Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Faxeträffen, dag 2, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Faxeträffen, dag 2, lång
Arrangörsorganisationer: Ljusne-Ala OK / Söderhamns OK
Datum: söndag 19 maj 2019

D21

7 620 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ylva KindlundhAlfta-Ösa OK55:077:13
2Susen LöschÄrla IF55:45+0:387:18
3Sara SjökvistJärla Orientering55:50+0:437:19
4Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad57:00+1:537:28
5Katarina SvahnAlfta-Ösa OK58:30+3:237:40
6Johanna Börjesson ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna58:35+3:287:41
7Lovisa NilssonSävedalens AIK1:04:52+9:458:30
8Kristin OlovssonOK Linné1:05:13+10:068:33
9Erica PetterssonIFK Göteborg Orientering1:06:07+11:008:40
10Sandra NäslundOK Linné1:06:23+11:168:42
11Ellen DavidssonAlfta-Ösa OK1:08:49+13:429:01
12Jennie Börjesson ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna1:09:08+14:019:04
13Pernilla ErikssonGävle OK1:27:20+32:1311:27
Anna Dahlgren-RosénJärla Orienteringej godkänd

H21

9 950 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jens RönnolsJärla Orientering57:465:48
2Jan TroengOK Linné1:00:29+2:436:04
3Johan HöijOK Linné1:00:30+2:446:04
3Filip WadstenMalungs OK Skogsmårdarna1:00:30+2:446:04
5Ludvig ÅhlundMalungs OK Skogsmårdarna1:01:10+3:246:08
6Oskar SandbergMalungs OK Skogsmårdarna1:02:18+4:326:15
7Erik RostMalungs OK Skogsmårdarna1:03:37+5:516:23
8Linus BohmanMalungs OK Skogsmårdarna1:04:57+7:116:31
9Olov EricsonAlfta-Ösa OK1:10:28+12:427:04
10Olov VikströmSundsvalls OK1:11:08+13:227:08
11Erik BerzellJärla Orientering1:12:27+14:417:16
12Anton SundgrenLånghundra IF1:25:09+27:238:33
13David BejbomJärla Orientering1:28:48+31:028:55
14Fredrik BromanAlfta-Ösa OK1:33:54+36:089:26
15Joel Börjesson ErikssonStorviks IF1:34:21+36:359:28
16Johan ForsstedtSöders-Tyresö1:42:44+44:5810:19
17Tony DalebrandSundsvalls OK1:44:13+46:2710:28
18Henrik FröjdRehns BK1:53:20+55:3411:23
19Björn KarlssonRehns BK2:11:41+1:13:5513:14
Lasse JanssonGävle OKej godkänd
Felix SpäthIFK Lidingö SOKej godkänd
Simon FriskJärla Orienteringej godkänd
Samuel MurrayIFK Lidingö SOKej godkänd
Albin AnderssonOK Ravinenej godkänd
Markus NordmarkNässjö OKej start
Dan WesterJärla Orienteringej start
Victor SadaranganiJärla Orienteringej start
Oscar BjörckJärla Orienteringej start

D20

6 010 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna KjellinSundsvalls OK54:449:06
2Alva LindellIF Thor1:00:33+5:4910:04

H20

7 620 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar EdvardssonJärfälla OK44:465:52
2Erik HerneOK Ravinen45:36+0:505:59
3Walter LagerhällRehns BK54:58+10:127:12
4Emil GrehnOK Rodhen56:19+11:337:23
5Gustav FrænellSundsvalls OK58:25+13:397:39
6Måns ErikssonSundsvalls OK1:03:20+18:348:18
7Benjamin LangerakJärfälla OK1:04:01+19:158:24
Johan LangerakJärfälla OKej godkänd
Axel GranqvistOK Ravinenej start
Hannes SvahnOK Ravinenej start

D18

5 510 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ebba LindellIF Thor49:399:00
2Lovisa HambäckLånghundra IF58:18+8:3910:34
3Tove FrænellSundsvalls OK1:19:52+30:1314:29
Agnes BromanOK Roslagenej start
Anna LithellOK Linnéej start
Emilia BergströmOK Rodhenej start

H18

6 840 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar VikströmSundsvalls OK44:046:26
2Andreas NäslundVästerås SOK46:57+2:536:51
3Jakob SjöbergGävle OK49:53+5:497:17
4Niklas SvenssonJärfälla OK50:18+6:147:21
5Alfred LängheimTullinge SK50:35+6:317:23
6David MelinOK Rodhen53:16+9:127:47
7Erik BovalliusJärfälla OK1:04:02+19:589:21
8Elis SandbergAlfta-Ösa OK1:08:10+24:069:57
9Oscar PalmOK Linné1:10:37+26:3310:19
Jonas BjörsLjusdals OKej start
John McLellandOK Rodhenej start
Manne HammarbergJärfälla OKej start
Oskar SundblomRånäs OKej start
Felix SilverGävle OKej start
Viktor LadängesAlfta-Ösa OKej start

D16

5 030 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin LadängesAlfta-Ösa OK37:507:31
2Tyra ForsbergValbo AIF45:48+7:589:06
3Lisa ThunellIFK Lidingö SOK47:44+9:549:29
4Ella SandbergAlfta-Ösa OK1:20:42+42:5216:02
Agnes DambergIFK Lidingö SOKej godkänd
Miia RollerJärfälla OKej start

H16

5 870 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin BlombergSegersta OK52:388:57
2Ludvig BjörkstedtIFK Lidingö SOK1:08:46+16:0811:42
Oliver LiwångIFK Lidingö SOKej godkänd
Anton HenrikssonSöderhamns OKej start

D14

3 840 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja LiljaIFK Lidingö SOK42:4011:06
2Klara HartOK Linné44:47+2:0711:39
3Oline HanssonAlfta-Ösa OK45:38+2:5811:53
4Ida PalmOK Linné58:53+16:1315:20
5Stina SöderqvistLinköpings OK1:26:38+43:5822:33

H14

3 840 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Max ZetterbergHudiksvalls OKej start

D14 Kort

2 900 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Judith ForsbergValbo AIF40:4114:01

H14 Kort

2 900 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils BlombergSegersta OK47:0316:13

D12

2 900 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Signe PalmOK Linné26:559:16
2Frida SöderqvistLinköpings OK33:33+6:3811:34
3Sara LiwångIFK Lidingö SOK33:48+6:5311:39
4Ellen MikaelssonForsa OK38:30+11:3513:16
5Hanna RydesäterRehns BK42:01+15:0614:29
6Isabel CarlssonIFK Lidingö SOK45:18+18:2315:37
7Lina HolmstenForsa OK51:19+24:2417:41

H12

2 900 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martti JokiForsa OK32:2311:10
2Linus HanssonAlfta-Ösa OK35:11+2:4812:07
Filip ZetterbergHudiksvalls OKej start

D10

2 440 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viola ForsbergValbo AIF42:1317:18

H10

2 440 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Samuel SvenssonSöderhamns OK22:359:15
2Herman EliassonSundsvalls OK24:40+2:0510:06
3Herman LarssonAlfta-Ösa OK38:44+16:0915:52
Einar BlombergSegersta OKej godkänd
Hugo RydesäterRehns BKej start

H35

7 820 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joakim LarssonAlfta-Ösa OK1:45:1713:27
2Andreas ForsbergValbo AIF2:03:58+18:4115:51

D40

5 510 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingela RydesäterRehns BK1:15:0913:38

H40

7 620 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tobias EliassonSundsvalls OK53:447:03
2Jonas ErikssonLänna IF1:08:11+14:278:56
Henrik SöderqvistLinköpings OKej godkänd

D45

4 750 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingela ErikssonGävle OK47:3510:01
2Karin LindellIF Thor55:33+7:5811:41
3Ann RollerJärfälla OK56:24+8:4911:52
4Kerstin FrænellSundsvalls OK1:03:11+15:3613:18
5Ulrika SilverGävle OK1:04:56+17:2113:40
6Åsa Rimsjö SandTullinge SK1:06:28+18:5313:59

H45

6 760 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Anders OlssonOckelbo OK55:188:10
2Pär LiljaIFK Lidingö SOK55:57+0:398:16
3Fredrik LindellIF Thor57:37+2:198:31
4Johan NäslundÖstersunds OK58:15+2:578:37
5Hans LiwångIFK Lidingö SOK1:02:55+7:379:18
6Johnny BlästaNjurunda OK1:10:38+15:2010:26
7Robert LadängesAlfta-Ösa OK1:14:07+18:4910:57
Ulf BergströmOK Rodhenej start

D50

4 070 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna-Lena LängheimTullinge SK38:129:23
2Annika OttenbäckSegersta OK41:13+3:0110:07
3Sussie TistadIFK Lidingö SOK44:34+6:2210:57
4Mia LiljaIFK Lidingö SOK45:08+6:5611:05
5Maria HartOK Linné48:41+10:2911:57
6Anette SjöbergGävle OK59:02+20:5014:30
7Monika ÖstbergAlfta-Ösa OK1:00:06+21:5414:45

H50

6 480 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rob HartOK Linné49:107:35
2Erik NorinSundsvalls OK49:58+0:487:42
3Erik BerggrenTullinge SK52:19+3:098:04
4Patrik OttossonGävle OK54:22+5:128:23
5Eric RollerJärfälla OK54:45+5:358:26
6Göran LängheimTullinge SK56:16+7:068:40
7Thomas JohanssonSundsvalls OK56:24+7:148:42
8Jonas CarlssonIFK Lidingö SOK57:44+8:348:54
9Per DambergIFK Lidingö SOK59:27+10:179:10
10Ola BovalliusJärfälla OK1:04:22+15:129:55
11Roger KrohnFältjägarnas IF1:07:22+18:1210:23
12Jörgen BlästaNjurunda OK1:09:11+20:0110:40
Peter KarsboAlfta-Ösa OKej start

D55

4 070 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elisabet EnmarkGävle OK38:599:34
2Kerstin HålandTullinge SK44:46+5:4710:59
3Carina SandbergSäterbygdens OK45:39+6:4011:12
4Christina PernebyIFK Lidingö SOK49:46+10:4712:13
5Elisabeth BengtssonIFK Lidingö SOK1:08:51+29:5216:54
Åsa KindlundhAlfta-Ösa OKej godkänd
Marie FröjdRehns BKej start

H55

6 010 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Harry HietanenGävle OK45:377:35
2Hans SundqvistTullinge SK45:51+0:147:37
3Piero SannicolòTullinge SK46:26+0:497:43
4Marcus ErikssonVK Uvarna49:11+3:348:11
5Anders EnmarkGävle OK49:57+4:208:18
6Bo BörjessonStorviks IF52:43+7:068:46
7Lars JonssonVK Uvarna57:06+11:299:30
8Gunnar ForsgrenForsa OK58:28+12:519:43
9Jari PöyhönenIFK Lidingö SOK1:04:42+19:0510:45
10Per SandbergSäterbygdens OK1:06:13+20:3611:01
Curt LandinRehns BKej godkänd
Stig ThunellIFK Lidingö SOKej start

D60

3 800 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helena EkbrinkIF Thor42:2711:10
2Eva WoxlinAlfta-Ösa OK44:13+1:4611:38
3Anki Teike AnderssonForsa OK58:18+15:5115:20
4Karin ForsgrenForsa OK1:01:21+18:5416:08
Annika StaafForsa OKej start

H60

5 300 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan CarlssonAlfta-Ösa OK42:328:01
2Lars LindgrenOK Ödmården43:32+1:008:12
3Thomas EricsonAlfta-Ösa OK45:31+2:598:35
4Hans TarandiIFK Lidingö SOK45:36+3:048:36
5Olof FrænellSundsvalls OK46:44+4:128:49
6Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK52:34+10:029:55
7Mats KarlssonOK Ödmården58:04+15:3210:57
8Christer SegerquistGävle OK59:52+17:2011:17
9Per-Åke StrömbergVallsta SK1:03:07+20:3511:54
10Sven-Erik LevinTierps SOK1:14:11+31:3913:59
11Göran HedmanValbo AIF1:34:33+52:0117:50
Pär JanssonIF Thorej godkänd

D65

3 800 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helena HemströmGävle OK54:0014:12
2Britt-Marie ByströmAlfta-Ösa OK1:04:40+10:4017:01
3Ann-Britt ErikssonRehns BK1:06:23+12:2317:28
4Karin AnderssonLjusdals OK1:32:28+38:2824:20
Ulla MohlinLjusdals OKej godkänd

H65

4 750 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats HemströmGävle OK48:4410:15
2Mats AnderssonSelånger SOK49:20+0:3610:23
3Ivan SöderqvistLjusdals OK51:45+3:0110:53
4Lars StrinnholmÖstersunds OK52:16+3:3211:00
5Thomas WesterGustavsbergs OK53:44+5:0011:18
6Sören WoxlinAlfta-Ösa OK56:20+7:3611:51
7Bengt JohanssonOK Skogshjortarna1:00:33+11:4912:44
8Hans JoelssonValbo AIF1:17:19+28:3516:16
9Jan ÅsbergHäverödals SK1:17:57+29:1316:24
10Anders ForsstedtSöders-Tyresö1:21:49+33:0517:13

D70

3 480 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christina WestmanHudiksvalls OK46:4013:24
2Solveig PålssonOckelbo OK48:08+1:2813:49
3Ann-Marie Rees-AnderssonEnebybergs IF49:54+3:1414:20
4Gun SvenssonRehns BK54:27+7:4715:38
5Elke WilkeTierps SOK1:35:15+48:3527:22
Christina FlordalSundsvalls OKej godkänd

H70

4 070 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas ÅhgrenLånghundra IF49:1212:05
2Roland SalomonssonVittjärvs IK50:02+0:5012:17
3Jon FlordalSundsvalls OK53:26+4:1413:07
4Bertil AnderssonLjusdals OK55:06+5:5413:32
5Åke HöglundTimrå SOK59:16+10:0414:33
Bror FureskogAlfta-Ösa OKej godkänd
Gunnar EricssonGävle OKej start

D75

3 480 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulla HellmanSundsvalls OK1:02:5718:05

H75

3 800 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK43:5711:33
2Gunnar BengtssonSundsvalls OK54:40+10:4314:23
3Kurt SandströmSkutskärs OK1:09:07+25:1018:11

D80

3 480 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Birgit HaglundOK Hedströmmenej godkänd

H80

3 480 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Evert BergströmHudiksvalls OK1:27:4525:12
Rolf KrohnHudiksvalls OKej godkänd
John BerglundAlfta-Ösa OKej godkänd

Inskolning

2 480 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Petter MikaelssonForsa OK34:4414:00

U1

2 380 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Herman GrändbornSöderhamns OK37:4215:50
2Johan LarssonSöderhamns OK37:44+0:0215:51

U2

2 440 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jamie RollerJärfälla OK30:1212:22
2Viola GrändbornSöderhamns OK39:17+9:0516:05

Öppen motion 3

2 900 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav GrändbornSöderhamns OK31:4410:56
2Sven-Harry SvenssonMarkbygdens OK38:28+6:4413:15
3Cia HunhammarBromma-Vällingby SOK42:51+11:0714:46
4Jonathan  PerssonTullinge SK46:16+14:3215:57
5David YouTullinge SK59:55+28:1120:39

Öppen motion 5

3 840 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna GrändbornSöderhamns OK36:349:31
2Petra PavlovskaSöderhamns OK37:20+0:469:43
3Carin RosénGustavsbergs OK39:17+2:4310:13
4Helena LiljeströmGävle OK50:11+13:3713:04
5Anna-Lena TynongGävle OK55:18+18:4414:24
6Birgitta WinbladRehns BK1:13:03+36:2919:01
7Karin ForsbergValbo AIF1:29:15+52:4123:14
Karin GustavssonForsa OKej start

Öppen motion 9

7 620 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas GrändbornSöderhamns OK1:01:028:00
2Olof ErikssonOK Linné1:01:24+0:228:03
3Alfred LiljeströmGävle OK1:10:36+9:349:15
4Peter RydesäterRehns BK1:12:57+11:559:34
5Lisa Jonsson-NordinSkåneslättens OL1:19:04+18:0210:22

Öppen motion 8

4 750 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran ForslinRehns BK46:099:42
2Anders HaglundLeksands OK48:58+2:4910:18
3Stina EdejernIFK Bergvik50:33+4:2410:38
4Ronnie DahlgrenGustavsbergs OK51:31+5:2210:50
5Jonas BlombergSegersta OK53:45+7:3611:18
6Leif EdejernIFK Bergvik54:12+8:0311:24
7Sven HunhammarBromma-Vällingby SOK56:24+10:1511:52
8Ewa EdejernIFK Bergvik1:01:50+15:4113:01
9Daniel PalmOK Linné1:08:07+21:5814:20
10Kenneth EdlundLycksele IF1:11:29+25:2015:02
11Karin PalmOK Linné1:28:23+42:1418:36
Simon LiljaIFK Lidingö SOKej godkänd
Anders SjögrenSundsvalls OKej godkänd
Lars-Erik LiljeströmGävle OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser