Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprint, Västergötland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprint, Västergötland
Arrangörsorganisation: Gudhems IF
Datum: söndag 19 maj 2019

D21

2 530 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helena BergmanOK Ravinen14:165:38
2Elin ClassonOK Orinto15:15+0:596:01
3Klara AxelssonEksjö SOK15:44+1:286:13
4Ida KristianssonHalden SK18:45+4:297:24
5Ebba HjertbergHestra IF19:07+4:517:33
6Sara IvarssonOK Kullingshof19:08+4:527:33
7Sara HägnanderLidköpings VSK19:32+5:167:43
8Anne HanssonMarkbygdens OK19:41+5:257:46
9Karin ThernOK Skogshjortarna20:48+6:328:13
10Karin HåkanssonOK Gränsen21:55+7:398:39
11Filippa AnderssonLidköpings VSK23:31+9:159:17
12Emma KindbomIF Hagen25:12+10:569:57
13Frida KjellmanLidköpings VSK28:37+14:2111:18
14Alma HaagOK Gränsen30:24+16:0812:00
15Stina HåkanssonOK Gränsen32:07+17:5112:41
16Sandra EkströmOK Orinto35:29+21:1314:01
Lisa WeimannFalköpings AIK OKej godkänd
Josefin AnderssonMarkbygdens OKej start

H21

2 740 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik ClassonOK Orinto15:415:43
2Johan TörnrothHestra IF16:03+0:225:51
3Tobias MattssonTrollhättans SOK18:01+2:206:34
4Daniel HåkanssonOK Gränsen22:37+6:568:15
5Daniel HärströmFalköpings AIK OK24:18+8:378:52
6Philip HjellströmGränna-Bygdens OK24:48+9:079:03
7Henrik BalaguéFalköpings AIK OK25:00+9:199:07
8Patrik WallinFalköpings AIK OK25:49+10:089:25
9Ola HoltbringOK Amne26:18+10:379:35
10Simon WallmanOK Kullingshof26:40+10:599:43
11Oscar NiklassonFalköpings AIK OK30:34+14:5311:09
12Anton KarlssonOK Kullingshof1:03:03+47:2223:00
Pontus KarlssonMarkbygdens OKej godkänd
Emil SvenssonHjärnarps OLej godkänd
Simon BjörnehällOK Gränsenej godkänd
Niclas StåhlFalköpings AIK OKej godkänd
Albin AnderssonMarkbygdens OKej start

D20

2 510 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Sofi AnderssonIK Gandvikej godkänd

H20

2 590 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Felix AxelssonMarkbygdens OK13:165:07
2Carl HolmbergIF Hagen15:27+2:115:57
3Oscar StombergIF Hagen15:42+2:266:03
4Eskil TryggöTrollhättans SOK20:04+6:487:44
Emil KarlssonHestra IFej start

D18

2 360 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellen BlennowFalköpings AIK OK16:437:05
2Alma VilhelmssonFalköpings AIK OK18:14+1:317:43
3Emely WeihartHestra IF19:15+2:328:09
4Emma IvarssonOK Kullingshof24:21+7:3810:19
5Sofia JanssonHjobygdens OK32:11+15:2813:38
6Alma HjertbergHestra IF35:47+19:0415:09
Emilia ÖsterlundIK Ymerej start
Nora AronengHestra IFej start

H18

2 530 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus KristianssonTrollhättans SOK13:495:27
2Erik IngemarssonMullsjö SOK16:20+2:316:27
3Elias ThörnbladTrollhättans SOK17:10+3:216:47
4Olle ElfströmOK Orinto17:56+4:077:05
5Johan HolmbergIF Hagen17:58+4:097:06
6Lukas AndrénTibro OK19:14+5:257:36
7Axel NalbinMullsjö SOK19:32+5:437:43
8Ludvig CarlbomUlricehamns OK20:04+6:157:55
9Emil SundströmOK Orinto21:00+7:118:18
10Hampus AnderssonLidköpings VSK28:47+14:5811:22
Jacob ÖstermanVänersborgs SKej start

D16

2 290 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa ÅkessonMarkbygdens OK13:586:05
2Erika ÅkessonMarkbygdens OK14:37+0:396:22
3Elsa SonessonFalköpings AIK OK15:32+1:346:46
4Ebba ThernOK Skogshjortarna16:30+2:327:12
5Hanna AlsiöIF Hagen17:51+3:537:47
6Vera PetterssonFalköpings AIK OK18:18+4:207:59
7Mirjam InemyrIstrums SK18:49+4:518:13
8Moa SkoogIF Hagen18:58+5:008:16
9Alma AppelgrenTrollhättans SOK19:23+5:258:27
10Wilma PetterssonOK Kullingshof19:56+5:588:42
11Julia WesthMullsjö SOK20:16+6:188:51
12Agnes ErikssonTrollhättans SOK20:17+6:198:51
13Maja InghammarHestra IF22:48+8:509:57
14Sofia ElverlindOK Tranan23:18+9:2010:10
15Elin DanielssonIstrums SK24:08+10:1010:32
16Agnes KamforsOK Kullingshof24:20+10:2210:37
17Frida MouchardIF Hallby SOK24:36+10:3810:44
18Stella BurénIK Ymer25:07+11:0910:58
19Maja NordinUlricehamns OK25:44+11:4611:14
20Elin AxelssonMullsjö SOK26:01+12:0311:21
20Linnea Solvang StaggTrollhättans SOK26:01+12:0311:21
22Isabelle JarnelidOK Kullingshof26:51+12:5311:43
23Astrid ErikssonUlricehamns OK27:09+13:1111:51
24Lova HolgerssonUlricehamns OK31:15+17:1713:38
25Ellen ArneborgUlricehamns OK31:49+17:5113:53
Ida JohanssonFrämmestads IKej godkänd
Alva SvärdhagenLidköpings VSKej godkänd
Lovisa AnderssonHjobygdens OKej godkänd
Malin KindbomIF Hagenej godkänd
Vera ElfströmOK Orintoej start
Rebecka RundbladFrämmestads IKej start
Johanna FredrixonOK Skogshjortarnaej start

H16

2 510 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lukas LarssonOK Skogshjortarna14:465:52
2Anton CarlssonIF Hagen15:09+0:236:02
3Erik GullbrandIF Hagen17:01+2:156:46
3Alfred HallqvistUlricehamns OK17:01+2:156:46
5Liam JohanssonIF Hagen17:27+2:416:57
6Albin HjellströmIK Hakarpspojkarna17:41+2:557:02
7Ludvig HedströmOK Skogshjortarna18:27+3:417:21
8Edvin HenryssonTibro OK18:39+3:537:25
9Linus AhlénIF Hagen18:52+4:067:30
10Adam SkoglundUlricehamns OK19:16+4:307:40
11Albin LiljenvallTolered-Utby Ol-klubb21:46+7:008:40
12Gustav LidmanTibro OK26:40+11:5410:37
13Anton BlomqvistMarkbygdens OK26:52+12:0610:42
14Rasmus ErikssonTolered-Utby Ol-klubb27:38+12:5211:00
15Kalle InemyrIstrums SK30:21+15:3512:05
16Arvid ÖhrvallOK Skogshjortarna30:54+16:0812:18
17Carl StadigIK Gandvik32:37+17:5112:59
18Oskar JosefssonIstrums SK35:02+20:1613:57
19Emanuel ZitkaUlricehamns OK39:46+25:0015:50
20Olof ThorssonRyda SK53:03+38:1721:08
Filip IngemarssonHestra IFej godkänd
Joel HolmbergUlricehamns OKej godkänd
Alvin RösehagVänersborgs SKej godkänd
Olle MelénTrollhättans SOKej godkänd
Johan MårtenssonIF Hagenej godkänd
Hjalmar KällIK Gandvikej godkänd
Jakob LundbergTolered-Utby Ol-klubbej godkänd
Alfred LeonTrollhättans SOKej godkänd
Isak ThörnbladOK Flundrehofej start

D14

2 140 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa MartanderTrollhättans SOK18:498:47
2Lisa ÖstenssonOK Tranan19:04+0:158:54
3Stina ThernOK Skogshjortarna19:45+0:569:13
4Elsa SödervallIK Gandvik20:23+1:349:31
5Elin BlomqvistMarkbygdens OK20:39+1:509:38
6Maja KarlssonTolered-Utby Ol-klubb20:51+2:029:44
7Klara EberlénOK Skogshjortarna20:59+2:109:48
8Emilia ElverlindOK Tranan22:05+3:1610:19
9Maja NymanVänersborgs SK22:11+3:2210:21
10Isabella BaierTolered-Utby Ol-klubb22:29+3:4010:30
11Aida MehmedagicIK Gandvik22:47+3:5810:38
12Emma AhlénIF Hagen22:59+4:1010:44
13Sara OhlinOK Tranan23:08+4:1910:48
14Silje RingstadTolered-Utby Ol-klubb23:47+4:5811:06
15Alice WahlbergFalköpings AIK OK24:05+5:1611:15
16Josefine ÖhrvallOK Skogshjortarna24:41+5:5211:32
17Hanna WidegrenIK Gandvik25:53+7:0412:05
18Hilda AhlgrenIK Gandvik28:29+9:4013:18
19Elsie HäggmarkMarkbygdens OK30:16+11:2714:08
20Elin ForsbergIK Gandvik34:03+15:1415:54
21Ida KarlssonOK Gränsen34:37+15:4816:10
22Ida KörleOK Landehof34:57+16:0816:19
23Helena ErikssonUlricehamns OK36:22+17:3316:59
24Alma AnderIstrums SK39:38+20:4918:31
25Johanna PihlströmOK Landehof43:11+24:2220:10
26Ellen ThorssonRyda SK59:28+40:3927:47
Ida NordströmIK Gandvikej godkänd
Agnes JohanssonIF Hagenutgått
Maja NordenfeltTolered-Utby Ol-klubbej start
Klara Hansson SandbergMarkbygdens OKej start

H14

2 160 m, 44 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin SundströmHestra IF13:516:24
2Jakob BaierTolered-Utby Ol-klubb14:24+0:336:39
3Tom WeihartHestra IF14:41+0:506:47
4Viggo WulffOK Gränsen14:42+0:516:48
5Ivar HenrikssonTolered-Utby Ol-klubb14:57+1:066:55
6Johan ErikssonTrollhättans SOK15:50+1:597:19
7Lukas KlangUlricehamns OK16:01+2:107:24
8Noel BengtssonOK Skogshjortarna17:52+4:018:16
9Otto LarssonOK Tranan17:55+4:048:17
10Isak SkoglundUlricehamns OK18:02+4:118:20
11Pontus HedinTolered-Utby Ol-klubb18:07+4:168:23
12Axel RydgrenTolered-Utby Ol-klubb18:26+4:358:32
13Petter RybergMariestads FK18:48+4:578:42
14Edvin LennartsonUlricehamns OK18:55+5:048:45
14Adam SamuelssonFalköpings AIK OK18:55+5:048:45
16Kasper VemdalMullsjö SOK19:23+5:328:58
17Jacob ErikssonTolered-Utby Ol-klubb19:27+5:369:00
18William HärströmFalköpings AIK OK19:29+5:389:01
19David RothamelTolered-Utby Ol-klubb19:43+5:529:07
19Melvin AnderssonTolered-Utby Ol-klubb19:43+5:529:07
21Oliver JohanssonBredareds IF19:51+6:009:11
22Liam HogedalVänersborgs SK20:17+6:269:23
23Eskil LeonTrollhättans SOK20:42+6:519:35
24Johan AnderssonIK Gandvik20:53+7:029:40
25Erik KindlundOK Tranan21:06+7:159:46
26Einar SörqvistMarkbygdens OK21:19+7:289:52
27Rasmus LarssonBredareds IF21:38+7:4710:00
28Emil JosefssonIstrums SK23:29+9:3810:52
29Aron MolanderOK Gränsen24:18+10:2711:15
30Axel StyreniusTolered-Utby Ol-klubb24:23+10:3211:17
31Oscar NystrandOK Klyftamo24:29+10:3811:20
32Elias DahlqvistOK Gränsen27:27+13:3612:42
33Folke LundhFalköpings AIK OK30:14+16:2313:59
34Eskil SöderlundUlricehamns OK31:00+17:0914:21
35Edvin OckbornTrollhättans SOK31:36+17:4514:37
36Albin LindkvistMarkbygdens OK34:07+20:1615:47
37Erik ArneborgUlricehamns OK35:27+21:3616:24
38Sixten LjungströmMariestads FK37:59+24:0817:35
39Jonas OlssonOK Amne41:34+27:4319:14
40Fritiof LomanderIstrums SK42:06+28:1519:29
41Nils ThorssonRyda SK42:35+28:4419:42
Simon WesthMullsjö SOKej godkänd
Alvin HuuvaTolered-Utby Ol-klubbej godkänd
Hampus KarlssonRyda SKej godkänd
Oscar ÖsterlundIK Ymerej start
Hugo EngbladFrämmestads IKej start
Primus HäggbomTolered-Utby Ol-klubbej start
Karl ThorssonRyda SKej start

D12

1 480 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Irma WesthMullsjö SOK10:046:48
2Linn EnbomVänersborgs SK11:23+1:197:41
3Andrea EnbomVänersborgs SK12:41+2:378:34
4Elvina BergdahlOK Orinto12:57+2:538:45
5Cornelia BerglundLidköpings VSK15:07+5:0310:12
6Moa VemdalMullsjö SOK15:43+5:3910:37
7Kajsa ElfströmOK Orinto15:54+5:5010:44
8Emilia MellegårdLidköpings VSK16:50+6:4611:22
9Ida AnderssonVänersborgs SK16:51+6:4711:23
10Ebba EberlénOK Skogshjortarna19:39+9:3513:16
11Alice HultLidköpings VSK20:20+10:1613:44
12Ida SylvanVänersborgs SK20:52+10:4814:05
13Olivia GustafssonTrollhättans SOK20:55+10:5114:07
14Frida ÖhrvallOK Skogshjortarna21:40+11:3614:38
15Alice KlintefeltLidköpings VSK23:23+13:1915:47
16Moa BengtssonOK Skogshjortarna24:04+14:0016:15
17Nikki WeihartHestra IF24:15+14:1116:23
18Elsa IngemarssonHestra IF27:17+17:1318:26
19Frida SkoglundUlricehamns OK27:19+17:1518:27
20Vilma LöfgrenOK Skogshjortarna27:48+17:4418:47
21Frida KällbergOK Skogsvargarna29:45+19:4120:06
22Alice LarssonBredareds IF37:13+27:0925:08
Arek MilevaTidaholm SOK Sisuej godkänd
Alma Van OostenIK Gandvikutgått
Greta DelinRyda SKej start

H12

1 970 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Samuel JakobssonOK Skogshjortarna14:437:28
2Melker SundströmHestra IF17:57+3:149:06
3Viktor HedströmOK Skogshjortarna19:02+4:199:39
4Nore ModénVänersborgs SK22:21+7:3811:20
5Albin SchröderOK Skogshjortarna23:20+8:3711:50
6Hannes HolmbergOK Gränsen23:23+8:4011:52
7Anton KarlssonUlricehamns OK24:08+9:2512:15
8Karl Hugo NilssonOK Orinto24:38+9:5512:30
9Vilgot ÅhlundVänersborgs SK25:10+10:2712:46
10Teo PalmérUlricehamns OK26:01+11:1813:12
11Calle WärnOK Skogshjortarna27:43+13:0014:04
12Gabriel HogedalVänersborgs SK28:02+13:1914:13
13Theo LarssonOK Tranan29:36+14:5315:01
14Olle NordinUlricehamns OK31:37+16:5416:02
15Jacob HolmbergUlricehamns OK33:06+18:2316:48
16Hampus SahlénIF Hagen33:42+18:5917:06
17Arvid BjörnstamOK Skogshjortarna36:02+21:1918:17
18Joar BlomqvistBredareds IF40:53+26:1020:45
19William JosefssonOK Kullingshof46:17+31:3423:29
20Lukas EnglundTrollhättans SOK50:17+35:3425:31
21Malte ZijpVänersborgs SK53:38+38:5527:13
22Hugo GustavssonMullsjö SOK56:13+41:3028:32
23Valdemar LundhFalköpings AIK OK56:45+42:0228:48
Egon KarlsonLidköpings VSKej godkänd
Hjalmar IngelsboOK Trananej godkänd
Linus ClaessonUlricehamns OKej godkänd
Ole HillebrandVänersborgs SKej godkänd
Nils SetterbergRyda SKej godkänd
Erik NyströmTolered-Utby Ol-klubbej start
Oliver LidbergRyda SKej start
Oliver HammarFalköpings AIK OKej start

D10

1 060 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Astrid LindgrenLidköpings VSK10:079:32
2Elvira ÅhlundVänersborgs SK10:21+0:149:45
3Astrid LomanderIstrums SK25:12+15:0523:46
4Johanna AnderssonRyda SK25:19+15:1223:53
5Lova BergdahlOK Orinto27:33+17:2625:59
6Carolina HallqvistVänersborgs SK29:59+19:5228:17
7Signe SetterbergRyda SK35:31+25:2433:30
Stina KlintefeltLidköpings VSKej godkänd
Thelma HindströmRyda SKej start

H10

1 060 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav KarlssonUlricehamns OK8:328:03
2Theo RydénMullsjö SOK9:16+0:448:44
3Oscar WärnOK Skogshjortarna10:09+1:379:34
4Malte PalmérUlricehamns OK10:46+2:1410:09
5Gustaf IngelsboOK Tranan10:50+2:1810:13
6Olle BlomqvistMarkbygdens OK10:59+2:2710:21
7Johannes AnderssonVänersborgs SK11:04+2:3210:26
8Alvin KarlssonRyda SK11:40+3:0811:00
9Oskar GustafssonTrollhättans SOK11:41+3:0911:01
10Linus HolmbergOK Gränsen15:50+7:1814:56
11Einar GranatMarkbygdens OK15:55+7:2315:00
12Mio KlassonUlricehamns OK20:39+12:0719:28
13Jonatan SahlénIF Hagen21:50+13:1820:35
14Johannes HolmbergUlricehamns OK22:39+14:0721:22
15Alvin IrhageIK Gandvik30:46+22:1429:01
16Jonathan ThorssonRyda SK37:32+29:0035:24
17Emil HillebrandVänersborgs SK44:11+35:3941:40
Hugo SamuelssonFalköpings AIK OKej godkänd
Ludvig BurvallOK Orintoej godkänd
Melwin LennartssonMarkbygdens OKej start

D35

2 510 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emelie SvalinVänersborgs SK19:197:41
2Maria SahlénIF Hagen21:48+2:298:41
Anna HammarFalköpings AIK OKej start

H35

2 590 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik JohanssonOK Skogsstjärnan17:166:40
2Daniel SundqvistOK Orinto20:16+3:007:49
3Johan PalmérUlricehamns OK21:10+3:548:10
4Rikard VilemyrMariestads FK21:24+4:088:15
5Martin JohanssonOK Orinto23:44+6:289:09
6Viktor SundströmBredareds IF31:22+14:0612:06
Jonas BergdahlOK Orintoej godkänd
Karl-Anton KarlssonUlricehamns OKej godkänd

D40

2 160 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna SundströmHestra IF16:317:38
2Lina PalmérUlricehamns OK17:50+1:198:15
3Jessica HolstHjobygdens OK22:06+5:3510:13
4Sara WulffOK Gränsen23:05+6:3410:41
5Sara LindgrenLidköpings VSK23:24+6:5310:50
6Katarina EnbomVänersborgs SK26:38+10:0712:19
7Kristina ÅhlundVänersborgs SK30:00+13:2913:53
8Emma HultLidköpings VSK34:44+18:1316:04
9Hanna SamuelssonFalköpings AIK OK36:19+19:4816:48
Linda LarssonFrämmestads IKej godkänd
Åsa HedströmOK Skogshjortarnaej godkänd

H40

2 530 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andréas ThernOK Skogshjortarna15:396:11
2Anders PåhlmanIstrums SK16:26+0:476:29
3Mattias BerglundLidköpings VSK17:52+2:137:03
4Robert EnbomVänersborgs SK18:25+2:467:16
5Max LarssonOK Tranan19:01+3:227:30
6Magnus BertilssonOK Skogshjortarna21:45+6:068:35
7Mikael MellegårdLidköpings VSK21:56+6:178:40
8Patrik CarlbomUlricehamns OK23:09+7:309:09
9Stefan AnderssonIstrums SK24:47+9:089:47
10Lars ErikssonUlricehamns OK42:29+26:5016:47
11Kiril MilevTidaholm SOK Sisu44:01+28:2217:23
Baltzar KarlssonIstrums SKej godkänd
Erik JohanssonOK Skogshjortarnaej godkänd

D45

2 130 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nina AhlénIF Hagen16:237:41
2Ulrika RundbladFrämmestads IK18:24+2:018:38
3Ulrika KindlundOK Tranan19:10+2:478:59
4Annika AnderssonOK Orinto20:36+4:139:40
5Åsa SylvanVänersborgs SK21:41+5:1810:10
6Marina AxelssonMarkbygdens OK21:43+5:2010:11
7Helena BlomqvistMarkbygdens OK22:10+5:4710:24
8Sofia GustafssonTrollhättans SOK22:28+6:0510:32
9Annika SvärdhagenLidköpings VSK25:45+9:2212:05
10Sofia ÖstenssonOK Tranan25:54+9:3112:09
11Johanna HallqvistUlricehamns OK27:29+11:0612:54
12Maria IngemarssonHestra IF28:07+11:4413:12
13Carina WallgrenIstrums SK30:06+13:4314:07
14Terese LarssonOK Tranan32:24+16:0115:12
15Kajsa NordinUlricehamns OK33:07+16:4415:32
16Madeleine JohanssonOK Skogshjortarna35:16+18:5316:33
17Catrin MolanderOK Gränsen41:01+24:3819:15
18Ann-Chatrin HolmbergUlricehamns OK45:17+28:5421:15

H45

2 510 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan IngemarssonHestra IF14:315:47
2Jonas GustafssonTrollhättans SOK15:03+0:325:59
3Tommy AnderssonVänersborgs SK15:24+0:536:08
4Mats KindlundOK Tranan16:36+2:056:36
5Stefan NordinUlricehamns OK17:33+3:026:59
6Thomas LjungOK Kullingshof17:40+3:097:02
7Per HolmbergUlricehamns OK19:10+4:397:38
8Bengt LarssonBredareds IF20:20+5:498:06
9Johan ÅhlundVänersborgs SK20:37+6:068:12
10Björn HenrikssonTolered-Utby Ol-klubb20:43+6:128:15
11Per CarlssonIF Hagen21:09+6:388:25
12Jonas HolstHjobygdens OK21:17+6:468:28
13Brett WeihartHestra IF21:34+7:038:35
14Niklas SahlénIF Hagen22:32+8:018:58
15Per BaierTolered-Utby Ol-klubb23:30+8:599:21
16Jonas MelénTrollhättans SOK24:47+10:169:52
17Greger AhlénIF Hagen24:54+10:239:55
18Martin KlintefeltLidköpings VSK26:41+12:1010:37
19Oskar KarlsonLidköpings VSK30:03+15:3211:58
20Jan SamuelssonFalköpings AIK OK30:20+15:4912:05
21Johan KällIK Gandvik32:02+17:3112:45
22Andreas PihlströmOK Landehof39:17+24:4615:39
23Henrik HolgerssonUlricehamns OK41:01+26:3016:20
Gary LarssonOK Skogshjortarnadiskvalificerad
David WesthMullsjö SOKej godkänd
Fredrik LeonTrollhättans SOKej godkänd
Fredrik BergIF Rigorej start
Mathias FredrixonOK Skogshjortarnaej start

D50

1 700 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny NymanVänersborgs SK12:227:16
2Maria BogrenIF Hagen14:15+1:538:22
3Suzy LarssonOK Skogshjortarna14:37+2:158:35
4Åsa AlsiöIF Hagen15:14+2:528:57
5Therése AnderssonRyda SK15:23+3:019:02
6Anna StombergIF Hagen15:44+3:229:15
7Kristina Höök PatrikssonOK Klyftamo15:54+3:329:21
8Ann-Kristin JanssonHjobygdens OK16:12+3:509:31
9Caroline HagströmFalköpings AIK OK17:33+5:1110:19
10Helena SödervallIK Gandvik17:48+5:2610:28
11Ann-Charlotte SolvangOK Skogsvargarna23:06+10:4413:35
12Helena HammarTidaholm SOK Sisu24:12+11:5014:14
13Helena AnderssonMarkbygdens OK24:50+12:2814:36
14Annika WessmarkOK Flundrehof28:29+16:0716:45
15Renita PåsseIF Hagen29:49+17:2717:32
16Monika HjellströmGränna-Bygdens OK30:26+18:0417:54
17Anneli AnderssonIK Gandvik47:23+35:0127:52

H50

2 360 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan ErikssonTolered-Utby Ol-klubb15:446:40
2Björn ÖbergRyda SK16:20+0:366:55
3Björn KristianssonTrollhättans SOK17:06+1:227:14
4Stefan AronengHestra IF18:13+2:297:43
5Fredrik MouchardIF Hallby SOK18:18+2:347:45
6Jonas HagströmFalköpings AIK OK18:54+3:108:00
7Mats HolmbergOK Gränsen19:06+3:228:05
8Anders KindbomIF Hagen19:29+3:458:15
9Nils GustavssonLidköpings VSK20:32+4:488:42
10Per-Anders AxelssonMarkbygdens OK20:44+5:008:47
11Jan-Otto AnderssonLidköpings VSK21:00+5:168:53
12Jonas NiklassonFalköpings AIK OK21:31+5:479:07
13Peter TorgénIstrums SK24:25+8:4110:20
14Johan MarsMarkbygdens OK25:21+9:3710:44
15Marthin AnderssonIK Gandvik26:44+11:0011:19
16Kjell JohanssonIF Hagen26:46+11:0211:20
17Tony GustavsenIstrums SK26:52+11:0811:23
18Henrik Billman PetterssonFalköpings AIK OK27:12+11:2811:31
19Urban MolanderOK Gränsen28:59+13:1512:16
Stefan KarlssonTidaholm SOK Sisuej godkänd
Magnus SödervallIK Gandvikej godkänd
Anders SandbergMarkbygdens OKej godkänd
Thomas LjungqvistTibro OKej godkänd
Lars ArneborgUlricehamns OKej godkänd
Peter JarlTibro OKej start
Mats KarlssonIF Hagenej start

D55

1 700 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva HägnanderLidköpings VSK14:008:14
1Maria SkogsbergMariestads FK14:008:14
3Lena ArnoldssonMullsjö SOK16:43+2:439:50
4Sari HåkanssonOK Gränsen18:08+4:0810:40
5Kristin HanssonMarkbygdens OK18:15+4:1510:44
6Gun LundbergIstrums SK18:33+4:3310:54
7Marianne HanssonBredareds IF19:13+5:1311:18
8Ann-Brith StrömbergOK Skogshjortarna21:31+7:3112:39
9Lisa AnderssonUlricehamns OK22:05+8:0512:59
10Karin B. AnderssonIF Hagen30:26+16:2617:54
11Maria Wallin JohanssonOK Skogshjortarna36:46+22:4621:37

H55

2 290 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars HolmbergIF Hagen16:057:01
2Andres LaasOK Skogshjortarna16:14+0:097:05
3Magnus BlennowFalköpings AIK OK16:44+0:397:18
4Lasse Karlsson-LodIstrums SK16:56+0:517:23
5Johan FalkUlricehamns OK17:21+1:167:34
6Johan ByströmTolered-Utby Ol-klubb19:38+3:338:34
7Christer MannfolkUlricehamns OK21:35+5:309:25
8Niclas KjellmanLidköpings VSK22:23+6:189:46
9Magnus RamsinIstrums SK27:39+11:3412:04
10Fredrik ÖdeenIstrums SK28:19+12:1412:21
11Rolf-Arne BornebrattIK Gandvik35:17+19:1215:24
12Lars KarlssonOK Gränsen39:33+23:2817:16
Jan LindströmIK Wilskeej godkänd
Klaes AxelssonMullsjö SOKej godkänd
Roy JohanssonOK Skogsvargarnaej godkänd
Claes-Håkan EkbergLidköpings VSKej godkänd
Kjell EinarssonOK Skogshjortarnaej godkänd
Sören WilhelmssonFalköpings AIK OKej godkänd
Jens LindströmTibro OKej start

D60

1 660 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid SchmiterlöwHjobygdens OK15:069:05
2Inger WesterbergIF Hagen15:50+0:449:32
3Kerstin AnderssonRyda SK16:18+1:129:49
4Pia SvenssonFalköpings AIK OK16:35+1:299:59
5Ann Warma LaasOK Skogshjortarna17:23+2:1710:28
6Gunilla LarssonBredareds IF18:02+2:5610:51
7Margareta NetzTrollhättans SOK23:39+8:3314:14
8Gunilla JohanssonOK Skogsstjärnan24:39+9:3314:50
9Elise JohanssonFalköpings AIK OK25:04+9:5815:06
10Kristina SvenningFalköpings AIK OK40:03+24:5724:07
Jane JohanssonIstrums SKej start

H60

2 160 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lasse JohanssonEds SK17:067:55
2Tomas KarlssonOK Skogshjortarna18:10+1:048:24
3Hans StridUlricehamns OK18:42+1:368:39
4Jerker NetzTrollhättans SOK18:48+1:428:42
5Ulf PalmérUlricehamns OK19:07+2:018:51
6Stefan JohanssonTrollhättans SOK21:38+4:3210:00
7Magnus AnderssonUlricehamns OK21:47+4:4110:05
8Bengt LundbergIstrums SK22:43+5:3710:31
9Clas BörjessonIK Uven24:22+7:1611:16
10Johan KarlssonTrollhättans SOK25:02+7:5611:35
11Per GustafssonRyda SK25:25+8:1911:46
12Håkan HåkanssonOK Gränsen28:19+11:1313:06
Sven SundströmBredareds IFej godkänd
Anders KjellbergOK Skogsvargarnaej godkänd
Jörgen IvarssonGöteborg-Majorna OKej start
Lennart NilssonUlricehamns OKej start

D65

1 510 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristina LarssonOK Klyftamo16:4311:04
2Inger SvenssonLidköpings VSK16:58+0:1511:14
3Kerstin KarlssonTidaholm SOK Sisu19:19+2:3612:47
4Britt-Marie LarssonSOK 6821:13+4:3014:03
5Gunilla HogedalVänersborgs SK22:23+5:4014:49
6Inger JohanssonOK Klyftamo22:47+6:0415:05
7Evamarie LundahlIF Hagen25:10+8:2716:40
8Marita LarssonMarkbygdens OK31:43+15:0021:00
9Monica IvarssonOK Skogshjortarna31:49+15:0621:04
Lisbeth DamsgaardHjärnarps OLej godkänd
Monica MartinssonOK Trananej godkänd

H65

2 130 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars HogedalVänersborgs SK18:298:40
2Bo HerderssonMarkbygdens OK19:07+0:388:58
3Sten OlssonOK Klyftamo20:27+1:589:36
4Lars GrehnMullsjö SOK20:30+2:019:37
5Uno MagnussonIF Hagen20:40+2:119:42
6Anders ErikssonIF Hagen21:02+2:339:52
7Per FredrikssonOK Skogshjortarna23:09+4:4010:52
8Kent IvarssonOK Skogshjortarna23:42+5:1311:07
9Yngve AlfvénIK Wilske24:33+6:0411:31
10Kurt JohanssonFalköpings AIK OK30:40+12:1114:23
11Gert IvarssonOK Skogshjortarna36:28+17:5917:07
12Tommy HoltbringOK Amne39:09+20:4018:22
Kjell KaminskyIF Hagenej godkänd
Bill AnderssonHestra IFej godkänd
Björn PetterssonUlricehamns OKej start
Lennart HålsjöOK Skogshjortarnaej start

D70

1 350 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta KarlsonRyda SK19:0314:06
2Linnea ClaessonRydboholms SK19:26+0:2314:23
3Enid IngemarssonHestra IF20:04+1:0114:51
4Barbro BörjesonOK Skogshjortarna21:13+2:1015:42
5Barbro AnderssonOK Skogshjortarna25:22+6:1918:47
6Inger LindblomOK Orinto26:11+7:0819:23
7Harriet AnderssonOK Skogshjortarna26:50+7:4719:52
8Kristina JohanssonVänersborgs SK29:41+10:3821:59
Kajsa TofténHjobygdens OKej start
Evy GabrieliiBredareds IFej start

H70

1 700 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle AdolfssonLerums SOK13:287:55
2Rune SandbergUddevalla OK15:26+1:589:04
3Hans-Gösta BernhardMariestads FK15:39+2:119:12
4Ted LiivrandOK Skogshjortarna15:52+2:249:20
5Kjell-Åke NilssonUlricehamns OK15:53+2:259:20
6Karl Evert SvenssonIF Hagen15:57+2:299:22
7Kjell MartinssonOK Tranan17:27+3:5910:15
8Sven-Olof PetterssonMullsjö SOK17:51+4:2310:30
9Styrbjörn JanssonIF Hagen19:18+5:5011:21
10Christer JohanssonOK Orinto19:21+5:5311:22
11Torbjörn WikströmOK Orinto19:23+5:5511:24
12Rolf EinarssonIF Hagen20:24+6:5612:00
13Ronald Mc GrailHjärnarps OL21:19+7:5112:32
14Sven-Erik JohanssonOK Skogsstjärnan22:03+8:3512:58
15Gösta ClaessonRydboholms SK22:42+9:1413:21
16Roland BomanUlricehamns OK23:07+9:3913:35
17Kent OlaussonOK Orinto23:28+10:0013:48
18Lars-Olof GustafssonOK Klyftamo23:33+10:0513:51
Carl-Henry AnderssonOK Orintoej godkänd

D75

1 350 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnel SvenssonIK Ymer15:1711:19
2Birgitta KarlssonOK Orinto17:14+1:5712:45
3Ulla HöökOK Klyftamo17:45+2:2813:08
4Mariann KjellbergBredareds IF18:00+2:4313:19
5Britt RangertIK Ymer19:43+4:2614:36
6Ann-Catrine AhlströmHjobygdens OK21:34+6:1715:58
7Berith IvehagFrämmestads IK21:44+6:2716:05
8Ingrid HermanssonIK Ymer22:23+7:0616:34
9Ulla LindheIK Stern24:36+9:1918:13
10Lena WaernTrollhättans SOK26:27+11:1019:35

H75

1 510 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kenneth IvehagFrämmestads IK13:529:10
2Åke GatelidOK Skogshjortarna14:47+0:559:47
3Ingemar LindblomOK Orinto14:59+1:079:55
4Ronny AnderssonOK Skogshjortarna15:01+1:099:56
5Lars FinbomOK Landehof15:04+1:129:58
6Henrik HvoslefIK Stern15:45+1:5310:25
7Dag LorénOK Frisene16:11+2:1910:43
8Lars-Olof LannfeltOK Skogshjortarna16:19+2:2710:48
9Lars LjungbergTrollhättans SOK17:00+3:0811:15
10Kurt FredrixonOK Skogshjortarna17:33+3:4111:37
11Bengt-Åke SvenssonIK Ymer19:21+5:2912:48
12Hans KarlssonOK Orinto20:07+6:1513:19
13Per-Arne JohanssonVänersborgs SK20:15+6:2313:24
14Rolf GabrielssonFalköpings AIK OK21:07+7:1513:59
15Åke KarlssonSOK Träff23:12+9:2015:21
16Lars WahlströmIstrums SK25:11+11:1916:40
17Gunnar AnderssonIK Vista26:29+12:3717:32
18Knut HöökOK Klyftamo27:40+13:4818:19
19Åke NordbergOK Klyftamo31:15+17:2320:41
Kalle JohanssonOK Skogshjortarnaej godkänd
Lars-Erik NilssonMariestads FKej godkänd
Per-Olof JohanssonOK Klyftamoej godkänd
Lars JohanssonOK Skogshjortarnaej godkänd

D80

1 350 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vivi-Anne BylundRydboholms SK25:0018:31
2Lisbeth JohanssonOK Skogshjortarna38:32+13:3228:32
Gunnel BörjessonIK Uvenej start

H80

1 350 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kuno EkdahlOK P416:2712:11
2Harry SundbergOK Klyftamo18:27+2:0013:39
3Gunnar BylundRydboholms SK32:20+15:5323:57
Karl-Inge KarlssonIstrums SKej godkänd

D85

1 350 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bernice AntonssonFK Friskus-Varberg40:4630:11

Inskolning

960 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Charlie KlassonUlricehamns OK13:4814:22
Moa SylvanVänersborgs SK24:57+11:0925:59
Alva LindRyda SK33:10+19:2234:32
Matilda ErikssonRyda SK16:34+2:4617:15
Ruben IrhageIK Gandvik24:43+10:5525:44
Gilbert IrhageIK Gandvik24:44+10:5625:45
Gustav ThorssonRyda SK19:09+5:2119:56
Max WarwickRyda SK18:02+4:1418:47
Emma HillebrandVänersborgs SK20:55+7:0721:47
Mats HillebrandVänersborgs SK21:00+7:1221:52
Esperanza BalaguéFalköpings AIK OK18:28+4:4019:14
Olivia ThorssonRyda SK15:38+1:5016:17
Eskil SetterbergRyda SK17:49+4:0118:33
Klara AnderssonFalköpings AIK OK39:36+25:4841:15
Malte Johnsson HammarTidaholm SOK Sisu19:13+5:2520:01
Elsa PåhlmanIstrums SK22:21+8:3323:16
Hanna HillebrandVänersborgs SK23:07+9:1924:04
Ragnhild ThorssonRyda SKej godkänd
Elton HederRyda SKej start
Axel SvanlindRyda SKej start

U1

1 060 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Svea EngbladFrämmestads IK13:5113:03
2Irma PalmerUlricehamns OK14:50+0:5913:59
3August LennartssonUlricehamns OK15:37+1:4614:43
4Egon PalmerUlricehamns OK17:01+3:1016:03
5Signe LomanderIstrums SK18:59+5:0817:54
6Judith GranatMarkbygdens OK19:01+5:1017:56
7Hannes ModénVänersborgs SK19:45+5:5418:37
8Natan KarlsonLidköpings VSK20:19+6:2819:10
9Felix LarssonOK Tranan21:35+7:4420:21
10Liv WestinIstrums SK21:56+8:0520:41
11Molly Edenvik AlboFalköpings AIK OK23:28+9:3722:08
12Elsa HolstHjobygdens OK30:51+17:0029:06
13Olle HolstHjobygdens OK30:57+17:0629:11

U2

1 480 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vera WesthMullsjö SOK23:5416:08
2Agnes JohanssonBredareds IF43:30+19:3629:23
3Wilgot RomanUlricehamns OK1:10:45+46:5147:48
4Vilmer FagnerUlricehamns OK1:10:47+46:5347:49
5Ellen GunnarssonFalköpings AIK OK1:20:23+56:2954:18

Öppen motion 1

1 060 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Felica WraneHestra IF11:5211:11
2Monica KällbergOK Skogsvargarna18:32+6:4017:29
3Kwan JohanssonBredareds IF53:43+41:5150:40

Öppen motion 3

1 970 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Victor ArwiesedTibro OK17:158:45
2Konrad EnerothTidaholm SOK Sisu29:05+11:5014:45
3Ulrika EnerothTidaholm SOK Sisu34:00+16:4517:15
4Martin GranatMarkbygdens OK36:50+19:3518:41
5Olle WassGällstadbygdens SOK37:57+20:4219:15
6Karin MårtenssonOK Skogsstjärnan38:14+20:5919:24
7Marie IrhageIK Gandvik38:27+21:1219:31
8Anna-Lena AnderssonFalköpings AIK OK40:56+23:4120:46
9Britt-Marie EkbergOK Orinto43:02+25:4721:50
10Lis ErikssonUlricehamns OK43:51+26:3622:15
11Alma GullbrandIF Hagen45:23+28:0823:02
12Krister WessmarkOK Flundrehof46:31+29:1623:36
13Ylva BjörnstamOK Skogshjortarna47:28+30:1324:05
14Jessica SandinKlubblös47:45+30:3024:14
15Ulrika MagnussonTidaholm SOK Sisu50:45+33:3025:45
16Gun ThorssonRyda SK58:58+41:4329:55
17Alvin BerglöfOK Skogshjortarna1:03:20+46:0532:08
18Björn-Olof PetréIstrums SK1:11:37+54:2236:21
19Pia RagnarOK Skogshjortarna1:13:39+56:2437:23
20Siw OlaussonOK Orinto1:42:03+1:24:4851:48
Albin WraneHestra IFej godkänd
Amanda HammarTidaholm SOK Sisuutgått
Rebecka BergIF Rigorej start

Öppen motion 5

2 160 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin KlassonUlricehamns OK17:047:54
2Malin WraneHestra IF17:18+0:148:00
3Mikael IrhageIK Gandvik23:05+6:0110:41
4Niklas KamforsOK Kullingshof23:18+6:1410:47
5Annie KamforsOK Kullingshof24:02+6:5811:07
6Henrik StadigIK Gandvik24:11+7:0711:11
7Ella JohanssonTibro OK25:09+8:0511:38
8Lena FredenFalköpings AIK OK26:04+9:0012:04
9Henrik EkwurtzelVaggeryds SOK26:18+9:1412:10
10Wilhelm VictorzonMullsjö SOK26:29+9:2512:15
11Lars EkmarkHjobygdens OK26:44+9:4012:22
12Anders SwedinLidköpings VSK27:09+10:0512:34
13Kjell AnderssonHjobygdens OK28:01+10:5712:58
14Thoma HellnerIstrums SK29:06+12:0213:28
15Louise ModénVänersborgs SK31:20+14:1614:30
16Sofia DelinRyda SK32:00+14:5614:48
17Hedvig Engström JacobssonOK Skogshjortarna32:20+15:1614:58
18Rikard AnderssonFalköpings AIK OK32:36+15:3215:05
19Jonny KällbergOK Skogsvargarna33:06+16:0215:19
20Helen JosefssonOK Kullingshof33:35+16:3115:32
21Rocío BalaguéFalköpings AIK OK41:50+24:4619:22
22Teresa KaliskyRyda SK42:10+25:0619:31
23Mattias AnderssonHjobygdens OK42:57+25:5319:53
24Eva ÖhrvallOK Skogshjortarna43:02+25:5819:55
25Carola TengrothRyda SK46:41+29:3721:36
26Louise ThorssonRyda SK53:35+36:3124:48
Kerstin HellnerIstrums SKej godkänd
Ulf ClaessonUlricehamns OKej godkänd
Elin KällIK Gandvikej godkänd
Lena Carlsson TellIF Hagenej start
Rune PetterssonFrämmestads IKej start

Öppen motion 7

2 590 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jesper LindströmIF Hagen18:267:07
2Johan KindbomIF Hagen22:34+4:088:42
3Andreas EklundGöteborg-Majorna OK22:41+4:158:45
4Linn ErikssonRyda SK22:49+4:238:48
5Henrik ÖhrvallOK Skogshjortarna24:11+5:459:20
6Karl-Johan LennartssonUlricehamns OK24:18+5:529:22
7Viktor ThorssonRyda SK25:21+6:559:47
8Maria LennartssonUlricehamns OK27:51+9:2510:45
9Marita HaglundBredareds IF28:18+9:5210:55
10Simon FredrikssonHerrljunga SK Skid o OL28:56+10:3011:10
11Lars StrömbergOK Skogshjortarna30:53+12:2711:55
12Sara RosengrenOK Gränsen34:00+15:3413:07
13Bert ThorssonRyda SK37:11+18:4514:21
14Anna JohanssonFrämmestads IK39:34+21:0815:16
15Anita BodinGällstads IF39:40+21:1415:18
16Kurt EkbergOK Orinto43:33+25:0716:48
17Bodil AhlströmTrollhättans SOK51:27+33:0119:51
18Mattias ModénVänersborgs SK52:45+34:1920:22
Lars MellanderLidköpings VSKej godkänd
Fredrik RothamelTolered-Utby Ol-klubbej godkänd
Susanne ArneborgUlricehamns OKej start
Maria TryggöTrollhättans SOKej start

Öppen Trail Sprint

2 310 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara AnderssonVänersborgs SK26:2511:26

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser