Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, medel, Ångermanland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, medel, Ångermanland
Arrangörsorganisation: Sidensjö IK
Datum: söndag 30 juni 2019

D21

3 520 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristin HylanderNyköpings OK25:397:17
2Helena ForsbergSkogslöparna27:16+1:377:44
3Sara ForsgrenOK Nolaskogsarna28:03+2:247:58
4Christina WhiteSøgne og Songdalen OK29:09+3:308:16
5Emma WibergSkogslöparna42:16+16:3712:00
Beatrice AlmÖrnsköldsviks OKej godkänd

H21

4 740 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Benjamin NäslundSkogslöparna30:546:31
2Börje PaulerSkogslöparna31:20+0:266:36
3Per SundholmOK Nolaskogsarna34:33+3:397:17
4Oskar VikströmSundsvalls OK38:42+7:488:09
5Arvid StrandbergSkogslöparna38:55+8:018:12
6Henrik PerssonUmeå OK44:37+13:439:24
7Emanuel NäslundSkogslöparna46:39+15:459:50
8Hannes LindahlSundsvalls OK47:20+16:269:59
9Ulf HylanderNyköpings OK48:37+17:4310:15
10Ingmar HolmerOK Nipan59:41+28:4712:35
11Erik ÖsterbergSkogslöparna1:00:08+29:1412:41
12Linus LindbergSkogslöparna1:03:13+32:1913:20
Anton StrandbergSkogslöparnaej start

D18

3 330 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin WedmanVästerbergslagens OL31:009:18
2Magdalena NilssonHögåkers OK31:17+0:179:23
3Tilde EngbergHärnösands OK32:41+1:419:48
4Elin EdströmHärnösands OK35:04+4:0410:31
5Amelie JosefssonSkogslöparna35:56+4:5610:47
6Ida WickbergOK Nolaskogsarna48:08+17:0814:27

D16

2 900 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nora EngströmOK Nolaskogsarna28:599:59
2Elin ForsgrenOK Nolaskogsarna30:49+1:5010:37
3Hanny EdströmHärnösands OK32:51+3:5211:19
4Evelina NilssonHögåkers OK39:05+10:0613:28
5Astrid WhiteSøgne og Songdalen OK40:52+11:5314:05
6Nova AnundborgSidensjö IK43:10+14:1114:53

H16

2 900 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marcus NilssonSkogslöparna23:158:01
2Jonatan HälldalSkogslöparna31:29+8:1410:51
3Filip NordströmSkogslöparna34:19+11:0411:50
4Elias SöderlundSkogslöparna57:54+34:3919:57

D14

2 520 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida BergforsSundsvalls OK28:5711:29
2Alice RytterstedtSkogslöparna31:03+2:0612:19
3Liv PaulerSkogslöparna32:25+3:2812:51
4Alva PerboSkogslöparna36:17+7:2014:23
5Clara NordströmSkogslöparna41:52+12:5516:36
6Linnea SjöbergOK Branten44:28+15:3117:38
7Julina NyströmOK Nolaskogsarna47:16+18:1918:45
Ida Moström-AhlbergOK Nolaskogsarnaej godkänd Ladda ner rutt i gpx-format
Frida HägglundOK Nolaskogsarnaej start

H14

2 520 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sixten PerssonSkogslöparna19:457:50
2Liam HälldalSkogslöparna21:46+2:018:38
3Nils EngbergHärnösands OK24:32+4:479:44
4Nils Arvid WedmanVästerbergslagens OL28:20+8:3511:14
5Viktor ÖhmanSkogslöparna28:34+8:4911:20
6Titan AnundborgSidensjö IK1:31:20+1:11:3536:14
William HäggkvistOK Nolaskogsarnaej start

D12

2 390 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida PaulerSkogslöparna20:548:44
2Signe ForsbergSkogslöparna21:45+0:519:06
3Hanna WoxlinSkogslöparna23:53+2:599:59
4Tindra RytterstedtSkogslöparna23:54+3:0010:00
5Selma WhiteSøgne og Songdalen OK24:44+3:5010:20
6Delisia NyströmOK Nolaskogsarna37:24+16:3015:38
7Theia AnundborgSidensjö IK38:25+17:3116:04
8Felicia Aspnäs FermSidensjö IK47:40+26:4619:56
9Emma PerboSkogslöparna50:10+29:1620:59
10Lisa EdinSidensjö IK51:50+30:5621:41
11Elina OlssonSidensjö IK1:00:30+39:3625:18

H12

2 390 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin NilssonSkogslöparna19:348:11
2Eskil EngbergHärnösands OK19:40+0:068:13
3Sixten KjellqvistSidensjö IK23:07+3:339:40
4Elmer NordlanderHärnösands OK24:10+4:3610:06
5Jakob EngströmHärnösands OK27:57+8:2311:41
6Edvin KällströmOK Nipan33:36+14:0214:03
7William BacklundSidensjö IK40:32+20:5816:57
8Wilmer HagrotTäby OK40:39+21:0517:00
9Elias EdinSidensjö IK42:22+22:4817:43
10Malkom HedinSidensjö IK48:37+29:0320:20
Per Gustav WedmanVästerbergslagens OLej godkänd

D10

1 840 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa WoxlinSkogslöparna18:5110:14
2Stina PerssonSkogslöparna20:28+1:3711:07
3Moa Moström AhlbergOK Nolaskogsarna39:19+20:2821:22

H10

1 840 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonathan EngströmHärnösands OK13:207:14
2Hilding KjellqvistSidensjö IK14:10+0:507:41
3Ture ForsbergSkogslöparna18:27+5:0710:01
4Edvin WesterSkogslöparna18:28+5:0810:02
5Simon OlssonSidensjö IK34:33+21:1318:46

D35

3 330 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin ArvidssonSkogslöparna30:279:08
2Åsa PaulerSkogslöparna31:29+1:029:27
3Marie-Louise EngbergHärnösands OK31:58+1:319:35
4Sarah DjärvHärnösands OK35:52+5:2510:46
5Louise WoxlinSkogslöparna36:23+5:5610:55
6Karin PerssonSkogslöparna36:27+6:0010:56
7Johanna SellingHärnösands OK38:17+7:5011:29
8Marlene HälldalSkogslöparna40:29+10:0212:09
9Jenny ÖhmanSkogslöparna51:37+21:1015:30

H35

4 040 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torbjörn EngbergHärnösands OK28:016:56
2Mattias PerssonSkogslöparna32:17+4:167:59
3Jonas ByströmSkogslöparna32:55+4:548:08
4Magnus SellingHärnösands OK45:55+17:5411:21

D45

2 900 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanna EdströmHärnösands OK27:559:37
2Victoria KarlssonSkogslöparna45:23+17:2815:38
3Marita SöderlindÖrnsköldsviks OK47:57+20:0216:32
4Anna-Karin Barkholt WiklundOK Nipan51:37+23:4217:47
5Yvonne NäslundSkogslöparna54:18+26:2318:43
Åsa HägglundOK Nolaskogsarnaej start

H45

4 040 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas HälldalSkogslöparna26:066:27
2Jan NäslundOK Nolaskogsarna30:35+4:297:34
3Per EdströmHärnösands OK30:37+4:317:34
4Christer AhlbergOK Nolaskogsarna31:10+5:047:42
5Jörgen NylénOK Nolaskogsarna31:37+5:317:49
6Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarna31:42+5:367:50
7Oskar ForsbergSkogslöparna32:32+6:268:03
8Peter WoxlinSkogslöparna34:14+8:088:28
9Sören PeterssonOK Nolaskogsarna34:45+8:398:36
10Mattias LindahlSundsvalls OK35:14+9:088:43
11Jens WestinSkogslöparna35:38+9:328:49
12Thomas NordströmSkogslöparna36:45+10:399:05
13Patrik BlidefalkOK Södertörn36:53+10:479:07
14Clas EngströmOK Nolaskogsarna37:44+11:389:20
15Kristofer ÖhmanSkogslöparna41:30+15:2410:16
16Per-Johan JosefssonSkogslöparna41:39+15:3310:18
17Jakob WedmanVästerbergslagens OL42:05+15:5910:25
18Torgny NäslundSkogslöparna44:42+18:3611:03
19Sverker RytterstedtSkogslöparna49:30+23:2412:15
20Göran HörnquistÖrnsköldsviks OK54:50+28:4413:34
21Johan EngströmHärnösands OK57:06+31:0014:08
Mikael NilssonSkogslöparnaej godkänd
Peter StrandlundOK Nipanej godkänd

D55

2 750 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agneta LindbergSkogslöparna34:2412:30
2Kerstin Caap-HällgrenHärnösands OK37:19+2:5513:34
3Birgitta StrandbergSkogslöparna39:32+5:0814:22
4Agnetha FredrikssonKramfors-Alliansen42:05+7:4115:18
5Carin NordinSkogslöparna45:37+11:1316:35
6Monica SandströmKubbe-Norrflärke IF47:34+13:1017:17
Marianne NordinOK Brantenej start

H55

3 330 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per MagnussonOK Nolaskogsarna22:446:49
2Erik AnderssonOK Österåker30:41+7:579:12
3Lars ForsstedtSöders-Tyresö33:21+10:3710:00
4Ingemar MånssonRonneby OK34:37+11:5310:23
5Lennart StrandbergSkogslöparna36:40+13:5611:00
6Leif StrandbergSkogslöparna37:03+14:1911:07
7Tjelvar OtterbjörkUmeå OK38:02+15:1811:25
8Lars SandströmKubbe-Norrflärke IF40:39+17:5512:12
9Lars HagrotTäby OK1:03:49+41:0519:09

H65

3 330 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif SellingHärnösands OK35:4010:42
2Lennart VedinOK Branten36:00+0:2010:48
3Mats LarssonSkogslöparna49:21+13:4114:49

H70

2 750 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per SundinSkogslöparna33:5812:21
2Göran HällströmOK Nipan35:19+1:2112:50
3Åke HöglundTimrå SOK36:59+3:0113:26
4Jan-Erik SundholmOK Nolaskogsarna39:33+5:3514:22
5Gustav KrighOK Nipan40:45+6:4714:49
6Lennart KorénOK Branten45:08+11:1016:24
7Bertil NordinSkogslöparna50:30+16:3218:21
Roland SalomonssonVittjärvs IKej godkänd
Stig BlidefalkOK Nipanej start
Hasse ÅströmOK Brantenej start

D75

2 520 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Monica KrigOK Nipan1:22:1732:39
Gun EdströmOK Nipanej start

H80

2 590 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sten ErikssonOK Branten1:02:3724:10
2Lars LindKramfors-Alliansen1:05:20+2:4325:13

Inskolning

1 530 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Elin BergforsVK Uvarna33:0821:39
Gillis ForsgrenOK Nolaskogsarna34:2222:27
Anton BacklundSidensjö IK28:4518:47
Thea ForsgrenOK Nolaskogsarna20:2113:18

U1

1 530 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lukas SjöbergOK Branten16:0210:28
2Alve OtterbjörkUmeå OK18:38+2:3612:10
3Arvid DynesiusSidensjö IK22:42+6:4014:50
4Martin EdinSidensjö IK27:22+11:2017:53
5Sally ArvidssonSkogslöparna27:32+11:3017:59
6Tora NormanOK Nolaskogsarna27:33+11:3118:00

U2

1 840 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa NilssonHögåkers OK20:0510:54
2Stina EngbergHärnösands OK20:27+0:2211:06
3Jon DynesiusSidensjö IK21:03+0:5811:26
4Sara HäggquistOK Nolaskogsarna25:06+5:0113:38
5Yrsa ZeiglerSidensjö IK27:56+7:5115:10
6Aldo zeiglerSidensjö IK28:01+7:5615:13
7Py LarssonTolered-Utby Ol-klubb30:19+10:1416:28
8Ingemarie NorbergSidensjö IK34:42+14:3718:51
8Tor NorbergSidensjö IK34:42+14:3718:51
10Ruben ÅströmSidensjö IK41:25+21:2022:30

Öppen 3

2 390 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roger ErikssonOK Nolaskogsarna28:0011:42
2Karin SvenssonKubbe-Norrflärke IF32:29+4:2913:35
3Brith EdinSidensjö IK36:55+8:5515:26
4Anna EklundOK Nolaskogsarna41:44+13:4417:27
5Jörgen WibergSkogslöparna44:37+16:3718:40
6Mona BlombergSkogslöparna44:40+16:4018:41
7Torunn OtterbjörkUmeå OK45:07+17:0718:52
8Emilia HagrotTäby OK45:22+17:2218:58
9Jakob WesterlindKlubblös45:24+17:2418:59
10Camilla AnderssonOK Nolaskogsarna50:10+22:1020:59
11Roger PerboSkogslöparna1:00:31+32:3125:19
12Ailsa PageSidensjö IK1:36:20+1:08:2040:18
Erik SundholmKlubblösej godkänd

Öppen 5

2 520 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotta Berg Sidensjö IK28:4711:25
2Christina EngströmHärnösands OK43:59+15:1217:27
3Erik BergforsVK Uvarna44:57+16:1017:50
4Niklas NyströmOK Nolaskogsarna48:16+19:2919:09
5Robin GovaertSidensjö IK50:14+21:2719:56
6Susanne BylundSkogslöparna53:27+24:4021:12
7William StrandlundOK Nipan56:57+28:1022:35
8Kristina PerboSkogslöparna1:01:21+32:3424:20
9Linda BrynolfssonUmeå OK1:10:18+41:3127:53
Björn DynesiusSidensjö IKej godkänd

Öppen 7

2 750 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa OtterbjörkUmeå OK24:158:49
2Jonas SöderlundSkogslöparna24:32+0:178:55
3Anna-Lotta IrewallTjällmo-Godegårds OK26:21+2:069:34
4Erik WickbergOK Nolaskogsarna32:36+8:2111:51
5Victoria ErikssonOK Nolaskogsarna37:15+13:0013:32
6Lillemor ErikssonOK Nolaskogsarna37:20+13:0513:34
7Birger SvenssonKubbe-Norrflärke IF37:46+13:3113:44
8Anton HägglundSidensjö IK38:03+13:4813:50
9Daniel KnutssonSkogslöparna39:48+15:3314:28
10Hans NordströmSkogslöparna40:09+15:5414:36
11Mattias OlssonSidensjö IK40:16+16:0114:38
12Maria EdinSidensjö IK41:05+16:5014:56
13Mattias NordlanderHärnösands OK44:31+20:1616:11
14Vega KjellssonSidensjö IK45:25+21:1016:30
15Karl FällmanSidensjö IK45:38+21:2316:35
16Inger SörlenTäby OK45:55+21:4016:41
17Johan EklundOK Nolaskogsarna50:27+26:1218:20
18Lotta WedmanVästerbergslagens OL1:00:02+35:4721:49
19Miriana MatkovicÖrnsköldsviks OK1:14:32+50:1727:06

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser