Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för MTBO, DM, Södermanland + Stockholm och Kringelträffen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: MTBO, DM, Södermanland + Stockholm och Kringelträffen
Arrangörsorganisationer: Stockholms Orienteringsförbund / Södermanlands Orienteringsförbund / Södertälje-Nykvarn OF
Datum: söndag 31 mars 2019

D21

10 060 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nadia LarssonFredrikshofs IF Skid OK1:11:547:08
2Karin E GustafssonGarphyttans IF1:20:47+8:538:01
3Rebecka HylanderNyköpings OK1:22:54+11:008:14
4Emelie HolmströmKamrat och IF KIF1:23:29+11:358:17
5Mia EronnLinköpings OK1:32:23+20:299:10
6Anna TidermanHaninge SOK1:35:33+23:399:29
7Helena MarkstedtOK Södertörn1:57:12+45:1811:39
Emma MiléusAttunda OKutgått

H21

12 120 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus NordgrenOK Kåre1:32:157:36
2Christer MorellOK Kåre1:38:30+6:158:07
3Joakim SkärlénHaninge SOK1:43:05+10:508:30
4Sebastian SvärdHaninge SOK1:43:30+11:158:32
5Marcus BrandtTumba-Mälarhöjden OK1:47:07+14:528:50
6Robert JohanssonTäby OK2:03:29+31:1410:11
Steven HaleOK Kåreej godkänd
Felix TidermanSöders-Tyresöej start

D17-20

9 230 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva JonssonLånghundra IF1:59:0212:53
2Linda RennerHaninge SOK2:53:18+54:1618:46

H17-20

10 060 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel MålargårdTäby OK1:42:5410:13
2Albin EronnLinköpings OK2:31:46+48:5215:05
3Oskar DalinLeksands OK2:34:07+51:1315:19
Linus AlbinssonIFK Enskedeej godkänd
Martin SkärlénHaninge SOKutgått

D16

8 330 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa ThunellIFK Lidingö SOK2:06:4115:12
2Tove SjöbergTullinge SK2:10:21+3:4015:38
Vendela RundströmOK Ravinenej start

H16

8 330 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Theodor Karlsson BrabieJärfälla OK1:32:5711:09
2Björn RennerHaninge SOK1:34:03+1:0611:17
3Jannick Karlsson BrabieJärfälla OK2:38:35+1:05:3819:02
4Viktor ZillingOK Södertörn2:45:11+1:12:1419:49

D14

7 470 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elvira BjörnbergVästerås SOK1:32:4412:24
2Nova SahlénVästerås SOK1:37:16+4:3213:01

H14

7 470 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus HedarOK Tor1:17:5310:25
2Anton HedströmSöders-Tyresö2:13:39+55:4617:53
Axel BalckTäby OKej start
Wilhelm TengrothOK Måsenej start
Sebastian RadakovitsSödertälje-Nykvarn OFej start

D12

5 200 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa BjörnbergVästerås SOK1:39:3119:08

H12

5 200 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oscar LennellSträngnäs-Malmby OL2:02:2423:32

D40

9 230 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linda LönnebergTäby OK1:52:5512:14
2Daniela RennerHaninge SOK2:06:41+13:4613:43
3Cecilia EnbergLinköpings OK2:11:29+18:3414:14
4Ulrika AnderssonHaninge SOK2:17:04+24:0914:51
5Lisa ÖsterlingOK Södertörn2:21:41+28:4615:21
Pernilla SahlénVästerås SOKutgått

H40

10 060 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bertil EronnLinköpings OK1:11:527:08
2Ola SvärdHaninge SOK1:14:22+2:307:23
3Anders StjerndahlIFK Lidingö SOK1:19:41+7:497:55
4Henrik ErlandssonOK Södertörn1:20:21+8:297:59
5Anders DalinLeksands OK1:23:21+11:298:17
6Patric De BoussardIFK Enskede1:29:36+17:448:54
7Pär LiljaIFK Lidingö SOK1:32:10+20:189:09
8Tomas AlbinssonOK Österåker1:40:03+28:119:56
9Martin RidderstedtÄrla IF1:43:04+31:1210:14
10Daniel BjörnbergVästerås SOK1:43:11+31:1910:15
11Anders SahlénVästerås SOK1:47:28+35:3610:40
12Dennis SvenssonRasbo IK2:12:32+1:00:4013:10
13Erik JonssonLånghundra IF2:13:28+1:01:3613:16
14Mattias SundstedtRasbo IK3:32:38+2:20:4621:08
Jan RisingerLånghundra IFej godkänd
Andrew BlythAttunda OKutgått
Ronnie PetterssonHaninge SOKutgått

D50

8 330 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa BergströmTäby OK1:32:1711:04
2Marie HedarOK Tor1:32:49+0:3211:08
3Katarina Westin-KarlssonOK Reftele1:47:41+15:2412:55
4Eva LindgrenFinspångs SOK2:28:18+56:0117:48
Weronica MorellOK Kåreej start

H50

9 230 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rickard AsplundÄrla IF1:14:328:04
2Gunnar NilssonFinspångs SOK1:16:35+2:038:17
3Urban RisbergEskilstuna OL1:17:16+2:448:22
4Peter AlbinssonIFK Enskede1:18:12+3:408:28
5Per EkNyköpings OK1:21:42+7:108:51
6Thomas PeterssonNAIS Orienteringsklubb1:21:45+7:138:51
7Stefan JohanssonTrosabygdens OK1:25:05+10:339:13
8Lars WistedtBoxholm-Mjölby OL1:30:33+16:019:48
9Ola BengtssonTäby OK1:33:48+19:1610:09
10Benny LindgrenFinspångs SOK1:34:47+20:1510:16
11Christer NorinJärfälla OK1:35:38+21:0610:21
12Hans KööhlerTrollhättans SOK1:43:17+28:4511:11
13Mats AjlingTäby OK1:43:58+29:2611:15
14Hans OlsénSundbybergs IK1:46:11+31:3911:30
15Staffan ZillingOK Södertörn1:50:50+36:1812:00
16Peter JäderfeldtOK Klemmingen1:51:35+37:0312:05
17Per EdenhamnLänna IF1:52:35+38:0312:11
18Claes RennerHaninge SOK2:02:59+48:2713:19
Fredrik ÅslundKatrineholms OKej godkänd
Anders HedbergOK Södertörnej godkänd
Erik NylundJärfälla OKej godkänd
Gunnar SkärlénHaninge SOKej godkänd
Magnus HellbergEskilstuna OLej godkänd
Patrik TidermanSöders-Tyresöej godkänd
Roger HorrsellOK Linnéej start
Anders ForsbergOK Tyrej start
Robert AmbjörnssonOK Tyrej start

D60

7 470 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ing-Marie AndrénKvarnsvedens GOIF OK1:43:1813:49
2My RönnolsTäby OK1:46:10+2:5214:12
3Radka KühnelTrollhättans SOK2:28:27+45:0919:52
Birgitta GustafssonGarphyttans IFej godkänd
Margareta MeitonIFK Lidingö SOKutgått

H60

8 330 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran AnderssonJärla Orientering1:09:348:21 Ladda ner rutt i gpx-format
2Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK1:21:28+11:549:46
3Anders RunanderTrosabygdens OK1:26:30+16:5610:23
4Lars RönnolsTäby OK1:26:32+16:5810:23
5Håkan LindbergVäsby OK1:33:40+24:0611:14
6Mats GärlingStjärnhovs OK 651:40:33+30:5912:04
7Thomas ErikssonOK Södertörn1:44:33+34:5912:33

H70

6 480 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan BrolundSödertälje-Nykvarn OF1:07:2510:24
2Jan-Erik WibergJärla Orientering1:15:28+8:0311:38
3Bernt ErikssonSpårvägens OK1:23:42+16:1712:54

Öppen Lång

12 120 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar NilssonVästerås SOK1:43:448:33
2Peter GrafströmEj klubbansluten1:50:46+7:029:08
3Peter RoxhedEj klubbansluten2:10:07+26:2310:44
4Magnus IsakssonOxvretens SK2:22:16+38:3211:44
5Jan LindgrenOK Södertörn2:31:21+47:3712:29
6Benneth SundqvistKöping-Kolsva OK2:36:56+53:1212:56
7Richard SchandlOK Södertörn3:24:13+1:40:2916:50
Lars SjöbergTullinge SKutgått

Öppen Medel

8 330 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats EkmanTäby OK1:30:0210:48
2Jessika SjöbergTullinge SK1:35:12+5:1011:25
3Hans HolmbergJärla Orientering1:36:04+6:0211:31
4Kim IsakssonEj klubbansluten1:36:57+6:5511:38
5Jonatan LindellGustavsbergs OK1:43:39+13:3712:26
6Åsa WestlundTrosabygdens OK1:53:49+23:4713:39
7Bernt KarlssonOK Reftele2:15:29+45:2716:15
Dan GibergTumba-Mälarhöjden OKej godkänd
Anette WästlundOK Tyrej godkänd
Kjell ErikssonInsjöns IF OKutgått
Bengt AnderssonSöders-Tyresöutgått
Karin SkullmanLinköpings OKutgått

Öppen Kort

5 200 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter AnderssonSöders-Tyresö44:568:38
2Torgny JeppssonKatrineholms OK51:33+6:379:54

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser