Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Nässjösprinten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Nässjösprinten
Arrangörsorganisation: Nässjö OK
Datum: lördag 25 maj 2019

H21

2 940 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle KarlssonIK Hakarpspojkarna18:086:10
2Isak EskilssonIK Hakarpspojkarna18:42+0:346:21
3Simon FreylandEksjö SOK19:49+1:416:44
4Klas KarlssonIK Hakarpspojkarna19:55+1:476:46
5Mikael HallOK Bävern24:14+6:068:14

D20

2 620 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lovisa BlomgrenEksjö SOK21:288:11
2Alice StenquistOK 64 Torpa22:19+0:518:31

D16

2 410 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stina AnderssonAnderstorps OK20:398:34
2Felicia FyhrSOK Aneby22:53+2:149:29
3Frida MouchardIF Hallby SOK26:13+5:3410:52
4Fanny CarlssonFK Finn49:21+28:4220:28

H16

2 570 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oscar HultgrenOK Njudung17:076:39
2Filip BrolingBredaryds SOK19:24+2:177:32
3Alexander GustafssonOK Njudung21:21+4:148:18
Philip MartinssonFK Finnej godkänd

D14

2 140 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Felicia GustafssonOK Njudung17:258:08
2Emma OlinIK Hakarpspojkarna17:27+0:028:09
3Tova RangertIK Hakarpspojkarna19:04+1:398:54
4Pia EliassonIK Hakarpspojkarna19:21+1:569:02
5Alice HallOK Bävern19:41+2:169:11
6Alva HagelbergEksjö SOK21:26+4:0110:00
7Frida LindénEksjö SOK27:26+10:0112:49
8Alma OlssonOK 64 Torpa38:26+21:0117:57
Selma HedströmTenhults SOKej start

H14

2 140 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Victor HörnquistAnderstorps OK14:376:49
2Joel Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna17:38+3:018:14
3Hugo MartinssonFK Finn22:10+7:3310:21
4Filip GummessonNybro OK23:29+8:5210:58
5Anton KarlssonFK Finn26:35+11:5812:25
Felix FrykfeldtIK Hakarpspojkarnaej start
Kalle ÖhlundIK Hakarpspojkarnaej start

D12

1 720 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia ÖhlundIK Hakarpspojkarna16:289:34
2Emilia JakobssonNybro OK16:34+0:069:37
3Emmy EllbringFK Finn19:45+3:1711:28
4Emma LindénEksjö SOK20:04+3:3611:40
5Lisa JohnssonFK Finn22:23+5:5513:00
6Siri RehnGränna-Bygdens OK24:57+8:2914:30
7Evelina GomérIK Hakarpspojkarna31:04+14:3618:03

H12

1 720 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Måns SandahlIK Hakarpspojkarna13:277:49
2Elliott RehnGränna-Bygdens OK14:47+1:208:35
3Gustaf KarlssonOK Njudung15:02+1:358:44
4Albert SvenssonFK Finn18:42+5:1510:52
5Hilding GindemoÄrla IF19:38+6:1111:24
6Pelle JakobssonEksjö SOK26:44+13:1715:32

D10

1 340 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lovisa LexellFK Finn14:4611:01
2Elsa AxelssonOK Norrvirdarna17:48+3:0213:17
3Lina PerssonSOK Aneby17:57+3:1113:23
4Amanda FyhrSOK Aneby24:45+9:5918:28
5Saga AxelssonNybro OK28:12+13:2621:02
6Hilda Hartwig LöhnertNybro OK30:15+15:2922:34

H10

1 340 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olof HertinIK Hakarpspojkarna11:128:21
2Alvin JakobssonNybro OK11:38+0:268:40
3Vilmer HagelbergEksjö SOK14:06+2:5410:31
4Viktor WretbäckSOK Aneby15:05+3:5311:15
5Theo ZaninottiGamleby OK17:38+6:2613:09

D40

2 570 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elisabeth HagelbergEksjö SOK20:538:07
2Kajsa NiemiEmmaboda Verda OK21:45+0:528:27
3Martina OlssonOK 64 Torpa39:26+18:3315:20
Mona LindénEksjö SOKej godkänd
Åsa GindemoÄrla IFej godkänd
Lena JakobssonNybro OKej start

H40

2 830 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jakob JakobssonNybro OK20:347:16
2Mattias RehnGränna-Bygdens OK22:11+1:377:50
3Frans SvenssonFK Finn24:47+4:138:45
4Christian JohnssonFK Finn34:26+13:5212:10
5Marcus ForsénJönköpings OK38:10+17:3613:29

D45

2 410 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara LarssonOK Bävern23:229:41
2Ulrica RudbergOK Bävern25:26+2:0410:33
3Åsa CarlströmIK Hakarpspojkarna27:54+4:3211:34
4Karolina KarlssonNybro OK29:54+6:3212:24
5Cecilia ElofssonOK Njudung33:12+9:5013:46
6Lotta PetersénOK Njudung33:34+10:1213:55

H45

2 620 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Markus OlinIK Hakarpspojkarna18:146:57
2Magnus ClaessonJönköpings OK19:08+0:547:18
3Patrik AnderssonAnderstorps OK24:38+6:249:24
4Henrik EkwurtzelVaggeryds SOK26:08+7:549:58
5Jonny LindénEksjö SOK27:17+9:0310:24

D50

1 930 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrika RibbholmOK Njudung16:308:32
2Anneli BlomgrenSOK Aneby18:08+1:389:23
3Helena AnderssonSOK Aneby18:25+1:559:32
4Karin FreylandSOK Aneby20:03+3:3310:23

H50

2 570 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arne KlintbergEksjö SOK20:067:49
2Fredrik MouchardIF Hallby SOK20:20+0:147:54
3Bo SöderqvistIK Hakarpspojkarna22:27+2:218:44
4Johan BlomgrenSOK Aneby24:31+4:259:32
5Mikael ÖrnOK Bävern38:03+17:5714:48
Lars HagelbergEksjö SOKej godkänd

D60

1 790 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica HenrikssonEksjö SOK19:0610:40
2Maria AnderssonBredaryds SOK19:51+0:4511:05
3Ann-Christine LööfEksjö SOK26:24+7:1814:44

D65

1 420 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Susanne DittmerIK Hakarpspojkarna11:238:00

H65

1 930 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per LindgrenIK Hakarpspojkarna16:498:42
2Gunnar EckertIK Hakarpspojkarna18:48+1:599:44
3Gunnar HolmOK Bävern44:23+27:3422:59
Lennart GustafssonJönköpings OKej godkänd

D70

1 420 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena BarkestamIK Hakarpspojkarna12:008:27
Ros-Mari KarlssonNybro OKej godkänd
Lotta GranholmLinköpings OKej godkänd

H70

1 790 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans SvensonSOK Viljan15:338:41
2Leif AxelssonMålilla OK16:40+1:079:18
3Stefan G LarssonOK Njudung16:55+1:229:27
4Bo TuressonIFK Sävsjö17:04+1:319:32
5Stellan AhnströmForserums SOK17:44+2:119:54
6Staffan DittmerIK Hakarpspojkarna18:57+3:2410:35
7Göran DehlinAnnebergs GIF19:38+4:0510:58
8Sonny AnderssonIK Hakarpspojkarna19:48+4:1511:03
9Per GustavssonOK Roxen20:02+4:2911:11
10Tommy OlaussonSOK Aneby24:24+8:5113:37

D75

1 270 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann-Marie BirgerssonForserums SOK20:1615:57

H75

1 790 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnar AnderssonIK Vista16:589:28
2Roland SandahlAnnebergs GIF18:39+1:4110:25
3Arne SvenssonOK Njudung20:11+3:1311:16

H80

1 270 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sivert AxelssonKalmar OK11:238:57
2Johan JanssonVäxjö OK14:37+3:1411:30
3Göran HektorLinköpings OK17:09+5:4613:30
4Mats BirgerssonForserums SOK17:14+5:5113:34

U1

1 040 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar BerggrenIFK Sävsjö10:159:51
1Felix SandahlIK Hakarpspojkarna10:159:51
3Malte StenhagNässjö OK10:29+0:1410:04
4Elias SkillermarkEksjö SOK11:43+1:2811:15
5Mattis CarlströmIK Hakarpspojkarna11:53+1:3811:25
6Tuva PerssonSOK Aneby12:43+2:2812:13
7Viktor BerggrenIFK Sävsjö13:04+2:4912:33
8Jens EliassonIK Hakarpspojkarna13:30+3:1512:58
9Ingrid WretbäckSOK Aneby18:23+8:0817:40

U2

1 340 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albert AxelssonOK Norrvirdarna23:4917:46
2Elise JohanssonNässjö OK31:50+8:0123:45
3Joel OlssonOK 64 Torpa41:24+17:3530:53
Alva SvenssonFK Finnej start

Öppen 1

1 040 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tove JakobssonEksjö SOK15:3615:00

Öppen 3

1 720 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ebba StenhagNässjö OK12:547:30
2Wilma ErikssonNässjö OK14:29+1:358:25
3Ida SälebyNässjö OK14:49+1:558:36
4Tilde LennartssonNässjö OK15:08+2:148:47
5Elisabeth WalfridssonSOK Aneby22:25+9:3113:01
6Olof WalfridssonSOK Aneby45:39+32:4526:32
Lennart BarkestamIK Hakarpspojkarnaej godkänd

Öppen 5

2 140 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per WretbäckSOK Aneby21:159:55
2Axel WernerssonIK Hakarpspojkarna24:45+3:3011:33
3Marika HallOK Bävern24:55+3:4011:38
4Olliver PerssonOK Bävern25:01+3:4611:41
5Moa SälebyNässjö OK25:12+3:5711:46
6Åsa EllbringFK Finn25:13+3:5811:47
7Patrik PerssonNässjö OK25:42+4:2712:00
8Anna GöranssonIFK Sävsjö26:49+5:3412:31
9Niklas ErikssonBodafors OK28:01+6:4613:05
10Sven Eriksson TerlegårdNässjö OK31:14+9:5914:35
11Adam HilalNässjö OK31:16+10:0114:36
12Bella PalmqvistKlubblös31:46+10:3114:50
13ida OlssonMålilla OK37:50+16:3517:40
14Lena JohanssonKlubblös41:24+20:0919:20
15Ulrika FranssonOK Njudung46:37+25:2221:47

Öppen 7

2 830 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stina ErikssonJönköpings OK23:238:15
2Robin ÖhrnOK Bävern25:08+1:458:52
3Fredrik SkillermarkOK 64 Torpa27:33+4:109:44
4Linda SahlinNässjö OK27:44+4:219:47
5Linus KarlssonMålilla OK28:30+5:0710:04
6Fredrik EreltOK Norrvirdarna28:48+5:2510:10
7Bo HultgrenOK Njudung29:27+6:0410:24
8Johannes AxelssonOK Norrvirdarna30:49+7:2610:53
9Thomas ElofssonOK Njudung31:56+8:3311:17
10Dan GomérIK Hakarpspojkarna32:14+8:5111:23
11Hans Jörgen HanssonLekeryd-Svarttorps SK34:29+11:0612:11
12Ylwa HolmqvistOK 64 Torpa36:29+13:0612:53
13Margareta LarssonOK Njudung55:03+31:4019:27

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser