:52+10:2715:34
4Ellie SöderbergGävle OK31:42+14:1717:42
5Meja VikblomOK Hammaren35:13+17:4819:40
6Iris WikströmOK Hammaren41:13+23:4823:01

H10

1 790 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig LjunggrenOK Hammaren20:0311:12
2Neo BorgGävle OK29:33+9:3016:30
3Love ForsslundGävle OK37:43+17:4021:04
4Simon AlplingValbo AIF59:34+39:3133:16
Alfred SöderholmValbo AIFej start

D40

3 080 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Liv SperlingGävle OK34:5311:19
2Maria WikströmOK Hammaren38:15+3:2212:25

H40

4 210 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nicolas LavigneGävle OK42:3910:07
2Daniel EdlerOK Hammaren43:14+0:3510:16
Johan SöderholmValbo AIFej godkänd

D45

3 000 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulrika SilverGävle OK30:3910:13
2Åsa SkoogOK Hammaren32:32+1:5310:50
3Karin JohanssonOK Hammaren34:23+3:4411:27
4Ann-Sofie TäckOK Hammaren34:31+3:5211:30
5Eva-Lena MäkinenOK Hammaren34:44+4:0511:34
6Maria WestlinValbo AIF52:17+21:3817:25
Louise Jeppsson WulffOK Hammarenej godkänd

H45

4 210 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan StridValbo AIF30:067:08
2Ingemar StålbergGävle OK33:34+3:287:58
3Torbjörn PetterssonGävle OK34:42+4:368:14
4Martin ForsslundGävle OK35:15+5:098:22
5Henrik BjörkOK Hammaren35:29+5:238:25
6Daniel SundOK Hammaren44:51+14:4510:39

D50

3 000 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna NordinSundsvalls OK28:389:32
2Anette SjöbergGävle OK34:52+6:1411:37
3Karin GårdmanSkutskärs OK36:04+7:2612:01
4Camilla NäslundOK Hammaren36:15+7:3712:05
5Ann LyrbergValbo AIF41:48+13:1013:56
6Christina LiljeGävle OK41:58+13:2013:59
Anette EngströmValbo AIFej godkänd

H50

3 080 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas IvarssonOK Hammaren22:217:15
2Fredrik WikstenGävle OK24:56+2:358:05
3Sven PerssonÅrsunda IF25:26+3:058:15
4Johan AnderssonValbo AIF25:38+3:178:19
5Håkan PerssonValbo AIF28:08+5:479:08
6Magnus FlodmanOK Hammaren28:31+6:109:15
7Anders BygrenGävle OK31:37+9:1610:15
8Thomas KarlssonValbo AIF33:19+10:5810:49

H55

3 080 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael IngelssonOckelbo OK20:576:48
2Harry HietanenGävle OK21:18+0:216:54
3Jan NordinSundsvalls OK21:56+0:597:07
4Bo BörjessonStorviks IF22:12+1:157:12
5Anders EnmarkGävle OK25:33+4:368:17
6Jan AnderssonGävle OK27:34+6:378:57
7Torbjörn HägglundOK Hammaren28:44+7:479:19
8Hans LemoineGävle OK29:29+8:329:34
9Lennarth KarlssonValbo AIF30:56+9:5910:02
10Jonas NäslundOK Hammaren36:57+16:0011:59

D60

2 210 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kia BratbergOK Hammaren27:5012:35
2Carina HolmbergOK Hammaren37:11+9:2116:49
3Annika GillgrenGävle OK39:17+11:2717:46
4Karin ÖhlundOckelbo OK46:29+18:3921:01

H60

3 000 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tommy BergerGävle OK24:468:15
2Sören CallebergSöderhamns OK25:34+0:488:31
3Lars-Ove SkoghÖsterfärnebo IF26:16+1:308:45
4Sten-Olof MatssonLeksands OK26:18+1:328:46
5Kjell BomanSöderhamns OK26:53+2:078:57
6Ola JohanssonGävle OK28:10+3:249:23
7Peter HerbertGävle OK28:31+3:459:30
8Hasse ÅbergValbo AIF29:37+4:519:52
9Ragnar OskarssonGävle OK29:43+4:579:54
10Harald KnutsenGävle OK30:39+5:5310:13
11Anders HedinGävle OK30:44+5:5810:14
12Ola HedinOK Hammaren33:21+8:3511:07
13Christer SegerquistGävle OK34:47+10:0111:35
14Tomas FalkValbo AIF36:11+11:2512:03
15Jörgen HelmerssonOckelbo OK36:28+11:4212:09
16Göran HedmanValbo AIF37:11+12:2512:23
Kjell ViklundHofors OKej start

H65

3 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats HemströmGävle OK29:059:41
2Bengt FröjdfeldtGävle OK35:18+6:1311:46
3Leif KlingOckelbo OK42:59+13:5414:19

D70

2 000 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Solveig PålssonOckelbo OK24:5512:27
2Gunilla MäkinenOK Hammaren28:32+3:3714:16

H70

2 210 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola KarlssonStorviks IF21:199:38
2Bo SundqvistOckelbo OK21:28+0:099:42
3Per ElfströmÅrsunda IF22:04+0:459:59
4Karl-Olof BorgOckelbo OK22:46+1:2710:18
5Ove ÅbergStorviks IF24:42+3:2311:10
6Stig OvelandValbo AIF24:44+3:2511:11
7Sven-Erik KempeOK Hammaren25:08+3:4911:22
8Lasse HolmStorviks IF28:49+7:3013:02
9Bertil MäkinenOK Hammaren30:23+9:0413:44
10Bror FureskogAlfta-Ösa OK30:54+9:3513:58
11Sven-Erik CarlssonAlfta-Ösa OK32:22+11:0314:38
12Torbjörn DanielssonOK Hammaren41:47+20:2818:54
Bengt A PerssonOckelbo OKej start

H75

2 210 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK23:1310:30
2Börje WestringGävle OK26:30+3:1711:59
3Sören AnderssonJärbo OK32:23+9:1014:39
4Göran NilssonValbo AIF32:38+9:2514:45
5Bertil HolmgrenGävle OK35:14+12:0115:56
6Åke PerssonOckelbo OK44:16+21:0320:01

D80

2 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Doris WibergGävle OK42:3021:15
2Anita AspOckelbo OK57:06+14:3628:33
Lillemor ForsbergGävle OKej godkänd

U2

1 790 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nova HelmOK Hammaren31:5817:51
2Evelina BjörkhammarOckelbo OK35:57+3:5920:05

Öppen 1

1 790 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Greta DanielssonOK Hammaren25:2414:11
2Levi BorgGävle OK37:49+12:2521:07

Öppen 3

1 770 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva Erkers-LöfstrandKlubblös27:3915:37
2Lena VestbomOckelbo OK31:38+3:5917:52
3Terrie WarrenKlubblös48:34+20:5527:26
4Karin WallinOK Hammaren48:37+20:5827:28

Öppen 5

3 080 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Lena TynongGävle OK35:5811:40
2Helena LiljeströmGävle OK38:31+2:3312:30
3Mattias WikströmRehns BK44:14+8:1614:21
4Anders AlplingValbo AIF45:07+9:0914:38 Ladda ner rutt i gpx-format
5Anna-Karin LindströmGävle OK47:26+11:2815:24
6Åsa BlixtJärbo OK48:04+12:0615:36
7Lennart GårdmanSkutskärs OK50:18+14:2016:19
8Elvira SilverGävle OK51:13+15:1516:37
9Anna-Karin EklundSöderhamns OK51:23+15:2516:40
10Barbro CarlssonAlfta-Ösa OK56:50+20:5218:27
11Judith ForsbergValbo AIF1:23:23+47:2527:04
12Karin ForsbergValbo AIF1:23:40+47:4227:09

Öppen 7

4 210 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tommy AnderssonIFK Våmhus39:069:17
2Mats HelgesenJärbo OK43:35+4:2910:21
3Stellan TäckOK Hammaren44:01+4:5510:27
4Ingvar SöderqvistSöderhamns OK44:05+4:5910:28
5Mattias BorgGävle OK47:03+7:5711:10
6Patrik ÖstansjöGävle OK50:36+11:3012:01
7Lars EkengrenSöderhamns OK54:31+15:2512:56
8Anna KlassonOK Hammaren57:53+18:4713:44
8Richard AbrahamssonOK Hammaren57:53+18:4713:44
10Maria EnquistOK Hammaren1:00:02+20:5614:15
11Marita KarlssonStorviks IF1:02:57+23:5114:57

Öppen 8

5 020 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofie LandqvistKöping-Kolsva OK44:208:49
2Henrik MattssonValbo AIF51:35+7:1510:16
3Mikael LiljeGävle OK56:24+12:0411:14
4Stina FranssonHofors OK1:11:29+27:0914:14
5Per LidströmOK Hammaren1:34:08+49:4818:45
6Joakim GustavssonHofors OK1:58:33+1:14:1323:36

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser