Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteranorientering

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteranorientering
Arrangörsorganisation: NAIS Orienteringsklubb
Datum: torsdag 12 april 2018

Klass A*

4 500 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans-Ove ErikssonNyköpings OK40:559:05
2Anders ÅbergTjällmo-Godegårds OK41:32+0:379:13
3Pär ForsströmStjärnorps SK52:18+11:2311:37
4Stephan SvenssonLinköpings OK52:43+11:4811:42
5Carl-Gustav NöjdNAIS Orienteringsklubb57:02+16:0712:40
6Roger DanielssonLinköpings OK57:03+16:0812:40
7Claes MartinssonFinspångs SOK57:55+17:0012:52
8Runar AldénOK Kolmården1:01:29+20:3413:39
9Sievert GustafssonTjällmo-Godegårds OK1:06:45+25:5014:50
10Yngve PetterssonLinköpings OK1:09:48+28:5315:30
11Lars StrömTjällmo-Godegårds OK1:16:17+35:2216:57
Bengt ÖstlundOK Roxenej godkänd
Harald BrandeTjalve IF Norrköpingej godkänd
Göran ForsbergNyköpings OKej godkänd
Anders HasselboOK Måsenej godkänd

Klass B*

3 500 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per WirénOK Kolmården40:2211:32
2Håkan AlderudNyköpings OK40:57+0:3511:42
3Mona ForsbergNyköpings OK43:36+3:1412:27
4Curt KarlssonNyköpings OK43:42+3:2012:29
5Roland AlsénOK Roxen45:27+5:0512:59
6Olle ArmanNyköpings OK45:43+5:2113:03
7Erik HallgrenFinspångs SOK46:17+5:5513:13
8Ulf WaldenfjordLinköpings OK47:52+7:3013:40
9Conny NilssonNyköpings OK48:59+8:3713:59
10Gerd HagströmTjalve IF Norrköping50:09+9:4714:19
11Anders KjellLinköpings OK52:31+12:0915:00
12Hans GustavssonNyköpings OK53:03+12:4115:09
13Pelle JohanssonLinköpings OK53:14+12:5215:12
14Nils-Göran KempeOK Denseln54:14+13:5215:29
15Maud Göthe LundgrenLinköpings OK55:51+15:2915:57
16Lars PerssonFinspångs SOK56:05+15:4316:01
17Barbro ÖstlundOK Roxen56:53+16:3116:15
18Berit MartinssonFinspångs SOK57:40+17:1816:28
19Inga JohanssonNyköpings OK58:26+18:0416:41
20Lennart SvernestamLinköpings OK58:35+18:1316:44
21Nils SjödinTjalve IF Norrköping1:00:34+20:1217:18
22Anders HedinMotala AIF OL1:00:55+20:3317:24
23Lars HammarströmOK Kolmården1:01:02+20:4017:26
24Leif HasselströmMotala AIF OL1:01:20+20:5817:31
25Alf MattssonOK Kolmården1:02:42+22:2017:54
26Maja-Stina GustavssonOK Roxen1:04:36+24:1418:27
27Leif SamorTjällmo-Godegårds OK1:05:27+25:0518:42
28Gustaf OlssonLinköpings OK1:06:14+25:5218:55
29Kjell HagströmLinköpings OK1:07:01+26:3919:08
30Inga-Lill PetterssonLinköpings OK1:08:26+28:0419:33
31Carina LindmanFinspångs SOK1:11:13+30:5120:20
32Jan PetterssonOK Roxen1:16:12+35:5021:46
33Christer ArevångOK Måsen1:17:47+37:2522:13
34Britt-Marie AldénOK Kolmården4:01:59+3:21:371:09:08
Bengt AnderssonTjällmo-Godegårds OKej godkänd
Per GustavssonOK Roxenej godkänd
Rolf-Inge KarlssonBoxholm-Mjölby OLej godkänd
Peter HagströmTjalve IF Norrköpingej godkänd
Curt ThorénNyköpings OKej godkänd
Anders JohanssonNyköpings OKej godkänd
Göran LevinssonOK Roxenej godkänd

Klass C*

2 200 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marie SvernestamLinköpings OK35:4616:15
2Tore KarlssonTjällmo-Godegårds OK39:57+4:1118:09
3Otto HolmdahlLinköpings OK40:30+4:4418:24
4Britten PerssonFinspångs SOK41:16+5:3018:45
5Kerstin BengtssonMotala AIF OL42:16+6:3019:12
6Stina KorallMotala AIF OL44:19+8:3320:08
7Folke SimonssonOK Roxen44:27+8:4120:12
8Britt PetterssonOK Roxen46:17+10:3121:02
9Sonja HanssonTjalve IF Norrköping47:00+11:1421:21
10Inger AnderssonTjällmo-Godegårds OK57:32+21:4626:09
11Nils-Erik ÅbergTjällmo-Godegårds OK58:19+22:3326:30
12Siw ErikssonTjällmo-Godegårds OK58:44+22:5826:41
13Birgitta GastavssonTjällmo-Godegårds OK58:48+23:0226:43
14BrittMarie HasselboOK Måsen1:31:36+55:5041:38
15Kristina ArevongOK Måsen1:31:39+55:5341:39
16Ulla KjellLinköpings OK3:51:35+3:15:491:45:15
17Lena LevinssonOK Roxen3:52:27+3:16:411:45:39
Berit EdengrenNyköpings OKej godkänd
Monika LindgrenLinköpings OKej godkänd

Klass D*

1 200 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans KleistOK Roxen18:4915:40
2Ann Magret SamorTjällmo-Godegårds OK29:44+10:5524:46
3Brigitte AlsénOK Roxen30:01+11:1225:00

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser