Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, lång, Bohuslän-Dal

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, lång, Bohuslän-Dal
Arrangörsorganisation: Brattås CK
Datum: söndag 1 september 2019

D21

4 800 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kine Hallan SteiwerHalden SK39:158:10
2Linda ErikssonOK Skärmen54:59+15:4411:27
3Julia BirathStenungsunds OK1:00:54+21:3912:41
4Frida StrömgårdUddevalla OK1:01:12+21:5712:45
5Hedda Bergqvist-kringstadGöteborg-Majorna OK1:01:40+22:2512:50
6Klara HolmgårdKils OK1:02:47+23:3213:04

H21

5 100 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magne DæhliHalden SK32:106:18
2Olav LundanesHalden SK32:27+0:176:21
3Elias Bäcklund EkvallHalden SK37:14+5:047:18
4Viktor WassénHalden SK37:20+5:107:19
5Victor FlingmarkUddevalla OK42:00+9:508:14
6Daniel OlssonUddevalla OK47:18+15:089:16
7Tobias GovikStångenäs AIS52:11+20:0110:13
8Albin SvahnFrämmestads IK57:55+25:4511:21
9Christoffer StrömgårdUddevalla OK1:03:18+31:0812:24
10Lars-Henrik GalborgenEds SK1:12:50+40:4014:16
11Linus OlssonOK Gipen1:13:47+41:3714:28
Oscar GustafssonIdefjordens SKej start
Niklas OlofssonOK Pan-Kristianstadej start

D20

4 900 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna Källvik LeufvénÅmåls OK45:159:14
2Ebba LindOK Skärmen48:33+3:189:54
3Erika Källvik LeufvénÅmåls OK48:54+3:399:58
4Sofia JohanssonOK Skärmen58:44+13:2911:59

H20

5 100 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar CarlssonKvillebyns SK1:00:0911:47
2Erik LundStenungsunds OK1:03:03+2:5412:21

D16

4 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida JohanssonOK Skärmen1:03:5115:57
2Linnea AxelssonÅmåls OK1:13:06+9:1518:16
3Emilia SandinOK Skärmen1:15:12+11:2118:48
Lovis BergstrandUddevalla OKej start

H16

4 400 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Willy FjällborgStenungsunds OK34:287:50
2Hjalmar OlssonUddevalla OK42:18+7:509:36
3Axel BrönnestamOK Gipen43:06+8:389:47
4Johan LundStenungsunds OK44:33+10:0510:07
5Melker AnderssonEds SK47:43+13:1510:50
6Erik PerssonBrattås CK50:20+15:5211:26
Arvid EkströmStenungsunds OKej godkänd

D14

3 200 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilia OlssonUddevalla OK28:489:00
2Malva ArvidssonBrattås CK29:53+1:059:20
3Emma ChristianssonUddevalla OK33:11+4:2310:22
4Molly BergstrandUddevalla OK40:48+12:0012:45
5Saga KällstrandÅmåls OK44:46+15:5813:59
6Elsie GerhardtBrattås CK47:59+19:1114:59
7Lina AhlstedtÅmåls OK57:53+29:0518:05
8Felicia SandinOK Skärmen59:24+30:3618:33

H14

3 200 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin SkottÅmåls OK31:589:59
2Erik SüdhoffBrattås CK36:29+4:3111:24
3Alexander LännhultEds SK38:50+6:5212:08
4Viktor NilssonStångenäs AIS52:11+20:1316:18
5Harald RoessnerKvillebyns SK1:00:17+28:1918:50
Tor LindénUddevalla OKej start

D12

2 500 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva OlssonÅmåls OK19:157:42
2Emilie HellströmÅmåls OK19:54+0:397:57
3Alice KällstrandÅmåls OK20:58+1:438:23
4Elsa ForsengLjungskile FK22:55+3:409:10
5Alma OlssonUddevalla OK27:00+7:4510:48

H12

2 500 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eric ÅhlÅmåls OK18:007:12
2Miles GerhardtBrattås CK18:23+0:237:21
3Floyd GerhardtBrattås CK19:27+1:277:46
4Arvid ErikssonÅmåls OK20:46+2:468:18
5William LännhultEds SK22:11+4:118:52
6Noah OlssonStigsökarna24:32+6:329:48
7Nils ErikssonBrattås CK30:31+12:3112:12
Pontus NilssonÅmåls OKej godkänd

D10

2 000 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eira OlssonÅmåls OK14:267:13
2Jonna ÅhlÅmåls OK16:06+1:408:03
3Rebecca ErikssonOK Skärmen20:58+6:3210:29
4Julia JohanssonEds SK26:41+12:1513:20
5Ellen ÓlafsdóttirOK Skärmen28:47+14:2114:23
6Siri WallanderBrattås CK29:59+15:3314:59
Emma HellströmÅmåls OKej start
Elina ChristianssonUddevalla OKej start

H10

2 000 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton ArvidssonBrattås CK12:116:05
2Einar RoessnerKvillebyns SK16:22+4:118:11
3Simon SkottÅmåls OK16:23+4:128:11
4Oscar AhlstedtÅmåls OK18:22+6:119:11
5Rasmus LindénUddevalla OK19:54+7:439:57
6Elias OhlssonBrattås CK20:39+8:2810:19

D40

4 400 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Annika LännhultEds SKej start

H40

4 800 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tomas JohanssonÅmåls OK48:2110:04
2Per BladLjungskile FK52:01+3:4010:50
3Linus LännhultEds SK56:15+7:5411:43
Tomas CarlssonÅmåls OKej start

H45

4 700 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnar ElveljungStångenäs AIS37:247:57
2Jörgen ÅhlÅmåls OK39:45+2:218:27
3Håkan LindénUddevalla OK50:31+13:0710:44
Thomas BergstrandUddevalla OKej godkänd

D50

3 600 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Heli MarjomaaStigsökarna43:0811:58
2Annika LeufvénÅmåls OK44:28+1:2012:21
3Kristina LindOK Skärmen49:23+6:1513:43
4Annelie JohanssonOK Skärmen54:23+11:1515:06

H50

4 700 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tommy JohanssonStångenäs AIS43:329:15
2Gert AnderssonEds SK44:01+0:299:21
3Tomas HermanssonÅmåls OK46:30+2:589:53
4Per KällvikÅmåls OK51:04+7:3210:51
5Ulf DanielssonÅmåls OK56:48+13:1612:05
6Fredrik NilssonStångenäs AIS1:20:09+36:3717:03

D55

3 600 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agneta ErikssonUddevalla OK39:2310:56
2Christina BirathStenungsunds OK40:02+0:3911:07
3Annette Falck LarssonVänersborgs SK42:09+2:4611:42
4Nina BejbomUddevalla OK44:25+5:0212:20
5Birgit HanssonHerrestads AIF51:14+11:5114:13

H55

4 400 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christer BorgGöteborg-Majorna OK43:069:47
2Jan HanssonStenungsunds OK44:42+1:3610:09
3Karl ErikssonUddevalla OK48:41+5:3511:03
4Axel WasseniusUddevalla OK49:23+6:1711:13
5Anders KjellbergOK Skogsvargarna53:02+9:5612:03
6Mikael JohanssonOK Skärmen54:55+11:4912:28
7Nils-Olof LarssonVänersborgs SK55:52+12:4612:41
8Bengt ZetterbergOK Skärmen1:04:30+21:2414:39
9Stefan HornebrantTrollhättans SOK1:09:06+26:0015:42
10Roy JohanssonOK Skogsvargarna1:10:56+27:5016:07
11Martin CarlsonTolered-Utby Ol-klubb1:41:41+58:3523:06

D60

3 100 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria ErikssonÅmåls OK32:3010:29
2Anne Julsrud HaugenHalden SK36:14+3:4411:41
3Anneli Brander NilssonStenungsunds OK38:28+5:5812:24
4Eva KarlssonUddevalla OK43:55+11:2514:10
5Märit GustafssonEds SK45:25+12:5514:39
6Kerstin Haugen LundStenungsunds OK45:26+12:5614:39
7Gunilla HolmbergHerrestads AIF1:09:53+37:2322:32
Kerstin BurmanKvillebyns SKej start

H60

4 000 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sten GustafssonEds SK38:519:42
2Lasse JohanssonEds SK39:46+0:559:56
3Carl-Göran StrutsEds SK40:16+1:2510:04
4Johan BerglundSävedalens AIK43:39+4:4810:54
5Martin WestUddevalla OK45:07+6:1611:16
6Eirik NordbrødenHalden SK45:48+6:5711:27
7Urban LarssonOK Gipen46:49+7:5811:42
8Mats HugosonKvillebyns SK47:12+8:2111:48
9Roger GustafssonIdefjordens SK47:44+8:5311:56
10Christer ErikssonÅmåls OK49:58+11:0712:29
11Arne LundStenungsunds OK58:22+19:3114:35

D65

3 100 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanne BerglundSävedalens AIK43:0813:54
2Gunnel TurpeinenKvillebyns SK46:22+3:1414:57
3Britt KarlssonStenungsunds OK1:18:10+35:0225:12
Marion HallstenUddevalla OKej godkänd
Kerstin OlaussonStenungsunds OKej start

H65

3 600 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran OlssonIdefjordens SK35:499:56
2Kent KardellLjungskile FK38:16+2:2710:37
3Yngve NilssonOK Gipen43:06+7:1711:58
4Roalh KlevelandKvillebyns SK44:59+9:1012:29
5Dan WidercrantzOK Skärmen46:07+10:1812:48
6Janne ErikssonEds SK48:43+12:5413:31
7Börje SundbergOK Gipen49:10+13:2113:39
8Clyde PerssonLjungskile FK51:57+16:0814:25
9Mats KarlssonStenungsunds OK54:50+19:0115:13
10Hans-Erik RingströmHåby IF56:19+20:3015:38
11Arne AlfredssonUddevalla OK57:22+21:3315:56
Arvid GalborgenEds SKej godkänd
Gunnar BejbomUddevalla OKej godkänd
Reine SpetzStenungsunds OKej start
Hans StrinningUddevalla OKej start

H70

3 100 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lennart HermanssonStångenäs AIS32:0810:21
2Rune SandbergUddevalla OK32:17+0:0910:24
3Per-Arne KällénUddevalla OK32:47+0:3910:34
4Bo KarlssonLjungskile FK33:46+1:3810:53
5Olof KarlssonUddevalla OK34:52+2:4411:14
6Bengt-Olof JohanssonStångenäs AIS38:09+6:0112:18
7Bertil HermanssonStenungsunds OK48:12+16:0415:32
Johnny KarlssonUddevalla OKej godkänd

H75

3 100 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Matts MattssonOK Gipen42:2813:41
2Göte NatanaelssonLjungskile FK44:31+2:0314:21
3Sven PerssonLjungskile FK55:16+12:4817:49
Nils-Erik GunnarssonOK Gipenej start
Gunnar BrystHjobygdens OKej start

Inskolning

1 900 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Sofia RoessnerKvillebyns SKfullföljt

U1

2 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ester OhlssonBrattås CK26:4513:22
2Tor AbrahamssonBrattås CK28:37+1:5214:18
Ville AbrahamssonBrattås CKej godkänd
Elias ChristianssonUddevalla OKej start

U2

2 100 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar OlssonÅmåls OK18:018:34
2Knut ErikssonBrattås CK20:37+2:369:49
3Ida NilssonÅmåls OK27:02+9:0112:52
4Måns LindénUddevalla OK27:23+9:2213:02
Ebba ForsengLjungskile FKej start

Öppen 3

2 500 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie OlssonUddevalla OK29:5311:57
2Elin PerssonBrattås CK30:40+0:4712:16
3Liv LindOK Skärmen48:11+18:1819:16
4Hanne JensenEds SK48:24+18:3119:21
Fredrika Svaröd JensenEds SKutgått

Öppen 5

3 200 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erika JensenÅmåls OK43:4613:40
2Christer Brander NilssonStenungsunds OK48:01+4:1515:00
3Maria AnderssonKvillebyns SK49:49+6:0315:34
4Fredrik NilssonBrattås CK56:41+12:5517:42
5Anna Nilsson SparfBrattås CK56:44+12:5817:43
6Monica BrönnestamOK Gipen1:05:54+22:0820:35
Carina ReichenbergIdefjordens SKutgått
Susanne JohanssonStångenäs AISutgått

Öppen 7

3 100 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael FjällborgStenungsunds OK32:4610:34
2Mattias WahlbergStenungsunds OK35:12+2:2611:21 Ladda ner rutt i gpx-format
3Michaela KällstrandÅmåls OK37:11+4:2511:59
4Lena HermanssonGöteborg-Majorna OK41:54+9:0813:30
5Peter LarssonTrollhättans SOK47:06+14:2015:11
6Mikael NilssonÅmåls OK48:56+16:1015:47
7Joakim LundqvistGöteborg-Majorna OK51:08+18:2216:29
8Jenny OlssonStigsökarna59:05+26:1919:03
9Klas SkogOK Gipen1:10:17+37:3122:40
10Eva LindahlOK Gipen1:13:07+40:2123:35

Öppen 8

4 100 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias HolmströmÅmåls OK54:1113:12
2Lars-johan VågLerums SOK57:45+3:3414:05
3Maria LundStenungsunds OK58:36+4:2514:17
4Patrik GustafssonVästerbergslagens OL1:05:02+10:5115:51
5Lennart SibeckFalköpings AIK OK1:13:54+19:4318:01
Staffan OlssonStigsökarnautgått

Öppen 9

5 100 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik OlssonUddevalla OK1:13:2114:22
2Patrik NilssonVänersborgs SK1:31:42+18:2117:58

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser