Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Umeträffen, dag 2, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Umeträffen, dag 2, lång
Arrangörsorganisation: IFK Umeå
Datum: söndag 19 maj 2019

D21 Elit

10 170 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida SandbergStora Tuna OK1:20:027:52
2Evelina WickbomVittjärvs IK1:23:53+3:518:14
3Stina AbramssonWilhelmina OK1:27:39+7:378:37
4Emma BlixtOK Hammaren1:31:00+10:588:56
5Klara YngvessonUmeå OK1:31:58+11:569:02
6Sofia LundbergOK Renen1:59:32+39:3011:45
Linda LindkvistLeksands OKej godkänd
Åsa OtterbjörkUmeå OKej start

H21 Elit

12 740 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olof SkoglundKils OK1:27:066:50
2Gustav SparrevikIK Hakarpspojkarna1:29:09+2:036:59
3Stefan SjölundSkogslöparna1:33:16+6:107:19
4Isak ErikssonOK Nolaskogsarna1:40:00+12:547:50
5Ola SvahnIFK Mora OK1:40:41+13:357:54
6Simon ErikssonUmeå OK1:48:28+21:228:30
7Jonas LundbergOK Renen1:51:53+24:478:46
8Simon DahlbergOK Nolaskogsarna1:55:58+28:529:06
9Viktor HolmgrenUmeå OK1:56:52+29:469:10
10Isak ForsbergHögåkers OK2:05:57+38:519:53
Hannes HolmbackIF Femmanej godkänd
Jakob NilssonUmeå OKej godkänd
Erik BlomgrenStora Tuna OKej start
Albin BjörnuddIFK Umeåej start
Börje PaulerSkogslöparnaej start

D18 Elit

6 230 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Amelie JosefssonSkogslöparna59:469:35
2Thea WennbergSkellefteå OK1:03:42+3:5610:13
2Magdalena NilssonHögåkers OK1:03:42+3:5610:13
4Sanna ÖhmanSkellefteå OK1:22:49+23:0313:17
Ester LaudonUmeå OKej godkänd

H21

10 170 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen JohanssonSkellefteå OK1:14:237:18
2Mattias JohanssonUmeå OK1:34:10+19:479:15

D16

4 810 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lea EdvardssonUmeå OK43:108:58
2Ella TuressonOK Renen49:54+6:4410:22
3Evelina NilssonHögåkers OK58:52+15:4212:14
4Klara KivijärviOK Renen1:21:56+38:4617:02
Nora EngströmOK Nolaskogsarnaej start

H16

5 630 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak LundholmUmeå OK42:237:31
2Oskar ÅdahlUmeå OK46:44+4:218:18
3Svante SirviöUmeå OK47:43+5:208:28
4Marcus NilssonSkogslöparna48:55+6:328:41
5Rasmus ErikssonUmeå OK55:55+13:329:55
6Max StigenlövHögåkers OK59:02+16:3910:29
7Jonatan HälldalSkogslöparna1:08:22+25:5912:08
8Arvid JonssonRobertsfors IK1:14:59+32:3613:19
9Oskar IngvarssonOK Renen1:19:32+37:0914:07
10Valdemar LidénUmeå OK1:33:49+51:2616:39
Arvid Feil LindmarkSkellefteå OKej start
Jesper RamebäckUmeå OKej start

D14

3 720 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma HasselströmOK Renen33:379:02
2Tuva SirviöUmeå OK35:13+1:369:28
3Vilja ÅkerlundSkellefteå OK37:37+4:0010:06
4Tyra LarssonIFK Umeå38:57+5:2010:28
5Liv PaulerSkogslöparna38:58+5:2110:28
6Emmy KärrlanderUmedalens IF41:25+7:4811:08
7Alva EngströmOK Renen45:42+12:0512:17
8Hilma VikströmUmeå OK47:03+13:2612:38
9Cornelia HörnquistÖrnsköldsviks OK48:41+15:0413:05
10Ebba SamuelssonUmeå OK52:56+19:1914:13
11Lisa HörnquistOK Renen53:53+20:1614:29
12Tua RönnlundIFK Umeå59:40+26:0316:02
Ella LindmarkRobertsfors IKej start
Elina Lingbro DömstedtUmeå OKej start
Stina LindmarkRobertsfors IKej start

H14

3 720 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Otto TimbyUmeå OK25:336:52
2Sixten PerssonSkogslöparna28:01+2:287:31
3Tim LundbergOK Renen28:55+3:227:46
4Arvid IngvarssonOK Renen29:51+4:188:01
5Eric HasselströmOK Renen30:38+5:058:14
6Liam HälldalSkogslöparna33:05+7:328:53
7Linus NordinOK Renen34:34+9:019:17
8Viktor ÖhmanSkogslöparna38:39+13:0610:23
9Milan LundbergSkellefteå OK57:25+31:5215:26
10Max ErikssonSkellefteå OK1:03:45+38:1217:08

D12

2 500 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida PaulerSkogslöparna20:538:21
2Signe ForsbergSkogslöparna21:32+0:398:36
3Hanna WoxlinSkogslöparna22:27+1:348:58
4Tindra RytterstedtSkogslöparna23:05+2:129:14
5Märta ÖstbergUmeå OK24:25+3:329:46
6Ingrid HedmanSkellefteå OK37:11+16:1814:52
7Alice StigenlövHögåkers OK44:12+23:1917:40
Lia ErikssonSkellefteå OKej godkänd
Minna TuressonOK Renenej start

H12

2 500 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin NilssonSkogslöparna18:547:33
2Felix ÖhmanSkogslöparna19:35+0:417:50
3Axel SamuelssonUmeå OK21:28+2:348:35
4Vilgot KuokkanenOK Renen22:09+3:158:51
5Axel EngströmOK Renen26:11+7:1710:28
6Hugo DanielssonLycksele IF27:27+8:3310:58
7Frans PerssonSkellefteå OK27:37+8:4311:02
8Alfred GidlundUmeå OK27:39+8:4511:03
9Lukas ErikssonUmeå OK27:41+8:4711:04
10Isak JohanssonUmeå OK27:52+8:5811:08
11Oskar JonssonRobertsfors IK29:41+10:4711:52
12Viggo JohanssonSkellefteå OK31:36+12:4212:38
13Albin JohanssonUmeå OK33:37+14:4313:26
14Tor OgenstedtHögåkers OK39:48+20:5415:55
15Manfred NordinLycksele IF42:57+24:0317:10
16Melker ErikssonLycksele IF45:23+26:2918:09
17Isak BengtssonUmeå OK56:23+37:2922:33
18Valter VikströmUmeå OK2:05:25+1:46:3150:10
Robin BlomqvistIFK Umeåej start
Axel LarssonIFK Umeåej start
Elis LundbergIFK Umeåej start
Matias LundbergIFK Umeåej start

D10

2 000 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Irma IngvarssonOK Renen17:438:51
2Vilma KuokkanenOK Renen18:51+1:089:25
3Märta ThelausUmeå OK19:41+1:589:50
4Stina PerssonSkogslöparna21:54+4:1110:57
5Melinda ErikssonLycksele IF25:45+8:0212:52

H10

2 000 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ted LindmarkRobertsfors IK16:038:01
2Hjalmar RutqvistIFK Umeå16:19+0:168:09
3Ossian NordinLycksele IF18:40+2:379:20
4Albin BerggrenOK Renen21:26+5:2310:43
5Hampus DanielssonLycksele IF22:09+6:0611:04
6Arvid EngströmRobertsfors IK22:55+6:5211:27
7Erik HörnquistOK Renen24:24+8:2112:12
8Ture ForsbergSkogslöparna24:49+8:4612:24
9Love JohanssonSkellefteå OK26:34+10:3113:17
10Arvid NordströmSkogslöparna28:33+12:3014:16
11Edvin WesterSkogslöparna28:53+12:5014:26
12Malte EngströmRobertsfors IK29:53+13:5014:56
13Neo BrokersSK Björnen32:33+16:3016:16

D40

5 630 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helena ForsbergSkogslöparna50:148:55
2Karin ArvidssonSkogslöparna52:11+1:579:16
3Catrin IngvarssonOK Renen53:59+3:459:35
4Cecilia RydbergUmeå OK54:34+4:209:41
5Elisabeth FriesUmeå OK57:59+7:4510:17
6Louise WoxlinSkogslöparna1:06:29+16:1511:48
7Emma LundholmUmeå OK1:25:43+35:2915:13
8Marlene HälldalSkogslöparna1:36:47+46:3317:11
Linda SandbladUmeå OKej godkänd
Karin PerssonSkogslöparnaej start
Åsa PaulerSkogslöparnaej start

H40

8 200 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars NilssonUmedalens IF1:05:157:57
2Johan RydbergUmeå OK1:06:23+1:088:05
3Erik OlssonOK Renen1:09:35+4:208:29 Ladda ner rutt i gpx-format
4Andreas LundholmUmeå OK1:11:14+5:598:41
5Mattias PerssonSkogslöparna1:11:21+6:068:42
6Simon NilssonUmeå OK1:13:12+7:578:55
7Jan HäggrotOK Renen1:25:24+20:0910:24
8Per EngströmRobertsfors IK1:27:00+21:4510:36
9Jörgen IngvarssonOK Renen1:39:29+34:1412:07
10Johan DanielssonLycksele IF1:40:29+35:1412:15
Mattias BerggrundUmeå OKej start

D45

4 360 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena TuressonOK Renen36:278:21
2Kati RemesOK Renen1:16:22+39:5517:30

H45

6 230 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Claes TuressonOK Renen43:487:01
2Jonas HälldalSkogslöparna45:31+1:437:18
3Per MagnussonOK Nolaskogsarna49:01+5:137:52
4Oskar ForsbergSkogslöparna50:46+6:588:08
5Per RönnlundIFK Umeå53:15+9:278:32
6Jens WestinSkogslöparna1:02:43+18:5510:04
7Patrik WennbergSkellefteå OK1:03:51+20:0310:14
8Martin HasselströmOK Renen1:11:29+27:4111:28
9Roland VikströmUmeå OK1:14:37+30:4911:58
Mattias LindmarkRobertsfors IKej godkänd

D50

3 700 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Sofie JohanssonUmeå OK37:5210:14
2Madeleine LimparAttunda OK40:48+2:5611:01
3Anna Karin NilssonUmeå OK42:01+4:0911:21
4Helena KönigssonRobertsfors IK52:52+15:0014:17
5Marita SöderlindÖrnsköldsviks OK1:13:09+35:1719:46

H50

6 230 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen NylénOK Nolaskogsarna46:567:32
2Ulf HägglundSkellefteå OK49:30+2:347:56
3Pär LundgrenSkellefteå OK55:05+8:098:50
4Jan ForsbergHögåkers OK1:01:09+14:139:48
5Kristofer ÖhmanSkogslöparna1:03:53+16:5710:15
6Anders HolmqvistSnättringe SK1:05:17+18:2110:28
7Tomas PerssonSkellefteå OK1:05:23+18:2710:29
8Peter LundbergOK Renen1:05:26+18:3010:30
9Anders JohanssonOK Renen1:23:14+36:1813:21
10Göran HörnquistÖrnsköldsviks OK1:27:33+40:3714:03
11Sven StigenlövHögåkers OK1:35:16+48:2015:17
12Hjalmar LaudonVännäs OK1:36:32+49:3615:29
Stefan KärrlanderUmedalens IFej godkänd
Mikael HörnquistOK Renenej start
Clas EngströmOK Nolaskogsarnaej start

D55

3 700 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva WadmanVästerås SOK40:4010:59
2Agneta FriesUmeå OK49:37+8:5713:24
3Cecilia HenfridssonUmeå OK51:19+10:3913:52

H55

5 430 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dirk HartmannSV Mietraching56:5010:27
2Mikael YngvessonRobertsfors IK1:00:22+3:3211:07
3Vesa SärkiojaUmeå OK1:10:26+13:3612:58
4Per WadmanVästerås SOK1:20:34+23:4414:50

D60

3 390 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva WalheimRobertsfors IK38:3311:22
2Brita NilssonOK Linné43:56+5:2312:57
3Lena SjöströmUmeå OK44:51+6:1813:13
4Annica NylundUmeå OK49:54+11:2114:43
5Inger FrickFK Göingarna53:31+14:5815:47
6Angela NilssonSkellefteå OK1:02:33+24:0018:27
7Ulla Britt SundinSkogslöparna1:04:40+26:0719:04

H60

5 170 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Clas FriesUmeå OK42:048:08
2Anders FriesUmeå OK45:00+2:568:42
3Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK58:00+15:5611:13
4Mats SandewallUmeå OK1:17:29+35:2514:59
Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OKej start

H65

4 360 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Terho NevalainenUmeå OK50:0611:29
2Kjell SandströmBodens Bandyklubb OS52:30+2:2412:02
3Hans-Erik GrenholmWilhelmina OK1:13:51+23:4516:56
4Håkan ErikssonUmeå OK1:32:38+42:3221:14
Matts EngvallBodens Bandyklubb OSej start
Eje AnderssonBodens Bandyklubb OSej start

D70

2 810 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva FeilSkellefteå OK45:5016:18
2Britt-marie JohanssonStöcksjö IS49:47+3:5717:42
Anita LjungbergUmeå OKej start

H70

3 700 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signar ErikssonStöcksjö IS41:1911:10
2Kjell HemmyrStöcksjö IS49:24+8:0513:21
3Per SundinSkogslöparna56:30+15:1115:16
4Gunnar TigerUmeå OK1:00:13+18:5416:16
5Mats KlingvallUmeå OK1:13:29+32:1019:51
Börje LjungbergUmeå OKej start
Jan-Erik SundholmOK Nolaskogsarnaej start

D75

2 810 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anne-Marie ByströmSidensjö IK1:03:3922:39
2Lena TimnerUmeå OK1:33:06+29:2733:07
Gerd BerglundHögåkers OKej godkänd

H75

3 390 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran EnkvistSkellefteå OK47:0613:53
2Bo JonssonBolidens SK1:01:17+14:1118:04
3Åke BerglundHögåkers OK1:03:37+16:3118:45

H80

2 810 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thorsten JohanssonLångvikens OK54:4819:30
2Sven-Erik LundgrenUmeå OK1:22:11+27:2329:14

Inskolning

1 570 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Hannes LindgrenIFK Umeåfullföljt
ELIAS VILHELMSSONIFK Umeåfullföljt
Erik ÅdahlUmeå OKfullföljt

U1

1 570 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alve OttebjörkUmeå OK16:5410:45
2Mollie WikströmUmedalens IF16:58+0:0410:48
3Julia WikströmUmedalens IF17:22+0:2811:03
4Lora BrokersSK Björnen18:42+1:4811:54
5Lova MörtbergKlubblös18:44+1:5011:55
6Elias BengtssonUmeå OK18:55+2:0112:02
7Klara MörtbergIFK Umeå19:59+3:0512:43
8Albin GustavssonVännäs OK26:52+9:5817:06
9Ida RutqvistIFK Umeå27:39+10:4517:36
10Espen EdelhausenVännäs OK29:35+12:4118:50
11Adelia NordinLycksele IF32:05+15:1120:26

U2

2 000 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils SandströmUmeå OK15:207:40
2David GidlundUmeå OK16:37+1:178:18
3Lovisa NilssonHögåkers OK21:25+6:0510:42
4Sally ArvidssonSkogslöparna22:56+7:3611:28
5Elsa WoxlinSkogslöparna23:00+7:4011:30
6Ingrid ÖstbergUmeå OK23:19+7:5911:39
7Max NordenUmeå OK27:01+11:4113:30
8Siri EdvardssonUmeå OK27:40+12:2013:50
9Irma BjurdammRobertsfors IK32:14+16:5416:07
10Hugo RydbergUmeå OK36:27+21:0718:13
11Tilde LarssonÖrnsköldsviks OK41:01+25:4120:30
12Amanda MattssonÖrnsköldsviks OK41:03+25:4320:31
13Sigrid EklundKlubblös41:08+25:4820:34
14Elena KäckUmeå OK44:38+29:1822:19

Öppen 1

2 000 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid LindgrenIFK Umeå17:068:33
2Emilia WikströmUmedalens IF19:41+2:359:50
3Viktor WikströmUmedalens IF19:43+2:379:51
4Stefan FriesUmeå OK40:38+23:3220:19
5Gunnar TimnerUmeå OK1:20:05+1:02:5940:02
6Kajsa SandewallUmeå OK1:38:06+1:21:0049:03

Öppen 3

2 500 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Minna KuokkanenOK Renen25:2610:10
2Beatrice AlmÖrnsköldsviks OK31:14+5:4812:29
3Anna LundbergSkellefteå OK38:11+12:4515:16
4David LindgrenIFK Umeå38:48+13:2215:31
5Stina JohanssonKlubblös39:13+13:4715:41
6Matilda SjögrenSona OK39:22+13:5615:44
7Karin IdhultRobertsfors IK41:09+15:4316:27
8Kristina JonssonRobertsfors IK41:15+15:4916:30
9Lisa BjurdammRobertsfors IK44:00+18:3417:36
10Elis LundbergIFK Umeå46:55+21:2918:46
11Lisa EdvardssonUmeå OK47:54+22:2819:09
12Anna HörnquistÖrnsköldsviks OK56:05+30:3922:26
13Boel SandströmUmeå OK57:06+31:4022:50
14Samuel SjöbergUmeå OK58:35+33:0923:26
15Erika BengtssonUmeå OK58:43+33:1723:29
16Jesper NybergUmeå OK58:45+33:1923:30
17Lena HörnquistOK Renen1:15:26+50:0030:10
Felix NordenUmeå OKej godkänd
Olle LundbergIFK Umeåej godkänd
Erika GällerstedtUmeå OKej godkänd
Mia-Lena HolmströmRobertsfors IKej godkänd
Nicklas ErikssonLycksele IFej start

Öppen 5

3 720 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Yngve ÖstbergUmeå OK40:2310:51
2Tomas VikdahlUmeå OK44:39+4:1612:00
3Karolina BennitzOK Renen45:00+4:3712:05
4Annika VikdahlUmeå OK53:50+13:2714:28
5Maria DanielssonLycksele IF54:29+14:0614:38
6Jennie ErikssonLycksele IF55:48+15:2515:00
7Dan EdvardssonUmeå OK56:20+15:5715:08
8Lina SamuelssonUmeå OK1:05:07+24:4417:30
9Alexander KarlssonKlubblös1:06:10+25:4717:47
10Nora KäckUmeå OK1:09:50+29:2718:46
11Laila NoppaUmeå OK2:27:48+1:47:2539:43
Marie JohanssonHögåkers OKej godkänd
Isak LindmarkKlubblösej godkänd
Johanna ThelausUmeå OKej start

Öppen 6

5 740 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik RagnarssonUmeå OK1:03:2811:03
2Jenny ÖhmanSkogslöparna1:36:24+32:5616:47

Öppen 7

3 390 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders NordinOK Renen33:459:57
2Peter WoxlinSkogslöparna33:56+0:1110:00
3Emma WibergSkogslöparna34:48+1:0310:15
4Mikael NilssonSkogslöparna38:51+5:0611:27
5Åsa BäckstrandUmeå OK39:04+5:1911:31
6Louise RamebäckUmeå OK39:17+5:3211:35
7Matts StrandbergStöcksjö IS40:31+6:4611:57
8Jenny RönnlundStöcksjö IS44:05+10:2013:00
9Per RogneIK Hakarpspojkarna44:14+10:2913:02
10Bert ErikssonUmeå OK47:04+13:1913:53
11Annika ManniUmedalens IF47:38+13:5314:03
12Sara NordbrandtStöcksjö IS47:46+14:0114:05
13Torunn OtterbjörkUmeå OK49:23+15:3814:34
14Chatarina KarlssonUmeå OK56:41+22:5616:43
15Daniel OgenstedtHögåkers OK57:43+23:5817:01
16Henrik RamebäckUmeå OK1:00:12+26:2717:45
17Olof ÖrbergStöcksjö IS1:03:24+29:3918:42
18Jörgen KraghStöcksjö IS1:09:36+35:5120:31
Tjelvar OtterbjörkUmeå OKej godkänd
Lars ÅbergUmeå OKej godkänd

Öppen 8

5 170 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders BennitzOK Renen39:377:39
2Lisa WesterSkogslöparna52:09+12:3210:05
3Thomas NordströmSkogslöparna52:15+12:3810:06
4Stefan NilssonHögåkers OK57:52+18:1511:11
5Anders JohanssonKlubblös58:30+18:5311:18
6Gudrun WegelandOK Nolaskogsarna1:00:18+20:4111:39
7Jonas SjöbergUmeå OK1:02:48+23:1112:08
8Tomas NordinLycksele IF1:04:39+25:0212:30
9Mattias KarlssonUmeå OK1:18:42+39:0515:13

Öppen 9

8 200 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonna ForsVästerås SOK1:11:048:40
2Jonas SundellUmeå OK1:23:15+12:1110:09
3Magnus SellstedtSelånger SOK1:23:59+12:5510:14
4Fredrik SamuelssonUmeå OK1:27:03+15:5910:36
5Stefan HertilOK Denseln1:33:29+22:2511:24
Lars NilssonUmeå OKej godkänd
Robert WinterRobertsfors IKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser