Svenska Orienteringsförbundet

Officiell totalresultatlista för Medeltidskampen, Gotland, efter 2 etapper

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: Medeltidskampen, Gotland
Arrangörsorganisation: Garda OK
Datum: lördag 3 augusti 2019 - söndag 4 augusti 2019

Etapp 1, medelEtapp 2, medelEtapp 2, medel (totalt)Etapp 3, långEtapp 3, lång (totalt)

D21

4 060 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Linnea ClaesdotterIFK Lidingö SOK46:49
2Ella OlssonGrycksbo IF OK49:46+2:57
3Magdalena CarlsteinIFK Lidingö SOK53:06+6:17
4Frida NeroGöteborg-Majorna OK54:58+8:09
5Hanna JohannessonRonneby OK58:05+11:16
6Anna LithellOK Linné59:30+12:41
7Kristina AnelandOK Ravinen1:01:39+14:50
8Emma HagrotTäby OK1:03:58+17:09
9Ebba AdebrantTumba-Mälarhöjden OK1:04:13+17:24
10Carita ThorénGotlands Bro OK1:07:10+20:21
11Johanna TholerudOK Sarven1:09:17+22:28
Frida AnsinSvaide Roma SOKej start
Tuva NikolaussonSvaide Roma SOKej start

H21

4 830 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Erik Ivarsson SandbergOK Denseln36:36
2Hugo LillieströmOK Roxen38:50+2:14
3Niclas JonassonIFK Göteborg Orientering41:26+4:50
4Albin LillieströmMalungs OK Skogsmårdarna44:12+7:36
6Fredrik LevinSvaide Roma SOK46:38+10:02
7Christoffer SchönningJärfälla OK51:09+14:33
8Oskar LundbergDalaportens OL55:59+19:23
9Filip NilssonGotlands Bro OK57:57+21:21
10Sune LevinGarda OK1:01:02+24:26
11Oscar Wångberg AnelandSnättringe SK1:04:40+28:04
12Konrad NilssonVisborgs OK1:10:12+33:36
13Jerker DrottenmyrVisborgs OK1:14:11+37:35
14Erik Barr ZeilonSkåneslättens OL1:22:38+46:02
15Fredrik TholerudOK Sarven1:25:56+49:20
Duncan RobertsonSvaide Roma SOKutom tävlan
Kristoffer TengrothSundbybergs IKutom tävlan

H20

3 980 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
Mattias IvaresOK Södertörnej start

D16

2 920 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Klara BäckstädeVisborgs OK49:18

H16

2 920 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Albert NordSnättringe SK1:09:45

D14

2 290 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Julia AnderssonOK Tor44:47
2Ellen Wångberg AnelandOK Ravinen49:53+5:06
3Linn BjörneldKalmar OK59:03+14:16

H14

2 290 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Nicolas MohnOLC Kapreolo27:45
2Alexander DybergIFK Lidingö SOK30:19+2:34
3Simon AdebrantTumba-Mälarhöjden OK38:17+10:32
4Ludvig NordSnättringe SK45:08+17:23
Oscar KoertgeVisborgs OKej start

D14 Kort

2 330 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Moa KleistBoxholm-Mjölby OL34:49
2Moa RollJärfälla OK43:22+8:33

D12

2 330 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Verena KöhleO - Motion27:41
2Svea ForsslundGävle OK28:54+1:13
3Linnea Kimell TynnvallGotlands Bro OK31:45+4:04
4Emilia AnderssonOK Tor40:29+12:48
Johanna KleistBoxholm-Mjölby OLej godkänd
Ellen FlordalSnättringe SKej start

H12

2 330 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Edvin SonedahlOK Landehof21:22
2Samuel JakobssonOK Skogshjortarna22:36+1:14
3Enar LöfstedtGotlands Bro OK29:48+8:26
4Olof LevinSvaide Roma SOK29:53+8:31
5Max BoströmJärfälla OK31:06+9:44
6Ludvig RosendahlSnättringe SK32:22+11:00

D10

2 010 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Liv LöfstedtGotlands Bro OK44:50
2Nellie LeveauGotlands Bro OK59:54+15:04

H10

2 010 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Jorin MohnOLC Kapreolo21:15
2Malte HallmanAttunda OK26:45+5:30
3Emil BjörksvedGotlands Bro OK27:05+5:50
4Samuel EklundGotlands Bro OK32:31+11:16
5Adam UllbergSvaide Roma SOK34:04+12:49
6Jacob TynnvallGotlands Bro OK38:07+16:52
7Love ForsslundGävle OK42:11+20:56
Wilmer CarlsteinIFK Lidingö SOKej godkänd

D35

3 950 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Jenny HallmanAttunda OK54:18
2Barbara HüslerOLG Wislig54:49+0:31
3Kristina LorentzonGöteborg-Majorna OK1:16:58+22:40
4Linnéa WinterrosOK Hammaren1:25:34+31:16
5Sarah SeestrandVisborgs OK1:29:21+35:03

H35

4 080 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Stefan WahlgrenVisborgs OK45:41
2Erik RankinVisborgs OK1:11:58+26:17
Daniel SeestrandVisborgs OKej start

D40

3 610 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Maria MickelåkerAndrarums IF49:18
2Nina VinnytskaO - Motion1:00:08+10:50
3Marianne MohnOLC Kapreolo1:05:19+16:01
4Johanna JonssonIK Gandvik1:09:55+20:37
5Jennie KleistBoxholm-Mjölby OL1:23:25+34:07
6Åsa StåhlklooBoxholm-Mjölby OL1:36:23+47:05

H40

4 080 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Laust SörensenGöteborg-Majorna OK57:33
2Tobias GrundellGotlands Bro OK1:26:44+29:11
Joakim AlmtorpLånghundra IFej start
Daniel AnderssonIK Gandvikej start

D45

3 610 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Annika IvarssonLinköpings OK50:05
2Nina BjersanderSvaide Roma SOK53:03+2:58
3Karin Rahm BjörneldKalmar OK53:43+3:38
4Ulrika NikolaussonSvaide Roma SOK57:55+7:50
5Marie NordSol Tranås58:47+8:42
6Åsa GunnarssonVisborgs OK59:28+9:23
7Maria PerssonVisborgs OK1:06:41+16:36
8Anna BörjesIK Jarl Rättvik1:06:53+16:48
9Jenny KoertgeVisborgs OK1:13:41+23:36
10Anita SælevikHaugesund IL Orientering1:15:07+25:02
11Anna BäckstädeVisborgs OK1:29:30+39:25
12Carolina CuestaMalarruta2:28:22+1:38:17
Annika JakobssonGarda OKej godkänd

H45

3 980 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Mattias CarlsteinIFK Lidingö SOK42:05
2Peter MohnOLC Kapreolo46:00+3:55
3Anders EklundSvaide Roma SOK47:11+5:06
4Göran KimellGotlands Bro OK47:42+5:37
5Patrik KleistBoxholm-Mjölby OL50:22+8:17
6Martin WidlerOLG Wislig51:37+9:32
7Stefan SöderholmOK Kåre52:04+9:59
8Martin ForsslundGävle OK54:50+12:45
9Henrik NordSnättringe SK56:09+14:04
10Olle BjörneldKalmar OK56:16+14:11
11Stefan JakobssonFrölunda OL1:05:28+23:23
12Tomas EklundSkogsluffarnas OK1:37:40+55:35
Måns PerssonVisborgs OKej godkänd

D50

2 980 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Bodil MolinBoxholm-Mjölby OL55:17
2Susanne SöderholmSträngnäs-Malmby OL56:43+1:26
3Helena LindmanOK Gränsen58:39+3:22
4Helena AdebrantTumba-Mälarhöjden OK59:42+4:25
5Maria LillieströmOK Roxen1:03:25+8:08
6Catrin JohnsonSkogsluffarnas OK1:08:57+13:40
Alice De Jesus KozakeviciusFrölunda OLej godkänd
Carin KihlströmTäby OKej godkänd
Helena SandbergIK Hakarpspojkarnaej start

H50

3 980 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Anders LillieströmOK Roxen45:33
2Ronny LiljegrenGotlands Bro OK46:42+1:09
3Per NilssonJärfälla OK49:35+4:02
4Ulf NilssonGotlands Bro OK50:28+4:55
5Magnus IhreskogGotlands Bro OK54:36+9:03
6Erik BerggrenTullinge SK55:26+9:53
7Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF56:16+10:43
8Per-Olof AnderssonOK Tyringe58:24+12:51
9Tommy FröjdVästerås SOK59:08+13:35
10Stefan WångbergOK Ravinen1:01:59+16:26
12Rudolf HersénTullinge SK1:04:54+19:21
13Urs KöhleO - Motion1:11:09+25:36
14Magnus GrahnSödertälje-Nykvarn OF1:11:37+26:04
15Martin EricssonFalkenbergs OK1:13:38+28:05
16Stefan MolinSvaide Roma SOK1:13:44+28:11
17Per MyhreHaugesund IL Orientering1:20:42+35:09
Justs LukinsOSK Selijas mezsutom tävlan
Magnus LarssonVästerås SOKej start

D55

3 160 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Karin GreilertHaninge SOK53:30
2Marita AxelssonOK Ravinen54:27+0:57
3Eva SvanbergJärfälla OK1:01:13+7:43
4Lotta GrahnSödertälje-Nykvarn OF1:01:31+8:01
5Monika JonssonSvaide Roma SOK1:04:01+10:31
Eva HagrotTäby OKej godkänd
Daina LukinaOSK Selijas mezsutom tävlan

H55

4 060 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Magnus AxelssonSträngnäs-Malmby OL56:19
2Lars GreilertHaninge SOK1:02:34+6:15
3Mikael WirénAttunda OK1:04:16+7:57
4Søren MaarupSträngnäs-Malmby OL1:19:29+23:10
Patric MolinBoxholm-Mjölby OLej godkänd

D60

3 160 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Inga-Britt PetterssonSala OK55:57
2Anne-Christine SchunnessonAttunda OK58:56+2:59
3Anne-Marie KarlssonSvaide Roma SOK1:06:16+10:19
5Ann-Sofie SvenssonLinköpings OK1:10:08+14:11
Dace LuksevicaOSK Selijas mezsutom tävlan

H60

3 950 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Lars MattssonOK Kåre46:33
2Kurt LöfgrenGotlands Bro OK52:35+6:02
3Lars PerssonHagaby GoIF Örebro55:19+8:46
4Gunnar SvanbergJärfälla OK55:55+9:22
5Håkan ForsmanRonneby OK1:00:05+13:32
6Leif SvangrenGotlands Bro OK1:06:35+20:02
7Carl-Erik BerglövFagersta OK1:07:12+20:39
8Peter AxelssonOK Ravinen1:09:34+23:01
9Göran ReinholdssonJärfälla OK1:27:56+41:23

D65

3 160 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Lena PerssonGamleby OK52:51
2Lena JanssonJärla Orientering58:17+5:26
3Ing-Marie BackEksjö SOK58:54+6:03
4Gunlis LarssonOK Enen58:56+6:05
5Susanne DittmerIK Hakarpspojkarna1:01:01+8:10
6Lena NyströmVisborgs OK1:06:59+14:08
7Ingela NelsénFalkenbergs OK1:07:02+14:11
8Helen AndertoftMarkaryds FK1:11:17+18:26
9Ann-Christin SöderbergIF Hansa-Hoburg1:13:03+20:12
10Karin MårtenssonGotlands Bro OK1:17:43+24:52
11Brita AugustssonVisborgs OK1:29:28+36:37

H65

3 610 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Per LindgrenIK Hakarpspojkarna40:59
2Ingemar PerssonGamleby OK51:08+10:09
3Arne BackEksjö SOK51:40+10:41
4Olle BlomgrenOK Södertörn58:37+17:38
5Robert GustafssonVisborgs OK1:00:31+19:32
6Kenneth LarssonOK Enen1:22:04+41:05
7Jörgen SvenssonLinköpings OK1:36:48+55:49

D70

2 100 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Ingrid EnekvistVisborgs OK53:38
2Eva LindgrenLinköpings OK56:11+2:33

H70

3 610 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Tommie OlssonVisborgs OK47:05
2Leif StrandbergGustavsbergs OK53:08+6:03
3Jerker EnekvistIF Hansa-Hoburg54:58+7:53
4Ulf KjellinOK Hedströmmen55:13+8:08
5Staffan DittmerIK Hakarpspojkarna55:47+8:42
6Ulf AhlquistIF Hansa-Hoburg57:57+10:52
7Lennart GardeliusIF Hansa-Hoburg1:08:50+21:45
8Björn AhrlingSvaide Roma SOK1:16:41+29:36
9Bo SegerEskilstuna OL1:20:47+33:42
10Gunnar ErikssonGotlands Bro OK1:24:30+37:25
11Fredy SchwyterOK Gynge1:27:11+40:06
12Leif MalmHärlövs IF1:33:54+46:49
13Bo WinanderJärfälla OK1:38:43+51:38

D75

2 100 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Elisabeth KimellGotlands Bro OK56:07
2Gunnel BalckIFK Lidingö SOK1:17:59+21:52
3Edith BergvallVisby IF Gute SOK1:36:21+40:14
4Siv JohanssonVisborgs OK1:55:58+59:51

D80

2 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Ulla-Britta HallJärla Orientering1:32:39

H80

2 100 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Leif LundquistEnebybergs IF57:41
2Bille WidellVisby IF Gute SOK1:40:29+42:48

Inskolning

2 010 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
Svante DjurstedhtHammarby IF OFutom tävlan
Liv JakobssonOK Skogshjortarnautom tävlan
Frej MöllerKlubblösutom tävlan

U1

2 010 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Edvin CarlsteinIFK Lidingö SOK24:02
2Hanna EklundGotlands Bro OK56:38+32:36
3Adrian ÖbergOK Klemmingen1:15:46+51:44
Alfred EklundSkogsluffarnas OKej godkänd
Julia BergHalmstad OKutom tävlan
Freja EkenståhlGarda OKutom tävlan
Henry GrundellKlubblösutom tävlan
Nina JakobssonGarda OKutom tävlan
Meja JuhlinKlubblösutom tävlan
Oscar JuhlinKlubblösutom tävlan
Noel MohnOLC Kapreoloutom tävlan
Emma SeverinssonTjällmo-Godegårds OKutom tävlan
Gustav WahlgrenVisborgs OKutom tävlan
Julian WidlerOLG Wisligutom tävlan

U2

2 330 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Nils Andersson RollJärfälla OK45:10
2Wilmer RosendahlSnättringe SK50:34+5:24
3Rasmus GunnarssonVisborgs OK1:05:03+19:53
4Alfons MickelåkerAndrarums IF1:09:53+24:43
5Emma DybergIFK Lidingö SOK1:12:50+27:40
Elin BergHalmstad OKutom tävlan
Elsa BergGarda OKutom tävlan
Theodor BjörklundVisborgs OKutom tävlan
Viktor DybergLidingö RKutom tävlan
Allice HejdströmVisborgs OKutom tävlan
Tuve HejdströmVisborgs OKutom tävlan
Alva NilssonGotlands Bro OKutom tävlan
Astrid RollJärfälla OKutom tävlan
August Santos AnderssonVisborgs OKutom tävlan
Isabelle SeverinssonTjällmo-Godegårds OKutom tävlan
Agnes ThimgrenKlubblösutom tävlan
Elsa WahlgrenVisborgs OKutom tävlan

Öppen 1

2 010 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK43:38

Öppen 2

2 330 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
Alfred BerglindHammarby IF OFutom tävlan

Öppen 3

2 290 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Margareta Schneider1:12:16
Saga Norgren ÅkerlundJärfälla OKej godkänd
Karl-Eric WannbergIK Omegaej godkänd
Jonas ÖbergOK Klemmingenej godkänd
Margareta DahlströmOK Hedströmmenutom tävlan
Loke EkenståhlGarda OKutom tävlan
Ylva GribornGotlands Bro OKutom tävlan
Ylva GribornGotlands Bro OKutom tävlan
Susann HanssonGotlands Bro OKutom tävlan
Lars-Åke HolmLinköpings OKutom tävlan
Ella KoertgeTäby OKutom tävlan
Per-Oskar LithellKlubblösutom tävlan
Margareta PerssonVisborgs OKutom tävlan

Öppen 5

2 980 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Karin LöfstedtGotlands Bro OK1:24:14
2Johan BjörksvedGotlands Bro OK1:31:01+6:47
3Anita ArneforsOK Södertörn1:42:12+17:58
4Mariann EklundSkogsluffarnas OK1:45:24+21:10
5Christer NelsénFalkenbergs OK1:49:27+25:13
Catharina AnderssonOK Torej godkänd
Birgitta MattssonOK Kåreej godkänd
Eva NordSnättringe SKej godkänd
Julia Velkova ÖbergOK Klemmingenej godkänd
Annika WinterrosOK Hammarenej godkänd
Jenny AnderssonGotlands Bro OKutom tävlan
Niklas HallkvistBoxholm-Mjölby OLutom tävlan
Thomas HelldströmStockholmspolisens IFutom tävlan
Joel JakobssonOK Skogshjortarnautom tävlan
Johanna JoverKlubblösutom tävlan
Marie-Louise KarlkvistSvaide Roma SOKutom tävlan
Mattias SöderströmKlubblösutom tävlan

Öppen 6

2 920 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
Filip HanssonGotlands Bro OKutom tävlan
Olle SvangrenGotlands Bro OKutom tävlan
Hanna WallinSvaide Roma SOKutom tävlan

Öppen 7

3 160 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Johan MickelåkerAndrarums IF40:02
2Katarina FunkquistIF Hansa-Hoburg49:34+9:32
3Sofie FröjdSundsvalls OK52:04+12:02
4Anders LevinSvaide Roma SOK52:52+12:50
5Herman FunkquistIF Hansa-Hoburg54:49+14:47
6Conny AnderssonJärfälla OK58:44+18:42
7Mattias JäderOK Rodhen59:19+19:17
8Tommy UllbergSvaide Roma SOK1:01:15+21:13
9Stefan FunkquistIF Hansa-Hoburg1:12:38+32:36
Eric JohanssonIF Hansa-Hoburgej godkänd
Anna LindeblomIK Omegaej godkänd
Lars NorgrenJärfälla OKej godkänd
Susanna BergHalmstad OKutom tävlan
Joakim BjörkegrenGotlands Bro OKutom tävlan
Hedvig Engström JakobssonOK Skogshjortarnautom tävlan
Mikael AnderssonOK Torej start
Vidar FunkquistIF Hansa-Hoburgej start
Johan LindeblomIK Omegaej start

Öppen 9

4 060 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
Elias AdebrantTumba-Mälarhöjden OKutom tävlan
Oskar BergHalmstad OKutom tävlan
Magnus DahlinIK Gandvikutom tävlan
Einar EngströmSvaide Roma SOKutom tävlan
Gunnar HallströmVisborgs OKutom tävlan
Mia HillerhagIFK Lidingö SOKutom tävlan
Lena MolinBoxholm-Mjölby OLutom tävlan
Ylva SvangrenGotlands Bro OKutom tävlan
Per WallinSvaide Roma SOKutom tävlan

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser