Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, medel, Dalarna

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, medel, Dalarna
Arrangörsorganisation: IFK Mora OK
Datum: lördag 7 september 2019

D21

4 580 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tove AlexanderssonStora Tuna OK29:306:26
2Emma JohanssonDomnarvets GOIF30:34+1:046:40
3Jenny ErikssonOK Kåre34:16+4:467:28
4Katarina SvahnAlfta-Ösa OK34:23+4:537:30
5Elin DahlinDomnarvets GOIF34:43+5:137:34
6Jennie Börjesson ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna35:07+5:377:40
7Johanna Börjesson ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna35:53+6:237:50
8Annika ÖstmanDomnarvets GOIF36:19+6:497:55
9Jessica HallidayDomnarvets GOIF36:47+7:178:01
10Maria NilssonDomnarvets GOIF36:49+7:198:02
11Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK38:25+8:558:23
12Linda ByströmOK Kåre40:12+10:428:46
13Maria BjörklundStora Tuna OK41:34+12:049:04
14Sara JohanssonDomnarvets GOIF42:52+13:229:21
15Matilda ErikssonOK Kåre43:05+13:359:24
16Hanna SahlinOK Kåre48:43+19:1310:38
17Julia AdolfssonOK Kåre49:20+19:5010:46
18Maria RostOK Kåre56:55+27:2512:25
Linnea MalmbergStora Tuna OKej godkänd
Malin RylanderStora Tuna OKej godkänd
Susanna MårtenssonStora Tuna OKej start
Elin FjellströmMalungs OK Skogsmårdarnaej start

H21

5 290 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik JohannessonStora Tuna OK29:055:29
2Olle KaleredStora Tuna OK29:50+0:455:38
3Erik RostMalungs OK Skogsmårdarna30:53+1:485:50
4Joakim SvenskStora Tuna OK31:09+2:045:53
5Johan NordlundMalungs OK Skogsmårdarna31:43+2:385:59
6Ludvig ÅhlundMalungs OK Skogsmårdarna31:45+2:406:00
7Rickard BörjessonMalungs OK Skogsmårdarna31:59+2:546:02
8Jesper SvenskStora Tuna OK32:41+3:366:10
9Anton ForsbergStora Tuna OK32:53+3:486:12
10Filip WadstenMalungs OK Skogsmårdarna33:23+4:186:18
11Martin HammarbergMalungs OK Skogsmårdarna33:26+4:216:19
12Linus BohmanMalungs OK Skogsmårdarna33:52+4:476:24
13John BörjessonMalungs OK Skogsmårdarna34:05+5:006:26
14Ola NybergMalungs OK Skogsmårdarna34:13+5:086:28
15Erik LiljequistStora Tuna OK34:44+5:396:33
16Markus LangStora Tuna OK35:28+6:236:42
17Linus LarssonOK Kåre36:13+7:086:50
18Olov EricsonAlfta-Ösa OK36:46+7:416:57
19Göran AnlindLeksands OK37:25+8:207:04
20Rikard ClaessonStora Tuna OK37:27+8:227:04
21Greger TyskOK Kåre37:29+8:247:05
22Dag StridhMalungs OK Skogsmårdarna37:58+8:537:10
23Mattias MårtsStora Tuna OK38:21+9:167:14
24Oskar LundqvistMalungs OK Skogsmårdarna40:25+11:207:38
25Anders HåkanssonOK Kåre42:12+13:077:58
26Johan SonessonGagnefs OK42:52+13:478:06
27Erik NordkvistGagnefs OK43:24+14:198:12
28Johan ErikssonOK Kåre45:41+16:368:38
29Philip EdvardssonEksjö SOK53:02+23:5710:01
Oskar SandbergMalungs OK Skogsmårdarnaej start

D20

4 150 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ronja HuggStora Tuna OK33:298:04
2Ronja JungåkerOK Kåre35:45+2:168:36
3Vilma V Von KrusenstiernaOK Kåre39:36+6:079:32
Maja MörthStora Tuna OKej start

H20

4 500 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johannes ÖhgrenOK Kåre33:097:22
2Zeb PalmHJS-Vansbro OK36:56+3:478:12
3Johan Bjernhed NordahlDomnarvets GOIF53:56+20:4711:59

D18

3 820 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tilda ÖstbergStora Tuna OK31:318:15
2Karin WedmanVästerbergslagens OL32:30+0:598:30
3Moa HjorthDomnarvets GOIF33:20+1:498:43
4Elin EdströmHärnösands OK36:52+5:219:39
5Tilde EngbergHärnösands OK36:58+5:279:40
6Lovisa MoqvistLerums SOK39:05+7:3410:13
7Clara SpikLeksands OK40:06+8:3510:29
8Lilian PalmHJS-Vansbro OK49:02+17:3112:50
9Tyra DernfalkVästerbergslagens OL53:59+22:2814:07
10Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL55:41+24:1014:34
11Alma SandVästerbergslagens OL1:15:39+44:0819:48
Tilda GolsäterKorsnäs IF OKej start
Julia GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Elsa NilssonDomnarvets GOIFej start

H18

4 150 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor SvenskStora Tuna OK25:326:09
2Erik BrandtDomnarvets GOIF27:41+2:096:40
3Jonas CarlssonStora Tuna OK28:49+3:176:56
4Jonatan StåhlSundbybergs IK31:30+5:587:35
5Henrik PetrisiVästerbergslagens OL31:36+6:047:36
6Melker NordgrenOK Kåre32:14+6:427:46
7Henry SvensVästerbergslagens OL32:35+7:037:51
8Albin BergerDomnarvets GOIF33:31+7:598:04
9Emil BybergDomnarvets GOIF35:09+9:378:28
10Karl GranathOK Kåre37:37+12:059:03
11Erik NilssonDalaportens OL41:55+16:2310:06
12Charlie EliassonDalaportens OL54:18+28:4613:05

D16

3 660 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vendela SöderqvistOK Kåre31:388:38
2Maja BergqvistKorsnäs IF OK36:10+4:329:52
3Tuva-Cajsa SpikLeksands OK36:25+4:479:56
4Elsa GörasLeksands OK37:49+6:1110:19
5Kajsa IvarssonVästerbergslagens OL38:15+6:3710:27
5Alma WallmanVästerbergslagens OL38:15+6:3710:27
7Klara ErssonOK Kåre38:42+7:0410:34
8Ellen FunkeLeksands OK40:26+8:4811:02
9Agnes WallinKorsnäs IF OK41:12+9:3411:15
10Alice Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF42:40+11:0211:39
11Thea NordinKorsnäs IF OK43:28+11:5011:52
12Olga RindeskogVästerbergslagens OL47:36+15:5813:00
13Elsa HermanssonIFK Mora OK50:55+19:1713:54
14Saga MattssonDalaportens OL53:34+21:5614:38
15Julia BosellOK Kåre54:30+22:5214:53
16Alicia BergkvistVästerbergslagens OL1:10:02+38:2419:08
17Elin BryggarKorsnäs IF OK1:23:28+51:5022:48
Anja NilssonDomnarvets GOIFej godkänd
Julia MeijerIFK Mora OKej godkänd
Karolina AnderssonDalaportens OLej start

H16

3 800 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin GezeliusIFK Mora OK24:276:26
2Leo AlvolinOK Kåre27:49+3:227:19
3Joel GolsäterKorsnäs IF OK28:22+3:557:27
4Christoffer LindgrenOK Kåre28:45+4:187:33
5Jon HanssonOK Kåre29:15+4:487:41
6Esbjörn Montelius RisbergOK Kåre29:34+5:077:46
7Klockar-Eskil NääsLeksands OK33:01+8:348:41
8Albin NyqvistOK Landehof33:34+9:078:50
9Simon Karlsson HolmerIFK Mora OK34:57+10:309:11
10Markus HalvarssonLeksands OK35:22+10:559:18
11Albin SjöblomOK Kåre36:39+12:129:38
12Jakob WidelundOK Kåre40:34+16:0710:40
13Jakob CarlssonStora Tuna OK40:59+16:3210:47
14Eric JohanssonOK Kåre43:59+19:3211:34
15Ossian KihlströmDalaportens OL45:09+20:4211:52
16Daniel LindDalaportens OL46:34+22:0712:15
17Sebastian ÅkärbjärIFK Mora OK47:42+23:1512:33
18Markus MelénOK Kåre52:22+27:5513:46
19Egil LissmyrIFK Mora OK1:03:41+39:1416:45
Viktor NorbergStora Tuna OKej godkänd
Mattias ÖstbergStora Tuna OKej godkänd
Lucas WannerAvesta OKej start
Isak DalinLeksands OKej start

D14

3 020 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa BrandtDomnarvets GOIF23:307:46
2Elsa KaipeOK Kåre25:19+1:498:22
3Moa BergqvistKorsnäs IF OK29:27+5:579:45
4Sofie Karlsson HolmerIFK Mora OK31:13+7:4310:20
5Malin HållHJS-Vansbro OK31:33+8:0310:26
6Moa BirkebækStora Tuna OK31:48+8:1810:31
7Stina DernfalkVästerbergslagens OL36:00+12:3011:55
8Greta BladlundKarlsbyhedens OK37:40+14:1012:28
9Felicia EliassonDalaportens OL39:28+15:5813:04
10Sanna HörnellDomnarvets GOIF40:09+16:3913:17
11Lina WidelundOK Kåre41:06+17:3613:36
12Pauline HaglundIFK Hedemora OK41:10+17:4013:37
13Irma BergDomnarvets GOIF41:23+17:5313:42
14Julia GellerbrandtMalungs OK Skogsmårdarna41:24+17:5413:42
15Enni LundbergOK Kåre43:20+19:5014:20
16Klara BerglundKarlsbyhedens OK44:17+20:4714:39
17Ylva HanssonOK Kåre44:19+20:4914:40
18Mira NordinKorsnäs IF OK44:29+20:5914:43
19Julia Hagelberg NordahlOK Kåre46:25+22:5515:22
20Signe ÖhgrenKarlsbyhedens OK47:15+23:4515:38
21Julia NordvallDomnarvets GOIF48:51+25:2116:10
22Emilia LindDalaportens OL50:41+27:1116:46
23Nellie EliassonDalaportens OL51:25+27:5517:01
24Emma MattssonMalungs OK Skogsmårdarna1:01:54+38:2420:29
Maja EliassonDomnarvets GOIFej godkänd
Alva ErssonIFK Mora OKej start
Nora NordlundOK Kåreej start
Anja BergerDomnarvets GOIFej start
Elin GezeliusIFK Mora OKej start

H14

3 110 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Wille SöderqvistOK Kåre25:178:07
2Helmer JöhnemarkStora Tuna OK27:47+2:308:56
3Olle WallmanVästerbergslagens OL28:59+3:429:19
4Alfred DanielssonIFK Mora OK30:45+5:289:53
5Pontus HedbergKarlsbyhedens OK33:31+8:1410:46
6Joel AllmungsLeksands OK34:47+9:3011:11
7William OksvoldOK Kåre34:56+9:3911:13
8August GörasLeksands OK35:29+10:1211:24
9Olle GahnshagOK Kåre39:20+14:0312:38
10Karl ForsgrenVästerbergslagens OL41:55+16:3813:28
11Elias HörnellDomnarvets GOIF43:13+17:5613:53
12Simon BerglundKarlsbyhedens OK44:57+19:4014:27
13Nils OdlindOK Kåre45:28+20:1114:37
14Ivar LissmyrIFK Mora OK47:44+22:2715:20
15Joel MasapärsMalungs OK Skogsmårdarna54:01+28:4417:22
Axel GräfningsGrycksbo IF OKej godkänd
Rasmus WidelundOK Kåreej start
Nils Arvid WedmanVästerbergslagens OLej start
André ÖstmanVästerbergslagens OLej start

D14 Kort

2 200 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Matilda PetterssonDomnarvets GOIF36:3316:36
2Matilda HedlundLeksands OK44:57+8:2420:25
3Nelly RindeskogVästerbergslagens OL50:49+14:1623:05

H14 Kort

2 200 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Edvin JohanssonOK Kåreej start

D12

2 200 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tilde SvederDomnarvets GOIF19:328:52
2Lova MasapärsMalungs OK Skogsmårdarna22:28+2:5610:12
3Elsa NilssonDalaportens OL24:36+5:0411:10
4Tyra ElgesjöDomnarvets GOIF25:23+5:5111:32
5Signe Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF26:08+6:3611:52
6Filippa HemmingssonStora Tuna OK26:40+7:0812:07
7Fanny HemmingssonStora Tuna OK26:53+7:2112:13
8Hennie LöfgrenStora Tuna OK28:54+9:2213:08
9Elsa GolsäterKorsnäs IF OK28:58+9:2613:09
10Alma JöhnemarkStora Tuna OK29:33+10:0113:25
11Elsa NorgrenDomnarvets GOIF31:31+11:5914:19
12Elsa MattssonMalungs OK Skogsmårdarna34:57+15:2515:53
13Klara GellerbrandtMalungs OK Skogsmårdarna35:26+15:5416:06
14Signe AnderssonDalaportens OL35:56+16:2416:20
15Hilda KjällbringLeksands OK38:59+19:2717:43
16Amelie HemptenmacherLeksands OK39:13+19:4117:49
17Ella SandVästerbergslagens OL42:05+22:3319:07
18Frida BrudinIFK Mora OK47:05+27:3321:24
19Tuva HällstenLeksands OK49:03+29:3122:17
20Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL49:50+30:1822:39
Amanda LindDalaportens OLej godkänd
Lova WilénLeksands OKej start
Hilma DalinOK Kåreej start
Sandra FranzLeksands OKej start
Maja MaxénStora Tuna OKej start

H12

2 200 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Walter SöderqvistOK Kåre18:588:37
2Jonatan HaglundIFK Hedemora OK21:41+2:439:51
3Noah TyskOK Kåre22:43+3:4510:19
4Ville ElgesjöDomnarvets GOIF24:08+5:1010:58
5Nils SernfältLeksands OK27:41+8:4312:34
6Sebastian AlinIFK Mora OK29:58+11:0013:37
7Erik OdlindOK Kåre33:18+14:2015:08
8Isak StinessenDalaportens OL34:07+15:0915:30
9Algot NorgrenDalaportens OL35:56+16:5816:20
10Adrian DahlgrenÄlvdalens IF OK37:09+18:1116:53
11Gustav NorbergStora Tuna OK38:32+19:3417:30
12Gunnar DahlgrenIFK Mora OK41:13+22:1518:44
13Neo GunnarssonLeksands OK42:43+23:4519:25
14Emil Li EklundStora Tuna OK46:17+27:1921:02
15Per Gustav WedmanVästerbergslagens OL47:33+28:3521:36
16Filip ÅkärbjärIFK Mora OK1:11:28+52:3032:29
William ByrbergIFK Mora OKej godkänd
Dante MeijerIFK Mora OKej godkänd
Olle EnglénLeksands OKej godkänd
Walter OksvoldOK Kåreej start
Elvin LundbergOK Kåreej start
Frode Montelius RisbergOK Kåreej start
Oskar KaipeOK Kåreej start

D12 Kort

2 040 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linnea JäderbergLeksands OK18:188:58
2Felicia BjörkmanDomnarvets GOIF18:19+0:018:58

D10

2 040 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja SvederDomnarvets GOIF13:446:43
2Moa JäderbergLeksands OK14:27+0:437:05
3Märta ErikssonStora Tuna OK15:43+1:597:42
4Natalie NorénMalungs OK Skogsmårdarna15:52+2:087:46
5Lovisa KajsIFK Mora OK15:56+2:127:48
6Ida-Maria EkströmStora Tuna OK17:27+3:438:33
7Kajsa WilénLeksands OK17:53+4:098:45
8Esther HellmanLeksands OK18:20+4:368:59
9Vilma Hagelberg NordahlOK Kåre18:40+4:569:09
10Elvira BuudIFK Mora OK19:33+5:499:35
11Nora AldinStora Tuna OK20:01+6:179:48
12Wilda VainionpääDalaportens OL30:30+16:4614:57
Stella StenmanOK Kåreej start
Lykke NäsOK Kåreej start

H10

2 040 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo ClaessonStora Tuna OK12:256:05
2Nils StåbiOK Kåre14:23+1:587:03
3Melker SundströmLeksands OK15:10+2:457:26
3William HällstenLeksands OK15:10+2:457:26
5Erik NordahlDomnarvets GOIF15:15+2:507:28
6Alexis AndréSvärdsjö SOK15:46+3:217:43
7Elliott ByrbergIFK Mora OK16:58+4:338:19
8John DanielssonIFK Mora OK17:11+4:468:25
9Viktor HöökVästerbergslagens OL17:24+4:598:31
10Olle BladlundKarlsbyhedens OK18:03+5:388:50
11Petter NordlundOK Kåre18:29+6:049:03
12Erik GräfningsGrycksbo IF OK18:45+6:209:11
13Elliot TyskOK Kåre18:50+6:259:13
14Gustav FernvikStora Tuna OK20:25+8:0010:00
15Axel StoltLeksands OK20:55+8:3010:15
16Sixten BuudIFK Mora OK22:12+9:4710:52
17Lukas NorénMalungs OK Skogsmårdarna22:25+10:0010:59
18Nils ForsgrenVästerbergslagens OL23:59+11:3411:45
19Jonatan AlinIFK Mora OK27:05+14:4013:16
20Kevin AmnéusDalaportens OL28:28+16:0313:57
21Kasper AmnéusDalaportens OL29:04+16:3914:14
Lukas NääsOK Kåreej start

D35

3 820 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny Bagge AnlindLeksands OK32:588:37
2Eva ElfvingDomnarvets GOIF34:08+1:108:56
3Marika HagelbergOK Kåre38:38+5:4010:06
4Anna-Karin NilssonMalungs OK Skogsmårdarna49:00+16:0212:49

H35

4 580 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn ArvidssonStora Tuna OK37:468:14
2Daniel EkströmStora Tuna OK38:47+1:018:28
3Peter KolmskogOK Kåre39:08+1:228:32
4Jesper VainionpääDalaportens OL1:04:00+26:1413:58

D40

3 590 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Therese BergqvistKorsnäs IF OK31:378:48
2Helena WallmanVästerbergslagens OL34:59+3:229:44
3Anna HaglundLeksands OK35:23+3:469:51
4Linda StinessenDalaportens OL39:26+7:4910:59
5Anna ElgesjöDomnarvets GOIF48:16+16:3913:26
6Lina SöderkvistSäterbygdens OK50:00+18:2313:55
7Malena DernfalkVästerbergslagens OL1:18:35+46:5821:53
Marie-Louise KaipeOK Kåreej start

H40

4 500 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1U Tomas LöfgrenStora Tuna OK30:436:49
2Andreas ElgesjöDomnarvets GOIF31:24+0:416:58
3Patrik SöderqvistOK Kåre32:09+1:267:08
4Kristofer SidenvallOK Kåre32:13+1:307:09
5Bengt LeanderssonÄlvdalens IF OK32:46+2:037:16
6Daniel KaipeOK Kåre33:31+2:487:26
7Anders OksvoldOK Kåre34:39+3:567:42
8Pontus FunkeLeksands OK34:48+4:057:44
9Tony BjörlingDomnarvets GOIF36:00+5:178:00
10Martin AnderssonLeksands OK37:10+6:278:15
11Klockar Mattias NääsLeksands OK39:43+9:008:49
12Jörgen SigfridsMalungs OK Skogsmårdarna42:47+12:049:30
13Hasse ErikssonSälens IF43:27+12:449:39
14Mikael BlessbornDomnarvets GOIF44:24+13:419:52
15Thobias WidelundOK Kåre44:30+13:479:53
16Mats HörnellDomnarvets GOIF47:33+16:5010:34
17Stefan SvederDomnarvets GOIF48:29+17:4610:46
18Björn NorbergStora Tuna OK50:48+20:0511:17
19Anders JanssonGrycksbo IF OK54:55+24:1212:12
20Mathias BladlundKarlsbyhedens OK57:18+26:3512:44
21Niklas NilssonDalaportens OL1:07:24+36:4114:58

D45

3 360 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helena NorbergStora Tuna OK34:4610:20
2Malin WidelundOK Kåre35:42+0:5610:37
3Ylva LorentssonOK Kåre38:21+3:3511:24
4Marit SöderqvistOK Kåre40:21+5:3512:00
5Jenny Lind ÖhgrenKarlsbyhedens OK42:25+7:3912:37
6Anne MörkÄlvdalens IF OK42:47+8:0112:43
7Liselott NordgrenOK Kåre52:02+17:1615:29
8Petra Hurtig HalvarssonLeksands OK52:39+17:5315:40
9Kristin RamsellLeksands OK1:05:52+31:0619:36
Heléna KruskopfKorsnäs IF OKej start
Anna OksvoldOK Kåreej start

H45

4 150 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven OlssonKorsnäs IF OK29:257:05
2Staffan ErikssonStora Tuna OK30:41+1:167:23
3Johan HallgrenBjursås OK31:51+2:267:40
4Pär HöökVästerbergslagens OL32:47+3:227:53
5Niklas AldinStora Tuna OK33:43+4:188:07
6Niklas LöwegrenStora Tuna OK34:00+4:358:11
7Johan AlfredssonStora Tuna OK34:10+4:458:13
8Jörgen NorénMalungs OK Skogsmårdarna34:19+4:548:16
9Magnus GörasLeksands OK34:52+5:278:24
10Per BrandtDomnarvets GOIF35:02+5:378:26
11Lars ÅkermanMalungs OK Skogsmårdarna35:24+5:598:31
12Ulf FredrikssonStora Tuna OK38:47+9:229:20
13Mathias VestinOK Kåre46:40+17:1511:14
14Jakob WedmanVästerbergslagens OL51:28+22:0312:24
15Hans NykvistStora Tuna OK1:04:44+35:1915:35
Niclas SjöblomOK Kåreej godkänd
Peter ÖstmanVästerbergslagens OLej start
Janne SkarnerLeksands OKej start

D50

3 360 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anette PalmHJS-Vansbro OK31:499:28
2Karin SvenskStora Tuna OK35:25+3:3610:32
3Anna-Karin SchmutzLeksands OK37:33+5:4411:10
4Madelene AllmungsLeksands OK38:35+6:4611:28
5Lena PetrisiVästerbergslagens OL40:20+8:3112:00
6Ellinor PerssonStora Tuna OK42:23+10:3412:36
7Florence BergDomnarvets GOIF43:15+11:2612:52
8Maria EngbergKorsnäs IF OK43:20+11:3112:53
9Therese ForsKvarnsvedens GOIF OK44:21+12:3213:11
10Åsa SpikLeksands OK45:09+13:2013:26
11Erica HållHJS-Vansbro OK47:22+15:3314:05
12Lena LiljeforsAvesta OK49:17+17:2814:40
13Anna JöhnemarkStora Tuna OK49:43+17:5414:47
14Lotta StålVästerbergslagens OL53:50+22:0116:01
15Anna Von KrusenstiernaOK Kåre54:33+22:4416:14
16Ninni CarlssonStora Tuna OK59:36+27:4717:44
Yvonne NormanLeksands OKej godkänd
Anneli ÖstbergStora Tuna OKej start
Camilla WallinStora Tuna OKej start

H50

3 820 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pär StålVästerbergslagens OL26:396:58
2Ola JernströmAvesta OK29:12+2:337:38
3Tomas NormanLeksands OK31:11+4:328:09
4Tomas ForsKvarnsvedens GOIF OK31:16+4:378:11
5Magnus HjorthDomnarvets GOIF31:22+4:438:12
6Per CarlssonStora Tuna OK32:41+6:028:33
7Per NordahlDomnarvets GOIF33:25+6:468:44
8Christer EkskogKvarnsvedens GOIF OK36:17+9:389:29
9Anders BergDomnarvets GOIF36:41+10:029:36
10Fredrik PetrisiVästerbergslagens OL41:06+14:2710:45
11Lars-Göran KarlssonLeksands OK47:10+20:3112:20
12Tony BackDalaportens OL50:50+24:1113:18
Thomas AnderssonDalaportens OLej start
Per LovangVästerbergslagens OLej start
Anders ÖstbergStora Tuna OKej start
Mats ErkersLeksands OKej start
Anders LöwgrenOK Milanej start

D55

3 180 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid SvenssonStora Tuna OK38:3512:07
2Lisbet Lidman LarssonHJS-Vansbro OK44:08+5:3313:52
3Sussie BjörkmanDalaportens OL47:04+8:2914:48
4Mia GustafssonOK Kåre49:10+10:3515:27
5Rose-Marie HameliusSäterbygdens OK53:45+15:1016:54
6Carina SandbergSäterbygdens OK57:50+19:1518:11
Gunilla RylanderStora Tuna OKej start

H55

3 590 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna21:566:06
2Per SpikLeksands OK27:31+5:357:39
3Tomas LöfgrenStora Tuna OK28:02+6:067:48
4Per MelénOK Kåre28:25+6:297:54
5Per SandbergSäterbygdens OK35:55+13:5910:00
6Bengt HaglundLeksands OK38:19+16:2310:40
7Kalle ÖstgrenOK Kåre40:53+18:5711:23
8Stefan MalmbergStora Tuna OK43:28+21:3212:06
9Bosse WiggeDomnarvets GOIF44:30+22:3412:23
10Anders S NybergSäterbygdens OK44:43+22:4712:27
11Lars GustafssonOK Kåre44:44+22:4812:27
12Per ErikssonVästerbergslagens OL50:28+28:3214:03
13Bo WallinKorsnäs IF OK56:15+34:1915:40
Mats WallinStora Tuna OKej start
Hans-Peter OlssonÄlvdalens IF OKej start
Peo SvenskStora Tuna OKej start

D60

2 670 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin GunnarssonStora Tuna OK29:4311:07
2Gunilla LärfarsLeksands OK34:16+4:3312:50
3Mari-Louise LundgrenStora Tuna OK36:58+7:1513:50
4Ylva GrapeDalaportens OL40:17+10:3415:05

H60

3 590 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars MattssonOK Kåre28:458:00
2Mats LundbergDalaportens OL29:24+0:398:11
3Tryggve OttossonVästerbergslagens OL30:47+2:028:34
4Hans DanielsMalungs OK Skogsmårdarna31:51+3:068:52
5Svante LindgrenKorsnäs IF OK35:29+6:449:53
6Lars SjökvistStora Tuna OK35:46+7:019:57
7Leif GustafssonSäterbygdens OK36:27+7:4210:09
8Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK38:50+10:0510:49
9Bengt HameliusSäterbygdens OK40:50+12:0511:22
10Alf LarssonHJS-Vansbro OK42:04+13:1911:43
11Kjell HolmDalaportens OL43:01+14:1611:58
12Roger EklundIK Jarl Rättvik45:19+16:3412:37
13Ronnie ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna52:54+24:0914:44
Mats WallmanVästerbergslagens OLej godkänd

D65

2 670 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica GustavssonIK Jarl Rättvik34:5613:05
2Karin RabeUlriksbergs IK36:45+1:4913:45

H65

3 360 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan LärfarsLeksands OK31:299:22
2Bengt SöderqvistDalaportens OL33:23+1:549:56
3Hans AnderssonVästerbergslagens OL34:46+3:1710:20
4Johan JungellKorsnäs IF OK37:28+5:5911:09
5Thom SandvikAvesta OK38:11+6:4211:21
6Ulf WuopioHJS-Vansbro OK40:25+8:5612:01
7Kalle WegerfeltVästerbergslagens OL43:04+11:3512:49
8Roland BergSäterbygdens OK43:47+12:1813:01
9Sune SisellOK Södertörn43:57+12:2813:04
10Sven LarssonSärna SK44:26+12:5713:13
11Inge HultmanKovlands IF46:37+15:0813:52
Bo-Göran KarlssonAvesta OKej start
Anders Stefan VestlundOK Kåreej start
Olov SöderqvistDalaportens OLej start
Bengt HanssonSäterbygdens OKej start
Gunde HjalmarssonStora Tuna OKej start

D70

2 640 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL45:4117:18
2Inger LöfgrenStora Tuna OK51:49+6:0819:37

H70

3 180 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt StenerhagVästerbergslagens OL35:1711:05
2Ulf LöfgrenStora Tuna OK40:20+5:0312:41
3Bertil HöökVästerbergslagens OL41:05+5:4812:55
4Kjell CarlssonBjursås OK44:41+9:2414:03
5Royne LenngrenIK Jarl Rättvik47:41+12:2414:59
6Hans KäckDalaportens OL49:31+14:1415:34
7Sven-Olof AspLeksands OK51:29+16:1216:11
8Claes NidebornStora Tuna OK57:59+22:4218:14
Urs SchmutzLeksands OKej godkänd
Christer HellströmStora Tuna OKej start

D75

2 040 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK38:0718:41
2Siv StamSäterbygdens OK52:51+14:4425:54
3Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OK55:58+17:5127:26
4Margareta LöfkvistBjursås OK1:01:00+22:5329:54

H75

3 180 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK39:1212:19
2Olle JohanssonIFK Hedemora OK40:12+1:0012:38
3Jan Olof DahlströmBjursås OK46:39+7:2714:40
4Hans CarlssonBjursås OK49:13+10:0115:28
5Gunnar LöfkvistBjursås OK50:02+10:5015:44
6Jan JohanssonIFK Hedemora OK1:01:08+21:5619:13
7Rune PerssonMalungs OK Skogsmårdarna1:02:16+23:0419:34
8Janne JanssonMalungs OK Skogsmårdarna1:02:30+23:1819:39
Hans GruddStora Tuna OKej godkänd

H80

2 640 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Åke SundbergFagersta OK53:5720:26

Inskolning

1 630 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Rasmus Bagge AnlindLeksands OKfullföljt
Lova ByrbergIFK Mora OKfullföljt
Ivar ClaessonStora Tuna OKfullföljt
Astrid EliassonIFK Mora OKfullföljt
Sixten FredrikssonStora Tuna OKfullföljt
Leonard HasseltrömHalmstadfullföljt
Vincent HasseltrömHalmstadfullföljt
Eskil LöfåsDomnarvets GOIFfullföljt
Molly MörkÄlvdalens IF OKfullföljt
Meja RemningDomnarvets GOIFfullföljt
Martin RyapolovIFK Mora OKfullföljt
Ebba StåbiOK Kårefullföljt
Cherokee MyhrenDomnarvets GOIFej start
Elvira NorgrenDalaportens OLej start

U1

1 630 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara SernfältLeksands OK11:196:56
2Maja HöökVästerbergslagens OL13:30+2:118:16
3Alva JäderbergLeksands OK13:39+2:208:22
4Malte MårtenssonLeksands OK14:48+3:299:04
5Hilda ElfvingDomnarvets GOIF14:54+3:359:08
6Norah HellmanLeksands OK15:41+4:229:37
7Bosse BäckLeksands OK15:47+4:289:40
8Hilma KaboIFK Mora OK15:52+4:339:44
9Oskar ByrbergIFK Mora OK17:53+6:3410:58
10Elias Berglund-AspIFK Mora OK18:59+7:4011:38
11Kerstin NorgrenDomnarvets GOIF19:00+7:4111:39
12Charlie SvederDomnarvets GOIF19:30+8:1111:57
13Olivia StoltLeksands OK21:17+9:5813:03
14Axel SandVästerbergslagens OL26:10+14:5116:03
15Ellie VainionpääDalaportens OL29:17+17:5817:57
16Astrid PulkkinenLeksands OK57:23+46:0435:12
Elin-Karin JohanssonOK Kåreej start
Lova SandbergIFK Mora OKej start
Arvid StenmanOK Kåreej start

U2

2 210 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ludvig StåbiOK Kåre18:508:31
2Eimy AndréSvärdsjö SOK20:06+1:169:05
3Lucas Bagge AnlindLeksands OK21:12+2:229:35
4Wilma HermanssonIFK Mora OK26:12+7:2211:51
5Emrik RemningDomnarvets GOIF26:22+7:3211:55
6Olle StinessenDalaportens OL35:17+16:2715:57
7Alva EliassonIFK Mora OK37:12+18:2216:49
8Leo RyapolovIFK Mora OK38:59+20:0917:38
9Olle ErikssonIFK Mora OK39:15+20:2517:45
10Minna GunnarssonLeksands OK40:20+21:3018:15
Wilda RydqvistÄlvdalens IF OKej godkänd

Öppen 1

2 210 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Reachel HellmanLeksands OK18:328:23

Öppen 3

2 200 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia ÖsterdahlIFK Mora OK24:5011:17
2Anna HamiltonIFK Mora OK25:18+0:2811:29
3Per PulkkinenLeksands OK28:48+3:5813:05
4Sara JobsLeksands OK29:06+4:1613:13
5Malin BjörkmanDomnarvets GOIF36:27+11:3716:34
6Anders EklundStora Tuna OK37:22+12:3216:59
7Viktoria AlvolinOK Kåre37:35+12:4517:05
8Lena WahssAvesta OK38:52+14:0217:40
9Leif BjörkmanDalaportens OL39:03+14:1317:45
10Malin FredrikssonStora Tuna OK40:50+16:0018:33
11Ulrika SignahlVästerbergslagens OL42:09+17:1919:09
12Malin AlgotssonLeksands OK50:51+26:0123:06
13Anders BryggarGrycksbo IF OK51:46+26:5623:31
14Maria AlmqvistKarlsbyhedens OK1:17:50+53:0035:22

Öppen 5

3 110 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria GladLeksands OK36:4211:48
2Daniel NorgrenDomnarvets GOIF36:45+0:0311:49
3Tuva PerssonOK Tranan40:12+3:3012:55
4Elsa WallinOK Hammaren40:16+3:3412:56
5Julius PrembergStora Tuna OK40:55+4:1313:09
6Mikael WilénLeksands OK42:49+6:0713:46
7Torsten RambergHallstahammars OK43:26+6:4413:57
8Kajsa KolmskogOK Kåre45:58+9:1614:46
9Kristina GolsäterKorsnäs IF OK46:52+10:1015:04
10Birgitta MattssonOK Kåre49:17+12:3515:50
11Ewa EdmanKorsnäs IF OK50:07+13:2516:06
12Lena RambergHallstahammars OK50:51+14:0916:21
13Maria HjorthDomnarvets GOIF51:34+14:5216:34
14Andreas OdlindOK Kåre52:23+15:4116:50
15Helena BybergDomnarvets GOIF57:26+20:4418:28
16Ann-Sofie EliassonDalaportens OL59:31+22:4919:08
17Henrik NorgrenDalaportens OL1:00:57+24:1519:35
18Therese GellerbrandtMalungs OK Skogsmårdarna1:02:33+25:5120:06
19Anders KihlströmDalaportens OL1:02:54+26:1220:13
20Mikael KjällbringLeksands OK1:03:26+26:4420:23
21Ann-Sofi SandvikAvesta OK1:05:35+28:5321:05
22David RindeskogVästerbergslagens OL1:07:36+30:5421:44
23Lars-Olof ErssonOK Kåre1:08:13+31:3121:56
24Anna FunkeLeksands OK1:15:15+38:3324:11
25Alice FunkeLeksands OK1:15:17+38:3524:12
26Jan Mikael Gunnar AmnéusDalaportens OL1:16:34+39:5224:37
Bernt ForsgrenVästerbergslagens OLej godkänd

Öppen 7

3 180 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars NordvallDomnarvets GOIF29:559:24
2Lars GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarna35:04+5:0911:01
3Torbjörn SöderlundLeksands OK35:30+5:3511:09
4Håkan BlomgrenStora Tuna OK40:33+10:3812:45
5Krister BerglundKarlsbyhedens OK40:46+10:5112:49
6Ulf NordzellOK Djerf41:36+11:4113:04
7Anna-Karin ErikssonNorbergs OK43:12+13:1713:35
8Marie MörkÄlvdalens IF OK45:09+15:1414:11
9Per StinessenDalaportens OL45:55+16:0014:26
10Jörgen FernvikStora Tuna OK46:48+16:5314:43
11Annica BergerDomnarvets GOIF47:16+17:2114:51
12Therese SvederDomnarvets GOIF47:19+17:2414:52
13Johan KruskopfKorsnäs IF OK51:19+21:2416:08
14Siv DalströmKvarnsvedens GOIF OK53:42+23:4716:53
15Britta IvarssonVästerbergslagens OL54:34+24:3917:09
16Kristina WuopioMora55:38+25:4317:29
17Marie LindbladOK Djerf55:55+26:0017:35
18Lars-Erik BackmanLeksand59:50+29:5518:48
19Camilla BerglundKarlsbyhedens OK1:00:45+30:5019:06
20Britt BjörklundBjursås OK1:03:51+33:5620:04
21Gunilla GräfningsGrycksbo IF OK1:06:44+36:4920:59
22Therese AnderssonDalaportens OL1:06:53+36:5821:01
23Lotta WedmanVästerbergslagens OL1:28:20+58:2527:46
Sofia HuggLeksands OKej godkänd
Jenny WåhlinDomnarvets GOIFej godkänd

Öppen 8

4 500 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christoffer EskilssonTullinge SK34:347:40
2Kajsa RisbyOK Kåre36:08+1:348:01
3Erik SonessonGagnefs OK36:40+2:068:08
4Thomas E ErikssonKexholms SK37:58+3:248:26
5Jonas HällstenLeksands OK40:49+6:159:04
6Håkan NilssonDomnarvets GOIF45:03+10:2910:00
7Kristin E KarlssonKexholms SK54:48+20:1412:10
8Anna-Lena AnderssonVästerbergslagens OL1:01:33+26:5913:40
9Jessica ErikssonDomnarvets GOIF1:15:20+40:4616:44
10Lotta JungåkerKorsnäs IF OK1:17:28+42:5417:12
11Urban AndréSvärdsjö IF1:29:47+55:1319:57
12Engla FläckGrycksbo IF OK1:31:43+57:0920:22
13Mari FläckGrycksbo IF OK1:31:55+57:2120:25
14Charlotta MellegårdVästerbergslagens OL1:47:02+1:12:2823:47

Öppen 10

3 820 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael LindqvistSträngnäs-Malmby OL38:5210:10
2Johanna DalinLeksands OK49:51+10:5913:02

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser