Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Medeltidskampen, Gotland, etapp 1, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Medeltidskampen, Gotland
Arrangörsorganisation: Garda OK
Datum: lördag 3 augusti 2019 - söndag 4 augusti 2019

Etapp 1, medelEtapp 2, medelEtapp 2, medel (totalt)Etapp 3, långEtapp 3, lång (totalt)

D21

2 480 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ella OlssonGrycksbo IF OK16:146:32
2Linnea ClaesdotterIFK Lidingö SOK17:44+1:307:09
3Emma HagrotTäby OK19:26+3:127:50
4Frida NeroGöteborg-Majorna OK20:23+4:098:13
5Kristina AnelandOK Ravinen21:23+5:098:37
6Hanna JohannessonRonneby OK22:35+6:219:06
7Magdalena CarlsteinIFK Lidingö SOK22:55+6:419:14
8Ebba AdebrantTumba-Mälarhöjden OK25:26+9:1210:15
8Carita ThorénGotlands Bro OK25:26+9:1210:15
10Anna LithellOK Linné26:58+10:4410:52
11Johanna TholerudOK Sarven29:17+13:0311:48
Tuva NikolaussonSvaide Roma SOKej start
Frida AnsinSvaide Roma SOKej start

H21

2 820 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik Ivarsson SandbergOK Denseln11:174:00
2Hugo LillieströmOK Roxen12:20+1:034:22
3Albin LillieströmMalungs OK Skogsmårdarna12:24+1:074:23
4Niclas JonassonIFK Göteborg Orientering12:34+1:174:27
5Duncan RobertsonSvaide Roma SOK13:03+1:464:37
6Erik Barr ZeilonSkåneslättens OL13:30+2:134:47
7Fredrik LevinSvaide Roma SOK14:19+3:025:04
8Kristoffer TengrothSundbybergs IK14:32+3:155:09
9Christoffer SchönningJärfälla OK14:38+3:215:11
10Oskar LundbergDalaportens OL14:44+3:275:13
11Konrad NilssonVisborgs OK15:04+3:475:20
12Filip NilssonGotlands Bro OK16:53+5:365:59
13Fredrik TholerudOK Sarven17:22+6:056:09
14Sune LevinGarda OK17:43+6:266:16
15Oscar Wångberg AnelandSnättringe SK17:47+6:306:18
16Jerker DrottenmyrVisborgs OK23:37+12:208:22

H20

2 480 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Mattias IvaresOK Södertörnej start

D16

1 930 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara BäckstädeVisborgs OK15:528:13

H16

1 930 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albert NordSnättringe SK26:1613:36

D14

1 820 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen Wångberg AnelandOK Ravinen13:377:28
2Julia AnderssonOK Tor18:06+4:299:56
3Linn BjörneldKalmar OK19:30+5:5310:42

H14

1 820 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nicolas MohnOLC Kapreolo12:136:42
2Alexander DybergIFK Lidingö SOK12:45+0:327:00
3Simon AdebrantTumba-Mälarhöjden OK15:19+3:068:24
4Ludvig NordSnättringe SK17:33+5:209:38
Oscar KoertgeVisborgs OKej godkänd

D14 Kort

1 830 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa RollJärfälla OK13:327:23
2Moa KleistBoxholm-Mjölby OL15:10+1:388:17

D12

1 830 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Svea ForsslundGävle OK11:376:20
2Verena KöhleO - Motion12:42+1:056:56
3Linnea Kimell TynnvallGotlands Bro OK13:48+2:117:32
4Emilia AnderssonOK Tor16:06+4:298:47
Johanna KleistBoxholm-Mjölby OLej godkänd
Ellen FlordalSnättringe SKej start

H12

1 830 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin SonedahlOK Landehof9:165:03
2Samuel JakobssonOK Skogshjortarna9:34+0:185:13
3Max BoströmJärfälla OK11:21+2:056:12
4Enar LöfstedtGotlands Bro OK12:24+3:086:46
5Olof LevinSvaide Roma SOK13:46+4:307:31
6Ludvig RosendahlSnättringe SK14:30+5:147:55

D10

1 730 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Liv LöfstedtGotlands Bro OK17:5710:22
2Nellie LeveauGotlands Bro OK34:51+16:5420:08

H10

1 730 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jorin MohnOLC Kapreolo9:455:38
2Emil BjörksvedGotlands Bro OK12:14+2:297:04
3Malte HallmanAttunda OK13:10+3:257:36
4Wilmer CarlsteinIFK Lidingö SOK13:39+3:547:53
5Samuel EklundGotlands Bro OK14:53+5:088:36
6Adam UllbergSvaide Roma SOK17:52+8:0710:19
7Jacob TynnvallGotlands Bro OK18:03+8:1810:26
8Love ForsslundGävle OK22:15+12:3012:51

D35

2 330 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny HallmanAttunda OK18:468:03
2Barbara HüslerOLG Wislig20:48+2:028:55
3Kristina LorentzonGöteborg-Majorna OK25:37+6:5110:59
4Linnéa WinterrosOK Hammaren30:14+11:2812:58
5Sarah SeestrandVisborgs OK33:33+14:4714:23

H35

2 730 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan WahlgrenVisborgs OK20:017:19
2Erik RankinVisborgs OK37:58+17:5713:54
Daniel SeestrandVisborgs OKej start

D40

2 330 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria MickelåkerAndrarums IF17:227:27
2Marianne MohnOLC Kapreolo21:05+3:439:02
3Nina VinnytskaO - Motion25:03+7:4110:45
4Johanna JonssonIK Gandvik28:08+10:4612:04
5Jennie KleistBoxholm-Mjölby OL32:03+14:4113:45
6Åsa StåhlklooBoxholm-Mjölby OL39:35+22:1316:59

H40

2 730 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Laust SörensenGöteborg-Majorna OK21:067:43
2Tobias GrundellGotlands Bro OK47:05+25:5917:14
Daniel AnderssonIK Gandvikej start
Joakim AlmtorpLånghundra IFej start

D45

2 220 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika IvarssonLinköpings OK18:128:11
2Karin Rahm BjörneldKalmar OK19:13+1:018:39
3Nina BjersanderSvaide Roma SOK20:50+2:389:23
4Marie NordSol Tranås23:02+4:5010:22
5Maria PerssonVisborgs OK23:32+5:2010:36
6Ulrika NikolaussonSvaide Roma SOK24:10+5:5810:53
7Åsa GunnarssonVisborgs OK25:55+7:4311:40
8Anna BäckstädeVisborgs OK27:00+8:4812:09
9Anna BörjesIK Jarl Rättvik30:44+12:3213:50 Ladda ner rutt i gpx-format
10Anita SælevikHaugesund IL Orientering30:48+12:3613:52
11Jenny KoertgeVisborgs OK31:25+13:1314:09
12Annika JakobssonGarda OK35:13+17:0115:51
13Carolina CuestaMalarruta38:10+19:5817:11

H45

2 480 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias CarlsteinIFK Lidingö SOK15:116:07
2Peter MohnOLC Kapreolo16:07+0:566:29
3Göran KimellGotlands Bro OK16:50+1:396:47
4Martin WidlerOLG Wislig18:03+2:527:16
5Anders EklundSvaide Roma SOK18:13+3:027:20
6Martin ForsslundGävle OK18:20+3:097:23
7Patrik KleistBoxholm-Mjölby OL18:35+3:247:29
8Stefan SöderholmOK Kåre20:58+5:478:27
9Olle BjörneldKalmar OK21:09+5:588:31
10Henrik NordSnättringe SK25:59+10:4810:28
11Måns PerssonVisborgs OK30:13+15:0212:11
12Stefan JakobssonFrölunda OL31:43+16:3212:47
13Tomas EklundSkogsluffarnas OK37:53+22:4215:16

D50

2 100 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helena LindmanOK Gränsen18:418:53
2Susanne SöderholmSträngnäs-Malmby OL20:29+1:489:45
3Bodil MolinBoxholm-Mjölby OL22:04+3:2310:30
4Helena AdebrantTumba-Mälarhöjden OK23:20+4:3911:06
5Maria LillieströmOK Roxen23:50+5:0911:20
6Catrin JohnsonSkogsluffarnas OK24:37+5:5611:43
Alice De Jesus KozakeviciusFrölunda OLej godkänd
Helena SandbergIK Hakarpspojkarnaej start

H50

2 480 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus GrahnSödertälje-Nykvarn OF15:336:16
2Per NilssonJärfälla OK16:37+1:046:42
3Anders LillieströmOK Roxen17:37+2:047:06
4Ronny LiljegrenGotlands Bro OK17:44+2:117:09
5Magnus IhreskogGotlands Bro OK18:42+3:097:32
6Ulf NilssonGotlands Bro OK19:05+3:327:41
7Tommy FröjdVästerås SOK20:05+4:328:05
8Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF21:07+5:348:30
9Per-Olof AnderssonOK Tyringe21:11+5:388:32
10Erik BerggrenTullinge SK22:19+6:468:59
11Stefan WångbergOK Ravinen23:17+7:449:23
12Martin EricssonFalkenbergs OK23:22+7:499:25
13Rudolf HersénTullinge SK23:50+8:179:36
14Justs LukinsOSK Selijas mezs27:19+11:4611:00
15Urs KöhleO - Motion27:54+12:2111:15
16Stefan MolinSvaide Roma SOK31:09+15:3612:33
17Per MyhreHaugesund IL Orientering32:57+17:2413:17
Magnus LarssonVästerås SOKej start

D55

2 250 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marita AxelssonOK Ravinen18:088:03
2Karin GreilertHaninge SOK20:56+2:489:18
3Daina LukinaOSK Selijas mezs22:25+4:179:57
4Lotta GrahnSödertälje-Nykvarn OF22:43+4:3510:05
5Eva SvanbergJärfälla OK24:26+6:1810:51
6Monika JonssonSvaide Roma SOK26:17+8:0911:40
7Eva HagrotTäby OK35:40+17:3215:51

H55

2 220 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael WirénAttunda OK19:588:59
2Magnus AxelssonSträngnäs-Malmby OL22:05+2:079:56
3Søren MaarupSträngnäs-Malmby OL22:29+2:3110:07
4Patric MolinBoxholm-Mjölby OL24:28+4:3011:01
5Lars GreilertHaninge SOK26:35+6:3711:58

D60

2 250 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anne-Christine SchunnessonAttunda OK21:109:24
2Inga-Britt PetterssonSala OK22:35+1:2510:02
3Ann-Sofie SvenssonLinköpings OK23:20+2:1010:22
4Anne-Marie KarlssonSvaide Roma SOK25:33+4:2311:21
5Dace LuksevicaOSK Selijas mezs27:54+6:4412:24

H60

2 330 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars MattssonOK Kåre17:157:24
2Kurt LöfgrenGotlands Bro OK18:54+1:398:06
3Leif SvangrenGotlands Bro OK20:00+2:458:35
4Lars PerssonHagaby GoIF Örebro21:14+3:599:06
5Gunnar SvanbergJärfälla OK21:51+4:369:22
6Peter AxelssonOK Ravinen22:03+4:489:27
7Håkan ForsmanRonneby OK22:14+4:599:32
8Carl-Erik BerglövFagersta OK27:05+9:5011:37
9Göran ReinholdssonJärfälla OK34:57+17:4215:00

D65

2 090 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanne DittmerIK Hakarpspojkarna19:529:30
2Lena PerssonGamleby OK20:53+1:019:59
3Lena JanssonJärla Orientering21:07+1:1510:06
4Lena NyströmVisborgs OK22:08+2:1610:35
5Ing-Marie BackEksjö SOK22:26+2:3410:44
6Gunlis LarssonOK Enen22:49+2:5710:55
7Ann-Christin SöderbergIF Hansa-Hoburg25:12+5:2012:03
8Ingela NelsénFalkenbergs OK25:31+5:3912:12
9Karin MårtenssonGotlands Bro OK28:00+8:0813:23
10Brita AugustssonVisborgs OK31:54+12:0215:15
11Helen AndertoftMarkaryds FK33:43+13:5116:07

H65

2 250 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per LindgrenIK Hakarpspojkarna15:046:41
2Arne BackEksjö SOK15:11+0:076:44
3Ingemar PerssonGamleby OK17:23+2:197:43
4Olle BlomgrenOK Södertörn19:50+4:468:48
5Robert GustafssonVisborgs OK21:04+6:009:21
6Kenneth LarssonOK Enen24:53+9:4911:03
7Jörgen SvenssonLinköpings OK31:24+16:2013:57

D70

1 490 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva LindgrenLinköpings OK21:5414:41
2Ingrid EnekvistVisborgs OK23:44+1:5015:55

H70

2 090 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tommie OlssonVisborgs OK16:047:41
2Ulf KjellinOK Hedströmmen17:44+1:408:29
3Staffan DittmerIK Hakarpspojkarna18:37+2:338:54
4Jerker EnekvistIF Hansa-Hoburg19:25+3:219:17
5Leif StrandbergGustavsbergs OK19:26+3:229:17
6Bo SegerEskilstuna OL20:43+4:399:54
7Ulf AhlquistIF Hansa-Hoburg22:19+6:1510:40
8Lennart GardeliusIF Hansa-Hoburg23:16+7:1211:07
9Fredy SchwyterOK Gynge25:19+9:1512:06
10Björn AhrlingSvaide Roma SOK26:10+10:0612:31
11Bo WinanderJärfälla OK26:33+10:2912:42
12Leif MalmHärlövs IF27:31+11:2713:09
13Gunnar ErikssonGotlands Bro OK33:45+17:4116:08

D75

1 490 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabeth KimellGotlands Bro OK21:1114:13
2Gunnel BalckIFK Lidingö SOK32:51+11:4022:02
3Siv JohanssonVisborgs OK38:36+17:2525:54
4Edith BergvallVisby IF Gute SOK47:47+26:3632:04

D80

1 490 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulla-Britta HallJärla Orientering41:1427:40

H80

1 490 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif LundquistEnebybergs IF20:4513:55
2Bille WidellVisby IF Gute SOK49:07+28:2232:57

Inskolning

1 730 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Bianca JakobssonGarda OK1:04:3037:16
Anna LindmanGarda OK1:04:1937:10
Sven JakobssonGarda OK1:04:0837:04
Alma KarlssonTurebergs IF34:5620:11
Svante DjurstedhtHammarby IF OF16:169:24
Max ÖlverudKlubblös17:5910:23
Emil NeroGöteborg Majorna32:5118:59
Ebbe BergGarda OKej godkänd

U1

1 730 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin CarlsteinIFK Lidingö SOK10:396:09
2Gustav WahlgrenVisborgs OK14:08+3:298:10
3Noel MohnOLC Kapreolo15:05+4:268:43
4Henry GrundellKlubblös19:07+8:2811:03
5Albin KarlssonTurebergs IF19:34+8:5511:18
6Hanna EklundGotlands Bro OK23:39+13:0013:40
7Jerker BergGarda OK24:53+14:1414:23
8Julia BergHalmstad OK27:17+16:3815:46
9Adrian ÖbergOK Klemmingen30:52+20:1317:50
10Alfred EklundSkogsluffarnas OK32:26+21:4718:44

U2

1 830 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig SonneviGotlands Bro OK14:367:58
2Alva NilssonGotlands Bro OK16:54+2:189:14
3Elsa BergGarda OK19:25+4:4910:36
4Elin BergHalmstad OK19:26+4:5010:37
5Wilmer RosendahlSnättringe SK20:21+5:4511:07
6Astrid RollJärfälla OK20:22+5:4611:07
7Elsa WahlgrenVisborgs OK22:06+7:3012:04
8Nils Andersson RollJärfälla OK22:59+8:2312:33
9Emma SonneviGotlands Bro OK24:43+10:0713:30
10Theodor BjörklundVisborgs OK24:51+10:1513:34
11Tuve HejdströmVisborgs OK25:47+11:1114:05
12Rasmus GunnarssonVisborgs OK27:37+13:0115:05
13August Santos AnderssonVisborgs OK27:39+13:0315:06
14Alfons MickelåkerAndrarums IF28:15+13:3915:26
15Viktor DybergLidingö RK31:41+17:0517:18
16Agnes ThimgrenKlubblös31:49+17:1317:23
17Emma DybergIFK Lidingö SOK33:09+18:3318:06
Allice HejdströmVisborgs OKej godkänd

Öppen 1

1 730 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK19:2711:14
2Annita NyreliusKlubblös33:53+14:2619:35

Öppen 2

1 830 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar GustafssonGarda OK14:387:59
Ingvar EkströmGarda OKej godkänd
Alfred BerglindHammarby IF OFej godkänd

Öppen 3

1 820 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ylva GribornGotlands Bro OK23:5013:05
2Lea BörjesIK Jarl Rättvik24:43+0:5313:34
3Margareta Schneider29:27+5:3716:10
3Ella KoertgeTäby OK29:27+5:3716:10
5Susann HanssonGotlands Bro OK30:02+6:1216:30
6Lars-Åke HolmLinköpings OK41:31+17:4122:48
7Ylva GribornGotlands Bro OK46:36+22:4625:36
Jonas ÖbergOK Klemmingenej start

Öppen 5

2 100 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny AnderssonGotlands Bro OK20:109:36
2Joel JakobssonOK Skogshjortarna22:55+2:4510:54
3Karin LöfstedtGotlands Bro OK29:48+9:3814:11
4Johan BjörksvedGotlands Bro OK31:31+11:2115:00
5Niklas HallkvistBoxholm-Mjölby OL38:53+18:4318:30
6Mariann EklundSkogsluffarnas OK40:37+20:2719:20
7Ingrid PerssonHagaby GoIF Örebro40:44+20:3419:23
8Anita ArneforsOK Södertörn44:50+24:4021:20
9Christer NelsénFalkenbergs OK45:24+25:1421:37
10Annika WinterrosOK Hammaren47:21+27:1122:32
11Thomas HelldströmStockholmspolisens IF51:44+31:3424:38
12Ann-Louise BjörksvedGotlands Bro OK55:43+35:3326:31
Catharina AnderssonOK Torej godkänd
Eva NordSnättringe SKej godkänd
Julia Velkova ÖbergOK Klemmingenej start

Öppen 6

1 930 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik KlavebäckSvaide Roma SOK25:4313:19
2Filip HanssonGotlands Bro OK40:27+14:4420:57

Öppen 7

2 250 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan MickelåkerAndrarums IF15:597:06
2Herman FunkquistIF Hansa-Hoburg16:13+0:147:12
3Hedvig Engström JakobssonOK Skogshjortarna17:11+1:127:38
4Anders LevinSvaide Roma SOK17:46+1:477:53
5Susanna BergHalmstad OK19:28+3:298:39
6Conny AnderssonJärfälla OK19:32+3:338:40
7Stefan FunkquistIF Hansa-Hoburg19:36+3:378:42
8Katarina FunkquistIF Hansa-Hoburg19:47+3:488:47
9Sofie FröjdSundsvalls OK21:08+5:099:23
10Tommy UllbergSvaide Roma SOK23:07+7:0810:16
11Anna AdolfssonSol Tranås23:43+7:4410:32
12Mattias JäderOK Rodhen24:20+8:2110:48
13Gittel KarlssonAttunda OK47:23+31:2421:03
14Roland JohanssonVisborgs OK50:03+34:0422:14
Mikael AnderssonOK Torej start
Vidar FunkquistIF Hansa-Hoburgej start

Öppen 9

2 330 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar BergHalmstad OK17:337:31
2Emma PerssonTumba-Mälarhöjden OK18:40+1:078:00
3Einar ängströmSvaide Roma SOK19:48+2:158:29
4Lena MolinBoxholm-Mjölby OL22:18+4:459:34
5Pär JonssonGävle OK22:19+4:469:34
6Marie NilssonGotlands Bro OK58:03+40:3024:54
Elias AdebrantTumba-Mälarhöjden OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser