Svenska Orienteringsförbundet

Preliminär resultatlista för DM, natt, Gotland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, natt, Gotland
Arrangörsorganisation: IF Hansa-Hoburg
Datum: lördag 7 september 2019

D21

7 620 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna SameliusVisborgs OK1:18:1110:15
2Mikaela RönnbäckVisborgs OK1:19:40+1:2910:27
3Emma LindgrenVisborgs OK1:21:19+3:0810:40
4Junia BirgerssonVisborgs OK1:22:32+4:2110:49
5Elin DahlVisborgs OK1:39:22+21:1113:02
Tuva NikolaussonSvaide Roma SOKej godkänd
Beata PetterssonGotlands Bro OKej godkänd

H21

10 260 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas NikolaussonVisborgs OK1:16:157:25
2Felix BäckstädeVisborgs OK1:16:26+0:117:26
3Brent KeyGotlands Bro OK1:18:06+1:517:36
4Mattias WestfältGotlands Bro OK1:19:40+3:257:45
5Andreas LiljegrenGotlands Bro OK1:39:35+23:209:42
6Håkan MattssonGotlands Bro OK1:42:46+26:3110:00
7Mattias ÖsterdahlVisborgs OK1:53:14+36:5911:02
8Duncan RobertsonSvaide Roma SOK1:57:02+40:4711:24
Albin LindgrenVisborgs OKej start

H18

6 030 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edvin NilssonGotlands Bro OK1:08:1311:18

D16

4 670 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara BäckstädeVisborgs OK1:09:5014:57
Natalie GardelinGotlands Bro OKej start

H16

5 010 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Adam ÖsterdahlVisborgs OK44:308:52
2Folke SvangrenGotlands Bro OK45:39+1:099:06
Edvard PetterssonGotlands Bro OKej godkänd
Jonathan FlodmanGotlands Bro OKej start

H14

3 260 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Herman FunkquistIF Hansa-Hoburg26:598:16
2Albin Lindh SporreVisborgs OK28:29+1:308:44

D/H12

2 380 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olof LevinSvaide Roma SOK18:277:45
2Truls AppelgrenVisborgs OK27:04+8:3711:22
3Neo CederqvistVisborgs OK27:08+8:4111:24
4Gustav HellminVisborgs OK33:17+14:5013:59
5Tyra ÖforsSvaide Roma SOK34:24+15:5714:27
Alva Lindh SporreVisborgs OKej godkänd
Felice GardelinGotlands Bro OKej start

D/H10

1 960 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Adam UllbergSvaide Roma SOK16:098:14

H35

7 620 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik WestergaardSvaide Roma SOK1:11:289:22
2Mattias WhiteGarda OK1:19:00+7:3210:22
3Anders HellminVisborgs OK1:38:57+27:2912:59

D45

4 540 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrika NikolaussonSvaide Roma SOK56:0112:20
2Ylva SvangrenGotlands Bro OK1:04:17+8:1614:09
3Åsa GunnarssonVisborgs OK1:10:13+14:1215:27
4Anna BäckstädeVisborgs OK1:24:16+28:1518:33

H45

6 030 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan WahlgrenVisborgs OK52:078:38
2Anders EklundSvaide Roma SOK1:02:24+10:1710:20
3Pontus GustafssonSvaide Roma SOK1:04:53+12:4610:45
4Armin SchollerVisborgs OK1:05:31+13:2410:51
5Mattias VejlensVisborgs OK1:38:54+46:4716:24
Örjan Hallgren BäckstädeVisborgs OKej godkänd
Göran KimellGotlands Bro OKej start
Göran GustafssonGotlands Bro OKej start

D55

3 480 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann-Britt LevinGarda OK39:1011:15
2Monika JonssonSvaide Roma SOK42:03+2:5312:05
3Birgitta HjerthénGotlands Bro OK53:50+14:4015:28
4Karin BengtssonVisborgs OK1:00:24+21:1417:21
5Anki HallströmSvaide Roma SOK1:04:53+25:4318:38

H55

5 420 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ronny LiljegrenGotlands Bro OK46:128:31
2Lennart MalmbergSvaide Roma SOK52:46+6:349:44
3Ulf NilssonGotlands Bro OK1:02:30+16:1811:31
4Magnus IhreskogGotlands Bro OK1:02:46+16:3411:34
5Leif SvangrenGotlands Bro OK1:18:26+32:1414:28
6Gunnar HallströmVisborgs OK1:38:48+52:3618:13
Kurt LöfgrenGotlands Bro OKej godkänd
Kurt LillroGarda OKej godkänd

D65

3 090 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ing-Marie BergmanVisborgs OK59:1319:09
2Ingrid EnekvistVisborgs OK1:02:16+3:0320:09

H65

4 540 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell SkalbergGotlands Bro OK49:4210:56
2Anders NilssonGotlands Bro OK55:15+5:3312:10
3Stefan ErlandssonGarda OK1:18:28+28:4617:17
4Björn AhrlingSvaide Roma SOK1:24:12+34:3018:32
Måns ÖhmanVisborgs OKej start

H75

2 660 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rolf MalmrosVisborgs OK31:5511:59
2Svenerik JohanssonVisby IF Gute SOK1:11:24+39:2926:50

U2

2 380 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil BjörksvedGotlands Bro OK48:2620:21

Öppen 3

3 260 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan BjörksvedGotlands Bro OK34:3810:37
2Julia Lind Visborgs OK57:12+22:3417:32

Öppen 5

4 670 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika ÖsterdahlVisborgs OK1:29:3319:10

Öppen 6

5 420 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carl-Erik BerglövFagersta OK1:20:1414:48
2Tobias AppelgrenVisborgs OK1:42:57+22:4318:59

Öppen 7

3 480 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stig DahlVisborgs OK45:5413:11
2Mats RunanderA71:03:58+18:0418:22
3Linnea UddinVisborgs OK1:42:26+56:3229:26
4Aina ÖsterdahlVisborgs OK1:42:28+56:3429:26

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser