Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, medel, Bohuslän-Dal

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, medel, Bohuslän-Dal
Arrangörsorganisation: Brattås CK
Datum: lördag 31 augusti 2019

D21

3 300 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lina StrandGöteborg-Majorna OK20:146:07
2Ida Marie BjørgulHalden SK22:46+2:326:53
3Kine Hallan SteiwerHalden SK24:11+3:577:19
4Malin WidénUddevalla OK28:09+7:558:31
5Julia OhlssonOK Linné30:41+10:279:17
6Jennie AnderssonGöteborg-Majorna OK31:35+11:219:34
7Hedda Bergqvist-kringstadGöteborg-Majorna OK34:11+13:5710:21
8Linda ErikssonOK Skärmen36:14+16:0010:58
9Klara HolmgårdKils OK37:00+16:4611:12
10Frida StrömgårdUddevalla OK42:49+22:3512:58
11Hanna KarlssonStenungsunds OK43:19+23:0513:07

H21

3 500 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olav LundanesHalden SK18:275:16
2Magne DæhliHalden SK18:49+0:225:22
3Niels Christian HellerudHalden SK21:34+3:076:09
3Niklas OlofssonOK Pan-Kristianstad21:34+3:076:09
5Mikael EliassonGöteborg-Majorna OK22:06+3:396:18
6Anders HedbergGöteborg-Majorna OK22:10+3:436:20
7Mattis HallbergGöteborg-Majorna OK22:31+4:046:26
8Joakim KaminskyGöteborg-Majorna OK23:23+4:566:40
9Matthieu PuechHalden SK23:32+5:056:43
10Johan StrandGöteborg-Majorna OK23:41+5:146:46
11Joakim EliassonGöteborg-Majorna OK23:47+5:206:47
12Elias Bäcklund EkvallHalden SK24:18+5:516:56
13Simon WikströmOK Pan-Kristianstad24:27+6:006:59
14Henrik EliassonIFK Göteborg Orientering26:35+8:087:35
15Victor FlingmarkUddevalla OK28:05+9:388:01
15Oscar IvarssonHestra IF28:05+9:388:01
17Mattias JohanssonStångenäs AIS29:01+10:348:17
18Daniel OlssonUddevalla OK30:02+11:358:34
19Patrik LilleengHerrestads AIF33:56+15:299:41
20Thomas WikströmStångenäs AIS34:08+15:419:45
21Mattias PrickUddevalla OK34:57+16:309:59
22Anders JohanssonUddevalla OK37:21+18:5410:40
23Tobias GovikStångenäs AIS37:42+19:1510:46
24Christoffer StrömgårdUddevalla OK38:47+20:2011:04
25Anders OhlssonUddevalla OK39:23+20:5611:15
26Linus OlssonOK Gipen42:00+23:3312:00
27Albin SvahnFrämmestads IK42:29+24:0212:08
Johan SundbergLjungskile FKej start
Johan OlsonGöteborg-Majorna OKej start
Oscar GustafssonIdefjordens SKej start

D20

3 200 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna Källvik LeufvénÅmåls OK25:087:51
2Erika Källvik LeufvénÅmåls OK29:09+4:019:06
3Sofia JohanssonOK Skärmen37:07+11:5911:35

H20

3 500 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik LundStenungsunds OK39:3411:18
2Oskar CarlssonKvillebyns SK1:06:10+26:3618:54

D18

3 200 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agnes GleisnerOK Skärmen1:08:5921:33
Ebba LindOK Skärmenej godkänd

D16

3 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lovis BergstrandUddevalla OK28:109:23
2Frida JohanssonOK Skärmen32:24+4:1410:48
3Linnea AxelssonÅmåls OK48:32+20:2216:10
4Emilia SandinOK Skärmen53:35+25:2517:51

H16

3 000 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Willy FjällborgStenungsunds OK21:467:15
2Arvid EkströmStenungsunds OK26:02+4:168:40
3Hjalmar OlssonUddevalla OK26:37+4:518:52
4Johan LundStenungsunds OK27:31+5:459:10
5Melker AnderssonEds SK28:33+6:479:31
6Axel BrönnestamOK Gipen28:51+7:059:37
7Erik PerssonBrattås CK29:37+7:519:52

D14

2 500 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tilia OlssonUddevalla OK20:238:09
2Malva ArvidssonBrattås CK21:48+1:258:43
3Molly BergstrandUddevalla OK24:01+3:389:36
4Emma ChristianssonUddevalla OK24:44+4:219:53
5Saga KällstrandÅmåls OK28:43+8:2011:29
6Lina AhlstedtÅmåls OK33:44+13:2113:29
7Felicia SandinOK Skärmen35:41+15:1814:16
8Minna GruvefeldtIFK Göteborg Orientering41:22+20:5916:32
9Elsie GerhardtBrattås CK42:22+21:5916:56
10Savannah KarlssonOK Skogsmunken1:07:54+47:3127:09
Lisa Hafstad WallanderBrattås CKej start

H14

2 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin SkottÅmåls OK21:038:25
2Elving LomanderUddevalla OK25:36+4:3310:14
3Erik SüdhoffBrattås CK30:06+9:0312:02
4Alexander LännhultEds SK31:17+10:1412:30
5Harald RoessnerKvillebyns SK32:40+11:3713:04
6Viktor NilssonStångenäs AIS37:24+16:2114:57
Tor LindénUddevalla OKej start

D14 Kort

2 300 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ebba CarlssonUddevalla OK33:3914:37

D12

2 300 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva OlssonÅmåls OK17:087:26
2Emilie HellströmÅmåls OK19:33+2:258:30
3Alma OlssonUddevalla OK20:45+3:379:01
4Elsa ForsengLjungskile FK23:07+5:5910:03
5Alice KällstrandÅmåls OK23:21+6:1310:09
6Vera KlingbergLjungskile FK25:01+7:5310:52

H12

2 300 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Floyd GerhardtBrattås CK16:377:13
2Pontus NilssonÅmåls OK19:19+2:428:23
3Arvid ErikssonÅmåls OK19:47+3:108:36
4Eric ÅhlÅmåls OK21:24+4:479:18
5Miles GerhardtBrattås CK22:36+5:599:49
6Nils ErikssonBrattås CK32:24+15:4714:05
7Noah OlssonStigsökarna43:25+26:4818:52
8William LännhultEds SK49:26+32:4921:29

D10

1 900 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eira OlssonÅmåls OK14:467:46
2Celia KlingbergLjungskile FK20:17+5:3110:40
3Elina ChristianssonUddevalla OK20:45+5:5910:55
4Rebecca ErikssonOK Skärmen1:14:23+59:3739:08
5Jessica ErikssonOK Skärmen1:20:17+1:05:3142:15
Jonna ÅhlÅmåls OKej godkänd
Elin SundbergLjungskile FKutgått
Emma HellströmÅmåls OKej start

H10

1 900 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton ArvidssonBrattås CK13:036:52
2Simon SkottÅmåls OK14:54+1:517:50
3Einar RoessnerKvillebyns SK17:32+4:299:13
4Vide KlingbergLjungskile FK17:44+4:419:20
5Oscar AhlstedtÅmåls OK18:35+5:329:46
6Hampus GustafssonEds SK22:26+9:2311:48
7Rasmus LindénUddevalla OK23:57+10:5412:36
8Joel GustafssonEds SK30:02+16:5915:48
Elias OhlssonBrattås CKej godkänd

D35

3 100 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrika HellmanUddevalla OK49:5116:04
2Erika WikströmStångenäs AIS1:44:24+54:3333:40

D40

3 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunilla OtterstenEds SK36:0012:00
2Anna LarssonOK Gipen1:00:48+24:4820:16
Annika LännhultEds SKej godkänd

H40

3 300 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus LännhultEds SK40:4712:21
2Mattias HolmströmÅmåls OK41:23+0:3612:32
3Per BladLjungskile FK49:03+8:1614:51
4Tomas CarlssonÅmåls OK1:01:51+21:0418:44
Tomas JohanssonÅmåls OKej godkänd

D45

2 900 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin ChristianssonUddevalla OK41:5614:27
2Jenny OlssonStigsökarna55:41+13:4519:12

H45

3 100 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias KlingbergLjungskile FK24:187:50
2Gunnar ElveljungStångenäs AIS25:25+1:078:11
3Jörgen ÅhlÅmåls OK26:22+2:048:30
4Håkan LindénUddevalla OK31:28+7:1010:09
5Mikael FjällborgStenungsunds OK37:17+12:5912:01
6Staffan OlssonStigsökarna41:59+17:4113:32
7Mats GruvefeldtIFK Göteborg Orientering49:33+25:1515:59
Magnus HedmanKungälvs OKej godkänd
Thomas BergstrandUddevalla OKej godkänd

D50

2 800 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Heli MarjomaaStigsökarna30:5311:01
2Annika LeufvénÅmåls OK32:32+1:3911:37
3Annelie JohanssonOK Skärmen37:07+6:1413:15
4Kristina LindOK Skärmen40:31+9:3814:28
5Eva NilssonKungälvs OK40:33+9:4014:28
6Katarina AlmehedFrölunda OL41:31+10:3814:49
7Helena AnderssonMarkbygdens OK57:34+26:4120:33

H50

3 000 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tommy JohanssonStångenäs AIS27:009:00
2Kennet HorvathHalmstad OK28:52+1:529:37
3Mats ChristianssonUddevalla OK31:20+4:2010:26
4Gert AnderssonEds SK32:21+5:2110:47
5Hans NilssonKungälvs OK47:19+20:1915:46
6Fredrik NilssonStångenäs AIS52:36+25:3617:32
Per KällvikÅmåls OKej godkänd

D55

2 600 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christina BirathStenungsunds OK26:0810:03
2Agneta ErikssonUddevalla OK29:13+3:0511:14
3Annette Falck LarssonVänersborgs SK29:53+3:4511:29
4Birgit HanssonHerrestads AIF33:37+7:2912:55
5Nina BejbomUddevalla OK35:10+9:0213:31
6Ann-Sofie KarlssonOK Skogsmunken35:24+9:1613:36
7Carina ReichenbergIdefjordens SK1:00:08+34:0023:07

H55

2 900 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niclas AnderssonMarkbygdens OK24:068:18
2Axel WasseniusUddevalla OK25:51+1:458:54
3Jan HanssonStenungsunds OK25:53+1:478:55
4Christer BorgGöteborg-Majorna OK26:21+2:159:05
5Karl ErikssonUddevalla OK28:32+4:269:50
6Mats HallstenOK Skärmen31:13+7:0710:45
7Ulf AlmehedFrölunda OL34:44+10:3811:58
8Tomas KarlssonOK Skogsmunken36:36+12:3012:37
9Nils-Olof LarssonVänersborgs SK37:44+13:3813:00
10Mats LindströmOK Skärmen39:36+15:3013:39
11Stefan HornebrantTrollhättans SOK44:36+20:3015:22
Mikael JohanssonOK Skärmenej godkänd

D60

2 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria ErikssonÅmåls OK28:5411:33
2Kerstin BurmanKvillebyns SK31:50+2:5612:44
3Eva KarlssonUddevalla OK35:41+6:4714:16
4Märit GustafssonEds SK36:58+8:0414:47
5Kerstin Haugen LundStenungsunds OK39:49+10:5515:55
6Gunilla HolmbergHerrestads AIF47:30+18:3619:00

H60

2 800 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jörgen IvarssonGöteborg-Majorna OK25:289:05
2Lasse JohanssonEds SK26:42+1:149:32
3Sten GustafssonEds SK27:41+2:139:53
4Carl-Göran StrutsEds SK28:22+2:5410:07
5Urban LarssonOK Gipen29:18+3:5010:27
6Pierre KarlssonOK Alehof31:20+5:5211:11
7Christer ErikssonÅmåls OK32:16+6:4811:31
8Clas BörjessonIK Uven32:20+6:5211:32
9Roger GustafssonIdefjordens SK32:22+6:5411:33
10Martin WestUddevalla OK33:50+8:2212:05
11Johan BerglundSävedalens AIK35:30+10:0212:40
12Arne LundStenungsunds OK36:38+11:1013:05
13Stig-Arne ÖstlundUddevalla OK37:11+11:4313:16
14Rune SandinIdefjordens SK37:18+11:5013:19
15Mats HugosonKvillebyns SK38:36+13:0813:47

D65

2 500 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Susanne BerglundSävedalens AIK26:3610:38
2Ing-Marie Brander StrandGöteborg-Majorna OK29:56+3:2011:58
3Gunnel TurpeinenKvillebyns SK35:49+9:1314:19
4Marion HallstenUddevalla OK46:02+19:2618:24
5Britt KarlssonStenungsunds OK1:39:56+1:13:2039:58

H65

2 600 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran OlssonIdefjordens SK23:218:58
2Börje SundbergOK Gipen25:29+2:089:48
3Mats KarlssonStenungsunds OK25:38+2:179:51
4Yngve NilssonOK Gipen26:47+3:2610:18
5Kent KardellLjungskile FK26:49+3:2810:18
6Kent ErikssonLerums SOK28:58+5:3711:08
7Gunnar BejbomUddevalla OK30:26+7:0511:42
8Arvid GalborgenEds SK30:44+7:2311:49
9Anders ErikssonOK Gipen31:15+7:5412:01
10Bror WidénUddevalla OK32:20+8:5912:26
11Lennart VamlingFrölunda OL34:01+10:4013:05
12Clyde PerssonLjungskile FK35:32+12:1113:40
13Janne ErikssonEds SK35:58+12:3713:50
14Hans-Erik RingströmHåby IF36:42+13:2114:06
15Roalh KlevelandKvillebyns SK37:15+13:5414:19
16Reine SpetzStenungsunds OK37:39+14:1814:28
17Hans StrinningUddevalla OK38:23+15:0214:45
Dan WidercrantzOK Skärmenej godkänd
Jan-Erik PålssonUddevalla ISej start

H70

2 500 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lennart HermanssonStångenäs AIS26:0510:26
2Per-Arne KällénUddevalla OK27:24+1:1910:57
3Rune SandbergUddevalla OK28:05+2:0011:14
4Bo KarlssonLjungskile FK29:39+3:3411:51
5Olof KarlssonUddevalla OK30:47+4:4212:18
6Jimmy NordliTrøsken IL31:28+5:2312:35
7Bengt-Olof JohanssonStångenäs AIS31:40+5:3512:40
8Johnny KarlssonUddevalla OK34:16+8:1113:42
9Conny JidetoftStångenäs AIS36:34+10:2914:37
10Lars-Evan PetterssonKolbotn o Skimt OL42:39+16:3417:03
Dan JohanssonFjärås AIKej start
Jonas BerglundHellas Orienteringej start

H75

2 500 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lennart FärjhageOK Gipen33:3813:27
2Göte NatanaelssonLjungskile FK36:46+3:0814:42
3Nils-Erik GunnarssonOK Gipen37:14+3:3614:53
4Sven PerssonLjungskile FK42:30+8:5217:00

H80

2 400 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Matts MattssonOK Gipen43:0417:56
2Atte HeikkiläOK Gipen50:08+7:0420:53

Inskolning

1 900 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Nicki BergIdefjordens SKfullföljt
Ivar HelgerydHalden SKfullföljt
Tyra HolmbergGöteborg-Majorna OKfullföljt
Gabriel KällstrandÅmåls OKfullföljt
Sofia RoessnerKvillebyns SKfullföljt

U1

1 900 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Haldan LomanderUddevalla OK22:3311:52
2Elias ChristianssonUddevalla OK22:35+0:0211:53
3Ville AbrahamssonBrattås CK22:49+0:1612:00
4Siri KronaKungälvs OK25:46+3:1313:33
5Meja ErikssonBrattås CK32:53+10:2017:18
6Julian KlingbergLjungskile FK35:22+12:4918:36
7Ester OhlssonBrattås CK41:05+18:3221:37
8Tor AbrahamssonBrattås CK42:14+19:4122:13
9Niklas JambrénGöteborgs SK44:48+22:1523:34
10Sofia JambrenGöteborgs SK44:54+22:2123:37
Elmer LilleengHerrestads AIFej start

U2

1 900 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Knut ErikssonBrattås CK22:3111:51
2Ebba ForsengLjungskile FK24:07+1:3612:41
3Oskar OlssonÅmåls OK25:54+3:2313:37
4Hanna LarssonOK Gipen29:49+7:1815:41
5Tuva LenanderSvanesunds GIF30:08+7:3715:51
6Otto Mellqvist BjelkeUddevalla OK31:48+9:1716:44
7Ida NilssonÅmåls OK32:55+10:2417:19
8Emma JohanssonOK Skärmen33:48+11:1717:47
9Patricia ErikssonOK Skärmen36:56+14:2519:26
10Joel SimonssonSvanesunds GIF41:36+19:0521:53
11Siri WallanderBrattås CK43:08+20:3722:42
12Moa HolmbergGöteborg-Majorna OK45:05+22:3423:43
13Anton FölstadBrattås CK50:38+28:0726:38
Måns LindénUddevalla OKej godkänd

U3

2 300 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olivia Mellqvist BjelkeUddevalla OK30:1713:10
2Jon GruvefäldtKlubblös35:50+5:3315:34

Öppen 1

1 900 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma KronaKlubblös22:0811:38
2Christina VernerssonOK Orinto33:48+11:4017:47
3Anne-Marie CarlssonSävedalens AIK43:40+21:3222:58

Öppen 3

2 300 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marie KarlssonEds SK24:4910:47
2Mia AnderssonEds SK25:16+0:2710:59
3Sumali SkottÅmåls OK27:32+2:4311:58
4Johanna HelgerKlubblös28:45+3:5612:30
5Anna Karin ForsängLjungskile FK30:37+5:4813:18
6Lillemor GunnarssonOK Gipen41:46+16:5718:09
7Bengt KarlssonIdefjordens SK44:39+19:5019:24
8Liv LindOK Skärmen58:38+33:4925:29

Öppen 5

2 500 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena HermanssonGöteborg-Majorna OK33:3013:24
2Erika JensenÅmåls OK33:59+0:2913:35
3Maria AnderssonKvillebyns SK40:01+6:3116:00
4Emma HolmbergGöteborg-Majorna OK40:54+7:2416:21
5Bo HermanssonGöteborg-Majorna OK41:23+7:5316:33
6Silvana LilleengHerrestads AIF41:42+8:1216:40
7Mårten SvenssonOK Gipen43:05+9:3517:14
8Katarina JohanssonStångenäs AIS45:24+11:5418:09
9Alicia LundgrenUddevalla OK46:40+13:1018:40
10Susanne JohanssonStångenäs AIS57:01+23:3122:48
11Pontus AnderssonKlubblös1:04:11+30:4125:40
12Bibbi GustafssonOK Gipen1:23:40+50:1033:28
Göran GustavssonOK Skärmenej godkänd

Öppen 7

2 400 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robert SvenssonGöteborg-Majorna OK29:2512:15
2Stefan JohanssonFrölunda OL29:44+0:1912:23
3Peter TörnqvistKlubblös30:54+1:2912:52
4Bo KronOK Flundrehof35:31+6:0614:47
5Odd OlssonUddevalla OK37:04+7:3915:26
6Tove JohanssonOK Alehof43:25+14:0018:05
7Tomas GöransonIK Ymer43:48+14:2318:15
8Conny VernerssonOK Orinto43:57+14:3218:18
9Andreas KarlssonUddevalla OK45:06+15:4118:47
10Mikael NilssonÅmåls OK47:25+18:0019:45
11Svein BakkenStigsökarna47:42+18:1719:52
12Karin BergdahlIK Uven52:58+23:3322:04
13Tomas JohanssonOK Skärmen56:11+26:4623:24
14Klas SkogOK Gipen1:10:00+40:3529:10
15Monica BrönnestamOK Gipen1:10:32+41:0729:23

Öppen 8

3 300 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marcus MillegårdSävedalens AIK19:375:56
2Öyvind HelgerudHalden SK23:37+4:007:09
3Håkan PeterssonIFK Göteborg Orientering24:48+5:117:30
4Magnus CarlstedtSävedalens AIK25:23+5:467:41
5Bodil HelgerydHalden SK26:56+7:198:09
6Fredrik OlssonUddevalla OK32:56+13:199:58
7Torbjörn AlmegiusStenungsunds OK33:51+14:1410:15
8Daniel LarssonIFK Göteborg Orientering39:56+20:1912:06
9Christer CarlssonIK Uven44:37+25:0013:31
10Markus KarlssonSimlångsdalens IF47:40+28:0314:26
11Petter AnderssonStenungsunds OK48:46+29:0914:46
12Patrik NilssonVänersborgs SK51:54+32:1715:43
13Michaela KällstrandÅmåls OK52:02+32:2515:46
14Lennart SibeckFalköpings AIK OK1:01:45+42:0818:42
15Andreas GleisnerOK Skärmen1:28:36+1:08:5926:50
Lars-Johan VågLerums SOKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser