Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Norra Hallands Ungdomsserie Etapp 6. Final

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Norra Hallands Ungdomsserie Etapp 6. Final
Arrangörsorganisation: OK Löftan
Datum: lördag 1 september 2018

D16

4 140 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Unni GranforsIF Rigor1:02:1215:01
2Alvina AxelssonOK Nackhe1:32:20+30:0822:18

H16

4 700 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tobias JohanssonOK Löftan38:398:13
2David JohanssonFK Friskus-Varberg1:24:41+46:0218:01

H16 Kort

3 880 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edvin SahlinOK Löftan1:13:0218:49

D14

3 420 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marta TörnströmFK Friskus-Varberg36:3710:42
2Maja KarmstigFK Friskus-Varberg42:02+5:2512:17
3Annie ErikssonOK Löftan42:10+5:3312:19
4Ida AnderssonOK Löftan44:51+8:1413:06
5Elsa BobergIF Rigor49:06+12:2914:21
6Felicia AhlstrandFK Friskus-Varberg53:58+17:2115:46
7Linnea HöökFjärås AIK59:30+22:5317:23
8Tilde BlomOK Nackhe1:02:23+25:4618:14
9Anna SvenssonIF Rigor1:05:34+28:5719:10
10Anna LundqvistFK Friskus-Varberg1:28:04+51:2725:45

H14

3 660 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon CorneliussonOK Löftan34:089:19
2Jonathan RundqvistOK Nackhe40:43+6:3511:07
3Olle FlorénIF Rigor41:12+7:0411:15
4Oskar BlomOK Löftan47:16+13:0812:54
5Andreas HandinOK Löftan51:39+17:3114:06
6Hugo ÅkerbergOK Löftan55:56+21:4815:16
7Edvin AlexanderssonIF Rigor57:54+23:4615:49
8Edvin TolestamIF Rigor1:18:30+44:2221:26
9Filip CarlqvistFK Friskus-Varberg1:44:29+1:10:2128:32
Albin PaulssonOK Löftanej start
Emil SeldénIF Rigorej start

D14 Kort

2 300 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Izabelle BertilssonOK Nackhe1:20:3735:03

H14 Kort

2 530 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin SeverinssonOK Nackhe1:17:3130:38

D12

2 460 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin AnderssonOK Löftan28:2811:34
2Lova JohanssonFK Friskus-Varberg30:35+2:0712:25
3Frida OdénFjärås AIK34:14+5:4613:54
4Alice CarlqvistFK Friskus-Varberg37:28+9:0015:13
5Signe JohanssonFK Friskus-Varberg37:45+9:1715:20
Lovisa EliassonFK Friskus-Varbergej godkänd
Emy HjertströmFK Friskus-Varbergej start

H12

2 560 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isak TörnströmFK Friskus-Varberg27:0310:33
2Alvar AlexanderssonIF Rigor31:52+4:4912:26
3Filip HanssonOK Löftan35:56+8:5314:02
4Zebastian ArdforsOK Löftan59:36+32:3323:16
5Simon TolestamIF Rigor1:04:33+37:3025:12
Andy GranforsIF Rigorej godkänd
Samuel DahlbergIK Trenne Ullaredej godkänd
Walter HällåsOK Löftanej godkänd

H12 Kort

2 210 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Melker JohanssonOK Löftan42:0919:04
2Wilhelm EkFjärås AIK45:58+3:4920:47
Jacob RuderfeltIF Rigorej godkänd

D10

1 710 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ella AnderssonOK Löftan19:1311:14
2Molly GraadIF Rigor20:54+1:4112:13
3Elvira KarmstigFK Friskus-Varberg21:16+2:0312:26
4Agnes PaulssonOK Löftan22:48+3:3513:20
5Tyra FlinkFjärås AIK25:05+5:5214:40
6Zmilla ArdforsOK Löftan28:43+9:3016:47
7Viola RönnFK Friskus-Varberg35:01+15:4820:28
8Cornelia HällåsOK Löftan37:59+18:4622:12

H10

1 990 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vilmer AntonssonFK Friskus-Varberg15:207:42
2Hugo CorneliussonOK Löftan20:42+5:2210:24
3Kasper HellerströmFK Friskus-Varberg22:59+7:3911:32
4William RönnFK Friskus-Varberg23:10+7:5011:38
5Hugo TolestamIF Rigor24:28+9:0812:17
6Vide FlinkFjärås AIK24:58+9:3812:32
7Hjalmar AntonssonFK Friskus-Varberg25:07+9:4712:37
8Ludvig OverlandIF Rigor27:08+11:4813:38
9Folke FranssonFK Friskus-Varberg38:51+23:3119:31
10Wilhelm BjöremarkFjärås AIK46:10+30:5023:11

Inskolning

1 640 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Elsa AnderssonFK Friskus-Varbergfullföljt
Ebba FranssonFK Friskus-Varbergfullföljt
Oliver GullFK Friskus-Varbergfullföljt
Matilda HellerströmFK Friskus-Varbergfullföljt
Märta JohanssonFK Friskus-Varbergfullföljt
Alice MarmanderFK Friskus-Varbergfullföljt
Ruben RosenqvistOK Löftanfullföljt
Arvid OverlandIF Rigorej godkänd
Ebbe HultOK Löftanej start

U1

1 860 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ztella ArdforsOK Löftan21:4011:38
2Zamuel ArdforsOK Löftan21:46+0:0611:42
3Elis MarmanderFK Friskus-Varberg22:56+1:1612:19
4Alfred ArnellOK Löftan23:55+2:1512:51
5Oskar AnderssonFK Friskus-Varberg25:22+3:4213:38
6Peter SundstenOK Löftan27:24+5:4414:43
7Ellen BoströmFK Friskus-Varberg29:51+8:1116:02
8Klara RosenqvistOK Löftan32:05+10:2517:14
9Valter GustavssonOK Löftan32:21+10:4117:23
10Alva BjöremarkFjärås AIK34:26+12:4618:30
11Astrid KjellerupIF Rigor40:06+18:2621:33
12Oskar HellstrandIF Rigor40:55+19:1521:59
Gustav FrankOK Löftanej godkänd
Stina AnderssonOK Löftanej start

U2

2 390 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edward ArnellOK Löftan21:268:58
2David CarlssonIK Trenne Ullared25:24+3:5810:37
3Ralf GustavssonOK Löftan27:36+6:1011:32
4Jakob AnderssonOK Löftan28:30+7:0411:55
5Karolin GraffnerOK Löftan28:55+7:2912:05
6Wilmer NybergFjärås AIK30:08+8:4212:36
7Maja EliassonFK Friskus-Varberg32:59+11:3313:48
8Astrid HellerströmFK Friskus-Varberg33:19+11:5313:56
9Elisa LindbergOK Löftan34:05+12:3914:15
10Lukas SöderbergIF Rigor35:31+14:0514:51
11Matilda EdströmIF Rigor38:41+17:1516:11
12Ella RuderfeltIF Rigor38:53+17:2716:16
13Milo NybergFjärås AIK42:07+20:4117:37
14Elin RönnqvistIF Rigor44:27+23:0118:35
15Majken RosenqvistOK Löftan53:35+32:0922:25
16Johannes DahlbergIK Trenne Ullared54:28+33:0222:47
Erik AxelssonIF Rigorej start

Öppen motion 3

2 610 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas RönnqvistIF Rigor41:5816:04
2Gunilla GlimténOK Löftan54:21+12:2320:49
3Bo AnderssonOK Löftan1:11:33+29:3527:24
4Erik WandelFjärås AIK1:20:27+38:2930:49
5Ulrika StrömbergFjärås AIK1:46:21+1:04:2340:44

Öppen motion 5

3 510 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Victor HanssonOK Löftan30:448:45
2Fredrik CarlqvistFK Friskus-Varberg50:47+20:0314:28
3Kristin FranssonFK Friskus-Varberg56:59+26:1516:14
4Terese RuderfeltIF Rigor57:56+27:1216:30
5Gösta LindqvistOK Löftan59:56+29:1217:04
6Pernilla AntonssonFK Friskus-Varberg1:00:59+30:1517:22
7Kristina HellerströmFK Friskus-Varberg1:01:02+30:1817:23
8Gunilla CarlssonIK Trenne Ullared1:03:38+32:5418:07
9Martin JohanssonFK Friskus-Varberg1:08:26+37:4219:29
10Mikael NilssonFK Friskus-Varberg1:10:08+39:2419:58
11Sven TolestamIF Rigor1:20:24+49:4022:54
12Daniel GlimténOK Löftan1:25:18+54:3424:18
13Magnus AxelssonOK Nackhe1:28:17+57:3325:09
14Stefan NybergFjärås AIK1:30:58+1:00:1425:54
15Carola AnderssonOK Löftan1:35:06+1:04:2227:05
16Ellen HeymanIF Rigor1:48:29+1:17:4530:54
Ulf KristenssonHalmstad OKej godkänd
Anne Sofie HellstrandIF Rigorej godkänd
Kristina HellbergIF Rigorej godkänd

Öppen motion 8

4 990 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan GullFK Friskus-Varberg39:387:56
2Martin BobergIF Rigor41:01+1:238:13
3Tim JohanssonFK Friskus-Varberg41:52+2:148:23
4Helena AnderssonFK Friskus-Varberg42:51+3:138:35
5Niklas FlorénIF Rigor43:34+3:568:43
6Stefan GraadIF Rigor44:25+4:478:54
7Ulf TörnströmFK Friskus-Varberg44:58+5:209:00
8Bengt JohanssonFK Friskus-Varberg48:01+8:239:37
9Laust SörensenGöteborg-Majorna OK48:20+8:429:41
10Theis MunktvedElleröd49:08+9:309:50
11Martin SvenssonIF Rigor50:22+10:4410:05
12Lars MunktvedElleröd53:08+13:3010:38
13Ingela AlvmyrenHalmstad OK56:19+16:4111:17
14Erik MarmanderFK Friskus-Varberg56:57+17:1911:24
15Johanna RundqvistOK Nackhe59:25+19:4711:54
16Håkan RundqvistOK Nackhe1:02:06+22:2812:26
17Rikard FlinkFjärås AIK1:03:53+24:1512:48
18Katarina BengtssonOK Nackhe1:05:08+25:3013:03
19Lasse BjörfjällBredareds IF1:05:22+25:4413:05
20Adam OdénFjärås AIK1:05:53+26:1513:12
21Anders IvarssonFK Friskus-Varberg1:06:48+27:1013:23
22Fredrik HöökFjärås AIK1:16:37+36:5915:21
23Kristina LorentzonGöteborg-Majorna OK1:17:58+38:2015:37
24Per-Martin BjöremarkFjärås AIK1:22:45+43:0716:34
25Tomas AxelssonGöteborg-Majorna OK1:23:06+43:2816:39
26Lena FlinkFjärås AIK1:26:51+47:1317:24
27Ulrika OdénFjärås AIK1:29:04+49:2617:50
28Karin SundhFjärås AIK1:30:22+50:4418:06
29Dorthe MunktvedElleröd1:42:54+1:03:1620:37
Pernilla AlexanderssonIF Rigorej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser