Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Umeträffen, dag 1, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Umeträffen, dag 1, medel
Arrangörsorganisation: IFK Umeå
Datum: lördag 18 maj 2019

D21 Elit

4 230 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isabel SalénIFK Mora OK32:147:37
2Frida SandbergStora Tuna OK32:37+0:237:42
3Klara YngvessonUmeå OK34:17+2:038:06
4Hanna BarkegrenOK Kåre34:39+2:258:11
5Linda LindkvistLeksands OK34:41+2:278:11
6Evelina WickbomVittjärvs IK35:30+3:168:23
7Elina RönnlundIFK Umeå35:40+3:268:25
8Helena ForsbergSkogslöparna37:41+5:278:54
9Emma BlixtOK Hammaren38:37+6:239:07
10Stina AbramssonWilhelmina OK39:29+7:159:20
11Annika CarlbergSundsvalls OK41:08+8:549:43
12Andrea WickbomVittjärvs IK49:23+17:0911:40

H21 Elit

5 170 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olof SkoglundKils OK33:376:30
2Stefan SjölundSkogslöparna36:20+2:437:01
3Isak LangerakJärfälla OK36:28+2:517:03
4Benjamin NäslundSkogslöparna36:50+3:137:07
5Simon WallerIFK Umeå38:24+4:477:25
6Simon DahlbergOK Nolaskogsarna39:52+6:157:42
7Jefta LangerakJärfälla OK41:59+8:228:07
8Simon ErikssonUmeå OK42:15+8:388:10
9Isak ErikssonOK Nolaskogsarna42:29+8:528:13
10Jörgen JohanssonSkellefteå OK43:38+10:018:26
11Jakob NilssonUmeå OK45:28+11:518:47
12Arvid StrandbergSkogslöparna46:32+12:559:00
13Anton StrandbergSkogslöparna48:02+14:259:17
14Mattias JohanssonUmeå OK48:52+15:159:27
15Isak ForsbergHögåkers OK53:24+19:4710:19
Gustav SparrevikIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Hannes HolmbackIF Femmanej godkänd
Isak LundholmUmeå OKej godkänd
Börje PaulerSkogslöparnaej start
Martin ÅkerlundSkellefteå OKej start
Albin BjörnuddIFK Umeåej start
Ola SvahnIFK Mora OKej start
Erik BlomgrenStora Tuna OKej start

D18 Elit

3 560 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Amelie JosefssonSkogslöparna34:469:45
2Thea WennbergSkellefteå OK38:31+3:4510:49
3Ester LaudonUmeå OK38:39+3:5310:51
4Magdalena NilssonHögåkers OK40:36+5:5011:24
5Sanna ÖhmanSkellefteå OK45:18+10:3212:43

D21

3 560 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin ReichenbergIdefjordens SK43:2212:10
2Charlotte KungUmeå OK44:13+0:5112:25
3Elise RognsvågUmeå OK47:40+4:1813:23
4Elin BlombergLycksele IF51:34+8:1214:29
Johanna ThelausUmeå OKej start

H21

4 020 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per FrostIK Jarl Rättvik39:239:47
2Mårten RostöRånäs OK43:50+4:2710:54
3Robert WinterRobertsfors IK58:33+19:1014:33
Martin BlombergLycksele IFej start

D16

3 410 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ella TuressonOK Renen32:319:32
2Lea EdvardssonUmeå OK34:21+1:5010:04
3Nora EngströmOK Nolaskogsarna38:56+6:2511:25
4Evelina NilssonHögåkers OK47:31+15:0013:56
5Hilja BerggrundUmeå OK55:21+22:5016:13
6Klara KivijärviOK Renen1:01:25+28:5418:00

H16

3 520 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elias LanttoUmeå OK29:008:14
2Oskar ÅdahlUmeå OK29:39+0:398:25
3Svante SirviöUmeå OK29:55+0:558:29
4Max StigenlövHögåkers OK33:00+4:009:22
5Rasmus ErikssonUmeå OK34:39+5:399:50
6Arvid JonssonRobertsfors IK35:42+6:4210:08
7Jonatan HälldalSkogslöparna43:46+14:4612:26
8Filip NordströmSkogslöparna48:58+19:5813:54
9Jesper RamebäckUmeå OK53:19+24:1915:08
Oskar IngvarssonOK Renenej godkänd
Marcus NilssonSkogslöparnaej start
Arvid Feil LindmarkSkellefteå OKej start

D14

2 750 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tyra LarssonIFK Umeå21:087:41
2Tuva SirviöUmeå OK23:18+2:108:28
3Emma HasselströmOK Renen29:35+8:2710:45
4Vilja ÅkerlundSkellefteå OK30:01+8:5310:54
5Liv PaulerSkogslöparna33:14+12:0612:05
6Emmy KärrlanderUmedalens IF33:55+12:4712:20
7Lisa HörnquistOK Renen35:56+14:4813:04
8Cornelia HörnquistÖrnsköldsviks OK40:43+19:3514:48
9Tua RönnlundIFK Umeå41:16+20:0815:00
10Hilma VikströmUmeå OK43:59+22:5115:59
11Ebba SamuelssonUmeå OK44:01+22:5316:00
12Ella LindmarkRobertsfors IK48:41+27:3317:42
13Stina LindmarkRobertsfors IK50:04+28:5618:12
Alva EngströmOK Renenej godkänd
Elina Lingbro DömstedtUmeå OKej start

H14

2 750 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sixten PerssonSkogslöparna22:078:02
2Tim LundbergOK Renen22:12+0:058:04
3Liam HälldalSkogslöparna22:30+0:238:10
4Arvid IngvarssonOK Renen25:38+3:319:19
5Eric HasselströmOK Renen25:58+3:519:26
6Otto TimbyUmeå OK27:18+5:119:55
7Adrian WidmarkUmeå OK35:56+13:4913:04
8Linus NordinOK Renen38:05+15:5813:50
9Max ErikssonSkellefteå OK38:45+16:3814:05
10Milan LundbergSkellefteå OK39:09+17:0214:14
11Viktor ÖhmanSkogslöparna45:53+23:4616:41
12Vigon BerggrundUmeå OK47:49+25:4217:23

D12

2 410 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tindra RytterstedtSkogslöparna24:029:58
2Ida PaulerSkogslöparna25:23+1:2110:31
3Hanna WoxlinSkogslöparna27:04+3:0211:13
4Signe ForsbergSkogslöparna28:54+4:5211:59
5Märta ÖstbergUmeå OK29:57+5:5512:25
6Ingrid HedmanSkellefteå OK33:55+9:5314:04
7Mathilde RobergeIFK Umeå35:56+11:5414:54
8Alice StigenlövHögåkers OK41:41+17:3917:17
9Lia ErikssonSkellefteå OK45:51+21:4919:01
Minna TuressonOK Renenej start
Tyra OlssonSkellefteå OKej start

H12

2 410 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix ÖhmanSkogslöparna23:009:32
2Axel SamuelssonUmeå OK26:44+3:4411:05
3Axel EngströmOK Renen27:37+4:3711:27
4Hugo DanielssonLycksele IF29:36+6:3612:16
5Lukas ErikssonUmeå OK31:02+8:0212:52
6Alfred GidlundUmeå OK31:44+8:4413:10
7Vilgot KuokkanenOK Renen35:32+12:3214:44
8Frans PerssonSkellefteå OK35:50+12:5014:52
9Isak JohanssonUmeå OK37:32+14:3215:34
10Oskar JonssonRobertsfors IK37:54+14:5415:43
11Manfred NordinLycksele IF42:27+19:2717:36
12Axel LarssonIFK Umeå44:12+21:1218:20
13Albin JohanssonUmeå OK45:57+22:5719:03
14Isak BengtssonUmeå OK55:57+32:5723:12
15Valter VikströmUmeå OK1:28:06+1:05:0636:33
Robin BlomqvistIFK Umeåej godkänd
Viggo JohanssonSkellefteå OKej godkänd
Melker ErikssonLycksele IFej godkänd
Martin NilssonSkogslöparnaej start

D10

1 910 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilma KuokkanenOK Renen20:5010:54
2Rut OlssonSkellefteå OK22:54+2:0411:59
3Irma IngvarssonOK Renen25:18+4:2813:14
4Stina PerssonSkogslöparna27:19+6:2914:18
5Melinda ErikssonLycksele IF35:54+15:0418:47

H10

1 910 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hjalmar RutqvistIFK Umeå17:439:16
2Love JohanssonSkellefteå OK21:24+3:4111:12
3Erik Lingbro DömstedtUmeå OK23:05+5:2212:05
4Erik HörnquistOK Renen25:40+7:5713:26
5Albin BerggrenOK Renen25:57+8:1413:35
6Ossian NordinLycksele IF26:28+8:4513:51
7Neo BrokersSK Björnen28:37+10:5414:58
8Malte EngströmRobertsfors IK30:30+12:4715:58
9Arvid NordströmSkogslöparna35:59+18:1618:50
10Ture ForsbergSkogslöparna39:56+22:1320:54
Arvid EngströmRobertsfors IKej godkänd
Hampus DanielssonLycksele IFej godkänd
Ted LindmarkRobertsfors IKej godkänd

D40

3 560 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin ArvidssonSkogslöparna31:148:46
2Cecilia RydbergUmeå OK34:12+2:589:36
3Catrin IngvarssonOK Renen36:09+4:5510:09
4Elisabeth FriesUmeå OK36:13+4:5910:10
5Louise WoxlinSkogslöparna41:38+10:2411:41
6Malin LindmarkRobertsfors IK43:50+12:3612:18
7Karin PerssonSkogslöparna47:32+16:1813:21
8Linda SandbladUmeå OK50:27+19:1314:10
9Marlene HälldalSkogslöparna1:13:33+42:1920:39
10Emma LundholmUmeå OK1:15:02+43:4821:04
Åsa PaulerSkogslöparnaej start

H40

4 020 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Staffan BerglundIFK Umeå30:437:38
2Erik OlssonOK Renen33:41+2:588:22 Ladda ner rutt i gpx-format
3Andreas LundholmUmeå OK35:29+4:468:49
4Simon NilssonUmeå OK36:56+6:139:11
5Mattias PerssonSkogslöparna37:56+7:139:26
6Jan HäggrotOK Renen40:08+9:259:59
7Mattias BerggrundUmeå OK40:26+9:4310:03
8Per EngströmRobertsfors IK41:18+10:3510:16
9Jörgen IngvarssonOK Renen43:35+12:5210:50
10Johan DanielssonLycksele IF54:26+23:4313:32

D45

3 050 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena TuressonOK Renen24:428:05
2Helena DegermanSkellefteå OK32:44+8:0210:43
3Annika ManniUmedalens IF40:07+15:2513:09
4Kati RemesOK Renen46:00+21:1815:04
5Christina JosefssonSkogslöparna1:02:50+38:0820:36

H45

4 020 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas HälldalSkogslöparna28:527:10
2Per MagnussonOK Nolaskogsarna29:34+0:427:21
3Claes TuressonOK Renen30:37+1:457:36
4Mattias LindmarkRobertsfors IK31:15+2:237:46
5Oskar ForsbergSkogslöparna32:42+3:508:08
6Per RönnlundIFK Umeå35:29+6:378:49
7Peter WoxlinSkogslöparna37:30+8:389:19
8Patrik WennbergSkellefteå OK41:26+12:3410:18
9Jens WestinSkogslöparna43:02+14:1010:42
10Martin HasselströmOK Renen50:18+21:2612:30

D50

3 050 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna Karin NilssonUmeå OK34:2011:15
2Helena KönigssonRobertsfors IK41:56+7:3613:44
3Madeleine LimparAttunda OK44:06+9:4614:27
4Marita SöderlindÖrnsköldsviks OK55:19+20:5918:08

H50

3 900 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen NylénOK Nolaskogsarna32:078:14
2Ulf HägglundSkellefteå OK32:09+0:028:14
3Pär NorènVännäs OK32:35+0:288:21
4Jan ForsbergHögåkers OK35:03+2:568:59
5Tomas PerssonSkellefteå OK41:51+9:4410:43
6Clas EngströmOK Nolaskogsarna42:28+10:2110:53
7Torgny NäslundSkogslöparna43:28+11:2111:08
8Anders HolmqvistSnättringe SK45:38+13:3111:42
9Urban BlombergLycksele IF49:47+17:4012:45 Ladda ner rutt i gpx-format
10Anders NordinOK Renen52:43+20:3613:31
11Hjalmar LaudonVännäs OK53:06+20:5913:36
12Kristofer ÖhmanSkogslöparna56:40+24:3314:31
13Peter LundbergOK Renen1:00:26+28:1915:29
14Göran HörnquistÖrnsköldsviks OK1:01:43+29:3615:49
15Anders JohanssonOK Renen1:04:02+31:5516:25
16Sven StigenlövHögåkers OK1:04:07+32:0016:26
17Mikael HörnquistOK Renen1:05:42+33:3516:50
Stefan KärrlanderUmedalens IFej godkänd

D55

3 050 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cecilia HenfridssonUmeå OK35:0011:28
2Cecilia OlssonUmeå OK46:11+11:1115:08
Agneta FriesUmeå OKej start

H55

3 900 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael YngvessonRobertsfors IK42:5411:00
2Dirk HartmannSV Mietraching49:44+6:5012:45
3Vesa SärkiojaUmeå OK1:26:17+43:2322:07

D60

2 630 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva WalheimRobertsfors IK34:3813:10
2Brita NilssonOK Linné37:10+2:3214:07
3Annica NylundUmeå OK37:42+3:0414:20
4Angela NilssonSkellefteå OK38:59+4:2114:49
5Eva FeilSkellefteå OK39:59+5:2115:12
6Birgitta StrandbergSkogslöparna41:40+7:0215:50
7Lena SjöströmUmeå OK42:51+8:1316:17
8Ulla Britt SundinSkogslöparna48:52+14:1418:34
Britt-marie JohanssonStöcksjö ISej godkänd

H60

3 510 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Clas FriesUmeå OK27:527:56
2Mats WalheimRobertsfors IK32:14+4:229:10
3Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK39:25+11:3311:13
4Lennart StrandbergSkogslöparna43:16+15:2412:19
5Tjelvar OtterbjörkUmeå OK43:35+15:4312:25
6Leif StrandbergSkogslöparna44:17+16:2512:36

H65

3 100 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans CarlssonSkellefteå OK32:0610:21
2Terho NevalainenUmeå OK32:24+0:1810:27
3Mats SandewallUmeå OK33:13+1:0710:42
4Kjell SandströmBodens Bandyklubb OS34:44+2:3811:12
5Erik HallgrenFinspångs SOK37:31+5:2512:06
6Hans-Erik GrenholmWilhelmina OK46:04+13:5814:51
7Håkan ErikssonUmeå OK55:32+23:2617:54
Eje AnderssonBodens Bandyklubb OSej start
Matts EngvallBodens Bandyklubb OSej start

H70

3 100 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signar ErikssonStöcksjö IS30:479:55
2Kjell HemmyrStöcksjö IS34:13+3:2611:02
3Gunnar TigerUmeå OK37:25+6:3812:04
4Per SundinSkogslöparna40:42+9:5513:07
5Karl-Henrik LindmarkRobertsfors IK42:07+11:2013:35
6Sven Erik FrickFK Göingarna44:09+13:2214:14
Mats KlingvallUmeå OKej start
Jan-Erik SundholmOK Nolaskogsarnaej start

D75

2 540 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anne-Marie ByströmSidensjö IK55:2821:50
2Lena TimnerUmeå OK1:23:22+27:5432:49
3Gerd BerglundHögåkers OK1:47:15+51:4742:13

H75

3 100 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran EnkvistSkellefteå OK47:0915:12
2Åke BerglundHögåkers OK1:07:55+20:4621:54

H80

2 540 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thorsten JohanssonLångvikens OK48:2119:02
2Sven-Erik LundgrenUmeå OK1:00:52+12:3123:57

Inskolning

1 660 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Sixten AnderbomTTGU IFfullföljt
Elias BengtssonUmeå OKfullföljt
Anton EdvardssonUmeå OKfullföljt
Alve OtterbjörkUmeå OKfullföljt

U1

1 660 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia OttenUmeå OK19:0311:28
2Petrus LindmarkUmeå OK19:06+0:0311:30
3Lora BrokersSK Björnen20:34+1:3112:23
4Mollie WikströmUmedalens IF22:28+3:2513:32
5Julia WikströmUmedalens IF24:38+5:3514:50
6Tove ArvidssonSkogslöparna33:41+14:3820:17
7Ida RutqvistIFK Umeå34:18+15:1520:39
8Elsa VikströmUmeå OK34:24+15:2120:43
9Adelia NordinLycksele IF35:56+16:5321:38
10Erik ÅdahlUmeå OK42:33+23:3025:37

U2

1 910 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils SandströmSkellefteå OK16:188:32
2David GidlundUmeå OK20:01+3:4310:28
3Sally ArvidssonSkogslöparna22:26+6:0811:44
4Elsa WoxlinSkogslöparna22:27+6:0911:45
5Lovisa NilssonHögåkers OK23:57+7:3912:32
6Max NordenUmeå OK24:08+7:5012:38
7Emilia WikströmUmedalens IF24:41+8:2312:55
8Viktor WikströmUmedalens IF24:43+8:2512:56
9Agnes ÅhmanIFK Umeå27:03+10:4514:09
10Hugo RydbergUmeå OK28:46+12:2815:03
11Irma BjurdammRobertsfors IK29:30+13:1215:26
12Siri EdvardssonUmeå OK30:35+14:1716:00
13Karl-Henrik DrottIFK Umeå31:13+14:5516:20
14Adam RejnevikUmedalens IF43:18+27:0022:40
15Tilde LarssonÖrnsköldsviks OK1:07:28+51:1035:19
16Amanda MattssonÖrnsköldsviks OK1:07:30+51:1235:20

Öppen 1

1 910 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Liv ForsbergIFK Umeå26:3913:57
2Arvid LindgrenIFK Umeå26:45+0:0614:00
2Emma BerglundIFK Umeå26:45+0:0614:00
4Hanna BurmanIFK Umeå27:34+0:5514:25
5Emil RobergeIFK Umeå28:56+2:1715:08
6Manfred ÅgrenIFK Umeå28:57+2:1815:09
7Stefan FriesUmeå OK38:39+12:0020:14
8Gun-Britt ForsströmUmeå OK40:16+13:3721:04
9Kajsa SandewallUmeå OK1:17:33+50:5440:36
10Margita SundellUmeå OK1:34:02+1:07:2349:13
11Karl-Erik JohanssonUmeå OK1:34:33+1:07:5449:30
Erik MagnussonOK Nolaskogsarnaej godkänd

Öppen 3

2 410 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak LindmarkKlubblös25:1410:28
2Ajno-Mari KivikoskiUmeå OK28:00+2:4611:37
3Anna LundbergSkellefteå OK33:53+8:3914:03
4Tove KajokSkellefteå OK33:56+8:4214:04
5Helena LindmarkUmeå OK34:46+9:3214:25
6Maria HjeltUmeå OK35:50+10:3614:52
7Nicklas ErikssonLycksele IF37:07+11:5315:24
8Ruben DrottIFK Umeå38:08+12:5415:49
9Lisa BjurdammRobertsfors IK38:36+13:2216:00
10Viktor ÅhmanIFK Umeå39:34+14:2016:25
11Torunn OtterbjörkUmeå OK40:09+14:5516:39
12Iris ÅgrenIFK Umeå40:29+15:1516:47
13Åsa GustafssonIFK Umeå40:34+15:2016:49
14Carl-Henrik LindmarkUmeå OK40:43+15:2916:53
15Mia-Lena HolmströmRobertsfors IK43:48+18:3418:10
16Jenny NordenUmeå OK50:11+24:5720:49
17My BergqvistKlubblös52:12+26:5821:39
18Madelene GundersenKlubblös52:16+27:0221:41
19Karin IdhultRobertsfors IK55:05+29:5122:51
20Kristina JonssonRobertsfors IK55:07+29:5322:52
21Lena HörnquistOK Renen1:04:49+39:3526:53
22Anna HörnquistÖrnsköldsviks OK1:10:27+45:1329:13
23Samuel SjöbergUmeå OK1:19:26+54:1232:57
Felix NordenUmeå OKej godkänd

Öppen 5

2 750 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika VikdahlUmeå OK29:1010:36
2Marcus LagerbrantUmeå OK31:42+2:3211:31
3Yngve ÖstbergUmeå OK32:51+3:4111:56
4Petter KajokSkellefteå OK35:13+6:0312:48
5Tomas VikdahlUmeå OK36:21+7:1113:13
6Lina SamuelssonUmeå OK38:11+9:0113:53
7Dan EdvardssonUmeå OK38:26+9:1613:58
8Jenny ÖhmanSkogslöparna42:00+12:5015:16
9Jan-Ivar FlodinLugnviks IF42:47+13:3715:33
10Chatarina KarlssonUmeå OK43:00+13:5015:38
11Maria DanielssonLycksele IF43:48+14:3815:55
12Jessica LindmarkRobertsfors IK44:07+14:5716:02
13Carina BlombergLycksele IF45:26+16:1616:31
14Jennie ErikssonLycksele IF47:00+17:5017:05
15Karolina BennitzOK Renen50:17+21:0718:17
16Annika VikströmUmeå OK50:52+21:4218:29
17Charlotte BlomqvistOK Nolaskogsarna51:38+22:2818:46
18Louise AlménKlubblös52:03+22:5318:55
19Anders BuchtIFK Umeå55:00+25:5020:00
20Gunilla Forsgren JohanssonUmeå OK55:51+26:4120:18
21Ingrid ÖstmanSkogslöparna58:28+29:1821:15
22Lina ThorsUmeå OK1:00:39+31:2922:03
23Marie JohanssonHögåkers OK1:03:28+34:1823:04
24VIKTOR NILSSONIFK Umeå1:23:48+54:3830:28
25Anton NormanIFK Umeå1:24:00+54:5030:32
26Fredrik NILSSONIFK Umeå1:24:30+55:2030:43
Fanny NykvistUmeå OKej godkänd
Fredrik OlssonSkellefteå OKej godkänd
Sandra LindbergUmeå OKej godkänd

Öppen 7

2 630 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa BäckstrandUmeå OK30:5411:44
2Lennart KarlssonUmeå OK32:09+1:1512:13
3Britt KarlssonUmeå OK37:46+6:5214:21 Ladda ner rutt i gpx-format
4Per RogneIK Hakarpspojkarna39:35+8:4115:03
5Bert ErikssonUmeå OK39:59+9:0515:12
6Dag ÖsterlundStöcksjö IS51:12+20:1819:28
7Daniel AnderssonUmeå OK54:34+23:4020:44
8Lovisa ManniUmedalens IF56:50+25:5621:36
9Jörgen KraghStöcksjö IS1:00:18+29:2422:55
10Lars ÅbergUmeå OK1:25:59+55:0532:41

Öppen 8

4 020 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders BennitzOK Renen32:178:01
2Henrik JohanssonUmeå OK39:52+7:359:55
3Thomas NordströmSkogslöparna42:34+10:1710:35
4Martin PerssonÅrsunda IF42:43+10:2610:37
5Marika LindahlOK Milan43:34+11:1710:50
6Alma LaudonVännäs OK46:42+14:2511:37
7Stefan NilssonHögåkers OK47:03+14:4611:42
8Andreas RitzénSkellefteå OK49:00+16:4312:11
9Jonas SjöbergUmeå OK49:48+17:3112:23
10Roger KarlssonUmeå OK50:06+17:4912:27
11Ann-Sofie JohanssonUmeå OK50:31+18:1412:33
12Sara NordbrandtStöcksjö IS51:33+19:1612:49
13Agnes ElfvingIK Jarl Rättvik53:22+21:0513:16
14Roland VikströmUmeå OK54:53+22:3613:39
15Andreas GällerstedtUmeå OK55:41+23:2413:51
16Gudrun WegelandOK Nolaskogsarna55:53+23:3613:54
17Fredrik SamuelssonUmeå OK58:36+26:1914:34
18Ida KihlénDomnarvets GOIF58:56+26:3914:39
19Hanna  ForsKvarnsvedens GOIF OK59:00+26:4314:40
20Agneta HolmgrenBergnäsets AIK59:11+26:5414:43
21Tomas NordinLycksele IF1:00:15+27:5814:59
22Hans NordströmSkogslöparna1:00:36+28:1915:04
23Fredrik RagnarssonUmeå OK1:05:38+33:2116:19 Ladda ner rutt i gpx-format
24Robert WidmarkUmeå OK1:06:19+34:0216:29
25Anders WallertzSol Tranås1:14:46+42:2918:35
26Fredrik HolmgrenBergnäsets AIK1:18:59+46:4219:38
27Johan AnderbomTTGU IF1:21:49+49:3220:21
Jonas SundellUmeå OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser