Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, stafett, Gotland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: DM, stafett, Gotland
Arrangörsorganisation: Gotlands Bro OK
Datum: söndag 1 september 2019

H 200

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Gotlands Bro OK 11:35:30
1. Kjell Skalberg35:27135:271
2. Anders Nilsson32:2911:07:5610
3. Gert Lundquist27:3411:35:3010
2Visborgs OK 12:18:08
1. Gunnar Hallström44:133+8:4644:133
2. Måns Öhman39:202+6:511:23:332-1
3. Rolf Malmros54:352+27:012:18:0820
3Visby IF Gute SOK 12:28:22
1. Torsten Flemming40:342+5:0740:342
2. Leo Lövdahl48:113+15:421:28:453+1
3. Svenerik Johansson59:373+32:032:28:2230

H 170

6 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Gotlands Bro OK 12:11:57
1. Magnus Ihreskog47:052+9:4047:052
2. Leif Svangren44:5911:32:041-1
3. Ronny Liljegren39:5312:11:5710
2Garda OK 12:39:38
1. Mattias White51:454+14:2051:454
2. Stefan Erlandsson51:293+6:301:43:142-2
3. Niklas Gustafsson56:243+16:312:39:3820
3Garda OK 22:54:19
1. Tom Wickström1:14:226+36:571:14:226
2. Kurt Lillro57:005+12:012:11:225-1
3. Erik Berg42:572+3:042:54:193-2
4Visborgs OK 13:08:56
1. Anders Birgersson1:08:515+31:261:08:515
2. Bo Magnusson48:382+3:391:57:294-1
3. Örjan Hallgren Bäckstäde1:11:275+31:343:08:5640
5Svaide Roma SOK 13:12:13
1. Bob Kolmodin48:163+10:5148:163
2. Rolf Andersson55:014+10:021:43:1730
3. Tryggve Lindvall1:28:566+49:033:12:135+2
6Svaide Roma SOK 23:15:39
1. Pontus Gustafsson37:25137:251
2. Pär Gustafsson1:36:136+51:142:13:386+5
3. Stefan Molin1:02:014+22:083:15:3960

H 140

2 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Gotlands Bro OK 12:46:25
1. Göran Kimell1:09:352+16:031:09:352
2. Björn Flodman43:4211:53:1720
3. Stefan Wittmann53:0812:46:251-1
Svaide Roma SOK 1ej godkänd
1. Anders Eklund53:32153:321
2. Anders Levin50:342+6:521:44:0610
3. Sonny Westerlundej godkändej godkänd

H 21

5 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Gotlands Bro OK 12:28:32
1. Mattias Westfält56:293+8:0056:293
2. Håkan Mattsson47:3811:44:072-1
3. Brent Key44:2512:28:321-1
2Visborgs OK 12:56:19
1. Felix Bäckstäde48:29148:291
2. Mattias Österdahl1:17:044+29:262:05:334+3
3. Andreas Nikolausson50:462+6:212:56:192-2
3Svaide Roma SOK 13:06:08
1. Duncan Robertson54:012+5:3254:012
2. Lennart Malmberg47:532+0:151:41:541-1
3. Fredrik Westergaard1:24:145+39:493:06:083+2
4Gotlands Bro OK 23:13:18
1. Göran Gustafsson1:01:284+12:591:01:284
2. Andreas Liljegren52:073+4:291:53:353-1
3. Edvin Nilsson1:19:434+35:183:13:184+1
5Visborgs OK 33:36:27
1. Johan Bergius1:11:195+22:501:11:195
2. Martin Garland1:20:395+33:012:31:5850
3. Anders Hellmin1:04:293+20:043:36:2750
Visborgs OK 2ej start
1. Armin Schollerej startej start
2. Martin Garlandej startej start
3. Anders Hellminej startej start

H 16

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Gotlands Bro OK 21:10:39
1. Peder Persson35:192+0:3135:192
2. Natalie Gardelin35:202+3:191:10:391-1
2Gotlands Bro OK 11:22:56
1. David Westfält34:48134:481
2. Jonathan Flodman48:083+16:071:22:562+1
Visborgs OK 1ej godkänd
1. Albin Lindh Sporreej godkändej godkänd
2. Adam Österdahl32:011ej godkänd

D 200

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Gotlands Bro OK 11:34:07
1. Birgitta Hjerthén27:272+0:3127:272
2. Elisabeth Kimell28:28155:551-1
3. Ann-Sofi Lindskog38:122+3:041:34:0710
2Visborgs OK 11:41:33
1. Lena Nyström26:56126:561
2. Ingrid Enekvist39:293+11:011:06:253+2
3. Gurli Hörnell Rondahl35:0811:41:332-1
3Visborgs OK 21:50:50
1. Ulla Nyström28:123+1:1628:123
2. Ann-Marie Larsson38:112+9:431:06:232-1
3. Gunnel Fransson44:273+9:191:50:503+1

D 170

1 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Garda OK 12:40:04
1. Birgitta Berg1:06:5911:06:591
2. Annika Jakobsson1:41:5512:48:5410
3. Katja Eneqvist-8:5012:40:0410

D 140

6 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Visborgs OK 11:58:44
1. Ann-Charlotte Dahl38:152+0:0238:152
2. Maria Persson31:5511:10:101-1
3. Karin Bengtsson48:343+7:091:58:4410
2Svaide Roma SOK 22:18:28
1. Pernilla Mellin47:093+8:5647:093
2. Monika Jonsson32:292+0:341:19:3830
3. Saga Öfors58:504+17:252:18:282-1
3Garda OK 12:22:34
1. Paula Jakobsson50:054+11:5250:054
2. Katarina Jakobsson51:046+19:091:41:0940
3. Ann-Britt Levin41:2512:22:343-1
4Visborgs OK 22:33:12
1. Åsa Gunnarsson38:13138:131
2. Anna Bäckstäde38:353+6:401:16:482+1
3. Annika Österdahl1:16:246+34:592:33:124+2
5IF Hansa-Hoburg 12:45:18
1. Viktoria Olsson1:02:135+24:001:02:135
2. Ann-Christin Söderberg40:115+8:161:42:2450
3. Maj-Britt Gardelius1:02:545+21:292:45:1850
Svaide Roma SOK 1ej godkänd
1. Christina Gustavssonej godkändej godkänd
2. Anki Hallström39:554+8:00ej godkänd
3. Anne-Marie Karlsson43:562+2:31ej godkänd

D 21

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Svaide Roma SOK 12:50:42
1. Nina Bjersander1:04:1011:04:101
2. Ulrika Nikolausson43:582+8:071:48:0810
3. Eva Elisdotter1:02:342+0:422:50:4210
2Visborgs OK 13:41:46
1. Alice Olsson1:47:542+43:441:47:542
2. Anna Samelius35:5112:23:4520
3. Elin Dahl1:18:013+16:093:41:4620
Gotlands Bro OK 1ej godkänd
1. Julia Keyej godkändej godkänd
2. Ylva Svangren55:313+19:40ej godkänd
3. Frida Boman1:01:521ej godkänd

D 16

1 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Visborgs OK 11:39:44
1. Klara Bäckstäde41:33141:331
2. Julia Lind58:1111:39:4410

D 14

1 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Gotlands Bro OK 11:18:01
1. Ulrika Persson37:28137:281
1. Ida Westfält37:292+0:0137:29
2. Alma Pettersson40:3311:18:0110

DH12

7 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Visborgs OK 138:30
1. Alva Lindh Sporre19:57119:571
1. Gustav Hellmin19:592+0:0219:59
2. Neo Cederqvist18:332+0:5838:3010
2Gotlands Bro OK 140:54
1. Nellie Leveau23:197+3:2223:195
1. Viktor Westerlund23:248+3:2723:24
1. Alva Nilsson (vacant)ej startfullföljt
2. Felice Gardelin17:35140:542-3
3Gotlands Bro OK 442:30
1. Svante Gustafsson22:264+2:2922:263
1. Jacob Tynnvall22:275+2:3022:27
1. Olle Tornell (vacant)ej startfullföljt
2. Enar Löfstedt20:044+2:2942:3030
4Gotlands Bro OK 242:38
1. Samuel Eklund21:563+1:5921:562
1. Emil Gardellej startfullföljt
2. Emil Björksved20:425+3:0742:384+2
5Svaide Roma SOK 148:32
1. Martin Svensson Eikenes28:589+9:0128:586
2. Olof Levin19:343+1:5948:325-1
6Svaide Roma SOK 21:02:24
1. Tyra Öfors23:166+3:1923:164
2. Adam Ullberg39:087+21:331:02:246+2
7Gotlands Bro OK 31:13:48
1. Eskil Hegardt49:1810+29:2149:187
1. Sixten Althini49:1911+29:2249:19
2. Joakim Gustafsson24:306+6:551:13:4870

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser