Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Närkekvartetten, #3, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Närkekvartetten, #3, medel
Arrangörsorganisation: KFUM Örebro OK
Datum: lördag 18 maj 2019

D21 Elit

4 460 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma JohanssonDomnarvets GOIF39:278:50
2Aina EdgrenGöteborg-Majorna OK41:12+1:459:14
3Jessica HallidayDomnarvets GOIF42:00+2:339:25
4Lovisa PerssonOK Tisaren43:11+3:449:40
5Josefin ErlandssonOK Milan44:55+5:2810:04
6Sara JohanssonDomnarvets GOIF45:38+6:1110:13
7Elin DahlinDomnarvets GOIF45:48+6:2110:16
8Amélie WallenhammarHagaby GoIF Örebro47:33+8:0610:39
9Rebecka NylinOK Tisaren47:48+8:2110:43
10Josefine WallenhammarHagaby GoIF Örebro48:05+8:3810:46
11Lisa WesterbergOK Milan48:19+8:5210:50
12Elisabeth AhlgrenLinköpings OK48:50+9:2310:56
13Ellinor TjernlundOK Tisaren54:45+15:1812:16

H21 Elit

5 130 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton JohanssonOK Orion31:056:03
2Daniel AttåsOK Tisaren35:01+3:566:49
3Per EklöfOK Milan36:13+5:087:03
4Jakob WallenhammarHagaby GoIF Örebro36:20+5:157:04
5Petter ErikssonÄrla IF36:49+5:447:10
6Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF37:07+6:027:14
7Emil LjungemyrOK Kolmården37:15+6:107:15
8Love SintringHagaby GoIF Örebro37:22+6:177:17
9Emil AnderssonÄrla IF37:31+6:267:18
10Anton HallorOK Tisaren37:55+6:507:23
11Johan HellmanVänersborgs SK38:15+7:107:27
12Rudolfs ZernisÄrla IF38:36+7:317:31
13Filip JacobssonOK Tisaren38:46+7:417:33
14Simon HedlundÄrla IF39:04+7:597:36
15Oscar VångellÄrla IF39:06+8:017:37
16Björn KarlssonHalmstad OK39:32+8:277:42
17Per CarlborgHagaby GoIF Örebro40:05+9:007:48
18Sebastian MånssonHagaby GoIF Örebro40:39+9:347:55
19Johan AronssonOK Tisaren40:58+9:537:59
20Mikael HåkanssonOK Kolmården41:21+10:168:03
21Henrik HåkanssonGöteborg-Majorna OK43:54+12:498:33
22Harald LarssonHagaby GoIF Örebro44:25+13:208:39
23Patrik BlomRehns BK45:03+13:588:46
24Jonas AnderssonOK Roxen47:35+16:309:16
25Mattias KallhaugeSnättringe SK48:58+17:539:32
26Pontus LindgrenVästerås SOK58:12+27:0711:20
Lars DragerydÄrla IFej godkänd
Jakob FranssonOK Milanutgått

D20 Elit

3 830 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Selma GumaeliusWaxholms OK40:4010:37
2Vilma KarlssonSnättringe SK42:42+2:0211:08
3Sofie OhlssonSödertälje-Nykvarn OF44:49+4:0911:42
4Malva SteenOK Enen45:53+5:1311:58
Amanda KarlssonOK Ravinenej godkänd
Linnéa GustafssonOK Hällenej start

H20 Elit

4 560 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel OlssonIF Hagen37:198:11
2Lukas OlmKils OK40:31+3:128:53
3Jonathan JylltorpLinköpings OK45:44+8:2510:01

D18 Elit

3 620 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hillevie SvärdSträngnäs-Malmby OL39:3210:55
2Nicolina MobergOK Tyr41:46+2:1411:32
3Malin BierfeldtÄrla IF49:27+9:5513:39
4Ingrid OlssonOK Tor49:51+10:1913:46
5Alice MarmelidOK Roxen51:45+12:1314:17
Agnes OlssonOK Torej start
Wilma LarssonOK Torej start
Elin BergOK Ravinenej start

H18 Elit

4 080 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus PetterssonOK Djerf34:378:29
2Mattis NilssonNAIS Orienteringsklubb43:58+9:2110:46
3Filip BäckArboga OK44:35+9:5810:55
4Casper VånsjöArboga OK48:20+13:4311:50
5Hugo FriskVästerås SOK49:48+15:1112:12
6Edvin WiklundOK Enen58:41+24:0414:22
Joel Aristondo MagnussonOK Torej start
Ludvig HolmqvistOK Torej start

D21

3 830 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Therese KorkeakoskiOK Milan45:1911:49
2Evelina EricssonSöders-Tyresö45:43+0:2411:56
3Jessica NilssonOK Milan46:09+0:5012:02
4Ronja HillTumba-Mälarhöjden OK48:25+3:0612:38
5Josefine AhlbäckOK Milan50:50+5:3113:16
6Malin JacobsonOK Tor51:48+6:2913:31
7Erica BlythAttunda OK55:33+10:1414:30
8Tilda MarmelidOK Roxen1:00:20+15:0115:45
9Evelina JohanssonGävle OK1:09:30+24:1118:08
10Karin LindgrenOK Tor1:15:33+30:1419:43
11Annica KristofferssonAlmby IK1:19:56+34:3720:52
12Jessica KorkeakoskiOK Milan1:27:44+42:2522:54
Sara JosarpFK Friskus-Varbergutgått
Susanne ErikssonOK Milanej start
Sandra Karlsson BierfeldtÄrla IFej start

H21

4 570 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik KarlssonUddevalla OK1:11:0915:34
Johan GerdevågHagaby GoIF Örebroej start

D20

3 640 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Heidi ForsOK Grip1:01:4716:58
2Carolina ErikssonOK Milan1:09:04+7:1718:58
Katja LeicktTullinge SKej godkänd

H18

3 640 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
David MårtenssonGarphyttans IFej godkänd

D16

3 300 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Amanda GranqvistOK Ravinen31:239:30
2Kerstin LjungemyrOK Kolmården33:54+2:3110:16
3Lisa SwartzOK Orion41:09+9:4612:28
4Sofie BodinAlmby IK42:20+10:5712:49
5Vilma LarssonOK Milan44:05+12:4213:21
6Julia BergKFUM Örebro OK46:57+15:3414:13
7Lina HolmqvistOK Tor51:05+19:4215:28
8Katja GustafssonNyköpings OK52:12+20:4915:49
9Jonna SandbergKöping-Kolsva OK53:05+21:4216:05
10Sanna SanderOK Milan54:08+22:4516:24
11Sofia GreenAlmby IK1:05:33+34:1019:51
12Karin LindgrenKFUM Örebro OK1:07:35+36:1220:28
13Matilda HolmOK Djerf1:11:18+39:5521:36
14Frida GustavssonOK Tor1:12:25+41:0221:56
Anna NilssonGarphyttans IFej godkänd

H16

3 510 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle KallurOK Ravinen27:467:54
2Hugo ÖrnKFUM Örebro OK29:26+1:408:23
3David AlménVänersborgs SK33:34+5:489:33
4Alexander JanssonOK Djerf36:48+9:0210:29
5John KinnanderMatteus SI41:35+13:4911:50
6Isak GeliusSnättringe SK42:45+14:5912:10
7Karl KylbornAlmby IK45:43+17:5713:01
8Noel HelmerssonOK Tisaren47:34+19:4813:33
9Jonatan GreenAlmby IK48:18+20:3213:45
10William VuorinenOK Tor1:25:04+57:1824:14
Viktor FröbergOK Torej godkänd
Emil LarssonOK Tisarenutgått
Anton KruseKFUM Örebro OKej start
Anton ErikssonOK Milanej start

D14

2 650 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellen ThorsénSurahammars SOK27:5710:32
2Julia AnderssonOK Tor29:24+1:2711:05
3Johanna BergKFUM Örebro OK34:52+6:5513:09
4Emelie DjerfGarphyttans IF35:01+7:0413:12
5Clara LövgärdOK Alehof35:50+7:5313:31
6Julia GustafssonKFUM Örebro OK35:52+7:5513:32
7Amanda BäckArboga OK40:09+12:1215:09
8Ella JacobsonOK Tor40:47+12:5015:23
9Isabella HolmOK Djerf1:20:41+52:4430:26
Hedda LindbergOK Tisarenej start
Klara JunegardTullinge SKej start
Nelly MårtenssonGarphyttans IFåterbud

H14

2 960 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Måns BergqvistGarphyttans IF23:558:04
2Valle LarssonIF Thor26:36+2:418:59
3Arvid JonforsenSurahammars SOK26:37+2:428:59
4Robin HelmerssonOK Tisaren26:44+2:499:01
5Viggo HolmbergOK Tylöskog27:16+3:219:12
6Olle MalmKFUM Örebro OK28:47+4:529:43
7Vidar NettelmarkSurahammars SOK29:01+5:069:48
8Axel KylbornAlmby IK30:25+6:3010:16
9Alfred SjödinOK Tisaren34:26+10:3111:37
10Nils SwartzOK Orion35:21+11:2611:56
11Rasmus DoeringGarphyttans IF36:54+12:5912:27
12Viktor JonhedKFUM Örebro OK37:12+13:1712:34
13Daniel KraftAlmby IK37:24+13:2912:38
14Alvin IsenströmAlmby IK43:11+19:1614:35
Rasmus VibergOK Roxenej start

H14 Kort

2 420 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ville SjöblomKöping-Kolsva OK33:1713:45

D12

2 360 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Miriam GustafssonNyköpings OK23:309:57
2Emma SeguraKFUM Örebro OK25:31+2:0110:48
3Wilma WikströmFellingsbro GOIF25:43+2:1310:53
4Elin DoeringGarphyttans IF25:58+2:2811:00
5Ebba LövgärdOK Alehof28:04+4:3411:53
6Nike RinaldoOK Tor28:15+4:4511:58
7Lisa MalmKFUM Örebro OK29:03+5:3312:18
8Lovisa ThybeckLindebygdens OK29:29+5:5912:29
9Astrid KraftAlmby IK31:08+7:3813:11
10Kajsa BergrothVästerås SOK31:12+7:4213:13
11Astrid JacobsonOK Tor34:00+10:3014:24
12Ebba FryxellGarphyttans IF39:29+15:5916:43
Nellie BolinTullinge SKej start
Emilia AnderssonOK Torej start
Cecilia ErikssonOK Milanej start
Ella KruseKFUM Örebro OKej start

H12

2 420 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel ThybeckLindebygdens OK18:497:46
2Isak LarssonOK Tisaren22:49+4:009:25
3Ted NilssonKFUM Örebro OK24:29+5:4010:07
4Arvid AnderssonAlmby IK24:44+5:5510:13
5Fabian BergqvistGarphyttans IF25:13+6:2410:25
6Oliver ArnessonLindebygdens OK26:51+8:0211:05
7Edwin SäkerHagaby GoIF Örebro30:30+11:4112:36
8Karl StjärnesundVästerås SOK31:44+12:5513:06
9Melker CarlssonKFUM Örebro OK32:14+13:2513:19
10Emil LindgrenOK Tor35:07+16:1814:30
11Rasmus LindebergLindebygdens OK36:54+18:0515:14
12Hilding GindemoÄrla IF37:14+18:2515:23
13Elliot RunestavAlmby IK40:15+21:2616:37
14Oscar KristofferssonAlmby IK41:10+22:2117:00
15Edvin LindhOK Milan41:14+22:2517:02
16Rasmus VånsjöArboga OK46:02+27:1319:01
17Arvid HellbergSundbybergs IK46:52+28:0319:21
18Arvid LarssonOK Milan52:09+33:2021:32
Karl SundkvistKatrineholms OKej godkänd
David JonforsenSurahammars SOKej godkänd
Simon JonhedKFUM Örebro OKej start

D12 Kort

1 790 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin DjerfGarphyttans IF18:3110:20

H12 Kort

1 810 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanno KirnOK Milan23:0212:43
2Axel GustafssonOK Tylöskog28:33+5:3115:46

D10

1 790 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva NilssonKFUM Örebro OK16:018:56
2Malin GöhlFinspångs SOK16:10+0:099:01
3Allis SjödinOK Tisaren19:29+3:2810:53
4Julia VestmanAlmby IK20:39+4:3811:32
5Klara IsenströmAlmby IK23:45+7:4413:16
6Josefin SandbergKöping-Kolsva OK26:37+10:3614:52
7Noomi GreenAlmby IK29:10+13:0916:17
8Leni AnderssonArboga OK34:08+18:0719:04

H10

1 810 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik KylbornAlmby IK13:227:23
2Harald CarlssonKFUM Örebro OK18:54+5:3210:26
3Sigge RinaldoOK Tor18:58+5:3610:28
4Adam LindgrenOK Tor22:46+9:2412:34
5Hugo AldénOK Roxen34:34+21:1219:05
Mio ErikssonOK Milanej godkänd
Rasmus KruseKFUM Örebro OKej start

D35

3 640 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrika HellmanUddevalla OK1:04:3717:45

D40

3 460 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linda RinaldoOK Tor41:3612:01
2Anna LöwegrenKatrineholms OK45:54+4:1813:15
3Malin WiklundAlmby IK48:51+7:1514:07
4Camilla MorisKatrineholms OK49:59+8:2314:26
5Sofia CarlssonLindebygdens OK52:11+10:3515:04
Åsa GindemoÄrla IFej godkänd

H40

4 060 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klas LarssonOK Milan36:158:55
2Martin LarboIFK Lidingö SOK39:31+3:169:43
3Jan OlmKils OK39:39+3:249:45
4Anders FröbergOK Tor40:51+4:3610:03
5Magnus VedinTrollhättans SOK46:56+10:4111:33
6Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK47:53+11:3811:47
7Henrik HellborgCentrum OK1:08:24+32:0916:50
8Niklas DoeringGarphyttans IF1:13:20+37:0518:03
Thomas LindgrenOK Torutgått
Jacob BolinTullinge SKej start

D45

3 190 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Susanne AldénOK Roxen31:319:52
2Anette LarssonOK Tor33:34+2:0310:31
3Charlotte FlansbjerOK Djerf34:35+3:0410:50
4Eva HallOK Tor38:30+6:5912:04
5Karin AnderssonOK Tisaren39:40+8:0912:26
6Anna LövgärdOK Alehof39:56+8:2512:31
7Sara ÅbergHestra IF40:21+8:5012:38
8Kristin HellbergSundbybergs IK44:08+12:3713:50
9Annelie HallblomOK Tisaren45:26+13:5514:14
10Ulrika SanderOK Milan47:48+16:1714:59
11Helen MagnussonOK Tor51:00+19:2915:59
12Anna JanssonOK Djerf51:13+19:4216:03
13Sofia ErlandssonOK Milan52:21+20:5016:24
14Karin NilssonGarphyttans IF53:32+22:0116:46
15Gabriella WennblomHagaby GoIF Örebro53:35+22:0416:47
16Marie LindbladOK Djerf56:39+25:0817:45
17Lisa LeicktTullinge SK1:02:53+31:2219:42
18Ingela PetterssonOK Milan1:07:48+36:1721:15
Jenny BergOK Ravinenej start

H45

3 860 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus PerssonOK Tisaren30:087:48
2Henrik MarmelidOK Roxen33:50+3:428:45
3Magnus JohanssonNyköpings OK34:03+3:558:49
4Dan LarssonOK Tisaren40:09+10:0110:24
5Anders LövgärdOK Alehof40:32+10:2410:30
6Magnus AnderssonSundbybergs IK43:22+13:1411:14
7Mats GustafssonNyköpings OK46:33+16:2512:03
8Fredrik KylbornAlmby IK46:58+16:5012:10
9Mickael GöranssonHagaby GoIF Örebro46:59+16:5112:10
10Thorbjörn GustafssonTjällmo-Godegårds OK47:18+17:1012:15
11Mikael AnderssonHagaby GoIF Örebro49:25+19:1712:48
12Anders LarssonOK Milan49:26+19:1812:48
13Magnus HjalmarssonAskersunds OK50:52+20:4413:10
14Tony HolmbergOK Tylöskog55:38+25:3014:24
15Niclas KinnanderMatteus SI56:59+26:5114:45
16Mats ThunwallFagersta OK59:12+29:0415:20

D50

3 190 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica GustafssonEskilstuna OL39:2412:21
2Ylva OlmKils OK39:31+0:0712:23
3Kajsa HolmqvistHagaby GoIF Örebro40:39+1:1512:44
4Ann GranqvistOK Ravinen41:52+2:2813:07
5Anna SundbergOK Södertörn44:53+5:2914:04
6Lena LindmanFinspångs SOK45:05+5:4114:07
7Eva KindlundhTrosabygdens OK47:11+7:4714:47
8Kristina ForsOK Grip53:36+14:1216:48
9Maria KylbornAlmby IK54:23+14:5917:02
10Charlotte SkoglundKils OK1:07:28+28:0421:08
11Kristina BäckArboga OK1:23:31+44:0726:10
12Åsa WikströmFellingsbro GOIF1:29:22+49:5828:00
Ina SkalbergBredaryds SOKej start

H50

3 660 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan PetterssonOK Motala27:437:34
2Per JanssonOK Djerf30:42+2:598:23
3Patrik LeicktTullinge SK35:08+7:259:35
4Olle LindmanFinspångs SOK35:44+8:019:45
5Jan NordqvistVästerbergslagens OL35:47+8:049:46
6Rickard JonforsenSurahammars SOK39:26+11:4310:46
7Torbjörn AnderssonOK Motala39:37+11:5410:49
8Tomas KarlssonKexholms SK40:08+12:2510:57
9Anders BrinkmanVandrarringen40:54+13:1111:10
10Joakim DahlbergAlmby IK41:42+13:5911:23
11Magnus HallblomOK Tisaren42:27+14:4411:35
12Tomas JonssonVandrarringen42:35+14:5211:38
13Peter ForsOK Grip43:12+15:2911:48
14Stefan KarlssonOK Ravinen44:00+16:1712:01
15Henrik OlssonOK Tor44:16+16:3312:05
16Björn KarlssonKexholms SK45:25+17:4212:24
17Niklas OlssonFagersta OK46:04+18:2112:35
18Leif KrügerGarphyttans IF49:27+21:4413:30
19Anders KarlssonSnättringe SK49:51+22:0813:37
20Örjan SäkerHagaby GoIF Örebro50:11+22:2813:42
21Niklas SanderOK Milan50:54+23:1113:54
22Christophe HerlyOK Södertörn53:09+25:2614:31
23Peter BäckArboga OK55:43+28:0015:13
Lars JacobssonDegerfors OKej godkänd
Fredrik JönssonMotala AIF OLej godkänd
Gunnar KindlundhTrosabygdens OKutgått
Anders EkingeOK Motalaej start
Patrik SteenOK Enenej start
Christer AlmHagaby GoIF Örebroej start

D55

2 950 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna-Maria BackrydLindebygdens OK32:4211:05
2Camilla AdlertegOK Enen33:19+0:3711:17
3Annika BrodinLindebygdens OK35:56+3:1412:10
4Lena SwartzOK Orion36:58+4:1612:31
5Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OK37:27+4:4512:41
6Britta SahlinVänersborgs SK37:30+4:4812:42
6Anne BodinAlmby IK37:30+4:4812:42
8Agneta ErikssonUddevalla OK41:26+8:4414:02
9Annette Falck LarssonVänersborgs SK41:37+8:5514:06
10Annika SvenssonSolna OK42:10+9:2814:17
11Anna-Birgitta GustafssonOK Tylöskog47:02+14:2015:56
12Ann-Louise Notstam HjorthArboga OK50:43+18:0117:11
13Barbro KarlssonKatrineholms OK52:12+19:3017:41
14Carina JohanssonTumba-Mälarhöjden OK52:23+19:4117:45
15Anette ForssGarphyttans IF55:24+22:4218:46
16Annamari SjöblomSödertälje-Nykvarn OF1:01:53+29:1120:58
Mona BierfeldtÄrla IFej godkänd

H55

3 480 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan-Åke Stolt KarlssonOK Milan35:2110:09
2Bo GustafssonOK Tylöskog36:47+1:2610:34
3Per KallhaugeSnättringe SK36:50+1:2910:35
4Ulf LarssonGarphyttans IF36:53+1:3210:35
5Patrik AhlgrenTäby OK36:59+1:3810:37
6Per BjurströmOK Tisaren38:12+2:5110:58
7Patrik ThybeckLindebygdens OK39:35+4:1411:22
8Jonas KarlssonOK Tylöskog40:12+4:5111:33
9Michael GranqvistOK Ravinen41:15+5:5411:51
10Nils-Olof LarssonVänersborgs SK42:31+7:1012:13
11Reinert HallorOK Tisaren43:05+7:4412:22
12Anders LundJärfälla OK43:38+8:1712:32
13Henrik HallorLindebygdens OK44:09+8:4812:41
14Jan-Åke IsraelssonOK Milan44:53+9:3212:53
15Karl ErikssonUddevalla OK48:55+13:3414:03
16JOACIM AhnheimTibro OK50:12+14:5114:25
17Ulf SkoglundKils OK53:28+18:0715:21
18Peter Njord-WesterlingHammarkinds OK1:19:55+44:3422:57
Håkan SvenssonBredaryds SOKej start
Nils AronssonOK Tisarenej start

D60

2 620 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Åsa SundbergOK Södertörn34:0112:59
2Barbro IsakssonOK Tisaren35:42+1:4113:37
3Inger JohanssonNAIS Orienteringsklubb41:32+7:3115:51
4Ingela EkelövSkåneslättens OL47:16+13:1518:02
5Eva KarlssonUddevalla OK48:49+14:4818:37
Gudrun PerssonHallstahammars OKutgått
Ingrid PerssonHagaby GoIF Örebroej start

H60

3 370 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roland NotstamArboga OK32:359:40
2Göran NilssonSnättringe SK32:37+0:029:40
3Ulf BurmanGustavsbergs OK33:08+0:339:49
4Lasse JohanssonEds SK35:26+2:5110:30
5Bengt DjuvfeltOK Tyr35:50+3:1510:37
6Mats CarlsvärdAlmby IK36:50+4:1510:55
7Klas ThybeckLindebygdens OK37:30+4:5511:07
8Mikael ByströmJärfälla OK38:15+5:4011:21
9Tommy BergerGävle OK38:20+5:4511:22
10Urban LarssonOK Gipen38:33+5:5811:26
11Lars PerssonHagaby GoIF Örebro40:44+8:0912:05
12Tomas AnderssonOK Tor40:54+8:1912:08
13Lars AnderssonOK Södertörn41:45+9:1012:23
14Svend Erik MathiassenOK Linné42:57+10:2212:44
15Ingmar EkelövSkåneslättens OL43:59+11:2413:03
16Bengt SchwartzOK Kolmården44:20+11:4513:09
17Göran HillgrenOK Södertörn45:27+12:5213:29
18Håkan GustafsonEskilstuna OL46:55+14:2013:55
19Eddie IsraelssonLindebygdens OK50:29+17:5414:58
20Håkan SvenssonAlmby IK54:35+22:0016:11
21Mats BirkestålKöping-Kolsva OK57:09+24:3416:57
22Lage JonssonLindebygdens OK57:26+24:5117:02
23Ulf NordzellOK Djerf57:46+25:1117:08
24Rickard PerssonVästerås SOK59:16+26:4117:35
25Kjell GustafssonOK Järnbärarna1:00:19+27:4417:53
Robert HåkanssonOK Kolmårdenej godkänd
Stefan GustafssonOK Hällenej start
Kenneth LarssonKöping-Kolsva OKej start
Peter LundbergJärfälla OKej start

D65

2 540 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger OnsbringEskilstuna OL30:1211:53
2Lena JansonArboga OK32:49+2:3712:55
3Margareta SvenssonOK Vilse 8733:38+3:2613:14
4Ann-Britt GöranssonAlmby IK35:23+5:1113:55
5Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GoIF Örebro35:39+5:2714:02
6Anne KaillIK Omega37:08+6:5614:37
7Agneta NilssonEskilstuna OL37:23+7:1114:43
8Lena PerssonGamleby OK37:29+7:1714:45
9Mona ForsbergNyköpings OK37:46+7:3414:52
10Anna-Karin JohanssonVandrarringen38:13+8:0115:02
11Anneli LindqvistGustavsbergs OK44:01+13:4917:19
12Gullan AnderssonVästerås SOK44:34+14:2217:32
13Gerd HagströmTjalve IF Norrköping50:36+20:2419:55
14Britt-Marie AnderssonOK Amne51:38+21:2620:19
15Annika NorströmHallstahammars OK52:27+22:1520:38
16Kerstin GustafssonOK Gränsen54:43+24:3121:32

H65

2 950 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ken RagnarssonOK Kompassen33:5711:30
2Mats NylinOK Tisaren35:08+1:1111:54
3Tomas OlaussonAskersunds OK35:34+1:3712:03
4Per-Åke HullAlmby IK36:28+2:3112:21
5Stefan ÖbergOK Milan38:02+4:0512:53
6Robert LarssonHagaby GoIF Örebro38:58+5:0113:12
7Bo DavidssonSolna OK40:02+6:0513:34
8Ingemar PerssonGamleby OK40:18+6:2113:39
9Karl-Åke RynoOK Tisaren40:53+6:5613:51
10Lennart GustafssonJönköpings OK40:54+6:5713:51
11Nils-Olof BodinAlmby IK42:42+8:4514:28
12Karl-Göran WahlströmAlmby IK42:49+8:5214:30
13Carl-Gunnar BoströmEnebybergs IF43:54+9:5714:52
14Leo JohanssonVandrarringen49:06+15:0916:38
15Bo AnderssonVästerås SOK49:25+15:2816:45
16Matts BjörkeSöders-Tyresö49:53+15:5616:54
17Lars GustafssonOK Gränsen1:03:15+29:1821:26
18Ingvar AnderssonOK Amne1:07:14+33:1722:47
19Hannes CarlssonHammarkinds OK1:16:20+42:2325:52
Lars ÖstlinOK Milanej godkänd
Hans AnderssonVästerbergslagens OLej godkänd
Mats HastadFellingsbro GOIFutgått
Per ÖhlundGustavsbergs OKej start
Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OKej start

D70

2 540 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK38:1615:03
2Anna-Lena LundellGävle OK43:28+5:1217:06
3Britta EklundTrosabygdens OK48:13+9:5718:58
4Monica LarssonOK Tranan49:44+11:2819:34
5Eva HöijeOK Skogsstjärnan54:33+16:1721:28
6Marianne SellgrenSigtuna OK1:11:50+33:3428:16

H70

2 770 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rune LarssonOK Skogshjortarna26:199:30
2Lars-Åke WallOK Tisaren27:06+0:479:47
3Christer SandhOK Roxen29:07+2:4810:30
4Göran AnderssonOK Tylöskog30:39+4:2011:03
5Alf LindbergKöping-Kolsva OK30:43+4:2411:05
6Inge LöwegrenKatrineholms OK34:13+7:5412:21
7Anders SellgrenSigtuna OK34:58+8:3912:37
8Göran ForsbergNyköpings OK37:41+11:2213:36
9Bo SegerEskilstuna OL38:16+11:5713:48
10Göran EklundTrosabygdens OK38:32+12:1313:54
11Göran LarboAttunda OK39:10+12:5114:08
12Johnny KarlssonUddevalla OK41:41+15:2215:02
13Peter HagströmTjalve IF Norrköping42:08+15:4915:12
14Jan BojlingSolna OK42:49+16:3015:27
15Greger WedinSödertälje-Nykvarn OF43:51+17:3215:49
16Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OF58:08+31:4920:59
17Ingvar HalldinOK Tylöskog58:20+32:0121:03
18Bengt Åke HolgerssonOK Tisaren1:02:38+36:1922:36
19Rolf GustafssonHelsingborgs SOK1:27:29+1:01:1031:34
Roger PerssonOK Tylöskogej start
Lennart LindgrenOK Järnbärarnaej start

D75

2 140 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta JohanssonKristinehamns OK31:0514:31
2Asta SjöbergLindebygdens OK32:49+1:4415:20
3Anita JohanssonOK Tor41:00+9:5519:09
4Britt-Marie EklöfOK Milan41:03+9:5819:10
5Britt-Marie ÅbergOK Tisaren1:08:32+37:2732:01
6Ann-Mari FehrnströmEnebybergs IF1:19:29+48:2437:08

H75

2 620 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kuno ÖsterlundVästerås SOK31:2211:58
2Rolf SkoglundSödertälje-Nykvarn OF34:08+2:4613:01
3Stig IsraelssonOK Tylöskog35:00+3:3813:21
4Ragnar ErikssonOK Hedströmmen35:19+3:5713:28
5Kjell AnderssonEskilstuna OL37:41+6:1914:22
6Ulf SvedestamEskilstuna OL38:08+6:4614:33
7Runo JohanssonKristinehamns OK38:20+6:5814:37
8Lennart HöijeOK Skogsstjärnan39:38+8:1615:07
9Lars JohanssonOK Tor41:57+10:3516:00
10Per SundbergGävle OK42:09+10:4716:05
11Kurt ÅbergOK Tisaren42:12+10:5016:06
12Stellan FehrnströmEnebybergs IF43:51+12:2916:44
13Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK44:43+13:2117:04
14Stig TörnkvistKöping-Kolsva OK46:02+14:4017:34
15Kay SvenssonOK P454:07+22:4520:39
16Östen EklöfOK Milan55:18+23:5621:06
17Lars-Åke LarssonOK Tranan56:06+24:4421:24
18Kjell LarssonOK Alferna1:04:36+33:1424:39

H80

2 540 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eric EricssonLindebygdens OK58:3923:05
2Lars KjellmanVandrarringen1:01:20+2:4124:08

Inskolning

1 610 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Ester ErikssonIFK Brattfors24:06+4:5114:58
Joel WigefjordOK Letstigen28:22+9:0717:37
Selma EvsellOK Letstigen36:30+17:1522:40
Klara ThybeckLindebygdens OK28:41+9:2617:48
Molly EklöfOK Milan50:50+31:3531:34
Rut AmberntssonVästerås SOK23:12+3:5714:24
Hanna DjerfGarphyttans IF26:10+6:5516:15
Lucas HalvarssonKFUM Örebro OK23:33+4:1814:37
Erik TörnqvistKlubblös19:1511:57
Alma RonkainenVästerbergslagens OL28:28+9:1317:40
Oliver JohanssonNyköpings OK20:16+1:0112:35
Nikita MossbäckKlubblös27:48+8:3317:16
Freja IsenströmAlmby IK31:43+12:2819:41
Albin RonkainenVästerbergslagens OL26:31+7:1616:28
Wera BertilssonKlubblös20:07+0:5212:29
Ester BertilssonKlubblös20:07+0:5212:29
Moa AnderssonArboga OK36:37+17:2222:44

U1

1 630 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Måns DahlbergAlmby IK10:346:28
2Viktor HellbergSundbybergs IK13:00+2:267:58
3Axel GustafssonNyköpings OK15:33+4:599:32
4Linnea SundkvistKatrineholms OK17:42+7:0810:51
5Majken AmberntssonVästerås SOK17:50+7:1610:56
6Teo VictorinKFUM Örebro OK19:01+8:2711:40
7William SallrosOK Milan20:33+9:5912:36
8Olle JacobsonOK Tor21:42+11:0813:18
9Axel StridTrosabygdens OK22:43+12:0913:56
10Märta CarlesonKFUM Örebro OK22:45+12:1113:57
11Erik ArleboKFUM Örebro OK24:40+14:0615:07
12Lovis ErikssonOK Milan24:59+14:2515:19
13Liv ErikssonKatrineholms OK25:39+15:0515:44
14Oskar LöwenborgKFUM Örebro OK26:46+16:1216:25
15Ivar StridTrosabygdens OK29:27+18:5318:04
16Viggo LundvallAlmby IK1:00:21+49:4737:01
Ebba VestmanAlmby IKej start

U2

1 790 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Petter BergqvistGarphyttans IF18:0610:06
2Ebba ÅbergHestra IF20:13+2:0711:17
3Harry VogelOK Letstigen23:00+4:5412:50
4Elsa AmberntssonVästerås SOK23:22+5:1613:03
5Simon MarklundOK Milan24:14+6:0813:32
6Petter KristianssonGarphyttans IF25:48+7:4214:24
7Jonna DoeringGarphyttans IF26:13+8:0714:38
8Klara KristianssonGarphyttans IF26:17+8:1114:41
9Kasper LindebergLindebygdens OK26:55+8:4915:02
10Ingrid ArnessonLindebygdens OK28:30+10:2415:55
11Emma NordqvistVästerbergslagens OL28:35+10:2915:58
12Clara BergmanFellingsbro GOIF29:23+11:1716:24
13Inga EliassonGarphyttans IF31:24+13:1817:32
14Alvar NilssonOK Letstigen33:23+15:1718:38

Öppen 1

1 810 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia HalldinKFUM Örebro OK16:329:08
2Lovisa Eriksson WibergStora Sundby GoIF28:38+12:0615:49
Åsa EliassonGarphyttans IFej start

Öppen 3

2 420 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik NilssonOK Letstigen25:1310:25
2Ylva DoeringGarphyttans IF29:08+3:5512:02
3Marius DahlbergGarphyttans IF29:20+4:0712:07
4Karuna DahlbergGarphyttans IF29:54+4:4112:21
5Petra NilssonNAIS Orienteringsklubb30:48+5:3512:43
6henrik TörnqvistKlubblös31:10+5:5712:52
7Lisa IsenströmAlmby IK32:07+6:5413:16
8Johanna ErikssonIFK Brattfors32:08+6:5513:16
9Lukas PallhedGarphyttans IF33:13+8:0013:43
10Jörgen PallhedGarphyttans IF33:28+8:1513:49
11Helmina PallhedGarphyttans IF33:37+8:2413:53
12Susanna KarlssonOK Tylöskog35:43+10:3014:45
13Albin AnderssonArboga OK36:32+11:1915:05
14Anders Gidlöf ErikssonKFUM Örebro OK36:38+11:2515:08
15Nina GrönborgLindebygdens OK36:44+11:3115:10
16Maria BergmanFellingsbro GOIF36:59+11:4615:16
17Eva AnderssonOK Skogshjortarna37:08+11:5515:20
18David VogelOK Letstigen43:42+18:2918:03
19Matthias DahlbergGarphyttans IF43:43+18:3018:03
20Iris DahlbergGarphyttans IF43:44+18:3118:04
21Solveig GaddHelsingborgs SOK46:05+20:5219:02
22Agnes WiklundOK Enen46:25+21:1219:10
23Eva KorkeakoskiOK Milan47:48+22:3519:45
24Elisabeth ErikssonOK Milan48:10+22:5719:54
25Görel SvedestamEskilstuna OL53:05+27:5221:56
26Malin FriskVästerås SOK53:19+28:0622:01
27Ida ErikssonKatrineholms OK53:33+28:2022:07
28Catharina ModOK Milan56:11+30:5823:12
29Lennart MagnussonLaholms IF OK57:23+32:1023:42
30Helle RagnarssonOK Kompassen58:28+33:1524:09
31Anna WirenKlubblös59:11+33:5824:27
32Samuel ErikssonOK Letstigen59:51+34:3824:43
33Elisabeth PetterssonOK Djerf1:01:38+36:2525:28
34Maj-Britt GustafssonHelsingborgs SOK1:04:46+39:3326:45
35Kristina SkoglundSödertälje-Nykvarn OF1:08:17+43:0428:12
36Anna-Karin VånsjöArboga OK1:31:11+1:05:5837:40

Öppen 5

2 960 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl Martin SvärdSträngnäs-Malmby OL35:1111:53
2Fredrik EliassonGarphyttans IF39:55+4:4413:29
3Marcus WibergStora Sundby GoIF41:33+6:2214:02
4Svante IvarssonKlubblös42:08+6:5714:14
5Bo WinqvistOK Djerf43:11+8:0014:35
6Jan GustavssonOK Tor46:13+11:0215:36
7Hanna ArnessonLindebygdens OK46:17+11:0615:38
8Hanna AmberntssonVästerås SOK46:29+11:1815:42
9Erik NilssonGarphyttans IF46:39+11:2815:45
10Mats NilssonEskilstuna OL50:13+15:0216:57
11Margareta NylinOK Tisaren50:39+15:2817:06
12Eric PerssonFK Friskus-Varberg50:51+15:4017:10
13Mattias Talonen-TorstenssonKlubblös53:16+18:0517:59
14Madeleine LarssonGarphyttans IF53:20+18:0918:01
15Jimmy LarssonIF Thor54:27+19:1618:23
16Frida JonforsenSurahammars SOK55:10+19:5918:38
17Edvin HalldinKFUM Örebro OK55:50+20:3918:51
18Bengt-Olof KaskOK Tisaren56:34+21:2319:06
19Rolf StjärnessonVästerås SOK1:03:30+28:1921:27
20Frida ChrislanTrosabygdens OK1:04:20+29:0921:44
21Vinja ChrislanTrosabygdens OK1:06:44+31:3322:32
22Jonas LandgårdVästerås SOK1:07:27+32:1622:47
23Robert VestmanAlmby IK1:12:55+37:4424:38
24Maria VestmanAlmby IK1:12:58+37:4724:39
25Monica MildSödertälje-Nykvarn OF1:14:57+39:4625:19
26Mathias KransholmKFUM Örebro OK1:15:52+40:4125:37
26Catharina KransholmKFUM Örebro OK1:15:52+40:4125:37
28Lena LindgrenOK Järnbärarna1:29:10+53:5930:07
29Nina SahlinKlubblös1:31:28+56:1730:54
Ida HenrikssonHagaby GoIF Örebroej godkänd
Gunilla SandströmAlmby IKej godkänd
Johan AnderssonArboga OKej godkänd
Catharina AnderssonOK Torej start
Svante EliassonGarphyttans IFej start

Öppen 7

2 770 m, 62 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael AnderssonOK Tor30:5511:09
2Torun PahlmGarphyttans IF32:26+1:3111:42
3Stefan VikströmOK Tor34:39+3:4412:30
4Johan SwartzOK Orion35:27+4:3212:47
5Per-Inge JohanssonKlubblös36:22+5:2713:07
6Linn AldénOK Roxen39:18+8:2314:11
7Anna-Lena AnderssonVästerbergslagens OL39:25+8:3014:13
8Björn AlpbergAlmby IK39:58+9:0314:25
9Tommy LjungkvistÄrla IF41:22+10:2714:56
10Lars KarlssonAlmby IK41:59+11:0415:09
11Helena EkmanOK Tor42:29+11:3415:20
12Yvonne TovenKöping-Kolsva OK43:14+12:1915:36
13Dan HöökArboga OK43:53+12:5815:50
14Eva BlomgrenHagaby GoIF Örebro44:03+13:0815:54
15Pelle HöökKöping-Kolsva OK44:08+13:1315:55
16Jörgen JonssonKlubblös44:28+13:3316:03
17Ella KarlssonSnättringe SK44:29+13:3416:03
18Per-Erik AndrénOK Tisaren44:44+13:4916:08
19Lisa Dömstedt DalénOK Letstigen45:09+14:1416:17
20Niklas EriksenAlmby IK45:11+14:1616:18
21Johan SvärdOK Tylöskog45:28+14:3316:24
22Jeanette BoströmOK Tylöskog46:13+15:1816:41
23AnnaLena SvärdOK Tylöskog46:15+15:2016:41
24Leif JohanssonOK Milan46:21+15:2616:43
25Lars JohanssonOK Motala46:33+15:3816:48
26Göran LarssonVänersborgs SK48:18+17:2317:26
27Karin KaillOK Alferna48:21+17:2617:27
28Agneta HasselkvistOK Milan48:27+17:3217:29
29Monica HallorOK Tisaren48:33+17:3817:31
30Lennart LundquistOK Nalle48:56+18:0117:39
31Joakim SandbergKöping-Kolsva OK49:00+18:0517:41
32Kerstin LarssonOK Milan49:26+18:3117:50
33Ann-Charlotte WallenhammarHagaby GoIF Örebro49:33+18:3817:53
34Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL49:46+18:5117:57
35Lina JansHagaby GoIF Örebro50:32+19:3718:14
36Jonas RunestavAlmby IK50:49+19:5418:20
37Torbjörn AndrénOK Tisaren51:25+20:3018:33
38Kenneth KarlbergHagaby GoIF Örebro51:35+20:4018:37
39Leif HasselströmMotala AIF OL52:06+21:1118:48
40Conny SahlinVänersborgs SK52:08+21:1318:49
41Bengt RobertssonAlmby IK52:16+21:2118:52
42Bo KarlssonKatrineholms OK52:36+21:4118:59
43Henrik SjöblomKöping-Kolsva OK52:43+21:4819:01
44Niclas MobergOK Tyr54:57+24:0219:50
45Pär EvsellOK Letstigen55:29+24:3420:01
46Patrik FriskVästerås SOK57:25+26:3020:43
47Henrik IsenströmAlmby IK57:33+26:3820:46
48Andreas AppelbringOK Milan58:49+27:5421:14
49Arne AnderssonOK Motala59:22+28:2721:25
50Mats KåbergKöping-Kolsva OK1:00:24+29:2921:48
51Sven-Erik CarlssonAlfta-Ösa OK1:00:45+29:5021:55
52Leif ToressonOK Tisaren1:01:01+30:0622:01
53Tomas DömstedtOK Letstigen1:01:16+30:2122:07
54Marie HåkanssonOK Kolmården1:03:03+32:0822:45
55Karin ÖstlinOK Milan1:06:44+35:4924:05
56Yvonne FranzénAlmby IK1:13:36+42:4126:34
57Sofia RunestavAlmby IK1:13:37+42:4226:34
58Hans PeterssonHallstahammars OK1:26:20+55:2531:10
59Loke SundbergOK Södertörn1:27:40+56:4531:38
60Jennie ÖsterbergSurahammars SOK2:01:11+1:30:1643:44
Sven JacobsonOK Milanej godkänd
Per-Ingvar AdamssonTrosabygdens OKej godkänd

Öppen 17

2 770 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arne HäggArboga OK29:0210:28
2Eva GöhlFinspångs SOK31:45+2:4311:27
3Ola TovenKöping-Kolsva OK32:37+3:3511:46
4Anna HåkanssonOK Kolmården32:51+3:4911:51
5Andrea BalakovaNyköpings OK33:53+4:5112:13
6Anna BogrenHagaby GoIF Örebro34:11+5:0912:20
7Joachim HellquistOK Enen43:19+14:1715:38
8Hanna AndrénOK Tisaren43:23+14:2115:39
9Lukas WibergStora Sundby GoIF45:12+16:1016:19
10Johanna HenrikssonOK Tisaren47:59+18:5717:19
11Elias Jeb BergrothVästerås SOK49:21+20:1917:48
12Beatrice ÖsterbergSurahammars SOK50:23+21:2118:11
13Daniel BoströmOK Tor53:44+24:4219:23
14Lena FlodinOK Enen1:03:37+34:3522:57
15Sandra HanssonÄrla IF1:09:55+40:5325:14
Kristian FellVästerås SOKej godkänd

Öppen 8

4 570 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran AttåsOK Tisaren59:0912:56
2Kari TalltjärnVästerås SOK1:01:14+2:0513:23
3Joakim BergströmOK Letstigen1:05:33+6:2414:20
4Lennart MyrehedVandrarringen1:06:19+7:1014:30
5Thomas AnderssonKatrineholms OK1:07:04+7:5514:40
6Johan JylltorpLinköpings OK1:08:10+9:0114:54
7Emma VictorinKFUM Örebro OK1:09:42+10:3315:15
8Henrik NettelmarkSurahammars SOK1:10:07+10:5815:20
9Hans Petterssonklubb1:10:16+11:0715:22
10Hans EgefalkHagaby GoIF Örebro1:11:10+12:0115:34
11Eva OskarssonHagaby GoIF Örebro1:18:36+19:2717:11
12Rihards DarzinsOK Almby1:21:30+22:2117:50
13Catarina BoströmEnebybergs IF1:25:46+26:3718:46

Öppen 18

4 570 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mathias JanssonHagaby GoIF Örebro39:528:43
2Erik BoströmEnebybergs IF46:44+6:5210:13
3Elin VinbladHagaby GoIF Örebro51:11+11:1911:11
4Tobias KarlssonHagaby GoIF Örebro53:44+13:5211:45
5Torbjörn ErikssonIFK Brattfors55:50+15:5812:13
6Helena AnderssonOK Tisaren56:18+16:2612:19
7Elis AnderssonTrosabygdens OK58:03+18:1112:42
8Fredrik ArnessonLindebygdens OK58:30+18:3812:48
9Elna ForsbergIK Hakarpspojkarna1:00:20+20:2813:12
10Karin FägerlindCentrum OK1:06:33+26:4114:33
11Michael WennblomHagaby GoIF Örebro1:06:40+26:4814:35
12Klas GranlundKlubblös1:07:09+27:1714:41
13Henrik ToressonOK Tisaren1:15:18+35:2616:28
14Josiah BergrothVästerås SOK1:24:38+44:4618:31
15Kent MossbäckHagaby GoIF Örebro1:38:57+59:0521:39
Benita MånssonHagaby GoIF Örebroej godkänd
Richard JutegrimOK Djerfutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser