Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Dolkampen, dag 2, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Dolkampen, dag 2, medel
Arrangörsorganisation: Dalaportens OL
Datum: söndag 5 maj 2019

D21 Elit

4 580 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna MårsellStora Tuna OK39:138:33
2Karolina HøjsgaardDomnarvets GOIF39:28+0:158:37
3Katarina SvahnAlfta-Ösa OK40:11+0:588:46
4Maria NilssonDomnarvets GOIF42:33+3:209:17
5Hanna BarkegrenOK Kåre45:22+6:099:54
6Cecilia EinarssonVästerås SOK46:28+7:1510:08
7Evgeniya RyapolovaIFK Mora OK47:06+7:5310:17
8Susanna MårtenssonStora Tuna OK51:34+12:2111:15
9Ulrika LindstamOK Linné57:03+17:5012:27
10Maria BjörklundStora Tuna OK57:22+18:0912:31
11Beatrice KöhlerSäterbygdens OK1:00:19+21:0613:10
12Elin FjellströmMalungs OK Skogsmårdarna1:15:06+35:5316:23

H21 Elit

4 930 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl WalheimÄrla IF33:046:42
2Roman RyapolovIFK Mora OK33:40+0:366:49
3Oskar SandbergMalungs OK Skogsmårdarna34:10+1:066:55
4Johan NordlundMalungs OK Skogsmårdarna34:21+1:176:58
5Martin HammarbergMalungs OK Skogsmårdarna35:35+2:317:13
6Erik LindOK Linné36:36+3:327:25
7Kristian DahlströmIFK Mora OK37:10+4:067:32
8Oskar LundqvistMalungs OK Skogsmårdarna38:12+5:087:44
9Olov EricsonAlfta-Ösa OK38:25+5:217:47
10Anders ÖsterlundVästerås SOK40:03+6:598:07
11Niklas LöwegrenStora Tuna OK41:54+8:508:29
12Markus LangStora Tuna OK42:11+9:078:33
13Linus LarssonOK Kåre43:08+10:048:44
14Mathias NyströmNorbergs OK46:54+13:509:30
15Erik HanssonGävle OK52:17+19:1310:36
16Mårten OlssonGävle OK55:04+22:0011:10
17Anton BacklundSäterbygdens OK57:56+24:5211:45
Erik OlssonGävle OKej start
Erik RostMalungs OK Skogsmårdarnaej start

D20 Elit

3 920 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida PalmbergOK Hammaren59:3315:11
Tindra JernströmAvesta OKej start

H20 Elit

4 580 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor BarkegrenStora Tuna OK47:4810:26
2Viktor BergLeksands OK49:58+2:1010:54
Emil ArvidssonSäterbygdens OKej start
Zeb PalmHJS-Vansbro OKej start

D18 Elit

3 470 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tove RingiOK Kåre48:0513:51
2Ida JohnssonOK Kåre49:09+1:0414:09
3Julia WannerIFK Mora OK1:00:06+12:0117:19
4Linnea PerssonValbo AIF1:10:14+22:0920:14
5Karin WedmanVästerbergslagens OL2:03:13+1:15:0835:30
Ida HallinSurahammars SOKej godkänd
Lilian PalmHJS-Vansbro OKej godkänd

H18 Elit

3 920 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik BrandtDomnarvets GOIF35:459:07
2Henry SvensVästerbergslagens OL38:18+2:339:46
3Alfred LiljeströmGävle OK42:24+6:3910:48
4Hugo FriskVästerås SOK44:54+9:0911:27
5Martin SandqvistVästerås SOK46:04+10:1911:45
6Markus ÖsterlundVästerås SOK50:35+14:5012:54
7Daniel StåhlOK Hammaren58:47+23:0214:59
Jonas BjörsLjusdals OKutgått

D21

3 470 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emelie WalheimÄrla IF44:0612:42
2Evelina JohanssonGävle OK48:53+4:4714:05
3Erika BlixtOK Hammaren51:58+7:5214:58
4Malin RylanderStora Tuna OK53:16+9:1015:21

H21

4 580 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil HammarströmOK Måsen47:5810:28
2Adam LiljaOK Enen1:04:41+16:4314:07

D18

3 470 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL1:11:4920:41
2My BlixtAvesta OK1:15:05+3:1621:38
3Tyra DernfalkVästerbergslagens OL1:16:08+4:1921:56

H18

3 470 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton AugustssonFagersta OK55:5316:06

D16

3 590 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vendela SöderqvistOK Kåre31:458:50
2Emma EliassonDomnarvets GOIF32:23+0:389:01
3Elsa GörasLeksands OK36:38+4:5310:12
4Maja BergqvistKorsnäs IF OK36:46+5:0110:14
5Thea NordinKorsnäs IF OK38:40+6:5510:46
6Sara ÅbomGävle OK39:18+7:3310:56
7Emilia JohnssonOK Kåre39:25+7:4010:58
8Alma WallmanVästerbergslagens OL39:58+8:1311:07
9Anja NilssonDomnarvets GOIF40:46+9:0111:21
10Julia NäslundOK Hammaren41:02+9:1711:25
11Maja AhlströmVästerås SOK41:50+10:0511:39
12Ellen FunkeLeksands OK42:47+11:0211:55
13Kajsa IvarssonVästerbergslagens OL45:01+13:1612:32
14Elise EdlerOK Hammaren45:32+13:4712:41
15Agnes WallinKorsnäs IF OK46:05+14:2012:50
16Liv NorbergAvesta OK47:21+15:3613:11
17Elin BryggarKorsnäs IF OK47:49+16:0413:19
18Klara ErssonOK Kåre49:04+17:1913:40
19Kristina LindgrenVästerås SOK50:16+18:3114:00
20Alice Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF50:47+19:0214:08
21Saga MattssonDalaportens OL54:25+22:4015:09
22Tilda BergLeksands OK59:21+27:3616:31
Mathilda KarlssonValbo AIFej godkänd
Amanda HallVästerås SOKej godkänd
Tilda BorgströmAvesta OKej godkänd
Karolina AnderssonDalaportens OLej start
Tuva-Cajsa SpikLeksands OKej start

H16

3 590 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias ÖstbergStora Tuna OK26:357:24
2Joel GolsäterKorsnäs IF OK29:28+2:538:12
3Markus HalvarssonLeksands OK30:49+4:148:35
4Lucas WannerAvesta OK31:04+4:298:39
5Simon Karlsson HolmerIFK Mora OK32:06+5:318:56
6Jakob WidelundOK Kåre32:59+6:249:11
7Klockar-Eskil NääsLeksands OK33:12+6:379:14
8Leo AlvolinOK Kåre34:02+7:279:28
9Christoffer LindgrenOK Kåre34:07+7:329:30
10Albin SjöblomOK Kåre35:10+8:359:47
11Jakob CarlssonStora Tuna OK35:12+8:379:48
12Esbjörn Montelius RisbergOK Kåre36:08+9:3310:03
13Jon HanssonOK Kåre36:20+9:4510:07
14Elmer ÖhgrenKarlsbyhedens OK40:00+13:2511:08
15Isak DalinLeksands OK40:52+14:1711:23
16Sebastian ÅkärbjärIFK Mora OK46:09+19:3412:51
17Edvin MäkinenOK Hammaren50:05+23:3013:57
18Maximilian OlofssonVästerås SOK50:18+23:4314:00
19Viktor NorbergStora Tuna OK51:06+24:3114:14
20Sixten SlagbrandVästerås SOK51:27+24:5214:19
21Eric JohanssonOK Kåre56:17+29:4215:40
22Ossian KihlströmDalaportens OL59:50+33:1516:40
23Isaak GustafssonVästerbergslagens OL1:02:06+35:3117:17
24Zebastian Jönsson-UlateOK Triangeln1:02:52+36:1717:30
25Erik BernerssonOK Enen1:21:04+54:2922:34
Lucas AhlströmVästerås SOKej start
Henrik NorgrenStora Tuna OKej start
Gustav VisingOK Triangelnej start
Daniel LindDalaportens OLej start
Fabian SundOK Hammarenej start

H16 Kort

2 760 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Daniel HäggbladDalaportens OLej start

D14

2 730 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa BirkebækStora Tuna OK22:398:17
2Moa BergqvistKorsnäs IF OK24:04+1:258:48
3Elsa KaipeOK Kåre24:45+2:069:03
4Elsa BrandtDomnarvets GOIF28:27+5:4810:25
5Sanna HörnellDomnarvets GOIF29:54+7:1510:57
6Maja EliassonDomnarvets GOIF30:28+7:4911:09
7Julia Hagelberg NordahlOK Kåre32:05+9:2611:45
8Malin HållHJS-Vansbro OK32:15+9:3611:48
9Signe ÖhgrenKarlsbyhedens OK32:36+9:5711:56
10Ellen ThorsénSurahammars SOK33:02+10:2312:06
11Linnea JunevikLeksands OK33:20+10:4112:12
11Sofie Karlsson HolmerIFK Mora OK33:20+10:4112:12
13Felicia EliassonDalaportens OL35:07+12:2812:51
14Mira NordinKorsnäs IF OK35:35+12:5613:02
15Hanna ÖstbergStora Tuna OK35:51+13:1213:07
16Lina WidelundOK Kåre38:08+15:2913:58
17Nora NordlundOK Kåre38:18+15:3914:01
18Enni LundbergOK Kåre38:23+15:4414:03
19Ylva HanssonOK Kåre38:38+15:5914:09
20Karin EmilsdotterDomnarvets GOIF39:35+16:5614:29
21Hedda BorgströmAvesta OK48:54+26:1517:54
22Stina DernfalkVästerbergslagens OL50:41+28:0218:33
23Rebecka ÅkärbjärIFK Mora OK51:59+29:2019:02
24Emilia LindDalaportens OL58:44+36:0521:30
25Signe WikstenGävle OK59:51+37:1221:55
26Nellie EliassonDalaportens OL1:02:07+39:2822:45
Elsa PalmbergOK Hammarenej godkänd
Alva ErssonIFK Mora OKej start

H14

2 760 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wille SöderqvistOK Kåre24:579:02
2Helmer JöhnemarkStora Tuna OK26:22+1:259:33
3Elis WiklundVästerås SOK28:08+3:1110:11
4Arvid JonforsenSurahammars SOK28:17+3:2010:14
5Vidar NettelmarkSurahammars SOK28:33+3:3610:20
6Vigor KjellmanStorviks IF31:19+6:2211:20
7Alfred JeppssonOK Hammaren31:33+6:3611:25
8Axel HejdenbergGävle OK32:07+7:1011:38
9Olle WallmanVästerbergslagens OL33:10+8:1312:01
10Hugo AtterbrandOK Kåre33:18+8:2112:03
11Johan OlarsLeksands OK34:15+9:1812:24
12Nils Arvid WedmanVästerbergslagens OL35:27+10:3012:50
13Malte SöderlundKarlsbyhedens OK36:54+11:5713:22
14Arvid GunérusSurahammars SOK38:56+13:5914:06
15Axel GräfningsGrycksbo IF OK40:39+15:4214:43
16Rasmus WidelundOK Kåre41:14+16:1714:56
17Anton EngstrandStorviks IF41:33+16:3615:03
18Carl SandqvistVästerås SOK42:06+17:0915:15
19Elias HörnellDomnarvets GOIF51:37+26:4018:42
20Olle GahnshagOK Kåre1:01:19+36:2222:12
21Alvin EdbäckOK Kåre1:02:10+37:1322:31
22Karl ForsgrenVästerbergslagens OL1:02:35+37:3822:40
23Albin Lundvik-BarkeliusDalaportens OL1:02:38+37:4122:41
24Alfred DanielssonIFK Mora OK1:04:07+39:1023:13
Linus HallinSurahammars SOKej godkänd
Axel ErikssonStora Tuna OKutgått
August GörasLeksands OKej start
André ÖstmanVästerbergslagens OLej start

D14 Kort

2 250 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Matilda HedlundLeksands OK41:2118:22

H14 Kort

2 250 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar EngströmDalaportens OL31:3814:03
2Edvin JohanssonOK Kåre34:33+2:5515:21
Filip SköldDomnarvets GOIFej start

D12

2 250 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilde SvederDomnarvets GOIF19:118:31
2Hennie LöfgrenStora Tuna OK21:29+2:189:32
3Elsa NilssonDalaportens OL22:02+2:519:47
4Svea ForsslundGävle OK22:39+3:2810:04
5Vera JeppssonOK Hammaren23:42+4:3110:32
6Tyra ElgesjöDomnarvets GOIF24:00+4:4910:40
7Alma JöhnemarkStora Tuna OK24:01+4:5010:40
8Alice FunkeLeksands OK25:59+6:4811:32
9Agnes GustafssonVästerbergslagens OL26:07+6:5611:36
10Alicia IvarssonOK Hammaren26:17+7:0611:40
11Filippa HemmingssonStora Tuna OK27:27+8:1612:12
12Amanda LindDalaportens OL32:38+13:2714:30
13Signe AnderssonDalaportens OL32:43+13:3214:32
14Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL40:13+21:0217:52
Maja MaxénStora Tuna OKej start
Fanny HemmingssonStora Tuna OKej start
vakant vakantej start

H12

2 250 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Adam EngstrandStorviks IF18:348:15
2Walter SöderqvistOK Kåre19:21+0:478:36
3Arvid KjellmanStorviks IF20:04+1:308:55
4Ludvig JuhlinVästerås SOK20:15+1:419:00
5Oskar KaipeOK Kåre20:51+2:179:16
6Viktor KullmanStora Tuna OK21:10+2:369:24
7Ville ElgesjöDomnarvets GOIF21:50+3:169:42
8Gustav JuhlinVästerås SOK22:51+4:1710:09
9Olle VillmanHJS-Vansbro OK23:43+5:0910:32
10Gustav NorbergStora Tuna OK24:46+6:1211:00
11Axel JohanssonHJS-Vansbro OK25:15+6:4111:13
12Elvin LundbergOK Kåre27:48+9:1412:21
13Hampus EnarssonKöping-Kolsva OK28:06+9:3212:29
14Nils SernfältLeksands OK31:25+12:5113:57
15Per Gustav WedmanVästerbergslagens OL43:42+25:0819:25
16Leopold OlofssonVästerås SOK44:03+25:2919:34
Isak StinessenDalaportens OLej start
Samuel JanssonSala OKej start
Karl EmilssonDomnarvets GOIFej start
Jonatan HaglundIFK Hedemora OKej start

D12 Kort

2 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Svea BorgströmAvesta OK27:2713:43
2Elin ForsHJS-Vansbro OK30:19+2:5215:09
3Linnea JäderbergLeksands OK37:39+10:1218:49

H12 Kort

2 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil Li EklundStora Tuna OK25:2812:44
2Neo GunnarssonLeksands OK29:32+4:0414:46
3Lucas EliasesDalaportens OL37:31+12:0318:45

D10

2 000 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja SvederDomnarvets GOIF17:148:37
2Vilma Hagelberg NordahlOK Kåre17:52+0:388:56
3Frida HerbstVästerås SOK18:30+1:169:15
4Märta ErikssonStora Tuna OK19:56+2:429:58
5Ida-Maria EkströmStora Tuna OK23:59+6:4511:59
6Majken NorgrenDomnarvets GOIF24:28+7:1412:14
7Nora AldinStora Tuna OK26:20+9:0613:10
8Wilda VainionpääDalaportens OL45:28+28:1422:44

H10

2 000 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik EricsonFagersta OK17:108:35
2Olle OldaeusVästerås SOK18:06+0:569:03
3Oskar KullmanStora Tuna OK20:56+3:4610:28
4Melker KjellmanStorviks IF24:00+6:5012:00
5Kasper AmnéusDalaportens OL25:09+7:5912:34
6Jonathan EnarssonKöping-Kolsva OK25:24+8:1412:42
7Simon EnarssonKöping-Kolsva OK27:21+10:1113:40
8Erik GräfningsGrycksbo IF OK36:00+18:5018:00

D35

3 560 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny Bagge AnlindLeksands OK36:3910:17 Ladda ner rutt i gpx-format
2Marika HagelbergOK Kåre38:33+1:5410:49
3Sofia HägglundOK Hammaren52:52+16:1314:51
Kajsa KolmskogOK Kåreej start

H35

4 530 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran AnlindLeksands OK38:048:24
2Björn ArvidssonStora Tuna OK39:15+1:118:39
3Peter KolmskogOK Kåre44:46+6:429:52
4Johan BlixtAvesta OK1:39:25+1:01:2121:56

D40

3 560 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny JohanssonValbo AIF42:0211:48
2Ingela ErikssonGävle OK45:19+3:1712:43
3Helena WallmanVästerbergslagens OL45:46+3:4412:51
4Malena DernfalkVästerbergslagens OL1:24:23+42:2123:42
Therese BergqvistKorsnäs IF OKej start

H40

4 090 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Richard HejdenbergGävle OK31:457:45
2U Tomas LöfgrenStora Tuna OK32:17+0:327:53
3Marcus KullmanStora Tuna OK33:01+1:168:04
4Patrik SöderqvistOK Kåre33:50+2:058:16
4Anders DalinLeksands OK33:50+2:058:16
6Johan HerbstVästerås SOK35:47+4:028:44
7Patrik JohnssonOK Kåre36:54+5:099:01
8Ola JäderbergLeksands OK37:56+6:119:16
9Andreas ElgesjöDomnarvets GOIF38:38+6:539:26
9Martin OldaeusVästerås SOK38:38+6:539:26
11Ola ZetterströmBjursås OK44:33+12:4810:53
12Klockar Mattias NääsLeksands OK44:56+13:1110:59
13Thobias WidelundOK Kåre46:13+14:2811:17
14Edward LarssonIFK Mora OK47:45+16:0011:40
15Mats HörnellDomnarvets GOIF48:55+17:1011:57
16Henrik HallinSurahammars SOK53:27+21:4213:04
17Stefan SvederDomnarvets GOIF1:19:29+47:4419:26

D45

3 040 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin JohnssonOK Kåre31:1610:17
2Ylva LorentssonOK Kåre32:33+1:1710:42
3Helena NorbergStora Tuna OK33:37+2:2111:03
4Malin WidelundOK Kåre35:04+3:4811:32
5Lena Karlsson HolmerIFK Mora OK35:42+4:2611:44
6Louise Jeppsson WulffOK Hammaren35:48+4:3211:46
7Ulrica Swärd BütikoferLjusdals OK35:51+4:3511:47
8Marit SöderqvistOK Kåre35:56+4:4011:49
9Anna NygårdVästerås SOK36:31+5:1512:00
10Anna HallVästerås SOK38:48+7:3212:45
11Malena AhlströmVästerås SOK42:26+11:1013:57
12Maria NorinGävle OK43:55+12:3914:26
13Marie ÅsbergOK Hedströmmen46:50+15:3415:24
14Marita OlarsLeksands OK48:42+17:2616:01
15Ann-Sofie TäckOK Hammaren52:45+21:2917:21
16Jenny Lind ÖhgrenKarlsbyhedens OK53:03+21:4717:27
17Sara GörasLeksands OK53:55+22:3917:44
18Kajsa WinderLjusdals OK55:08+23:5218:08
19Elisabeth ÅkärbjärIFK Mora OK1:04:13+32:5721:07

H45

4 090 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven OlssonKorsnäs IF OK30:517:32
2Johan AhlströmVästerås SOK32:22+1:317:54
3Niklas AldinStora Tuna OK34:08+3:178:20
4Magnus GörasLeksands OK34:54+4:038:31
5Pär HöökVästerbergslagens OL35:33+4:428:41
6Magnus ÖhlingOK Tor38:34+7:439:25
7Mikael PalmbergOK Hammaren38:51+8:009:29
8Martin JuhlinVästerås SOK39:49+8:589:44
9Mårten KällströmSala OK40:45+9:549:57
10Niklas ErikssonVästerbergslagens OL40:47+9:569:58
11Jan EhnbergSala OK41:19+10:2810:06
12Fredrik N. JanssonVästerbergslagens OL43:15+12:2410:34
13Johan LundbergOK Kåre45:30+14:3911:07
14Anders KolmskogSundbybergs IK45:56+15:0511:13
15Magnus LindströmVästerbergslagens OL49:39+18:4812:08
16Pär-Magnus BjurekTibro OK52:37+21:4612:51
17Jakob WedmanVästerbergslagens OL55:11+24:2013:29
18Martin ForsslundGävle OK56:18+25:2713:45
19Joakim JanssonSala OK58:47+27:5614:22
20Mats ThunwallFagersta OK59:55+29:0414:38
21Lars OlofssonVästerås SOK1:05:19+34:2815:58
22David LindgrenVästerås SOK1:08:16+37:2516:41
23Johan GustafssonVästerbergslagens OL1:32:10+1:01:1922:32
Johan KruskopfKorsnäs IF OKutgått
Jesper NordinKorsnäs IF OKej start
Peter ÖstmanVästerbergslagens OLej start

D50

3 040 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josefine NordströmOK Triangeln28:329:23
2Anna-Karin SchmutzLeksands OK36:55+8:2312:08
3Monica BomanGävle OK37:58+9:2612:29
4Maria StrömbergAvesta OK43:10+14:3814:11
5Anette PalmHJS-Vansbro OK44:24+15:5214:36
6Ellinor PerssonStora Tuna OK46:38+18:0615:20
7Erica HållHJS-Vansbro OK49:50+21:1816:23
8Elisabet ElmertoftNorbergs OK50:40+22:0816:40
9Camilla NäslundOK Hammaren51:10+22:3816:49
10Christina LiljeGävle OK51:33+23:0116:57
11Lotta StålVästerbergslagens OL52:05+23:3317:07
12Anita KlarSäterbygdens OK52:56+24:2417:24
13Ninni CarlssonStora Tuna OK53:00+24:2817:26
14Lena LiljeforsAvesta OK55:15+26:4318:10
15Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK1:05:03+36:3121:23
Karin ErssonIFK Mora OKej start
Camilla WallinStora Tuna OKej start

H50

3 560 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pär StålVästerbergslagens OL32:099:01
2Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK32:11+0:029:02
3Tomas JonssonVandrarringen34:48+2:399:46
4Anders BrinkmanVandrarringen35:57+3:4810:05
5Peter JunevikLeksands OK37:11+5:0210:26
6Torbjörn Nilsson AlataloStora Tuna OK37:40+5:3110:34
6Tommy FröjdVästerås SOK37:40+5:3110:34
8Anders L OlssonGävle OK37:44+5:3510:35
9Johan AnderssonValbo AIF39:35+7:2611:07
10Rickard JonforsenSurahammars SOK39:55+7:4611:12
11Per CarlssonStora Tuna OK42:21+10:1211:53
12Roger CarlssonVästerås SOK49:07+16:5813:47
13Joakim AhlströmVästerås SOK49:47+17:3813:59
14Mikael RingiOK Kåre52:16+20:0714:40
15Lars HalvarssonLeksands OK1:27:57+55:4824:42
Magnus JeppssonOK Hammarenej godkänd
Fredrik WikstenGävle OKutgått
Per WintherVästerbergslagens OLej start
Anders ÄlvegranVästerås SOKej start

D55

3 040 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabet EnmarkGävle OK33:0810:53
2Anna GundSkattkärrs SOK39:15+6:0712:54
3Inger ZetterströmSkarpnäcks OL40:25+7:1713:17
4Gunilla RylanderStora Tuna OK46:53+13:4515:25
5Carina SandbergSäterbygdens OK46:59+13:5115:27
6Anna AlbinssonIFK Mora OK47:38+14:3015:40
7Ingrid SvenssonStora Tuna OK57:31+24:2318:55

H55

3 620 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lasse JanssonGävle OK27:447:39
2Anders EnmarkGävle OK34:12+6:289:26
3Peter ZetterströmSöders-Tyresö37:13+9:2910:16
4Carl BymanVästerås SOK37:58+10:1410:29
5Anders JönssonOK Triangeln39:42+11:5810:58
6Per SandbergSäterbygdens OK41:02+13:1811:20
7Kjell KlarSäterbygdens OK41:45+14:0111:31
8Roger ÅsbergOK Hedströmmen42:07+14:2311:38
9Ulf K. RaskIFK Mora OK42:11+14:2711:39
10Björn AlbinssonIFK Mora OK44:10+16:2612:12
11Magnus BacklundSäterbygdens OK44:45+17:0112:21
12Bosse WiggeDomnarvets GOIF46:23+18:3912:48
13Lennarth KarlssonValbo AIF52:06+24:2214:23
14Thomas ArvidssonSäterbygdens OK54:37+26:5315:05
15Jonas NäslundOK Hammaren1:02:38+34:5417:18
16David SöderströmSala OK1:04:05+36:2117:42
17Robert ÖstlundSäterbygdens OK1:04:21+36:3717:46
18Erik BengtssonSala OK1:10:37+42:5319:30
Anders LundJärfälla OKej start
Kennet OlanderTullinge SKej start
Mats WallinStora Tuna OKej start

D60

2 560 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LarssonSala OK32:3312:42
2Inga-Britt PetterssonSala OK37:39+5:0614:42
3Kia BratbergOK Hammaren37:44+5:1114:44
4Mari-Louise LundgrenStora Tuna OK38:36+6:0315:04
5Tanja-Birgit SöderströmSala OK1:02:02+29:2924:13
6Carina HolmbergOK Hammaren1:03:48+31:1524:55
Eva WalheimRobertsfors IKej godkänd

H60

3 620 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan NybergAvesta OK32:459:02
2Mats WalheimRobertsfors IK35:50+3:059:53
3Jan-Olof BjörklundBjursås OK36:12+3:2710:00
4Tommy BergerGävle OK39:25+6:4010:53
5Roger LindLeksands OK40:12+7:2711:06
6Lars-Ove SkoghÖsterfärnebo IF44:44+11:5912:21
7Lars OlofssonRehns BK45:47+13:0212:38
8Ola HedinOK Hammaren47:01+14:1612:59
9Svante LindgrenKorsnäs IF OK47:08+14:2313:01
10Mats WallmanVästerbergslagens OL47:54+15:0913:13
11Jan-Erik SkyttnerLjusdals OK51:10+18:2514:08
12Sten-Olof MatssonLeksands OK52:10+19:2514:24
13Sven-Erik LevinTierps SOK55:04+22:1915:12
14Peter SvenssonAvesta OK56:40+23:5515:39
15Göran HedmanValbo AIF1:02:05+29:2017:09
16Lennart WinbergHudiksvalls OK1:08:05+35:2018:48

D65

2 560 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Marie YxfeldtIFK Hedemora OK39:5815:36
2Anna-Karin JohanssonVandrarringen40:18+0:2015:44
3Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF48:28+8:3018:55 Ladda ner rutt i gpx-format
4Marianne EinarssonFagersta OK48:36+8:3818:59
5Helena HemströmGävle OK53:19+13:2120:49
6Lena JakobssonVästerås SOK53:45+13:4720:59
7Ingrid LindLeksands OK55:10+15:1221:32
8Solvej CarlsonIFK Hedemora OK57:58+18:0022:38
Kristina WåhlinVästerås SOKej godkänd
Gunlis LarssonOK Enenej start
Annica Lindell LangVästerbergslagens OLej start

H65

3 170 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter LidholmIFK Hedemora OK30:189:33
2Lars JakobssonVästerås SOK32:27+2:0910:14
3Thom SandvikAvesta OK32:39+2:2110:17
4Hans-Erik LangVästerbergslagens OL34:22+4:0410:50
5Hasse ÅbergValbo AIF35:03+4:4511:03
6Hans-Erik SkalbergVästerås SOK35:49+5:3111:17
7Mats HemströmGävle OK37:10+6:5211:43
8Sten-Åke HolmbergSala OK38:25+8:0712:07
9Jan-Eric HellgrenNorbergs OK39:07+8:4912:20
10Tommy ÖstLjusdals OK39:14+8:5612:22
11Rolf KullaValbo AIF39:20+9:0212:24
12Ivan SöderqvistLjusdals OK39:26+9:0812:26
13Göran LarssonSala OK39:36+9:1812:29
14Harry EnbergVästerbergslagens OL40:09+9:5112:39
15Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK47:31+17:1314:59
16Roland BergSäterbygdens OK49:17+18:5915:32
17Leo JohanssonVandrarringen52:44+22:2616:38
18Thomas NybergAvesta OK53:14+22:5616:47
19Bo-Göran KarlssonAvesta OK55:59+25:4117:39
20Mats LiljaOK Enen1:02:35+32:1719:44
Kjell LidholmIFK Hedemora OKej godkänd
Bengt HanssonSäterbygdens OKej start

D70

2 470 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt ErikssonSala OK32:3313:10
2Inger LöfgrenStora Tuna OK39:44+7:1116:05
3Lena WahssAvesta OK42:38+10:0517:15
4Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL47:54+15:2119:23
5Eva HalvarsonOK Kåre48:41+16:0819:42
6Ingela HurtigKvarnsvedens GOIF OK49:13+16:4019:55
7Gunilla MäkinenOK Hammaren1:02:47+30:1425:25
8Elisabeth LindholmDomnarvets GOIF1:03:25+30:5225:40
9Elke WilkeTierps SOK1:22:08+49:3533:15

H70

3 100 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt StenerhagVästerbergslagens OL39:1512:39
2Johan KällmanNorbergs OK40:09+0:5412:57
3Nils-Erik ErikssonSala OK41:50+2:3513:29
4Mats MårtenssonStora Tuna OK43:23+4:0813:59
5Ove ÅbergStorviks IF44:14+4:5914:16
6Börje SanderLeksands OK44:15+5:0014:16
7Olle GranathSurahammars SOK46:23+7:0814:57
8Anders HurtigKvarnsvedens GOIF OK46:50+7:3515:06
9Hans AurellGävle OK46:57+7:4215:08
10Per ElfströmÅrsunda IF48:12+8:5715:32
11Urs SchmutzLeksands OK48:54+9:3915:46
12Torbjörn DanielssonOK Hammaren49:19+10:0415:54
13Åke HöglundTimrå SOK51:54+12:3916:44
14Tommy WåhlinVästerås SOK53:12+13:5717:09
15Benny RendalenKorsnäs IF OK55:29+16:1417:53
16Bertil MäkinenOK Hammaren59:22+20:0719:09
17Anders EdlingOK Linné1:05:41+26:2621:11
Bernt LöfkvistBjursås OKutgått

D75

2 030 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK30:5215:12
2Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK31:38+0:4615:34
3Eva KjellmanVandrarringen38:13+7:2118:49
4Siv StamSäterbygdens OK39:45+8:5319:34
5Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OK49:39+18:4724:27
6Lisbeth EurénAvesta OK1:12:00+41:0835:28
Inger OlssonSala OKej godkänd

H75

3 100 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kuno ÖsterlundVästerås SOK38:0112:15
2Karl JohanssonIFK Hedemora OK41:49+3:4813:29
3Ragnar ErikssonOK Hedströmmen42:56+4:5513:50
4Jan Olof DahlströmBjursås OK44:54+6:5314:29
5Sören JohanssonSala OK52:31+14:3016:56
6Tryggve OttossonKorsnäs IF OK52:37+14:3616:58
7Lars-B LarssonOK Tyr58:23+20:2218:50
8Hans NybergGävle OK58:38+20:3718:54
9Tor LindströmTumba-Mälarhöjden OK1:00:56+22:5519:39
10Rolf BjärudVästerbergslagens OL1:09:45+31:4422:30
11Hans L AnderssonVästerbergslagens OL1:29:24+51:2328:50
12Bo DanmoDomnarvets GOIF1:37:45+59:4431:31
Rolf JakobssonAlfta-Ösa OKej godkänd
Jan JohanssonIFK Hedemora OKej godkänd
Olle AnderssonIFK Mora OKej godkänd
Leif PerssonLjusdals OKej godkänd
Hans KruskopfKorsnäs IF OKej godkänd

D80

2 030 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger Daniels-ÖstKorsnäs IF OK1:16:3537:43
2Birgit HaglundOK Hedströmmen1:53:58+37:2356:08
Ulla NykvistRembo IKej start

H80

2 470 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Svante NyströmVästerbergslagens OL31:5712:56
2Stig ÖstKorsnäs IF OK38:27+6:3015:34
3John VallinOK Hedströmmen42:09+10:1217:03
3Folke NyströmVästerbergslagens OL42:09+10:1217:03
5John BerglundAlfta-Ösa OK43:19+11:2217:32
6Lars KjellmanVandrarringen1:13:36+41:3929:47
Åke SundbergFagersta OKej godkänd
Ingmar NykvistRembo IKutgått

Inskolning

1 670 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Charlie SvederDomnarvets GOIF36:22+15:4421:46
Aron SöderlundKarlsbyhedens OK27:12+6:3416:17
Elvira KarlssonStora Tuna OK34:33+13:5520:41
Freja StålAvesta OK34:23+13:4520:35
Filip ThorsellVästerås SOK20:3812:21
Sandra Maria RybalkoDalaportens OL28:46+8:0817:13
Erik KålmskogOK Kåre38:52+18:1423:16
Elias KolmskogSundbybergs IK39:09+18:3123:26
Loui GrankvistSurahammars SOK25:25+4:4715:13

U1

2 080 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lucas Bagge AnlindLeksands OK19:059:10 Ladda ner rutt i gpx-format
2Maja HöökVästerbergslagens OL19:17+0:129:16
3Klara SernfältLeksands OK20:04+0:599:38
4Klara JuhlinVästerås SOK21:26+2:2110:18
5Felix HerbstVästerås SOK23:58+4:5311:31
6Oskar Hagelberg NordahlOK Kåre24:17+5:1211:40
7Alva JäderbergLeksands OK24:30+5:2511:46
8Viktor HöökVästerbergslagens OL24:49+5:4411:55
9Malte BorgströmAvesta OK27:25+8:2013:10
10Christian Jönsson UlateOK Triangeln30:45+11:4014:47
11Arvid ErikssonStora Tuna OK31:22+12:1715:04
12William BjörkmanDomnarvets GOIF31:36+12:3115:11
13Majken KarlssonStora Tuna OK31:54+12:4915:20
14Gloria RybalkoDalaportens OL33:08+14:0315:55
15Mark GuljajevDalaportens OL33:12+14:0715:57
16Kerstin NorgrenDomnarvets GOIF34:18+15:1316:29
17Olivia StoltLeksands OK34:24+15:1916:32
18Stina NorgrenDomnarvets GOIF36:17+17:1217:26
19Julia SandbergDalaportens OL36:31+17:2617:33
20Elin-Karin JohanssonOK Kåre37:07+18:0217:50
21Alva AldinStora Tuna OK37:46+18:4118:09
22Elin ÖstbergStora Tuna OK40:11+21:0619:19
23Charlie NohrDalaportens OL43:47+24:4221:02
24Amanda NohrDalaportens OL49:05+30:0023:35
25karl SjögrenKlubblös57:12+38:0727:30
Noel ÖstmanSmedjebackens OKej start

U2

2 320 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa JäderbergLeksands OK21:459:22
2Lova HolmströmIFK Hedemora OK31:55+10:1013:45
3Stina NordinHJS-Vansbro OK32:51+11:0614:09
4Nils ForsgrenVästerbergslagens OL33:43+11:5814:31
5Vilgot EngströmDalaportens OL34:03+12:1814:40
6Ebba MaxénStora Tuna OK34:26+12:4114:50
7Wilda RydqvistÄlvdalens IF OK34:32+12:4714:53
8Amelia Li EklundStora Tuna OK35:44+13:5915:24
9Kevin AmnéusDalaportens OL36:12+14:2715:36
10Ellen HermanssonHJS-Vansbro OK39:29+17:4417:01
11Olle StinessenDalaportens OL39:58+18:1317:13
12Alma HermanssonHJS-Vansbro OK40:36+18:5117:30
13Linus JohanssonHJS-Vansbro OK40:38+18:5317:30
14Gustav FernvikStora Tuna OK41:38+19:5317:56
15Elias RagnvalsAvesta OK42:21+20:3618:15
16Joline SandbergDalaportens OL42:41+20:5618:23
17Axel StoltLeksands OK46:48+25:0320:10
18Tilly EliasesDalaportens OL47:02+25:1720:16
19Martin RyapolovIFK Mora OK47:15+25:3020:21
19Leo RyapolovIFK Mora OK47:15+25:3020:21
21Lovisa BouvinSala OK47:49+26:0420:36
22Solhem TesfazgiSala OK47:51+26:0620:37
23Minna GunnarssonLeksands OK50:31+28:4621:46
24Assar MagnussonNorbergs OK56:20+34:3524:16
25Knut RamströmNorbergs OK56:21+34:3624:17
26Ellie VainionpääDalaportens OL1:00:27+38:4226:03
Hugo WåhlénOK Triangelnej godkänd

Öppen 1

2 320 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas BjörkmanDomnarvets GOIF17:417:37
2Charlotte EnarssonKöping-Kolsva OK30:30+12:4913:08
3Karin JanssonSala OK31:22+13:4113:31
4Petter NordlundOK Kåre32:53+15:1214:10
5Anna-Greta DanielssonOK Hammaren33:56+16:1514:37
6Sandra SvedbergNorbergs OK35:58+18:1715:30
7Julia HolmDalaportens OL39:15+21:3416:55
8Hjalmar SvedbergNorbergs OK43:38+25:5718:48
9Axel LundellNorbergs OK43:56+26:1518:56

Öppen 3

3 000 m, 46 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dan StoltLeksands OK24:408:13
2Hans KjellmanStorviks IF31:51+7:1110:37
3Tove NorgrenDomnarvets GOIF33:33+8:5311:11
4Anna LarssonHJS-Vansbro OK35:25+10:4511:48
5Signe FolkjernDalaportens OL36:05+11:2512:01
6Johan AnderssonDalaportens OL37:11+12:3112:23
7Stina VillmanHJS-Vansbro OK38:00+13:2012:40
8Maria Kjellman WallénStorviks IF38:06+13:2612:42
9Maja VillmanHJS-Vansbro OK38:07+13:2712:42
10Andrea Knutar MagnussonNorbergs OK38:57+14:1712:59
11Elsa NorgrenDomnarvets GOIF39:04+14:2413:01
12julius prembergStora Tuna OK39:11+14:3113:03
13Amanda RådströmOK Enen39:30+14:5013:10
14André BergkvistVästerbergslagens OL39:32+14:5213:10
15Lotta BorgströmAvesta OK42:11+17:3114:03
16Felicia BjörkmanDomnarvets GOIF43:55+19:1514:38 Ladda ner rutt i gpx-format
17Malin BjörkmanDomnarvets GOIF44:08+19:2814:42
18Oskar DalinLeksands OK44:45+20:0514:55
19Signe Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF45:33+20:5315:11
20Linda SlagbrandVästerås SOK46:44+22:0415:34
21Siv BrodinIFK Mora OK47:16+22:3615:45
22Emma EkströmStora Tuna OK47:27+22:4715:49
23Birre StenkloVästerbergslagens OL47:33+22:5315:51
24Ann-Sofie ForssparreVästerbergslagens OL47:35+22:5515:51
25Malin FriskVästerås SOK47:45+23:0515:55
26Pär WiklundVästerås SOK49:10+24:3016:23
27Anders HolmströmIFK Hedemora OK50:39+25:5916:53
28Ingrid SjöhedGävle OK51:00+26:2017:00
29Birgitta WestmanAvesta OK52:11+27:3117:23
30Laila VillmanHJS-Vansbro OK53:06+28:2617:42
31Meit KruskopfKorsnäs IF OK53:38+28:5817:52
32Erik LundbackStora Tuna OK54:13+29:3318:04
33Mats SporreStora Tuna OK54:17+29:3718:05
34Anna PetterssonSurahammars SOK57:28+32:4819:09
35Tina KolmskogSundbybergs IK58:02+33:2219:20
36Josefine BranerVästerbergslagens OL1:00:51+36:1120:17
37Marie Olsson EliassonGävle OK1:01:48+37:0820:36
38David JonforsenSurahammars SOK1:02:23+37:4320:47
39Anna NordanbroStora Tuna OK1:03:40+39:0021:13
40Elin NordanbroStora Tuna OK1:08:29+43:4922:49
41Liz PorteousVästerås SOK1:08:50+44:1022:56
42Irma FredrikssonKorsnäs IF OK1:09:00+44:2023:00
43Regina LundellNorbergs OK1:09:10+44:3023:03
44Elin Vainionpää LindgrenDalaportens OL1:10:09+45:2923:23
Christian AhlholmVästerbergslagens OLej godkänd
Hanna RigvaldGävle OKutgått

Öppen 5

3 530 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per NygrenSäterbygdens OK35:119:58
2Per LidströmOK Hammaren42:08+6:5711:56
3Fredrik BorgströmAvesta OK44:28+9:1712:35
4Andreas DernfalkVästerbergslagens OL44:33+9:2212:37
5Jan Mikael Gunnar AmnéusDalaportens OL45:51+10:4012:59
6Daniel OlarsLeksands OK46:23+11:1213:08
7Anders OlarsLeksands OK46:47+11:3613:15
8Niclas SjöblomOK Kåre52:28+17:1714:51
9Jessica ErikssonDomnarvets GOIF54:36+19:2515:28
10Marie HedströmOK Måsen55:54+20:4315:50
11Lisa KullmanStora Tuna OK56:43+21:3216:04
12Lena ÅbomGävle OK58:23+23:1216:32
13Leif ÖsterDalaportens OL59:03+23:5216:43
14Cecilia ErikssonNorbergs OK59:09+23:5816:45
15Åsa BlixtJärbo OK1:03:37+28:2618:01
16Frida JonforsenSurahammars SOK1:05:52+30:4118:39
17Ulrika BolinOK Triangeln1:07:24+32:1319:05
18elin gustavssonKlubblös1:08:41+33:3019:27
19Jennie ÖsterbergSurahammars SOK1:09:56+34:4519:48
20Elisabeth StödemanSurahammars SOK1:10:44+35:3320:02
21Conny ErikssonIFK Mora OK1:12:07+36:5620:25
22Thomas MagnussonNorbergs OK1:13:39+38:2820:51
23Per WestmanAvesta OK1:22:09+46:5823:16
24Stanley HolmerIFK Mora OK1:22:37+47:2623:24
25Marcus HäggblomSäterbygdens OK1:23:20+48:0923:36
26Lars VisingOK Triangeln1:23:35+48:2423:40
27Anna VisingOK Triangeln1:23:36+48:2523:40
28Eva SkyttnerLjusdals OK1:35:11+1:00:0026:57
29Ulla MohlinLjusdals OK1:37:07+1:01:5627:30
30Bernt ForsgrenVästerbergslagens OL1:40:09+1:04:5828:22
Therese SvederDomnarvets GOIFej godkänd
Helena LiljeströmGävle OKej godkänd
Karin SandqvistVästerås SOKej godkänd
Petra LorentzonLeksands OKej godkänd
Kajsa HallVästerås SOKej godkänd
Ester AspersandSala OKej godkänd
Anki ÅbergIFK Hedemora OKutgått
Anette EngströmValbo AIFej start

Öppen 7

3 090 m, 71 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders JanssonGrycksbo IF OK33:4010:53
2Anna JöhnemarkStora Tuna OK35:04+1:2411:20
3Karin StålAvesta OK35:08+1:2811:22
4Göran LindKlubblös35:27+1:4711:28
5Fredrik ÖstbergStora Tuna OK36:23+2:4311:46
5Inger GunnarssonVästerås SOK36:23+2:4311:46
7Peter BergkvistVästerbergslagens OL38:42+5:0212:31
8Eva-Lotta LöfgrenStora Tuna OK38:55+5:1512:35
9Malin PalmbergOK Hammaren39:26+5:4612:45
10Mikael SöderlundKarlsbyhedens OK39:55+6:1512:55
11Karin RabeUlriksbergs IK40:06+6:2612:58
12Stellan TäckOK Hammaren40:16+6:3613:01
13Hanna SundströmVästerås SOK40:22+6:4213:03
14Annika SundströmVästerås SOK40:49+7:0913:12 Ladda ner rutt i gpx-format
15Emma LiljeGävle OK41:30+7:5013:25
16Heléna KruskopfKorsnäs IF OK41:54+8:1413:33
17Jenny WåhlinDomnarvets GOIF42:07+8:2713:37
18Niclas AhlströmVästerås SOK42:18+8:3813:41
19Christer EkskogKvarnsvedens GOIF OK42:24+8:4413:43
20Esko StadigSK Trim/Virsbo43:04+9:2413:56
21Arne HolmerIFK Mora OK43:08+9:2813:57
22Anna WidströmKvarnsvedens GOIF OK43:31+9:5114:04
23Hanna ErikssonNorbergs OK44:08+10:2814:16
24Anna ElgesjöDomnarvets GOIF44:46+11:0614:29
25Arvid ErikssonNorbergs OK45:41+12:0114:47
26Simon SchmutzLeksands OK46:21+12:4115:00
27Johanna AlmséusIFK Hedemora OK47:22+13:4215:19
28Boel NybergOK Kåre48:01+14:2115:32
29Per EdénOK Kåre48:25+14:4515:40
30Sven-Erik KempeOK Hammaren48:42+15:0215:45
31Kalle WegerfeltVästerbergslagens OL48:51+15:1115:48
32Ia GranatSurahammars SOK48:56+15:1615:50
33Anna FunkeLeksands OK49:41+16:0116:04
34Thomas PetterssonDomnarvets GOIF50:16+16:3616:16
35Johanna DalinLeksands OK50:41+17:0116:24
36Niklas BlixtJärbo OK51:13+17:3316:34
37Petronella IvarssonOK Hammaren51:54+18:1416:47
38Johan AspersandSala OK52:22+18:4216:56
39Lennart TägtströmDomnarvets GOIF52:57+19:1717:08
40Ida StödemanSurahammars SOK53:11+19:3117:12
41Östen ErikssonAvesta OK53:49+20:0917:24
42Kristoffer MarkfjärdAvesta OK54:56+21:1617:46
43Jörgen FernvikStora Tuna OK54:58+21:1817:47
44Anki Svärdby-BergmanOK Kåre55:38+21:5818:00
45Leif ÅkerblomStora Tuna OK56:48+23:0818:22
46Gunilla GräfningsGrycksbo IF OK56:56+23:1618:25
47Hanna HolmströmIFK Hedemora OK57:01+23:2118:27
48Elina ArvidssonSäterbygdens OK58:19+24:3918:52
49Ritva KärkkäinenAvesta OK1:01:39+27:5919:57
50Anna BjörklundBjursås OK1:02:33+28:5320:14
51Britta IvarssonVästerbergslagens OL1:02:37+28:5720:15
52Tommy ÖhlingÄrla IF1:03:06+29:2620:25
53Peter ÖsterbergSurahammars SOK1:03:41+30:0120:36
54Josefin CedergrenAvesta OK1:04:13+30:3320:46
55Clary BernerssonOK Enen1:07:15+33:3521:45
56Birgitta PetersenOK Enen1:07:18+33:3821:46
57Juham LehtolaKlubblös1:07:24+33:4421:48
58Lennart ErikssonNorbergs OK1:07:47+34:0721:56
59Margareta LöfqvistVästerås SOK1:08:46+35:0622:15
60Carl-Åke FredrikssonKorsnäs IF OK1:10:38+36:5822:51
61Anna-Karin LövgrenAvesta OK1:11:50+38:1023:14
62Lotta WedmanVästerbergslagens OL1:12:16+38:3623:23
63Thomas WiklundVästerås SOK1:12:23+38:4323:25
64Marita StadigSK Trim/Virsbo1:13:57+40:1723:55
65Karin ErikssonVästerbergslagens OL1:14:48+41:0824:12
66Britt BjörklundBjursås OK1:16:40+43:0024:48
67Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK1:32:16+58:3629:51
68Emil TörnqvistFagersta OK1:36:22+1:02:4231:11
Ulrika N ErikssonStora Tuna OKej godkänd
Pia JohanssonNorbergs OKej godkänd
Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OKej godkänd
Lars-Erik LiljeströmGävle OKej start

Öppen 8

4 520 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin SjöhedGävle OK34:427:40
2Johan AlfredssonStora Tuna OK40:46+6:049:01
3Håkan PetterssonOK Djerf41:53+7:119:15
4Jan SjöhedGävle OK42:54+8:129:29
5Malin WelénKöping-Kolsva OK43:44+9:029:40
6Leif MarkfjärdAvesta OK44:25+9:439:49
7Jonas IvarssonOK Hammaren45:33+10:5110:04
8Johan CelanderKöping-Kolsva OK45:49+11:0710:08
9Håkan NilssonDomnarvets GOIF47:02+12:2010:24
10Stephen PalmerMalungs OK Skogsmårdarna47:49+13:0710:34
11Mikael UtterSurahammars SOK48:36+13:5410:45
12Ulf JanssonOK Triangeln49:17+14:3510:54
13Michael PalmOK Triangeln49:43+15:0110:59
14Björn NorbergStora Tuna OK49:57+15:1511:03
15Henrik NettelmarkSurahammars SOK50:21+15:3911:08
16Lennart MyrehedVandrarringen50:23+15:4111:08
17Johnny NilssonStora Skedvi IK SOFF50:29+15:4711:10
18Simon SjöhedGävle OK51:03+16:2111:17
19Per ErikssonVästerbergslagens OL51:18+16:3611:20
20Daniel ForsströmKöping-Kolsva OK54:28+19:4612:03
21Sofi ThorsellVästerås SOK54:33+19:5112:04
22Emil LarssonDomnarvets GOIF56:17+21:3512:27
23Benneth SundqvistKöping-Kolsva OK56:41+21:5912:32
24Mats BergmanNorbergs OK1:03:47+29:0514:06
25Jonny BirgerssonGrycksbo IF OK1:03:54+29:1214:08
26Karin AnderssonVästerås SOK1:04:49+30:0714:20
27Mats BirkestålKöping-Kolsva OK1:07:50+33:0815:00
28Kurt ErikssonVandrarringen1:08:04+33:2215:03
29Axel SjöbergOK Hammaren1:09:18+34:3615:19
30Mats BernerssonOK Enen1:11:44+37:0215:52
31Christer LarssonSala OK1:16:09+41:2716:50
32Christer RognellVallentuna-Össeby OL1:24:14+49:3218:38
33Anders SöderstenOK Enen1:37:53+1:03:1121:39
Lars HallVästerås SOKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser