Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Gävleloppet, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Gävleloppet, lång
Arrangörsorganisation: Gävle OK
Datum: söndag 12 maj 2019

Hjälp oss att göra våra arrangemang bättre genom att fylla i deltagarenkäten senast om 6 Hours! (3 svar)

D21

8 750 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rebecka HeinrupTullinge SK1:01:126:59
2Kristin HylanderNyköpings OK1:03:55+2:437:18
3Johanna Börjesson ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna1:07:00+5:487:39
4Moa EnmarkGöteborg-Majorna OK1:08:40+7:287:50
5Rebecka LindbergOK Roslagen1:08:48+7:367:51
6Jennie Börjesson ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna1:15:48+14:368:39
7Therese NilssonOK Österåker1:26:08+24:569:50
Nayara GillsparrOK Österåkerej godkänd
Matilda MartinssonFalkenbergs OKej start

H21

10 630 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF1:02:585:55
2Markus MartinelleSöders-Tyresö1:03:35+0:375:58
3Jakob EnmarkSödertälje-Nykvarn OF1:04:10+1:126:02
4Joel Börjesson ErikssonStorviks IF1:12:34+9:366:49
5Carl-Johan HögbergOK Linné1:18:43+15:457:24
6Magnus BjörkOK Rodhen1:26:00+23:028:05
7Aleksandr ManoilovJärfälla OK1:54:16+51:1810:44
Filip JacobssonOK Tisarenej godkänd
Max Peter BejmerIFK Göteborg Orienteringej godkänd
Kalle BergmanOK Ravinenej start

D18

5 340 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa KarlssonOK Hammaren52:599:55
2Linnea PerssonValbo AIF1:03:43+10:4411:55

H18

8 560 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David MelinOK Rodhen1:00:097:01
2Emil BoströmOK Linné1:01:30+1:217:11
3Jakob SjöbergGävle OK1:05:18+5:097:37
4Isak BerggrenGävle OK1:14:22+14:138:41
5Oskar StenviOK Linné1:27:12+27:0310:11
6Daniel StåhlOK Hammaren1:40:39+40:3011:45
7Anton AugustssonFagersta OK1:44:14+44:0512:10
8Oscar PalmOK Linné1:53:05+52:5613:12
Alfred LiljeströmGävle OKej godkänd
Noa StenälvValbo AIFej godkänd
Viktor LadängesAlfta-Ösa OKej start
Oskar SundblomRånäs OKej start

D16

4 790 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin LadängesAlfta-Ösa OK37:567:55
2Julia NäslundOK Hammaren38:55+0:598:07
3Sara ÅbomGävle OK39:18+1:228:12
4Tyra ForsbergValbo AIF46:14+8:189:39
5Elise EdlerOK Hammaren53:55+15:5911:15
6Ebba OttossonGävle OK1:06:33+28:3713:53
Mathilda KarlssonValbo AIFej start

H16

5 840 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin NilssonLånghundra IF36:126:11
2Pelle NilssonOK Linné43:15+7:037:24
3Viktor BoströmOK Linné43:20+7:087:25
4Jacob HenrikssonRånäs OK46:39+10:277:59
5Eric HallnerOckelbo OK48:47+12:358:21
6Wille LångbergHudiksvalls OK49:38+13:268:29
7Rasmus SöderbergGävle OK57:36+21:249:51
8Axel GidlundOK Linné58:07+21:559:57
Hjalmar WennbergHudiksvalls OKej godkänd
Edvin MäkinenOK Hammarenej godkänd
Linus NilssonOK Österåkerej godkänd
Fabian SundOK Hammarenej start
Albin BlombergSegersta OKej start
Loke HolmgrenOK Hammarenej start

D14

4 120 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida MelinOK Rodhen39:439:38
2Ida PalmOK Linné51:12+11:2912:25
3Alva OláRånäs OK1:00:53+21:1014:46
4Linnéa WestlinValbo AIF1:01:37+21:5414:57
5Signe WikstenGävle OK1:03:48+24:0515:29
Ebba FlodmanOK Hammarenej start
Tua OffrellGävle OKej start

H14

4 120 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo ÖrtlundRånäs OK31:387:40
2Lucas SöderbergGävle OK35:08+3:308:31
2Arvid JonforsenSurahammars SOK35:08+3:308:31
4Olle LångbergHudiksvalls OK38:38+7:009:22
5Alfred JeppssonOK Hammaren39:12+7:349:30
6Aron SidenvallHudiksvalls OK40:11+8:339:45
7Max AlfredssonGävle OK48:04+16:2611:40
8Axel HejdenbergGävle OK49:38+18:0012:02
9Vigor KjellmanStorviks IF51:16+19:3812:26
10Hampus KarlssonOK Hammaren53:32+21:5412:59
11Oskar BjörkOK Hammaren53:53+22:1513:04
12Gustav SvenssonRånäs OK57:15+25:3713:53
Anton EngstrandStorviks IFej start
Nils BlombergSegersta OKej start
Max ZetterbergHudiksvalls OKej start
Albin MöllerbergValbo AIFej start

D12

3 310 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rut SidenvallHudiksvalls OK28:518:42
2Vera JeppssonOK Hammaren30:09+1:189:06
3Nilla EnquistOK Hammaren31:16+2:259:26
4Signe PalmOK Linné31:38+2:479:33
5Svea ForsslundGävle OK31:54+3:039:38
6Alicia IvarssonOK Hammaren35:27+6:3610:42
7Tess StrandOK Hammaren38:29+9:3811:37
8Selma PartanenOK Hammaren41:11+12:2012:26
9Siri HejdenbergGävle OK41:41+12:5012:35
10Tilde VikblomOK Hammaren1:04:02+35:1119:20
Jennifer LöfgrenOckelbo OKej start

H12

3 310 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Morgan AlfredssonGävle OK24:157:19
2Adam EngstrandStorviks IF27:11+2:568:12
3Gustav MattssonValbo AIF28:54+4:398:43
4Wilmer WennbergHudiksvalls OK29:13+4:588:49
5Filip ZetterbergHudiksvalls OK29:49+5:349:00
6Arvid KjellmanStorviks IF30:18+6:039:09
7Wilmer HagrotTäby OK31:39+7:249:33
8Oskar WennbergStorviks IF32:22+8:079:46 Ladda ner rutt i gpx-format
9Gustav LindbergOK Roslagen34:56+10:4110:33
10David JonforsenSurahammars SOK39:24+15:0911:54
11Simon HälldahlGävle OK40:21+16:0612:11
12Ludwig SjödénOK Hammaren42:00+17:4512:41
13Egil HenerydValbo AIF1:06:51+42:3620:11

D10

2 560 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alma WestlinValbo AIF26:1010:13
2Kajsa LundgrenOK Hammaren27:21+1:1110:41
3My OffrellGävle OK40:57+14:4715:59
4Hanna JernbergGävle OK42:59+16:4916:47
Meja VikblomOK Hammarenej godkänd

H10

2 560 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melker KjellmanStorviks IF23:149:04
2Frank SidenvallHudiksvalls OK24:48+1:349:41
3Ossian OláRånäs OK27:12+3:5810:37
4Lukas HenrikssonAttunda OK28:56+5:4211:18
5Aron LindbergOK Roslagen33:47+10:3313:11
6Love ForsslundGävle OK36:44+13:3014:20
7Simon AlplingValbo AIF49:04+25:5019:10
Einar BlombergSegersta OKej start

H35

8 380 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niklas NorlingOK Ödmården1:22:199:49

D40

5 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabeth FriesUmeå OK55:509:58
2Catherine WennbergHudiksvalls OK1:02:39+6:4911:11

H40

8 380 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik SundblomRånäs OK1:03:067:31
2Peter ViréhnAvesta OK1:12:45+9:398:40
3Daniel RejmentOK Linné1:18:26+15:209:21
4Torbjörn BlomValbo AIF1:29:08+26:0210:38
5Torbjörn GillsparrOK Österåker1:39:52+36:4611:55
Mattias EklundOckelbo OKej start

D45

5 150 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina BerggrenTullinge SK44:328:38
2Annika RidellIF Thor48:54+4:229:29
3Anna Karin OlmIF Thor49:00+4:289:30
4Karin JohanssonOK Hammaren1:00:29+15:5711:44
5Marica TynellRånäs OK1:02:01+17:2912:02
6Gabriella MelinOK Rodhen1:02:41+18:0912:10
7Ann-Sofie TäckOK Hammaren1:06:51+22:1912:58
8Louise Jeppsson WulffOK Hammaren1:06:52+22:2012:59
9Karolina AnderssonLänna IF1:10:04+25:3213:36
10Maria WestlinValbo AIF1:26:26+41:5416:46
Åsa SundOK Hammarenej start

H45

7 170 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tomas HenrikssonAttunda OK51:017:06
2John SolbreckLånghundra IF52:18+1:177:17
3Per-Anders OlssonOckelbo OK54:22+3:217:34
4Stefan StridValbo AIF56:24+5:237:51
5Fredrik NilssonLånghundra IF57:42+6:418:02
6Per MelinOK Rodhen58:00+6:598:05
7Tommy StenviOK Linné1:16:37+25:3610:41
8Robert LadängesAlfta-Ösa OK1:18:08+27:0710:53
9Tobias StenälvValbo AIF1:20:09+29:0811:10
10Robert CederholmLänna IF1:25:33+34:3211:55

H50

5 650 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel OlmIF Thor46:438:16
2Lars OlssonOK Linné56:27+9:449:59

D55

4 400 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dorothe SpillmannIF Thor42:429:42
2Åsa KindlundhAlfta-Ösa OK47:45+5:0310:51
3Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OK50:02+7:2011:22

H55

5 150 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stig-Johan WiklundSträngnäs-Malmby OL45:288:49
2Jonas NäslundOK Hammaren51:46+6:1810:03
3Mats HerbertTäby OK54:56+9:2810:40
4Karl-Erik EngblomValbo AIF56:38+11:1010:59
Lennarth KarlssonValbo AIFej start
Mikael IngelssonOckelbo OKej start

D60

3 700 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LarssonSala OK39:1410:36
2Lotta ValentinGustavsbergs OK45:06+5:5212:11
Kerstin Alneberg StenssonSträngnäs-Malmby OLej start
Inger AnderssonÅrsunda IFej start

H60

4 450 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas EricsonAlfta-Ösa OK33:097:26
2Lars LindgrenOK Ödmården35:00+1:517:51
3Stefan CarlssonAlfta-Ösa OK36:37+3:288:13
4Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK43:47+10:389:50 Ladda ner rutt i gpx-format
5Lars HagrotTäby OK57:51+24:4213:00
6Göran HedmanValbo AIF58:03+24:5413:02
7Mats KarlssonOK Ödmården59:23+26:1413:20
8Anders ThoméeIFK Mora OK1:00:24+27:1513:34
9Sven-Erik LevinTierps SOK1:03:36+30:2714:17
Kjell BomanSöderhamns OKej start

D65

3 350 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena Nyström-NilssonRånäs OK56:1016:45

H65

4 400 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Clas FriesUmeå OK35:218:02
2Rolf LundbergOK Ödmården37:36+2:158:32
3Göran LarssonSala OK39:51+4:309:03
4Sune ÅkessonOckelbo OK45:52+10:3110:25
5Gunnar MunkteliusSurahammars SOK48:32+13:1111:01 Ladda ner rutt i gpx-format
6Matz LarssonGustavsbergs OK54:19+18:5812:20
7Magnus HaraldssonGustavsbergs OK58:02+22:4113:11
8Hans JoelssonValbo AIF1:07:15+31:5415:17
Jan ÅsbergHäverödals SKej start

D70

2 960 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Margareta HaraldssonGustavsbergs OK36:0912:12
2Solveig PålssonOckelbo OK37:29+1:2012:39
3Gun-Inger SahlbergLånghundra IF45:42+9:3315:26
4Elke WilkeTierps SOK1:09:32+33:2323:29

H70

3 700 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders MonteliusBoxholm-Mjölby OL46:3812:36
2Sven-Erik KempeOK Hammaren51:07+4:2913:48
Stig OvelandValbo AIFej start

D75

2 920 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt-Marie SjöbergOK Tor1:25:2129:13

H75

3 350 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK38:5911:38
2Roland OffrellFrosta OK44:08+5:0913:10
3Sören JohanssonSala OK47:05+8:0614:03
4Sven-Erik SjöbergOK Tor49:14+10:1514:41
5Gunnar BengtssonSundsvalls OK49:15+10:1614:42
6Torbjörn TirénHellas Orientering51:01+12:0215:13
7Arne KarlssonOK Tor51:14+12:1515:17
8Göran NilssonValbo AIF51:54+12:5515:29
9Kurt SandströmSkutskärs OK1:11:39+32:4021:23

H80

2 960 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
John BerglundAlfta-Ösa OKej godkänd

Inskolning

2 070 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Signe PartanenOK Hammaren35:4317:15
Hedda MontgomerieTäby OK50:3724:27
Alma EricssonGävle OK43:5121:11
Nils GrundestamGävle OK51:4124:58
Astrid Gagge LifVika IF1:18:4838:04
Johan Gagge LifVika IF37:1718:00
Signe LindelavOK Roslagen40:2719:32
Hedvig NilsenGävle Skidkamrater40:3019:33
Truls NilsenGävle Skidkamrater40:2519:31
Robin EdbergKlubblös30:4414:50
Elis WestlundKlubblös30:3914:48
David EdbergKlubblös30:4414:50
Freja HertzmanValbo AIF54:3926:24
Filippa FalkValbo AIF54:3926:24

U1

2 070 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Victor SöderbergGävle OK31:1515:05
2Teo Wiren NormanGävle OK35:48+4:3317:17
3Lisen BacklundGävle OK42:48+11:3320:40
Signe MartinelleSöders-Tyresöej start
Stina MartinelleSöders-Tyresöej start

U2

2 560 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna NyströmOK Hammaren28:5211:16
2Ellie SöderbergGävle OK35:42+6:5013:56
3Ida OlssonOckelbo OK35:45+6:5313:57
4Hannes LindahlKlubblös41:55+13:0316:22
5Elin BrolinOckelbo OK44:23+15:3117:20
6Linnea BrolinOckelbo OK44:24+15:3217:20
7Linnea HolmbergValbo AIF1:05:19+36:2725:30

Öppen 1

2 560 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Judith ForsbergValbo AIF24:559:43
2Stefan FriesUmeå OK53:07+28:1220:44

Öppen 3

3 310 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robin WessmanOK Hammaren29:509:00
2Magnus WestberghKlubblös31:23+1:339:28
3Hannes BomanGävle OK49:00+19:1014:48
4Annika WinterrosOK Hammaren54:55+25:0516:35
5Johanna KarlssonValbo AIF56:11+26:2116:58
6Niklas HenerydValbo AIF1:05:54+36:0419:54
7Margareta ElmefjällGävle OK1:08:14+38:2420:36

Öppen 5

4 120 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rikard KarlssonValbo AIF42:0410:12
2Per-Olov JemtOK Hammaren43:48+1:4410:37
3Anders EkGävle OK45:03+2:5910:56
4Frida JonssonValbo AIF45:48+3:4411:06
5Maria HållströmGävle OK46:41+4:3711:19
6Lars-Erik EnquistOK Hammaren50:01+7:5712:08
7Johan SidenvallHudiksvalls OK51:09+9:0512:24
8Isak BjörkOK Hammaren54:27+12:2313:12
9Per-Olov StrandOK Hammaren56:00+13:5613:35
10Anna WennbergStorviks IF57:21+15:1713:55 Ladda ner rutt i gpx-format
11Satu KettunenOK Hammaren57:26+15:2213:56
12Maria EnquistOK Hammaren57:50+15:4614:02
13Daniel PalmOK Linné59:54+17:5014:32
14Liv SperlingGävle OK1:00:28+18:2414:40
15Linda NilssonLånghundra IF1:01:32+19:2814:56
16Helene SvenssonRånäs OK1:01:45+19:4114:59
17Hanna LundgrenSelånger SOK1:02:01+19:5715:03
18Ingrid Munktelius ÖhlénSurahammars SOK1:09:49+27:4516:56
19Maja ÅströmOK Ödmården1:16:54+34:5018:39
Marianne OffrellFrosta OKej godkänd
Henric BjörkOK Hammarenej godkänd
Malin Lidow HenerydValbo AIFej start

Öppen 7

2 960 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders NilssonTäby OK26:168:52
2Håkan JanssonGävle OK30:16+4:0010:13
3Kent BerggrenTullinge SK31:15+4:5910:33
4Christine SisellGävle OK32:31+6:1510:59
5Thomas KarlssonValbo AIF34:53+8:3711:47
6Martin JohanssonGöteborg Majorna36:35+10:1912:21
7Pär NilsenKarlsbyhedens IK36:56+10:4012:28
8Christina LiljeGävle OK37:10+10:5412:33
9Petronella IvarssonOK Hammaren37:12+10:5612:34
10Tomas FalkValbo AIF37:57+11:4112:49
11Katarina GlavocevicStorviks IF38:47+12:3113:06
12Karolina MontgomerieTäby OK39:28+13:1213:20
13Inger SörlenTäby OK40:54+14:3813:49
14Helene LindelavOK Roslagen43:20+17:0414:38
15Peter OláRånäs OK43:41+17:2514:45
16Magnus BergströmRånäs OK44:15+17:5914:56
17Anette HälldalGävle OK44:30+18:1415:02
18Karin PalmOK Linné45:01+18:4515:12
19Fanny RostöRånäs OK45:04+18:4815:13
20Olof HöglinKlubblös46:05+19:4915:34
21Gunilla MäkinenOK Hammaren48:38+22:2216:25
22Monica RostöRånäs OK49:55+23:3916:51
23Mikael WallinLjusne-Ala OK1:01:17+35:0120:42
24Monica SandbergLjusne-Ala OK1:02:03+35:4720:57
Christer SegerquistGävle OKej godkänd
Lars DahlqvistStorviks IFej godkänd

Öppen 8

4 720 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Richard HejdenbergGävle OK29:046:09
2Erik DahlqvistStorviks IF38:33+9:298:10
3Fredrik WikstenGävle OK41:03+11:598:41
4Torbjörn VikblomOK Hammaren41:57+12:538:53
5Roger TynellRånäs OK42:25+13:218:59
6Petra SundströmTäby OK42:44+13:409:03
7Rickard JonforsenSurahammars SOK43:18+14:149:10
8Anna BerggrenGävle OK44:05+15:019:20
9Niclas NilssonOK Österåker44:18+15:149:23
10Daniel EdlerOK Hammaren44:36+15:329:26
11Jonas LångbergHudiksvalls OK45:01+15:579:32
12David BomanGävle OK45:20+16:169:36
13Sara HägglundOK Hammaren45:39+16:359:40
14Sofia HägglundOK Hammaren50:30+21:2610:41
15Linnéa WinterrosOK Hammaren51:24+22:2010:53
16Magnus JeppssonOK Hammaren53:30+24:2611:20
17Björn LassellGävle OK54:30+25:2611:32
18Håkan RostöRånäs OK58:52+29:4812:28
19Roine ErikssonKlubblös1:01:53+32:4913:06
20Joakim GustafssonHofors OK1:13:34+44:3015:35
21Stina FranzonHofors OK1:14:41+45:3715:49
22Anders AlplingValbo AIF1:15:39+46:3516:01

Öppen 9

8 380 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonatan SöderbergGävle OK1:06:027:52
2Patrik OttossonGävle OK1:17:23+11:219:14
3Henrik MattssonValbo AIF1:17:44+11:429:16
4Jan-Olov BergmanVästerås SOK1:18:43+12:419:23
5Axel MäkinenOK Hammaren1:23:45+17:439:59
6Fredrik MäkinenOK Hammaren1:23:50+17:4810:00
7Nicolas LavigneGävle OK1:47:50+41:4812:52

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser