Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vårracet, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vårracet, medel
Arrangörsorganisation: OK Orion
Datum: söndag 17 mars 2019

D21

3 930 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Louise LundgrenVäxjö OK28:087:09
2Emma BergmanOK Pan-Kristianstad28:30+0:227:15
3Amanda HolmgrenVittjärvs IK29:54+1:467:36
4Agata OlejnikOK Orion30:35+2:277:46
5Moa PetterssonGöteborg-Majorna OK31:08+3:007:55
6Pia OlssonSkåneslättens OL31:51+3:438:06
7Sofia GrawéÄrla IF32:58+4:508:23
8Lisa FolinoKarlskrona SOK35:45+7:379:05
9Ida HedlundHagaby GoIF Örebro37:42+9:349:35
10Annie LennartssonSkåneslättens OL37:45+9:379:36
11Hanna ModinLunds OK42:06+13:5810:42
12Frida HildingssonLunds OK46:07+17:5911:44
13Kristina SpångbergLunds OK51:57+23:4913:13
14Linnea GustafssonOK Gynge53:07+24:5913:30
Anna BondesonLunds OKej start
Maja PetterssonKarlskrona SOKej start

H21

4 390 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Denys ShcherbakovRonneby OK25:345:49
2Lukas LundgrenVäxjö OK26:14+0:405:58
3Simon WikströmOK Pan-Kristianstad27:50+2:166:20
4Joakim AndénSödertälje-Nykvarn OF28:20+2:466:27
5Linus BohmanMalungs OK Skogsmårdarna29:08+3:346:38
6Martin HederskogIFK Umeå30:04+4:306:50
7Pontus JohanssonKarlskrona SOK31:08+5:347:05
8Henrik PerssonTullinge SK31:27+5:537:09
9Simon HedlundÄrla IF31:36+6:027:11
10Mateusz WenslawOK Orion31:46+6:127:14
11Sven EngströmLinköpings OK32:09+6:357:19
12Thomas JohannessonRonneby OK32:13+6:397:20
13Dag StridhMalungs OK Skogsmårdarna32:50+7:167:28
14Andreas NikolaussonVisborgs OK33:13+7:397:33
15Torgny LindströmRonneby OK33:37+8:037:39
16Emil SvalbringMålilla OK35:38+10:048:07
17Per BerghTullinge SK36:20+10:468:16
18Marcus BillOK Pan-Kristianstad37:34+12:008:33
19Björn KarlssonHalmstad OK39:22+13:488:58
20Patrik JohanssonKexholms SK39:51+14:179:04
21Albin AnderssonVäxjö OK49:19+23:4511:14
22Lukas WittenbecherLunds OK49:26+23:5211:15
23Björn AnderssonLunds OK51:26+25:5211:42
24Arne LindströmTorsås OK54:08+28:3412:19
Jens WängdahlIFK Göteborg Orienteringej godkänd
Filip NilssonGotlands Bro OKej start
Emil FolinoKarlskrona SOKej start
Rickard BörjessonMalungs OK Skogsmårdarnaej start

D20

3 680 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofie JosefssonOK Pan-Kristianstad37:5910:19
2Johanna WilhelmssonKarlskrona SOK52:02+14:0314:08
3Julia LundHästveda OK57:28+19:2915:36

H20

3 930 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil PetterssonKarlskrona SOK25:486:33
2Elias LjungqvistSävedalens AIK26:48+1:006:49
3Oscar ModigOK Pan-Kristianstad27:27+1:396:59
4Jonathan JylltorpLinköpings OK28:46+2:587:19
5Mathias BlomsterRonneby OK35:02+9:148:54
Gunnar EngströmLinköpings OKej start

D18

3 480 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alicia LundgrenVäxjö OK25:497:25
2Lovisa WeidenSkåneslättens OL27:21+1:327:51
3Elin NilssonAndrarums IF29:19+3:308:25
4Thea BökmanHelsingborgs SOK30:20+4:318:42
5Hanna RingRonneby OK35:09+9:2010:06
6Clara DahlHärlövs IF39:02+13:1311:12
7Nelli OlvegårdFK Göingarna50:35+24:4614:32 Ladda ner rutt i gpx-format

H18

3 680 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Allan HedbergLunds OK24:246:37
2Adrian SkobeKalmar OK28:58+4:347:52
3Arvid BlomsterRonneby OK29:19+4:557:57
4Simon GiselssonRonneby OK30:09+5:458:11
5Arvid KronmarKarlskrona SOK32:48+8:248:54
6Simon FogelströmTorsås OK33:25+9:019:04
7Jakob WilhelmssonKarlskrona SOK35:04+10:409:31
8Oleksii ZhelobkovKarlskrona SOK1:02:01+37:3716:51
9Erik HanssonKarlskrona SOK1:17:16+52:5220:59
Linus LundbergOK Bävernej godkänd
Jacob MobergHelsingborgs SOKej godkänd
Isak HagbergKalmar OKej start
Edvin StrandbergKalmar OKej start

D16

3 530 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emmy PalmFK Boken31:539:01
2Emma EmilssonOK Skogsfalken32:33+0:409:13
3Alice OlvegårdFK Göingarna32:52+0:599:18
4Alma SvennerudKarlskrona SOK33:05+1:129:22
5Lisa SwartzOK Orion33:07+1:149:22
6Moa SkoogIF Hagen33:44+1:519:33
7Vilma EngströmOK Orion36:37+4:4410:22
8Sandra WiduchKarlskrona SOK37:55+6:0210:44
9Maja LindénVäxjö OK41:39+9:4611:47
10Elsa WibergHelsingborgs SOK48:33+16:4013:45
11Judith LundqvistKalmar OK54:23+22:3015:24
12Hanna LarssonYstads OK1:03:27+31:3417:58
Alva NystedtSkåneslättens OLej godkänd
Malva JönssonKalmar OKej start

H16

3 530 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo LarssonKarlskrona SOK22:466:26
2Hugo EricssonVäxjö OK23:03+0:176:31
3Edvin SelinFK Göingarna23:45+0:596:43
4Filip HåkanssonOK Orion25:06+2:207:06
5Albin WeidenSkåneslättens OL25:31+2:457:13
6Hugo UnossonKalmar OK27:44+4:587:51
7Erik OscarssonOK Orion29:04+6:188:14
8Theo LövdahlSOK Viljan29:19+6:338:18
9Oscar HultgrenOK Njudung29:26+6:408:20
10Anton TörnqvistKarlskrona SOK29:48+7:028:26
11Linus VernströmRonneby OK32:08+9:229:06
12Ivar HelmerssonHässleholms OK33:16+10:309:25
13Ville LundgrenKalmar OK35:43+12:5710:07
14Alexander GustafssonOK Njudung45:07+22:2112:46
15Axel EvebornSOK Viljan52:59+30:1315:00
16Lukas HagbergKalmar OK1:05:42+42:5618:36
Samuel LjungqvistTolered-Utby Ol-klubbej start
Johan HanssonSOK Viljanej start

D16 Kort

3 000 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linnea SkobeKalmar OK42:1714:05
Lovisa WahlbomLunds OKej start

H16 Kort

3 000 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustaf JohanssonOK Njudung35:5911:59

D14

3 000 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma ZettervallKarlskrona SOK21:277:09
2Minna PalmIK Hakarpspojkarna24:48+3:218:16
3Tuva ÖstangårdGamleby OK26:13+4:468:44
4Tuva SelinFK Göingarna28:11+6:449:23
5Filippa BraunVäxjö OK31:36+10:0910:32
6Linn BjörneldKalmar OK34:42+13:1511:34
7Emelia CarlströmFK Boken35:45+14:1811:55
8Lova JönssonKalmar OK38:19+16:5212:46
9Anna BenattiSkåneslättens OL40:56+19:2913:38
10Hilda PeterssonVäxjö OK42:26+20:5914:08
11Linnéa BjärbyFrosta OK43:57+22:3014:39
12Anna ViktorssonOK Skogsfalken48:06+26:3916:02
13Evanna JohanssonOK Njudung49:19+27:5216:26
14Elin SaleskogRonneby OK58:12+36:4519:24
15Emma LarssonKarlskrona SOK1:00:10+38:4320:03

H14

3 000 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Svante SelinFK Göingarna21:097:03
2Axel BrattOK Orion22:33+1:247:31
3Hjalmar AxelssonFK Göingarna23:12+2:037:44
4Wilmer SelinFK Göingarna23:58+2:497:59
5Nils SwartzOK Orion24:27+3:188:09
6Eddie KarlssonOK Vilse 8726:21+5:128:47
7Wilhelm KarmetunOK Njudung27:18+6:099:06
8Oliver HåkanssonOK Orion27:42+6:339:14
9Olle PetersénOK Njudung28:01+6:529:20
10Jakob OmelchenkoKarlskrona SOK31:55+10:4610:38
11Emil AlbinssonOK Skogsfalken32:26+11:1710:48
12Emil RingRonneby OK36:05+14:5612:01
13Matti JohanssonOK Njudung36:18+15:0912:06
14Wille VernströmRonneby OK47:14+26:0515:44
Noah MulariOK Vilse 87ej start
Simon WaxegårdTorsås OKej start

H14 Kort

2 910 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alvin JohanssonOK Njudung28:309:47

D12

2 910 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Märta SvennerudKarlskrona SOK21:067:15
2Matilda SöderbergOK Skogsfalken23:06+2:007:56
3Hannah JosefssonOK Skogsfalken23:27+2:218:03
4Selma LeopoldOK Orion26:23+5:179:03
5Klara PalmFK Boken30:59+9:5310:38
6Saga ChristensenSkåneslättens OL33:01+11:5511:20
7Alva EngströmOK Orion37:59+16:5313:03
8Hilda LindénVäxjö OK38:45+17:3913:18
9Sonia KurashovaFK Åsen40:20+19:1413:51

H12

2 910 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alvin LundgrenVäxjö OK22:417:47
2Albin GranqvistFK Göingarna28:51+6:109:54
3Eric WahlbomLunds OK32:51+10:1011:17
4Filip MyrénOK Orion36:15+13:3412:27
5Atle KulstadSkåneslättens OL38:33+15:5213:14
6Erik LeopoldOK Orion41:13+18:3214:09
Elias KronmarKarlskrona SOKej godkänd
Gustav GranqvistFK Göingarnaej godkänd
Elias LindströmRonneby OKej start

H12 Kort

2 230 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alexander BjärbyFrosta OK20:038:59

D10

2 140 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olivia MyrénOK Orion18:548:49
2Tuva ChristensenSkåneslättens OL27:46+8:5212:58
3Elsa EngströmOK Orion28:52+9:5813:29
Meja HåkanssonRonneby OKej godkänd
Disa LundbergKarlskrona SOKej start

H10

2 140 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik ZettervallKarlskrona SOK12:025:37
2Linus LindénVäxjö OK12:47+0:455:58
3Joar AnderssonVäxjö OK13:46+1:446:25
4Olle SaleskogRonneby OK18:14+6:128:31
5Anton FaxénVäxjö OK26:35+14:3312:25

D35

3 680 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin DernegårdÅlems OK48:5613:17
Maureen Olsson LoLunds OKej start

D40

3 480 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kajsa NiemiEmmaboda Verda OK30:218:43
2Sarah LindströmRonneby OK30:26+0:058:44
3Frida PalmFK Boken30:38+0:178:48
4Linda LarssonKarlskrona SOK31:57+1:369:10
5Camilla SelinFK Göingarna32:58+2:379:28
6Eva GustafssonVäxjö OK34:01+3:409:46
7Maria BraunVäxjö OK35:07+4:4610:05
8Cecilia KarmetunOK Njudung46:45+16:2413:26
9Susanna CaleklintKarlskrona SOK49:57+19:3614:21
10Petra LundgrenKalmar OK1:37:45+1:07:2428:05

H40

3 930 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tord HultbergSOK Viljan29:427:33
2Björn AnderssonKarlskrona SOK34:31+4:498:46
3Johan SanderSkåneslättens OL35:23+5:419:00
4Olof IngemarssonKarlskrona SOK36:02+6:209:10
5Marcus BlomkvistKarlskrona SOK39:48+10:0610:07
6Stefan CaleklintKarlskrona SOK48:24+18:4212:18
7Peter JohanssonVäxjö OK51:24+21:4213:04
8Magnus KronmarKarlskrona SOK52:49+23:0713:26
Peter WirenstedtKarlskrona SOKej start

D45

3 150 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin Rahm BjörneldKalmar OK29:529:28
2Louise AxelssonFK Göingarna32:14+2:2210:13
3Marina JohanssonOK Njudung34:22+4:3010:54
4Maria ModigOK Pan-Kristianstad34:41+4:4911:00
5Kerstin JensenSkåneslättens OL35:32+5:4011:16
6Sara ElfvingRonneby OK36:21+6:2911:32
7Anna HanssonSOK Viljan37:31+7:3911:54
8Maria HelmerssonHässleholms OK38:32+8:4012:13
9Anna SvenssonSOK Viljan45:46+15:5414:31

H45

3 930 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christian HåkanssonRonneby OK26:346:45
2Johan HåkanssonRonneby OK27:17+0:436:56
3Ihor TrimboyOdesa Team28:23+1:497:13
4Ola SöderbergOK Skogsfalken29:01+2:277:23
5Magnus LarssonKarlskrona SOK29:16+2:427:26
6Magnus GranqvistFK Göingarna29:54+3:207:36
7Anders SelinFK Göingarna30:13+3:397:41
8Torstein HoleNydalens SK30:19+3:457:42
9Tobias BorgerKalmar OK30:20+3:467:43
10Peter BraunVäxjö OK30:28+3:547:45
11Viktor SkobeKalmar OK30:46+4:127:49
12Joakim KarmetunOK Njudung31:41+5:078:03
13Fabian LjungqvistLunds OK32:10+5:368:11
14Nils HelmerssonHässleholms OK32:20+5:468:13
15Olle BjörneldKalmar OK32:29+5:558:15
16Per-Markus JönssonKalmar OK33:10+6:368:26
17Henrik ModigOK Pan-Kristianstad33:18+6:448:28
18Torgny LundHästveda OK34:09+7:358:41
19Ola MarkholmSkåneslättens OL34:16+7:428:43
20Jörgen JohanssonKarlskrona SOK35:59+9:259:09
21Magnus EricssonVäxjö OK36:55+10:219:23
22Marcus SvennerudKarlskrona SOK37:57+11:239:39
23Andreas NiemiEmmaboda Verda OK38:08+11:349:42
24Fredrik NystedtSkåneslättens OL38:34+12:009:48
25Johan JensenSkåneslättens OL39:19+12:4510:00
26Fredrik KarlssonNybro OK40:30+13:5610:18
27Michael NilssonAndrarums IF40:59+14:2510:25
28Lars DahlHärlövs IF50:20+23:4612:48
29Fredrik WahlbomLunds OK53:45+27:1113:40

D50

3 150 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josefine JungstrandOK Skogsfalken26:398:27
2Maria SibilevaKarlskrona SOK26:59+0:208:33
3Eva PetterssonKarlskrona SOK27:16+0:378:39
4Carina GustafssonOK Gynge27:28+0:498:43
5Ann-Sofie BrinkMarkaryds FK29:44+3:059:26
6Annika JosefssonKarlskrona SOK31:32+4:5310:00
7Anne JohanssonKarlskrona SOK31:40+5:0110:03
8Ingela ThoressonAndrarums IF32:39+6:0010:21
9Åsa BergforsSOK Viljan33:17+6:3810:33
10Anette ArksandVallentuna-Össeby OL36:38+9:5911:37
11Gitte EngströmLinköpings OK38:00+11:2112:03
12Pia ÖstangårdGamleby OK38:08+11:2912:06
13Anna NyqvistKalmar OK38:10+11:3112:06 Ladda ner rutt i gpx-format
14Lotta BerntssonSkåneslättens OL38:47+12:0812:18
15Anne LindellKalmar OK40:03+13:2412:42
16Caroline LiljebjörnNybro OK40:15+13:3612:46
17Kerstin DahlHärlövs IF46:29+19:5014:45
18Anna KullbergLinköpings OK57:44+31:0518:19
19Lena StrömbäckLinköpings OK1:11:02+44:2322:33
Susanne LundgrenVäxjö OKej godkänd

H50

3 680 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bo SöderqvistIK Hakarpspojkarna31:238:31
2Mårten WikströmHalmstad OK31:57+0:348:40
3Håkan AxelssonFK Göingarna33:50+2:279:11
4Stefan EngströmLinköpings OK34:05+2:429:15
5Niklas EkelöfVärend GN OL34:56+3:339:29
6Dennis TollOK Njudung37:10+5:4710:05
7Mikael GustafssonOK Gynge37:43+6:2010:14
8Magnus PorleVäxjö OK38:32+7:0910:28
9Håkan ErikssonHästveda OK41:17+9:5411:13
10Björn ZettervallKarlskrona SOK43:33+12:1011:50
11Johan BökmanHelsingborgs SOK43:50+12:2711:54
12Anders NilssonFK Göingarna50:24+19:0113:41 Ladda ner rutt i gpx-format
13Pierre DanielssonOK Skogsfalken52:31+21:0814:16
14Per-Ola MelanderStigmännen Karlshamns OK59:54+28:3116:16
15Jan GradinAndrarums IF1:00:32+29:0916:26 Ladda ner rutt i gpx-format
16Henrik WeidenSkåneslättens OL1:02:00+30:3716:50
17Henrik SvenssonLessebo OK1:28:50+57:2724:08
Magnus NilssonTorsås OKej start
Jonas PerssonTorsås OKej start
Mattias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubbej start

D55

3 040 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt-Marie BengtssonFK Åsen29:579:51
2Kerstin TjernlundOK Vilse 8733:13+3:1610:55
3Kristina JohanssonKalmar OK34:46+4:4911:26
4Christina SternerTockarps IK36:07+6:1011:52
5Ingela AnderssonLunds OK44:47+14:5014:43

H55

3 480 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats SöderbergKalmar OK24:407:05
2Ove LernåKalmar OK26:39+1:597:39
3Ulf JungstrandOK Skogsfalken26:52+2:127:43
4Henrik LarssonFK Göingarna28:07+3:278:04
5Ulf JohanssonKarlskrona SOK29:40+5:008:31
6Benjamin ViebkeMalmö OK33:00+8:209:28 Ladda ner rutt i gpx-format
7Johnny NimvikFK Åsen33:27+8:479:36
8Arne SääfGudhems IF36:21+11:4110:26
9Göran MånssonStigmännen Karlshamns OK37:41+13:0110:49
10Ulf LinderfalkSkåneslättens OL39:41+15:0111:24
11Bengt-Åke BerntssonSkåneslättens OL42:34+17:5412:13
12Thomas NilssonStora Tuna OK42:59+18:1912:21
13Stefan UnossonKalmar OK43:37+18:5712:32
14Mats BredfeltLunds OK43:40+19:0012:32

D60

2 570 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK23:099:00
2Ingela EkelövSkåneslättens OL26:16+3:0710:13
3Ann ÖhlinStigmännen Karlshamns OK37:16+14:0714:30

H60

3 480 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats BrorssonTockarps IK29:248:26
2Arne KlintbergEksjö SOK32:10+2:469:14
3Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK32:49+3:259:25
4Tore TjernlundOK Vilse 8732:50+3:269:26
5Per NilssonStigmännen Karlshamns OK34:10+4:469:49
6Håkan LindbergOK Vilse 8736:43+7:1910:33
7Bo SalomonsonKalmar OK38:08+8:4410:57
8Bo PeterssonLessebo OK50:53+21:2914:37
9Mats KarlssonKarlskrona SOK1:07:01+37:3719:15
Roger ThörnOK Vilse 87ej start

D65

2 570 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena SöderbergOK Skogsfalken26:4110:22
2Kerstin HjalmarssonEmmaboda Verda OK32:42+6:0112:43
3Kristin JohanssonKarlskrona SOK34:29+7:4813:25
4Lisbeth DamsgaardHjärnarps OL36:43+10:0214:17
5Siv LarssonEmmaboda Verda OK49:44+23:0319:21

H65

3 150 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kent TörnqvistKarlskrona SOK28:339:03
2Olle SjösäterRonneby OK29:29+0:569:21
3Christer FolkessonEksjö SOK32:05+3:3210:11
4Jan DanielssonKalmar OK33:49+5:1610:44
5Olle BohmanHjärnarps OL33:55+5:2210:46
6Arne AnderssonOK Torfinn35:15+6:4211:11
7Bo DavidssonSolna OK35:59+7:2611:25
8Kenneth FagerKarlskrona SOK36:49+8:1611:41
9Lennart SmedenmarkRonneby OK40:36+12:0312:53
10Jorma KarvonenTarpian Suunta45:41+17:0814:30

D70

2 570 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta OlssonRonneby OK30:4111:56
2Monica PåhlstorpEmmaboda Verda OK31:02+0:2112:04
3Margareta LarssonOK Njudung33:31+2:5013:02
4Margareta SvenssonAnkarsrums OK43:27+12:4616:54
5Gullevi SvenssonRonneby OK43:33+12:5216:56
6Marie-Louise KarlssonNybro OK45:21+14:4017:38
Monica LarssonOK Trananej godkänd

H70

3 040 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils KarlssonVäxjö AIS28:139:16
2Leif SandgrenFrosta OK30:11+1:589:55
3Stefan G LarssonOK Njudung31:11+2:5810:15
4Owe NilssonStigmännen Karlshamns OK31:18+3:0510:17
5Ronald Mc GrailHjärnarps OL31:19+3:0610:18
6Leif IngemarssonKarlskrona SOK34:51+6:3811:27
7Roland NilssonSOK Viljan35:00+6:4711:30
8Per EngqvistRonneby OK36:35+8:2212:02
9Conny BerggrenVäxjö AIS36:47+8:3412:05
10Karsten RichardtKøge OK36:55+8:4212:08
11Kent EkdahlEmmaboda Verda OK41:11+12:5813:32
12Håkan NilssonMalmö OK45:00+16:4714:48
13Nils-Erik BondessonFrosta OK59:36+31:2319:36
Eric TenlandStigmännen Karlshamns OKej godkänd
Tommy OlssonKarlskrona SOKej godkänd
Lars-Åke ÅbergKalmar OKej start

D75

2 030 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt NybergNybro OK31:4315:37
2Siv EkelöfVärend GN OL46:40+14:5722:59
Ulla NilssonSOK Viljanej start

H75

3 040 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt BergmanLunds OK27:479:08
2Anders BuhréNybro OK29:53+2:069:49
3Roland KarlssonRonneby OK31:00+3:1310:11
4Åke EkstrandHärlövs IF33:56+6:0911:09
5Arne SvenssonOK Njudung35:44+7:5711:45
6Erling EkelöfVärend GN OL40:58+13:1113:28
7Anders SvenssonAnkarsrums OK42:28+14:4113:58
8Leif LindströmNybro OK43:48+16:0114:24
9Göran ThourVärend GN OL1:28:02+1:00:1528:57
Stig KarlssonLessebo OKej godkänd

H80

2 570 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sivert AxelssonKalmar OK29:5811:39
2Ingemar SvenssonLunds OK32:09+2:1112:30
3Rune BengtssonRonneby OK35:17+5:1913:43
4Johan JanssonVäxjö OK35:54+5:5613:58
5Gösta LingeKarlskrona SOK36:07+6:0914:03
6Anders CarlssonSkåneslättens OL45:30+15:3217:42
Kurt BergstrandLessebo OKej start

H85

2 030 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Sven SvenssonKarlskrona SOKej start

Inskolning

1 730 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Vilhelm Andersson PostekKarlskrona SOKfullföljt
Lisa DernegårdÅlems OKfullföljt
Vera MedinEmmaboda Verda OKfullföljt
Felicia MyrénOK Orionej start

U1

2 080 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo GranqvistFK Göingarna18:078:42
2Elenor PihlOK Pan-Kristianstad21:43+3:3610:26

U2

2 230 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gerda MedinEmmaboda Verda OK16:387:27
2Leo LarssonKarlskrona SOK22:15+5:379:58
3Elsa PeterssonVäxjö OK23:09+6:3110:22
4Hjalmar SvennerudKarlskrona SOK23:38+7:0010:35
5Alma FaxénVäxjö OK27:00+10:2212:06
6Anton CarlströmFK Boken36:51+20:1316:31

Öppen 1

2 230 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kenneth KarlssonNybro OK36:2016:17

Öppen 3

3 180 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Therese CarlssonEmmaboda Verda OK30:179:31
2Kim KulstadSkåneslättens OL31:35+1:189:55
3Johanna LindénVäxjö OK34:13+3:5610:45
4Eva JylltorpLinköpings OK36:42+6:2511:32
5Jennie SaleskogRonneby OK38:56+8:3912:14
6Gunnel HenryssonKarlskrona SOK39:45+9:2812:30
7Ninne MellblomKarlskrona SOK41:54+11:3713:10
8Anna-Karin SvenssonKlubblös42:37+12:2013:24
9Ingegerd ThorellStigmännen Karlshamns OK42:38+12:2113:24
10Bengt LarssonYstads OK1:02:26+32:0919:37
11Cecilia WiduchKarlskrona SOK1:12:48+42:3122:53
12Marie CarlströmFK Boken1:28:48+58:3127:55
Slava ZhelobkovKarlskrona SOKej godkänd

Öppen 5

3 080 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Louise PihlOK Pan-Kristianstad35:1011:25
2Martina BraunVäxjö OK36:28+1:1811:50
3Gunnel HanssonKarlskrona SOK38:07+2:5712:22
4Martin HagbergKalmar OK38:52+3:4212:37
5Kerstin OlvegårdFK Göingarna40:28+5:1813:08
6Jonas LundqvistKalmar OK41:25+6:1513:26
7Marie SvennerudKarlskrona SOK41:51+6:4113:35
8Isac ElingforsVäxjö OK43:33+8:2314:08
9Elena KurashovaFK Åsen44:22+9:1214:24
10Anders MedinEmmaboda Verda OK45:28+10:1814:45
11Henrik ViktorssonOK Skogsfalken46:16+11:0615:01
12Ulf CarlssonVäxjö OK46:45+11:3515:10
13Claes OlvegårdFK Göingarna56:18+21:0818:16
14Lars-Åke LarssonOK Tranan1:05:35+30:2521:17
15Ulla OlssonTorsås OK1:07:45+32:3521:59
Tommy OlssonTorsås OKej start

Öppen 7

3 150 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Noel BraunVäxjö OK24:457:51
2Amanda JohanssonOK Orion28:17+3:328:58
3Jonny JohanssonOK Njudung29:08+4:239:14
4Lovisa JohanssonKarlskrona SOK30:27+5:429:40
5Lars-Erik SpaakEksjö SOK31:44+6:5910:04
6Magnus JohanssonOK Njudung34:37+9:5210:59
7Tuva LövdahlSOK Viljan36:10+11:2511:28
8Ingmar EkelövSkåneslättens OL40:24+15:3912:49
9Henrik SöderlindLessebo OK40:44+15:5912:55
10Daniel AxelssonMålilla OK42:21+17:3613:26
11Bengt-Göran FrantzStigmännen Karlshamns OK47:33+22:4815:05
12Karolina KarlssonNybro OK48:00+23:1515:14
13Kjell MånssonRonneby OK49:21+24:3615:40
14Rebecka OlssonKarlskrona SOK49:25+24:4015:41
15Ingela KlintbergEksjö SOK51:06+26:2116:13
16Jan PåhlstorpEmmaboda Verda OK53:03+28:1816:50
17Aymonn AnderssonKarlskrona SOK58:52+34:0718:41
18Inga HolmströmOK Milan1:03:17+38:3220:05
19Eivor MagnussonOK Pan-Kristianstad1:14:06+49:2123:31
Jörgen HolmströmOK Milanej godkänd

Öppen 8

4 110 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus GadeforsVäsby OK34:328:24
2Måns FaxénVäxjö OK38:32+4:009:22
3Katarina LenanderVäxjö OK40:43+6:119:54
4Jimmy OlssonOK Pan-Kristianstad40:56+6:249:57
5André BjärbyFrosta OK42:20+7:4810:18
6David BengtssonFK Åsen45:23+10:5111:02
7Emma FaxénVäxjö OK55:10+20:3813:25
8Emma OlssonTorsås OK1:00:26+25:5414:42
9Malin ÅmanOK Vilse 871:06:40+32:0816:13
10Anna BjärbyFrosta OK1:07:44+33:1216:28
11Annika FrantzStigmännen Karlshamns OK1:10:03+35:3117:02
Rasmus EjermarkTorsås OKej godkänd
Kajsa BenattiSkåneslättens OLej godkänd
Mark ObersHästveda OKej godkänd
Per LenanderVäxjö OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser