Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för L-100-Dubbeln

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: L-100-Dubbeln
Arrangörsorganisation: Långhundra IF
Datum: söndag 26 augusti 2012

D21

8 080 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin SjölanderOK Rodhen1:11:338:51
2Jenny WesterberghOK Linné1:15:31+3:589:20
3Maria SjölanderOK Rodhen1:19:55+8:229:53
4Elin HamreforsOK Landehof1:21:09+9:3610:02
5Karin LundbergJärfälla OK1:23:36+12:0310:20
6Elin LindTierps SOK1:27:40+16:0710:50
7Kristina RosénIF Thor1:29:36+18:0311:05
8Kate MorrisonOK Linné1:29:37+18:0411:05
9Sara GrenmarkTullinge SK1:35:16+23:4311:47
10Erika JanssonRasbo IK1:40:41+29:0812:27
11Johanna RagvaldOK Linné1:47:35+36:0213:18
Charlotte ÖstlundOK Linnédiskvalificerad
Emma FaxénVäxjö OKdiskvalificerad
Mari TroengOK Linnédiskvalificerad

H21

11 170 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael NordströmOK Linné1:16:056:48
2Jörgen OhlinOK Linné1:18:12+2:077:00
3Erik ÅhlinOK Måsen1:18:54+2:497:03
4Per-Åke OlssonOK Ravinen1:18:56+2:517:03
5Christoffer Winander-SchönningJärfälla OK1:22:07+6:027:21
6Lars MagnussonOK Linné1:22:11+6:067:21
7Ulrik ImbergOK Linné1:22:56+6:517:25
8Fredrik LindgrenIK Hakarpspojkarna1:23:37+7:327:29
9Pontus JohanssonOK Linné1:25:24+9:197:38
10Mats FröbergOK Linné1:25:53+9:487:41
11Björn HellrupHelsingborgs SOK1:30:08+14:038:04
12Jonas ErikssonRånäs OK1:37:46+21:418:45
13Nils NedforsOK Linné1:43:38+27:339:16
14Måns FaxénVäxjö OK1:45:50+29:459:28
15Rickard EkströmIF Thor2:06:09+50:0411:17
Olof ErikssonOK Linnédiskvalificerad
Patrick HigginsLagan Valley Orienteersdiskvalificerad
Oskar WallénOK Linnéej start

D21 Kort

4 990 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jessica SöllvanderOK Rodhen45:439:09
2Åsa NordlanderOK Linné1:05:37+19:5413:08
3Karin LöfgrenJärfälla OK1:12:02+26:1914:26

H21 Kort

7 790 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn JohanssonOK Borgen1:14:049:30
2Mattis FondellOK Linné1:52:43+38:3914:28

H20

6 240 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robin PousetteRånäs OK51:458:17
2Andreas Winander-SchönningJärfälla OK1:01:54+10:099:55
3Simon BohmanRånäs OK1:01:55+10:109:55
4Rasmus SteenOK Enen1:15:46+24:0112:08
Gottfrid ArksandVallentuna-Össeby OLdiskvalificerad
Rasmus RostöRånäs OKej start
William HultqvistVallentuna-Össeby OLej start

D18

4 990 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Matilda KarlssonOK Rodhen1:01:3412:20
2Elin GidingVallentuna-Össeby OL1:11:25+9:5114:18

D16

4 340 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rebecka HoppeIF Thor41:269:32
2Matilda DammvikStora Tuna OK42:25+0:599:46
3Lisa JohanssonOK Rodhen56:12+14:4612:56
4Fredrika von EssenOK Linné58:40+17:1413:31
5Fanny RostöRånäs OK1:01:30+20:0414:10
6Emma GraasOK Linné1:01:34+20:0814:11
7Alice FrostOK Roslagen1:01:38+20:1214:12
8Caroline Løchting ThunbergOK Roslagen1:02:07+20:4114:18
9Carolina NealisLänna IF1:08:29+27:0315:46
10Lniza DarLänna IF1:09:45+28:1916:04
11Julia AngelsiööOK Linné1:13:16+31:5016:52
Beata LarssonRånäs OKdiskvalificerad
Mathilda LindeIF Ålandej start
Emilia KaufeldtRånäs OKej start
Olivia KvarnlöfOK Roslagenej start

H16

5 680 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton ForsbergLånghundra IF38:296:46
2Johannes RidefeltOK Linné51:18+12:499:01
3Felix ClassonRånäs OK55:05+16:369:41
4Fabian SteenOK Enen55:08+16:399:42
5Olle NilssonOK Linné58:34+20:0510:18
6Anton ErikssonOK Linné58:38+20:0910:19
7Joel BohmanRånäs OK1:03:05+24:3611:06
8Michael AnderssonRånäs OK1:04:41+26:1211:23
9Daniel Carlson BjernaldOK Linné1:15:43+37:1413:19
10Simon BernersonOK Enen1:18:08+39:3913:45
11Lucas Holgersson RohdinSigtuna OK1:21:14+42:4514:18
12Filip HallböökOK Linné1:21:21+42:5214:19
13Johan BrandbergLånghundra IF1:23:01+44:3214:36
14Henrik NordströmSigtuna OK1:38:49+1:00:2017:23
15Simon ThärnOK Roslagen1:56:50+1:18:2120:34
Mårten RostöRånäs OKdiskvalificerad
Nicklas DeWittLänna IFdiskvalificerad
Karl-Oskar PlahnOK Enendiskvalificerad
Johan WijkOK Linnédiskvalificerad
Jakob LiljaOK Enenej start

H16 Kort

3 740 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bobby BrahmLånghundra IF39:4810:38
2Adam BlomqvistOK Rodhen42:00+2:1211:13
3Oskar AlbertsenRånäs OK54:24+14:3614:32
4Jonathan NordenholmIF Thor56:53+17:0515:12
5Albin AhlgrenOK Borgen1:08:17+28:2918:15
6Jack WedebrandOK Enen1:12:17+32:2919:19

D14

3 740 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mirjam DalénSala OK35:409:32
2Sandra BoströmOK Linné36:05+0:259:38
3Maria JanssonOK Linné37:53+2:1310:07
4Ellen BromanOK Roslagen41:32+5:5211:06 Ladda ner rutt i gpx-format
5Anna KarlströmOK Linné41:45+6:0511:09
6Ellen FrostOK Roslagen45:53+10:1312:16
7Lisa DammvikStora Tuna OK50:01+14:2113:22
8Wilma GilleOK Roslagen52:05+16:2513:55
9Carolina JonsellVallentuna-Össeby OL54:59+19:1914:42
10Klara MandahlOK Linné55:41+20:0114:53
11Alva BlomqvistOK Rodhen1:03:07+27:2716:52
12Lisa UmbergOK Borgen1:11:30+35:5019:07
13Ellika AlmOK Enen1:21:47+46:0721:52
14Jenny EdlundRånäs OK1:56:26+1:20:4631:07
15Johanna BergmanRånäs OK2:06:10+1:30:3033:44
Julia AnderssonOK Roslagendiskvalificerad
Elvira DanielssonKöping-Kolsva OKej start
Agnes CarlströmOK Enenej start

H14

3 740 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustaf BerglundSigtuna OK28:297:36
2Olle GrywenzOK Linné29:53+1:247:59
3Daniel RönnqvistOK Linné32:31+4:028:41
4Gustav NyholmOK Linné33:18+4:498:54
5Tuve MöllerOK Linné35:40+7:119:32
6Alexander AlnessLånghundra IF36:05+7:369:38
7John LarssonRånäs OK37:31+9:0210:01
8Pontus ThörnRånäs OK37:57+9:2810:08
9Johan EdenhamnLänna IF39:58+11:2910:41
10Viktor StrandOK Linné40:24+11:5510:48
11Waldemar AnderssonOK Roslagen42:14+13:4511:17
12Isak NordströmSigtuna OK44:57+16:2812:01
13Oliver AngelsiööOK Linné49:22+20:5313:11
14Emil GrehnOK Rodhen51:14+22:4513:41
15William ErnlundOK Linné1:01:11+32:4216:21
16Oskar AnderssonOK Linné1:03:43+35:1417:02
17Erik StarkmanSigtuna OK1:09:12+40:4318:30
18Jacob LundbladOK Linné1:10:34+42:0518:52
19Gustav NordforsOK Enen1:15:20+46:5120:08
20Adam LiljaOK Enen1:17:13+48:4420:38

D14 Kort

2 650 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellinor SegerstenIF Thor28:4510:50
2Moira NilssonIF Thor33:59+5:1412:49
3Wilma InsulanderIF Thor46:07+17:2217:24
4Stina BrunellIF Thor46:27+17:4217:31
5Tilda NordenholmIF Thor52:24+23:3919:46
6Tuva AhlgrenOK Borgen53:37+24:5220:13

H14 Kort

2 650 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik PalmOK Triangeln28:4010:49
2Jesper NyströmIF Thor35:52+7:1213:32
3Jakob NäslundOK Roslagen50:24+21:4419:01
Samuel ErikssonOK Rodhendiskvalificerad
Lukas Wahlsten-wissengIF Thordiskvalificerad

D12

2 650 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Trine KarlbergTullinge SK25:389:40
2Anna NordströmSigtuna OK26:29+0:519:59
3Lovisa WigertzLånghundra IF26:59+1:2110:10
4Malva SteenOK Enen30:37+4:5911:33
5Agnes BromanOK Roslagen32:25+6:4712:13
6Klara MöllerOK Linné34:56+9:1813:10
7Alva JonssonLånghundra IF35:30+9:5213:23
8Wilma HämäläinenLänna IF35:56+10:1813:33
9Eleanore NealisLänna IF36:06+10:2813:37
10Katja DalénSala OK36:30+10:5213:46
11Sofia GidingVallentuna-Össeby OL36:35+10:5713:48
12Emma JanssonOK Linné37:16+11:3814:03
13Emma BernersonOK Enen37:47+12:0914:15
14Hanna KarlssonLänna IF37:57+12:1914:19
15Alva LindellIF Thor39:00+13:2214:43
16Shanti SöderströmSala OK39:13+13:3514:47
17Vanja UusitaloLänna IF51:05+25:2719:16
18Sara EdenhamnLänna IF52:49+27:1119:55
19Vendela JonsellVallentuna-Össeby OL1:01:45+36:0723:18
20Alina GyllnerLänna IF1:11:02+45:2426:48
Frida NilsenOK Enendiskvalificerad
Ida HäggholmSigtuna OKej start
Astrid AnderVallentuna-Össeby OLej start

H12

2 650 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik HannrupIF Thor21:007:55
2Andreas JohnsonSigtuna OK23:46+2:468:58
3Arvid UmegårdLånghundra IF25:24+4:249:35
4Axel Leijon ThorellLånghundra IF25:38+4:389:40
5Joel WahlqvistOK Roslagen27:25+6:2510:20
6Arvid RoosOK Linné28:04+7:0410:35
7Frej AlmOK Enen28:08+7:0810:36
8Emil JonsellIF Thor28:20+7:2010:41
9Axel BergströmOK Rodhen28:43+7:4310:50
10Hugo BäsénIF Thor29:06+8:0610:58
11David GrönholmIF Thor29:34+8:3411:09
12Nils StrandOK Linné30:03+9:0311:20
13William DverstorpLånghundra IF30:13+9:1311:24
14Carl WesterlundOK Roslagen30:37+9:3711:33
15Niklas GillbergLånghundra IF37:15+16:1514:03
16Karl BrahmLånghundra IF37:28+16:2814:08
17David FornanderSigtuna OK37:48+16:4814:15
18Filip ElihnOK Linné38:28+17:2814:30
19Albin Wikström-KempeOK Linné39:00+18:0014:43
20Emrik KallinOK Linné43:26+22:2616:23
21Viktor BylundIF Thor45:36+24:3617:12
22Sten MårtenssonOK Linné47:36+26:3617:57
23Felix SvenssonRasbo IK47:48+26:4818:02
24Gabriel MichaelssonOK Linné47:57+26:5718:05
25Anton SegermanIF Thor49:19+28:1918:36
26Oscar PalmOK Linné50:38+29:3819:06
27Elias LarssonOK Enen1:05:47+44:4724:49
28Thomas ForsgrenOK Linné1:07:52+46:5225:36
Emil HemgrenIF Thorej start
Samuel KarlssonLånghundra IFej start
Liam Mc CluskeyOK Enenej start

D12 Kort

2 520 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Angelica KahsaiyOK Enen39:0515:30
Elisabeth MoilanenIF Thordiskvalificerad

H12 Kort

2 520 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Filip HasselOK Triangeln26:0810:22
2Filip NilssonOK Triangeln1:09:40+43:3227:38
Simon Kjörling-SkoglundRånäs OKej start

D10

2 520 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida HofstedtVallentuna-Össeby OL22:489:02
2Emilia KarlssonLånghundra IF26:18+3:3010:26
3Elsa BäsénIF Thor29:27+6:3911:41
4Lisa JarpnerVallentuna-Össeby OL29:42+6:5411:47
5Alva NyströmIF Thor30:11+7:2311:58
6Hanna JonsellIF Thor32:15+9:2712:47
7Ella AnderssonLånghundra IF32:26+9:3812:52
8Ebba LindellIF Thor36:12+13:2414:21
9Emma PalmOK Roslagen36:34+13:4614:30
10Malva MöllerOK Linné37:28+14:4014:52
11Stina UmegårdLånghundra IF38:40+15:5215:20
12Anni HäggholmSigtuna OK39:48+17:0015:47
13Malin SvenssonRånäs OK40:36+17:4816:06
14Amanda CedstedtVallentuna-Össeby OL41:44+18:5616:33
15Ebba GårdmarkOK Rodhen42:15+19:2716:45
16Hannah ÖrtlundRånäs OK47:18+24:3018:46
17Alva SundblomRånäs OK47:55+25:0719:00
18Ebba NordRasbo IK50:58+28:1020:13
19Felicia SvenssonRasbo IK54:30+31:4221:37
20Alva GidlundOK Linné59:33+36:4523:37
21Cornelia KrafftLänna IF1:01:07+38:1924:15
Lovisa HambäckLånghundra IFdiskvalificerad
Ida SundbergRasbo IKej start
Lovisa AnderssonIF Thorej start
Klara StrandOK Linnéej start

H10

2 520 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl GrywenzOK Linné19:067:34
2Oskar SundblomRånäs OK20:52+1:468:16
3Emil BoströmOK Linné21:36+2:308:34
4Aron HellgrenIF Thor23:17+4:119:14
5Otto BalckVallentuna-Össeby OL24:55+5:499:53
6Lucas StålhammarLånghundra IF25:44+6:3810:12
7Elliot AngelsiööOK Linné25:50+6:4410:15
8David MelinOK Rodhen26:00+6:5410:19
9Carl HenrikssonRånäs OK27:22+8:1610:51
10Kevin SjölanderOK Rodhen27:42+8:3610:59
11Petter NordenholmIF Thor28:54+9:4811:28
12Viktor BoströmOK Linné31:49+12:4312:37
13Marcus EkmanVallentuna-Össeby OL31:50+12:4412:37
14Lukas AarnioOK Linné32:01+12:5512:42
15Oskar BengtssonOK Linné32:28+13:2212:53
16Simon Bernet WahlnäsOK Linné33:18+14:1213:12
17Sven NyströmOK Linné34:26+15:2013:39
18Pelle NilssonOK Linné34:41+15:3513:45
19Elias SäfströmRånäs OK35:31+16:2514:05
20Emil ElihnOK Linné36:21+17:1514:25
21Ville WrammertOK Linné36:45+17:3914:35
22Hugo Bergendahl-HanssonIF Thor38:12+19:0615:09
23David NäslundOK Roslagen40:18+21:1215:59
24Arvid GyllnerLänna IF45:09+26:0317:55
25Simon PeterssonOK Roslagen46:16+27:1018:21
26Malkolm KallinOK Linné49:05+29:5919:28
27Viktor JanssonOK Roslagen50:39+31:3320:05
28Jacob HenrikssonRånäs OK52:05+32:5920:40
Albin ForsbergLånghundra IFdiskvalificerad
Martin GrönholmIF Thordiskvalificerad
Samuel JonssonLänna IFdiskvalificerad
Isac ÅsbrinkOK Linnédiskvalificerad
Anton KarlssonLänna IFdiskvalificerad
Alex ÖstermanRasbo IKej start

D35

5 620 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie LyckebäckSigtuna OK1:03:2311:16
2Gabriella MelinOK Rodhen1:07:07+3:4411:56
3Åsa BergSigtuna OK1:09:39+6:1612:23
4Annette RoosOK Linné1:11:15+7:5212:40
Kristin HellbergSundbybergs IKej start

H35

7 790 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik SjögrenHaninge SOK1:05:188:22
2Pål JanssonOK Roslagen1:31:39+26:2111:45
3Jonas SellingLänna IF1:53:02+47:4414:30
Tomas HenrikssonAttunda OKej start

D40

4 990 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna Karin OlmIF Thor46:389:20
2Åsa JanssonOK Roslagen1:02:14+15:3612:28
3Helena WidegrenIF Thor1:04:21+17:4312:53
4Karin LindgrenSigtuna OK1:31:21+44:4318:18
Yvonne GrehnOK Rodhendiskvalificerad
Åsa NordströmSigtuna OKdiskvalificerad
Berit EkmanVallentuna-Össeby OLdiskvalificerad
Sofie BergendahlIF Thorej start
Ann RollerJärfälla OKej start

H40

7 790 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas EklundOK Rodhen56:077:12
2Mattias EdströmKovlands IF56:31+0:247:15
3Rob HartOK Linné1:00:14+4:077:43
4Pontus GilleOK Roslagen1:02:25+6:188:00
5Jörgen HellgrenIF Thor1:03:26+7:198:08
6John SolbreckOK Roslagen1:04:07+8:008:13
7Petter RanefallIF Thor1:05:40+9:338:25
8Fredrik LindellIF Thor1:08:28+12:218:47
9Johan HofstedtVallentuna-Össeby OL1:10:49+14:429:05
10Pär TögenmarkOK Linné1:10:56+14:499:06
11Niklas HenrikssonAttunda OK1:10:58+14:519:06
12Mattias LundbladOK Linné1:12:42+16:359:19
13Niklas CedstedtVallentuna-Össeby OL1:14:21+18:149:32
14Jonas HasselOK Triangeln1:19:01+22:5410:08
15Daniel Andersson-OlmIF Thor1:19:21+23:1410:11
16Bo SegermanIF Thor1:25:47+29:4011:00
17Andreas EhnIF Thor1:42:07+46:0013:06
18Ulf AngelsiööOK Linné1:51:46+55:3914:20
19Roger NilssonOK Linné1:53:35+57:2814:34
Roger TynellRånäs OKdiskvalificerad
Svante JonsellVallentuna-Össeby OLdiskvalificerad
Magnus AnderssonSundbybergs IKej start
Nic KruysIF Thorej start
Jonas NordströmOK Roslagenej start

D45

4 480 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina KarlbergTullinge SK41:439:18
2Maria HartOK Linné52:10+10:2711:38
3Cathrine JohanssonTierps SOK53:03+11:2011:50
4Agneta KarlssonRånäs OK56:53+15:1012:41
5Lena NilssonOK Linné58:20+16:3713:01
6Lena GrandinOK Linné1:00:37+18:5413:31
7Carina NyströmLänna IF1:02:15+20:3213:53
8Ann-Christin PousetteRånäs OK1:10:22+28:3915:42
9Birgitta SkoglundOK Roslagen1:11:22+29:3915:55
10Maria KvarnlöfOK Roslagen1:20:04+38:2117:52

H45

6 240 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eric RollerJärfälla OK46:277:26
2Per EdlundSigtuna OK48:43+2:167:48
3Jonas GidingVallentuna-Össeby OL51:19+4:528:13
4Ola HultinOK Roslagen52:24+5:578:23
5Christer ArksandVallentuna-Össeby OL53:05+6:388:30
6Johan J MöllerOK Linné53:39+7:128:35
7Juha LoenbergStigfinnarna54:03+7:368:39
8Björn HannrupIF Thor57:10+10:439:09
9Kent BerggrenTullinge SK57:16+10:499:10
10Anders OhlinRånäs OK58:00+11:339:17
11Mikael BäsénIF Thor1:03:01+16:3410:05
12Stefan RoosOK Linné1:03:16+16:4910:08
13Johan SköldJärfälla OK1:03:52+17:2510:14
14Ove NäslundOK Roslagen1:03:54+17:2710:14
15Lars OlssonVäsby OK1:04:42+18:1510:22
16Leif AnderssonRånäs OK1:09:51+23:2411:11
17Bo StrandOK Linné1:11:06+24:3911:23
18Tommy LindgrenSigtuna OK1:16:09+29:4212:12
19Stefan NordströmSigtuna OK1:19:22+32:5512:43
20Jörgen DalénSala OK1:31:20+44:5314:38
21Patrik SteenOK Enen1:31:56+45:2914:43
22Anders LundbergOK Roslagen1:37:38+51:1115:38
23Michael LindeIF Åland1:51:30+1:05:0317:52
Ulf K. RaskSigtuna OKdiskvalificerad
Per-Olov WedinIF Thorej start
Per GrywenzOK Linnéej start
Mats JonsellIF Thorej start

D50

4 480 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mona ÅkermanValbo AIF48:3910:51
2Marie ÖhmanVallentuna-Össeby OL59:41+11:0213:19
3Anna-Sofie LundmanOK Roslagen1:03:56+15:1714:16
Anna MalmOK Enendiskvalificerad
Inger SkantzLänna IFdiskvalificerad
Christina Åhman-WilliamRånäs OKej start

H50

6 240 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars PalmqvistJärfälla OK47:257:35
2Anders JönssonOK Triangeln49:58+2:338:00
3Peter LundbergJärfälla OK54:14+6:498:41
4Jan NylundMariestads FK54:18+6:538:42
5Björn SöderbäckOK Linné56:05+8:408:59
6Per EdenhamnLänna IF1:00:02+12:379:37
7Gunnar LangsSkarpnäcks OL1:00:10+12:459:38
8Peter EklövOK Linné1:05:31+18:0610:29
9P-O OlofssonSigtuna OK1:12:22+24:5711:35
10Tomas JanssonLänna IF1:25:18+37:5313:40
11Magnus BergströmRånäs OK1:35:35+48:1015:19
12Lars LundinOK Borgen1:37:59+50:3415:42
13Magnus ThorOK Bävern1:42:32+55:0716:25
Mats BernersonOK Enendiskvalificerad
Per-Olof SvenssonLänna IFej start
Tryggve RönnqvistOK Linnéej start

D55

4 480 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LarssonSala OK52:0811:38
2Eva OlssonRånäs OK1:02:39+10:3113:59
3Monica OhlinRånäs OK1:03:21+11:1314:08
4Eva ElnerudSigtuna OK1:07:02+14:5414:57
5Annette RagvaldVingåkers OK1:31:11+39:0320:21
Gudrun PerssonHallstahammars OKdiskvalificerad
Britt LarssonLänna IFdiskvalificerad
Elisabeth HedlöfRånäs OKej start
Helena BachmanTäby OKej start

H55

5 620 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen KarlssonAttunda OK46:518:20
2Anders LöfgrenJärfälla OK52:14+5:239:17
3Hans OhlinRånäs OK54:32+7:419:42
4Svend Erik MathiassenOK Linné56:49+9:5810:06
5Lars JanlövIF Åland57:26+10:3510:13
6Göran NilssonSnättringe SK58:54+12:0310:28
7Tor-Olof BlomsterIF Åland1:00:01+13:1010:40
8Göran AnderssonAttunda OK1:03:08+16:1711:14
9Mats LundmanOK Roslagen1:03:52+17:0111:21
10Sture LarssonLänna IF1:09:04+22:1312:17
11Robert AlmLänna IF1:19:40+32:4914:10
12Claes HammarlingLänna IF1:29:45+42:5415:58
Sven-Anders OlssonAttunda OKdiskvalificerad
Lars OhlinRånäs OKej start
Kurt MaxéSundbybergs IKej start

D60

3 730 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Titti BergendahlOK Måsen41:5311:13
2Ylva NilssonVallentuna-Össeby OL50:58+9:0513:39
3Barbro EdströmKovlands IF52:58+11:0514:12
4Kristina WåhlinOK Enen56:34+14:4115:09
5Annika NorströmHallstahammars OK57:12+15:1915:20
6Lena JohnssonRånäs OK1:00:02+18:0916:05
7Marianne SellgrenSigtuna OK1:13:21+31:2819:39
8Marita BergSigtuna OK1:17:44+35:5120:50
9Barbro ÖstlundOK Roxen1:21:31+39:3821:51
Helena DominiqueOK Enenej start
Kristina ErikssonLänna IFej start

H60

4 990 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars Erik HermanssonOK Linné49:329:55
2Anders HallménAttunda OK50:35+1:0310:08
3Stig AnderssonOK Linné54:05+4:3310:50
4Göran LarssonSala OK54:58+5:2611:00
5Jan ÅsbergHäverödals SK59:30+9:5811:55
6Tommy WåhlinOK Enen1:06:36+17:0413:20
7Tapani SivénIF Åland1:08:39+19:0713:45
8Bengt ÖstlundOK Roxen1:16:36+27:0415:21
9Björn SvedinJärfälla OK1:22:18+32:4616:29
10Bo WinanderJärfälla OK1:29:36+40:0417:57
Per Johan JanssonLänna IFdiskvalificerad
Rolf HjortRånäs OKej start
Hans RagvaldVingåkers OKej start

D65

3 730 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elke Wilke-GüntherTierps SOK1:53:2230:23
Gunnel BalckIFK Enskedediskvalificerad

H65

4 480 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per-Erik WåhlbergOK Linné43:079:37
2Rune RådeströmSnättringe SK43:36+0:299:43
3Owe EdströmKovlands IF45:04+1:5710:03
4Anders SellgrenSigtuna OK47:15+4:0810:32
5Göran LarboAttunda OK49:11+6:0410:58
6Jan BojlingSolna OK52:10+9:0311:38
7Torbjörn TirénHellas Orientering53:48+10:4112:00
8Jan Olov JonssonTierps SOK58:47+15:4013:07
9Bengt-Olov TörnqvistSigtuna OK59:16+16:0913:13
10Torbjörn AtterbrandTierps SOK1:04:04+20:5714:18
11Sören ErikssonLänna IF1:06:13+23:0614:46
12Bengt FribergJärfälla OK1:07:25+24:1815:02
13Ulf SkogtjärnOK Linné1:09:41+26:3415:33
14Leif BergSigtuna OK1:25:25+42:1819:03
15Mats TörngrenOK Linné1:33:48+50:4120:56
Bo WestlingHäverödals SKej start
Lars NordinSolna OKej start
Bjarne BlomsterIF Ålandej start

D70

2 860 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva von HeijneSigtuna OK39:4913:55
2Dagny GustavssonSigtuna OK47:22+7:3316:33
Margaretha NyströmLänna IFdiskvalificerad

H70

3 730 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thord RådbergOK Roslagen38:0110:11
2Sverre JonssonOK Ravinen44:07+6:0611:49
3Kjell TancredIBM-Klubben47:27+9:2612:43
4Kurt BoströmOK Linné47:52+9:5112:49
5Jan-Olof MalmSigtuna OK54:54+16:5314:43
6Roland LöwgrenSpårvägens OK55:03+17:0214:45
7Göran AnderssonTäby OK59:15+21:1415:53
8Erik NordströmBjörklinge SOK1:05:04+27:0317:26
9Kjell NilssonOK Linné1:05:31+27:3017:33
Curt BalckIFK Enskedediskvalificerad
Rune HaulinIF Thordiskvalificerad
Rune ThurenVallentuna-Össeby OLdiskvalificerad
Lennart TorstenssonOK Rodhenej start
Gunnar BramstenSundbybergs IKej start

H75

3 730 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rolf AnderssonRimbo SOK43:2611:38
2Lennart HedlundVallentuna-Össeby OL56:44+13:1815:12
3Tage AbrahamssonRånäs OK59:25+15:5915:55
4Allan WedinJärfälla OK1:00:45+17:1916:17
5Lars-Erik LindellVäsby OK1:01:20+17:5416:26
Arne GustavssonSäterbygdens OKdiskvalificerad

Inskolning

1 610 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Alma AnderssonIF Thorfullföljt
Arvid BromanOK Roslagenfullföljt
Lina HallinLånghundra IFfullföljt
Klara HartOK Linnéfullföljt
Alice HellmanKlubblösfullföljt
Erik HenrikssonRånäs OKfullföljt
Tora JonsellIF Thorfullföljt
Elis KallinOK Linnéfullföljt
Ivar MandahlOK Linnéfullföljt
Viktor NordenholmIF Thorfullföljt
Mattias PetterssonOK Roslagenfullföljt
Ella ServinLånghundra IFfullföljt
Ingrid SturestigOK Södertörnfullföljt
Love UmegårdLånghundra IFfullföljt
Axel WesterlundOK Roslagenfullföljt
Jakob NordströmSigtuna OKdiskvalificerad
Erik BalckVallentuna-Össeby OLej start
Sandra JohanssonRånäs OKej start

U1

1 900 m, 48 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna PalmOK Triangeln16:358:43
2Agnes EklundOK Rodhen17:03+0:288:58
3Elsa ErnlundOK Linné19:51+3:1610:26
4Johanna RoosOK Linné19:58+3:2310:30
5Ville Thorburn FontellOK Enen19:59+3:2410:31
6Ellen BylundOK Rodhen21:07+4:3211:06
7Elsa EklundOK Rodhen21:16+4:4111:11
8Moa LundinOK Linné21:49+5:1411:28
9Lovisa ErikssonOK Rodhen21:58+5:2311:33
10Elis Bergendahl-HanssonIF Thor22:13+5:3811:41
11Joni Müller af UhrOK Linné22:17+5:4211:43
12Elias WesterberghOK Linné23:40+7:0512:27
13Frida MelinOK Rodhen23:47+7:1212:31
14Love BylundIF Thor23:50+7:1512:32
15Axel GidlundOK Linné23:56+7:2112:35
16Viktor GranbergIF Thor24:38+8:0312:57
17Lukas HambäckLånghundra IF25:15+8:4013:17
18Fanny CedstedtLånghundra IF25:55+9:2013:38
19Miro MårtenssonIF Thor26:27+9:5213:55
20Axel AnderssonIF Thor26:33+9:5813:58
21Albin WarvelinLånghundra IF26:42+10:0714:03
22Edit JonssonLånghundra IF27:30+10:5514:28
22Fanny SjölanderOK Rodhen27:30+10:5514:28
24Ellen AhlgrenOK Borgen27:44+11:0914:35
25Eira AnderssonLänna IF27:54+11:1914:41
26Smilla KallinOK Linné28:14+11:3914:51
27Zebastian Jönsson -UlateOK Triangeln28:16+11:4114:52
28Liam UusitaloLänna IF29:28+12:5315:30
29Malin NilssonOK Linné29:30+12:5515:31
30Alice JanssonOK Roslagen29:38+13:0315:35
31Ebba WesterlundOK Roslagen29:44+13:0915:38
32Sara JonsellIF Thor29:49+13:1415:41
33Frida ÖnerudLänna IF29:50+13:1515:42
34Erika KarlssonOK Rodhen31:02+14:2716:20
35Tove KarlssonOK Rodhen31:04+14:2916:21
36Siri SchröderIF Thor31:12+14:3716:25
37Robin GrahamLänna IF33:49+17:1417:47
38David WahlundIF Thor34:07+17:3217:57
39Arvid RydgrenOK Rodhen34:10+17:3517:58
40Daniel Bernet WahlnäsOK Linné34:43+18:0818:16
41Hannes HämäläinenLänna IF36:04+19:2918:58
42Frida NilssonOK Triangeln37:30+20:5519:44
43Isabella ForssellLänna IF38:04+21:2920:02
44Frida ÖstermanRasbo IK41:47+25:1221:59
45Zakarias KorenLånghundra IF44:33+27:5823:26
46Anita KorenLånghundra IF44:40+28:0523:30
47Alexandra WippelLånghundra IF46:30+29:5524:28
48Conrad KorenLånghundra IF48:19+31:4425:25
Agnes CedstedtLånghundra IFej start
Emelie GustafsonIF Thorej start
Elsa HedinOK Linnéej start
Miia RollerJärfälla OKej start
Johanna SundbergRasbo IKej start

U2

2 520 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elias GrehnOK Rodhen24:339:44
2Tony EdlundRånäs OK24:47+0:149:50
3Hampus GörlOK Enen26:22+1:4910:27
4Emilia BergströmOK Rodhen27:33+3:0010:55
5Linus ÅbergLånghundra IF27:47+3:1411:01
6Ellen NorströmLänna IF28:56+4:2311:28
7Annie NorströmLänna IF30:05+5:3211:56
8Agnes WeissLånghundra IF31:02+6:2912:18
9Gustaf MårsäterOK Linné31:25+6:5212:28
10Elias JavehedVallentuna-Össeby OL31:35+7:0212:31
11August StarkOK Roslagen31:46+7:1312:36
12Oscar InsulanderIF Thor32:00+7:2712:41
13Arvid BylundIF Thor32:04+7:3112:43
14Edvin NystenOK Enen32:10+7:3712:45
15Arvid LansRånäs OK33:13+8:4013:10
16Alice BengtssonOK Enen33:21+8:4813:14
17Gustav SvenssonRånäs OK33:39+9:0613:21
18Hugo ÖrtlundRånäs OK33:53+9:2013:26
19Ellen HannrupIF Thor36:02+11:2914:17
20Valdemar BehmLänna IF36:27+11:5414:27
21Ludvig BehmLänna IF36:36+12:0314:31
22Emma LundbergOK Roslagen37:24+12:5114:50
23Filippa BergströmOK Linné37:56+13:2315:03
24Sofie JonsellIF Thor39:12+14:3915:33
25Alva JohanssonRånäs OK39:30+14:5715:40
26Elin GraasOK Linné40:46+16:1316:10
27Hanna GraasOK Linné40:47+16:1416:11
28Simon OlmIF Thor41:16+16:4316:22
29Erik BernersonOK Enen41:41+17:0816:32
30Simon KovaleffOK Linné42:19+17:4616:47
31Linus PeterssonOK Roslagen43:06+18:3317:06
32Birk TillmanOK Roslagen44:34+20:0117:41
33Ludvig SäfströmRånäs OK49:38+25:0519:41
34Findus ClassonRånäs OK50:18+25:4519:57
35Isac AnderssonLänna IF52:59+28:2621:01
36Matilda EkmanVallentuna-Össeby OL56:10+31:3722:17
37Elin WahlqvistOK Roslagen1:03:37+39:0425:14
38Ludvig HasselOK Triangeln1:03:51+39:1825:20
39Edvin HellströmLånghundra IF1:08:01+43:2826:59
40Simon BengtssonOK Linné1:46:08+1:21:3542:06
Aron BromanLänna IFutgått
Axel BalckVallentuna-Össeby OLej start
Jonas BergensOK Linnéej start
Gustav HemgrenIF Thorej start
Joonas KoistinenOK Enenej start
Elliot LindbergRånäs OKej start
Isac LindbergRånäs OKej start
Karl SamuelssonOK Enenej start
Samuel SjölanderRånäs OKej start

Öppen motion 1

2 520 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingmarie LarssonIF Thor39:2215:37
2Erik NordRasbo IK56:42+17:2022:30

Öppen motion 3

2 650 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jakob SundmarkKlubblös35:1013:16
2Max NilssonIF Thor36:48+1:3813:53
3Fredrik WesterlundOK Roslagen38:06+2:5614:22
4Jessica BlomqvistOK Rodhen46:12+11:0217:26
5Staffan SegerstenIF Thor47:00+11:5017:44
6Lajla SvenssonRasbo IK48:45+13:3518:23
7Elisabet NordforsOK Enen56:21+21:1121:15
8Anneli WedebrandOK Enen56:34+21:2421:20
9Monica ÖnerudLänna IF59:37+24:2722:29
10Alva SvenssonOK Roslagen1:05:27+30:1724:41
Igge LoenbergStigfinnarnadiskvalificerad

Öppen motion 5

3 060 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter NyströmIF Thor30:199:54
2Bernhard KlingOK Rodhen35:46+5:2711:41
3Kristin NumminenKlubblös41:27+11:0813:32
4Alexander GillbergKlubblös41:40+11:2113:36
5Bente HenrikssonRånäs OK41:41+11:2213:37
6Rasmus GillbergKlubblös41:46+11:2713:38
7Tomas Eklund WahlqvistOK Roslagen43:23+13:0414:10
8Malin von EssenOK Linné44:20+14:0114:29
9Evonne StrandOK Linné44:28+14:0914:31
10Tore CarlströmOK Enen44:40+14:2114:35
11Karin LindTierps SOK46:16+15:5715:07
12Marie LindströmOK Triangeln46:39+16:2015:14
13Karolina VessbyIF Thor49:04+18:4516:02
14Karin HannrupIF Thor50:43+20:2416:34
15Elisabet Lindblom LarssonOK Enen52:33+22:1417:10
16Jesper HenrikssonRånäs OK52:38+22:1917:12
17Caroline ThörnRånäs OK55:30+25:1118:08
18Cecillia JohanssonIF Thor56:14+25:5518:22
19Karin ÖjelundIF Thor56:49+26:3018:34
20Cecilia NilsenOK Enen58:00+27:4118:57
21Anna KarlssonKlubblös59:29+29:1019:26
22Pysse JohnssonLänna IF1:01:43+31:2420:10
23Lis LarssonRånäs OK1:02:08+31:4920:18
24Ulrika AbrahamssonKlubblös1:02:23+32:0420:23
25Helena DalénSala OK1:03:59+33:4020:54
26Anders FalkIF Thor1:05:35+35:1621:25
27Roland PlahnOK Enen1:08:54+38:3522:30
28Anna-Lena BlomLänna IF1:10:25+40:0623:00
29Svante GustavssonKlubblös1:16:40+46:2125:03
30Magdalena AnderssonLänna IF1:22:18+51:5926:53
31Märit Gunneriusson-KarlströmOK Linné1:23:55+53:3627:25
32Linnéa KarlssonOK Skogsstjärnan1:57:39+1:27:2038:26
Clary BernerssonOK Enendiskvalificerad
Henrik SundblomRånäs OKdiskvalificerad
Carl Magnus KallinOK Linnéej start

Öppen motion 6

5 900 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik BoströmOK Linné46:227:51
2Cristian LarssonKöping-Kolsva OK47:53+1:318:06
3Erik ViklundKlubblös57:42+11:209:46
4Niklas SvanbergOK Linné1:00:50+14:2810:18
5Stefan GranbergIF Thor1:01:58+15:3610:30
6Jan SturestigOK Södertörn1:05:05+18:4311:01
7Lars-Erik AnderssonRånäs OK1:08:11+21:4911:33
8Anders LindgrenLånghundra IF1:10:41+24:1911:58
9Camilla AdlertegOK Enen1:15:19+28:5712:45
10Mika NumminenOK Linné1:19:26+33:0413:27
11Mats FrostOK Roslagen1:21:06+34:4413:44
12MAttias GålnanderKlubblös1:24:04+37:4214:14
13Åsa KruysIF Thor1:24:29+38:0714:19
14Jonas MindemarKlubblös1:24:51+38:2914:22
15Charlotta PorsöOK Linné1:32:48+46:2615:43
16Ann-Sofie EdenhamnLänna IF1:36:25+50:0316:20
17Jonathan NealisLänna IF1:53:33+1:07:1119:14

Öppen motion 7

2 860 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan WesterberghOK Linné28:109:50
2Björn DverstorpLånghundra IF34:22+6:1212:00
3Mats BrobergIFK Lidingös Skid o OK38:39+10:2913:30
4Olof NilssonOK Triangeln40:10+12:0014:02
5Karin LindellIF Thor41:52+13:4214:38
6Sten JohanssonOK Borgen43:39+15:2915:15
7Bernt JohanssonHäverödals SK44:02+15:5215:23
8Åsa GidingVallentuna-Össeby OL44:14+16:0415:27
9Karolina AnderssonLänna IF44:27+16:1715:32
10Maria FriskAttunda OK45:04+16:5415:45
11Marica TynellRånäs OK49:29+21:1917:18
12Håkan WahlnäsOK Linné50:58+22:4817:49
13Stefan AnderssonRånäs OK51:55+23:4518:09
14Åsa Marknell DeWitt,Länna IF53:09+24:5918:35
15Tanja-Birgit SöderströmSala OK54:46+26:3619:08
16Lars-Olov AnderssonSigtuna OK56:13+28:0319:39
17Agneta LiljestamOK Linné59:43+31:3320:52
18Lotta MöllerOK Linné1:11:36+43:2625:02

Öppen motion 8

4 480 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Michael PalmOK Triangeln33:567:34
2Per LundkvistHJS-Vansbro OK39:44+5:488:52
3Christer KarlssonOK Rodhen42:55+8:599:34
4Louise JohanssonOK Roslagen43:02+9:069:36
5Per MelinOK Rodhen45:30+11:3410:09
6Klara AlmOK Linné47:40+13:4410:38
7Gustav JohanssonOK Enen47:52+13:5610:41
8Andreas AnderssonKlubblös50:25+16:2911:15
9Mikael HämäläinenLänna IF51:08+17:1211:24
10Mikael Anttila-ErikssonOK Linné51:10+17:1411:25
11Lars SegermanSkarpnäcks OL53:44+19:4811:59
12Magnus HoppeIF Thor54:56+21:0012:15
13Stefan ÖnerudLänna IF55:37+21:4112:24
14Helena GrennbergOK Linné55:56+22:0012:29
15AnnMarie SilfverLånghundra IF58:06+24:1012:58
16Lars PonténIF Thor58:36+24:4013:04
17Lars KarlssonOK Skogsstjärnan1:03:55+29:5914:16
18Ulf GrandinOK Linné1:04:20+30:2414:21
19Karl-Göran GustafssonUpsala IF1:05:11+31:1514:32
20Per AnderssonOK Linné1:06:24+32:2814:49
21Torsell MattiasVattenfalls IF Stockholm1:09:24+35:2815:29
22Ulrika MeyersonOK Linné1:17:04+43:0817:12
23Leif HermundstadSnättringe SK1:19:58+46:0217:50
Anders GrenOK Rodhendiskvalificerad

Öppen motion 9

7 790 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rassmus AnderssonOK Linné1:01:287:53
2Ulf BergströmOK Rodhen1:06:39+5:118:33
3Anders FriskAttunda OK1:09:08+7:408:52
4Johan OhlströmIF Thor1:10:13+8:459:00 Ladda ner rutt i gpx-format
5Lars NorrbyKlubblös1:11:55+10:279:13
6Jonas AnderssonIF Thor1:16:57+15:299:52
7Matti NylundSigtuna OK1:33:46+32:1812:02
Per ForsbergIK Ymerdiskvalificerad

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser