Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sprinthelgen, etapp 3, sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Sprinthelgen
Arrangörsorganisation: OK Orion
Datum: onsdag 5 juni 2019 - torsdag 6 juni 2019

Etapp 1, sprintEtapp 2, sprintEtapp 2, sprint (totalt)Etapp 3, sprintEtapp 3, sprint (totalt)

D21

2 170 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Louise LundgrenVäxjö OK17:057:52
2Elin NilssonAndrarums IF18:05+1:008:20
3Hilma HolmströmHärlövs IF18:08+1:038:21
4Marion BüchliOLG Suhr18:33+1:288:32
5Anna ArvidssonKalmar OK19:18+2:138:53
6Hanna RingRonneby OK21:36+4:319:57
7Maria ArvidssonKalmar OK21:56+4:5110:06
8Sarah StrålenstamKalmar OK22:28+5:2310:21
9Linda AllwoodKarlskrona SOK22:29+5:2410:21
10Ann-Katrin AlmquistFK Göingarna27:17+10:1212:34
11Petra LundgrenKalmar OK27:23+10:1812:37
12Jennie SaleskogRonneby OK31:04+13:5914:18

H21

2 670 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil PetterssonKarlskrona SOK19:577:28
2Gabriel BengtssonStigmännen Karlshamns OK20:47+0:507:47
3Björn AnderssonKarlskrona SOK23:05+3:088:38
4Henrik KroksmyrVäxjö OK23:29+3:328:47
5Henrik StenholmKarlskrona SOK23:32+3:358:48
6Per RoothVäxjö OK23:53+3:568:56
7Patrik GunnarssonBig Foot Orienteers24:10+4:139:03
8Mikael PerssonFK Göingarna24:39+4:429:13
9Robert HedmanKarlskrona SOK25:10+5:139:25
10Mattias JacobssonMalmö OK25:11+5:149:25
11Magnus EmilssonOK Skogsfalken25:25+5:289:31
12Filip NilssonGotlands Bro OK25:47+5:509:39
13Martin SjöbergOK Pan-Kristianstad26:26+6:299:54
14Per HolmbergRonneby OK27:58+8:0110:28
15Fredrik ElingforsVäxjö OK28:20+8:2310:36
16John D SöderbergOK Skogsfalken30:17+10:2011:20
17Peter JohanssonVäxjö OK30:20+10:2311:21
18Stefan CaleklintKarlskrona SOK32:14+12:1712:04

H20

2 560 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid BlomsterRonneby OK20:538:09
2Simon GiselssonRonneby OK22:13+1:208:40
3Arvid KronmarKarlskrona SOK24:07+3:149:25

D16

2 160 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma EmilssonOK Skogsfalken17:037:53
2Lisa SwartzOK Orion18:08+1:058:23
3Filippa SöderbergKalmar OK18:45+1:428:40
4Vilmalee SuwanOK Vilse 8719:45+2:429:08
4Ella SöderbergOK Skogsfalken19:45+2:429:08
6Viola HolmströmHärlövs IF19:49+2:469:10
7Linnea SkobeKalmar OK20:16+3:139:22
8Maja LindénVäxjö OK20:50+3:479:38
9Vilma EngströmOK Orion21:27+4:249:55

H16

2 490 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus VernströmRonneby OK15:236:10
2Hugo LarssonKarlskrona SOK15:35+0:126:15
3Hugo UnossonKalmar OK15:48+0:256:20
4Olle KallerbäckVäxjö OK16:22+0:596:34
5Melker LarssonOK Orion17:35+2:127:03
6Filip HåkanssonOK Orion19:29+4:067:49
7Ville LundgrenKalmar OK21:35+6:128:40
Lukas HagbergKalmar OKej godkänd
Joel BjörnlingerIK Hakarpspojkarnaej start

D14

1 910 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma ZettervallKarlskrona SOK13:136:55
2Hedda SvenssonOK Orion13:54+0:417:16
3Ebba UlvagårdenVäxjö OK14:46+1:337:43
4Lovisa KroksmyrVäxjö OK15:06+1:537:54
5Evanna JohanssonOK Njudung17:06+3:538:57
6Linn BjörneldKalmar OK17:09+3:568:58
7Elin SaleskogRonneby OK17:10+3:578:59
8Lova KronmarKarlskrona SOK17:58+4:459:24
Wilma KroksmyrVäxjö OKej godkänd
Elvira SkobeKalmar OKej start

H14

1 910 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel BrattOK Orion12:206:27
2Eddie KarlssonOK Vilse 8712:46+0:266:41
3Valter RoothVäxjö OK13:08+0:486:52
4Oliver HåkanssonOK Orion13:16+0:566:56
5Casper TuressonHärlövs IF13:41+1:217:09
6Emil RingRonneby OK14:16+1:567:28
7Matti JohanssonOK Njudung14:28+2:087:34
8Emil AlbinssonOK Skogsfalken14:31+2:117:36
9Isac ElingforsVäxjö OK16:14+3:548:29
10Wille VernströmRonneby OK21:35+9:1511:18
Nils SwartzOK Orionej start

D12

1 700 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hannah JosefssonOK Skogsfalken11:076:32
2Märta SvennerudKarlskrona SOK11:47+0:406:55
3Matilda SöderbergOK Skogsfalken11:55+0:487:00
4Selma LeopoldOK Orion12:45+1:387:30
5Hilda LindénVäxjö OK13:49+2:428:07
6Alva EngströmOK Orion19:17+8:1011:20
Emilia HåkanssonOK Orionej start

H12

1 700 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Filip MyrénOK Orion12:107:09
2Elias KronmarKarlskrona SOK12:13+0:037:11
3Albin EmilssonOK Skogsfalken12:47+0:377:31
4Erik LeopoldOK Orion18:53+6:4311:06
5David ArvmyrenOK Orion19:53+7:4311:41
Wilhelm WestströmAlvesta SOKej godkänd

D10

1 560 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alice LagerströmRonneby OK14:018:59
2Linnea HedmanKarlskrona SOK14:53+0:529:32
3Disa LundbergKarlskrona SOK16:12+2:1110:23
4Elin Sjöberg DietschOK Pan-Kristianstad27:47+13:4617:48
5Elsa EngströmOK Orion34:30+20:2922:06

H10

1 560 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus LindénVäxjö OK10:036:26
2Erik ZettervallKarlskrona SOK10:27+0:246:41
3Oskar SöderbergOK Skogsfalken12:32+2:298:02
4Olle SaleskogRonneby OK13:19+3:168:32
5Anton KroksmyrVäxjö OK14:18+4:159:10
6Sixten EliassonKarlskrona SOK14:54+4:519:33
7Troj GunnarssonBig Foot Orienteers15:00+4:579:36

D45

2 160 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Weronica ZederinOK Nackhe18:058:22
2Carina ThynellHärlövs IF19:59+1:549:15
3Eva PetterssonKarlskrona SOK20:08+2:039:19
4Linda IngemarssonKarlskrona SOK20:09+2:049:19
5Linda Kraft UnossonKalmar OK22:19+4:1410:19
6Caroline LiljebjörnNybro OK22:23+4:1810:21
7Sara ElfvingRonneby OK22:26+4:2110:23
8Anna HagbergKalmar OK23:19+5:1410:47
9Johanna LindénVäxjö OK23:39+5:3410:56
10Maria TuressonHärlövs IF24:28+6:2311:19
11Camilla CarlssonHärlövs IF25:07+7:0211:37
12Annika GranqvistVärend GN OL25:58+7:5312:01

H45

2 490 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle BjörneldKalmar OK17:116:54
2Magnus LarssonKarlskrona SOK18:02+0:517:14
3Peter EkdahlEmmaboda Verda OK18:08+0:577:16
4Ola SöderbergOK Skogsfalken18:33+1:227:26
5Jörgen JohanssonKarlskrona SOK19:14+2:037:43
6Magnus KronmarKarlskrona SOK20:01+2:508:02
7Viktor SkobeKalmar OK20:02+2:518:02
8Magnus TenghagenHärlövs IF20:04+2:538:03
9Andreas UlvagårdenVäxjö OK20:33+3:228:15
10Anders SaleskogRonneby OK23:11+6:009:18
11Håkan CaesarHärlövs IF23:17+6:069:21
11Clas NilssonKarlskrona SOK23:17+6:069:21
13Ola JönssonOK Vilse 8727:08+9:5710:53
14Martin HagbergKalmar OK30:31+13:2012:15
Torgny HolmströmHärlövs IFej godkänd
Mats SöderbergKalmar OKej godkänd

D55

2 110 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann ÖhlinStigmännen Karlshamns OK21:2010:06
2Yvonne SvillingKarlskrona SOK47:47+26:2722:38
Kerstin OlssonEslövs FKej start

H55

2 470 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt OlssonEslövs FK18:527:38
2Ove LernåKalmar OK19:01+0:097:41
3Stefan UnossonKalmar OK19:58+1:068:05
4Per NilssonStigmännen Karlshamns OK22:03+3:118:55
5Peter JoelssonÅlems OK22:23+3:319:03
6Anders GranqvistVärend GN OL22:45+3:539:12
7Bo SvillingKarlskrona SOK25:04+6:1210:08
8Per-Ola MelanderStigmännen Karlshamns OK25:38+6:4610:22
9Bo SalomonsonKalmar OK27:54+9:0211:17
Martin WidmerOLG Suhrej start

D65

1 880 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena SöderbergOK Skogsfalken20:2910:53
2Ingrid E StrömRonneby OK21:21+0:5211:21
3Lisbeth DamsgaardHjärnarps OL21:23+0:5411:22
4Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OK22:19+1:5011:52
5Gun-Britt FranssonEmmaboda Verda OK22:52+2:2312:09
6Lisa KumlinVäxjö OK23:53+3:2412:42
7Ulla-Britt KarlssonVäxjö OK25:52+5:2313:45
8Marie-Louise KarlssonNybro OK26:41+6:1214:11
9Lena JohanssonSkogspojkarnas OK35:56+15:2719:06
Maja-Stina GustavssonOK Roxenej godkänd

H65

2 020 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leif CarlssonSOK Viljan18:219:05
2Kent TörnqvistKarlskrona SOK18:23+0:029:06
3Carl-Johan RoubertFK Finn18:50+0:299:19
4Nils-Arne HåkanssonStigmännen Karlshamns OK19:29+1:089:38
5Owe NilssonStigmännen Karlshamns OK20:33+2:1210:10
6Kenneth FagerKarlskrona SOK21:19+2:5810:33
7Ronald Mc GrailHjärnarps OL21:43+3:2210:45
8Thomas AlmqvistKarlskrona SOK23:06+4:4511:26
9Bernt GustafssonVästerbergslagens OL24:18+5:5712:01
10Per GustavssonOK Roxen24:42+6:2112:13
11Jörgen FranssonEmmaboda Verda OK25:08+6:4712:26
12Lars SvenssonOK Vilse 8725:57+7:3612:50
13Ingvar PerssonFK Åsen26:58+8:3713:20
14Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK27:56+9:3513:49
LarsOwe StrömRonneby OKej godkänd
Tommy OlaussonSOK Anebyej godkänd

D75

1 590 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inga-Lill WikingssonStigmännen Karlshamns OK21:5113:44
2Siv EkelöfVärend GN OL33:24+11:3321:00

H75

1 590 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders BuhréNybro OK15:369:48
2Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK18:45+3:0911:47
3Erling EkelöfVärend GN OL24:07+8:3115:10
4Jan-Ulf KarlssonMålilla OK25:46+10:1016:12
5Göran ThourVärend GN OL28:13+12:3717:44
Leif LindströmNybro OKej godkänd

U1

1 570 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Algot LarssonKarlskrona SOK19:0212:07
2Karin WestströmAlvesta SOK19:46+0:4412:35
3Edvin HedmanKarlskrona SOK26:46+7:4417:02
4Alfons MickelåkerAndrarums IF29:20+10:1818:41
5Alvin CaesarHärlövs IF32:07+13:0520:27
Gustaf ArvmyrenOK Orionej start
Gustaf BerthouKarlskrona SOKej start
Svante EliassonKarlskrona SOKej start

U2

1 690 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leo LarssonKarlskrona SOK23:3913:59
2Dominykas PrakapasBig Foot Orienteers24:51+1:1214:42
3Eric Song-Young Strålenstam PakKalmar OK25:14+1:3514:55
4Melker SwärdhKarlskrona SOK26:32+2:5315:42
5Lily RoothVäxjö OK27:04+3:2516:00
Esther AllwoodKarlskrona SOKej godkänd

Öppen 1

1 560 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kasper FagerKarlskrona SOK12:378:05
2Mattias ArvmyrenOK Orion14:17+1:409:09
3Hilda AhlströmKlubblös44:19+31:4228:24

Öppen 7

2 570 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton ÖsterbladKarlskrona SOK15:546:11
2Johan MickelåkerAndrarums IF16:18+0:246:20
3Johan VinbladLunds OK18:01+2:077:00
4Martin JakobssonBishopstown Orienteering Club18:28+2:347:11
5Jakob EmanderStigmännen Karlshamns OK18:55+3:017:21
6Elisabeth JakobssonBishopstown Orienteering Club19:23+3:297:32
7Helena GummessonKarlskrona SOK20:18+4:247:53
8Johanna KarlssonOK Pan-Kristianstad20:59+5:058:09
9Sara EliassonKarlskrona SOK21:08+5:148:13
10Maria MickelåkerAndrarums IF21:19+5:258:17
11Åsa WestströmAlvesta SOK22:23+6:298:42
12Anders WestströmAlvesta SOK22:56+7:028:55
13Henrik WanstadiusFK Åsen23:06+7:128:59
14Jenny VinbladLunds OK23:19+7:259:04
15Annika EmanderStigmännen Karlshamns OK24:07+8:139:23
16Jörgen SvenssonRonneby OK24:10+8:169:24
17Anna SkobeKalmar OK24:53+8:599:40
18Emma OlssonTorsås OK25:20+9:269:51
19Emma LarssonKarlskrona SOK25:33+9:399:56
20Bea WanstadiusFK Åsen27:04+11:1010:31
21Maria KroksmyrVäxjö OK27:59+12:0510:53
22Thomas VinbladLunds OK28:21+12:2711:01
23Anette HolmströmHärlövs IF28:35+12:4111:07
24Susanna CaleklintKarlskrona SOK31:03+15:0912:04
25Christian LindblomStigmännen Karlshamns OK31:23+15:2912:12
26Tommy OlssonTorsås OK33:38+17:4413:05
27Olle RingRonneby OK35:53+19:5913:57
28Agneta CarlssonSOK Viljan38:43+22:4915:03
29Ulla OlssonTorsås OK39:56+24:0215:32
30Emma WikströmHästveda OK43:51+27:5717:03
31Anna WikströmHästveda OK43:58+28:0417:06

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser