Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Medeltidskampen, Gotland, etapp 3, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Medeltidskampen, Gotland
Arrangörsorganisation: Garda OK
Datum: lördag 3 augusti 2019 - söndag 4 augusti 2019

Etapp 1, medelEtapp 2, medelEtapp 2, medel (totalt)Etapp 3, långEtapp 3, lång (totalt)

D21

6 100 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linnea ClaesdotterIFK Lidingö SOK45:417:29
2Hanna JohannessonRonneby OK52:48+7:078:39
3Frida NeroGöteborg-Majorna OK53:00+7:198:41
4Kristina AnelandOK Ravinen58:01+12:209:30
5Ebba AdebrantTumba-Mälarhöjden OK1:01:43+16:0210:07
6Carita ThorénGotlands Bro OK1:03:17+17:3610:22
7Emma HagrotTäby OK1:03:46+18:0510:27
8Magdalena CarlsteinIFK Lidingö SOK1:04:59+19:1810:39
9Johanna TholerudOK Sarven1:36:21+50:4015:47
Ella OlssonGrycksbo IF OKej start
Anna LithellOK Linnéej start
Tuva NikolaussonSvaide Roma SOKej start
Frida AnsinSvaide Roma SOKej start

H21

9 440 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niclas JonassonIFK Göteborg Orientering56:466:00
2Erik Ivarsson SandbergOK Denseln57:47+1:016:07
3Hugo LillieströmOK Roxen59:17+2:316:16
4Duncan RobertsonSvaide Roma SOK1:11:58+15:127:37
5Fredrik LevinSvaide Roma SOK1:22:48+26:028:46
6Christoffer SchönningJärfälla OK1:28:38+31:529:23
7Kristoffer TengrothSundbybergs IK1:35:46+39:0010:08
8Sune LevinGarda OK1:38:07+41:2110:23
9Konrad NilssonVisborgs OK1:45:15+48:2911:08
10Jerker DrottenmyrVisborgs OK2:05:33+1:08:4713:17
Albin LillieströmMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd
Oscar Wångberg AnelandSnättringe SKej godkänd
Fredrik TholerudOK Sarvenej godkänd
Erik Barr ZeilonSkåneslättens OLej godkänd
Oskar LundbergDalaportens OLej start
Filip NilssonGotlands Bro OKej start

H20

6 530 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Mattias IvaresOK Södertörnej start

D16

4 340 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara BäckstädeVisborgs OK1:07:4315:36

H16

4 790 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albert NordSnättringe SK1:15:4815:49

D14

3 200 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellen Wångberg AnelandOK Ravinen27:208:32
2Linn BjörneldKalmar OK30:49+3:299:37
Julia AnderssonOK Torej start

H14

3 200 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alexander DybergIFK Lidingö SOK19:576:14
2Nicolas MohnOLC Kapreolo22:08+2:116:55
3Simon AdebrantTumba-Mälarhöjden OK26:28+6:318:16
4Ludvig NordSnättringe SK30:30+10:339:31
Oscar KoertgeVisborgs OKej start

D14 Kort

2 440 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Moa KleistBoxholm-Mjölby OL19:508:07
2Moa RollJärfälla OK21:56+2:068:59

D12

2 440 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Verena KöhleO - Motion15:056:10
2Johanna KleistBoxholm-Mjölby OL16:51+1:466:54
3Svea ForsslundGävle OK16:56+1:516:56
4Linnea Kimell TynnvallGotlands Bro OK19:31+4:267:59
Ellen FlordalSnättringe SKej start
Emilia AnderssonOK Torej start

H12

2 440 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edvin SonedahlOK Landehof13:435:37
2Samuel JakobssonOK Skogshjortarna14:22+0:395:53
3Olof LevinSvaide Roma SOK16:28+2:456:44
4Max BoströmJärfälla OK16:48+3:056:53
5Ludvig RosendahlSnättringe SK17:33+3:507:11
6Enar LöfstedtGotlands Bro OK19:09+5:267:50

D10

2 420 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Liv LöfstedtGotlands Bro OK21:028:41
2Nellie LeveauGotlands Bro OK23:56+2:549:53

H10

2 420 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jorin MohnOLC Kapreolo15:466:30
2Malte HallmanAttunda OK16:37+0:516:51
3Emil BjörksvedGotlands Bro OK18:42+2:567:43
4Wilmer CarlsteinIFK Lidingö SOK24:44+8:5810:13
4Love ForsslundGävle OK24:44+8:5810:13
6Jacob TynnvallGotlands Bro OK27:32+11:4611:22
7Samuel EklundGotlands Bro OK31:12+15:2612:53
8Adam UllbergSvaide Roma SOK31:25+15:3912:58

D35

4 980 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny HallmanAttunda OK49:259:55
2Barbara HüslerOLG Wislig49:48+0:239:59
3Linnéa WinterrosOK Hammaren1:00:07+10:4212:04
4Kristina LorentzonGöteborg-Majorna OK1:05:20+15:5513:07
5Sarah SeestrandVisborgs OK1:21:33+32:0816:22

H35

6 530 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan WahlgrenVisborgs OK54:198:19
2Erik RankinVisborgs OK1:09:21+15:0210:37
Daniel SeestrandVisborgs OKej start

D40

4 980 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria MickelåkerAndrarums IF50:5810:14
2Nina VinnytskaO - Motion54:48+3:5011:00
3Johanna JonssonIK Gandvik1:14:47+23:4915:01
4Åsa StåhlklooBoxholm-Mjölby OL1:18:17+27:1915:43
5Jennie KleistBoxholm-Mjölby OL1:19:17+28:1915:55
6Marianne MohnOLC Kapreolo1:19:20+28:2215:55

H40

6 530 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tobias GrundellGotlands Bro OK59:509:09
2Laust SörensenGöteborg-Majorna OK1:04:52+5:029:56
Joakim AlmtorpLånghundra IFej godkänd
Daniel AnderssonIK Gandvikej start

D45

4 980 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika IvarssonLinköpings OK42:558:37
2Nina BjersanderSvaide Roma SOK48:11+5:169:40
3Ulrika NikolaussonSvaide Roma SOK51:10+8:1510:16
4Marie NordSol Tranås57:08+14:1311:28
5Åsa GunnarssonVisborgs OK57:21+14:2611:30
6Karin Rahm BjörneldKalmar OK58:47+15:5211:48
7Anna BörjesIK Jarl Rättvik1:11:05+28:1014:16
8Jenny KoertgeVisborgs OK1:16:08+33:1315:17
9Anna BäckstädeVisborgs OK1:23:16+40:2116:43
10Maria PerssonVisborgs OK1:27:13+44:1817:30
11Anita SælevikHaugesund IL Orientering1:45:38+1:02:4321:12
12Annika JakobssonGarda OK1:48:35+1:05:4021:48
Carolina CuestaMalarrutaej godkänd

H45

5 820 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias CarlsteinIFK Lidingö SOK40:416:59
2Peter MohnOLC Kapreolo41:46+1:057:10
3Patrik KleistBoxholm-Mjölby OL42:16+1:357:15
4Olle BjörneldKalmar OK46:11+5:307:56
5Stefan SöderholmOK Kåre49:25+8:448:29
6Henrik NordSnättringe SK50:01+9:208:35
7Anders EklundSvaide Roma SOK50:24+9:438:39
8Martin ForsslundGävle OK50:46+10:058:43
9Göran KimellGotlands Bro OK54:32+13:519:22
10Martin WidlerOLG Wislig58:48+18:0710:06
11Stefan JakobssonFrölunda OL59:46+19:0510:16
12Måns PerssonVisborgs OK1:33:56+53:1516:08
13Tomas EklundSkogsluffarnas OK1:37:28+56:4716:44

D50

4 980 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bodil MolinBoxholm-Mjölby OL50:5810:14
2Helena LindmanOK Gränsen53:44+2:4610:47
3Helena AdebrantTumba-Mälarhöjden OK1:00:23+9:2512:07
4Catrin JohnsonSkogsluffarnas OK1:02:01+11:0312:27
5Susanne SöderholmSträngnäs-Malmby OL1:03:48+12:5012:48
6Carin KihlströmTäby OK1:07:55+16:5713:38
7Maria LillieströmOK Roxen1:16:59+26:0115:27
Alice De Jesus KozakeviciusFrölunda OLej godkänd
Helena SandbergIK Hakarpspojkarnaej start

H50

5 820 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ronny LiljegrenGotlands Bro OK44:467:41
2Ulf NilssonGotlands Bro OK48:34+3:488:20
3Stefan WångbergOK Ravinen49:55+5:098:34
4Erik BerggrenTullinge SK50:35+5:498:41
5Justs LukinsOSK Selijas mezs53:04+8:189:07
6Tommy FröjdVästerås SOK53:44+8:589:13
7Rudolf HersénTullinge SK56:31+11:459:42
8Per-Olof AnderssonOK Tyringe1:00:18+15:3210:21
9Per MyhreHaugesund IL Orientering1:01:26+16:4010:33
10Martin EricssonFalkenbergs OK1:01:27+16:4110:33
11Urs KöhleO - Motion1:02:18+17:3210:42
12Stefan MolinSvaide Roma SOK1:08:46+24:0011:48
Anders LillieströmOK Roxenej godkänd
Per NilssonJärfälla OKej start
Magnus IhreskogGotlands Bro OKej start
Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OFej start
Magnus GrahnSödertälje-Nykvarn OFej start
Magnus LarssonVästerås SOKej start

D55

4 790 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marita AxelssonOK Ravinen43:329:05
2Daina LukinaOSK Selijas mezs53:28+9:5611:09
3Eva SvanbergJärfälla OK59:25+15:5312:24
4Karin GreilertHaninge SOK1:00:18+16:4612:35
5Lotta GrahnSödertälje-Nykvarn OF1:02:54+19:2213:07
6Monika JonssonSvaide Roma SOK1:07:54+24:2214:10
Eva HagrotTäby OKej godkänd

H55

5 220 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael WirénAttunda OK51:149:48
2Søren MaarupSträngnäs-Malmby OL54:40+3:2610:28
3Lars GreilertHaninge SOK55:05+3:5110:33
4Magnus AxelssonSträngnäs-Malmby OL58:26+7:1211:11
Patric MolinBoxholm-Mjölby OLej start

D60

4 300 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anne-Marie KarlssonSvaide Roma SOK51:3511:59
2Inga-Britt PetterssonSala OK54:38+3:0312:42
3Dace LuksevicaOSK Selijas mezs1:04:03+12:2814:53
4Ann-Sofie SvenssonLinköpings OK1:15:05+23:3017:27
Anne-Christine SchunnessonAttunda OKej start

H60

5 220 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars MattssonOK Kåre46:128:51
2Lars PerssonHagaby GoIF Örebro49:13+3:019:25
3Peter AxelssonOK Ravinen52:14+6:0210:00
4Håkan ForsmanRonneby OK52:36+6:2410:04
5Carl-Erik BerglövFagersta OK58:45+12:3311:15
6Leif SvangrenGotlands Bro OK1:05:41+19:2912:34
7Gunnar SvanbergJärfälla OK1:07:50+21:3812:59
8Göran ReinholdssonJärfälla OK1:21:33+35:2115:37
Kurt LöfgrenGotlands Bro OKej godkänd

D65

4 300 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingela NelsénFalkenbergs OK51:2511:57
2Ing-Marie BackEksjö SOK52:40+1:1512:14
3Gunlis LarssonOK Enen52:41+1:1612:15
4Susanne DittmerIK Hakarpspojkarna52:45+1:2012:16
5Lena JanssonJärla Orientering53:06+1:4112:20
6Lena NyströmVisborgs OK56:57+5:3213:14
7Helen AndertoftMarkaryds FK57:54+6:2913:27
8Lena PerssonGamleby OK1:01:55+10:3014:23
9Karin MårtenssonGotlands Bro OK1:07:55+16:3015:47
10Brita AugustssonVisborgs OK1:19:10+27:4518:24
Ann-Christin SöderbergIF Hansa-Hoburgej godkänd

H65

4 980 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arne BackEksjö SOK39:558:00
2Ingemar PerssonGamleby OK48:22+8:279:42
3Olle BlomgrenOK Södertörn54:16+14:2110:53
4Per LindgrenIK Hakarpspojkarna1:00:17+20:2212:06
5Robert GustafssonVisborgs OK1:04:19+24:2412:54
6Jörgen SvenssonLinköpings OK1:27:37+47:4217:35
Kenneth LarssonOK Enenej godkänd

D70

2 970 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva LindgrenLinköpings OK42:4314:22
2Ingrid EnekvistVisborgs OK1:08:09+25:2622:56

H70

4 340 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf KjellinOK Hedströmmen42:369:48
2Bo SegerEskilstuna OL43:48+1:1210:05
3Tommie OlssonVisborgs OK44:27+1:5110:14
4Leif StrandbergGustavsbergs OK45:09+2:3310:24
5Ulf AhlquistIF Hansa-Hoburg46:47+4:1110:46
6Jerker EnekvistIF Hansa-Hoburg53:07+10:3112:14
7Lennart GardeliusIF Hansa-Hoburg1:00:07+17:3113:51
8Fredy SchwyterOK Gynge1:03:56+21:2014:43
9Gunnar ErikssonGotlands Bro OK1:05:37+23:0115:07
10Staffan DittmerIK Hakarpspojkarna1:06:10+23:3415:14
11Bo WinanderJärfälla OK1:06:52+24:1615:24
Leif MalmHärlövs IFej godkänd
Björn AhrlingSvaide Roma SOKej start

D75

2 970 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elisabeth KimellGotlands Bro OK45:5715:28
2Gunnel BalckIFK Lidingö SOK1:04:36+18:3921:45
3Edith BergvallVisby IF Gute SOK1:15:25+29:2825:23
4Siv JohanssonVisborgs OK1:29:52+43:5530:15

D80

2 970 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulla-Britta HallJärla Orientering1:14:3425:06

H80

2 970 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leif LundquistEnebybergs IF54:0318:11
Bille WidellVisby IF Gute SOKej godkänd

Inskolning

2 420 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Malte ForsslundGävle OK59:1024:26
Emil NeroGöteborg Majorna54:1622:25
Lena Svensson MalmbergKlubblösej godkänd
Juni EdwardssonKlubblösej godkänd
Ebbe BergGarda OKej godkänd

U1

2 420 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Noel MohnOLC Kapreolo17:367:16
2Edvin CarlsteinIFK Lidingö SOK18:50+1:147:46
3Gustav WahlgrenVisborgs OK21:06+3:308:43
4Svante DjurstedhtHammarby IF OF26:54+9:1811:06
5Klara MattssonVisborgs OK29:58+12:2212:22
6Neo LiljegrenKlubblös30:11+12:3512:28
7Arvid WickströmGarda OK30:18+12:4212:31
8Liv JakobssonOK Skogshjortarna36:14+18:3814:58
9Hanna EklundGotlands Bro OK36:25+18:4915:02
10Elsa WahlgrenVisborgs OK39:52+22:1616:28
11Julia BergHalmstad OK42:11+24:3517:25
12Henry GrundellKlubblös46:18+28:4219:07
13Adrian ÖbergOK Klemmingen1:10:47+53:1129:14
Alfred EklundSkogsluffarnas OKej start

U2

2 440 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alfred BerglindHammarby IF OF20:018:12
2Nils Andersson RollJärfälla OK25:26+5:2510:25
3Astrid RollJärfälla OK25:50+5:4910:35
4Martin SvenssonSvaide Roma SOK34:35+14:3414:10
5Elsa BergGarda OK34:45+14:4414:14
6Elin BergHalmstad OK34:48+14:4714:15
7Erik BassermannKlubblös34:54+14:5314:18
8Rasmus GunnarssonVisborgs OK42:15+22:1417:18
9August Santos AnderssonVisborgs OK42:18+22:1717:20
10Wilmer RosendahlSnättringe SK44:23+24:2218:11
11Agnes ThimgrenKlubblös1:00:59+40:5824:59
12Emma DybergIFK Lidingö SOK1:01:08+41:0725:03

Öppen 1

2 420 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK29:5512:21

Öppen 2

2 440 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Julia AhlbinJärfälla OK20:318:24

Öppen 3

3 200 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ian RobertsonSvaide Roma SOK30:229:29
2Anna AdolfssonSol Tranås37:07+6:4511:35
3Anna AhlbinJärfälla OK38:20+7:5811:58
4Annika AhlbinJärfälla OK38:51+8:2912:08
5Erik HöglundTurebergs IF SOK38:57+8:3512:10
6Christina WahlgrenGotlands Bro OK42:18+11:5613:13
7Margareta Schneider45:11+14:4914:07
8Susann HanssonGotlands Bro OK47:57+17:3514:59
9Loke ErenståhlGarda OK48:52+18:3015:16
10Margareta DahlströmOK Hedströmmen56:57+26:3517:47
11Britt-Marie ReinholdssonJärfälla OK1:01:20+30:5819:10
12Lars Åke HolmgrenSvaide Roma SOK1:01:44+31:2219:17
13Lars-Åke HolmLinköpings OK1:02:51+32:2919:38
14Ylva GribornGotlands Bro OK1:02:54+32:3219:39
15Ingela HersénTullinge SK1:12:36+42:1422:41
Jonas ÖbergOK Klemmingenej start

Öppen 5

4 340 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joel JakobssonOK Skogshjortarna51:2611:51
2Pontus FulkeOK Älvsjö-Örby51:52+0:2611:57
3Olle SvangrenGotlands Bro OK55:57+4:3112:53
4Jesper AhlbinJärfälla OK1:02:23+10:5714:22
5Niklas HallkvistBoxholm-Mjölby OL1:09:34+18:0816:01
6Johan BjörksvedGotlands Bro OK1:15:09+23:4317:18
7Eva NordSnättringe SK1:15:12+23:4617:19
8Karin LöfstedtGotlands Bro OK1:23:04+31:3819:08
9Thomas HelldströmStockholmspolisens IF1:23:25+31:5919:13
10Birgitta MattssonOK Kåre1:27:35+36:0920:10
11Anita ArneforsOK Södertörn1:28:48+37:2220:27
12Christer NelsénFalkenbergs OK1:29:12+37:4620:33
13Julia Velkova ÖbergOK Klemmingen1:47:01+55:3524:39
Thomas AhlbinJärfälla OKej godkänd
Catharina AnderssonOK Torej start
Ann-Louise BjörksvedGotlands Bro OKej start
Mariann EklundSkogsluffarnas OKej start

Öppen 6

5 820 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnar HallströmVisborgs OK58:029:58
2Filip HanssonGotlands Bro OK1:11:41+13:3912:19

Öppen 7

4 300 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lennart MalmbergSvaide Roma SOK34:037:55
2Vidar FunkquistIF Hansa-Hoburg43:00+8:5710:00
3Katarina FunkquistIF Hansa-Hoburg44:06+10:0310:15
4Ylva SvangrenGotlands Bro OK48:31+14:2811:16
5Herman FunkquistIF Hansa-Hoburg49:51+15:4811:35
6Stefan FunkquistIF Hansa-Hoburg53:16+19:1312:23
7Sofie FröjdSundsvalls OK53:42+19:3912:29
8Andreas JakobssonGarda OK54:46+20:4312:44
9Conny AnderssonJärfälla OK57:15+23:1213:18
10Patrik LarssonKlubblös1:01:18+27:1514:15
11Gunnar WallquistSvaide Roma SOK1:02:10+28:0714:27
12Tommy UllbergSvaide Roma SOK1:05:44+31:4115:17
13Pär GustafssonSvaide Roma SOK1:06:27+32:2415:27
14Ing-Marie BergmanVisborgs OK1:09:43+35:4016:12
15Rolf MalmrosVisborgs OK1:11:34+37:3116:38
16Karin Rådenman GidlöfOK Älvsjö-Örby1:13:55+39:5217:11
Susanna BergHalmstad OKej godkänd
Hedvig Engström JakobssonOK Skogshjortarnaej godkänd
Helena DjurstedhtHammarby IF OFej godkänd
Mikael AnderssonOK Torej start
Johan LindeblomIK Omegaej start

Öppen 9

6 530 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar BergHalmstad OK1:15:2411:32

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser