Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Falkdrevet, dag 2 + DM, ultralång, Blekinge

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Falkdrevet, dag 2 + DM, ultralång, Blekinge
Arrangörsorganisation: OK Skogsfalken
Datum: söndag 6 oktober 2019

D21

3 680 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Louise LundgrenVäxjö OK28:487:49
2Alicia LundgrenVäxjö OK29:43+0:558:04
3Cecilia BrattOK Orion30:45+1:578:21
4Hanna JohannessonRonneby OK32:59+4:118:57
5Tonje PihlOK Roskilde46:15+17:2712:34
Lovisa RingHalmstad OKej godkänd
Rebecca SvenssonVärend GN OLej start

H21

4 630 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Måns SandgrenOK Orion27:536:01
2Simon HedlundÄrla IF28:05+0:126:03
3Rasmus SvenssonVärend GN OL42:15+14:229:07
Linus KajsajunttiKamrat och IF KIFej start
Moltas ViebkeMalmö OKej start

H18

3 470 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Zacharias ÅkerlundStigmännen Karlshamns OK36:1710:27

D16

3 510 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma EmilssonOK Skogsfalken29:038:16
2Ella SöderbergOK Skogsfalken30:42+1:398:44
3Lisa SwartzOK Orion34:53+5:509:56
4Enni LindskogOK Älme37:45+8:4210:45
Sandra WiduchKarlskrona SOKej start
Julia KarlssonOK Skogsfalkenej start

H16

3 510 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Filip HåkanssonOK Orion26:067:26
2Melker LarssonOK Orion29:23+3:178:22
3Adam CarlsenOK Roskilde59:23+33:1716:55

D14

2 820 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hedda SvenssonOK Orion23:318:20
2Matilda SöderbergOK Skogsfalken29:48+6:1710:34
3Teresa SøndergaardOK Roskilde34:57+11:2612:23
4Matilda Ekengren KarlssonTorsås OK35:48+12:1712:41
5Agnes OlssonOK Skogsfalken37:59+14:2813:28
6Elin SaleskogRonneby OK39:44+16:1314:05

H14

2 820 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oliver HåkanssonOK Orion21:207:33
2Axel BrattOK Orion24:19+2:598:37
3Ville LindskogOK Älme26:27+5:079:22
4Nils SwartzOK Orion27:23+6:039:42
5Carl GlivesonRonneby OK29:45+8:2510:32
Casper TuressonHärlövs IFej start

D14 Kort

2 330 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Ebba EdénVäxjö AISej start

D12

2 330 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hannah JosefssonOK Skogsfalken16:377:07
2Gerda MedinEmmaboda Verda OK26:36+9:5911:24
3Linnéa SandströmOK Älme29:46+13:0912:46
Selma LeopoldOK Orionej start
Elin RydströmOK Skogsfalkenej start

H12

2 330 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alvin LundgrenVäxjö OK14:196:08
2Elias LindströmRonneby OK19:06+4:478:11
3Joar AnderssonVäxjö OK20:37+6:188:50
4Emil JohanssonOK Skogsfalken45:06+30:4719:21
Erik KarlssonOK Skogsfalkenej godkänd
Erik LeopoldOK Orionej start

D10

1 860 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alice LagerströmRonneby OK16:499:02
2Viola OlssonOK Skogsfalken18:49+2:0010:06
3Meja HåkanssonRonneby OK20:44+3:5511:08
4Elin JohanssonOK Skogsfalken1:10:27+53:3837:52

H10

1 860 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle SchybergOK Skogsfalken10:545:51
2Oskar SöderbergOK Skogsfalken12:59+2:056:58
3Olle SaleskogRonneby OK14:59+4:058:03
4Johan SandströmOK Älme17:04+6:109:10
5Oscar RydströmOK Skogsfalken19:48+8:5410:38
6Olle HåkanssonRonneby OK22:09+11:1511:54

D40

3 470 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sarah LindströmRonneby OK30:368:49
2Katarina LenanderVäxjö OK34:42+4:0610:00
3Eva GustafssonVäxjö OK35:30+4:5410:13
4Angelica BrandqvistTibro OK39:33+8:5711:23
5Maria ModigOK Pan-Kristianstad40:37+10:0111:42
6Marie MarkholmSkåneslättens OL48:46+18:1014:03
7Christine SvendsenLunds OK50:54+20:1814:40
Maria TuressonHärlövs IFej start

H40

3 870 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christian HåkanssonRonneby OK27:117:01
2Yuri OmelchenkoOK Orion28:32+1:217:22
3Mikael PihlOK Pan-Kristianstad31:30+4:198:08
4Henrik ModigOK Pan-Kristianstad32:49+5:388:28
5Michael AdamssonNybro OK35:08+7:579:04
6Patrik SjökvistOK Orion35:20+8:099:07
7Ola MarkholmSkåneslättens OL36:56+9:459:32
8Magnus GraadRonneby OK39:05+11:5410:05
9Mats ThunwallFagersta OK45:01+17:5011:37
10Jakob SøndergaardOK Roskilde46:00+18:4911:53
11Pär-Magnus BjurekTibro OK47:54+20:4312:22

D50

2 990 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingela ThoressonAndrarums IF32:4910:58
2Britt-Marie BengtssonFK Åsen32:53+0:0410:59
3Susanne LundgrenVäxjö OK33:13+0:2411:06
4Kerstin TjernlundOK Vilse 8733:45+0:5611:17
5Christina OlssonSkåneslättens OL43:51+11:0214:39
6Inge MeidahlOK Roskilde45:12+12:2315:07
7Malin HellnerFK Göingarna48:36+15:4716:15
8Helen NilssonHärlövs IF49:59+17:1016:43
9Leni MøllsøeOK Roskilde52:36+19:4717:35
10Hanne Möller JensenOK Roskilde53:12+20:2317:47
11Eva TollsternVäxjö AIS1:03:25+30:3621:12
12Kristina HolmqvistFrosta OK1:05:34+32:4521:55
13Annamaria CarlsenOK Roskilde1:55:44+1:22:5538:42
Ann NilssonMarkaryds FKej godkänd

H50

3 480 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas JohannessonRonneby OK25:427:23
2Lars-Ola LarssonOK Orion26:01+0:197:28
3Niklas EdvardssonFK Göingarna29:29+3:478:28
4Thomas NajvikFK Åsen30:23+4:418:43
5Johnny NimvikFK Åsen30:44+5:028:49
6Jens LindströmTibro OK30:51+5:098:51
7Kent PihlOK Roskilde32:37+6:559:22 Ladda ner rutt i gpx-format
8Magnus PorleVäxjö OK33:18+7:369:34
9Johan JacobssonOK Orion35:42+10:0010:15
10Mikael WahlbomOK Orion36:06+10:2410:22
11Benjamin ViebkeMalmö OK39:29+13:4711:20
12Morten JensenOK Roskilde43:16+17:3412:25
13Michael Leth JessOK Roskilde44:31+18:4912:47
14Anders NilssonFK Göingarna49:30+23:4814:13
15Anders Laage KraghOK Roskilde51:57+26:1514:55
16Jan GradinAndrarums IF57:50+32:0816:37
Per-Åke NilssonOK Pan-Kristianstadej start
Peter EkdahlEmmaboda Verda OKej start

D60

2 550 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bente KällVäxjö OK31:5412:30
2Berit RuneforsVäxjö OK39:55+8:0115:39
3Birgitta NilssonStigmännen Karlshamns OK43:44+11:5017:09
4Hanne PedersenOK Roskilde1:01:43+29:4924:12
5Jette KreibergOK Roskilde1:03:20+31:2624:50

H60

3 360 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingmar EkelövSkåneslättens OL32:259:38
2Tore TjernlundOK Vilse 8732:55+0:309:47
3Per NilssonStigmännen Karlshamns OK33:22+0:579:55
4Jan KarlssonVäxjö OK33:32+1:079:58
5Ola SvenssonOK Orion35:07+2:4210:27
6Roger ThörnOK Vilse 8735:28+3:0310:33
7Olle BohmanHjärnarps OL35:43+3:1810:37
8Aksel AndersenOK Roskilde38:16+5:5111:23
9Bo PeterssonLessebo OK41:30+9:0512:21
10Asger JensenOK Roskilde42:54+10:2912:46
11Bo JohanssonOK Vilse 8746:18+13:5313:46
12Mats KarlssonKarlskrona SOK48:45+16:2014:30
13Lars OlsenOK Roskilde1:02:56+30:3118:43
Lars MagnussonOK Älmeej start

D70

2 450 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inge JørgensenOK Roskilde30:5612:37
2Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OK34:49+3:5314:12
3Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK34:50+3:5414:13
4Gullevi SvenssonRonneby OK39:02+8:0615:55
5Margareta LarssonOK Njudung39:10+8:1415:59
6Elsa SvenssonOK Vilse 8741:02+10:0616:44
7Ulla-Britt KarlssonVäxjö OK41:27+10:3116:55
8Torill SvendsenFrosta OK41:47+10:5117:03
9Gunilla AnderssonKarlskrona SOK42:47+11:5117:27
10Marie-Louise KarlssonNybro OK45:23+14:2718:31
11Ann-Mari PerssonVäxjö OK48:30+17:3419:47
12Brita DahlbergHässleholms OK51:28+20:3221:00
13Gunilla GrönbladHärlövs IF1:01:29+30:3325:05
14Barbro NilssonAlvesta SOK1:03:23+32:2725:52
15Solbritt GustafssonOK Virdarna1:04:04+33:0826:08
Ann-Charlotte JensenHässleholms OKej godkänd
Berit ByströmOK Virdarnaej start

H70

2 860 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars GranefeltOK Tyr32:1211:15
2Nils KarlssonVäxjö AIS32:13+0:0111:15
3Åke EkstrandHärlövs IF32:55+0:4311:30
4Owe NilssonStigmännen Karlshamns OK33:52+1:4011:50
5Stefan G LarssonOK Njudung34:16+2:0411:58
6Conny BerggrenVäxjö AIS34:17+2:0511:59
7Arne SvenssonOK Njudung35:10+2:5812:17
8Benkt AnderssonFrosta OK35:28+3:1612:24
9Ingvar PerssonFK Åsen35:52+3:4012:32
10Anders BuhréNybro OK37:16+5:0413:01
11Per EngkvistRonneby OK39:36+7:2413:50
12Kent EkdahlEmmaboda Verda OK40:08+7:5614:01
13Ingemar AnderssonOK Orion40:51+8:3914:16
14Nils-Eric EricsonFK Åsen41:07+8:5514:22
15Gert OlssonSkåneslättens OL41:11+8:5914:23
16Leif KarlssonFrosta OK41:34+9:2214:32
17Ole SvendsenOK Roskilde42:37+10:2514:54
18Tommy HeldFK Åsen42:46+10:3414:57
19Aymonn AnderssonKarlskrona SOK44:05+11:5315:24
20Sven-Åke GranquistHästveda OK45:05+12:5315:45
21Christer GrönbladHärlövs IF46:45+14:3316:20
22Leif LindströmNybro OK47:30+15:1816:36
23Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK52:52+20:4018:29
24Gerth SällströmLessebo OK56:49+24:3719:51
25Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK58:47+26:3520:33
26Tommy OlssonKarlskrona SOK59:52+27:4020:55
27Kenneth LindborgHässleholms OK1:04:57+32:4522:42
28Nils-Erik BondessonFrosta OK1:12:22+40:1025:18
Janne BrunstedtOK Roskildeej godkänd
Håkan NilssonMalmö OKej godkänd
Lars PerssonOK Kompassenej godkänd
Hagbert PerssonVäxjö OKej godkänd

H80

2 450 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders CarlssonSkåneslättens OL30:3312:28
2Sivert AxelssonKalmar OK34:15+3:4213:58
3Werner TörnblomVäxjö OK35:12+4:3914:22
4Kurt BergstrandLessebo OK36:08+5:3514:44
5Rune BengtssonRonneby OK39:39+9:0616:11
6Johan JanssonVäxjö OK40:32+9:5916:32
7Torsten ClaessonOK Älme41:36+11:0316:58
8Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad42:27+11:5417:19
9Inge ÅkessonStigmännen Karlshamns OK1:16:13+45:4031:06
Gillis AlmVäxjö OKej godkänd

Inskolning

1 510 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Oscar JohanssonRonneby OKfullföljt
Wilma Kärrman SjöbergStigmännen Karlshamns OKfullföljt
Vilhelm MattssonStigmännen Karlshamns OKfullföljt
Vera MedinEmmaboda Verda OKfullföljt
Svante RovinaOK Skogsfalkenfullföljt

U1

1 630 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak MattssonStigmännen Karlshamns OK11:016:45
2Franka SøndergaardOK Roskilde16:06+5:059:52
3Emil Kärrman SjöbergStigmännen Karlshamns OK16:24+5:2310:03
4Nova JönssonStigmännen Karlshamns OK19:48+8:4712:08

U2

2 110 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida Weigelt SvendsenOK Roskilde17:148:10
2Carl SandströmOK Älme31:52+14:3815:06
3Alma FaxénVäxjö OK35:56+18:4217:01
4Leo LarssonKarlskrona SOK37:09+19:5517:36

Öppen motion 1

2 110 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven-Olof LarssonEmmaboda Verda OK25:1511:58

Öppen motion 3

2 590 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Victor JosefssonOK Skogsfalken24:139:21
2Therese CarlssonEmmaboda Verda OK28:25+4:1210:58
3Gustav NilssonAlvesta SOK39:12+14:5915:08
4Sofia LagerströmRonneby OK39:26+15:1315:13
5Jan Åke HanssonStigmännen Karlshamns OK40:53+16:4015:47
6Anton FaxénVäxjö OK44:31+20:1817:11
7Siv LarssonEmmaboda Verda OK47:37+23:2418:23
8Margareta WikströmVäxjö AIS50:58+26:4519:40
9Maja-Stina MalmqvistRonneby OK1:03:01+38:4824:19
10Jan DahlbergHässleholms OK1:07:23+43:1026:01
11Anette BohmanHjärnarps OL1:10:41+46:2827:17
12Eva BlomkvistOK Skogsfalken1:12:17+48:0427:54

Öppen motion 5

2 930 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan FranssonRonneby OK32:0410:56
2Matilda GraadRonneby OK32:46+0:4211:10
3John-Arne SandströmOK Älme35:54+3:5012:15
4Anders SaleskogRonneby OK39:40+7:3613:32
5Kati NémethStigmännen Karlshamns OK41:47+9:4314:15
6Cecilia LindvallHärlövs IF42:50+10:4614:37
7Anders MedinEmmaboda Verda OK43:38+11:3414:53
8Annica RosengrenOK Orion49:16+17:1216:48
9Anna-Moa LindskogOK Älme49:50+17:4617:00
10Ida FastOK Pan-Kristianstad50:40+18:3617:17
11Jennie SaleskogRonneby OK55:14+23:1018:51
12Tilda NyrellAlvesta SOK1:04:51+32:4722:07
13Magnus NyrellAlvesta SOK1:05:02+32:5822:11

Öppen motion 7

2 860 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan ForsmanRonneby OK28:5510:06
2Lisel ArvidssonVäxjö OK30:07+1:1210:31
3Staffan KällOK Älme30:25+1:3010:38
4Peter EkströmMalmö OK33:54+4:5911:51
5Pi PerssonOK Orion36:10+7:1512:38
6Louise PihlOK Pan-Kristianstad37:49+8:5413:13
7Katarina FastOK Pan-Kristianstad41:20+12:2514:27
8Gunilla GustafssonOK Orion41:56+13:0114:39
9Jonny LagerströmRonneby OK46:52+17:5716:23
10Per-Ola MelanderStigmännen Karlshamns OK49:30+20:3517:18
11Melissa MillbournOK Skogsfalken50:03+21:0817:30
12Björn NilssonHärlövs IF52:41+23:4618:25
13Torgny JonssonVäxjö AIS53:46+24:5118:47
14Eivor MagnussonOK Pan-Kristianstad54:51+25:5619:10
15Bengt SalomonssonSkåneslättens OL59:55+31:0020:56
16Hasse AxelssonStigmännen Karlshamns OK1:00:50+31:5521:16
17Kjell MånssonRonneby OK1:04:11+35:1622:26
18Ingrid SalomonssonSkåneslättens OL1:15:33+46:3826:24
19Hubert HugossonOK Gynge1:19:34+50:3927:49
Stig NydahlStigmännen Karlshamns OKej godkänd
Sven TörnkvistTormestorps IFej godkänd

Öppen motion 8

4 440 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik BerlinOK Orion37:388:28
2Martin JohanssonOK Orion38:24+0:468:38
3Peter AnderssonOK Orion41:05+3:279:15
4Weronica ZederinOK Nackhe43:20+5:429:45
5Måns FaxénVäxjö OK45:08+7:3010:09
6Willie OlssonRävetofta OK53:52+16:1412:07
6Daniel PerssonRonneby OK53:52+16:1412:07
8Anders MalmqvistMotala AIF OL1:00:32+22:5413:38
9Jens BohlinKarlskrona SOK1:01:43+24:0513:54
10Sven GiselssonRonneby OK1:07:36+29:5815:13
11Ola NilssonAlvesta SOK1:10:00+32:2215:45
12Åke ÖstberghKarlskrona SOK1:14:12+36:3416:42
13Göran FastOK Pan-Kristianstad1:16:13+38:3517:09

D21-Ultra

12 310 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lindha HellnerFK Göingarna1:47:388:44

H21-Ultra

15 090 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik AnderssonOK Orion1:27:145:46
2Christian MichelsenVäxjö OK1:36:41+9:276:24
3Pontus PeterssonOK Orion1:36:56+9:426:25
4Joel Käll KarlssonVäxjö OK1:45:37+18:236:59
5Adam GeorgssonKarlskrona SOK1:50:51+23:377:20

H18-Ultra

9 810 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon GiselssonRonneby OK1:13:567:32
2Arvid KronmarKarlskrona SOK1:19:25+5:298:05

H35-Ultra

12 310 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders SundelinOK Orion2:35:4112:38
Gabriel BengtssonStigmännen Karlshamns OKej start
Johan MyrénOK Orionej start

H40-Ultra

12 310 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jakob EmanderStigmännen Karlshamns OK1:27:247:05
2Albin AnderssonVäxjö OK1:27:26+0:027:06
3Björn AnderssonKarlskrona SOK1:28:27+1:037:11
4Ulrik MagnussonHalmstad OK1:47:33+20:098:44
5Olof IngemarssonKarlskrona SOK1:49:39+22:158:54
6Johan AxelssonOK Älme1:52:42+25:189:09
7Jon LindskogOK Älme1:59:43+32:199:43

D45-Ultra

7 720 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotta EnbergHalmstad OK1:11:599:19
2Helena GummessonKarlskrona SOK1:13:01+1:029:27

H45-Ultra

9 810 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torgny LindströmRonneby OK1:06:016:43
2Magnus LarssonFK Göingarna1:07:34+1:336:53
3Marcus SvennerudKarlskrona SOK1:15:37+9:367:42
4Erik ProninOK Brunnen1:16:13+10:127:46
5Fredrik HåkanssonRonneby OK1:40:01+34:0010:11
6Martin ByggethKarlskrona SOK1:58:53+52:5212:07

D50-Ultra

7 120 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika JosefssonKarlskrona SOK1:18:0710:58

H50-Ultra

9 810 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Tobias Den BraverOK Gränsenej start

D55-Ultra

7 120 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena SwartzOK Orion1:14:2110:26
2Ingrid JohanssonLaholms IF OK1:17:27+3:0610:52
3Katarina SundelinOK Orion2:11:07+56:4618:24

D60-Ultra

4 880 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingela EkelövSkåneslättens OL52:5010:49
2Ann ÖhlinStigmännen Karlshamns OK1:11:22+18:3214:37

H60-Ultra

8 390 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan LindbergOK Vilse 871:08:498:12
2Per-Arne HöögOK Vilse 871:09:12+0:238:14
3Kent OlssonOK Orion1:13:22+4:338:44
4Paul IripFK Göingarna1:18:09+9:209:18
5Ingemar MånssonRonneby OK1:26:03+17:1410:15
6Eskil JohanssonOK Orion2:11:45+1:02:5615:42

H65-Ultra

7 120 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan KarlssonOK Virdarna1:11:049:58
2Jan DanielssonKalmar OK1:12:01+0:5710:06
3Lennart AnderssonOK Orion1:15:46+4:4210:38
4Nils-Arne HåkanssonStigmännen Karlshamns OK1:15:55+4:5110:39
5Kenneth FagerKarlskrona SOK1:16:35+5:3110:45
6Per Arne EvaldssonOK Gynge1:17:51+6:4710:56
7Lennart BohmanKarlskrona SOK1:25:13+14:0911:58
8Leif IngemarssonKarlskrona SOK2:06:02+54:5817:42
Lennart SmedenmarkRonneby OKej start

H75-Ultra

4 880 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland KarlssonRonneby OK57:4611:50
2Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK57:48+0:0211:50
3Björn LinnersjöOK Orion59:05+1:1912:06

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser