Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprint, Skåne

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprint, Skåne
Arrangörsorganisation: OK Pan-Kristianstad
Datum: lördag 19 oktober 2019

D21

2 620 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annie LennartssonSkåneslättens OL18:036:53
2Åsa AxénMalmö OK20:33+2:307:50
3Petra EklundLunds OK20:44+2:417:54
4Caroline LindelöwHärlövs IF21:32+3:298:13
5Linnea GustafssonOK Gynge21:57+3:548:22
6Marie JinnemoHjärnarps OL24:39+6:369:24
7Sara BengtssonMalmö OK24:45+6:429:26

H21

3 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel LindbergEslövs FK20:436:54
2Mattias JacobssonMalmö OK22:32+1:497:30
3Jonny SvenssonHärlövs IF30:28+9:4510:09

H20

2 830 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon HardenFK Boken16:385:52
Albin StrömbergOK Gyngeej start

D18

2 510 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnes LindblomMalmö OK18:317:22
2Hilma HolmströmHärlövs IF18:36+0:057:24
3Elin NilssonAndrarums IF19:33+1:027:47
4Elin HugossonLunds OK20:09+1:388:01
5Lovisa WeidenSkåneslättens OL20:49+2:188:17
6Embla CinthioSkåneslättens OL21:06+2:358:24
7Nellie RydlundHässleholms OK22:17+3:468:52
8Clara EhrnbornAndrarums IF24:01+5:309:34
9Nelli OlvegårdFK Göingarna25:09+6:3810:01
10Ebba NilssonÖrkelljunga FK28:09+9:3811:12

H18

2 830 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak HagbergKalmar OK16:225:46
2Jakob ZällÖrkelljunga FK17:41+1:196:14
3Allan HedbergLunds OK17:58+1:366:20
4Adam LindblomMalmö OK18:04+1:426:23
5Carl ÅsLunds OK19:32+3:106:54
6Måns PerssonAndrarums IF20:44+4:227:19
7Brian AhlmAndrarums IF23:02+6:408:08
8Erik ThoressonAndrarums IF23:07+6:458:10
9Pontus ThuressonSkåneslättens OL23:34+7:128:19
10Zacharias ÅkerlundStigmännen Karlshamns OK23:39+7:178:21
Erik HogedalGöteborg-Majorna OKej start

D16

1 860 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thea BökmanHelsingborgs SOK13:397:20
2Alice OlvegårdFK Göingarna13:49+0:107:25
3Emmy PalmFK Boken14:12+0:337:38
4Elsa WibergHelsingborgs SOK14:18+0:397:41
5Alva NystedtSkåneslättens OL14:56+1:178:01
6Alice PerssonOK Tyringe15:14+1:358:11
7Julia De AlmeidaMalmö OK15:34+1:558:22
8Hanna LarssonYstads OK15:35+1:568:22
9Joanna PerssonOK Tyringe15:58+2:198:35
10Ida MeijerFK Åsen22:02+8:2311:50
Vilmalee SuwanOK Vilse 87ej godkänd
Viola HolmströmHärlövs IFej start

H16

2 020 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin SelinFK Göingarna12:326:12
2Alfred AhltinMalmö OK13:13+0:416:32
3Melker LarssonOK Orion13:14+0:426:33
4Love PerssonMalmö OK13:33+1:016:42
5Erik JohanssonFK Boken13:41+1:096:46
6David MorénHjärnarps OL15:08+2:367:29
7Gabriel SteffertOK Tyringe15:10+2:387:30
8Ivar HelmerssonHässleholms OK15:13+2:417:31
9Victor EricssonHelsingborgs SOK15:17+2:457:33
10Erik OlssonFK Åsen16:26+3:548:08
11Lucas TreldalLunds OK16:51+4:198:20
12David PerssonHelsingborgs SOK17:00+4:288:24
13Elias NilssonHässleholms OK17:04+4:328:26
14Edvin VensrydEslövs FK18:02+5:308:55
15Erik NilssonOK Pan-Kristianstad18:15+5:439:02
16Erik AlbinssonHjärnarps OL23:42+11:1011:43
Albin WeidenSkåneslättens OLej start

D14

1 560 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen AnderssonOK Pan-Kristianstad10:456:53
2Ebba RanbroHelsingborgs SOK10:56+0:117:00
3Tuva SelinFK Göingarna11:16+0:317:13
4Lina ÅsLunds OK11:19+0:347:15
5Johanna OttossonÖrkelljunga FK11:39+0:547:28
6Alice JohanssonFK Boken11:50+1:057:35
7Saga PalmertzHelsingborgs SOK12:10+1:257:47
8Anna BenattiSkåneslättens OL12:15+1:307:51
9Hanna MorénHjärnarps OL12:35+1:508:03
10Emelia CarlströmFK Boken13:15+2:308:29
11Sofia EdmanHelsingborgs SOK13:43+2:588:47
12Maria TomicicOK Pan-Kristianstad14:34+3:499:20
13Ebba EdénVäxjö AIS17:00+6:1510:53
14Wilma JönssonÖrkelljunga FK17:33+6:4811:15
Villemo RönnblomOK Tyringeej start
Aprilia CinthioSkåneslättens OLej start

H14

1 560 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wilmer SelinFK Göingarna8:395:32
2Noah KrikströmHjärnarps OL8:53+0:145:41
3Svante SelinFK Göingarna9:51+1:126:18
4Caspar PegardOK Gynge10:44+2:056:52
5Elias PerssonHelsingborgs SOK10:57+2:187:01
6William SteffertOK Tyringe10:59+2:207:02
7Villyam JohanssonOK Tyringe11:01+2:227:03
8Melwin IvarssonHärlövs IF11:14+2:357:12
9Otto NybergÖrkelljunga FK11:27+2:487:20
10Edvin SanderSkåneslättens OL11:30+2:517:22
11Edwin FalkstrandTormestorps IF11:31+2:527:22
12Axel NilssonÖrkelljunga FK11:42+3:037:30
13Hannes DahlbergSkåneslättens OL12:12+3:337:49
14Måns LevinssonMalmö OK12:39+4:008:06
15Alfred LeijonHärlövs IF13:01+4:228:20
16Olof HanssonEslövs FK13:30+4:518:39
17Hugo ThoressonAndrarums IF14:16+5:379:08
18Primus HäggbomTolered-Utby Ol-klubb14:53+6:149:32
19Jakob ÅkessonSkåneslättens OL19:38+10:5912:35

D12

1 480 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felicia PerssonHelsingborgs SOK8:576:02
2Linnea StéenHelsingborgs SOK10:23+1:267:00
3Astrid HjelmLunds OK11:00+2:037:25
4Agnes PerssonHelsingborgs SOK11:04+2:077:28
5Mathea YngveOK Kontinent11:26+2:297:43
6Klara PalmFK Boken11:48+2:517:58
7Smilla ThomassonFK Göingarna11:56+2:598:03
8Liv LundsgaardOK Kontinent13:03+4:068:49
9Frida EmilssonFK Åsen13:28+4:319:05
10Alma GieseÖrkelljunga FK13:56+4:599:24
11Linnéa SandströmOK Älme14:34+5:379:50
12Emilia CederquistMalmö OK15:03+6:0610:10
13Emma WikströmHästveda OK15:15+6:1810:18
14Olivia SvenssonFK Åsen15:40+6:4310:35
15Olivia TillanderYstads OK16:04+7:0710:51
16Elvira JacobssonOK Gynge16:09+7:1210:54
17Julia PlanckLunds OK18:04+9:0712:12
18Fifi PegardOK Gynge18:55+9:5812:46
19Hedda ÅbergLunds OK22:02+13:0514:53
20Linn ThuressonSkåneslättens OL28:51+19:5419:29

H12

1 480 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Atle KulstadSkåneslättens OL8:285:43
2Kurt SjöbergHelsingborgs SOK9:32+1:046:26
2Isak EngOK Pan-Kristianstad9:32+1:046:26
4Albin GranqvistFK Göingarna9:39+1:116:31
5Gustav GranqvistFK Göingarna9:42+1:146:33
6Carl-Johan OlvegårdFK Göingarna9:52+1:246:40
7Ville LindskogOK Älme9:56+1:286:42
8Benjamin DavidsonHelsingborgs SOK10:01+1:336:46
9Elis OlssonHelsingborgs SOK10:07+1:396:50
10Arvid FalkstrandTormestorps IF10:20+1:526:58
11Elias PalmertzHelsingborgs SOK11:19+2:517:38
12Alex SöderstjernaHelsingborgs SOK12:04+3:368:09
13Valter SanderSkåneslättens OL12:38+4:108:32
14Jakob MånssonHässleholms OK12:45+4:178:36
15Alfred OlssonLunds OK13:13+4:458:55
16Teodor EdmanHelsingborgs SOK13:37+5:099:12
17Carl JohanssonOK Tyringe14:13+5:459:36
18Aron De AlmeidaMalmö OK14:38+6:109:53
19Wilhelm LindbergHässleholms OK14:43+6:159:56
20Kasper RingströmLunds OK16:45+8:1711:19
21Karl SörvikLunds OK18:44+10:1612:39
22Anton CarlströmFK Boken19:50+11:2213:24
23Wiggo JönssonÖrkelljunga FK21:12+12:4414:19
Alvin DahlbergSkåneslättens OLej start

D10

1 360 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signe DavidsonHelsingborgs SOK11:098:11
2Emma LundsgaardOK Kontinent11:38+0:298:33
3Alma RingströmLunds OK16:50+5:4112:22
4Signe RanbroHelsingborgs SOK17:59+6:5013:13
5Johanna PlanckLunds OK20:49+9:4015:18
6Liv PalmertzHelsingborgs SOK22:08+10:5916:16
7Signe JohanssonOK Gynge28:24+17:1520:52

H10

1 360 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel FalkstrandTormestorps IF9:096:43
2Troj GunnarssonBig Foot Orienteers10:08+0:597:27
3Oskar RanbroHelsingborgs SOK10:56+1:478:02
4Anton JacobssonOK Gynge15:35+6:2611:27
5Fabian TillanderYstads OK15:56+6:4711:42
6Vincent SteffertOK Tyringe18:58+9:4913:56
7Hjalmar AnderssonFK Boken20:54+11:4515:22
8Axel Persson JeppssonFK Göingarna21:22+12:1315:42
9Lowe PalmertzHelsingborgs SOK22:50+13:4116:47
10Karl AxelssonOK Älme27:42+18:3320:22
11Axel CederbergAndrarums IF42:30+33:2131:15
12Robin AhlmAndrarums IF46:58+37:4934:32

D35

2 460 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elizabeth JakobssonOK Linné17:427:11
2Lotta Lewis-JonssonHelsingborgs SOK18:20+0:387:27
3Liane GunnarssonÖrkelljunga FK19:46+2:048:02
4Hanna Kryh ÖbergMalmö OK20:20+2:388:15
5Evelina EkelundMalmö OK22:14+4:329:02
6Marie SvenssonFK Åsen23:39+5:579:36
7Hanna ElfLunds OK24:59+7:1710:09
8Linda JinnemoHjärnarps OL28:48+11:0611:42

H35

2 320 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonathan GunnarssonMalmö OK15:496:49
2Patrik JohanssonHelsingborgs SOK17:11+1:227:24
3Fredrik Kryh ÖbergMalmö OK17:34+1:457:34
4Sebastian GieseÖrkelljunga FK17:53+2:047:42
5Christian GlantzAndrarums IF18:14+2:257:51
6Martin JakobssonOK Linné18:56+3:078:09
7Stefan ElfLunds OK20:49+5:008:58
8Stefan LindbergYstads OK22:06+6:179:31
9Henrik RothHjärnarps OL29:02+13:1312:30

D40

2 460 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida PalmFK Boken15:516:26
2Linda RanbroHelsingborgs SOK17:43+1:527:12
3Maria MickelåkerAndrarums IF18:05+2:147:21
4Anna HellnerLunds OK18:43+2:527:36
5Anna WikströmHästveda OK22:35+6:449:10
6Nina TillanderYstads OK23:28+7:379:32
7Jenny LindblomMalmö OK23:39+7:489:36
8Line LundsgaardOK Kontinent23:40+7:499:37
9Jenny MånssonHärlövs IF24:34+8:439:59
10Maria CederquistMalmö OK26:04+10:1310:35
11Ann-Katrin AlmquistFK Göingarna26:56+11:0510:56

H40

2 320 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan SanderSkåneslättens OL17:087:23
2Henrik OlofssonOK Kompassen17:19+0:117:27
3Johan MickelåkerAndrarums IF17:20+0:127:28
4Andréas PalmertzHelsingborgs SOK17:25+0:177:30
5Per Erik JönssonHässleholms OK17:47+0:397:39
6Patrik GunnarssonBig Foot Orienteers18:05+0:577:47
7Henrik EklundLunds OK18:27+1:197:57
8Erik OlssonHelsingborgs SOK18:29+1:217:58
9Jonas NorénHelsingborgs SOK18:31+1:237:58
10Johan AxelssonOK Älme19:29+2:218:23
11Mikael PerssonFK Göingarna19:34+2:268:26
12Henrik LindblomMalmö OK19:45+2:378:30
13Magnus EmilssonFK Åsen20:32+3:248:51
14Ola KrikströmHjärnarps OL21:30+4:229:16
15Tom DahlbergSkåneslättens OL22:15+5:079:35
16Mikael ThomassonFK Göingarna22:40+5:329:46
17Petter SoldingFrosta OK24:51+7:4310:42
18Linus MalmstenMalmö OK30:05+12:5712:58
19Johan CederquistMalmö OK30:50+13:4213:17
20Mathias PerssonHelsingborgs SOK38:49+21:4116:43

D45

2 160 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carina RydlundHässleholms OK18:558:45
2Ewa PerssonTormestorps IF19:12+0:178:53
3Anna LjungqvistLunds OK20:00+1:059:15
4Marie AlbinssonHjärnarps OL20:35+1:409:31
5Lotta EkbergÖrkelljunga FK21:00+2:059:43
6Kerstin JensenSkåneslättens OL21:13+2:189:49
7Malin LeijonHärlövs IF21:45+2:5010:04
8Kajsa BenattiSkåneslättens OL21:46+2:5110:04
9Marie NilssonHärlövs IF22:04+3:0910:12
10Lotta MorénHjärnarps OL22:24+3:2910:22
11Maria HelmerssonHässleholms OK22:40+3:4510:29
12Maria TuressonHärlövs IF23:54+4:5911:03
13Maureen Olsson LoLunds OK24:33+5:3811:21
14Lotte HenrikssonSimrishamns OK26:46+7:5112:23
15Josefina BerglundFK Boken26:59+8:0412:29
16Eva OlssonFK Åsen29:28+10:3313:38
17Ida Danielson De AlmeidaMalmö OK29:38+10:4313:43
Anna ÅsLunds OKej godkänd

H45

2 300 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Conny RaskHjärnarps OL16:377:13
2Fredrik NystedtSkåneslättens OL17:16+0:397:30
3Tomas VensrydEslövs FK17:26+0:497:34
4Filip SjöforsOK Älme17:28+0:517:35
5Heide PerssonAndrarums IF17:35+0:587:38
6Anders SelinFK Göingarna17:41+1:047:41
7Håkan PalmFK Boken17:42+1:057:41
8Magnus ThuressonSkåneslättens OL18:32+1:558:03
9Johan JensenSkåneslättens OL18:35+1:588:04
10Magnus RydlundHässleholms OK18:36+1:598:05
11Magnus GranqvistFK Göingarna18:38+2:018:06
12Ola MarkholmSkåneslättens OL18:49+2:128:10
13Thomas FalkstrandTormestorps IF19:34+2:578:30
14Fabian LjungqvistLunds OK19:57+3:208:40
15Daniel KämpeÖrkelljunga FK22:22+5:459:43
16Adrian HardenFK Boken23:14+6:3710:06
17Tobias MånssonHässleholms OK23:30+6:5310:13
18Michael NilssonAndrarums IF23:52+7:1510:22
19Magnus Nilsson-EhrnbornAndrarums IF24:52+8:1510:48
Jens SörvikLunds OKej godkänd

D50

2 160 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josefine JungstrandOK Skogsfalken18:478:41
2Marie OlssonÖrkelljunga FK19:45+0:589:08
3Carina GustafssonOK Gynge20:02+1:159:16
4Helena KristianssonHässleholms OK20:38+1:519:33
5Ingela LevinssonMalmö OK21:00+2:139:43
6Marika HusbySkåneslättens OL21:15+2:289:50
7Anne Bloch FrandsenOK Sorö21:31+2:449:57
8Ann-Sofie BrinkMarkaryds FK21:49+3:0210:06
9Ingela ThoressonAndrarums IF21:55+3:0810:08
10Malin WeidenSkåneslättens OL22:59+4:1210:38
11Carina AronssonHässleholms OK23:36+4:4910:55
12Cecilia LindvallHärlövs IF26:14+7:2712:08
13Susanne KarlssonHärlövs IF28:21+9:3413:07

H50

2 300 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus LarssonFK Göingarna16:157:03
2Fredrik HugossonLunds OK18:17+2:027:56
3Magnus LarsenFK Boken18:41+2:268:07
4Raul HindovLunds OK19:04+2:498:17
5Anders EricssonLunds OK19:25+3:108:26
6Lennart MorénHjärnarps OL19:46+3:318:35
7Björn ÅkessonSkåneslättens OL20:02+3:478:42
8Stefan AdolfssonEslövs FK20:03+3:488:43
9Erik AhlströmHelsingborgs SOK20:51+4:369:03
10Otto PileTolered-Utby Ol-klubb21:00+4:459:07
11Harald PerssonAndrarums IF21:03+4:489:09
12Henrik WeidenSkåneslättens OL21:14+4:599:13
13Anders LevinssonMalmö OK21:19+5:049:16
14Anders NilssonFK Göingarna21:38+5:239:24
15Torbjörn OttossonÖrkelljunga FK21:39+5:249:24
16Niklas NilssonHärlövs IF22:56+6:419:58
17Håkan CaesarHärlövs IF24:10+7:5510:30
18Per PegardOK Gynge24:33+8:1810:40
19Ola JönssonOK Vilse 8727:27+11:1211:56
20Conny ThoressonAndrarums IF40:01+23:4617:23
Dan JohanssonFK Bokenej godkänd
Johan BökmanHelsingborgs SOKutgått

D55

2 100 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristina SpångbergLunds OK18:298:48
2Kati NémethStigmännen Karlshamns OK19:37+1:089:20
3Christel OlssonFK Åsen20:59+2:309:59
4Anne UddEslövs FK21:10+2:4110:04
5Lena OlssonSkåneslättens OL21:22+2:5310:10
6Ingela AnderssonLunds OK23:07+4:3811:00
7Kerstin OlssonEslövs FK23:53+5:2411:22
8Carina GöranssonYstads OK28:22+9:5313:30
9Tina HagårdRävetofta OK30:17+11:4814:25

H55

2 100 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pesho HedbergLunds OK14:567:06
2Ulf JungstrandOK Skogsfalken15:37+0:417:26
3Bengt OlssonEslövs FK16:33+1:377:52
4Bengt-Åke BerntssonSkåneslättens OL16:44+1:487:58
5Sverker ErikssonOK Gynge18:38+3:428:52
6Jens FrandsenOK Sorö21:55+6:5910:26
7Claes OlvegårdFK Göingarna24:30+9:3411:40
Stefan PålssonSkåneslättens OLej start

D60

2 100 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ina LindebergSkåneslättens OL19:419:22
2Christina OlssonSkåneslättens OL21:21+1:4010:10
3Christina SegerslättSkåneslättens OL22:21+2:4010:38
4Agneta ErforsOK Torfinn23:17+3:3611:05
5Eva WildmarkFK Boken25:16+5:3512:01
6Lena PerssonGamleby OK25:20+5:3912:03
7Lena NielsenHelsingborgs SOK28:09+8:2813:24

H60

2 100 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per-Erik BengtssonLunds OK15:337:24
2Anders GrundbergLunds OK15:52+0:197:33
3Patrick AdlercreutzLunds OK17:01+1:288:06
4Ingemar MånssonRonneby OK17:43+2:108:26
5Sten SegerslättSkåneslättens OL19:04+3:319:04
6Tor UddEslövs FK19:40+4:079:21
7Jan WahlströmMalmö OK19:43+4:109:23
8Stellan MartinssonOK Tyringe20:33+5:009:47
9Sven-Åke EmanuelssonHelsingborgs SOK21:48+6:1510:22

D65

1 660 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisbeth DamsgaardHjärnarps OL17:4310:40
2Åsa StåhlHjärnarps OL18:26+0:4311:06

H65

2 100 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven-Inge SvenssonHässleholms OK17:068:08
2Ingemar PerssonGamleby OK19:29+2:239:16
3Lars-gunnar SkoogVäxjö OK20:32+3:269:46
4Olle BohmanHjärnarps OL20:39+3:339:50
5Nils-Arne HåkanssonStigmännen Karlshamns OK20:48+3:429:54
6Christer LjungdahlHjärnarps OL21:48+4:4210:22
7Arne AnderssonOK Torfinn21:54+4:4810:25
8Bengt-Arne ClaessonMalmö OK22:31+5:2510:43
9Bert OlofssonOK Kompassen24:03+6:5711:27
10Kalle LindqvistVäxjö OK24:35+7:2911:42
11Bengt HanssonAndrarums IF27:41+10:3513:10
Torgny OttossonOK Torfinnej godkänd

D70

1 660 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Monica PåhlstorpEmmaboda Verda OK17:2410:28
2Maj-Britt ByströmRävetofta OK18:53+1:2911:22
3Margareta SjöbergLunds OK19:56+2:3212:00
4Karin PerssonOK Tyringe20:05+2:4112:05
5Britt Forsell PirozziSkåneslättens OL20:11+2:4712:09
6Karin BengtssonOK Kompassen22:00+4:3613:15
7Astrid JohannessonHelsingborgs SOK23:02+5:3813:52
8Sonja HammarOK Kompassen24:52+7:2814:58
9Maj-Britt GustafssonHelsingborgs SOK25:18+7:5415:14
10Margareta HeldFK Åsen32:54+15:3019:49

H70

1 810 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agne BengtssonOK Kompassen14:538:13
2Ronald Mc GrailHjärnarps OL16:38+1:459:11
3Willie OlssonRävetofta OK16:51+1:589:18
4Kjell LönnHjärnarps OL17:14+2:219:31
5Janne LindholmFrosta OK17:28+2:359:39 Ladda ner rutt i gpx-format
6Kenth SundgrenSkåneslättens OL18:10+3:1710:02
7Erland MartinssonOK Tyringe18:19+3:2610:07
8Kaj NilssonOK Tyringe18:24+3:3110:09 Ladda ner rutt i gpx-format
9Sven Erik JönssonOK Tyringe19:52+4:5910:58
10Håkan NilssonMalmö OK20:11+5:1811:09
11Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK22:10+7:1712:14
12Bengt StåhlHjärnarps OL22:57+8:0412:40
13Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK23:00+8:0712:42
14Tommy HeldFK Åsen23:53+9:0013:11
15Rolf GustafssonHelsingborgs SOK24:15+9:2213:23
16Göran RundgrenLessebo OK24:23+9:3013:28
17Kent R NilssonAndrarums IF25:23+10:3014:01
18Claes-Göran GrenMalmö OK31:14+16:2117:15

D75

1 660 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgit PalmFK Boken19:2211:40
2Inga-Lill WikingssonStigmännen Karlshamns OK20:19+0:5712:14
3Ann-Charlotte JensenHässleholms OK20:27+1:0512:19
4Gull SvenssonÖrkelljunga FK20:52+1:3012:34
5Helen AndertoftMarkaryds FK21:01+1:3912:39
6Torill SvendsenFrosta OK23:45+4:2314:18
7Maria Foster SchadSkåneslättens OL24:33+5:1114:47
8Gunilla GrönbladHärlövs IF25:05+5:4315:06
9Brita DahlbergHässleholms OK25:17+5:5515:13
Barbro HugossonLunds OKej godkänd

H75

1 810 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK17:019:24
2Inge PerssonFK Boken18:18+1:1710:06
3Benkt AnderssonFrosta OK18:51+1:5010:24
4Åke EkstrandHärlövs IF18:52+1:5110:25
5Roland OffrellFrosta OK19:16+2:1510:38
6Sven-Åke GranquistHästveda OK20:10+3:0911:08
7Nils-Eric EricsonFK Åsen20:24+3:2311:16
8Christer GrönbladHärlövs IF23:33+6:3213:00
9Sven-Erik ForsellSkåneslättens OL24:30+7:2913:32
10Kenneth LindborgHässleholms OK25:09+8:0813:53
11Bertil OlofssonAndrarums IF25:46+8:4514:14
12Roland EdvinssonFK Göingarna25:49+8:4814:15
13Allan SunnergrenHjärnarps OL27:01+10:0014:55
14Nils-Åke NilssonHärlövs IF27:09+10:0815:00
15Bo SvenssonÖrkelljunga FK30:28+13:2716:49
16Hubert HugossonOK Gynge32:35+15:3418:00
17Allan HammarOK Kompassen36:46+19:4520:18
Kjell LindauOK Kompassenej start

H80

1 290 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingemar SvenssonLunds OK12:389:47
2Anders CarlssonSkåneslättens OL13:36+0:5810:32
3Arne GustafssonMalmö OK14:39+2:0111:21
4Jan-Eric NelkingFK Åsen17:13+4:3513:20
5Torbjörn WingqvistSkåneslättens OL21:21+8:4316:33
6Sedney HugossonLunds OK48:47+36:0937:48

H85

1 290 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kjell-Arne PetterssonHärlövs IF19:4615:19
2Nils RågstedtIS Kullen20:06+0:2015:34

H90

1 290 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rune IsakssonHelsingborgs SOK25:4519:57
2Curth SvenssonSkåneslättens OL37:09+11:2428:47

U1

1 280 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix Nisses-GagnerHelsingborgs SOK9:197:16
2Theodor HultqvistHärlövs IF12:00+2:419:22
3Samuel DavidssonHelsingborgs SOK13:53+4:3410:50
4Vilhelm MattssonStigmännen Karlshamns OK14:03+4:4410:58
5Thea PlanchLunds OK14:58+5:3911:41
6Carl CederqvistMalmö OK15:39+6:2012:13
7Nickey NielsenÖrkelljunga FK18:45+9:2614:38
8Stina HanssonEslövs FK19:07+9:4814:56
9Elna JönssonFK Åsen29:20+20:0122:55
Wilma Kärrman SjöbergStigmännen Karlshamns OKej start
Olle CederbergAndrarums IFej start

U2

1 410 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix Nisses-GagnerHelsingborgs SOK12:048:33
2Isak MattssonStigmännen Karlshamns OK14:04+2:009:58
3Emma OlssonHelsingborgs SOK15:33+3:2911:01
4Carl SandströmOK Älme20:18+8:1414:23
5Simon JohanssonOK Gynge21:03+8:5914:55
6Klara EkmanOK Gynge22:31+10:2715:58
7Alfons MickelåkerAndrarums IF23:44+11:4016:49
8Annie KrikströmHjärnarps OL28:35+16:3120:16
9Manfred SoldingFrosta OK41:18+29:1429:17
Emil Kärrman SjöbergStigmännen Karlshamns OKej start

Öppen 1

1 330 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba PerssonOK Torfinn17:3013:09
2Marie FahlbergFK Åsen19:17+1:4714:29

Öppen 3

1 580 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Caroline JönssonÖrkelljunga FK15:419:55
2Magnus JönssonÖrkelljunga FK15:55+0:1410:04
3Krister MeijerFK Åsen18:32+2:5111:43
4Barbro NilssonAndrarums IF18:38+2:5711:47
5Madeleine SjögrenHästveda OK20:31+4:5012:59
6Carina PerssonAndrarums IF21:08+5:2713:22
7Ellinor HäggbomTolered-Utby Ol-klubb21:53+6:1213:51
8Felix SörvikLunds OK22:10+6:2914:01
9Vilgot HjelmLunds OK22:30+6:4914:14
10Veronika SörvikEj klubbansluten22:34+6:5314:16
11Vanja JinnemoHjärnarps OL23:56+8:1515:08
12Anette BohmanHjärnarps OL24:29+8:4815:29
13Oskar PerssonOK Torfinn25:52+10:1116:22
14Alice GraaeOK Torfinn26:12+10:3116:34
15Marita OlofssonOK Kompassen26:23+10:4216:41
16Samuel EngqvistOK Torfinn33:38+17:5721:17
17Jan DahlbergHässleholms OK34:04+18:2321:33
18Elin Sjöberg DietschOK Pan-Kristianstad37:33+21:5223:45
18Ellen DietschEj klubbansluten37:33+21:5223:45
20Marlene GranÖrkelljunga FK40:39+24:5825:43
Christer SvenssonRonneby OKej start

Öppen 5

1 650 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik AnderssonOK Gynge12:177:26
2Daniel EdmanHelsingborgs SOK12:41+0:247:41
2Lisel ArvidssonVäxjö OK12:41+0:247:41
4Jonatan LagerlundSkåneslättens OL12:54+0:377:49
5Pontus TörnblomHässleholms OK13:12+0:558:00
6Rickard Nisses-GagnerHelsingborgs SOK13:21+1:048:05
7Robin WibergHässleholms OK13:43+1:268:18
8Staffan KällOK Älme13:59+1:428:28
9Linnea RydlundHässleholms OK15:08+2:519:10
10Linda GranqvistFK Göingarna15:14+2:579:13
11Björn NordströmHässleholms OK15:28+3:119:22
12Anton NilssonOK Torfinn15:37+3:209:27
13Anette HolmströmHärlövs IF15:44+3:279:32
13Sven-Otto JönssonEslövs FK15:44+3:279:32
15Joakim JacobssonOK Gynge16:06+3:499:45
16Anna NilssonHästveda OK16:13+3:569:49
17Helén ÅkessonSkåneslättens OL17:21+5:0410:30
18Cajsa KrikströmHjärnarps OL17:23+5:0610:32
19Stefan HanssonEslövs FK17:49+5:3210:47
20Madelene TörnblomHässleholms OK18:54+6:3711:27
21Jurgita PrakapieneBig Foot Orienteers18:57+6:4011:29
22Eva WibergHässleholms OK20:43+8:2612:33
23Arne PerssonOK Gynge20:45+8:2812:34
24Marie CarlströmFK Boken22:57+10:4013:54
25Christer SjöforsOK Älme22:59+10:4213:55
26Stella KällOK Älme23:32+11:1514:15
27Christin OlssonOK Gynge24:21+12:0414:45
28Elise LomanOK Torfinn24:38+12:2114:55

Öppen 8

2 630 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per-Ola OlssonOK Vilse 8717:196:35
2Anna PerssonFK Göingarna17:55+0:366:48
3Lars-Ola LarssonOK Orion18:14+0:556:55
4Hans KulstadSkåneslättens OL18:37+1:187:04
5Marion BüchliOLG Suhr18:59+1:407:13
6Andreas BlomqvistHelsingborgs SOK19:00+1:417:13
7Tobias PerssonOK Tyringe19:34+2:157:26
8Janne KokkalaCentrum OK19:58+2:397:35
9Atle KulstadSkåneslättens OL20:08+2:497:39
10Simon YngveOK Kontinent20:33+3:147:48
11Jonatan LagerlundSkåneslättens OL21:40+4:218:14
12Tereza PlanckLunds OK21:50+4:318:18
13Fredrik OlssonTierps SOK22:22+5:038:30
14Jenny VinbladLunds OK22:45+5:268:39
15Carolina NilssonOK Kompassen23:14+5:558:50
16Björn EdénVäxjö AIS23:25+6:068:54
17Kenneth FagerKarlskrona SOK23:47+6:289:02
18Christina RönngrenLunds OK23:52+6:339:04
19Gustav ÅkessonSkåneslättens OL23:58+6:399:06
20Anders NilssonHässleholms OK24:05+6:469:09
21Staffan KällOK Älme24:13+6:549:12
22Stefan NilssonStigmännen Karlshamns OK24:41+7:229:23
23Göran JohanssonOK Tyringe24:45+7:269:24
24Martin WidmerOLG Suhr25:16+7:579:36
25Anne-Li AugustssonOK Tyringe25:17+7:589:36
26Lars OlssonFK Göingarna25:44+8:259:47
27Mimmi Talon AlinSimrishamns OK26:45+9:2610:10
28Sarah StutzOLG Suhr28:38+11:1910:53
29Emma LindbergEslövs FK29:51+12:3211:20
30Holger SigboOK Kompassen30:33+13:1411:36
31Thomas VinbladLunds OK30:49+13:3011:43
32Mattias SjögrenHästveda OK36:27+19:0813:51
Anneli WihlborgOK Gyngeej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser