Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Norrcupen 2018-05-22

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Norrcupen 2018-05-22
Arrangörsorganisation: Ljusdals OK
Datum: tisdag 22 maj 2018

Ö1

1 800 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alfred PerssonOK Dellen22:4212:36
2Bertil AnderssonLjusdals OK32:18+9:3617:56

Ö3

2 400 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt Agner CykelLjusdals OK21:399:01
2Ellen MikaelssonForsa OK23:47+2:089:54
3Filip ZetterbergHudiksvalls OK25:18+3:3910:32
4Erik JonssonOK Dellen25:35+3:5610:39
5Martti jokiForsa OK28:41+7:0211:57
6Klara JonssonOK Dellen34:38+12:5914:25
7Karin NilssonOK Dellen44:48+23:0918:40

Ö5

2 900 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Max ZetterbergHudiksvalls OK23:488:12
2Jessica ZetterbergHudiksvalls OK25:05+1:178:38
3Jonas LindgrenHudiksvalls OK25:22+1:348:44
4Bengt Agner CykelLjusdals OK25:26+1:388:46
5Wilmer WennbergHudiksvalls OK27:49+4:019:35
6Christina BlomHudiksvalls OK37:20+13:3212:52
7Ulla MohlinLjusdals OK52:13+28:2518:00
Karin AnderssonLjusdals OKej godkänd
Eva SkyttnerLjusdals OKej godkänd

Ö7

2 400 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan-Gunnar SwärdForsa OK30:0812:33
2Leif PerssonLjusdals OK31:56+1:4813:18
3Jan-Erik SkyttnerLjusdals OK32:48+2:4013:40
4Börje StrömLjusdals OK35:01+4:5314:35
5Björnar OlssonForsa OK36:07+5:5915:02
6Christina WestmanHudiksvalls OK41:15+11:0717:11
7Karin DelinAlfta-Ösa OK44:49+14:4118:40
Bengt Cykel AgnérLjusdals OKej godkänd
Torbjörn NilssonOK Dellenutgått

Ö8

3 400 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders OvegrenLjusdals OK32:459:37
2Per-Åke BladForsa OK35:36+2:5110:28
3Peter SkyttnerLjusdals OK37:22+4:3710:59
4Jan ZetterbergOK Dellen37:42+4:5711:05
5Tommy ÖstLjusdals OK41:19+8:3412:09
6Stefan MårdbergLjusdals OK43:08+10:2312:41
7Annika StaafForsa OK43:22+10:3712:45
8Calle FuruströmLjusdals OK46:28+13:4313:40
9Catherine WennbergHudiksvalls OK46:38+13:5313:42
10Christer EngmanForsa OK48:18+15:3314:12
11Tord JonssonOK Dellen49:13+16:2814:28
12Karin GustavssonForsa OK53:18+20:3315:40
13Hjalmar WennbergHudiksvalls OK58:38+25:5317:14
14Aron SidenvallHudiksvalls OK1:04:34+31:4918:59
15Eva EngmanForsa OK1:09:25+36:4020:25
Olle LångbergHudiksvalls OKej godkänd

Ö9

4 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan GunnarssonHudiksvalls OK40:209:10
2Wille LångbergHudiksvalls OK40:57+0:379:18
3Magnus EngbergLjusdals OK42:11+1:519:35
4Swärd Bütikofer UlricaLjusdals OK50:18+9:5811:25
5Jonas LångbergHudiksvalls OK51:47+11:2711:46
6Sveke JonssonOK Dellen1:03:38+23:1814:27

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser