Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Umeå OK, dag 1, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Umeå OK, dag 1, medel
Arrangörsorganisation: Umeå OK
Datum: lördag 17 augusti 2019

D21 Elit

4 300 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara YngvessonUmeå OK37:328:43
2Karin ArvidssonSkogslöparna39:27+1:559:10
3Åsa OtterbjörkUmeå OK39:34+2:029:12
4Susanne RutqvistIFK Umeå40:39+3:079:27
5Stina NilssonUmeå OK45:30+7:5810:34

H21 Elit

4 820 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans PerssonIFK Umeå35:007:15
2Stefan SjölundSkogslöparna36:06+1:067:29
3Simon ErikssonUmeå OK45:43+10:439:29

D18 Elit

3 480 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Amelie JosefssonSkogslöparna44:3112:47
2Ester LaudonUmeå OK53:51+9:2015:28
Louise RamebäckUmeå OKej start

H18 Elit

4 010 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isak ErikssonOK Nolaskogsarna34:298:35
2Jakob NilssonUmeå OK36:51+2:229:11
3Viktor HolmgrenUmeå OK45:09+10:4011:15
Petter KajokSkellefteå OKej godkänd

D16

3 290 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nora EngströmOK Nolaskogsarna38:5211:48
2Lea EdvardssonUmeå OK45:56+7:0413:57
3Hilja BerggrundUmeå OK56:48+17:5617:15
4Lisa EdénSödertälje-Nykvarn OF58:50+19:5817:52
Emilia JohanssonOK Nolaskogsarnaej start

H16

3 290 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar ÅdahlUmeå OK28:428:43
2Rasmus ErikssonUmeå OK36:26+7:4411:04
3Arvid JonssonRobertsfors IK46:38+17:5614:10
4Svante SirviöUmeå OK49:32+20:5015:03
5Jesper RamebäckUmeå OK59:11+30:2917:59

D14

2 750 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja LundholmUmeå OK33:0312:01
2Tyra LarssonIFK Umeå37:00+3:5713:27
3Ebba SamuelssonUmeå OK42:50+9:4715:34
4Emmy KärrlanderUmedalens IF45:03+12:0016:22
5Saga RydbergUmeå OK45:33+12:3016:33
6Hilma VikströmUmeå OK50:51+17:4818:29
Tua RönnlundIFK Umeåej start
Tuva SirviöUmeå OKåterbud

H14

2 750 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Otto TimbyUmeå OK23:528:40
2Viktor ÖhmanSkogslöparna27:20+3:289:56
3Oskar WallbergVännäs OK36:39+12:4713:19
4Emil SehlstedtIFK Umeå38:02+14:1013:49
5Adrian WidmarkUmeå OK38:37+14:4514:02
Vigon BerggrundUmeå OKej start

D12

2 190 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Märta ÖstbergUmeå OK22:0910:06
2Torunn OtterbjörkUmeå OK22:45+0:3610:23
3Estrid FahlénIFK Umeå27:37+5:2812:36
4Hanna WoxlinSkogslöparna30:16+8:0713:49
5Mathilde RobergeIFK Umeå32:16+10:0714:44

H12

2 190 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Felix ÖhmanSkogslöparna20:199:16
2Isak JohanssonUmeå OK23:06+2:4710:32
3Frans PerssonSkellefteå OK25:02+4:4311:25
4Alfred GidlundUmeå OK25:47+5:2811:46
5Ted LindmarkRobertsfors IK26:03+5:4411:53
6Felix NordénUmeå OK27:08+6:4912:23
7Lukas ErikssonUmeå OK31:04+10:4514:11
8Isak BengtssonUmeå OK52:47+32:2824:06
9Valter VikströmUmeå OK2:07:59+1:47:4058:26

D10

1 760 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Irma BjurdammRobertsfors IK21:3012:12
2Siri EdvardssonUmeå OK22:32+1:0212:48
3Susanne JakobssonSK Björnen49:22+27:5228:02
Märta ThelausUmeå OKej godkänd
Ruth HoffmanSundsvalls OKej godkänd

H10

1 760 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tobias OpelSundsvalls OK15:388:52
2Nils SandströmUmeå OK15:41+0:038:54
3Hjalmar RutqvistIFK Umeå16:01+0:239:06
4David GidlundUmeå OK17:37+1:5910:00
5Malte EngströmRobertsfors IK20:10+4:3211:27
6Hugo RydbergUmeå OK22:08+6:3012:34
7Arvid EngströmRobertsfors IK25:32+9:5414:30
8Max NordénUmeå OK25:42+10:0414:36
Emil RobergeIFK Umeåej start

D40

3 230 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara ForsgrenOK Nolaskogsarna31:429:48
2Malin LindmarkRobertsfors IK34:47+3:0510:46
3Kerstin LarssonIFK Umeå35:09+3:2710:52
4Jenny RönnlundStöcksjö IS41:01+9:1912:41
5Anna Karin NilssonUmeå OK42:09+10:2713:02
6Louise WoxlinSkogslöparna45:21+13:3914:02
7Annika ManniUmedalens IF48:12+16:3014:55

H40

4 010 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Staffan BerglundIFK Umeå34:558:42
2Per RönnlundIFK Umeå36:35+1:409:07
3Andreas LundholmUmeå OK36:46+1:519:10
4Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarna39:03+4:089:44
5Olof MalmbergIFK Umeå39:48+4:539:55
6Ulf RudälvLångvikens OK40:02+5:079:59
7Mattias LindmarkRobertsfors IK40:18+5:2310:02
8Peter WoxlinSkogslöparna40:46+5:5110:09
9Mattias BerggrundUmeå OK51:19+16:2412:47
10Fredrik SamuelssonUmeå OK1:06:52+31:5716:40
Fredrik ÅhmanIFK Umeåej start

D50

3 230 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cecilia HenfridssonUmeå OK46:3614:25
2Anita LundmarkIFK Umeå48:46+2:1015:05

H50

3 630 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jörgen NylénOK Nolaskogsarna33:549:20
2Pär LundgrenSkellefteå OK36:05+2:119:56
3Kristofer ÖhmanSkogslöparna37:50+3:5610:25
4Per-Johan JosefssonSkogslöparna40:07+6:1311:03
5Tomas PerssonSkellefteå OK40:46+6:5211:13
6Stefan KärrlanderUmedalens IF41:26+7:3211:24
7Clas EngströmOK Nolaskogsarna41:30+7:3611:25
8Peter EdénSödertälje-Nykvarn OF57:31+23:3715:50

D60

2 500 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva WalheimRobertsfors IK33:2413:21
2Lena SjöströmUmeå OK40:57+7:3316:22
3Katarina KvickSkogslöparna46:42+13:1818:40
4Lisbeth ArvidssonHögåkers OK58:29+25:0523:23
5Karin WalltinÖstersunds OK59:00+25:3623:36
Ulla Britt SundinSkogslöparnaej start

H60

3 230 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats WalheimRobertsfors IK37:2511:35
2Tjelvar OtterbjörkUmeå OK37:30+0:0511:36
3Tommy NilbrinkStöcksjö IS43:41+6:1613:31
Thomas ErikssonUmeå OKej godkänd

D70

2 500 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena StenbergIFK Umeå38:3615:26
2Gunilla RosénStöcksjö IS40:18+1:4216:07
3Britt-marie JohanssonStöcksjö IS48:28+9:5219:23
4Lena LindmarkRobertsfors IK1:03:36+25:0025:26

H70

3 020 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Signar ErikssonStöcksjö IS34:1311:19
2Torbjörn YttergrenStöcksjö IS34:45+0:3211:30
3Berndt StenbergIFK Umeå37:24+3:1112:23
4Gunnar TigerUmeå OK47:10+12:5715:37
5Kurt AnderssonEnebybergs IF47:17+13:0415:39
6Kjell HemmyrStöcksjö IS49:05+14:5216:15
7Karl-Henrik LindmarkRobertsfors IK52:03+17:5017:14
8Göran EnkvistSkellefteå OK52:42+18:2917:27
9Per SundinSkogslöparna53:07+18:5417:35
10Mats KlingvallUmeå OK56:58+22:4518:51
11Tom BrantheimÖstersunds OK57:50+23:3719:09
12Holger LindLångvikens OK1:16:25+42:1225:18

H80

2 170 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven-Erik LundgrenUmeå OK52:1324:03

Inskolning

1 530 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Klemens OpelSundsvalls OKfullföljt
Vera PerssonTäfteå IKfullföljt
Vidar PerssonTäfteå IKfullföljt
Alice RitzUmedalens IFfullföljt
Signe SvedeliusIFK Umeåfullföljt
Axel ViklundUmedalens IFfullföljt
Erik ÅdahlUmeå OKfullföljt

U1

1 530 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elias BengtssonUmeå OK14:349:31
2Linn JakobssonSK Björnen14:59+0:259:47
3Vera RudälvLångvikens OK16:57+2:2311:04
4Agnes ÅhmanIFK Umeå17:29+2:5511:25
5Tyra RudälvLångvikens FF17:45+3:1111:36
6Tove ArvidssonSkogslöparna18:23+3:4912:00
7Mollie WikströmUmedalens IF21:44+7:1014:12
8Julia WikströmUmedalens IF21:48+7:1414:14
9Alicia EmdinUmeå OK21:54+7:2014:18
10Siri ForsgrenOK Nolaskogsarna33:27+18:5321:51
11Thea ForsgrenOK Nolaskogsarna33:30+18:5621:53

U2

1 760 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emilia WikströmUmedalens IF19:2711:03
2Viktor WikströmUmedalens IF21:41+2:1412:19
3Elsa WoxlinSkogslöparna22:43+3:1612:54
4Sally ArvidssonSkogslöparna22:44+3:1712:55
5Ingrid ÖstbergUmeå OK22:57+3:3013:02
6Alve OtterbjörkUmeå OK25:19+5:5214:23
7Astrid SundqvistUmeå OK26:29+7:0215:02
8Elsa SundqvistUmeå OK28:22+8:5516:07
9Elsa VikströmUmeå OK46:38+27:1126:29

Öppen 1

1 760 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helena RosikVännäs OK16:269:20
2Viktor ÅhmanIFK Umeå26:28+10:0215:02
3ELIAS VILHELMSSONIFK Umeå36:32+20:0620:45
4Maria VredinIFK Umeå40:11+23:4522:49
5Axel AhnlundUmeå OK45:00+28:3425:34

Öppen 3

2 790 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Boel SandströmUmeå OK31:5211:25
2Johan TinnertHögåkers OK33:14+1:2211:54
3Cecilia LindhLångvikens OK37:00+5:0813:15
4Fredrik ÖbergIFK Umeå38:48+6:5613:54
5Lisa BjurdammRobertsfors IK45:31+13:3916:18
6Erica  BengtssonUmeå OK49:15+17:2317:39
7Stina LindmarkRobertsfors IK49:56+18:0417:53
8Kristina JonssonRobertsfors IK1:04:04+32:1222:57
9Karin IdhultRobertsfors IK1:04:05+32:1322:58
10Stefan FriesUmeå OK1:06:31+34:3923:50
11Anna JakubssonSK Björnen1:21:12+49:2029:06
Erica BengtssonUmeå OKej start

Öppen 5

3 530 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan ÅhmanIFK Umeå32:359:13
2Patrik JonssonRobertsfors IK38:30+5:5510:54
3Tove HägglundUmeå OK51:30+18:5514:35
4Charlotte BlomqvistOK Nolaskogsarna55:37+23:0215:45
5Annelie HellgrenWilhelmina OK57:38+25:0316:19
6Yngve ÖstbergUmeå OK1:01:32+28:5717:25
7Norah HellgrenWilhelmina OK1:02:15+29:4017:38
8Jyrki ManniUmedalens IF1:02:46+30:1117:46
9Susanne BackIK Falken1:07:20+34:4519:04
10Mia-Lena HolmströmRobertsfors IK1:08:07+35:3219:17
11Linus OpelSundsvalls OK1:08:38+36:0319:26
12Anne OpelSundsvalls OK1:08:41+36:0619:27
13Lisa EdvardssonUmeå OK1:09:23+36:4819:39
14Hans OpelSundsvalls OK1:10:46+38:1120:02
15Isak HellgrenWilhelmina OK1:22:49+50:1423:27
16Laila NoppaUmeå OK1:39:03+1:06:2828:03
17Anna HoffmanSundsvalls OK1:41:12+1:08:3728:40
18Josy Ter BeekUmeå OK1:45:19+1:12:4429:50
19Lars ÅbergUmeå OK2:09:33+1:36:5836:41

Öppen 7

3 020 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Markus ÅdahlUmeå OK32:3910:48
2Åsa BäckstrandUmeå OK33:12+0:3310:59
3Anna HolmgrenIFK Umeå34:06+1:2711:17
4Tomas HägglundUmeå OK35:39+3:0011:48
5Johanna ThelausUmeå OK37:05+4:2612:16
6Sara NordbrandtStöcksjö IS38:35+5:5612:46
7Ove PerssonUmeå OK43:34+10:5514:25
8Kerstin ÖstbergUmeå OK44:12+11:3314:38
9Martin SundqvistUmeå OK44:20+11:4114:40
10Stefan SehlstedtIFK Umeå47:04+14:2515:35
11Vesa SärkiojaUmeå OK49:10+16:3116:16
12Per RogneIK Hakarpspojkarna49:48+17:0916:29
13Sanna RönnlundUmeå OK49:53+17:1416:31
14Cecilia OlssonUmeå OK50:09+17:3016:36
15Jenny ÖhmanSkogslöparna52:16+19:3717:18
16Henrik RamebäckUmeå OK53:58+21:1917:52
17Lars NilssonUmeå OK54:03+21:2417:53
18Mikael LarssonIFK Umeå54:36+21:5718:04
19Victoria CarlssonSkogslöparna1:00:13+27:3419:56
20Fredrik HolmgrenBergnäsets AIK1:01:29+28:5020:21
21Daniel AnderssonUmeå OK1:10:44+38:0523:25
22Petra BerggrundUmeå OK1:12:13+39:3423:54
23Olof ÖrbergStöcksjö IS1:20:08+47:2926:32
Brita ForsmanIK Falkenej godkänd
Jean-Michel RobergeIFK Umeåej godkänd

Öppen 8

4 300 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan KorsmanUmeå OK41:439:42
2Per StenbergIFK Umeå42:29+0:469:52
3Johan SvedeliusIFK Umeå45:03+3:2010:28
4Mats WållbergVännäs OK45:48+4:0510:39
5Pär EngströmRobertsfors IK46:53+5:1010:54
6Tom KorsmanUmeå OK46:57+5:1410:55
7Fredrik RagnarssonUmeå OK48:07+6:2411:11
8Pär BodénLitsbygdens SK48:55+7:1211:22
9Tomas JohanssonIFK Umeå51:49+10:0612:03
10Roland VikströmUmeå OK52:02+10:1912:06
11Ann-Sofie JohanssonUmeå OK53:56+12:1312:32
12Linda EnaIK Falken59:51+18:0813:55
13Julia AnderssonIFK Umeå1:04:40+22:5715:02
14Katarina BergqvistIK Falken1:08:17+26:3415:52
15Agneta HolmgrenBergnäsets AIK1:13:47+32:0417:09
16Robert WinterRobertsfors IK1:15:45+34:0217:36
17Mattias KarlssonUmeå OK1:22:31+40:4819:11
Patrik ForsmanIF Braheej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser