Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Helg utan älg, dag 2, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Helg utan älg
Arrangörsorganisation: Gotlands Bro OK
Datum: lördag 19 oktober 2019 - söndag 20 oktober 2019

Dag 1, långDag 2, medelDag 2, medel (totalt)

D21

4 320 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helena BergmanOK Ravinen25:285:53
2Emma BjessmoIFK Lidingö SOK30:36+5:087:04
3Ellinor TjernlundOK Tisaren30:41+5:137:06
4Sofia TörnqvistIFK Lidingö SOK31:08+5:407:12
5Annie ForsbergOK Ravinen31:26+5:587:16
6Hilda ForsgrenOK Linné31:35+6:077:18
7Tilda JohanssonOK Orion32:13+6:457:27
8Sara SjökvistJärla Orientering32:47+7:197:35
9Frida ForsbergOK Ravinen33:17+7:497:42
10Kate MorrisonOK Linné34:20+8:527:56
11Lovisa LingforsOK Linné34:37+9:098:00
12Matilda MartinssonFalkenbergs OK34:47+9:198:03
13Emeli PetterssonTullinge SK35:16+9:488:09
14Terese HerlinAttunda OK36:23+10:558:25
15Kristin OlovssonOK Linné37:50+12:228:45
16Emma HagrotTäby OK38:28+13:008:54
17Siri JeppsonKatrineholms OK38:59+13:319:01
18Frida AnsinSvaide Roma SOK42:00+16:329:43
19Carita ThorénGotlands Bro OK42:46+17:189:53
20Julia DavidssonÄrla IF50:04+24:3611:35
21Julia OhlssonOK Linné53:08+27:4012:17
Malin CarlssonSöders-Tyresöej godkänd
Lisa RönnolsOK Linnéej godkänd
Helena KarlssonIFK Lidingö SOKej godkänd
Emma LindgrenVisborgs OKej start

H21

5 240 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav BergmanOK Ravinen23:464:32
2Oskar SjöbergOK Linné26:36+2:505:04
3Anton JohanssonOK Orion26:41+2:555:05
4Rassmus AnderssonOK Linné26:44+2:585:06
5Axel WrådheAttunda OK28:40+4:545:28
6David LingforsOK Linné29:27+5:415:37
7Love BerzellOK Ravinen29:38+5:525:39
8Markus MartinelleSöders-Tyresö30:25+6:395:48
9Jakob JanssonJärla Orientering30:34+6:485:50
10Jacob LindstamOK Ravinen31:53+8:076:05
11Kalle BergmanOK Ravinen32:45+8:596:15
11Dan WesterJärla Orientering32:45+8:596:15
13Göran ThimbergSöders-Tyresö32:47+9:016:15
14Olle CarlssonSöders-Tyresö33:10+9:246:19
14Adrian SkobeKalmar OK33:10+9:246:19
16Brent KeyGotlands Bro OK33:15+9:296:20
17Johan HallgrenBjursås OK33:47+10:016:26
18Duncan RobertsonSvaide Roma SOK33:57+10:116:28
19Emil KaleredOK Denseln34:23+10:376:33
20Sverre Turter SandvoldNydalens SK34:38+10:526:36
21Magnus NordströmOK Älvsjö-Örby35:46+12:006:49
22Mattias IvaresOK Södertörn36:23+12:376:56
23Mattias ÖsterdahlVisborgs OK36:26+12:406:57
24Mattias HovmöllerSöders-Tyresö36:55+13:097:02
25Niklas WraneSöders-Tyresö37:12+13:267:05
26David GrossmannKalmar OK37:56+14:107:14
27Olof ErikssonOK Linné39:28+15:427:31
28Gustav FrænellSundsvalls OK39:59+16:137:37
29Stefan WahlgrenVisborgs OK40:00+16:147:38
30Edvin StrandbergKalmar OK40:01+16:157:38
31Lucas FredmanOK Älvsjö-Örby40:11+16:257:40
32Felix BäckstädeVisborgs OK40:18+16:327:41
33Andreas LiljegrenGotlands Bro OK40:24+16:387:42
34Kristoffer EdshageCentrum OK41:11+17:257:51
35Joel BerringCentrum OK43:24+19:388:16
36Erik RankinVisborgs OK44:52+21:068:33
37Nils-Göran Nilsson BatzSkarpnäcks OL45:32+21:468:41
38Magnus KarlssonCentrum OK46:06+22:208:47
39Jacob SvenssonSöders-Tyresö47:40+23:549:05
40John HartleySöders-Tyresö47:47+24:019:07
41Johan CelanderKöping-Kolsva OK48:17+24:319:12
42Johan HydénKamrat och IF KIF59:25+35:3911:20
43Anton AlverbäckCentrum OK1:06:00+42:1412:35
Albin LindgrenVisborgs OKej start
Leon HanssonVisborgs OKej start
Joakim BjörkegrenGotlands Bro OKej start
Oskar LundbergDalaportens OLej start

D21 Kort

3 400 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Laura D'AngeloAttunda OK31:059:08
2Anna ArvidssonKalmar OK31:32+0:279:16
3Linnea BörjarsCentrum OK33:54+2:499:58
4Maria ArvidssonKalmar OK34:42+3:3710:12
5Ronja HillTumba-Mälarhöjden OK35:09+4:0410:20
6Kristina AspvallCentrum OK35:27+4:2210:25
7Hedvig MarkgrenCentrum OK36:49+5:4410:49
8Ylva PaavoOK Klemmingen39:13+8:0811:32
9Sara Nordvall ForsbergOK Kolmården39:47+8:4211:42
10Matilda HektorAttunda OK41:01+9:5612:03
11Rebecka HöögHagaby GoIF Örebro43:19+12:1412:44
12Caroline JohanssonSundsvalls OK43:25+12:2012:46
13Elin ThyrCentrum OK46:38+15:3313:42
14Maria ÅkerblomStora Tuna OK55:31+24:2616:19

H21 Kort

4 350 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn JohanssonSundsvalls OK42:099:41
2Daniel JönssonAttunda OK43:18+1:099:57

D20

3 400 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carolina JonsellOK Linné34:3810:11

D18

3 400 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vera RolfssonSkarpnäcks OL32:469:38
2Ebba AdebrantTumba-Mälarhöjden OK32:59+0:139:42
3Tove FrænellSundsvalls OK36:35+3:4910:45
4Elin BjessmoBromma-Vällingby SOK37:38+4:5211:04
5Maja SandvikAttunda OK44:02+11:1612:57

H18

3 400 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Petter BergstedtMarkbygdens OK24:267:11
2Erik IngemarssonHestra IF25:23+0:577:27
3Sixten EkbladhSol Tranås29:31+5:058:40
4Edvin NilssonGotlands Bro OK29:45+5:198:45
4Erik BovalliusJärfälla OK29:45+5:198:45
6Erik NilssonGotlands Bro OK30:56+6:309:05
7Johan BergiusVisborgs OK32:50+8:249:39
8Linus BerggrenOK Älvsjö-Örby34:01+9:3510:00
9Ola EklundKatrineholms OK47:17+22:5113:54

D16

3 570 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa SwartzOK Orion33:359:24
2Klara BäckstädeVisborgs OK34:43+1:089:43
3Cecilia HectorSnättringe SK35:26+1:519:55
4Emma NorinSöders-Tyresö36:32+2:5710:14
5Lovisa Göstas KällmanSöders-Tyresö40:23+6:4811:18
6Ida SvahnSöders-Tyresö43:24+9:4912:09
7Elin WolgastSnättringe SK51:17+17:4214:21
8Linnea SkobeKalmar OK1:07:46+34:1118:58
Natalie GardelinGotlands Bro OKej start

H16

3 570 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo UnossonKalmar OK26:277:24
2Ville LundgrenKalmar OK28:51+2:248:04
3Olle ThimbergSöders-Tyresö30:31+4:048:32
4Adam ÖsterdahlVisborgs OK31:25+4:588:48
5Folke SvangrenGotlands Bro OK32:12+5:459:01
6Edvard PetterssonGotlands Bro OK32:50+6:239:11
7Peder PerssonGotlands Bro OK34:26+7:599:38
8Jonathan FlodmanGotlands Bro OK35:44+9:1710:00
9Malte BerggrenOK Älvsjö-Örby39:19+12:5211:00
10Lucas ChavdaSöders-Tyresö40:38+14:1111:22
11Carl-Johan KrookSöders-Tyresö52:02+25:3514:34
Tim BergbomSöders-Tyresöej start
Lukas HagbergKalmar OKej start
Mattias HedinSöders-Tyresöej start

D16 Kort

3 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma SvidénSöders-Tyresö30:249:48
Vilda PerssonSöders-Tyresöej start

H16 Kort

3 100 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Gustav AhlströmOK Älvsjö-Örbyej start

D14

3 100 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny Göstas KällmanSöders-Tyresö26:128:27
2Ida WestfältGotlands Bro OK31:11+4:5910:03
3Alma PetterssonGotlands Bro OK35:16+9:0411:22
4Elvira SkobeKalmar OK40:45+14:3313:08
5Estrid Loré SundbladSvaide Roma SOK41:58+15:4613:32
6Ulrika PerssonGotlands Bro OK50:01+23:4916:08

H14

3 100 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik NorinSöders-Tyresö21:076:48
2Albin Lindh SporreVisborgs OK23:33+2:267:35
3Elmin HovmöllerSöders-Tyresö26:19+5:128:29
4Simon AdebrantTumba-Mälarhöjden OK27:05+5:588:44
5Nils SwartzOK Orion28:57+7:509:20
6Felix BergbomSöders-Tyresö32:16+11:0910:24
7Neo CederqvistVisborgs OK35:43+14:3611:31
8Alexander RydbergSöders-Tyresö36:26+15:1911:45
9Olle SandbergOK Älvsjö-Örby41:23+20:1613:20
10Oscar KoertgeVisborgs OK58:43+37:3618:56
11Oskar RoslundÅkers IF1:11:41+50:3423:07
Samuel DambergGotlands Bro OKej start

D14 Kort

2 460 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Meja LundinSvaide Roma SOK29:3011:59
2Havanna FilanderGotlands Bro OK32:16+2:4613:06
3Jorunn Robsarve MalmrosGotlands Bro OK47:49+18:1919:26

H14 Kort

2 460 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viggo PerssonSöders-Tyresö20:518:28
2Anton HedströmSöders-Tyresö20:58+0:078:31
3Erik MölsäOK Älvsjö-Örby25:34+4:4310:23

D12

2 460 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Felice GardelinGotlands Bro OK19:237:52
2Maja ThimbergSöders-Tyresö21:09+1:468:35
3Elin AlmgrenSöders-Tyresö22:35+3:129:10
4Linnea Kimell TynnvallGotlands Bro OK24:13+4:509:50
5Alice ReintzGotlands Bro OK27:09+7:4611:02
6Alice Slars PaulssonSundbybergs IK27:36+8:1311:13
7Alva SchylanderOK Älvsjö-Örby32:37+13:1413:15
8Maja GustafssonOK Älvsjö-Örby41:59+22:3617:03
9Tyra ÖforsSvaide Roma SOK50:20+30:5720:27
10Moa ÖbergBjörkfors GOIF1:01:33+42:1025:01
11Elina OlssonSidensjö IK1:03:40+44:1725:52
Alva Lindh SporreVisborgs OKej start
Joline PetriOK Djerfej start

H12

2 460 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan GlatzKalmar OK17:187:01
2Ivar MessingOK Älvsjö-Örby23:28+6:109:32
3Anton AkterinOK Älvsjö-Örby25:43+8:2510:27
4Fredrik RydbergSöders-Tyresö26:11+8:5310:38
5Gustav HellminVisborgs OK26:35+9:1710:48
6Joakim GustafssonGotlands Bro OK29:20+12:0211:55
7Alvin NordinOK Älvsjö-Örby30:51+13:3312:32
8Truls AppelgrenVisborgs OK33:34+16:1613:38
9Nils GidlöfOK Älvsjö-Örby34:05+16:4713:51
10Enar LöfstedtGotlands Bro OK34:58+17:4014:12
11Aston GustafssonSvaide Roma SOK47:19+30:0119:14
12Selmer MånssonKalmar OK50:08+32:5020:22
13Edvin RejnusSöders-Tyresö50:50+33:3220:39
Edvin DambergGotlands Bro OKej start

D12 Kort

2 180 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Harriet Loré SundbladSvaide Roma SOK31:2814:26

H12 Kort

2 180 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lukas NyströmGotlands Bro OK22:1410:11
2Viktor Nimrodsson EngblomOK Älvsjö-Örby26:22+4:0812:05

D10

2 180 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ebba SahlstedtSöders-Tyresö15:497:15
2Olga Bertilsson SkogOK Linné21:47+5:589:59
3Liv LöfstedtGotlands Bro OK21:48+5:5910:00
4Greta SandvikAttunda OK22:27+6:3810:17
5Lilly Slars PaulssonSundbybergs IK28:37+12:4813:07
Mira LundhSvaide Roma SOKej start
Alva NilssonGotlands Bro OKej start
Nellie LeveauGotlands Bro OKej start

H10

2 180 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malte HallmanAttunda OK14:196:34
2Alexander Nimrodsson EngblomOK Älvsjö-Örby15:44+1:257:13
3Hjalmar ÖbergBjörkfors GOIF20:00+5:419:10
4Samuel EklundGotlands Bro OK21:25+7:069:49
5Adam UllbergSvaide Roma SOK21:48+7:2910:00
6Svante GustafssonGotlands Bro OK22:07+7:4810:08
7Emil BjörksvedGotlands Bro OK22:51+8:3210:28
8Martin Svensson EikenesSvaide Roma SOK26:05+11:4611:57
9Emil ThimbergSöders-Tyresö26:20+12:0112:04
10Albin TjernbyGotlands Bro OK26:46+12:2712:16
11Love AkterinOK Älvsjö-Örby28:02+13:4312:51
12Jacob TynnvallGotlands Bro OK31:36+17:1714:29
13Simon OlssonSidensjö IK33:53+19:3415:32
Harry MickelåkerSvaide Roma SOKej start

D35

3 630 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ida Pihl SkogOK Linné34:219:27
2Karin GreenKalmar OK37:40+3:1910:22
3Kristina LorentzonGöteborg-Majorna OK48:27+14:0613:20
4Viktoria OlssonIF Hansa-Hoburg48:49+14:2813:26

H35

4 510 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan NordströmOK Älvsjö-Örby45:4710:09
2Henrik AlmkvistOK Älvsjö-Örby46:07+0:2010:13
3Robert SundströmFK Friskus-Varberg48:13+2:2610:41
4Andreas JakobssonGarda OK1:06:25+20:3814:43

D40

3 540 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniela RennerOK Södertörn33:559:34
2Elisabeth HovmöllerSöders-Tyresö34:25+0:309:43
3Katrin SöderbergTäby OK34:47+0:529:49
4Mette BrolinsonCentrum OK38:10+4:1510:46
5Emma LundberghKamrat och IF KIF39:59+6:0411:17
6Elisabeth SchylanderOK Älvsjö-Örby40:24+6:2911:24
6Sara RosengrenOK Gränsen40:24+6:2911:24
8Anna RosnäsIK Stern41:34+7:3911:44
9Matilda AhlquistJärla Orientering41:45+7:5011:47
10Linda RuthströmJärla Orientering48:22+14:2713:39
11Susanne AkterinOK Älvsjö-Örby51:54+17:5914:39
12Susanna CaleklintKarlskrona SOK55:28+21:3315:40
13Eva HagwallJärla Orientering1:02:37+28:4217:41
14Karin AlmgrenSöders-Tyresö1:02:44+28:4917:43

H40

4 350 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ove OksvoldCentrum OK29:556:52
2Fredrik WestergaardSvaide Roma SOK31:33+1:387:15
3Per HolmIFK Mora OK34:00+4:057:48
4Per OksvoldCentrum OK34:28+4:337:55
5Laust SörensenGöteborg-Majorna OK38:17+8:228:48
6Greger WesterlundSvaide Roma SOK39:22+9:279:02
7Jonny KarlssonOK Denseln40:14+10:199:14
8Anders HellminVisborgs OK44:54+14:5910:19
9Mattias WhiteGarda OK48:36+18:4111:10
10Jerker DrottenmyrVisborgs OK50:34+20:3911:37
11Stefan CaleklintKarlskrona SOK58:48+28:5313:31
12Pontus FulkeOK Älvsjö-Örby1:02:26+32:3114:21

D45

3 540 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika IvarssonLinköpings OK29:388:22
2Maria Von SchmalenséeAttunda OK31:46+2:088:58
3Karin Rahm BjörneldKalmar OK32:03+2:259:03
4Nina BjersanderSvaide Roma SOK33:10+3:329:22
5Pernilla SvedinLånghundra IF35:28+5:5010:01
6Åsa BörjessonJärla Orientering35:41+6:0310:04
7Ulrika NikolaussonSvaide Roma SOK36:23+6:4510:16
8Susanne KarlssonOK Denseln39:36+9:5811:11
9Anna TimnerKatrineholms OK40:31+10:5311:26
10Pernilla MellinSvaide Roma SOK43:16+13:3812:13
11Anneli WendeliusIFK Lidingö SOK44:40+15:0212:37
12Helene LindelavOK Roslagen44:50+15:1212:39
13Gith TellsénOK Roxen45:04+15:2612:43
14Anna BäckstädeVisborgs OK45:14+15:3612:46
15Camilla GöstasSöders-Tyresö46:04+16:2613:00
16Paula JakobssonGarda OK46:21+16:4313:05
17Maria PerssonVisborgs OK46:47+17:0913:12
18Pille HedströmSöders-Tyresö46:55+17:1713:15
19Sofie HöglundJärla Orientering47:00+17:2213:16
20Kerstin FrænellSundsvalls OK49:16+19:3813:55
21Anna ForsbergJärla Orientering50:11+20:3314:10
22Anna WolgastSnättringe SK53:20+23:4215:03
23Lill NallgårdVästerås SOK55:08+25:3015:34
24Carina KaleredOK Denseln58:31+28:5316:31
25Åsa GunnarssonVisborgs OK1:01:02+31:2417:14
26Anna ChavdaSöders-Tyresö1:04:32+34:5418:13
27Jenny KoertgeVisborgs OK1:06:10+36:3218:41
28Sara MelchersonIFK Lidingö SOK1:11:58+42:2020:19
Annica CrispinOK Denselnej godkänd
Marina DickforsDalaportens OLej godkänd
Annika JakobssonGarda OKej godkänd
Petra NicanderJärla Orienteringej start

H45

4 350 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn KarlssonOK Denseln27:246:17
2Tomas BomanLinköpings OK30:53+3:297:05
3Patrik KleistBoxholm-Mjölby OL32:00+4:367:21
4Björn NilssonTumba-Mälarhöjden OK32:14+4:507:24
5Peter AnderssonSöders-Tyresö32:39+5:157:30
6Olle BjörneldKalmar OK33:44+6:207:45
7Patrik AdebrantTumba-Mälarhöjden OK35:32+8:088:10
8Viktor SkobeKalmar OK35:43+8:198:12
9John SolbreckLånghundra IF36:19+8:558:20
10Tomas L KarlssonLindebygdens OK36:52+9:288:28
11Stefan NorinSöders-Tyresö39:34+12:109:05
12Mattias HolmbergCentrum OK40:02+12:389:12
13Anders EklundSvaide Roma SOK42:33+15:099:46
14Torbjörn OhlssonHaninge SOK43:00+15:369:53
15Henrik MorastHaninge SOK44:41+17:1710:16
16Fredrik MorastHaninge SOK45:34+18:1010:28
17Johan SwartzOK Orion45:39+18:1510:29
18Andreas FredrikssonAttunda OK46:53+19:2910:46
19Tobias AppelgrenVisborgs OK52:26+25:0212:03
20Janne HedströmSöders-Tyresö1:23:03+55:3919:05
Magnus LindstrandKalmar OKej start
Johan PetriOK Djerfej start
Anders KnutssonLinköpings OKej start
Robert SöderbergTäby OKej start

D50

3 120 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Josefine NordströmOK Triangeln25:228:07
2Lina BerggrenTullinge SK25:33+0:118:11
3Monica HatlenSnättringe SK25:44+0:228:14
4Mia LiljaIFK Lidingö SOK28:05+2:439:00
5Helena LindmanOK Gränsen28:45+3:239:12
6Teija LeppinenIFK Lidingö SOK29:07+3:459:19
7Lena SundqvistTullinge SK29:47+4:259:32
8Susanne CurmanIFK Lidingö SOK29:54+4:329:35
9Sussie TistadIFK Lidingö SOK30:09+4:479:39
10Cina BroquistIFK Lidingö SOK32:07+6:4510:17
11Gunilla KallhaugeSnättringe SK32:09+6:4710:18
12Anna ForsgrenTäby OK33:11+7:4910:38
13Anna LarssonSöders-Tyresö34:38+9:1611:06
14Catrin JohanssonSundsvalls OK35:31+10:0911:23
15Eva-Lena NilssonNyköpings OK35:49+10:2711:28
16Sofie Von FrenckellIFK Lidingö SOK36:49+11:2711:48
17Anneli FredmanOK Älvsjö-Örby37:14+11:5211:56
18Annelie RosénBoxholm-Mjölby OL37:28+12:0612:00
19Anna TedhamreSnättringe SK38:08+12:4612:13
20Maria LillieströmOK Roxen38:20+12:5812:17
21Kristina ForsOK Grip38:30+13:0812:20
22Sofie HagbergNyköpings OK39:06+13:4412:31
23Mia HillerhagIFK Lidingö SOK39:40+14:1812:42
24Lena BjessmoBromma-Vällingby SOK39:50+14:2812:46
25Saga ÖforsSvaide Roma SOK39:53+14:3112:46
26Anna EngquistHaninge SOK41:10+15:4813:11
27Caroline LiljebjörnNybro OK41:32+16:1013:18
28Carina AnderssonFK Friskus-Varberg41:44+16:2213:22
29Anne LindellKalmar OK42:00+16:3813:27
30Jenny SöderbergJärla Orientering42:21+16:5913:34
31Ylva RudanderJärla Orientering42:31+17:0913:37
32Lena PetterssonNyköpings OK44:24+19:0214:13
33Agnes ModinBromma-Vällingby SOK45:20+19:5814:31
34Monica CarlssonNyköpings OK46:07+20:4514:46
35Sara HektorJärla Orientering46:41+21:1914:57
36Nina KarlssonIFK Lidingö SOK47:22+22:0015:10
37Helena BerglindOK Södertörn48:15+22:5315:27
38Maria FredrikssonNyköpings OK51:51+26:2916:37
39Anna-Lena CostermansJärla Orientering55:13+29:5117:41
40Camilla CarlssonHärlövs IF55:23+30:0117:45
41Susanne BovalliusJärfälla OK55:39+30:1717:50
42Kerstin DahlHärlövs IF1:09:08+43:4622:09
Anna PramborgIFK Lidingö SOKej start
Carin KihlströmTäby OKej start

H50

3 770 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OK25:446:49
2Lars Håkan SandvikAttunda OK27:40+1:567:20
3Niklas CedstedtVallentuna-Össeby OL28:50+3:067:38
4Fredrik SandbergOK Älvsjö-Örby28:57+3:137:40
5Jonas OlssonOK Roxen30:33+4:498:06
6Anders LillieströmOK Roxen30:36+4:528:07
7Ulf JanssonOK Triangeln31:04+5:208:14
8Fredrik SteneboAttunda OK31:59+6:158:29
9Johan JakobssonLånghundra IF32:10+6:268:31
10Peter JuthbergSöders-Tyresö32:31+6:478:37
11Lars KlassonOK Ravinen32:34+6:508:38
12Per NilssonJärfälla OK33:21+7:378:50
13Pontus GustafssonSvaide Roma SOK33:26+7:428:52
14Magnus TenghagenHärlövs IF33:52+8:088:58
15Mats GunnemyrSöders-Tyresö34:16+8:329:05
16Roger LarssonKatrineholms OK35:07+9:239:18
17Erik BerggrenTullinge SK35:57+10:139:32
18Niklas OlssonFagersta OK36:22+10:389:38
19Johan JacobssonOK Orion37:35+11:519:58
20Lars G BerggrenOK Älvsjö-Örby37:53+12:0910:02
21Björn FredmanOK Älvsjö-Örby38:27+12:4310:11
22Jan CarlssonSöders-Tyresö38:29+12:4510:12
23Ola BovalliusJärfälla OK38:47+13:0310:17
24Rolf JohanssonSundsvalls OK40:59+15:1510:52
25Johan ScherlinNyköpings OK41:58+16:1411:07
26Gunnar HedinSöders-Tyresö42:02+16:1811:08
27Anders LarssonHammarby IF OF43:57+18:1311:39
28Fredrik UrbergHammarkinds OK44:38+18:5411:50
29Peter ForsOK Grip45:24+19:4012:02
30Staffan BjessmoBromma-Vällingby SOK45:46+20:0212:08
31Örjan SahlOK Klemmingen47:27+21:4312:35
32Anders GustafssonFK Friskus-Varberg54:55+29:1114:34
33Roger CarlssonVästerås SOK55:52+30:0814:49
34Svante JonsellVallentuna-Össeby OL58:52+33:0815:36
35Nigel ColeVäsby OK1:02:19+36:3516:31
36Jörgen EklundKatrineholms OK1:05:39+39:5517:24
37Johan MalmerSvaide Roma SOK1:17:48+52:0420:38
Kjell ObergerIFK Lidingö SOKej godkänd
Fredrik MolinAttunda OKej godkänd
Ola HultinOK Roslagenej start
Niklas HermanssonIF Hansa-Hoburgej start

D55

3 120 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger BergLinköpings OK28:079:00
2Ulla MolinAttunda OK28:39+0:329:10
3Anna-Maria BackrydLindebygdens OK28:44+0:379:12
4Marie MalmborgSöders-Tyresö29:50+1:439:33
5Eva ElisdotterSvaide Roma SOK30:12+2:059:40
6Anne Cecilie LövaldTäby OK30:42+2:359:50
7Birgitta OlssonTäby OK31:00+2:539:56
8Annika BrodinLindebygdens OK31:13+3:0610:00
9Lena SwartzOK Orion31:38+3:3110:08
10Marie ÖhmanVallentuna-Össeby OL31:50+3:4310:12
11Johanna SundströmJärla Orientering32:28+4:2110:24
12Annika ArdellOK Rodhen32:54+4:4710:32
13Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OK33:30+5:2310:44
14Sussie BjörkmanDalaportens OL34:38+6:3111:06
15Kerstin TjernlundOK Vilse 8734:59+6:5211:12
16Marianne NymanTjällmo-Godegårds OK36:18+8:1111:38
17Pia VångellLinköpings OK36:23+8:1611:39
17Ann-sofie SvanbergOK Södertörn36:23+8:1611:39
19Lena NordSkogspojkarnas OK36:25+8:1811:40
20Annika SvenssonSolna OK37:00+8:5311:51
21Eva SvanbergJärfälla OK37:30+9:2312:01
22Annika LundströmVäsby OK38:35+10:2812:21
23Karin GreilertHaninge SOK38:49+10:4212:26
24Annika SundvallJärla Orientering39:32+11:2512:40
25Monica FröjdSnättringe SK39:44+11:3712:44
26Åsa BergströmTäby OK39:50+11:4312:46
27Ingrid MattssonOK Älvsjö-Örby40:09+12:0212:52
28Kristina RunemalmKalmar OK43:18+15:1113:52
29Barbro KarlssonKatrineholms OK43:42+15:3514:00
30Karin JanssonOK Rodhen43:55+15:4814:04
31Karin JohanssonOK Orion46:23+18:1614:51
32Christina GranathOK Södertörn46:48+18:4115:00
33Ann-Britt LevinGarda OK47:01+18:5415:04
34Monika LundqvistSkogspojkarnas OK48:15+20:0815:27
35Carina JohanssonTumba-Mälarhöjden OK51:25+23:1816:28
36Anki HallströmSvaide Roma SOK52:59+24:5216:58
37Lena TörnqvistVästerås SOK53:15+25:0817:04
38Kerstin OhlssonHaninge SOK1:02:00+33:5319:52
39Elisabeth HectorSnättringe SK1:05:44+37:3721:04
Monika JonssonSvaide Roma SOKej start
Marita AxelssonOK Ravinenej start

H55

3 630 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per BacklundOK Södertörn26:417:21
2Stefan ThellsénOK Roxen27:10+0:297:29
3Hans SundqvistTullinge SK27:15+0:347:30
4Martin JohanssonOK Orion27:41+1:007:37
5Mats SöderbergKalmar OK28:26+1:457:49
6Anders DalhammerOK Roxen29:36+2:558:09
7Jörgen AxelssonTullinge SK29:52+3:118:13
8Patrik AhlgrenTäby OK29:53+3:128:13
9Ove LernåKalmar OK30:09+3:288:18
10Johan PalmgrenTäby OK31:05+4:248:33
11Anders GranqvistVärend GN OL31:30+4:498:40
12Kent BerggrenTullinge SK31:42+5:018:43
13Per CarlssonNyköpings OK31:53+5:128:46
14Dan NilssonNyköpings OK32:55+6:149:04
15Jörgen BatzSkarpnäcks OL33:06+6:259:07
16Björn AlbinssonIFK Mora OK34:19+7:389:27
17Ronny NordgrenSundbybergs IK34:49+8:089:35
18Jan-Åke IsraelssonOK Milan35:23+8:429:44
19Kennet NilssonOK Älvsjö-Örby35:32+8:519:47
20Lars GreilertHaninge SOK35:45+9:049:50
21Bengt NilssonSolna OK37:34+10:5310:20
22Anders StrömbäckAnkarsrums OK38:07+11:2610:30
23Ulf K. RaskIFK Mora OK38:17+11:3610:32
24Håkan RolfssonSkarpnäcks OL38:37+11:5610:38
25Niklas GustafssonGarda OK39:41+13:0010:55
26Anders MattssonOK Älvsjö-Örby40:17+13:3611:05
27Michael BergkvistHällefors OK40:30+13:4911:09
28Magnus AxelssonSträngnäs-Malmby OL41:59+15:1811:33
29Håkan LundbergSvaide Roma SOK43:41+17:0012:02
30Stefan UnossonKalmar OK44:39+17:5812:18
31Göran ModinBromma-Vällingby SOK45:05+18:2412:25
32Gunnar HedlundSödertälje-Nykvarn OF49:10+22:2913:32
33Jan KaleredOK Denseln50:51+24:1014:00
34Mats EnglundSvaide Roma SOK52:48+26:0714:32
Torsten FlemmingVisby IF Gute SOKej start

D60

2 580 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunilla KreissJärla Orientering22:558:52
2Lena LarssonSala OK22:56+0:018:53
3Barbro LönnkvistTullinge SK25:49+2:5410:00
4Anne-Christine SchunnessonAttunda OK26:11+3:1610:08
5Carina Berger-SvenssonMotala AIF OL26:57+4:0210:26
6Lotta ValentinGustavsbergs OK27:09+4:1410:31
7My RönnolsTäby OK27:11+4:1610:32
8Eva OskarssonHagaby GoIF Örebro27:15+4:2010:33
9Pia-Lena PutkonenTullinge SK28:03+5:0810:52
10Inga-Britt PetterssonSala OK28:29+5:3411:02
11EvaLena EricsonSödertälje-Nykvarn OF28:45+5:5011:08
12Anne-Marie KarlssonSvaide Roma SOK29:39+6:4411:29
13Lena FröbergTjalve IF Norrköping30:01+7:0611:38
14Anita KarlssonOK Södertörn30:46+7:5111:55
15Susanne PerssonÄrla IF31:00+8:0512:00
16Margareta LundhSödertälje-Nykvarn OF31:23+8:2812:09
17Karin BengtssonVisborgs OK33:15+10:2012:53
18Margareta WadinOK Älvsjö-Örby33:19+10:2412:54
19Linnea CarlssonSkarpnäcks OL34:10+11:1513:14
20Elisabeth BybergerSolna OK34:23+11:2813:19
21Monica OhlinRånäs OK34:39+11:4413:25
22Ingrid LarsenTäby OK35:14+12:1913:39
23Lena FornanderSkogspojkarnas OK35:18+12:2313:40
24Eva-Karin JönssonOK Kolmården35:59+13:0413:56
25Pia StålhandskeBjörkfors GOIF37:26+14:3114:30
26Annika DavidssonOK Klemmingen37:43+14:4814:37
27Christina OhlinRånäs OK38:00+15:0514:43
28Katarina JakobssonGarda OK39:07+16:1215:09
29Gunilla PetterssonKFUM Örebro OK39:53+16:5815:27
30Gittel KarlssonAttunda OK41:45+18:5016:10
31Eva WareniusAvesta OK44:56+22:0117:24
32Monika LarssonSkarpnäcks OL1:19:39+56:4430:52
Elisabeth HedlöfRånäs OKej start

H60

3 450 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars LönnkvistTullinge SK25:357:24
2Olof FrænellSundsvalls OK26:51+1:167:46
3Mats LundbergDalaportens OL27:17+1:427:54
4Göran NilssonSnättringe SK27:25+1:507:56
5Björn RosendahlÄrla IF31:10+5:359:02
6Jens KaminskyGöteborg-Majorna OK31:33+5:589:08
7Stefan PerssonSödertälje-Nykvarn OF32:20+6:459:22
8Gunnar SvanbergJärfälla OK34:10+8:359:54
9Klas ThybeckLindebygdens OK34:52+9:1710:06
10Håkan ForsmanRonneby OK34:53+9:1810:06
11Göran WelénKöping-Kolsva OK35:21+9:4610:14
12Stefan OlhedenSOK Viljan35:26+9:5110:16
13Jan GottfridssonNorbergs OK35:29+9:5410:17
14Tomas LefflerJärfälla OK35:56+10:2110:24
15Ingvar BlombergNyköpings OK36:34+10:5910:35
16Carl-Erik BerglövFagersta OK36:43+11:0810:38
17Lars OhlinRånäs OK36:48+11:1310:40
18Bo DavidssonSolna OK36:58+11:2310:42
19Ulf MalmborgSkogsluffarnas OK37:05+11:3010:44
20Bo SalomonsonKalmar OK37:44+12:0910:56
21Tore TjernlundOK Vilse 8737:57+12:2211:00
22Eddie IsraelssonLindebygdens OK38:46+13:1111:14
23Lars RönnolsTäby OK38:48+13:1311:14
24Gunnar HallströmVisborgs OK40:44+15:0911:48
25Börje ÅbergOK Roslagen41:03+15:2811:53
26Bo PetterssonKFUM Örebro OK41:19+15:4411:58
27Mats BirkestålKöping-Kolsva OK41:30+15:5512:01
28Håkan SjunnestrandSolna OK43:28+17:5312:35
29Thomas AlmqvistVästerviks OK44:18+18:4312:50
30Torgny JeppssonKatrineholms OK45:13+19:3813:06
31Thomas SvenssonMotala AIF OL47:31+21:5613:46
32Christer HördellSöders-Tyresö48:04+22:2913:55
33Bo KarlssonKatrineholms OK49:28+23:5314:20
34Kenneth PetterssonJärfälla OK49:38+24:0314:23
35Kjell GustafssonOK Järnbärarna50:22+24:4714:35
36Hans WesterOK Järnbärarna55:25+29:5016:03
Tomas VångellLinköpings OKej godkänd
Werner KöhlerTullinge SKej start

D65

2 580 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger OnsbringEskilstuna OL24:139:23
2Lena JansonArboga OK28:08+3:5510:54
3Ing-Marie BackEksjö SOK28:17+4:0410:57
4Anna-Karin JohanssonVandrarringen31:01+6:4812:01
5Kerstin HjalmarssonEmmaboda Verda OK31:45+7:3212:18
6Kerstin SvenskOK Hällen32:14+8:0112:29
7Ingrid E StrömRonneby OK32:17+8:0412:30
8Marianne EinarssonFagersta OK32:34+8:2112:37
9Monica SvärdOK Klemmingen32:46+8:3312:42
10Ulla GummesonVäsby OK33:23+9:1012:56
11Lena NyströmVisborgs OK34:06+9:5313:13
12Annika GillgrenGävle OK36:26+12:1314:07
13Maj-Britt GardeliusIF Hansa-Hoburg36:43+12:3014:13
14Inger SchwartzOK Södertörn37:45+13:3214:37
15Ann-Christin SöderbergIF Hansa-Hoburg38:55+14:4215:05
16Catherine DawsonGafanhori38:56+14:4315:05
17Marie SvernestamLinköpings OK40:16+16:0315:36
18Britt FredrikssonKroppa IF40:24+16:1115:39
19Helena HemströmGävle OK42:00+17:4716:16
20Brita AugustssonVisborgs OK43:40+19:2716:55
21Ann-Helen LinnersjöOK Orion44:03+19:5017:04
22Gurli Hörnell RondahlVisborgs OK44:36+20:2317:17
23Anita LindbohmSkarpnäcks OL47:44+23:3118:30
24Lena LindgrenOK Järnbärarna52:57+28:4420:31
25Margaretha NylundOK Södertörn59:25+35:1223:01
Ingrid LundströmVästerås SOKej start
Ulla-Karin JohanssonAnkarsrums OKej start

H65

3 320 m, 51 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arne BackEksjö SOK26:307:58
2Olof OlofssonHagaby GoIF Örebro26:36+0:068:00
3Thomas KarlssonSödertälje-Nykvarn OF27:19+0:498:13
4Roland WareniusAvesta OK31:19+4:499:25
5Knut-Åke HallebroOK Klemmingen32:07+5:379:40
6Anders ÖbergIFK Mora OK32:48+6:189:52
7Göran BlombergTjalve IF Norrköping33:49+7:1910:11
8Leo JohanssonVandrarringen34:07+7:3710:16
9Lars-Gunnar LarssonOK Södertörn35:22+8:5210:39
10Kalle WegerfeltVästerbergslagens OL36:24+9:5410:57
11Mats  V. ErikssonHagaby GoIF Örebro36:32+10:0211:00
12Matz LarssonGustavsbergs OK36:37+10:0711:01
13Karl-Erik JohanssonOK Södertörn36:41+10:1111:02
14Anders RunanderTrosabygdens OK37:03+10:3311:09
15Anders SohlbergOK Södertörn37:05+10:3511:10
16Hans OhlinRånäs OK37:39+11:0911:20
17Christer NordströmOK Älvsjö-Örby37:47+11:1711:22
18Magnus HaraldssonGustavsbergs OK38:00+11:3011:26
19Arne HolmerIFK Mora OK38:31+12:0111:36
20Kjell HolmbergOK Södertörn39:36+13:0611:55
21Claes-Erik KarlssonTurebergs IF SOK39:39+13:0911:56
22Tommy LjungkvistÄrla IF41:06+14:3612:22
23Bo MagnussonVisborgs OK41:07+14:3712:23
24Bengt-Ove BlomkvistBjörkfors GOIF41:18+14:4812:26
25Göran LarssonSala OK41:21+14:5112:27
26Tommy HöglundLånghundra IF41:25+14:5512:28
27Mats HemströmGävle OK41:31+15:0112:30
28Anders KarlssonTullinge SK41:45+15:1512:34
29Göran HanssonTäby OK41:55+15:2512:37
30Mats SandewallUmeå OK42:01+15:3112:39
31Anders ErikssonVallentuna-Össeby OL42:27+15:5712:47
32Paul NorénOK Södertörn42:57+16:2712:56
33Peter BrunnbergVallentuna-Össeby OL43:09+16:3912:59
34Anders ClaessonIFK Mora OK44:18+17:4813:20
35Leif JonssonGustavsbergs OK44:40+18:1013:27
36Olivier BenevelloValbonne SAO44:55+18:2513:31
37Anders KjellLinköpings OK46:07+19:3713:53
38Lennart SvernestamLinköpings OK47:40+21:1014:21
39Kjell JohanssonAnkarsrums OK48:07+21:3714:29
40Matts BjörkeSöders-Tyresö48:50+22:2014:42
41Carl-Gunnar BoströmEnebybergs IF51:01+24:3115:21
42Conny NilssonNyköpings OK51:58+25:2815:39
43Bengt AspvallRonneby OK52:36+26:0615:50
44Kjell JanssonLånghundra IF53:41+27:1116:10
45Svante SandbergSödertälje-Nykvarn OF54:13+27:4316:19
46Sten SvangrenIFK Mora OK57:50+31:2017:25
Thomas WesterGustavsbergs OKej godkänd
Robert GustafssonVisborgs OKej godkänd
Leif AnderssonOK Kolmårdenej godkänd
Lars SegerqvistSkarpnäcks OLej godkänd
Göran DavidssonOK Klemmingenej godkänd
Knut NordSkogspojkarnas OKej start
Carl-Arne MalmbergVallentuna-Össeby OLej start

D70

2 370 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt ErikssonSala OK26:2111:07
2Ann-Marie HolmströmGustavsbergs OK28:43+2:2212:07
3Anna BlomgrenTullinge SK29:08+2:4712:17
4Gullevi SvenssonRonneby OK29:36+3:1512:29
5Anne LundmarkJärfälla OK30:05+3:4412:41
6Lena HedmanHallstahammars OK30:35+4:1412:54
7Britta EklundTrosabygdens OK30:58+4:3713:03
8Agneta Pihl SkoogEnköpings AIF31:18+4:5713:12
9Siv FrodinKöping-Kolsva OK32:06+5:4513:32
10Ann-Marie Rees-AnderssonEnebybergs IF32:35+6:1413:44
11Louise-Marie NilssonOK Klemmingen32:43+6:2213:48
12Lisbeth KarlssonVaggeryds SOK33:01+6:4013:55
13Margareta LöfqvistVästerås SOK34:04+7:4314:22
14Ewa NordlundLänna IF35:08+8:4714:49
15Ingrid EnekvistVisborgs OK36:14+9:5315:17
16Inga-Lill PetterssonLinköpings OK36:30+10:0915:24
17Ylva NilssonVallentuna-Össeby OL37:46+11:2515:56
18Gittan JonssonKjula IF37:48+11:2715:56
19Margareta HaraldssonGustavsbergs OK38:34+12:1316:16
20Ulla LindellOK Hällen38:46+12:2516:21
21Ing-Marie BergmanVisborgs OK38:58+12:3716:26
22Marie-Louise KarlssonNybro OK39:12+12:5116:32
23Majvie AnnegårdSOK Viljan40:10+13:4916:56
24Eva LindgrenLinköpings OK40:16+13:5516:59
25Ingalill TimgrenOK Österåker40:18+13:5717:00
26Elisabeth CarlinSöders-Tyresö42:24+16:0317:53
27Ingrid DanielssonVisborgs OK46:16+19:5519:31
28Gunnel FranssonVisborgs OK52:00+25:3921:56
Margareta SvenssonAnkarsrums OKej godkänd

H70

2 940 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf KjellinOK Hedströmmen25:568:49
2Ronny HjalmarssonEmmaboda Verda OK27:31+1:359:21
3Kurt Håkan AnderssonOK Tor27:59+2:039:31
4Tommie OlssonVisborgs OK28:15+2:199:36
5Bo SegerEskilstuna OL28:26+2:309:40
6Börje SanderLeksands OK28:36+2:409:43
7Leif CarlssonSkarpnäcks OL29:05+3:099:53
8Lars-Olof LundströmVästerås SOK29:42+3:4610:06
9Runar AldénOK Kolmården29:44+3:4810:06
10Stig LandstorpOK Tor30:14+4:1810:17
11Ulf AhlquistIF Hansa-Hoburg31:01+5:0510:32
12Leif NordlundLänna IF31:42+5:4610:46
13Sven PihlEnköpings AIF31:49+5:5310:49
14Per-Erik CarleniusKatrineholms OK32:05+6:0910:54
15Jerker EnekvistIF Hansa-Hoburg32:21+6:2511:00
16Per-Erik WåhlbergOK Linné33:28+7:3211:22
17Jan-Olof WåhlbergIBM Club Sweden33:47+7:5111:29
18Göran EklundTrosabygdens OK34:27+8:3111:43
19Lennart LindgrenOK Järnbärarna34:45+8:4911:49
20Leif WallenbroVäsby OK35:23+9:2712:02
21Olle GardellVisborgs OK36:12+10:1612:18
22Karl-Evert AnnegårdSOK Viljan36:24+10:2812:22
22Lars WestinVallentuna-Össeby OL36:24+10:2812:22
24Peter JakobssonLinköpings OK38:07+12:1112:57
25Folke BoströmOK Linné38:09+12:1312:58
26Per-Åke CarlenstamVäsby OK39:01+13:0513:16
27Bengt-Göran StjernaLänna IF39:06+13:1013:17
28Måns ÖhmanVisborgs OK39:57+14:0113:35
29Gunnar WallquistSvaide Roma SOK40:31+14:3513:46
30Roy DawsonGafanhori41:20+15:2414:03
31Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OF41:25+15:2914:05
32Eric JohanssonIF Hansa-Hoburg42:28+16:3214:26
33Jan BojlingSolna OK43:15+17:1914:42
34Bo WinanderJärfälla OK46:56+21:0015:57
35Göran SvärdOK Klemmingen48:05+22:0916:21
36Kjell NilssonOK Klemmingen49:02+23:0616:40
37Leif AnderssonVisborgs OK50:38+24:4217:13
38Gunnar EnbergMålilla OK52:25+26:2917:49
39Klas LangelsSkarpnäcks OL57:54+31:5819:41
40Åke LewanderSkarpnäcks OL59:51+33:5520:21
Åke WansölinSöders-Tyresöej godkänd
Ingemar WidénKFUM Örebro OKej godkänd
Åke BorgerAnkarsrums OKej start

D75

2 280 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK29:0612:45
2Ulla HellmanSundsvalls OK32:43+3:3714:20
3Kerstin JohanssonMarkbygdens OK36:47+7:4116:07
4Monica BäckmanFagersta OK40:18+11:1217:40
5Inger PahlénSöders-Tyresö43:08+14:0218:55
6Britt NybergNybro OK43:12+14:0618:56
7Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OK43:41+14:3519:09
8Lotta GranholmLinköpings OK44:57+15:5119:42
9Gunnel BalckIFK Lidingö SOK45:21+16:1519:53
10Irma BjärudVästerbergslagens OL49:42+20:3621:47
11Edith BergvallVisby IF Gute SOK50:01+20:5521:56
11Gun LarssonHammarby IF OF50:01+20:5521:56
13Pia VikströmTäby OK50:26+21:2022:07
14Britt AxelssonNybro OK53:05+23:5923:16
15Ann-Mari FehrnströmEnebybergs IF54:50+25:4424:02
16Lena TimnerUmeå OK57:03+27:5725:01
Siv JohanssonVisborgs OKej godkänd

H75

2 940 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders BuhréNybro OK29:089:54
2Roland AlsénOK Roxen29:59+0:5110:11
3Kurt AnderssonEnebybergs IF33:15+4:0711:18
4Björn LinnersjöOK Orion34:37+5:2911:46
5Olle AnderssonIFK Mora OK34:50+5:4211:50
6Staffan ElmhagenSöders-Tyresö35:32+6:2412:05
7Bengt MattiassonSödertälje-Nykvarn OF36:03+6:5512:15
8Lars JohanssonOK Skogshjortarna36:08+7:0012:17
9Sven-Arne NilssonOK Klemmingen36:15+7:0712:19
10Torbjörn TirénHellas Orientering36:33+7:2512:25
11Pär GustafssonSvaide Roma SOK37:36+8:2812:47
12Leo LövdahlVisby IF Gute SOK39:10+10:0213:19
13Stellan FehrnströmEnebybergs IF41:10+12:0214:00
14Bo HedlundIFK Enskede41:59+12:5114:16
15Roland NordLindebygdens OK42:15+13:0714:22
16Rolf HelmerssonLindebygdens OK42:57+13:4914:36
17Anders SvenssonAnkarsrums OK43:35+14:2714:49
18Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK46:15+17:0715:43
19Rolf BjärudVästerbergslagens OL50:06+20:5817:02
20Rolf MalmrosVisborgs OK52:33+23:2517:52
21Gunnar HellmanSundsvalls OK1:01:14+32:0620:49
22Roland JohanssonVisborgs OK1:08:07+38:5923:10

D80

2 090 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Asta SjöbergLindebygdens OK37:5418:08
2Lisbeth JohanssonOK Skogshjortarna38:56+1:0218:37
3Birgitta BergGarda OK39:00+1:0618:39
4Gunnel JunegardOK Södertörn40:42+2:4819:28
5Gunvor GranathNynäshamns OK47:43+9:4922:49
Edda NilssonStockholmspolisens IF OFej start

H80

2 280 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sune LindellOK Hällen28:1012:21
2Sivert AxelssonKalmar OK29:04+0:5412:44
3Bjarne ErlandssonHammarby IF OF31:03+2:5313:37
4Åke SundbergFagersta OK31:50+3:4013:57
5Leif LundquistEnebybergs IF34:19+6:0915:03
6Sture NilssonStockholmspolisens IF OF37:33+9:2316:28
7Lars-Erik LindellVäsby OK41:15+13:0518:05
8Evert BergströmHudiksvalls OK43:49+15:3919:13
9Nils HallgrenVisborgs OK45:37+17:2720:00
10Bille WidellVisby IF Gute SOK54:22+26:1223:50
John VallinOK Hedströmmenej godkänd
Folke LindgrenVisborgs OKej start

H85

2 090 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rolf AnderssonRimbo SOK27:4213:15
2Sten BergstrandSkogsluffarnas OK30:26+2:4414:33
3Alf LundkvistOK Tor31:53+4:1115:15
4Alf PerssonOK Österåker49:37+21:5523:44
5Gunnar TimnerUmeå OK49:47+22:0523:49

Inskolning

1 590 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Matilda AlfströmSvaide Roma SOKfullföljt
Cordelia AnderssonVisborgs OKfullföljt
Francisca AnderssonVisborgs OKfullföljt
Carla BayerKamrat och IF KIFfullföljt
William BerggrenKlubblösfullföljt
Tilde BjörklundVisborgs OKfullföljt
Lukas EdgrenGotlands Bro OKfullföljt
Carl Edner SvedlundOK Älvsjö-Örbyfullföljt
Kasper GerndtKlubblösfullföljt
Viggo GerndtKlubblösfullföljt
Malte GreenKalmar OKfullföljt
Daniel GunnarssonKlubblösfullföljt
Viktor GyllenswärdOK Linnéfullföljt
Vilma GyllenswärdOK Linnéfullföljt
Hugo HartleySöders-Tyresöfullföljt
Vilma NordströmOK Älvsjö-Örbyfullföljt
Leo OhlssonGotlands Bro OKfullföljt
Doris JohanssonSvaide Roma SOKej start
Willhelm PetterssonSvaide Roma SOKej start

U1

1 590 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Melker HallmanAttunda OK10:386:41
2Tove NordströmOK Älvsjö-Örby11:20+0:427:07
3Elsa Edner SvedlundOK Älvsjö-Örby14:14+3:368:57
4Vida FalkGotlands Bro OK15:05+4:279:29
5Elmer FalkGotlands Bro OK18:03+7:2511:21
6Mille FalkGotlands Bro OK18:05+7:2711:22
7Axel KrookSöders-Tyresö20:53+10:1513:08
8Sara AlmgrenSöders-Tyresö23:29+12:5114:46
9Irma SahlstedtSöders-Tyresö23:30+12:5214:46
10Ida Svensson EikenesSvaide Roma SOK26:37+15:5916:44

U2

2 230 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Signe MartinelleSöders-Tyresö21:429:43
2Stina MartinelleSöders-Tyresö21:46+0:049:45
3Emil SöderbergTäby OK22:02+0:209:52
4Kasper SöderbergTäby OK22:56+1:1410:17
5Hedda HedströmSöders-Tyresö24:57+3:1511:11
6Alvin ChavdaSöders-Tyresö26:22+4:4011:49
7Tilda NygårdhsBjörkfors GOIF26:38+4:5611:56
8Molly ÖbergBjörkfors GOIF26:51+5:0912:02
9Hanna EklundGotlands Bro OK28:05+6:2312:35
10Ellen EklundGotlands Bro OK28:08+6:2612:36
11Vide MessingOK Älvsjö-Örby28:13+6:3112:39
12Signe LindelavOK Roslagen29:06+7:2413:02
13Miranda HallbergSvaide Roma SOK34:45+13:0315:34
14Eric Song-Young Strålenstam PakKalmar OK35:38+13:5615:58
15Vera EngelbrektssonSvaide Roma SOK37:04+15:2216:37
16Ellen NybomSvaide Roma SOK37:05+15:2316:37
17Ingrid GidlöfOK Älvsjö-Örby1:23:17+1:01:3537:20
Theodor BjörklundVisborgs OKej godkänd

Öppen motion 1

2 230 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kenneth BjörklundVisborgs OK20:469:18
2Ulrika StrömbäckAnkarsrums OK24:15+3:2910:52
3Magnus EngblomOK Älvsjö-Örby24:51+4:0511:08
4Andreas PaulssonSundbybergs IK26:13+5:2711:45
5Betty GunnarssonKlubblös27:24+6:3812:17
6Kerstin HenrysdotterKalmar OK29:41+8:5513:18
7Lotti UhrnellSkarpnäcks OL30:27+9:4113:39
8Matilda BjörneldKalmar OK32:29+11:4314:33
9Brigitte AlsénOK Roxen35:51+15:0516:04
10Jan DahlgrenGustavsbergs OK38:23+17:3717:12
11Yvonne NilssonSolna OK39:17+18:3117:36
12Anders PerssonKFUM Örebro OK46:33+25:4720:52
Kenneth KarlssonNybro OKej godkänd

Öppen motion 2

2 680 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Petra NorbergNyköpings OK23:458:51
2Viktor WesterlundGotlands Bro OK23:59+0:148:56
3Anna EinarssonKlubblös29:13+5:2810:54
4Eeva EuropeOK Älvsjö-Örby31:05+7:2011:35
5Eva-Lotta KrookSöders-Tyresö32:09+8:2411:59
6Leif BergmanSödertälje-Nykvarn OF33:35+9:5012:31
7Ethel NordLindebygdens OK40:13+16:2815:00
8Annica HillgrenOK Södertörn43:37+19:5216:16
9Kristina ViinikainenOK Älvsjö-Örby46:25+22:4017:19
10Cecilia CarlssonVästerås SOK46:37+22:5217:23
11Doris NilssonOK Klemmingen55:26+31:4120:41
12Pyttan AsplundOK Södertörn55:31+31:4620:42
13Ulla-Karin JohanssonAnkarsrums OK56:14+32:2920:58
Linda WageniusVisborgs OKej godkänd

Öppen motion 3

3 220 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt-Marie EricssonGävle OK30:139:23
2Sara JernbergKlubblös34:41+4:2810:46
3Erica StrömbäckAnkarsrums OK35:21+5:0810:58
4Christopher AppelbroKlubblös35:23+5:1010:59
5Erik AnderssonOK Roslagen40:42+10:2912:38
6Hans AnderssonRånäs OK40:53+10:4012:41
7Erik AkterinOK Älvsjö-Örby41:13+11:0012:48
8Kristin OlssonSidensjö IK41:56+11:4313:01
9Lars BorgmanKlubblös42:11+11:5813:06
10Anna GustavssonKalmar OK43:26+13:1313:29
11Ulf RosbergOK Älvsjö-Örby46:26+16:1314:25
12Eva HagrotTäby OK48:08+17:5514:56
13Ida GustafssonOK Älvsjö-Örby48:29+18:1615:03
14Sebastian HolmkvistOK Klemmingen49:03+18:5015:13
15Anders HargebyBjörkfors GOIF49:24+19:1115:20
16Britt-Marie AldénOK Kolmården49:35+19:2215:23
17Louise BergmanSöders-Tyresö52:04+21:5116:10
18Marianne JernbergSöders-Tyresö52:13+22:0016:12
19Thomas HoffRimbo SOK53:03+22:5016:28
20Ylva LagerbergOK Södertörn54:23+24:1016:53
21Kerstin FåhraeusKlubblös56:15+26:0217:28
22Anders PerssonSvaide Roma SOK1:00:50+30:3718:53
23Cecilia JanssonLånghundra IF1:04:04+33:5119:53
24Annica AhlgrenTäby OK1:07:25+37:1220:56
25Eva SvedlundOK Älvsjö-Örby1:08:22+38:0921:13
26Lars-Åke HolmLinköpings OK1:14:16+44:0323:03
27Kerstin AnderssonOK Hällen1:17:08+46:5523:57
28Lena BorgmanKlubblös1:17:34+47:2124:05
29Anna FredrikssonKroppa IF1:19:19+49:0624:37
30Claes RundströmOK Älvsjö-Örby1:33:57+1:03:4429:10
31Ingegerd Maurer BergqvistOK Älvsjö-Örby1:41:39+1:11:2631:34
Per-Olof EinarssonFagersta OKdiskvalificerad
Vilda PerssonSöders-Tyresöej godkänd
Bo RockJärfälla OKej godkänd
Solveig HöglundLånghundra IFej godkänd

Öppen motion 4

3 370 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sarah StrålenstamKalmar OK36:2910:49
2Håkan KarlssonMälarö SOK38:15+1:4611:21
3Lena LarssonKlubblös39:50+3:2111:49
4Linda StenbergKlubblös42:11+5:4212:31
5Ola BlomdinVallentuna-Össeby OL43:58+7:2913:02
6Christina GustavssonHagaby GoIF Örebro48:39+12:1014:26
7Garnet SchindlerSnättringe SK52:42+16:1315:38
8Britt-Marie ReinholdssonJärfälla OK53:25+16:5615:51
9Kjell AnderssonKatrineholms OK53:52+17:2315:59
10Helena SwartzIFK Lidingö SOK55:59+19:3016:36
11Jeanette JarlemarkIFK Lidingö SOK57:19+20:5017:00
12Amanda LinderborgKlubblös58:06+21:3717:14
13Susana FribergKlubblös58:09+21:4017:15
14Anna PramborgIFK Lidingö SOK58:16+21:4717:17
15Erik GreenKalmar OK1:00:09+23:4017:50
16Agneta KarlssonSOK Viljan1:00:44+24:1518:01
17Karin SetterqvistOK Södertörn1:09:05+32:3620:29
18Ulla KjellLinköpings OK1:11:36+35:0721:14
19Tommy LjuseniusSkogsluffarnas OK1:13:16+36:4721:44
20Ulrika Lindh-SporreVisborgs OK1:16:18+39:4922:38
21Annika SolbreckLånghundra IF1:22:48+46:1924:34
22Ylva AnderssonSnättringe SK1:49:13+1:12:4432:24
Terese AhlströmOK Älvsjö-Örbyej start

Öppen motion 5

3 760 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon StålhammarTullinge SK34:559:17
2Erik LinderVäsby OK44:07+9:1211:43
3Per StålhammarTullinge SK44:12+9:1711:45
4Kristina ThimbergSöders-Tyresö48:18+13:2312:50
5Linda Kraft UnossonKalmar OK49:16+14:2113:06
6Joakim MånssonKalmar OK53:31+18:3614:13
7Susanne SvidénSöders-Tyresö53:41+18:4614:16
8Caroline LiwångIFK Lidingö SOK54:18+19:2314:26
9Anna ReforsJärla Orientering54:24+19:2914:28
10Julia LindVisborgs OK55:04+20:0914:38
11Elisabeth StålhammarTullinge SK56:40+21:4515:04
12Helene Östling-MattssonJärla Orientering57:41+22:4615:20
13Ivo Cousins ClarhällSöders-Tyresö57:52+22:5715:23
14Victoria Schön MånssonKalmar OK58:34+23:3915:34
15Christoffer LindelavOK Roslagen59:16+24:2115:45
16Anna AhlbergJärla Orientering59:51+24:5615:55
17Louise DalhammerOK Roxen1:01:14+26:1916:17
18Annika GranqvistVärend GN OL1:01:42+26:4716:24
19Linda NimrodssonOK Älvsjö-Örby1:04:45+29:5017:13
20Lisa FåhraeusKlubblös1:05:22+30:2717:23
21Amanda FribergKlubblös1:05:23+30:2817:23
22Marie HalvorsenOK Södertörn1:06:12+31:1717:36
23Malin SandbergOK Älvsjö-Örby1:08:50+33:5518:18
24Tim BergbomSöders-Tyresö1:09:27+34:3218:28
25Petra LundgrenKalmar OK1:10:03+35:0818:37
26Håkan LarssonOK Älvsjö-Örby1:10:17+35:2218:41
27Kristina NorinSöders-Tyresö1:11:35+36:4019:02
28Ing-Marie NilssonOK Södertörn1:12:06+37:1119:10
29Anna Maria SandénOK Södertörn1:15:24+40:2920:03
30Katarina BerggrenTullinge SK1:15:29+40:3420:04
31Gunilla SahlOK Klemmingen1:30:15+55:2024:00
32Charlotta AlvaeusSvaide Roma SOK1:30:28+55:3324:03
33Veronica KolmodinSvaide Roma SOK1:30:29+55:3424:03
34Katarina Wangler BjörkJärla Orientering1:42:42+1:07:4727:18
Susanne DahlbergTjalve IF Norrköpingej godkänd
Johanna SahlstedtSöders-Tyresöej godkänd
Mattias HedinSöders-Tyresöej godkänd
Cecilia EnbäckSöders-Tyresöej godkänd
Katja EneqvistGarda OKej start

Öppen motion 6

3 900 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonathan KonradssonKalmar OK35:349:07
2Mikael PihlbladSöders-Tyresö44:41+9:0711:27
3Ulf HedbergSöders-Tyresö46:44+11:1011:58
4Katja EneqvistGarda OK53:45+18:1113:46
5Anna SkobeKalmar OK54:52+19:1814:04
6Marcus NäslundOK Älvsjö-Örby57:06+21:3214:38
7Daniel ÅkerlundOK Roslagen57:26+21:5214:43
8Linnéa JonssonSOK Viljan1:02:10+26:3615:56
9Eva BuskasSvaide Roma SOK1:06:21+30:4717:00
10Maria Slars PaulssonSundbybergs IK1:07:18+31:4417:15
11Petra CarlenarsonJärla Orientering1:14:56+39:2219:12
12Johanna LöfveniusCentrum OK1:38:11+1:02:3725:10
13Gunilla SchönningJärfälla OK2:26:35+1:51:0137:35
Ulf ErikssonGävle OKej godkänd
Hasse MatthingVisborgs OKej godkänd
Per EdnerOK Älvsjö-Örbyej godkänd
Helena GanslandtIFK Lidingö SOKej godkänd
Bob KolmodinSvaide Roma SOKej godkänd

Öppen motion 7

3 570 m, 64 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders GunnarssonKlubblös27:167:38
2Ulf LundbergKalmar OK30:46+3:308:37
3Jenny HallmanAttunda OK33:05+5:499:16
4Vidar FunkquistIF Hansa-Hoburg34:16+7:009:35
5Rolf Vikström LookKlubblös35:43+8:2710:00
6Bengt PetterssonNyköpings OK37:29+10:1310:29
7Ingemar BerggrenKlubblös37:30+10:1410:30
8Katarina FunkquistIF Hansa-Hoburg38:49+11:3310:52
9Lars WesterlundGotlands Bro OK38:58+11:4210:54
10Kerstin SjökvistOK Österåker39:05+11:4910:56
11Stefan FunkquistIF Hansa-Hoburg39:10+11:5410:58
12Christina GustavssonSvaide Roma SOK41:12+13:5611:32
13Mats ZackrissonOK Älvsjö-Örby41:36+14:2011:39
14Ulf LarssonVästerås SOK42:41+15:2511:57
15Magnus HerberthsonLinköpings OK44:11+16:5512:22
16Karin IsraelssonSöders-Tyresö44:13+16:5712:23
17Yvonne GrehnOK Rodhen44:18+17:0212:24
18Mattias GyllenswärdOK Linné45:41+18:2512:47
19Tommy UllbergSvaide Roma SOK46:43+19:2713:05
20Herman FunkquistIF Hansa-Hoburg47:31+20:1513:18
21Thomas KarlssonOK Älvsjö-Örby47:49+20:3313:23
22Ulf CarnbyTäby OK48:02+20:4613:27
23Emma MartinelleSöders-Tyresö48:38+21:2213:37
24Bo-Göran GunnarssonRydboholms SK48:56+21:4013:42
25Per ÖbergBjörkfors GOIF49:13+21:5713:47
26Fredrik HofflanderGöteborg-Majorna OK50:02+22:4614:00
27Rolf JohnssonBjörkfors GOIF50:08+22:5214:02
28Helena AdebrantTumba-Mälarhöjden OK50:28+23:1214:08
29Martin LöfblomSvaide Roma SOK50:58+23:4214:16
30Catharina DahlmarkVästerås SOK52:34+25:1814:43
31Gittan GeliusSnättringe SK54:59+27:4315:24
32Karin Rådenman GidlöfOK Älvsjö-Örby56:10+28:5415:43
33Inger VikströmOK Linné56:19+29:0315:46
34Helena BachmanTäby OK56:35+29:1915:50
35Annika ÖsterdahlVisborgs OK56:46+29:3015:54
36Moa HjortOK Roxen56:53+29:3715:56
37Lennart GardeliusIF Hansa-Hoburg58:14+30:5816:18
38Göran WiklundKlubblös58:37+31:2116:25
39Monika HögbergOK Södertörn58:47+31:3116:27
40Anton NilssonGotlands Bro OK59:24+32:0816:38
41Mats RunanderKlubblös59:37+32:2116:41
42Anders YttergårdVallentuna-Össeby OL1:00:52+33:3617:02
43Carl CarlinSöders-Tyresö1:01:11+33:5517:08
44Allan OlofssonSvaide Roma SOK1:01:26+34:1017:12
45Lars G AnderssonOK Hällen1:01:42+34:2617:16
46Ida BjessmoVisborgs OK1:02:36+35:2017:32
47Göran ReinholdssonJärfälla OK1:03:42+36:2617:50
48Sofia GyllenswärdOK Linné1:05:46+38:3018:25
49Rolf JungbarkTjällmo-Godegårds OK1:07:18+40:0218:51
50Therese BergstedtCentrum OK1:09:43+42:2719:31
51Maximilian KernKlubblös1:11:43+44:2720:05
52Kerstin ErikssonSnättringe SK1:14:21+47:0520:49
53Elisabet LarssonOK Älvsjö-Örby1:15:04+47:4821:01
54Lars Åke SvenskOK Hällen1:15:07+47:5121:02
55Camilla KarlssonOK Älvsjö-Örby1:17:28+50:1221:41
56Linda NordströmOK Älvsjö-Örby1:26:07+58:5124:07
57Sanna BatzSkarpnäcks OL1:30:32+1:03:1625:21
58Ann-Marie LarssonVisborgs OK1:30:59+1:03:4325:29
59Aina ÖsterdahlVisborgs OK1:31:47+1:04:3125:42
60Kerstin MorastHaninge SOK1:37:24+1:10:0827:16
Stefan OhlssonKlubblösej godkänd
Anette ÖnerudOK Ravinenej godkänd
Margareta HofflanderGöteborg-Majorna OKej godkänd
Måns PerssonVisborgs OKej godkänd

Öppen motion 8

4 650 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar HermanssonCentrum OK40:368:43
2Konrad NilssonVisborgs OK41:40+1:048:57
2Jerker LoréSvaide Roma SOK41:40+1:048:57
4Joel LenellKlubblös42:16+1:409:05
5Erik BergGarda OK51:03+10:2710:58
6Elin DahlVisborgs OK53:14+12:3811:26
7Claes-Göran SkoghTäby OK56:39+16:0312:10
8Mattias OlssonSidensjö IK1:01:41+21:0513:15
9Lars DahlHärlövs IF1:03:35+22:5913:40
10Jan LarssonVäsby OK1:04:04+23:2813:46
11Calle NilssonJärfälla OK1:05:57+25:2114:10
12Rolf AnderssonSvaide Roma SOK1:16:44+36:0816:30
13Per FröbergTjalve IF Norrköping1:24:48+44:1218:14
Daniel GlatzKalmar OKej godkänd
Niklas KarlssonMälarö SOKej godkänd

Öppen motion 9

5 430 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per MagnussonLinköpings OK46:448:36
2Jens WicksénCentrum OK46:49+0:058:37
3Malin AnnegårdCentrum OK47:41+0:578:46
4Moa KjellstrandCentrum OK49:30+2:469:06
5Lars PerssonHagaby GoIF Örebro55:24+8:4010:12
6Erik EinarssonLerums SOK1:04:01+17:1711:47
7Monika JonssonSvaide Roma SOK1:20:11+33:2714:46
Patrik RönnbäckVisborgs OKej godkänd
Anna SameliusVisborgs OKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser