Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Påskorienteringen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Påskorienteringen
Arrangörsorganisation: Kjula IF
Datum: fredag 19 april 2019

D21

7 400 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karolin OhlssonJärla Orientering44:366:01
2Susen LöschÄrla IF45:33+0:576:09
3Anna WehlinLinköpings OK45:55+1:196:12
4Johanna ÖbergOK Hällen48:07+3:316:30
5Alva OlssonLinköpings OK48:14+3:386:31
6Jeanette Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF49:15+4:396:39
7Martina WelénKöping-Kolsva OK50:02+5:266:45
8Julia DavidssonÄrla IF50:11+5:356:46
9Frida Jönsson HellstadiusLinköpings OK51:11+6:356:55
10Lisa AnderssonÄrla IF51:39+7:036:58
11Karolina HøjsgaardDomnarvets GOIF51:59+7:237:01
12Jonna ForsVästerås SOK53:14+8:387:11
13Elisabeth AhlgrenLinköpings OK54:10+9:347:19
14Malin WelénKöping-Kolsva OK55:27+10:517:29
15Sandra Karlsson BierfeldtÄrla IF56:07+11:317:35
16Matilda ErikssonOK Kåre57:09+12:337:43
17Stina GranefeltOK Tyr58:04+13:287:50
18Sanna SkoogKils OK59:35+14:598:03
19Kristin WillamoSödertälje-Nykvarn OF59:40+15:048:03
20Johanna LarssonKöping-Kolsva OK1:00:00+15:248:06

H21

10 580 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rudolfs ZernisÄrla IF55:395:15
2Henrik JonssonÄrla IF58:17+2:385:30
3Robbin KantarpÄrla IF58:42+3:035:32
4Andreas UllerKils OK58:46+3:075:33
5Simon JakobssonFrol IL58:49+3:105:33
6Erik MalmbergLinköpings OK1:02:31+6:525:54
7Johan NordlundMalungs OK Skogsmårdarna1:03:04+7:255:57
8Didrik HallNyköpings OK1:03:27+7:485:59
9Christoffer SchönningJärfälla OK1:03:42+8:036:01
10Viacheslav MatiashOK Tisaren1:04:34+8:556:06
11Vít KoštejnÄrla IF1:05:11+9:326:09
12Anders ÖsterlundVästerås SOK1:06:39+11:006:17
13Mykyta ZviahinOK Tisaren1:07:29+11:506:22
14Niklas GustafssonOK Tisaren1:07:59+12:206:25
15Per EklöfOK Milan1:10:10+14:316:37
16Per-Åke OlssonOK Ravinen1:10:22+14:436:39
17Erik FernlundOK Tisaren1:11:16+15:376:44
18Carl-Johan HögbergOK Linné1:11:41+16:026:46
19Anton LifRehns BK1:13:05+17:266:54
20Ludvig ErikssonKils OK1:13:31+17:526:56
21Peter ErikssonLinköpings OK1:14:14+18:357:00
22Daniel AttåsOK Tisaren1:15:14+19:357:06
23Henrik WickströmVästerås SOK1:15:18+19:397:07
24Marcus EkKöping-Kolsva OK1:15:31+19:527:08
25Vladislav DevyatovSnättringe SK1:15:59+20:207:10
26Oskar LindEksjö SOK1:16:06+20:277:11
27Sven-Anders MelinSödertälje-Nykvarn OF1:22:19+26:407:46
28Magnus NordströmOK Älvsjö-Örby1:23:08+27:297:51
29Janne SelkäläKöping-Kolsva OK1:23:09+27:307:51
30Lars DragerydÄrla IF1:25:45+30:068:06
31Olof LethagenCentrum OK1:34:58+39:198:58
Martin SmelikLinköpings OKej godkänd
Petter ErikssonÄrla IFej godkänd
Anton SjökvistStora Tuna OKej godkänd
Emil AnderssonÄrla IFej start
Karl WalheimÄrla IFej start
Jonas VikströmKöping-Kolsva OKej start

D21 Kort

4 910 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin ElghKöping-Kolsva OK37:007:32
2Malin JacobsonOK Tor43:39+6:398:53
3Lina FredrikssonKorsnäs IF OK46:57+9:579:33
4Hanna GustafssonOK Kåre53:06+16:0610:48
5Malin SundebyCentrum OK1:13:48+36:4815:01
6Annica SundebyTumba-Mälarhöjden OK1:23:16+46:1616:57

H21 Kort

6 980 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rickard BörjessonMalungs OK Skogsmårdarna53:047:36
2Henning HallNyköpings OK53:43+0:397:41
3Oscar VagmanOK Klemmingen56:38+3:348:06
4Fredrik JohanssonLinköpings OK56:43+3:398:07
5Oskar JacobsonOK Milan58:02+4:588:18
6Henrik LidhageIK Ymer1:00:36+7:328:40
7Jonathan AhlsénSödertälje-Nykvarn OF1:09:45+16:419:59
Magnus FranssonÄrla IFej godkänd

D20

5 350 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ronja HuggStora Tuna OK41:377:46
2Julia RajanIFK Lidingö SOK41:52+0:157:49
3Maria JanssonOK Linné56:04+14:2710:28
Ellinor ÖstervallTumba-Mälarhöjden OKej godkänd
Linnéa GustafssonOK Hällenej start
Anna HallménOK Tisarenej start

H20

6 980 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig EkNyköpings OK39:405:40
2Ondrej HlavacÄrla IF41:26+1:465:56
3Jakob IngströmIK Hakarpspojkarna46:44+7:046:41
4Hannes SvahnOK Ravinen49:10+9:307:02
5Mattias KallhaugeSnättringe SK49:23+9:437:04
6Christoffer AhlsénSödertälje-Nykvarn OF53:00+13:207:35
7Henrik WillamoSödertälje-Nykvarn OF54:34+14:547:49

D18

4 910 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signe NilssonNyköpings OK33:516:53
2Alice EkNyköpings OK35:23+1:327:12
3Sofia IversAttunda OK37:03+3:127:32
4Tale StrandKongsberg OL37:37+3:467:39
5Malin BierfeldtÄrla IF37:48+3:577:41
6Ebba AdebrantTumba-Mälarhöjden OK39:04+5:137:57
7Sofie FranzénAlmby IK42:26+8:358:38
8Therese NilssonOK Österåker42:35+8:448:40
9Klara JohanssonVästvärmlands OK43:21+9:308:49
10Amelie RajanIFK Lidingö SOK43:22+9:318:49
11Ida LarssonVästerås SOK45:52+12:019:20
12Wilma LarssonOK Tor51:49+17:5810:33
13Emmie LindbäckOK Renen1:29:59+56:0818:19
Hanna LundbergOK Renenej start

H18

6 420 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin FalkNyköpings OK34:585:26
2Philip CarlssonNyköpings OK39:19+4:216:07
3Jakob SjöbergGävle OK41:07+6:096:24
4Lars SandstadFreidig42:57+7:596:41
5Casper HedarOK Tor46:20+11:227:13
6Martin BygdénSödertälje-Nykvarn OF48:10+13:127:30
7Erik JonssonSträngnäs-Malmby OL54:21+19:238:27
8Joel Aristondo MagnussonOK Tor57:28+22:308:57
9Isak WestringJärfälla OK59:34+24:369:16
10Filip BäckArboga OK1:02:58+28:009:48
11Markus ÖsterlundVästerås SOK1:04:57+29:5910:07
12Anton AugustssonFagersta OK1:20:51+45:5312:35
13Christopher AnderssonVingåkers OK1:23:24+48:2612:59
14Isak AnängenNyköpings OK1:33:58+59:0014:38
Ludvig HolmqvistOK Torej godkänd

D17-20 Kort

4 490 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Heidi ForsOK Grip52:1111:37

H17-20 Kort

5 430 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tord StrandKongsberg OL43:067:56

D16

4 490 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma WesterlundNyköpings OK36:378:09
2Caroline GuttkeNyköpings OK37:46+1:098:24
3Maja AhlströmVästerås SOK39:59+3:228:54
4Elisabeth LarssonOK Södertörn42:07+5:309:22
5Ella TuressonOK Renen42:45+6:089:31
6Sofie BodinAlmby IK45:42+9:0510:10
7Emma EngehultNotodden OL50:03+13:2611:08
8Saga MattssonDalaportens OL51:46+15:0911:31
9Amanda SjödinOK Tisaren56:48+20:1112:39
10Tindra JonssonSkarpnäcks OL57:21+20:4412:46
11Lina HolmqvistOK Tor1:00:07+23:3013:23
12Frida JardingNyköpings OK1:01:20+24:4313:39
13Hanna HermannVästerås SOK1:03:29+26:5214:08
14Jonna SandbergKöping-Kolsva OK1:04:00+27:2314:15
Julia BergKFUM Örebro OKej godkänd

H16

5 430 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin HellstenNyköpings OK33:116:06
2Hugo ÖrnKFUM Örebro OK33:18+0:076:07
3Odin EkNyköpings OK35:30+2:196:32
4Emil LarssonOK Tisaren37:54+4:436:58
5Viktor FröbergOK Tor41:14+8:037:35
6Elis IversAttunda OK41:28+8:177:38
7Noel HelmerssonOK Tisaren42:45+9:347:52
8Lucas AhlströmVästerås SOK44:38+11:278:13
9Linus NilssonOK Österåker46:16+13:058:31
10Sixten SlagbrandVästerås SOK51:52+18:419:33
11Carl HedegårdOK Kolmården54:35+21:2410:03
12John KinnanderMatteus SI58:24+25:1310:45
13Eric BäckArboga OK1:00:51+27:4011:12
14Alexander AhlsénSödertälje-Nykvarn OF1:07:42+34:3112:28

D16 Kort

3 920 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida GustavssonOK Tor52:2913:23

H16 Kort

3 920 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak SöderblomNyköpings OK1:29:3422:50

D14

3 920 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julia AnderssonOK Tor35:249:01
2Ella JacobsonOK Tor39:25+4:0110:03
3Lovis HellstenNyköpings OK40:39+5:1510:22
4Ellen ThorsénSurahammars SOK42:06+6:4210:44
5Klara JunegardTullinge SK44:17+8:5311:17
6Johanna BergKFUM Örebro OK47:43+12:1912:10
7Elvira BjörnbergVästerås SOK47:58+12:3412:14
8Filippa GuttkeNyköpings OK51:53+16:2913:14
9Lovisa HallenekSträngnäs-Malmby OL53:10+17:4613:33 Ladda ner rutt i gpx-format
10Emma HasselströmOK Renen54:53+19:2914:00
11Alexandra StålSödertälje-Nykvarn OF1:02:51+27:2716:01
12Vilja ÅkerlundSkellefteå OK1:09:15+33:5117:39
13Amanda BäckArboga OK1:21:29+46:0520:47
Ebba WestringJärfälla OKej godkänd
Moa GlanshedHaninge SOKej godkänd
Elsa JohanssonOK Måsenej godkänd
Nora NordlundOK Kåreej start
Stina BygdénSödertälje-Nykvarn OFej start
Saga RydbergUmeå OKej start

H14

3 920 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tim LundbergOK Renen33:128:28
2Edvard PelanderOK Djerf35:15+2:038:59
3Olof ArevångTullinge SK38:41+5:299:52
4Emil ClashammarNyköpings OK40:01+6:4910:12
5Eric HasselströmOK Renen44:43+11:3111:24
6Rasmus HedarOK Tor51:06+17:5413:02
7Elis WiklundVästerås SOK51:46+18:3413:12
8Ruben HårdSkogsluffarnas OK53:16+20:0413:35
9Edvin HalldinKFUM Örebro OK53:25+20:1313:37
10Folke KåbergOK Ravinen55:46+22:3414:13
11Jonathan AnderssonVingåkers OK58:49+25:3715:00
12Simon AdebrantTumba-Mälarhöjden OK59:55+26:4315:17
13Nils JohanssonVästvärmlands OK1:13:03+39:5118:38
14Rasmus VibergOK Roxen1:17:47+44:3519:50

D14 Kort

3 010 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tova LindbäckOK Renen21:567:17
2Elsa VernerOK Tor28:54+6:589:36
3Ida WesterlundNyköpings OK33:35+11:3911:09

H14 Kort

3 010 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid FröbergOK Tor34:0111:18

D12

3 010 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Minna TuressonOK Renen20:036:39
2Linnea SandTullinge SK22:13+2:107:22
3Hanna LundströmSträngnäs-Malmby OL25:13+5:108:22
4Mira KarlströmOK Tyr26:30+6:278:48
5Lovisa ThybeckLindebygdens OK26:45+6:428:53
6Alicia HermannVästerås SOK28:16+8:139:23
7Astrid JacobsonOK Tor28:18+8:159:24
8Sanna KallinKFUM Örebro OK30:04+10:019:59
9Emilia AnderssonOK Tor31:08+11:0510:20
10Nike RinaldoOK Tor32:14+12:1110:42
11Emma LindgrenNAIS Orienteringsklubb32:38+12:3510:50
12Lovisa BjörnbergVästerås SOK36:39+16:3612:10
13Klara BjällhageOK Tor48:50+28:4716:13

H12

3 010 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ted LagerströmAttunda OK15:485:14
2Axel ThybeckLindebygdens OK17:29+1:415:48
3Philip SjödinOK Tisaren17:41+1:535:52
4Ted NilssonKFUM Örebro OK18:48+3:006:14
5Isak LarssonOK Tisaren19:20+3:326:25
5Malte GranefeltOK Tyr19:20+3:326:25
7Sixten WallinSträngnäs-Malmby OL19:41+3:536:32
8Rasmus EngehultNotodden OL22:33+6:457:29
9Teodor JonssonSkarpnäcks OL22:45+6:577:33
10Jonathan IhrsénSträngnäs-Malmby OL23:15+7:277:43
11Linus HallenekSträngnäs-Malmby OL23:47+7:597:54
12Emil LindgrenOK Tor23:54+8:067:56
13Isak WinnerstamEskilstuna OL25:20+9:328:24
14Arvid HellbergSundbybergs IK25:32+9:448:28
15Noah TyskOK Kåre26:05+10:178:39
16Jon StrandKongsberg OL26:38+10:508:50
17Hilding GindemoÄrla IF28:01+12:139:18
18Isak StinessenDalaportens OL30:23+14:3510:05
19Matheus BengtssonSträngnäs-Malmby OL35:14+19:2611:42
20Jakob SandbergKöping-Kolsva OK38:51+23:0312:54

D12 Kort

2 290 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ines MolinSödertälje-Nykvarn OF20:589:09

D10

2 290 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia HalldinKFUM Örebro OK16:227:08
2Frida HerbstVästerås SOK18:12+1:507:56
3Alva NilssonKFUM Örebro OK20:20+3:588:52
4Nora AhlströmIFK Enskede23:25+7:0310:13
5Lova JonssonSkarpnäcks OL25:43+9:2111:13
6Solveig SoldaggOK Klemmingen25:44+9:2211:14
7Josefin SandbergKöping-Kolsva OK31:32+15:1013:46

H10

2 290 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle GranefeltOK Tyr17:427:43
2Birger KarlströmOK Tyr19:35+1:538:33
3Melker VernerOK Tor19:36+1:548:33
4Lukas KantarpÄrla IF19:56+2:148:42
5Gösta WallinSträngnäs-Malmby OL20:08+2:268:47
6Sigge RinaldoOK Tor21:38+3:569:26
7Gilbert KarlströmOK Tyr22:56+5:1410:00
8Melker ClashammarNyköpings OK23:15+5:3310:09
9Simon AhlströmIFK Enskede23:24+5:4210:13
10Elliot TyskOK Kåre23:25+5:4310:13
11Felix AhlströmIFK Enskede25:38+7:5611:11
12Emil WinnerstamEskilstuna OL27:49+10:0712:08
13Jeremiah BengtssonSträngnäs-Malmby OL30:03+12:2113:07
14Sebastian LejonedNyköpings OK38:50+21:0816:57

D35

6 330 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma KantarpÄrla IF51:088:04
2Kristin JacobsonKFUM Örebro OK54:07+2:598:32
3Christina AlnebergSträngnäs-Malmby OL1:01:38+10:309:44
Nayara GillsparrOK Österåkerej start
Eva ElfvingDomnarvets GOIFej start

H35

7 490 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin ÅkerlundSkellefteå OK49:136:34
2Bart Van WijngaardenOK Klemmingen1:07:06+17:538:57
3Martin AhlströmIFK Enskede1:10:33+21:209:25

D40

4 910 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin TyskOK Kåre34:166:58
2Cecilia RydbergUmeå OK39:39+5:238:04
3Charlotte WahlströmKFUM Örebro OK41:45+7:298:30
4Diana SoldaggOK Klemmingen42:36+8:208:40
5Linda StinessenDalaportens OL43:07+8:518:46
6Åsa WesterbergKFUM Örebro OK44:11+9:558:59
7Elin AhlströmIFK Enskede44:19+10:039:01
8Sofia CarlssonLindebygdens OK46:36+12:209:29
9Kari StrandKongsberg OL53:37+19:2110:55
10Elin Sundkvist BergKFUM Örebro OK54:49+20:3311:09
11Annika BengtssonSöders-Tyresö1:03:57+29:4113:01
Linda RinaldoOK Torej start
Åsa GindemoÄrla IFej start
Katarina LissStora Sundby GoIFej start

H40

7 490 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jens MolinSödertälje-Nykvarn OF43:395:49
2Greger TyskOK Kåre44:54+1:155:59
3Johan RydbergUmeå OK51:05+7:266:49
4Johan HerbstVästerås SOK55:56+12:177:28
5Erik HellstenNyköpings OK57:26+13:477:40
6Anders FröbergOK Tor58:16+14:377:46
7Arvid RinaldoOK Tor1:03:47+20:088:30
8Marcus NilssonÄrla IF1:04:38+20:598:37
9Per VernerOK Tor1:06:56+23:178:56
10Marcus ArnoldssonVästerås SOK1:09:42+26:039:18
11Björn WinnerstamEskilstuna OL1:21:02+37:2310:49
Torbjörn GillsparrOK Österåkerej start
Albin ArleboKFUM Örebro OKej start

D45

4 400 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena TuressonOK Renen32:047:17
2Annika IvarssonLinköpings OK32:08+0:047:18
3Marika Nylund EkNyköpings OK35:09+3:057:59
4Anette LarssonOK Tor36:42+4:388:20
5Jeanette EnckellSödertälje-Nykvarn OF36:57+4:538:23
6Annika BygdénSödertälje-Nykvarn OF37:02+4:588:25
7Malin HalldinKFUM Örebro OK39:50+7:469:03
8Maria HållströmGävle OK42:25+10:219:38
9Anna NygårdVästerås SOK43:41+11:379:55
10Anna Maja SvenssonSöders-Tyresö49:36+17:3211:16
11Kristin HellbergSundbybergs IK51:14+19:1011:38
12Monica AnderssonVingåkers OK53:09+21:0512:04
13Charlotta ÖstervallTumba-Mälarhöjden OK53:38+21:3412:11
14Helen MagnussonOK Tor56:26+24:2212:49
15Nina IversAttunda OK57:37+25:3313:05
16Anna-Märta JohanssonVästvärmlands OK1:10:10+38:0615:56
Kati RemesOK Renenej godkänd
Malena AhlströmVästerås SOKej godkänd

H45

6 330 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus PerssonOK Tisaren34:405:28
2Mårten WaldenfjordJärfälla OK35:27+0:475:36
3Jörgen GranefeltOK Tyr36:17+1:375:43
4Claes TuressonOK Renen36:46+2:065:48
5Johan AhlströmVästerås SOK36:49+2:095:48
6Henrik AnängenNyköpings OK37:19+2:395:53
7Dan LarssonOK Tisaren39:02+4:226:09
8Lars BygdénSödertälje-Nykvarn OF40:11+5:316:20
9Ulf HallménHagaby GoIF Örebro40:46+6:066:26
10Magnus ÖhlingOK Tor41:04+6:246:29
11Jan SjödinOK Tisaren42:05+7:256:38
12Pontus HalldinKFUM Örebro OK42:13+7:336:40
13Carl Johan ArevångTullinge SK42:32+7:526:43
14Håkan MelinMälarö SOK44:25+9:457:01
15Henrik MorastHaninge SOK47:32+12:527:30
16Donald McCarthyÄrla IF48:12+13:327:36
17Tommy JohanssonVästvärmlands OK48:54+14:147:43
18Mickael GöranssonHagaby GoIF Örebro50:34+15:547:59
19Magnus AnderssonSundbybergs IK53:27+18:478:26
20Jakob BergKFUM Örebro OK55:58+21:188:50
21Niclas KinnanderMatteus SI56:11+21:318:52
22Fredrik MorastHaninge SOK57:28+22:489:04
23Martin HasselströmOK Renen57:33+22:539:05
24Mikael GuttkeNyköpings OK57:55+23:159:08
25Fredrik LundströmOK Renen1:05:38+30:5810:22
Roger HaapaniemiOK Torej start

D50

4 120 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia HeldtSödertälje-Nykvarn OF29:187:06
2Marie HedarOK Tor34:26+5:088:21
3Monica GustafssonEskilstuna OL36:30+7:128:51
4Katarina OlssonOK Tor36:33+7:158:52
5Maria WallströmNyköpings OK39:04+9:469:28
6Lena PetterssonOK Tjärnen39:56+10:389:41
7Moni WinsnesSödertälje-Nykvarn OF42:12+12:5410:14
8Kristina ForsOK Grip42:16+12:5810:15
9Anette SjöbergGävle OK42:46+13:2810:22
10Catarina LarssonVästerås SOK44:38+15:2010:50
11Annika OhlssonÄrla IF48:19+19:0111:43
12Inger GunnarssonVästerås SOK49:25+20:0711:59 Ladda ner rutt i gpx-format
13Charlotta AskeljungOK Klemmingen49:53+20:3512:06
14Karin ErikssonVästerbergslagens OL52:27+23:0912:43
15Karin SteneboAttunda OK53:14+23:5612:55
16Berit WetterArboga OK53:36+24:1813:00
17Eva-Lena NilssonNyköpings OK54:03+24:4513:07
18Yvonne FranzénAlmby IK58:21+29:0314:09
19Agneta LindbäckOK Renen1:05:12+35:5415:49 Ladda ner rutt i gpx-format
20Ebba HedegårdOK Kolmården1:06:01+36:4316:01
Charlotta GibergHellas Orienteringej godkänd

H50

6 330 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per EkNyköpings OK37:255:54
2Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OK38:29+1:046:04
3Johan IvarssonFreidig38:58+1:336:09
4Christer AlmHagaby GoIF Örebro41:38+4:136:34
5Odd StrandKongsberg OL41:40+4:156:34
6Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK44:35+7:107:02
7Håkan OlofssonÄrla IF44:46+7:217:04
8Magnus RajanIFK Lidingö SOK44:48+7:237:04
9Ulrik IversAttunda OK45:00+7:357:06
10Ola KåbergOK Ravinen45:31+8:067:11
11Henrik OlssonOK Tor50:24+12:597:57
11Johan WestringJärfälla OK50:24+12:597:57
13Joakim AhlströmVästerås SOK50:48+13:238:01
14Tommy FröjdVästerås SOK52:09+14:448:14
15Magnus LarssonVästerås SOK52:41+15:168:19
16Rune EngehultNotodden OL52:45+15:208:20
17Fredrik ÅslundKatrineholms OK54:38+17:138:37
18Esa MyllyvainioVallentuna-Össeby OL59:33+22:089:24
19Johan WallinSträngnäs-Malmby OL1:06:28+29:0310:30
20Tomas JonssonVandrarringen1:07:58+30:3310:44
21Peter BäckArboga OK1:08:04+30:3910:45
22Peter ForsOK Grip1:11:01+33:3611:13
23Nils EklöwOK Södertörn1:12:01+34:3611:22
24Peter LundbergOK Renen1:18:50+41:2512:27
Anders BrinkmanVandrarringenej godkänd
Rickard EkmanOK Roslagenej start
Christer LinderborgKöping-Kolsva OKej start
Mats GunnemyrSöders-Tyresöej start

D55

4 120 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristina BergstrandSöders-Tyresö33:278:07
2Anna-Maria BackrydLindebygdens OK35:23+1:568:35
3Anita Seger-WehlinSkogspojkarnas OK36:03+2:368:45
4Annika BrodinLindebygdens OK36:05+2:388:45
5Marie MalmborgSöders-Tyresö37:11+3:449:01
6Anne BodinAlmby IK38:56+5:299:26
7Marie LarssonKöping-Kolsva OK44:30+11:0310:48
8Eva SvanbergJärfälla OK44:44+11:1710:51
9Annika LarssonArboga OK46:26+12:5911:16
10Marie BjörklundEskilstuna OL48:04+14:3711:40
11Mona BierfeldtÄrla IF48:12+14:4511:41
12Barbro KarlssonKatrineholms OK48:42+15:1511:49
13Mia GustafssonOK Kåre50:31+17:0412:15
Carina JohanssonTumba-Mälarhöjden OKej start

H55

5 350 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niklas LöwegrenStora Tuna OK33:316:15
2Michael WehlinSkogspojkarnas OK33:57+0:266:20
3Ulf MagnussonLeksands OK37:53+4:227:04
4Mats BäckströmOK Enen39:39+6:087:24
5Mats WindstedtFredrikshofs IF Skid & OK41:03+7:327:40
6Dan NilssonNyköpings OK41:14+7:437:42
7Stig ThunellIFK Lidingö SOK41:22+7:517:43
8Christer ÖstlundSträngnäs-Malmby OL41:48+8:177:48
9Stefan BjurstedtSurahammars SOK41:58+8:277:50
10Per CarlssonNyköpings OK42:54+9:238:01
11Per KallhaugeSnättringe SK43:09+9:388:03
12Piero SannicolòTullinge SK43:17+9:468:05
13Patrik AhlgrenTäby OK43:57+10:268:12
14Per ErikssonVästerbergslagens OL44:04+10:338:14
15Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF44:59+11:288:24
16Patrik ThybeckLindebygdens OK45:11+11:408:26
17Jan ViklundVästerås SOK45:15+11:448:27
18Mats JönssonKorsnäs IF OK45:52+12:218:34
19Jan-Åke Stolt KarlssonOK Milan46:04+12:338:36
20Mats HeldtSödertälje-Nykvarn OF46:18+12:478:39
21Johan HammarströmOK Måsen46:59+13:288:46
22Staffan ZillingOK Södertörn48:53+15:229:08
23Mats HallNyköpings OK49:10+15:399:11
24Per SkyllbergOK Klemmingen50:02+16:319:21
25Kalle ÖstgrenOK Kåre50:30+16:599:26
26Sven UndelandSödertälje-Nykvarn OF55:33+22:0210:22
27Henrik HallorLindebygdens OK57:34+24:0310:45
28Ronny NordgrenSundbybergs IK58:38+25:0710:57
29Leif MörkforsJärfälla OK1:00:59+27:2811:23
30Peter KraftSala OK1:01:57+28:2611:34
31Ingvar SvenssonAlmby IK1:02:28+28:5711:40
32Karri LindellOK Måsen1:04:03+30:3211:58
33Jan NettelbjerJärfälla OK1:07:09+33:3812:33
34Håkan SvenssonAlmby IK1:10:21+36:5013:08
35Henry VestergårdAlmby IK1:11:24+37:5313:20
36Fredrik NilssonKFUM Örebro OK1:15:37+42:0614:08
37Erik BengtssonSala OK1:32:28+58:5717:17
Anders WinaldHellas Orienteringej godkänd
Lars ÖhrmanStockholms OKej start

D60

3 400 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LarssonSala OK30:479:03
2EvaLena EricsonSödertälje-Nykvarn OF34:04+3:1710:01
3Mari-Louise LundgrenStora Tuna OK36:27+5:4010:43
4Jannike WålbergOK Kåre37:00+6:1310:52
5Kristina HammarfalkÖstersunds OK39:47+9:0011:42
6Anna-Karin OhlssonTullinge SK41:01+10:1412:03
7Katarina SjöholmMullsjö SOK43:10+12:2312:41
8Gudrun PerssonHallstahammars OK46:08+15:2113:34
9Susanne HolmbergOK Södertörn52:30+21:4315:26
10Barbro IsakssonOK Tisaren1:04:15+33:2818:53

H60

4 910 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf BurmanGustavsbergs OK34:216:59
2Peter LundbergJärfälla OK34:22+0:016:59
3Jörgen KarlssonAttunda OK34:38+0:177:03
4Stefan NybergAvesta OK36:14+1:537:22
5Roland NotstamArboga OK36:30+2:097:26
6Lars-Åke AnderssonArboga OK37:13+2:527:34
7Anders LöfgrenJärfälla OK37:48+3:277:41
8Bengt SchwartzOK Kolmården38:46+4:257:53
9Stefan GustafssonOK Hällen42:05+7:448:34
10Tapani MattusIFK Lidingö SOK42:44+8:238:42
11Gunnar LangsSkarpnäcks OL45:39+11:189:17
12Gunnar SvanbergJärfälla OK47:56+13:359:45
13Ulf MalmborgSkogsluffarnas OK48:23+14:029:51
14Håkan GustafsonEskilstuna OL48:39+14:189:54
15Göran IvarezOK Södertörn48:41+14:209:54
16Göran OhlssonTullinge SK51:25+17:0410:28
17Mats LandquistKöping-Kolsva OK54:37+20:1611:07
18Bengt BivrinIdefjordens SK55:34+21:1311:19
19Ove ErikssonNyköpings OK1:02:14+27:5312:40
20Göran KarlströmOK Tyr1:08:45+34:2414:00
21Werner KöhlerTullinge SK1:10:12+35:5114:17
22Lage JonssonLindebygdens OK1:15:04+40:4315:17
Ingemar MånssonRonneby OKej godkänd
Stefan PerssonSödertälje-Nykvarn OFej start
Stefan MyrefeltSkarpnäcks OLej start

D65

3 400 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger OnsbringEskilstuna OL30:489:03
2Lena JansonArboga OK39:23+8:3511:35
3Anna-Karin JohanssonVandrarringen39:26+8:3811:35
4Anneli LindqvistGustavsbergs OK40:38+9:5011:57
5Kerstin SvenskOK Hällen41:28+10:4012:11
6Ann-Britt GöranssonAlmby IK41:56+11:0812:20
7Mona ForsbergNyköpings OK43:02+12:1412:39
8Titti BergendahlOK Måsen43:14+12:2612:42
9Marit NilssonKils OK44:47+13:5913:10
10Ingegerd LusenskySträngnäs-Malmby OL46:33+15:4513:41
11Catharina EkmanVästerås SOK46:59+16:1113:49
12Mona HullAlmby IK47:18+16:3013:54
13Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GoIF Örebro48:23+17:3514:13
14Annette RagvaldVingåkers OK50:14+19:2614:46
15Helen TörnrosTumba-Mälarhöjden OK51:57+21:0915:16
16Annika NorströmHallstahammars OK54:51+24:0316:07
17Lena JakobssonVästerås SOK57:59+27:1117:03
Marianne LissEskilstuna OLej start

H65

4 400 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thom SandvikAvesta OK34:297:50
2Lars JakobssonVästerås SOK35:20+0:518:01
3Anders LillstrandSödertälje-Nykvarn OF37:05+2:368:25
4Peter RasmussenNyköpings OK37:12+2:438:27
5Karl-Erik JohanssonOK Södertörn37:33+3:048:32
6Ingemar GardSöders-Tyresö37:45+3:168:34
7Mikael TarandiIFK Lidingö SOK37:47+3:188:35
8Kenneth WålbergOK Kåre38:37+4:088:46
9Göran LarssonSala OK39:15+4:468:55
10Sven-Olov WiklundArboga OK39:19+4:508:56
11Ola LindholmKöping-Kolsva OK39:27+4:588:57
12Per Erik FogelVästerås SOK40:14+5:459:08
13Lars-Gunnar LarssonOK Södertörn40:50+6:219:16
14Per ErikssonLinköpings OK41:46+7:179:29
15Per-Åke HullAlmby IK43:00+8:319:46
16Staffan TörnrosTumba-Mälarhöjden OK43:06+8:379:47
17Robert LarssonHagaby GoIF Örebro43:17+8:489:50
18Jan LindgrenOK Södertörn44:05+9:3610:01
19Erik HallgrenFinspångs SOK44:38+10:0910:08
20Per MolinSödertälje-Nykvarn OF46:59+12:3010:40
21Leif WadmanKöping-Kolsva OK47:26+12:5710:46
22Sven Erik SundinSelånger SOK48:52+14:2311:06
23Sven-Inge NylundJärfälla OK49:35+15:0611:16
24Christer NordströmOK Älvsjö-Örby49:57+15:2811:21
25Karl ZensOK Tor50:29+16:0011:28
26Nils-Olof BodinAlmby IK51:16+16:4711:39
27Per ÖhlundGustavsbergs OK51:20+16:5111:39
28Matts BjörkeSöders-Tyresö51:21+16:5211:40
29Tommy LjungkvistÄrla IF52:42+18:1311:58
30Rolf MathisenEskilstuna OL55:18+20:4912:34
31Hans RagvaldVingåkers OK56:15+21:4612:47
32Peder WickströmArboga OK1:02:07+27:3814:07
Thomas SjöholmMullsjö SOKej godkänd
Bengt HanssonSäterbygdens OKej godkänd

D70

2 880 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anita JohanssonOK Tor33:2211:35
2Inga JohanssonNyköpings OK33:33+0:1111:38
3Margareta LöfqvistVästerås SOK37:36+4:1413:03
4Anna BlomgrenTullinge SK39:05+5:4313:34
5Sonja JedarÅkers IF39:18+5:5613:38
6Ulla LindellOK Hällen42:09+8:4714:38
7Birgitta NylundJärfälla OK1:16:20+42:5826:30
8Barbro MelvingerOK Enen1:25:35+52:1329:42

H70

4 120 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans AurellGävle OK33:388:09
2Kenneth JohanssonEskilstuna OL38:49+5:119:25
3Alf LindbergKöping-Kolsva OK38:57+5:199:27
4Ulf KjellinOK Hedströmmen39:31+5:539:35
5Bo SegerEskilstuna OL39:50+6:129:40
6Kurt Håkan AnderssonOK Tor40:31+6:539:50
7Karl Henry AnderssonVingåkers OK41:03+7:259:57
8Anders HasselboOK Måsen42:08+8:3010:13
9Anders ClaessonIFK Mora OK42:18+8:4010:16
10Åke WansölinSöders-Tyresö44:40+11:0210:50
11Stig LandstorpOK Tor47:36+13:5811:33
12Tommy WåhlinVästerås SOK47:37+13:5911:33
13Bo WinanderJärfälla OK51:34+17:5612:30
14Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OF54:22+20:4413:11
15Olle ArmanNyköpings OK57:37+23:5913:59
16Göran ForsbergNyköpings OK58:47+25:0914:16
17Östen ErikssonAvesta OK1:03:00+29:2215:17
18Hans GustavssonNyköpings OK1:03:04+29:2615:18
Lars StrinnholmÖstersunds OKej godkänd
Jan BrolundSödertälje-Nykvarn OFej godkänd

H75

3 400 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kuno ÖsterlundVästerås SOK30:358:59
2Roland AlsénOK Roxen35:19+4:4410:23 Ladda ner rutt i gpx-format
3Jerry HolmEskilstuna OL35:51+5:1610:32
4Lennart OlssonIK Standard37:23+6:4810:59
5Ragnar ErikssonOK Hedströmmen38:07+7:3211:12
6Karl JohanssonIFK Hedemora OK39:25+8:5011:35
7Bengt JönssonÅkers IF39:31+8:5611:37
8Kjell AnderssonEskilstuna OL40:09+9:3411:48
9Arne KarlssonOK Tor41:24+10:4912:10
10Stig TörnkvistKöping-Kolsva OK42:35+12:0012:31
11Lars JohanssonOK Tor43:33+12:5812:48
12Per HaepplingVästerås SOK43:56+13:2112:55
13Ulf SvedestamEskilstuna OL47:09+16:3413:52
14Erik RundströmOK Tjärnen49:47+19:1214:38
15Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK49:51+19:1614:39
16Bengt MattiassonSödertälje-Nykvarn OF49:57+19:2214:41
17Nils SjödinTjalve IF Norrköping50:25+19:5014:49
18Ingemar JonssonHallstahammars OK54:28+23:5316:01
19Göran JohanssonSnättringe SK54:40+24:0516:04
20Jan LarssonTullinge SK1:00:19+29:4417:44
Rolf SkoglundSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Lars-Erik RaskVästerås SOKej godkänd
Olle JohanssonIFK Hedemora OKej start
Jan JohanssonIFK Hedemora OKej start

D80

2 240 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby38:1717:05
2Dagny AnderssonOK Tjärnen1:19:10+40:5335:20
Edda NilssonStockholmspolisens IF OFej godkänd
Britt ErikssonHammarby IF OFej godkänd

H80

2 880 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rune CarlssonSundbybergs IK32:4111:20
2Sune LindellOK Hällen35:29+2:4812:19
3Kjell MjöbergHallstahammars OK37:44+5:0313:06
4Sture NilssonStockholmspolisens IF OF44:54+12:1315:35
5Lennart ErikssonOK Enen46:41+14:0016:12
6Bo KarlssonKöping-Kolsva OK48:41+16:0016:54
7John VallinOK Hedströmmen50:52+18:1117:39
8Nils JohanssonOK Tjärnen51:20+18:3917:49
9Sune AhlinKöping-Kolsva OK53:11+20:3018:27
10Lars PerssonVäsby OK56:16+23:3519:32
11Sten BergstrandSkogsluffarnas OK57:12+24:3119:51
12Bo LöwegrenVästerås SOK1:04:15+31:3422:18

H85

2 240 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alf LundkvistOK Tor50:5822:45
2Lennart StenbergOK Älvsjö-Örby59:12+8:1426:25
Stig LundinEskilstuna OLej godkänd

Inskolning

1 460 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Oscar AxelssonSödertälje-Nykvarn OFfullföljt
Ida BlombergIK Standardfullföljt
Rut BlombergIK Standardfullföljt
Elsa ErikssonKlubblösfullföljt
Svea ErikssonKlubblösfullföljt
Markus KantarpÄrla IFfullföljt
Elis LarssonAlmby IKfullföljt
Alva LindgrenNAIS Orienteringsklubbfullföljt
Elvin NyzellEskilstuna OLfullföljt
Vilner NyzellEskilstuna OLfullföljt
Elize PetterssonOK Torfullföljt
Gustav SundinKlubblosfullföljt
Simon TarandiIFK Lidingö SOKfullföljt
Klara ThybeckLindebygdens OKfullföljt
Julia WadtedtKlubblösfullföljt
Oliver WickströmVästerås SOKfullföljt

U1

1 780 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isack Elijak SchroerVingåkers OK12:437:08
2Viktor HellbergSundbybergs IK14:35+1:528:11
3Adam LindgrenOK Tor16:00+3:178:59
4Felix HerbstVästerås SOK16:31+3:489:16
5Alva ÅkerlundOK Tor16:54+4:119:29
6Jasmin MarjamäkiÅkers IF17:19+4:369:43
7Selma ElghKöping-Kolsva OK17:51+5:0810:01
8Theodor LönnOK Tjärnen18:45+6:0210:32
9Isabelle Blomberg KarlssonIK Standard18:59+6:1610:39
10Frida PetterssonÅkers IF19:22+6:3910:52
11Maja SolbergÅkers IF19:39+6:5611:02
12Stella PetterssonÅkers IF19:40+6:5711:02
13Eric BlombergIK Standard20:15+7:3211:22
14Ylva Blomberg KarlssonIK Standard20:21+7:3811:25
15Simon SchroerVingåkers OK20:24+7:4111:27
16Julia ÅkerlundOK Tor20:33+7:5011:32
17Vilgot ÅkerlundSkellefteå OK20:36+7:5311:34
18Edvin Jalkebo HärsingKjula IF21:57+9:1412:19
19Erik JohanssonOK Måsen22:36+9:5312:41
20Lukas TarandiIFK Lidingö SOK22:37+9:5412:42
21Alfred JalkeboKjula IF23:15+10:3213:03
22Astrid Jalkebo HärsingKjula IF25:13+12:3014:10
23Casper Persson BierfeldtÄrla IF28:04+15:2115:46
24Oliver VibergOK Roxen29:12+16:2916:24
25Tyra LönnOK Tjärnen31:10+18:2717:30
26Olle JacobsonOK Tor31:27+18:4417:40
27Erik ArleboKFUM Örebro OK32:40+19:5718:21
28Ronya BlomqvistÄrla IF36:02+23:1920:14
29Julia BlomqvistÄrla IF36:17+23:3420:23
30Leo BlomqvistÄrla IF36:22+23:3920:25
31Gösta BlomqvistÄrla IF36:56+24:1320:44
32Adrian ÖbergOK Klemmingen40:16+27:3322:37

U2

2 240 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Måns DahlbergAlmby IK16:277:20
2Jonathon AlnebergSträngnäs-Malmby OL18:43+2:168:21
3Noah AlnebergSträngnäs-Malmby OL21:08+4:419:26
4Mia LagerströmAttunda OK21:35+5:089:38
5Andre ÖhlingOK Tor22:22+5:559:59
6Hugo RydbergUmeå OK22:58+6:3110:15
7Viktor KallinKFUM Örebro OK23:03+6:3610:17
8Edwin KalmanÅkers IF23:59+7:3210:42
9Emma EnckellSödertälje-Nykvarn OF25:17+8:5011:17
10Ezana ArkebomSala OK26:22+9:5511:46
11Felix AnderssonNAIS Orienteringsklubb30:16+13:4913:30
12olle WeiseKlubblos30:20+13:5313:32
13Nora BringertKatrineholms OK46:27+30:0020:44
14Ludvig WesterbergKlubblos50:26+33:5922:30
15Olle StinessenDalaportens OL52:02+35:3523:13

Öppen 1

2 290 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vidar ÅkerlundSkellefteå OK20:479:04
2Amanda WestbergKlubblös24:23+3:3610:38
3Cecilia MagnussonStora Tuna OK29:16+8:2912:46
4Brigitte AlsénOK Roxen34:33+13:4615:05
5Petra HermannVästerås SOK53:31+32:4423:22
6Jan-Erik KraftHallstahammars OK58:12+37:2525:24
Lovisa Eriksson WibergStora Sundby GoIFej godkänd

Öppen 2

3 600 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin SundbergVästerås SOK35:509:57
2Jennifer SandTullinge SK52:41+16:5114:38
3Emilie ÖsterbergSurahammars SOK58:02+22:1216:07

Öppen 3

3 010 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Natascha MarxmeierIFK Lidingö SOK24:078:00 Ladda ner rutt i gpx-format
2Ludvig NordSnättringe SK25:42+1:358:32
3Tuva AnderssonNAIS Orienteringsklubb26:02+1:558:38
4Gusrav RasmussenNyköpings OK26:28+2:218:47
5Fredrik LundströmSträngnäs-Malmby OL28:06+3:599:20
6Annica AhlgrenTäby OK28:41+4:349:31
7Esmee BergerOK Linné28:42+4:359:32
8Moa PetterssonOK Tjärnen29:03+4:569:39
9Julia Velkova ÖbergOK Klemmingen29:13+5:069:42
10Jenny HallenekSträngnäs-Malmby OL31:36+7:2910:29
11Olof ThorssellOK Måsen34:54+10:4711:35
12Anna BergOK Grip35:09+11:0211:40
13Marita LindholmKöping-Kolsva OK38:42+14:3512:51
14Linda SlagbrandVästerås SOK40:04+15:5713:18
15Anna GuttkeNyköpings OK41:57+17:5013:56
16Katarina LjungkvistÄrla IF42:04+17:5713:58
17Liz PorteousVästerås SOK45:45+21:3815:11
18Anders HolmqvistOK Tor47:54+23:4715:54
19Melvin JohanssonOK Hällen50:34+26:2716:47
20Albin JohanssonOK Hällen50:44+26:3716:51
20Anna Skårstedt JohanssonOK Hällen50:44+26:3716:51
22Göran R WallénIFK Lidingö SOK52:41+28:3417:30
23Pia WiklundVästerås SOK52:51+28:4417:33
24Josefin BengtssonSala OK1:01:48+37:4120:31

Öppen 4

3 980 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alexander AhlgrenKlubblös28:457:13
2Josefin OhlssonKlubblösa36:53+8:089:16
3Fredrik NorbergKlubblös38:04+9:199:33
4Eva FredrikssonKorsnäs IF OK41:13+12:2810:21
5Susanne BlombergIK Standard43:07+14:2210:50
6Agnes JyrkåsEskilstuna OL54:51+26:0613:46
7Cevin KarlssonEskilstuna OL55:05+26:2013:50
8Maud KarlssonEskilstuna OL55:15+26:3013:52
9Anna ClashammarNyköpings OK59:37+30:5214:58
10May IngridsdotterIdefjordens SK1:40:19+1:11:3425:12

Öppen 5

3 920 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erika JedarOK Tor37:599:41
2Michael LarssonSurahammars SOK38:05+0:069:42
3Tomas LjungkvistÄrla IF41:03+3:0410:28
4Marcus WibergStora Sundby GoIF41:33+3:3410:35
5Ann Hermansson AlmHagaby GoIF Örebro43:44+5:4511:09
6Fredrik GummusKlubblös46:43+8:4411:55
7Josef ArkebomSala OK47:16+9:1712:03
8Fredrik HallenekSträngnäs-Malmby OL50:03+12:0412:46
9Stefan IhrsenSträngnäs-Malmby OL51:06+13:0713:02
10Pia HammarSträngnäs-Malmby OL52:10+14:1113:18
11Thomas LindgrenOK Tor53:39+15:4013:41
12Julia LarssonOK Tjärnen55:39+17:4014:11
13Emilia LönnOK Tjärnen55:43+17:4414:12
14Mikael ÅhlundAlmby IK55:59+18:0014:16
15Anna Martinsson-KarlssonAttunda OK56:48+18:4914:29
16Tommy LundbergEskilstuna OL56:56+18:5714:31
17Karin ProforsKöping-Kolsva OK57:12+19:1314:35
18Christian WarghKlubblös57:46+19:4714:44
19Monika PerssonOK Södertörn58:53+20:5415:01
20Ingalill KåbergOK Ravinen58:55+20:5615:01
21Linda NordströmOK Älvsjö-Örby1:01:02+23:0315:34
22Beatrice ÖsterbergSurahammars SOK1:03:42+25:4316:15
23Jennie ÖsterbergSurahammars SOK1:03:44+25:4516:15
24Vanja PetterssonÅkers IF1:05:59+28:0016:49
25Annika HallNyköpings OK1:06:20+28:2116:55
26Kristina JärvallNyköpings OK1:06:54+28:5517:03
27Kristina BäckArboga OK1:06:56+28:5717:04
28Stina BjörnbergVästerås SOK1:08:13+30:1417:24
29Mia EngehultNotodden OL1:11:42+33:4318:17
30Kajsa VernerOK Tor1:12:16+34:1718:26
31Tatiana KarlströmOK Tyr1:15:16+37:1719:12
32Anna WesterlundNyköpings OK1:18:12+40:1319:56
33Magdalena SjödinOK Tisaren1:18:21+40:2219:59
34Göran  HildenborgNyköpings OK1:18:55+40:5620:07
35Jan GustavssonOK Tor1:19:51+41:5220:22
36Lena NilssonOK Österåker1:22:18+44:1920:59
37Inger LethagenVästerås SOK1:24:05+46:0621:26
38Anna VieroVandrarringen1:25:30+47:3121:48
39Anna KnappVästerås SOK1:32:00+54:0123:28
40Vilma JohanssonOK Hällen1:42:33+1:04:3426:09
41Catharina AnderssonOK Tor1:44:30+1:06:3126:39
42Marie HalvorsenOK Södertörn1:46:01+1:08:0227:02
Yvonne TovenKöping-Kolsva OKej godkänd

Öppen 6

5 430 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik MelénÄrla IF41:297:38
2Robert NordlanderKjula IF46:31+5:028:33
3Magnus HedegårdOK Kolmården55:51+14:2210:17
4Eef van DangenFrol IL57:06+15:3710:30
5Yngve JohanssonHagaby GoIF Örebro57:41+16:1210:37
6Viktor ZackrissonKjula IF59:28+17:5910:57
7Tomas BorgSundbybergs IK1:01:12+19:4311:16
8Per HållströmGävle OK1:06:56+25:2712:19
9Eva Maria AsplundÄrla IF1:08:25+26:5612:35
10Tony AugustssonFagersta OK1:10:10+28:4112:55
11Per HermannVästerås SOK1:12:46+31:1713:24
12Magnus FredrikssonNyköpings OK1:20:45+39:1614:52
13David WinnerstamOK Klemmingen1:29:49+48:2016:32
Felix LarssonArboga OKej godkänd

Öppen 7

2 880 m, 82 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kari EnckellSödertälje-Nykvarn OF21:367:30
2Magnus HerberthsonLinköpings OK24:20+2:448:26
3Mikael AnderssonOK Tor26:09+4:339:04
4Daniel ClaessonKlubblös26:46+5:109:17
5Joakim SandbergKöping-Kolsva OK28:21+6:459:50
6Carin RosénGustavsbergs OK29:11+7:3510:07
7Magnus JedarÅkers IF29:13+7:3710:08
8Ronnie DahlgrenGustavsbergs OK29:14+7:3810:09
9Stefan VikströmOK Tor29:27+7:5110:13
10Arne WesterlundNyköpings OK30:22+8:4610:32
11Sören LindgrenVandrarringen30:34+8:5810:36
12Peter ÖsterbergSurahammars SOK30:53+9:1710:43
13Helena GrennbergOK Linné32:05+10:2911:08
14Hans HolgerssonOK Måsen32:10+10:3411:10
15Jesper AnderssonVingåkers OK32:38+11:0211:19
16Tina JunegardTullinge SK33:05+11:2911:29
17Helén ErikssonOK Tor33:07+11:3111:29
18Rebecca WinsnesSödertälje-Nykvarn OF33:21+11:4511:34
19Lukas WibergStora Sundby GoIF33:36+12:0011:40
20Nathalie AnderssonSträngnäs-Malmby OL33:37+12:0111:40
21Ingvar HalldinOK Tylöskog34:15+12:3911:53
22Hanna RasmussenNyköpings OK34:55+13:1912:07
23Sofia Karlsson BierfeldtÄrla IF35:03+13:2712:10
24Lisa HeldtSödertälje-Nykvarn OF35:11+13:3512:12
25Pelle HöökKöping-Kolsva OK35:24+13:4812:17
26Helena EkmanOK Tor37:12+15:3612:55
27Ida ErikssonOK Grip37:28+15:5213:00
28Lennart LundquistOK Nalle37:40+16:0413:04
29Agneta HasselkvistOK Milan37:43+16:0713:05
30Filip MagnussonStora Tuna IK SK38:00+16:2413:11
31Lennart GustafssonOK Tisaren38:02+16:2613:12
32Albert NordSnättringe SK38:07+16:3113:14
33Helene NilssonIF Start38:34+16:5813:23
34Karin LindgrenOK Tor38:36+17:0013:24
35Helena AdebrantTumba-Mälarhöjden OK38:39+17:0313:25
36Lennart TägströmDomnarvets GOIF38:57+17:2113:31
37Lisbeth LarssonOK Tjärnen39:18+17:4213:38
38Ove EkKöping-Kolsva OK39:35+17:5913:44
39lars  kullinKlubblös40:19+18:4313:59
40Emma HerbstVästerås SOK40:39+19:0314:06
41Monica CarlssonNyköpings OK40:42+19:0614:07
42Toni AnderssonVästerås SOK41:24+19:4814:22
43Lena KarlssonOK Måsen41:52+20:1614:32
44Leif ThorssonOK Grip41:59+20:2314:34
45Tommy HallménVingåkers OK42:31+20:5514:45
46Patrik JohanssonOK Måsen43:00+21:2414:55
47Tanja-Birgit SöderströmSala OK43:32+21:5615:06
48Mats KåbergKöping-Kolsva OK44:06+22:3015:18
49Bill KantarpÄrla IF44:13+22:3715:21
50Catrine StoltOK Milan45:25+23:4915:46
51Sven JacobsonOK Milan45:39+24:0315:51
52Pirkko HammarströmOK Måsen46:11+24:3516:02
53Klas ErikssonOK Grip46:15+24:3916:03
54Lars Åke SvenskOK Hällen48:00+26:2416:40
55Valter FallAlmby IK48:27+26:5116:49
56Jasinta RajanIFK Lidingö SOK48:44+27:0816:55 Ladda ner rutt i gpx-format
57Margareta JönssonÅkers IF49:30+27:5417:11
58Ritva KärkkäinenAvesta OK49:37+28:0117:13
59Vivianne HolgerssonOK Måsen50:00+28:2417:21
60Björn EkholmVästerås SOK50:16+28:4017:27
61Juhani LehtolaKlubblös50:28+28:5217:31
62Hampus GlanshedHaninge SOK50:40+29:0417:35
63Håkan SvahnOK Ravinen51:11+29:3517:46
64Anna NorrbomSala OK52:19+30:4318:09
65Jan FlodinOK Nalle52:29+30:5318:13
66Jan-Eric LethagenVästerås SOK53:45+32:0918:39
67Arne AlmströmSödertälje-Nykvarn OF54:25+32:4918:53
68Anders JohanssonNyköpings OK55:34+33:5819:17
69Karin AlmströmSödertälje-Nykvarn OF55:49+34:1319:22
70Madeleine CasselIFK Lidingö SOK56:42+35:0619:41
71Stefan JärvallNyköpings OK56:43+35:0719:41
72Kjell BlombergIK Standard57:49+36:1320:04
73Monica AndreassonOK Tor58:53+37:1720:26
74Lars AndreassonOK Tor59:23+37:4720:37
75Ingvar LarssonGustavsbergs OK1:00:08+38:3220:52
76Ulf AleniusIFK Lidingö SOK1:02:06+40:3021:33
77Jouko TaskinenVästerås SOK1:04:20+42:4422:20
78Görel SvedestamEskilstuna OL1:04:30+42:5422:23
79Christer ArevångOK Måsen1:04:36+43:0022:25
80Ann-Louise Notstam HjorthArboga OK1:11:46+50:1024:55
Gunilla SchönningJärfälla OKej godkänd
Emma KlemetsKöping-Kolsva OKej godkänd

Öppen 8

4 420 m, 63 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niclas LarssonKöping-Kolsva OK29:406:42
2Rasmus MöllerArboga OK30:53+1:136:59
3Bjorn SundinKlubblos32:08+2:287:16
4Elna ForsbergIK Hakarpspojkarna33:02+3:227:28
5Henrik NordSnättringe SK33:23+3:437:33
6Göran KimellGotlands Bro OK34:30+4:507:48 Ladda ner rutt i gpx-format
7Joakim DahlbergAlmby IK35:03+5:237:55
8Johan KarlsonOK Tor36:18+6:388:12
9Kristin Löfgren JohansenIFK Mora OK36:50+7:108:20
10Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK37:20+7:408:26
11Sandra BurénKöping-Kolsva OK37:49+8:098:33
12Tilda ÖstbergStora Tuna OK38:08+8:288:37
13Hans LibergOK Milan38:16+8:368:39
14Benneth SundqvistKöping-Kolsva OK38:22+8:428:40
15Klas BringertKatrineholms OK39:34+9:548:57
16Martin RidderstedtÄrla IF39:35+9:558:57
17Mattias PalmRånäs OK39:42+10:028:58
18Anna LöwegrenKatrineholms OK39:54+10:149:01
19Filip ÖrnKFUM Örebro OK39:58+10:189:02
20Daniel BjörnbergVästerås SOK40:05+10:259:04
21Lennart MyrehedVandrarringen40:44+11:049:12
22Johanna NordströmKFUM Örebro OK41:39+11:599:25
23Anders MagnussonNyköpings OK41:59+12:199:29
24Tommy AnderssonNAIS Orienteringsklubb42:25+12:459:35
25Linn WistrandOK Hällen42:34+12:549:37
26Mats BirkestålKöping-Kolsva OK43:36+13:569:51
27Håkan LibergOK Milan44:12+14:3210:00
28Christian BjörkmanÅkers IF44:55+15:1510:09
29Julius BjällhageOK Tor45:03+15:2310:11
30Göran PolhedeÄrla IF46:06+16:2610:25
31Niclas ClashammarNyköpings OK46:40+17:0010:33
32Jan  KarlssonHalmstad OK47:25+17:4510:43
33Bo RenellOK Tor48:13+18:3310:54
34Elisabeth HedlöfRånäs OK48:27+18:4710:57
35Erik JanssonOK Linné48:33+18:5310:59
36Niclas AhlströmVästerås SOK48:42+19:0211:01
37Åsa Rimsjö SandTullinge SK49:07+19:2711:06
37Gabriella WennblomHagaby GoIF Örebro49:07+19:2711:06
39Håkan EnmarkSkogsluffarnas OK49:17+19:3711:09
40Sofia KihlmanSträngnäs-Malmby OL49:23+19:4311:10
41Peter AskeljungOK Klemmingen49:54+20:1411:17
42Robert ÖstlundSäterbygdens OK50:28+20:4811:25
43Thomas JohanssonRånäs OK51:15+21:3511:35
44Carina SundbüeSträngnäs-Malmby OL51:58+22:1811:45
45Tomas GlanshedHaninge SOK52:10+22:3011:48
46Jörgen EkblomOK Grip52:32+22:5211:53
47Daud MalmströmEskilstuna OL52:47+23:0711:56
48Malin LeanderssonOK Tyr52:52+23:1211:57
49Dan ÖsterlundVästerås SOK53:46+24:0612:09
50Daniel ForsströmKöping-Kolsva OK54:14+24:3412:16
51Alva RasmussenNyköpings OK54:20+24:4012:17
52Albert RenellOK Tor55:06+25:2612:27
53Joel LarssonKöping-Kolsva OK55:53+26:1312:38
54Stefan WestlinOK Måsen56:01+26:2112:40
55Sara MagnussonOK Måsen57:53+28:1313:05
56Lars KarlssonAlmby IK58:11+28:3113:09
57Mikael TorstenssonOK Hällen58:22+28:4213:12
58Mats JohanssonOK Hällen58:24+28:4413:12
59Niklas BjällhageOK Tor59:46+30:0613:31
60Susanne StålSödertälje-Nykvarn OF1:00:57+31:1713:47
61Jonas ÖrnKFUM Örebro OK1:12:31+42:5116:24
62Arvid BergOK Klemmingen1:14:24+44:4416:49
63Heinrich Josef WöbelOK Kolmården1:41:54+1:12:1423:03

Öppen 9

7 490 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor SilvemarkÄrla IF44:125:54
2Hans Olof AmblieIFK Lidingö SOK44:59+0:476:00
3Martin NorrbomSala OK49:37+5:256:37
4Henrik ErikssonCentrum OK51:30+7:186:52
5Martin HammarbergMalungs OK Skogsmårdarna52:18+8:066:58
6Emeli PetterssonTullinge SK53:50+9:387:11
7Anders KallinKFUM Örebro OK58:30+14:187:48
8Johan HydénKamrat och IF KIF58:41+14:297:50
9Per ÖgrenBergnäsets AIK59:24+15:127:55
10Björn RosendahlÄrla IF1:00:06+15:548:01
11Anders OhlssonKlubblös1:01:56+17:448:16
12Michael WennblomHagaby GoIF Örebro1:02:41+18:298:22
13Ola TovenKöping-Kolsva OK1:04:17+20:058:34
14Thomas ErikssonTumba-Mälarhöjden OK1:05:34+21:228:45
15Andreas MagnussonOK Måsen1:07:40+23:289:02
16Andreas MogrenOK Milan1:08:51+24:399:11
17Gustaf Onsbring GustafsonEskilstuna OL1:10:25+26:139:24
18Niclas NilssonOK Österåker1:16:00+31:4810:08
19Susanne PerssonÄrla IF1:16:43+32:3110:14
20Hans-Christian HöieSkogsluffarnas OK1:17:09+32:5710:18
21Alfred AskeljungOK Klemmingen1:18:21+34:0910:27
22Lovisa Onsbring GustafsonÄrla IF1:20:03+35:5110:41
23Lena WesterlundOK Djerf1:22:55+38:4311:04
24Erik SjöqvistOK Måsen1:25:32+41:2011:25
25Jan-Erik AnderssonSträngnäs-Malmby OL1:25:45+41:3311:26
26Kari TalltjärnVästerås SOK1:29:14+45:0211:54

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser