Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Norra Hallandsungdomsserie Etapp 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Norra Hallandsungdomsserie Etapp 2
Arrangörsorganisation: OK Nackhe
Datum: lördag 19 maj 2018

D16

3 310 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thilda SeldénIF Rigor36:3511:03
2Unni GranforsIF Rigor41:13+4:3812:27
3Alvina AxelssonOK Nackhe59:18+22:4317:54
Emelie RengmyrIF Rigorej start

H16

3 910 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alfred ErdeliusIF Rigor31:288:02
2Tobias JohanssonOK Löftan32:16+0:488:15
3Jakob MobergOK Löftan38:22+6:549:48
4Elias PerssonFjärås AIK42:10+10:4210:47
5Fabian OdénFjärås AIK52:15+20:4713:21
6David JohanssonFK Friskus-Varberg1:22:03+50:3520:59
Axel BechtelFK Friskus-Varbergej start

H16 Kort

3 190 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edvin SahlinOK Löftan54:0116:55
2Alexander WestlingFK Friskus-Varberg1:18:57+24:5624:44

D14

3 020 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja GraadIF Rigor25:378:28
2Marta TörnströmFK Friskus-Varberg29:27+3:509:45
3Maja KarmstigFK Friskus-Varberg30:32+4:5510:06
4Ida AnderssonOK Löftan37:26+11:4912:23
5Elsa BobergIF Rigor40:42+15:0513:28
6Anna SvenssonIF Rigor42:01+16:2413:54
7Tilde BlomOK Nackhe42:15+16:3813:59
8Annie ErikssonOK Löftan42:54+17:1714:12
9Felicia AhlstrandFK Friskus-Varberg58:09+32:3219:15

H14

3 230 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon CorneliussonOK Löftan23:017:07
2Jonathan RundqvistOK Nackhe27:00+3:598:21
3Adam SjööarvOK Nackhe27:14+4:138:25
4Albin PaulssonOK Löftan29:21+6:209:05
5Emil SeldénIF Rigor32:20+9:1910:00
6Andreas HandinOK Löftan34:15+11:1410:36
7Oskar BlomOK Löftan34:58+11:5710:49
8Olle FlorénIF Rigor35:03+12:0210:51
9Hugo ÅkerbergOK Löftan44:43+21:4213:50
10Martin HanssonIF Rigor47:17+24:1614:38
11Edvin TolestamIF Rigor1:12:13+49:1222:21
12Filip CarlqvistFK Friskus-Varberg1:24:24+1:01:2326:07
Edvin AlexanderssonIF Rigorej godkänd

D14 Kort

2 500 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna LundqvistFK Friskus-Varberg37:4315:05

H14 Kort

2 500 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vilhelm SkärbäckOK Nackhe26:4410:41

D12

2 530 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frida OdénFjärås AIK24:329:41
2Lova JohanssonFK Friskus-Varberg25:37+1:0510:07
3Alice BrandtOK Löftan29:33+5:0111:40
4Elin AnderssonOK Löftan31:16+6:4412:21
5Signe JohanssonFK Friskus-Varberg33:42+9:1013:19
6Lovisa EliassonFK Friskus-Varberg40:42+16:1016:05
7Alice CarlqvistFK Friskus-Varberg47:07+22:3518:37

H12

2 460 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Filip HanssonOK Löftan24:269:55
2Isak TörnströmFK Friskus-Varberg25:20+0:5410:17
3Simon HanssonIF Rigor27:07+2:4111:01
4Noa TorstensvikFK Friskus-Varberg27:17+2:5111:05
5Olle RunevadOK Nackhe30:12+5:4612:16
6Andy GranforsIF Rigor32:23+7:5713:09
7Zebastian ArdforsOK Löftan38:30+14:0415:39
8Walter HällåsOK Löftan42:51+18:2517:25
9Oscar MobergOK Löftan46:51+22:2519:02
Gustaf GusedFalkenbergs OKej godkänd
Alvar AlexanderssonIF Rigorej start
Samuel DahlbergIK Trenne Ullaredej start

D12 Kort

2 030 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva SahlinOK Löftan39:0519:15

H12 Kort

2 030 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Wilhelm EkFjärås AIK31:1015:21

D10

2 080 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elvira KarmstigFK Friskus-Varberg18:178:47
2Agnes PaulssonOK Löftan21:16+2:5910:13
3Molly GraadIF Rigor26:09+7:5212:34
4Maja HavtorpVäxjö OK26:25+8:0812:42
Tyra FlinkFjärås AIKej godkänd
Cornelia HällåsOK Löftanej start

H10

2 090 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vilmer AntonssonFK Friskus-Varberg15:237:21
2Hugo CorneliussonOK Löftan18:44+3:218:57
3William RönnFK Friskus-Varberg20:32+5:099:49
4Hugo TolestamIF Rigor21:27+6:0410:15
5Kasper HellerströmFK Friskus-Varberg23:30+8:0711:14
6Arvid JohanssonFK Friskus-Varberg26:34+11:1112:42
7Vide FlinkFjärås AIK55:13+39:5026:25

Inskolning

2 020 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Fabian AllnströmIF Rigorfullföljt
Elsa AnderssonFK Friskus-Varbergfullföljt
Veronica AnderssonFjärås AIKfullföljt
Hannes AndreenIF Rigorfullföljt
Zamuel ArdforsOK Löftanfullföljt
Ruben ArnessonOK Löftanfullföljt
Frida AxelssonIF Rigorfullföljt
Majvi BaeckOK Nackhefullföljt
Ellen BoströmFK Friskus-Varbergfullföljt
Svante FlorénIF Rigorfullföljt
Vidar HanningOK Löftanfullföljt
Lukas HavtorpVäxjö OKfullföljt
Matilda HellerströmFK Friskus-Varbergfullföljt
Joel JohanssonOK Nackhefullföljt
Märta JohanssonFK Friskus-Varbergfullföljt
Simon JohanssonOK Nackhefullföljt
Erik JohemanOK Löftanfullföljt
Kevin KarlsjöIF Rigorfullföljt
Estelle NordlindOK Nackhefullföljt
Adam NorlanderOK Nackhefullföljt
Amanda SjööarvOK Nackhefullföljt
Kewin KarlsjöIF Rigorutgått

U1

1 990 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sebastian LundgrenFK Friskus-Varberg18:239:14
2Lukas MobergOK Löftan19:22+0:599:43
3Pelle RunevadOK Nackhe20:26+2:0310:16
4Sebastian FrickOK Nackhe22:16+3:5311:11
5Jakob AnderssonOK Löftan23:05+4:4211:35
6Miriam JohanssonFK Friskus-Varberg24:05+5:4212:06
7Junia TorstensvikFK Friskus-Varberg24:10+5:4712:08
8Elis MarmanderFK Friskus-Varberg24:51+6:2812:29
9Saga HavtorpVäxjö OK25:06+6:4312:36
10Viola RönnFK Friskus-Varberg25:12+6:4912:39
11Oskar AnderssonFK Friskus-Varberg27:39+9:1613:53
12Hilma AgrellFK Friskus-Varberg27:42+9:1913:55
13Liv BoströmFK Friskus-Varberg30:35+12:1215:22
14Matilda EdströmIF Rigor31:24+13:0115:46
15Mia JohemanOK Löftan32:35+14:1216:22
16Viktor LarssonOK Nackhe32:36+14:1316:22
17Alfred ArnellOK Löftan35:57+17:3418:03
18Peter SundstenOK Löftan44:14+25:5122:13
19Gustav FrankOK Löftan46:19+27:5623:16

U2

2 030 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hjalmar AntonssonFK Friskus-Varberg20:169:59
2Almer HanningOK Löftan20:49+0:3310:15
3Evelina JohanssonFK Friskus-Varberg22:56+2:4011:17
4Edward ArnellOK Löftan25:17+5:0112:27
5Albin SeverinssonOK Nackhe26:15+5:5912:55
6Mathias GraffnerOK Löftan27:15+6:5913:25
7Oskar HellstrandIF Rigor30:07+9:5114:50
8Ralf GustavssonOK Löftan34:15+13:5916:52
9Astrid HellerströmFK Friskus-Varberg34:59+14:4317:13
10Zmilla ArdforsOK Löftan36:53+16:3718:10
11Ztella ArdforsOK Löftan36:54+16:3818:10
12Melker WramlingOK Nackhe39:59+19:4319:41
13Matilda SkärbäckOK Nackhe40:06+19:5019:45
14Ella RuderfeltIF Rigor40:08+19:5219:46
15Adam JohanssonOK Nackhe41:55+21:3920:38
16Jonathan LarssonOK Nackhe41:59+21:4320:40
17Elin RönnqvistIF Rigor50:52+30:3625:03
18Erik AxelssonIF Rigor1:11:27+51:1135:11
Johannes DahlbergIK Trenne Ullaredej start
Elisa LindbergOK Löftanej start
Alice SjööarvOK Nackheej start
Karolin GraffnerOK Löftanej start

Öppen motion 3

2 740 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emelie GeorgssonOK Nackhe36:3513:21
2Johan GusedFalkenbergs OK38:03+1:2813:53
3Anders GusedFalkenbergs OK38:20+1:4513:59
4Ellen HeymanIF Rigor38:22+1:4714:00
5Åsa HanssonIF Rigor39:02+2:2714:14
6Villhelm FrankOK Löftan41:21+4:4615:05
7Sixsten TörnströmFK Friskus-Varberg47:10+10:3517:12
8Anders BaeckOK Nackhe47:50+11:1517:27
9Maria HalvarssonFjärås AIK49:32+12:5718:04
Bo AnderssonOK Löftanej godkänd
Frank BaeckOK Nackheej godkänd

Öppen motion 5

3 100 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny AnderssonÄtrans IF30:149:45
2Therese BlomOK Nackhe36:08+5:5411:39
3Daniel MobergOK Löftan36:43+6:2911:50
4Ulrika OdénFjärås AIK37:44+7:3012:10
5Lena FlinkFjärås AIK41:27+11:1313:22
6Sven TolestamIF Rigor41:53+11:3913:30
7Anders IvarssonFK Friskus-Varberg42:36+12:2213:44
8Lina ErdeliusIF Rigor45:17+15:0314:36
9Ulrika JohanssonOK Löftan47:30+17:1615:19
10Katarina AnderssonÄtrans IF48:13+17:5915:33
11Markus FrankOK Löftan49:04+18:5015:49
12Jeanette BlomOK Löftan50:55+20:4116:25
13Linda HavtorpVäxjö OK52:20+22:0616:52
14Anne-Sofie HellstrandIF Rigor55:03+24:4917:45
15Carola AnderssonOK Löftan1:01:57+31:4319:59
16Pernilla AntonssonFK Friskus-Varberg1:03:54+33:4020:36
Daniel HällåsOK Löftanej godkänd
Mikael NilssonFK Friskus-Varbergej start

Öppen motion 8

3 820 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tim JohanssonFK Friskus-Varberg25:546:46
2Helena AnderssonFK Friskus-Varberg30:35+4:418:00
3Magnus WallinIK Trenne Ullared32:03+6:098:23
4Niklas FlorenIF Rigor33:08+7:148:40
5David HellerströmFK Friskus-Varberg34:26+8:329:00
6Martin SvenssonIF Rigor35:05+9:119:11
7Bengt JohanssonFK Friskus-Varberg35:36+9:429:19
8Emil ErdeliusIF Rigor36:08+10:149:27
9Ulf TörnströmFK Friskus-Varberg38:46+12:5210:08
10pernilla AlexanderssonIF Rigor41:05+15:1110:45
11Torbjörn HalvarssonFjärås AIK44:40+18:4611:41
12Frans JohanssonFK Friskus-Varberg53:16+27:2213:56
13Adam OdenFjärås AIK59:43+33:4915:37
14Elisabet möllerOK Nackhe1:04:43+38:4916:56

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser