*** Instance-specific ***

Officiell resultatlista för DM, sprint, Gotland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprint, Gotland
Arrangörsorganisation: Visborgs OK
Datum: lördag 7 september 2019

D21

2 710 m, 10 startande

Klassen ogiltigförklarad.

H21

3 300 m, 10 startande

Klassen ogiltigförklarad.

D16

1 900 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara BäckstädeVisborgs OK12:246:31
2Julia LindVisborgs OK13:46+1:227:14
3Ida WestfältGotlands Bro OK16:45+4:218:48
Natalie GardelinGotlands Bro OKej start

H16

1 900 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Adam ÖsterdahlVisborgs OK10:525:43
2Albin Lindh SporreVisborgs OK11:31+0:396:03
3David WestfältGotlands Bro OK11:35+0:436:05
Folke SvangrenGotlands Bro OKdiskvalificerad
Jonathan FlodmanGotlands Bro OKej start

H/D12

1 660 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olof LevinSvaide Roma SOK10:536:33
1Felice GardelinGotlands Bro OK10:536:33
3Neo CederqvistVisborgs OK11:13+0:206:45
4Linnea Kimell TynnvallGotlands Bro OK12:25+1:327:28
5Gustav HellminVisborgs OK13:00+2:077:49
6Truls AppelgrenVisborgs OK13:15+2:227:58
7Viktor WesterlundGotlands Bro OK13:19+2:268:01
8Alva Lindh SporreVisborgs OK13:21+2:288:02
9Joakim GustafssonGotlands Bro OK24:30+13:3714:45

H/D10

1 530 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Adam UllbergSvaide Roma SOK12:047:53
2Emil BjörksvedGotlands Bro OK12:30+0:268:10
3Samuel EklundGotlands Bro OK17:46+5:4211:36
4Martin Svensson EikenesSvaide Roma SOK19:53+7:4912:59
5Jacob TynnvallGotlands Bro OK19:59+7:5513:03
6Svante GustafssonGotlands Bro OK28:00+15:5618:18
Alva NilssonGotlands Bro OKej start

H35

2 710 m, 4 startande

Klassen ogiltigförklarad.

D45

1 900 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Åsa GunnarssonVisborgs OK12:386:38
2Ulrika NikolaussonSvaide Roma SOK14:47+2:097:46
3Anna BäckstädeVisborgs OK15:38+3:008:13
4Annika JakobssonGarda OK16:53+4:158:53
5Annika ÖsterdahlVisborgs OK17:24+4:469:09
6Paula JakobssonGarda OK22:28+9:5011:49
Eva ElisdotterSvaide Roma SOKej godkänd
Pernilla MellinSvaide Roma SOKej start

H45

2 070 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan WahlgrenVisborgs OK11:045:20
2Armin SchollerVisborgs OK11:54+0:505:44
3Martin GarlandVisborgs OK13:09+2:056:21
4Göran GustafssonGotlands Bro OK13:19+2:156:25
5Erik BergGarda OK14:07+3:036:49
Pontus GustafssonSvaide Roma SOKej godkänd
Göran KimellGotlands Bro OKej start

D55

1 820 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Katarina JakobssonGarda OK17:119:26
2Ann-Britt LevinGarda OK18:38+1:2710:14

H55

1 910 m, 7 startande

Klassen ogiltigförklarad.

D65

1 820 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika ErikssonGotlands Bro OK15:018:15
2Brita AugustssonVisborgs OK17:23+2:229:33
3Gurli Hörnell RondahlVisborgs OK19:06+4:0510:29
4Ingrid DanielssonVisborgs OK19:19+4:1810:36
5Karin MårtenssonGotlands Bro OK20:12+5:1111:05
Ann-Christin SöderbergIF Hansa-Hoburgej start

H70

1 820 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gert LundquistGotlands Bro OK12:086:40
2Ulf AhlquistIF Hansa-Hoburg14:13+2:057:48
3Anders NilssonGotlands Bro OK15:02+2:548:15

D75

1 890 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elisabeth KimellGotlands Bro OK19:4910:29
2Birgitta BergGarda OK24:48+4:5913:07

H75

1 890 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pär GustafssonSvaide Roma SOK17:439:22

Inskolning

1 400 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Nina JakobssonGarda OKfullföljt

U1

1 400 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ida Svensson EikenesSvaide Roma SOK23:4516:57
2Jakob Svensson EikenesSvaide Roma SOK32:00+8:1522:51

U2

1 530 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agnes GarlandVisborgs OK24:0315:43
2Ellen EklundGotlands Bro OK24:16+0:1315:51
3Hanna EklundGotlands Bro OK24:24+0:2115:56
Rasmus GunnarssonVisborgs OKej godkänd
August Santos AnderssonVisborgs OKej godkänd
Arno HackeVisborgs OKej start

Öppen 3

1 660 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid GarlandVisborgs OK14:178:36
2Meja WestergaardSvaide Roma SOK17:03+2:4610:16
3Anne-Marie LundquistGotlands Bro OK20:29+6:1212:20

Öppen 5

1 900 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anne GarlandVisborgs OK14:427:44
2Johan BjörksvedGotlands Bro OK15:25+0:438:06
3Moa GarlandVisborgs OK16:12+1:308:31

Öppen 6

1 910 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tobias RöösGotlands Bro OK12:326:33

Öppen 7

2 070 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elias WestergaardSvaide Roma SOK14:006:45
2Stefan PerssonVisborgs OK14:26+0:266:58
3Katja EneqvistGarda OK17:38+3:388:31
4Gunnar ErikssonGotlands Bro OK20:13+6:139:45

Öppen 9

3 300 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torsten FlemmingVisby IF Gute SOK21:446:35
2Måns PerssonVisborgs OK22:45+1:016:53
3Tobias AppelgrenVisborgs OK23:13+1:297:02
4Kristina LorentzonGöteborg-Majorna OK26:20+4:367:58
5Gunnar HallströmVisborgs OK31:53+10:099:39

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser